HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> C/c++ Sau Vb/vb.net, Un sfat sincer
ecoweb
mesaj 9 Jul 2003, 03:23 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 14 May 03
Din: Milano
Forumist Nr.: 299



Draga domnilor am nevoie de un sfat di partea voastra....vreau sa fac un curs de programare si ceea ce mi se ofera este C/C++ pentru Unix sau Visual Basic finalizat apoi in VB.Net.Nu stiu ce cale sa apuc, eu sint un Webdesigner cam incepator cunosc bine Html, Css, grafica dar vreau sa invat un limbaj pentru programare web (php sau Asp.net)
Nu neg ca imi place mult Asp.net dar inca nu sint hotarit sa incep cu Visual basic.Sunt trei nopti de cind nu dorm.
Voi ce parere imi dati? Cu C/C++ voi putea programa in Asp?E mai usor de a studia VB decit C++(pentru ca nici nu vreau sa-mi storc creieri - sa devin nebun).Va multumesc anticipat pentru respunsurile pe care sigur le voi primi, dar nu inaite de a-mi cere scuze pentru deranj.
Ciao Florin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
eddiep
mesaj 9 Jul 2003, 06:49 PM
Mesaj #2


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 113
Inscris: 4 March 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 14



Daca bine am inteles te intereseaza sa inveti un limbaj de programare pentru a intelege bazele programarii, pe care sa le folosesti in proiectare de pagini web. Hai sa facem o mica (virgula) caracterizare a celor doua limbaje de programare.
- C/C++ pentru linux: C-ul a fost si este unul dintre cele mai puternice limbaje de programare, dar orientarea spre grafica a acestui limbaj este redus. Cu C/C++ poti face programe serioase, dar tangenta lui cu paginile web ii foarte mica.
- VisualBasic: Este un limbaj de nival unalt. Iti dezvolti programele intr-un mediu "visual". Este mai usor de invatat si are suport de grafica mai mare.


Dupa parerea mea, C/C++ te-ar introduce mai profund in tainele programare, ai intelege mult mai bine structura unui program, dar este mai greu de invatat. VisualBasic te-ar introduce mai usor in programarea aplicatiilor grafice (aici ma refer la cele cu interfata grafica, intradevar este placut la inceput sa te joci cu toate butoanele, frame-urile etc ce sunt in VB si sa le combini.) VB.net (nu stiu exact, dar presupun ca) este parte a lui VisualBasic care se refera la Internet si in general la Retele.

Eu in locul tau, m-as apuca de C/C++, chiar daca este mai greu dacat VB, pentru ca odata invatat te ajuta foarte mult in viitor. Iar dintre ASP si PHP, as alege php. Asta-i parerea mea. 19.gif


--------------------
Some things never change,
and some things do.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(cretze)
mesaj 10 Jul 2003, 08:15 AM
Mesaj #3





Guests






... daca vrei sa faci programare web C/C++ nu prea are cu te ajuta si cam la fel as putea spune si despre Visual Basic ... in ce priveste Visual Basic .NET deja lucrurile se schimba radical ... este unul din limbajele de programare suportate de parte de server in ASP.NET; asa ca daca vrei ASP.NET asta este una dintre chestiile care ar trebui sa le inveti ( exista si alternativa C# wink.gif ) ... din pacate legatura dintre Visual Basic si Visual Basic .NET a ramas doar la nume ... asa ca nu prea vad rostu' unui curs de Visual Basic ( asta in perspectiva programarii in ASP.NET ) ... sincer sa fiu, eu nu sunt un partizan al cursurilor de programare, pot spune ca sunt chiar destul de sceptic in ce le priveste ... personal, in locul tau as pune mana pe documentatie / carti si mi-as rezerva mult timp pentru studiu wink.gif ... din pacate, timpu' nu-mi permite sa intru in detalii ... revin-o cu eventuale nelamuriri ...


Cretze ph34r.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Jul 2003, 08:15 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
ecoweb
mesaj 10 Jul 2003, 05:57 PM
Mesaj #4


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 14 May 03
Din: Milano
Forumist Nr.: 299



Va multumesc pentru raspunsuri, dar tocmai de timp duc si eu lipsa. Cursul pe care urmez sa-l fac (unul sau altul), este seara de la 18-22 pentru ca in timpul zilei lucrez(si mai am si 2 copii mici care isi cer si ei drepturile)Prefer un curs pentru ca daca am nelamuriri pot avea un raspuns imediat si cel putin in clasa ma pot concentra(acasa pot s-o fac numai dupa ora 10 cind copii merg la culcare)De carti nu duc lipsa si nici de computere (am doua) dar din pacate timpul este scurt.Cred ca ma orientez spre VB pentru ca probabil este mai usor, nu stiu cit de usor va fi trecerea de la Vb la C# daca voi avea nevoie si daca logica de programare este simila.Cursul de VB are ca finalitate VB.Net
Va multumesc din nou si daca aveti alte sfaturi le accept cu placere...
Mi-ar face placere deasemenea sa intilnesc un programator roman in Provincia Milano (Italia)
Ciao Florin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(cretze)
mesaj 11 Jul 2003, 08:01 AM
Mesaj #5





Guests






... trecerea de la VB.NET la C# este foarte usoara deoarece ambele limbaje folosesc acelasi .NET Framework ... singurele diferente sunt pe la sintaxa insa nu vor reprezenta o problema ...


Cretze ph34r.gif

Acest topic a fost editat de cretze: 11 Jul 2003, 08:02 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zod
mesaj 11 Jul 2003, 12:42 PM
Mesaj #6


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 81
Inscris: 23 April 03
Forumist Nr.: 225



incearca sa inveti numai VB.NET. de la VB6, predecesorul, nu s-a pastrat nimic in VB.NET, poate doar sintaxa.
de asemenea sa insisti foarte mult pe OOP (clase, mosteniri, polimorfism) pt ca asta e viitorul in programare.


--------------------
The future starts from the past.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
moneytalks
mesaj 6 Aug 2003, 03:20 PM
Mesaj #7


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 6 August 03
Forumist Nr.: 554



QUOTE (ecoweb @ Jul 10 2003, 04:57 PM)
Cursul pe care urmez sa-l fac (unul sau altul), este seara de la 18-22 pentru ca in timpul zilei lucrez
...
Mi-ar face placere deasemenea sa intilnesc un programator roman in Provincia Milano (Italia)
Ciao Florin

Nu te astepta sa inveti prea mult la acel curs. Tot studiul individual este baza.

Ca fapt divers, nu sint foarte departe de tine wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 03:15 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman