HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Frontul Patriotic Romān
Ovidiu Bufnila
mesaj 7 Jun 2008, 08:58 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Frontul Patriotic Romān se naşte īn această seară pretutindeni īn Romānia. Toţi cei care mai cred īn patriotismul romānesc, īntr-un fel sau altul, sunt chemaţi! Să vedem cum stau lucrurile. Īn ce fel putem fi patrioţi? Īn ce fel credem īn Romānia. Īn ce fel ne manifestăm patriotismul. De ce avem nevoie de patriotism. E nevoie de declaraţii sforăitoare şi tembele şi de artificii, bla, bla, bla sau de un sentiment viguros, de ideal? Cum vedeţi lucrurile?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tontoi
mesaj 7 Jun 2008, 09:06 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 274
Inscris: 15 April 08
Din: Intr-o gubernie
Forumist Nr.: 11.499



ţara romānească intră-n cazanul patriotismului atunci cānd adoptă soluţii extreme. arunc un ochi asupra oamenilor care-şi leagă speranţa cu lanţul.
eu cred in patriotism. Cand Vadim si Becali ne spun ca Romania e plina de mafie, droguri si vagine perforate, eu ce fac ?
acest spirit nobil a murit in lagarele de exterminare, comunistii au ingropat pe veci acest sens al vietii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 7 Jun 2008, 10:17 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Īn ce fel putem fi patrioţi? Īn ce fel credem īn Romānia. Īn ce fel ne manifestăm patriotismul.


Save Romania, shoot a politician... rofl.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Jun 2008, 10:17 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 8 Jun 2008, 02:11 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Ovidiu Bufnila @ 7 Jun 2008, 09:58 PM) *
Frontul Patriotic Romān se naşte īn această seară pretutindeni īn Romānia. Toţi cei care mai cred īn patriotismul romānesc, īntr-un fel sau altul, sunt chemaţi! Să vedem cum stau lucrurile. Īn ce fel putem fi patrioţi? Īn ce fel credem īn Romānia. Īn ce fel ne manifestăm patriotismul. De ce avem nevoie de patriotism. E nevoie de declaraţii sforăitoare şi tembele şi de artificii, bla, bla, bla sau de un sentiment viguros, de ideal? Cum vedeţi lucrurile?!

Mai intai trebuie sa vedem ce spun dictionarele despre "cuvantul" patriotism, apoi vom vorbi si despre patriotismul romanesc.
Wikipedia da urmatoarea definitie "
"Prin patriotism se defineşte legătura emoţională faţă de o ţară şi de o naţiune din motive etnice, politice, culturale sau altele. Patriotismul (din latina patria: tărām părintesc, tărām al taţilor) se īnţelege ca iubirea pentru o ţară, şi pentru toţi locuitorii ei, sau ca promovarea unui neam printre celelalte, şi nu trebuie confundat cu xenofobia: preferinţa excluzivă pentru un singur neam, īnsoţită de marginalizarea minorităţilor şi de ostilitate faţă de străinătate.
Pe lāngă legătura emoţională, cuvāntul patriotism defineşte şi o atitudine civică, care poate fi predată īn şcoli, manifestată legal prin:
1.) anumite drepturi şi datorii constituţionale, īn legătură cu statutul de cetăţean al unui stat: de exemplu dreptul de a fi apărat de stat şi datoria de al īl apăra, sau dreptul de a fi ajutat băneşte de stat şi datoria de plăti impozite şi taxe;
2.) anumite trăsături ale identităţii naţionale, aşa cum sunt ele definite constituţional, şi pe care cetăţeanul trebuie, īn principiu, să şi le īnsuşească: īn cadrul dreptului strămoşesc, aceste trăsături se bazează mai ales pe o limbă sau o religie, īn timp ce īn cadrul dreptului pămāntean, ele se bazează mai ales pe anumite valori politice (democrate sau nu). Īn constituţia fiecărui stat, există o doză de drept strămoşesc şi una de drept pămāntean.
Īn anumite ţări, statul le cere cetăţenilor (sau anumitor categorii de cetăţeni, slujitori ai autorităţii publice) să-şi manifesteze solemn patriotismul depunānd jurămānt. Īn numeroase ţări, şcolarii asistă īn fiecare dimineaţă la ceremonia ridicării drapelului şi a cāntării imnului naţional."

Daca este sa ne luam dupa dictionar lucrurile sunt cat se poate de clar, dar pastrand o doza de realism si privind la ce s-a petrecut in Romania pana la "revolutie" si dupa putem afirma ca patriotismul romanesc este grav bolnav. Motivele acestei boli sunt pe deoparte situatia economica si maniera in care politicienii romani au inteles sa prezinte populatiei sensul "cuvintelor" patriot si patriotism, mai mult cum au inteles acesti politicieni sa se prezinte pe ei insisi ca potentiali patrioti, conducatori ai neamului romanesc.
Cetateanul de rand era fortat de regimul comunist sa inghita o pilula patriotica extrem de amara, istorie, cantece, munca, osanale, etc. totul pentru proslavirea unui partid si a unui om. Dupa "revolutie" o clica de nemernici, securisti si comunisti din esaloanele doi si trei, sefi de cooperatii, bijnitari, sefi de restaurante, valutisti, etc. au realizat vidul social creat de "revolutie". Disparitia clasei dominante a lasat posibilitatea unora sa se imbogateasca peste noapte, uniti de acest interes indivizii respectivi au incercat sa apuce o felie cat mai buna din tortul national. FSN-ul si conducatorii sai au girat si sprijinit aceasta actiune, lasand patriotismul sa moara incet si sigur. Cum ar putea azi sa fie un roman patriot?
- in tari pe aiurea romanii mor in inchisori fara ca macar un amarat de secretar de ambasada sa-si dea interesul si sa se duca sa-l vada, sa-l intrebe cu ce-l poate ajuta pe amaratul ala, indiferent de ce s-ar afla acolo.
- pe vapoare in porturi romanii se uita catre tara si asteapta sa fie salvati.
- economia functioneaza datorita salariilor mici promovate si sprijinite de investitori si guvernanti
- sistemul de sanatate este aservit spagilor si doctorilor interesati sa faca bani pe spinarea amaratilor care si-au pierdut sanatatea spetindu-se.
- drumurile sunt proaste
- nu exista proiecte pentru pastrarea tinerilor la sate
- etc.
Nu am intalnit o tara atat de bogata si in acelasi timp atat de saraca ca Romania. Timp de 18 ani guvernantii nu au facut decat sa adanceasca diferenta dintre bogati si saraci. Romanii muncesc pe aiurea in aceasta lume iar guvernantii vor sa aduca muncitori din Asia pentru proiectele lor, refuzand salarii decente muncitorilor romani. Economia de piata a transformat Romania peste noapte din producatoare in consumatoare, azi importam cea mai mare parte a produselor pe care le consumam, platindu-le cu preturi europene dar incasand salarii romanesti. Am vandut pana si resursele petroliere si miniere pe o mana de arginti. Multi romani pentru asi satisface nevoile si-au vandut pamanturile mostenite de la parinti, dezradacinarea este in acest fel completa, ce i-ar mai putea lega pe romani de notiunea de patriotism? Ce i-ar putea face pe romani sa se mandreasca cu faptul ca sunt romani? Armata? actiunile sale sub alte steaguri? Justitia care parca chiar este chioara de-a binelea si da fel de fel de verdicte care de care mai ciudate? Tiganii care ne tarasc prin Europa cu stigmatul etniei lor? Miliardarii ca Tiriac, Nicolae, Becali, care nu contenesc sa se imbogateasca pe seama celor multi si prostiti de sforarile lor? Mafia padurilor si a terenurilor, Politicienii care devin patrioti numai cu ocazia sarbatorilor, alegerilor? Biserica cu prelatii ei asupra carora planeaza fel de fel de suspiciuni? Parlamentul care isi voteaza fel de fel de indemnizatii si privilegii? Membrii lumii interlope? Unirea cu Basarabia? Revenirea la patria mama a Insulei Serpilor, Sudul Basarabiei, Tinutul Hertei si Bucovinei de Nord, Durostrovul si Caliacra? Ce si cine ar fi putut sa-l faca pe roman sa fie patriot? O intrebare care ma framanta de 18 ani. Primul raspuns este Ion Iliescu impreuna cu FSN-ul, ar fi putut sa dea romanilor sensul unei natiuni mandre, patriotice, n-au reusit decat sa gestioneze sfartecarea unui cadavru, asemeni coiotilor s-au infruptat din resturile lasate de un sistem totalitar, patriotismul a fost ascuns, nu dadea bine sa fi patriot era ceva perimat. CDR-ul a fost invins de securistii infiltrati in structurile politico economice. PNL-ul, PSD-ul, PC-ul, PDL-ul, PNTCD-ul, PRM-ul, PNG-ul ? ce partid politic ar putea crea acea constiinta nationala, acea traire, acea mandrie pe care o simt de pilda nemtii, francezii, englezii, rusii, etc. Cu ce ne putem mandri azi in fata celorlalte tari? Turismul? Ce si unde sa caut acel ceva care ar putea sa renasca patriotismul romanesc. La final deoarece cred ca am epuizat toate intrebarile stau si ma intreb, oare au fost romanii vreodata patrioti adevarati pana la sacrificiu suprem, acela care duce la disparitia natiei, ca polonezii, ca englezii, nemtii, francezii si multi altii. Romanii sunt doar supravietuitori, au invatat sa supravietuieasca in orice conditii, iar cand s-a ivit prilejul au facut pe patriotii. Poate sportul sa ne mai aduca acea alinare dulce a patriotismului, acel sentiment care te face fericit ca apartii unui popor unei natii, cand simti ca cineva se lupta cu adevarat pentru tine si tara ta. Din nefericire si in sport sunt destule situatii in care ti se face sila ca esti roman si ca aparti unei natii care "se ineaca ca tiganu la mal".

Acest topic a fost editat de marduk: 8 Jun 2008, 06:31 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 8 Jun 2008, 04:15 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Marduk...de data asta, punct ochit, punct lovit thumb_yello.gif

Continua tot asa si nu numai aici ohyeah.gif

O Saptamana Buna Tuturor!!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 8 Jun 2008, 05:47 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE(Ovidiu Bufnila @ 7 Jun 2008, 09:58 PM) *
Frontul Patriotic Romān se naşte īn această seară pretutindeni īn Romānia.


Care front si care pretudinderi blink.gif blink.gif

Prietene......poate odata cand au sa-mi zambeasca muzele, am sa-ti explic ce inseamna patriot...eu sunt patriot, dar departe de a fi patriot Roman!!

Si sper sa nu se simta nimeni ofensat.....

Sorin.

ps. nu patriot, dar nu mi-e rusine ca sunt Roman....din contra!!

Acest topic a fost editat de SORIN: 8 Jun 2008, 05:51 PM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Danescu Eugen
mesaj 9 Jun 2008, 08:50 AM
Mesaj #7


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 31
Inscris: 2 January 06
Forumist Nr.: 7.572



Eu cred că nu trebuie să (ne) definim patriotismul căutānd prin dicţionare.
Definiţia e scrisă acolo , oricum, de nişte oameni, ca şi noi.
A defini complet un sentiment, e o analiză imposibilă.
E acelaşi lucru cu a defini dragostea pentru o femeie, pentru mamă, pentru copii, etc.

Ţara o iubeşti, sau nu.
Iar nici o dragoste nu se repetă la indigo.
Fiecare o resimte īn felul lui.
Doar că dragostea de ţară, e o dragoste care are ceva comun, pentru milioane de oameni.
Acel "comun", poate fi numit "patriotism".

Aş mai adăuga, că, văicăreala romānilor, precum că ţara lor e cea mai rea, e şi ea o formă de manifestare a patriotismului, din păcate masochistă.
Şi cu efecte adverse.
De aceea suntem singurul popor (eu nu ştiu niciunul), care se īntreabă mereu, dacă este patriot.
De aceea orice străin care vine, este īntrebat: ce părere aveţi depre romāni?
Aşteptăm de la alţii, atāt īncurajări, pe care nu le credem, cāt şi păreri critice, din care apoi recădem īn dezamăgire.
Dar nu din indiferenţă facem asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Jun 2008, 09:42 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Patriotismul se invata, dragostea nu. Ca cetatenii unei tari sa devina patrioti au nevoie de repere, de modele pe care sa le urmeze. Nu bogatia si atitudinea aroganta trezeste mandria nationala, ci actiunile simple. Cetateanul trebuie sa se simta sprijinit, protejat in sanul natiunii sale nu umilit de sistem si deciziile sale. Nu stiu de ce dar de fiecare data cand vorbesc de patriotism ma duc cu gandul la Germania postbelica si Konrad Adenauer. O tara distrusa, fara industrie, fara economie, acuzata de toti, jefuita, umilita si un om care a reusit in scurt timp sa o readuca in randul tarilor europene. Dar reusita sa cea mai mare a fost redarea increderii germanilor in ei, in puterea lor de a supravietui si de a deveni o natiune mandra un popor de patrioti. Se poate compara vreun om din aceasta tara superba Romania cu Adenauer, este un politician atat de intelept incat sa reuseasca marele salt catre constiinta nationala. Eu nu cred, prea multe sau adunat pe capul romanilor intr-o perioada atat de scurta. Prea multe bogatii la prea putini, prea multa injustitie, prea multe legi strambe, prea putini corupti condamnati. Poporul vede, desi pare ca este preocupat de problemele sale, vede prea multe masini scumpe, prea multa opulenta, intro tara in care oamenii mor pe strazi plimbati de la un spital la altul, intr-o tara in care nu legea primeaza ci relatiile dintre cei care conduc un catun, sat, oras, capitala. Toti au un singur tel sa fure cat mai mult prin fel de fel de metode, iar ce este mai rau este ca se mananca intre ei, uitand de rolul pe care l-au primit de la cetateni, acela de administratori platiti, de functionari care trebuie sa respecte legea si nu de latifundiari. Din aceste cauze azi romanii folosesc fara sa-si dea seama dictonul latin Ubi bene, ibi patria (Cicero) lasand in urma o tara frumoasa dar fara suflet, acesta fiind dus odata cu cei care isi parasesc patria. Dupa mine este ca si cum ti-ai parasi mama care te-a nascut deoarece este prea rea cu tine si nu te intelege, nu-ti ofera protectia pe care o astepti de la cea care ti-a dat viata, o adevarata tragedie. O tara frumoasa si bogata, pacat ca este locuita de romani. Ca sa fi patriot, mandru de tara ta trebuie sa ai motive, iar peisajele nu constituie un motiv destul de solid.

Acest topic a fost editat de marduk: 9 Jun 2008, 09:45 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 11 Jun 2008, 03:01 PM
Mesaj #9


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Am vazut eu de curand o mostra de "patriotism" la romani. Cand mai am ocazia, ma opresc si mai vizitez sau revizitez monumentele istorice pe langa care trec, imi da un sentiment de liniste sufleteasca, nu stiu de ce.
Eh, cu ceva zile in urma m-am oprit la Mausoleul de la Marasesti. In timp ce ma oprisem sus, langa tunuri, am vazut o scena care m-a socat si scarbit in acelasi timp. In spatele mausoleului este o padurice mica, cu gazon pe jos, ceva foarte dragut. Ei bine, dragilor, pe acel gazon frumos era poposit un audi negru de Bucuresti (imi pare rau ca am uitat numarul), iar proprietarii bolidului se delectau...cu ce credeti? cu un gratar!!! Dar asta nu e tot, chiar in momentul cand ma uitam eu si ma minunam de atata nesimtire si din partea lor si din partea paznicilor ce le-au permis accesul, se desprinde unul din formatie, se da dupa o parte a mausoleului si incepe sa... se pise pe mausoleu (da, mai, nu s-a urinat, nu si-a facut nevoile, s-a pisat in cel mai nesimtit stil pe care vi-l puteti imagina). Cam asta e atitudinea multor romani. Nu ii intereseaza trecutul. Fara trecut, nu poate exista patriotism. Si cu siguranta, nu poate exista speranta unui viitor mai bun!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 11 Jun 2008, 04:27 PM
Mesaj #10


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



sad.gif sad.gif
Pacat ca n-ai facut o poza... cu nesimtitul ala, adica.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 11 Jun 2008, 09:21 PM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



O lectie de patriotism au dat-o jucatorii romani la meciul cu Italia: au cantat din toata inima imnul national. Nu le-a dat nimeni indicatii pretioase, pur si simplu asa au simtit. La fel si cei 15.000 de suporteri romani din tribune, care n-au dat nicidemum dovada de atitudine vaietacioasa; o actiune simpla, spontana, fireasca. Mi-am dat seama ca exista speranta unui viitor mai bun.
Marduk, e drept, avem nevoie de repere morale, insa si bunastarea, civilizatia au o contributie in a-i forma patrioti pe cetatenii unei tari. Saracia, umilinta, combinata cu ignoranta il face pe om un iobag urban cu nasul in cenusa, ii rapeste stima de sine.
Cucu Mucu, cred totusi ca este o atitudine izolata a unor delincventi, nu o caracteristica a romanului. Probabil abia au implinit 18 ani. Cand se maturizeaza trece teribilismul si isi schimba modul de a vedea lucrurile. Dupa 25-30 de ani, devin mai atasati de trecut, de stramosi, de cultura romaneasca. Mai ales cand ajung in Occident si vad ca patriotismul, sa nu amintesc de exclusivismul din Italia, nu este cazut in desuetudine. Dimpotriva, spaniolii, grecii, englezii, irlandezii, francezii si altii au un cult pentru eroi, sarbatorile nationale, politicienii lor de marca, artisti si iti dau peste nas cu bataliile castigate de Napoleon, Regina Elisabeta, Carol nu stiu care, Garibaldi. Atunci incep sa-l aprecieze pe Brancusi, domnitori, bratieni, simbolurile nationale.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Jun 2008, 07:34 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(andra_v @ 11 Jun 2008, 10:21 PM) *

QUOTE
O lectie de patriotism au dat-o jucatorii romani la meciul cu Italia:

Cu Franta. Sa vedem ce vom face cu Italia. Daca e sa pierzi depinde si cum pierzi, un razboi, un meci, etc.
QUOTE
au cantat din toata inima imnul national. Nu le-a dat nimeni indicatii pretioase, pur si simplu asa au simtit. La fel si cei 15.000 de suporteri romani din tribune, care n-au dat nicidemum dovada de atitudine vaietacioasa; o actiune simpla, spontana, fireasca. Mi-am dat seama ca exista speranta unui viitor mai bun.

Este vorba de apartenenta la o cauza dedicata, specifica fanilor, triburilor si nu unei natiuni. Oricum sportul poate fi si trebuie sa fie (de alt fel este singurul in Romania) un reper catre care se pot orienta romanii in cautarea patriotismului.
QUOTE
Marduk, e drept, avem nevoie de repere morale, insa si bunastarea, civilizatia au o contributie in a-i forma patrioti pe cetatenii unei tari. Saracia, umilinta, combinata cu ignoranta il face pe om un iobag urban cu nasul in cenusa, ii rapeste stima de sine.

Politicienii aduc bunastarea popoarelor, civilizarea unei natiuni se face intr-o perioada lunga de timp si incepe in primul rand din scoala din familie. Daca este sa privim prin istorie la popoarele care au ajuns la un nivel ridicat de civilizatie, vom constata ca rolul jucat de lege, educatie si politica social economica a fost extrem de important. In Romania de 18 ani, daca este sa ne referim numai la scoala, elevii au avut parte de fel de fel de experimente care de care mai traznite. Ce au rezolvat guvernantii cu aceste experimente? copii stresati, dezinteres pentru asimilarea volumului enorm de cunostinte, care practic nu-i ajuta pe elevi sa faca fata problemelor societatii. Nu vreau sa mai fac referire la nivelul de patriotism cu care paraseste scoala un elev de liceu, in opinia mea este doar sentimentul apartenentei la un trib oarecare de cartier.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 12 Jun 2008, 08:30 AM
Mesaj #13


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(andra_v @ 11 Jun 2008, 10:21 PM) *
Cucu Mucu, cred totusi ca este o atitudine izolata a unor delincventi, nu o caracteristica a romanului. Probabil abia au implinit 18 ani.



Nope, erau familie "serioasa", cam 50 de ani varsta. Bun, aia erau golani, sa zicem!
Dar de aia din Directia de Cultura care si-au dat acordul ca Louis Vouitton sa monteze mare geamantan PESTE monumentul ce comemoreaza jertfa pompierilor din Bucuresti ce zici? Tatulici si cu inca un domnisor spuneau ieri la Realitatea ca e normal, domle, ce dracu suntem asa incuiati, se practica in toata lumea! Pe indivizii astia doi "descuiati" si pe aia de la Cultura care au semnat avizele i-as intreba cat de normal li s-ar parea daca s-ar ridica o statueta cu Ciocciolina pe mormantul parintilor lor! mad.gif

QUOTE
Saracia, umilinta, combinata cu ignoranta il face pe om un iobag urban cu nasul in cenusa, ii rapeste stima de sine.


Nu alea, andro, lacheismul specific poporului asta, proliferat si legiferat tocmai de institutiile statului. Remarca cineva ca noi am fost formati, prin aparatul de propaganda si prin cel administrativ, o tara de cersetori, in orice institutie te-ai duce trebuie sa faci "cerere" pt orice. Daca ati observat voi, ghiseele sunt pozitionate in asa fel incat sa te inclini in fata functionarilor. Asta te pune inconstient intr-o pozitie de inferioritate.

Acest topic a fost editat de Cucu Mucu: 12 Jun 2008, 08:39 AM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 12 Jun 2008, 08:38 AM
Mesaj #14


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Romānii au o formă suPtilă de patriotism: bancurile!

QUOTE
Super arma

La o conferinta internationala de presa tinuta de Diavol, a fost prezentata o arma ultrasofisticata de marimea unei gamalii de ac. In pauza, sefii de stat discuta:
Americanul: " Eu am avut un aparat foto pe pleoapa stanga si serviciul meu de informatii (CIA) este deja pus la punct cu aceste imagini" ;
Rusul: " Eu am avut o camera video implantata in dinte si in felul acesta ai mei (KGB) au receptionat īn mod instantaneu, prin satelit, aceste imagini"...
Seful de stat roman, retras intr-un colt, isi bea linistit cafeaua. Surprinsi, ceilalti il intreaba: "Tu nu ai facut nimic pentru tara ta?"
Raspunsul: " Despre gamalia asta de ac vorbiti, baieti?"


@Marduk:
QUOTE
Politicienii aduc bunastarea popoarelor


rofl.gif rofl.gif rofl.gif hai că e tare bancul ăsta! rofl.gif

Acest topic a fost editat de Erwin: 12 Jun 2008, 08:41 AM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 11:17 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman