HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Cei Mai De Vaza Scriitori Si Poeti, Scosi Din Programa Pentru Bac
Gavrochette
mesaj 13 May 2008, 11:42 AM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 351
Inscris: 6 September 07
Din: in iarba
Forumist Nr.: 10.485



QUOTE
Ministerul Educaţiei se ocupă nesperat de bine de viitorul ţării. Aşa de bine, încât mă gândesc dacă ţara asta va mai avea vreun viitor, din punct de vedere intelectual.
Spre exemplu, oficialii de pe acolo i-au scos din programa de bacalaureat la limba şi literatura română (proba orală) pe aproape toţi marii scriitori, poeţi şi critici literari. Paştele lor, să se înveţe minte! Au fost ignoraţi George Călinescu, Ion Creangă, I.L. Caragiale, Marin Preda, George Bacovia, Nichita Stănescu, George Coşbuc, Tudor Arghezi, Mihail Sadoveanu, Octavian Goga, Marin Sorescu, Camil Petrescu, Gellu Naum, Ion Barbu sau Mateiu Caragiale. La ce le trebuie elevilor aşa ceva? În locul lor, loazele vor trebui să-şi dovedească aptitudinile comentând texte din Raportul Tismăneanu, Pactul Naţional pentru Educaţie, Ghidul cetăţeanului român în UE, Raportul Centrului de Sociologie Urbană şi Regională sau o conferinţă de presă a lui Jonathan Scheele. Aha, Scheele! Mare scriitor. El şi Coelho. Mă mir dracului că nu au băgat în programă excerpte din profilele de “hi5″ ale vitelor ce dau bacalaureatul, deşi mi-e suficient de clar că stadiul la care a ajuns învăţământul nu este o consecinţă a prestaţiei acestora.
Mai trebuie spus că printre cei ce se regăsesc pe subiectele de bacalaureat se mai numără Andrei Pleşu (mă mir…), Mircea Dinescu (o, Doamne!), Mircea Cărtărescu (ai, să-mi bag p**a!) şi un nene, pe numele lui Dorin Enciu, scribălău al unui articol din ziarul “Gândul”! Aici am o problemă…nu puteau alege un material din “Libertatea”, “Click” sau “Cancan”, ştiindu-se că pe astea le citeşte toată lumea?
Până şi nimeniul din fruntea Academiei Române, Eugen Simion, adică ăla de ne-a obligat să scriem “nicio” şi “niciun” (apropos, să scrie mă-ta aşa, mă!), a constatat că indivizii care au decis aceste lucruri sunt în mijlocul unei confuzii generale de valori. Nu că era foarte greu să te prinzi de asta, de vreme ce stau acasă un Caragiale sau Stănescu, în timp ce pe subiectele de bacalaureat se lăfăie Scheele şi Enciu! Auziţi, dar pe bune, analize din declaraţiile Simonei Sensual sau ale lui Nicolae Guţă de ce nu aţi băgat?
Mi-e scârbă. Nu elevii sunt de vină. Scăderea nivelului intelectual al acestora nu este o consecinţă a capacităţilor scăzute de care dispun ei, ci a capacităţilor intelectuale scăzute ale celor chemaţi să-i educe. Şi nu am crezut că am să apuc timpurile în care Ministerul Educaţiei să ne arate că se distrează de minune distrugând şi bruma de cunoştinţe ce mai putea fi căpătată, renunţând la absolut tot ce mai avem valoros în ţara asta, pentru a învăţa generaţia de mâine cum să abereze frumos din Scheele!
Un simplu, cald şi cordial “hai sictir”! Mi-e scârbă de voi.


De aici

Eu inteleg ca in lume e o majoritate de prosti, dar asta inseamna ca trebuie sa cobori standardele la nivelul lor, mai degraba decat sa faci eforturi sa-i ridici pe ei cat de putin?


--------------------
I got PMS and a gun, so don't push it.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 13 May 2008, 12:25 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



pai linkul ala duce la un simplu blog

ma intreb daca aceste excluderi chiar au loc ... ideea fiind ca habar nu am unde sa hasesc subiectele adevarate de bac, pentru conformitate


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 13 May 2008, 12:39 PM
Mesaj #3


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Gavrochette @ 13 May 2008, 12:42 PM) *
Eu inteleg ca in lume e o majoritate de prosti


O buna parte din aceasta majoritate s-au cuibarit in Ministerul Educatiei, care e un continuu "Santier in lucru". Ce produce cel mai mult un santier in lucru? Gunoaie!!!

Si cealalta parte a majoritatii s-au cuibarit prin academii si Ministerul Culturii.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 May 2008, 12:39 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
tontoi
mesaj 13 May 2008, 12:53 PM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 274
Inscris: 15 April 08
Din: Intr-o gubernie
Forumist Nr.: 11.499



Brumaru e si el pe acolo..langa mari poeti ai patriei.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 13 May 2008, 12:56 PM
Mesaj #5


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(tontoi @ 13 May 2008, 01:53 PM) *
Brumaru e si el pe acolo..langa mari poeti ai patriei.


Hu da fac iz Brumaru?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tontoi
mesaj 13 May 2008, 12:58 PM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 274
Inscris: 15 April 08
Din: Intr-o gubernie
Forumist Nr.: 11.499



QUOTE(Cucu Mucu @ 13 May 2008, 01:56 PM) *
Hu da fac iz Brumaru?

e poetul minune care scrie poezie cu vagine si alte organe genitale....


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 13 May 2008, 01:03 PM
Mesaj #7


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



ueiiiit, ca am citit blogul lui. Ce poci sa zic: "E usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune..."

Ediat: "sani cu bot"?! Or fi latrand? blink.gif

Acest topic a fost editat de Cucu Mucu: 13 May 2008, 01:04 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gavrochette
mesaj 13 May 2008, 01:21 PM
Mesaj #8


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 351
Inscris: 6 September 07
Din: in iarba
Forumist Nr.: 10.485



Rovaniemi: stiu unde duce, voiam sa arat de unde am luat articolul, ca doar nu pot sa fac doar un copy-paste nesimtit nu?

In alta ordine de idei: eu am impresia ca la ministerul ala sunt numai loazele care au urat literatura la scoala, altfel nu-mi explic.


--------------------
I got PMS and a gun, so don't push it.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexandru petria
mesaj 13 May 2008, 07:50 PM
Mesaj #9


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 7
Inscris: 13 May 08
Forumist Nr.: 11.594



Este o ruşine ce se întâmplă.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gavrochette
mesaj 13 May 2008, 09:45 PM
Mesaj #10


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 351
Inscris: 6 September 07
Din: in iarba
Forumist Nr.: 10.485



Bine ai venit la Han, Alexandru! smile.gif


--------------------
I got PMS and a gun, so don't push it.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
tontoi
mesaj 14 May 2008, 02:05 PM
Mesaj #11


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 274
Inscris: 15 April 08
Din: Intr-o gubernie
Forumist Nr.: 11.499



latram si noi la gard..dade, dade a deschide vreun bou poarta drool.gif

mai bine ar introduce la examenul oral de LM pasaje din emisiunea Laurei, a Cacolumbenilor...ca-i trendy,flendy paratrasnet la moda.

"e misto" thumb_yello.gif

Ton In Doi


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 14 May 2008, 03:19 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Am luat de pe net subiectele. Primul subiect deschis are o poezie de Alecsandri. Al doilea tot Alecsandri. Al treilea e cu Arghezi... nu vad ce au scos astia...

In alta ordine de idei, lumea se plange ca sunt scosi marii scriitori. Daca BACul ar fi ceea ce ar trebui sa fie, adica un test de aptitudine, inteligenta si competenta, nu ar fi nevoie de nici un mare scriitor la BAC, pentru ca un astfel de test nu ar testa capacitatea elevilor de a memora, asa cum s-a facut pana acum de zeci de ani...
Cine a dat un test asemanator dar pentru alta tara stie la ce ma refer (vezi SAT-ul american).


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
N.V.
mesaj 21 May 2008, 11:20 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.051
Inscris: 5 March 04
Forumist Nr.: 2.474



Iniţail, când am văzut lista celor care au fost scoşi din programa pentru BAC m-am întrebat "Cine a mai rămas?". Acum adevărul e că nu ştiu care sunt subiectele de bac şi nici în ce stadiu a ajuns experimentul educaţional al ăstora de la Minister însă pe vremea în care eu am dat bacul (acu' vreo 4 ani) accentul nu era pus pe autori ci pe curentele literare (tocmai pentru a se elimina memorarea eternelor comentarii).
Pe de altă parte nu văd care ar fi problema unor texte ale lui Dinescu sau Cărtărescu, deoarece ambii sunt nişte valori ale literaturii contemporane. Mai mult decât atât mi se pare revoltătoare comparaţia acestora cu soţii Columbeanu şi alte apariţii mondene cu valoare general-recunoscută, după cât se pare, dar care totutuşi se bucură de o audienţă demnă de invidiat.
Şi ce dacă trebuie elevii să comenteze raportul Tismăneanu sau ghidul cetăţeanului român în UE? Mă îndoiesc că verificarea cunoştinţelor din literatură se rezumă doar la aceasta. În fond, disciplina se numeşte "limba si literatura română". Cunoştinţele din literatură bănuiesc că sunt testate în cadrul examenului scris, alături de observarea formei ortografice şi gramaticale. Dar pe lângă marii autori din literatura română un absolvent de liceu, la vârsta de 19 ani, mai trebuie să şi înţeleagă un text la prima vedere, să fie capabil să formuleze o opinie cu privire la ceea ce a citit să fie oarecum forţat să se implice în actualitatea socială.
Şi fără să iau apărarea cuiva sau să acuz pe cineva, prefer să scriu şi să citesc "niciun" sau "nicio" decât să citesc "ba mă-ta să scrie aşa".


--------------------
"...dor de mine si de alta lume, dor plana: durere fara nume pe om..."

Pittis Show
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 22 May 2008, 12:47 PM
Mesaj #14


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Pe bune? Am crezut initial ca e banc, dar vad ca se ingroasa gluma.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 29 May 2008, 03:14 PM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



Nu se ingroasa, ca era groasa mai demult. Acum a pleznit

Cert e ca versurile alea :
Un autentic intelept/ E fara nici o indoiala/ Doar cel ce a ramas destept/ Si dupa ce-a trecut prin scoala
se potrivesc foarte bine cu vremurile.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 5 Jun 2008, 06:54 AM
Mesaj #16


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



ca tot vorbim de Bacalaureat si de limba romana, am scos din DEX definitia la vaza - VAZĂ, vaze, s.f. Vas de flori. - Din fr. vase.
rezulta deci ca au fost scosi din programa cei mai vase de flori scriitori

recunosc ca am tras-o de par, si ca am scos-o din condei. la Vaza mai era o definitie. si voi tre sa recunoasteti ca au ramas si tipi ok prin programa aia
ma opresc din comentariu aici... pentru ca ce mai era de spus, a spus deja Blakut


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 5 Jun 2008, 09:22 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Daca BACul ar fi ceea ce ar trebui sa fie, adica un test de aptitudine, inteligenta si competenta, nu ar fi nevoie de nici un mare scriitor la BAC, pentru ca un astfel de test nu ar testa capacitatea elevilor de a memora, asa cum s-a facut pana acum de zeci de ani...

Imi aduc aminte de examenul de bac. la limba romana, (cred ca am mai zis-o pe aici. Daca da, scuze.) cand trebuia sa comentez nus ce poezie si le zic profilor din comisie ca nu prea sunt de acord cu comentariul oficial si ca as avea unul al meu. La care ei imi raspund sec ca nu ii intereseaza opiniile mele. blink.gif Oricum nu eram eu de acord nici pana atunci cu existenta limbii romane in materia scolara, materie care in loc sa te invete sa vorbeste corect romaneste, era, si probabil mai este...nu stiu, o metoda de spalare a creierului, pentru ca nu te invata altceva decat sa memorezi si sa redai ceea ce iti servesc altii. Asa ca, dupa mine ar fi bine sa ii scoata de tot pe toti scriitorii si poetii din programa de bac ca oricum marea lor majoritate au scris ceea ce au scris sub infuelta alcoolului, depresiei sau a io mai stiu ce trairi mistico-fantastico-nebunesti (ex. Nichita Stanescu, Bacovia). Si nu, nu sunt impotriva existentei poeziilor si a prozei. Ele au existat si vor exista in continuare, dar trebuie sa fie citite din placere nu din obligatie.


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 5 Jun 2008, 10:28 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Ovidius @ 5 Jun 2008, 11:22 AM) *
Asa ca, dupa mine ar fi bine sa ii scoata de tot pe toti scriitorii si poetii din programa de bac ca oricum marea lor majoritate au scris ceea ce au scris sub infuelta alcoolului, depresiei sau a io mai stiu ce trairi mistico-fantastico-nebunesti (ex. Nichita Stanescu, Bacovia).


Chestia asta e spusa la modul serios, cumva ? blink.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 5 Jun 2008, 11:42 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Da.


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 5 Jun 2008, 05:32 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



mad.gif mad.gif mad.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 5 Jun 2008, 05:35 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



post dublu smile.gif

Acest topic a fost editat de exergy33: 5 Jun 2008, 05:39 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 04:14 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman