HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Bărbatul şi Femeia, văzuţi dpdv al Tradiţiei
Veritas
mesaj 11 Mar 2008, 10:39 PM
Mesaj #36


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 423
Inscris: 8 July 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.056



"Julius Evola, also known as Baron Giulio Cesare Andrea Evola, (May 19, 1898-June 11, 1974) was an Italian fascist philosopher and racial theorist, esotericist, and occultist author. Evola is primarily known for his involvement in Italian Fascist politics until the defeat of Fascism in World War II. Evola emerged after World War II, as a "guru of radical neo-fascism," inspiring a succession of new generations of neo-fascist and far-right terrorist groups in Italy"


Asta ar trebui sa-mi insufle piosenie si smerenie???????? C'mon.....


--------------------
Dubito, ergo sum....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 11 Mar 2008, 10:41 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



QUOTE(Veritas @ 11 Mar 2008, 10:32 PM) *
Amice ohyeah.gif , in general tind sa iau oamenii in serios, dar privind la cele cateva propozitii pe care le-am citat anterior, ti-am spus si repet, ma umfla rasul, nu piosenia...

Daca tot ai postat din "Traditie" pe un forum , atunci trebuie sa suporti pareri...caci asta inseamna forum...nu poti sa pretinzi " sa asculti cetind si apoi daca e cazul sa vii cu parerea..." Pfuiiii, cata infatuare!!!!

V

faptul că a fost etichetat de profani ca fiind fascist este o stupizenie. Da, a avut idei fasciste, şi unele idei fasciste au substrat metafizic. Dar alura sa titanică de metafizician dă slasă oricărui profan de azi. Fiind foarte radical în unele idei a fost văzut în fel şi chip însă dacă vrei să ştii cine a fost Evola pune mîna şi citeşte-l nu căuta pe google rahaturi şi să pui rapid eticheta.
Evola e unul dintre cele mai strălucite intelecte. Ţi-aş putea da şi multe alte nume dar iar presimt că dai un google pt. că nu ai de ce să te agăţi. Te compătimesc sincer că depinzi de google ca să afli de un imens metafizician!

Dacă tot veni vorba.. Citeşte OAMENII ŞI RUINELE a lui Evola să vezi gândirea sa politică cu mult substrat metafizic. Citeşte să vezi ce înseamnă „revoluţie conservatoare” de exemplu. Sau ce înseamnă a fi „reacţionar”..
În doar 2 cărţi Evola a pus pe butuci tot modernismul! Reţine asta!

Ţi le şi pot spune:
1. Revoltă împotriva lumii moderne
2. Oamenii şi ruinele

http://www.antet.ro/search.php?search=evol...&search.y=0
http://www.amazon.com/Revolt-Against-Moder...9517&sr=8-1
http://www.amazon.com/Men-Among-Ruins-Refl...9517&sr=8-5

man ţi-am spus ai o atitudine de profan. Dacă ai ceti pe Evola ai fi pulverizat în toate părţile de vastitatea şi profunzimea unui intelect cu adevărat mult peste orice gânditor să zicem sclipitor. Faptul că postez asta pe forum ţine de o transmitere. Acolo unde terenul e pregătit, transmisia este imediată. Atitudini de genul hai să-mi dau şi eu cu părerea că doar am şi eu 2 c**ie este de neluat in seamă. Tradiţia nu are nevoie să se apere, forumul poate fi insă un loc sacru adică o sacralizare virtuală pentru cei ce recunosc din prima adevărul.
Ţi-aş putea spune mai multe de la mine, dar iar o să sari ca ars cum că plagiez.. Reţine: în metafizică nu există inovaţii! Nu poţi transmite decât ceea ce primeşti, este o regulă iniţiatică de aur, a unui lung lanţ iniţiatic. Iar după cum se ştie, o tradiţie iniţiatică nu poate supravieţui dacă discipolul nu se ridică la valoare maestrului, la realizarea adevărului la care a ajuns maestrul, pt. că dacă discipolul nu se poate ridica la nivelul maestrului, el nu poate transmite mai departe cunoaşterea acelui lanţ iniţiatic.

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 12 Mar 2008, 01:28 AM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 11 Mar 2008, 10:46 PM
Mesaj #38


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Şi pe mine mă ia Froid-ul (răceala) când citesc aici despre relativitatea lui Einstein şi banii lui Marx! Bietul Marx, şi el care a murit sperând că oamenii vor afla cum să trăiască fără ei! Vezi, n-a ştiut teoria relativităţii! (a murit când Einstein împlinea exact 4 ani!)


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Mar 2008, 10:46 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Veritas
mesaj 11 Mar 2008, 10:48 PM
Mesaj #39


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 423
Inscris: 8 July 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.056



QUOTE(shapeshifter @ 11 Mar 2008, 10:41 PM) *
. Atitudini de genul hai să-mi dau şi eu cu părerea că doar am şi eu 2 c**ie este de neluat in seamă.

ohyeah.gif Corect!!!! Uita-te in oglinda si repeta asta! Pen'ca in cazul meu nu se aplica ohyeah.gif

V


--------------------
Dubito, ergo sum....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 11 Mar 2008, 11:00 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



QUOTE(Veritas @ 11 Mar 2008, 10:48 PM) *
ohyeah.gif Corect!!!! Uita-te in oglinda si repeta asta! Pen'ca in cazul meu nu se aplica ohyeah.gif

V

pentru „cultura” ta metafizică:
http://www.noiantimoderni.com/


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 16 Mar 2008, 08:21 PM
Mesaj #41


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE
Atitudini de genul hai să-mi dau şi eu cu părerea că doar am şi eu 2 c**ie este de neluat in seamă.


Adevarul ca pana cand nu-ti pui si p**a in mesaj, n-o sa prea te ia in serios vreo fata.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 17 Mar 2008, 11:36 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



QUOTE(Catalin @ 16 Mar 2008, 08:21 PM) *
Adevarul ca pana cand nu-ti pui si p**a in mesaj, n-o sa prea te ia in serios vreo fata.

ok.. ceva la subiect până atunci?
rolleyes.gif


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 8 May 2008, 06:57 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



http://www.humanitas.ro/carti/carte.php?id=2546


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 01:56 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman