HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Amprentarea Tiganilor, sunteti de acord cu ea?
Amprentarea Tiganilor
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 26
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Cla
mesaj 22 Jul 2008, 06:40 PM
Mesaj #36


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



@Blakut: Asa da, perfect de acord spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 22 Jul 2008, 06:43 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE(Blakut @ 22 Jul 2008, 12:58 AM) *
Eu stiu ca am fost amprentat odata, dar nu tin minte unde si cine mi-a luat amprentele - la noi in tara.

Asta este. E memoria tip fagure. rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 22 Jul 2008, 07:46 PM
Mesaj #38


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



QUOTE(andra_v @ 22 Jul 2008, 06:44 PM) *
La parintii mei in sat, tiganii faceau cazane pentru tuica din tata in fiu si nici unul nu fura, nu cersea si nu se indeletnicea cu prostitutia, proxenetismul, trafic de persoane.


doamne-feri, da cita tuica se bea in satul ala?!? rofl.gif

acuma, serios vorbind, daca tiganii aceia se tineau de lucru, in maxim 2 ani asigura tot necesarul de cazane pentru sat plus comunele invecinate

daca au o meserie fara cautare, degeaba sint ei harnici, n-au cum sa isi asigure subzistenta

meserii gen cazangiu (de tuica), facator de biciusti pentru birjari sau palarieri .. . cu astea cam dai faliment ...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Jul 2008, 07:46 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Blakut
mesaj 23 Jul 2008, 02:27 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
La parintii mei in sat, tiganii faceau cazane pentru tuica din tata in fiu si nici unul nu fura, nu cersea si nu se indeletnicea cu prostitutia, proxenetismul, trafic de persoane.


Faceu cazane tiganii din sat de la bunicii mei. Si oale, cratiti si alte chestii din asta. Dar tot mai furau cate o gaina, copiii lor mai mergeau la cersit sau furat si lumea se tinea departe de ei, doar la targ le mai cumparau din lucruri.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tontoi
mesaj 24 Jul 2008, 09:40 AM
Mesaj #40


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 274
Inscris: 15 April 08
Din: Intr-o gubernie
Forumist Nr.: 11.499



Românii de culoare gen Bănel au plecat în ţări străine (mai nou Norvegia) pentru a se integra. Prin 106 veneau în zonele locuite de daci colonişti, veterani, soldaţi romani să nu uităm acest lucru. Peste ani a venit rândul nostru să plecăm (migrările masive ale ardelenilor în America, romaneţii au ales Italia,Spania,Anglia pentru o viaţă mai bună şi exemplele pot continua la infinit).

Un popor migrator (ţiganii genetic vorbind nu pot sta foarte mult timp într-o zonă) caută noi experienţe de viaţă. Dacă soluţia salvatoare venea de la noi (şcoli,biserici şi altfe facilităţi) atunci cu siguranţă nu vedeam exodul.

Din punctul meu de vedere amprentarea ţiganilor e o souluţie doar la nivel formal. Italienii vor fi mulţumiţi că statul se ocupă de siguranţa lor.

P.S Dacă acum 1900 de ani acceptam cu braţele legate coloniştii acuma a venit rândul nostru să invadăm peninsula Italică.

Acest topic a fost editat de tontoi: 24 Jul 2008, 09:42 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Jul 2008, 01:40 PM
Mesaj #41


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Superunknown @ 21 Jul 2008, 06:59 PM) *
Intr-adevar, amprentarea nu-i vizeaza doar pe infractori. Nu-i vizeaza insa nici pe tigani in totalitatea lor. Ci doar pe acei tigani (sau hai sa zicem oameni in general), care nu pot face dovada identitatii lor. E o practica obisnuita printre tigani sa scape de pasapoarte odata ce-au ajuns in occident, ca sa nu mai poata fi trimisi inapoi in tara de origine. La fel, cei care sint prinsi savirsind o infractiune, declara ca sint minori ca sa nu poata fi condamnati. Neavind acte, trebuie crezuti pe cuvint. Si atunci, daca tot ne place sa vorbim de discriminare, iata - aceasta discriminare apare intre cetatenii obisnuiti, posesori de acte de identitate, care raspund pentru faptele lor in fata legii, si cei fara acte de identitate care nu pot fi trasi la raspundere, fiind astfel favorizati. In concluzie, amprentarea nu-i o practica punitiva, ci una administrativa, menita sa restabileasca echilibrul in fata legii pentru toti cetatenii. Asa va place?

In cazul asta topicul nu trebuia sa se cheme "amprentarea tiganilor", ci "amprentarea celor care nu au acte in Italia". smile.gif

Daca se nimereste sa mergi intr-o excursie prin Cizma si un napoletan iute de mana sa-ti suteasca portmoneul cu acte, banuiesc ca nu ai avea nimic impotriva sa fi amprentat de politie ca orice infractor.

Toata isteria creata in Italia pe marginea subiectului imigrantilor duce la situatii aberante: oameni care fac plaja linistiti, la numai cativa metri de cadavrele a doua fetite rusoaice de etnie roma, care se inecasera langa Napoli; personalul unui spital care refuza sa ii acorde îngrijiri unei romance bolnave de cancer pentru ca este de etnie roma si nu are domiciliu stabil.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 27 Jul 2008, 02:53 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
oameni care fac plaja linistiti, la numai cativa metri de cadavrele a doua fetite rusoaice de etnie roma, care se inecasera langa Napoli;


Aici s-ar putea sa fie si impulsul de a nu iesi din rutina. Cred ca daca se intampla acelasi lucru la noi, aceeasi ar fi fost reactia oamenilor. Stiu ca a murit odata un om la metrou, pe o banca, era un aurolac. Lumea statea si citea ziarul de parca nu s-ar fi intamplat nimic. Asa se intampla.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 31 Jul 2008, 07:43 PM
Mesaj #43


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Despre amprentare:

Berlusconi: “Exista o dezinformare totala in legatura cu amprentarea rromilor. Insa, interesul fata de aceasta practica este legat tocmai de asigurarea si apararea unor drepturi ale minorilor. Ma refer in special la copiii trimisi de parinti sa cerseasca, in loc sa fie scolarizati. Preocuparea noastra trebuie sa fie aceea de a asigura instruirea si educarea minorilor rromi, la fel ca si a celorlalti copii. Amprentarea este o practica uzuala, pe care, de altfel, o vom extinde si asupra cetatenilor italieni sau a strainilor prezenti in Italia. Identificarea este o masura elementara pentru a asigura drepturi si a cere obligatii cetatenilor. Vreau sa precizez ca Uniunea Europeana a hotarat anul trecut ca toate pasapoartele sa contina amprentele digitale ale posesorilor.”

Basescu: “In Italia amprentarea minorilor se face numai cu acordul parintilor, al tutorilor, sau, daca nu exista nici unii nici altii, in prezenta unui judecator. Si acest lucru doar daca minorul nu are un act de identitate.”


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 31 Jul 2008, 08:05 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Acest topic "Amprentarea tiganilor" se refera la actiunea guvernului italian de a amprenta toti locuitorii care nu au acte. Romanii aveau regulii stricte in ceea ce priveste identitatea populatiei. Azi orice stat modern vrea sa cunoasca cati cetateni traiesc intr-o anumita regiune (de obicei tara respectiva) etnia fiecarui cetatean, etc. Nu inteleg de ce facem atata tevatura pentru o actiune normala, oficiala. Poate statul italian vrea sa stie cati dintre cetatenii sai cersesc ori cati cetateni beneficiaza de ajutorul social, sau cati cetateni iau masa la cantinele sociale, este ceva ilegal in acest demers? Un stat are obligatia sa cunoasca exact care este situatia cetatenilor sai, indiferent din ce etnie fac parte acestia cu atat mai mult cu cat minoritarii beneficiaza de programe UE care sprijina statele care au probleme cu minoritatile.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 10 Aug 2008, 06:57 AM
Mesaj #45


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(tontoi @ 24 Jul 2008, 10:40 AM) *
Românii de culoare gen Bănel au plecat în ţări străine (mai nou Norvegia) pentru a se integra. Prin 106 veneau în zonele locuite de daci colonişti, veterani, soldaţi romani să nu uităm acest lucru. Peste ani a venit rândul nostru să plecăm (migrările masive ale ardelenilor în America, romaneţii au ales Italia,Spania,Anglia pentru o viaţă mai bună şi exemplele pot continua la infinit).

aia care au venit pe la 106 aveau de partea lor avantajul de a fi indemnati de cuceritori sa vina, cam la fel au venit si nemti, cehi si alte neamuri pun pic mai tarziu la granitele transilvaniei...

tiganii in schimb au fost adusi ca sclavi si eliberati...
e putin diferenta intre cele doua "colonizari"

cred ca ne agitam un pic prea mult si facem prea multa tevatura cu amprentarea din italia. nu stiu de ce mi s-ar parea nimerit sa facem si noi la fel cu ghetourile din apropierea marilor orase. putina disciplina in zonele alea tulburi cred ca ar prinde bine.
vorbind de drepturile omului, si ei au dreptul la o identitate controlata, astfel incat atunci cand dau de belea, sa se stie ce grupa sanguina au, si alte informatii/ajutoare pe care controlul social al populatiei le pot da


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Aug 2008, 07:46 AM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(mutulica @ 10 Aug 2008, 07:57 AM) *

QUOTE
tiganii in schimb au fost adusi ca sclavi si eliberati...
e putin diferenta intre cele doua "colonizari"

Este o mare diferenta iar ceea ce este mai important este ca in timp ce unii au construit cetati, orase care dainuie si azi altii doar le-au ocupat dupa ce primii s-au intors in locurile de unde au plecat. Pe scurt gasesti aici ceva despre tigani, ai sa observi ca nu au fost adusi ci au venit singuri.
QUOTE
cred ca ne agitam un pic prea mult si facem prea multa tevatura cu amprentarea din italia. nu stiu de ce mi s-ar parea nimerit sa facem si noi la fel cu ghetourile din apropierea marilor orase. putina disciplina in zonele alea tulburi cred ca ar prinde bine.
vorbind de drepturile omului, si ei au dreptul la o identitate controlata, astfel incat atunci cand dau de belea, sa se stie ce grupa sanguina au, si alte informatii/ajutoare pe care controlul social al populatiei le pot da

Pai tiganii tocmai asta nu vor, sa poata fi recunoscuti, educati, socializati, tiganii sunt un popor nomad care paraziteaza alte popoare ocupand acele "brese" libere de pe piata muncii. Indeletniciri care mai inainte de venirea tiganilor nu existau vor inflorii in zonele in care tiganii emigreaza. In Olanda traiesc practic in zone inchise un fel de ghetouri civilizate formate din rulote, acolo au loc cele mai mari scandaluri si ceilalti olandezi se feresc sa-si faca sau cumpere locuinte in preajma acelor locuri.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 14 Aug 2008, 01:43 PM
Mesaj #47


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



ei... nu prea cred ca s-au adus singuri ca sclavi...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Aug 2008, 04:05 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Parte din ei au fost vanduti chiar de catre familiile in care s-au nascut (in acele vremuri era ceva normal), o alta parte a fost vanduta de turci, alta parte impreuna cu ceva bulgari, a fost adusa de Mircea dupa epidemia de ciuma ca sa repopuleze satele romanesti din dreapta Dunarii. Cea mai mare parte a venit cu carvansarairuile ce insoteau armata otomana in incursiunile ei pe teritoriul tarilor romane iar odata cu inscaunarea domnilor fanarioti grecii au inceput sa aduca tot mai multi tigani cumparati de la Stambul spre ai folosi la muncile campului. Totusi daca este sa analizam sclavia in tarile romane vom observa ca nu seamana nici pe departe cu sclavia din zona Americi, dar ramane totusi o forma de inrobire a omului de catre om.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 17 Aug 2008, 04:00 PM
Mesaj #49


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(marduk @ 14 Aug 2008, 05:05 PM) *
Parte din ei au fost vanduti chiar de catre familiile in care s-au nascut (in acele vremuri era ceva normal), o alta parte a fost vanduta de turci[...]

Obiceiuri care se perpetueaza si astazi: isi vand copiii, ii trimit la cersit, exploatandu-i intocmai ca pe sclavi.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 25 Aug 2008, 10:06 AM
Mesaj #50


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



de remarcat ca s-au si modernizat pe alocuri.. o data cu dezvoltarea conceptului de leasing, apar destul de des articole despre pirande cedate in leasing temporar pe centura


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jkd
mesaj 31 Aug 2008, 11:21 AM
Mesaj #51


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 280
Inscris: 30 March 04
Forumist Nr.: 2.832



Nu sunt de acord. Asta imi aduce aminte de Hitler care masura nasul, ochii copiilor tigani si evrei. Nici italienii nu sunt de acord cu asta. Am scris aici de ce

Si nu am vazut decat un parlamentar roman care sa ia pozitie publica fata de asta. Am semnat petitia lansata de antena 3 si m-am dus si in Piata universitatii sa imi depun aprenta pentru realitatea....
Italia se intoarce la fascism. cautati pe youtibe sa vedeti cu striga neofascistii: DUCE!, DUCE, DUCE!... si cum saluta cu mana dreapta ridicata...


--------------------
Timpu' trece greu, pe langa timp alerg. Nu mai am directie, important e ca mai merg.

Venereaza-i pe Buddha-si si pe zei, dar nu depinde de ei.
Miyamoto Musashi (1584-1645)
http://www.escape.uv.ro
my blog: www.mcgogoo.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 31 Aug 2008, 02:31 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Da....Nati Meir!!

Un excroc care a tras teapa la zeci de mii de romani trimisi in sclavie in Israel mad.gif

Un evreu ce a fost ales in partidul lui Vadim Tudor!! rolleyes.gif

Un fost puscarias ( 3 ani de parnaie ) parlamentar la noi jamie.gif

Traiasca Romania.......

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 31 Aug 2008, 04:32 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Nu sunt de acord. Asta imi aduce aminte de Hitler care masura nasul, ochii copiilor tigani si evrei. Nici italienii nu sunt de acord cu asta. Am scris aici de ce


Reductio ad Hitlerum. Altceva?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 1 Sep 2008, 01:02 AM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



sunt impotriva oricaror forme de extremism, am fost impotriva amprentarii la inceput, dar acum incep sa ma gandesc ca nu e neaparat o solutie 'fascista'.
Pana la urma ce sa faca un stat cu o gramada de migratori fara identitate, stabiliti cu tabara intr-un oras al zilelor noastre? Nu poti sa le dai acte pentru ca automat ti-i asumi in acel moment. Nu poti sa-i expulzezi ca e impotriva legilor. A le lua amprente e poate singura solutie posibila sa-i controlezi cat de cat.

Mi s-a parut o idiotenie initiativa Realitatii cu amprentarile voluntare.
Prin aceasta idee proasta nu am facut decat sa ne identificam plenar cu tiganii.
Nu am nimic impotriva niciunei etnii, dar cred ca e mai bine sa ne consideram ceea ce suntem: romani.


PS: Infractiunile facute de cetatenii romani din Italia nu sunt, din pacate, apanajul exclusiv al etniei tiganesti.
Ultima 'isprava' atroce din peninsula a fost opera unor etnici romani. Ma refer la jefuirea unei familii de olandezi (ce campase pe langa Roma) si violarea animalica a femeii (de 50 si ceva de ani) in fata sotului silit sa asiste la acest act infiorator.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 3 Sep 2008, 07:23 AM
Mesaj #55


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



mai ... asta cu violarea animalica e pleonasm... iar sotul nevoit sa asiste silit, as spune ca e un voyeurist nesimtit care isi spiona sotia.
ca veni vorba, oare daca cei doi ciobani ar fi fost amprentati in prealabil, oare ce ar fi descoperit politia la prelevarea amprentelor de pe clitorisul doamnei?
sau ar fi oprit asta elanul sexual al compatriotilor? inteleg ca nu au gadilat-o.. ci au umflat-o ciobaneste...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Sep 2008, 07:48 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Eu cred ca nu ar trebui sa glumim pe aceasta tema, dar cum stilul acesta te caracterizeaza, nu vrau decat sa te intreb daca nu cumva te bucuri ca cei doi erau romani si nu tigani. spoton.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 4 Sep 2008, 08:44 AM
Mesaj #57


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



eu ma bucuram ca erau olandezi... cica la olandezi se invarte piulita si daca sta tubul teapan.. ceea ce s-a si intamplat pina la urma ca tubul s-a dovedit spectator... pazea bicicletele, se pare ca s-a rasculat doar cand au atentat ciobanii la pompa de roti

marduk... in toata abureala asta de media apare ca un laitmotiv cetateanul roman, tigan sau netigan care face stiva de nazbatii in peninsula.
mi se pare o mare cacealma electorala, pentru ca sunt convins ca luat la procente sunt cel putin la fel de multi, daca nu si mai multi localnici care fac tampenii.

am inca in cap psihoza ce ii lovise pe nemti la adresa romanilor cu mai multi ani in urma... cand eu nu puteam sa merg in germania decat cu invitatie si un maldar de acte la consulat, si cand in sfarsit ajungeam acolo dupa o gramada de birocratie si chinuri, ma asteptau tiganii in mertzane

din punctul meu de vedere nu au decat sa trimita acasa milionul de romani. in fond si la urma urmei, daca nu ii angaja nimeni pe ciobani nu plecau in peninsula... si apoi daca tot i-au angajat.. macar sa le dea voie la vreo oaie ca sa nu dea priaprismul in aia doi.

e ceva putred in stirea aia... olandezii erau pe biciclete.. ar fi trebuit sa fuga mai repede ca ciobanii... dar inclin sa cred ca babeta avea coada sus, si a nimerit la fix. la cate babe violate vad la stiri prin romania, probabil ca si-a tras si ea un orgasm pe final ceva mai zdravan


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Sep 2008, 08:57 AM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



mutulica rofl.gif nonono.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 4 May 2024 - 03:48 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman