HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Pazea! Vin Cainii!
yuanescu
mesaj 24 Feb 2008, 06:55 PM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



Se scrie cum sa ne pazim de multe animale, dar de caini nu scrie nimeni si ei sunt astazi atat de aproape, uneori periculos de aprope

Sa spun o peveste adevara.
M-a luat taica la o stana, ca acolo isi tinea caprele cateodata. Ciobanilor cum nu le place sa aiba vizitatori, ca acestia vor sa plece cu cas dar fara sa plateasca. De aceea invata cainii sa se repeada la oaspeti de cum le simt mirosul in varful narilor.

Asa se face ca ne-am trezit cu 6 caini ciobanesti gata sa rupa orice. Dar taica stia slabiciunea lor, le adusese caramele, maro si dulci cum se faceau pe vremuri. I-a dat doar celui din frunte (ca si ei au un sef). Ceilalti daca au vazut ca seful nu mai bate, s-u cumintit si ei.
Cand am ajuns la stana, ciobanul de necaz i-a dat un ciomag pe sale aluia ce era seful, de cred ca i-a rupt spatele. Abia l-a oprit tataia sa nu il omoare.

A patit-o cainele dar noi am scapat.
Prin Romania sunt din ce in ce mai putine stane dar nu se stie niciodata... Asta e o solutie.

Acest topic a fost editat de yuanescu: 24 Feb 2008, 07:16 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 24 Feb 2008, 10:28 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Ai dreptate! Aşa am păţit şi eu când am fost pe Iezer, la o stână. Toţi câinii au sărit pe noi. Nu ştiu cum de nu m-au halit, eram prima care fugea să mănânce caşul cel promis de un dobitoc din zonă!
Oricum, câinii n-au nicio vină că au asemenea stăpâni tâmpiţi!


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dualist
mesaj 25 Feb 2008, 06:24 PM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 26 February 05
Din: simt aer jegos de Bucuresti
Forumist Nr.: 5.800



Solutie ... spray anti-caini (cu piper). Se gasesc la orice magazin de arme la preturi modice. Il "parfumati" pe sef si se potolesc si ceilalti.

exemplu


--------------------
"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Feb 2008, 06:24 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
yuanescu
mesaj 25 Feb 2008, 06:43 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



Uneori fara sa fii muscat poti sa o sfarsesti rau

1) daca mergem cu bicicleta pe langa trotuar si de prin tufe ne ataca cainii nu e bine sa ne fererim cotind brusc spre centrul soselei ca cine stie ce tir vine din urma sa ne muste

asta e greu, reflexul te face sa te feresti, o spun din proprie experienta. Cred ca cel mai bine e sa te opresti daca cainii sunt foarte aproape.
In orasele mici e si mai periculos, strazile fiind inguste, daca te sperii si opresti brusc, masina din spate greu te mai evita.
Mergea fratele meu odata cu bicicleta si eu in urma lui. L-a atacat un caine care a iesit de sub o masina si cand a pus frana brusc, am intrat in el. Noroc ca nu conduceam un buldozer.
Azi am vazut pe cineva si mai istet. Cand l-au atacat cainii s-a urcat pe trotuar cu bicicleta sa se izbeasca in ei nu alta. Dar cei mai multi nu cred ca au indemanarea lui sa poata face asa ceva. De fapt intamplarea asta m-a facut sa scriu ce scriu.


2) instinctul de pradator, il face pe Grivei sa vada in cineva o prada speriata daca merge cu rolele, si nu de putine ori il ataca. Nu e nevoie sa te muste, daca mai esti si incepator poti lua o tranta cu urmari din cele mai rele.

eu unul de mult nu mai am curaj sa merg in parcuri sau pe strada cu rolele. Poate in alte orase e mai bine.
De obicei ma opream cand incepeau sa fuga dupa mine, si ma prefaceam ca iau o piatra, asta mergea de cele mai multe ori.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 26 Feb 2008, 09:13 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
instinctul de pradator, il face pe Grivei sa vada in cineva o prada speriata daca merge cu rolele

yuanescu, nu instinctul de pradator, ci instinctul de supravietuire il face pe Grivei sa faca ceea ce face. El nu vede in om o prada, ba din contra, ii e frica de el.


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 26 Feb 2008, 09:21 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Subscriu: frica ii genereaza reactiile ostile thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 26 Feb 2008, 11:59 AM
Mesaj #7


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



In ce priveste "atacul la bicicleta", parerea mea e ca biciclistul aflat in mers trebuie sa ruleze exact cum o facea si inaintea incidentului ("sa-si vada netulburat de drum", cum s-ar zice...). In primul rind nu va fi muscat (desi latrat va fi peste masura), nu are efectiv ciinele cum s-o faca, instinctul ii spune ca nu-i va fi bine daca apuca ceva (un picior) aflat in miscare, in al doilea rind nici biciclistul nu se mai expune la pericolele din trafic si in al treilea rind va avea placuta surpriza sa constate ca la un moment dat (de fapt in momentul cind iese din "teritoriul" "inamicului") atacatorul va renunta la fel de brusc cum a si inceput. Total contraindicate oprirea sau manevrele in plus.

Si da, bine spune Ovidius: de unde instinctul de pradator la un ciine? Repet ce-am mai spus si altadat': trebuie un pic de interes in a intelege comportamentul ciinilor pentru a face cu bine fata situatiilor mai dificile. Altminteri riscam sa le complicam si mai mult. Si mai ales inutil, vina nu este in primul rind a pradatorului ci a... nestiutorului!... smile.gif

Acest topic a fost editat de milimetru: 26 Feb 2008, 11:59 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 26 Feb 2008, 01:29 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE(yuanescu @ 25 Feb 2008, 06:43 PM) *
2) instinctul de pradator, il face pe Grivei sa vada in cineva o prada speriata daca merge cu rolele, si nu de putine ori il ataca. Nu e nevoie sa te muste, daca mai esti si incepator poti lua o tranta cu urmari din cele mai rele.



Exact si bine spus thumb_yello.gif thumb_yello.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 26 Feb 2008, 03:38 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Sa va povestesc si eu pataniile mele cu caini mai mult sau mai putin vagabonzi:

1. La mine in zona, am niste caini natarai ca se apuca sa "atace" masina si mi-e frica sa nu-i lovesc, mai ales ca nu am cum sa vad la nivelul rotilor din fata. Odata insa, m-au "atacat" cand eram pe jos, dar i-am bagat incetisor incetisor in curtea unde au ei "sediul central", apoi au cedat primii si au plecat. Din fericire erau doar 2 ca daca erau mai multi era mai complicat.

2.Altadata am patit o faza ca-n desenele alea animate in care e unu care nerveaza un leu si ala are usa deschisa la cusca: in drumul spre servici, trec pe langa o casa care are doi caini, natarai si ei de felul lor, care sar tot timpul pe usa de la gradina si ma latra. Din cand in cand ma mai iau cu ei in gura si incerc sa-i calmez, dar degeaba. Tocmai intr-una din zilele astea in care m-am luat cu ei in gura, pe cand ma apropii de gard, sare nebunu pe usa, care usa neincuiata fiind se deschide si lasa sa iasa potaia afara. In secunda urmatoare, de dupa colt apare si cainele celalalt care era deja de ceva vreme afara, iar eu eram prins intre usa deschisa si gard si doi caini care bateau pe mine. Speriat fiind de rapiditatea evenimentelor, m-am retras in zona dintre usa deschisa si gard, protejat fiind astfel din doua parti. Cand au vazut potaile ca ma retrag, hop si ei spre mine dar continuind sa pastreze o distanta de aprox 1 metru. Vazand ca nu-mi fac nimic, mi-am zis: "eheee fratilor....voua va e frica si mai tare de mine, decat imi e mie de voi" si apoi am inceput sa avansez spre ei si sa le mai trag cate un picior peste bot. Din fericire pentru ei au fost destul de rapizi incat nu am apucat sa-i lovesc smile.gif Incet incet s-au speriat si au fugit, unul in curtea de unde venise, iar celalalt de dupa colt, unde era stapana (mai tarziu m-am intalnit cu ea). Cand am trecut iarasi pe langa el, a inceput dinnou sa latre, dar mai cu jumatate de gura. Am mai intins un ultim picior spre el, apoi vazand ca nu glumesc m-a lasat.


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 26 Feb 2008, 06:33 PM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE(milimetru @ 26 Feb 2008, 01:59 PM) *
In ce priveste "atacul la bicicleta", parerea mea e ca biciclistul aflat in mers trebuie sa ruleze exact cum o facea si inaintea incidentului ("sa-si vada netulburat de drum", cum s-ar zice...). In primul rind nu va fi muscat (desi latrat va fi peste masura), nu are efectiv ciinele cum s-o faca, instinctul ii spune ca nu-i va fi bine daca apuca ceva (un picior) aflat in miscare, in al doilea rind nici biciclistul nu se mai expune la pericolele din trafic si in al treilea rind va avea placuta surpriza sa constate ca la un moment dat (de fapt in momentul cind iese din "teritoriul" "inamicului") atacatorul va renunta la fel de brusc cum a si inceput. Total contraindicate oprirea sau manevrele in plus.


teoretic, poate ai dreptate, dar eu nu rezist sa continui a pedala cu un caine latrand ca nebunul la 1/2m de piciorul meu. Sa fie adevarat ceea ce spui eu tot voi cobori si voi merge pe langa bicicleta 30-40 de metri pana ies de pe teritoriul lor. E mult mai sigur.

QUOTE
oprirea brusca e mai periculosa decat un umuscat de caine ... cateodata; aceasta trebuie evitata cu orice pret!
yuanescu, nu instinctul de pradator, ci instinctul de supravietuire il face pe Grivei sa faca ceea ce face. El nu vede in om o prada, ba din contra, ii e frica de el..

M-ai pus sa ma uit in dex, dar in dex, la pradator scrie ca doar omul e pradator, despre animale nu scrie nimic biggrin.gif
Eu nu stiu cum se definesc pradatorii si cum se clasifica in manualele de azi, dar pentru mine, a zice ca un caine nu are instincte de pradator mi se pare ceva din seria: ursul fuge greu la deal si iepurele fuge greu la vale asa ca daca ii intalniti, sa stiti in ce directie sa fugiti.
Eu de cand am vazut cum 5 grivei ciobanesti au atacat o vulpe si au halit-o cu un gogaltz, nu ii diferentiez prea mult de un sacal.
Si va asigur ca cea speriata era vicleana wink.gif


Acest topic a fost editat de yuanescu: 26 Feb 2008, 06:44 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 26 Mar 2008, 06:54 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Alaltaieri m-a muscat un caine naspa de picior......norocu lui ca nu l-am prins dat fiind faptul ca ma durea piciorul!!

Nu a fost primul si nici ultimul.....asta e viata si tot n-o sa-mi fie frica de ei thumb_yello.gif

Oricum raman la parerea mea...sunt mai buni ca oamenii ohyeah.gif ohyeah.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 26 Mar 2008, 07:12 PM
Mesaj #12


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Asa e, au mai putina rautate decat oamenii.

Mi-e frica de caini, o haita te poate si omori. Nu mai zic de cainii ciobanesti, ori de rotvaileri, caine-lup sau doberman. Brrr. La maidanezi tip instinctiv, am grija sa nu fie nici unul in spatele meu si tin in fata lor o punga, geanta. Sper sa n-ajung niciodata la antirabic.

Dualist: "Solutie ... spray anti-caini (cu piper). Se gasesc la orice magazin de arme la preturi modice. Il "parfumati" pe sef si se potolesc si ceilalti". L-as cumpara degeaba, cainele are o viteaza de reactie mult mai mare. In plus, nu-mi dau seama care e "seful", daca exista vreunul.



--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 27 Mar 2008, 10:37 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Mi-e frica de caini, o haita te poate si omori. Nu mai zic de cainii ciobanesti, ori de rotvaileri, caine-lup sau doberman

andra_v, nu are de ce sa-ti fie frica de cainii ciobanesti sau de cainii lup pentru ca, desi au talie mare, nu sunt agresivi de felul lor. Evident excludem cazurile de atac la comanda stapanului. Sunt niste caini inteligenti si blanzi. Daca mergi cu drag la ei, le bagi si mana in gura fara sa iti faca nimic. Chiar le place sa fii afectuos cu ei.


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 27 Mar 2008, 10:41 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Pana il scoti, pana il actionezi esti compostata deja de doua, trei ori.
Dar sa admitem ca prevezi atacul si ca ai timp de pregatirile astea, cand sunt in haita cainii ataca intotdeauna conjugat, din mai multe parti si e posibil sa fie ca la oameni: seful sa nu fie in primele randuri. rolleyes.gif

In plus, la piper caini reactioneaza diferit...

Cea mai buna metoda e sa nu te pierzi cu firea si sa sari la bataie...iti trebuie un joc de picioare mai ceva ca a lui Smarandescu.
Daca apuci sa il altoiesti pe unul cum se cuvine, apoi ceilalti au sa se intoarca impotriva aluia.

Prin carti se recomanda metoda de a te lasa la pamant si a le vorbi pe un ton calm..se pare ca asta ii linisteste.

la fel de bune roade ar da si o mica ofranda, adica in loc de spray sa porti in geanta o bucata de salam..cu asta si eu sunt de acord, dar chiar sa umblii cu salamul dupa tine ????

Sorine, dar cum s-a intamplat ?? Te-a luat din spate ?? Te-a tzacat cand il mangaiai ??


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 27 Mar 2008, 10:59 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



M-au atacat caini de multe ori prin oras. M-am repezit la ei, hotarat sa calc unul pe cap. Mie nu imi e frica de caini, ma scarbesc. Nu stiu de ce, dar ii dispretuiesc. Si atunci nu poate sa imi fie prea frica, mai ales de maidanezi. Pot sa spun, ca pana acum, toti cainii la care am ranjit (ala care are dinti mai mari e sef de obicei) si am marait si m-am repezit au fugit. Singurii care nu au facut asta si la care nu am incercat sa ma dau prea tare cand se apropiae de mine erau cainii de stana. M-au inconjurat 3, dar eram departe de orice stana, si eu eram singur pe munte. Am pus rucsacul in fata mea, mergeam usor cu spatele si dadeam cu piciorul in ala care se apropia prea mult. Usor usor m-am departat de locul lor si m-au lasat in pace.

QUOTE
Prin carti se recomanda metoda de a te lasa la pamant si a le vorbi pe un ton calm..se pare ca asta ii linisteste.


Nu ma las jos ca ma musca de fata si de gat. Prefer sa stau in picioare si sa ii calc pe cap.

QUOTE
la fel de bune roade ar da si o mica ofranda, adica in loc de spray sa porti in geanta o bucata de salam..cu asta si eu sunt de acord, dar chiar sa umblii cu salamul dupa tine ????


Ar ideal, dar ma gandesc ca daca toata lumea face asa, cainii asociaza omul cu mancarea, si latratul si atacatul lor cu primirea de hrana. Daca se intampla sa nu am la mine odata mancare? Pai ma sfasie...
QUOTE
Cea mai buna metoda e sa nu te pierzi cu firea si sa sari la bataie...iti trebuie un joc de picioare mai ceva ca a lui Smarandescu.
Daca apuci sa il altoiesti pe unul cum se cuvine, apoi ceilalti au sa se intoarca impotriva aluia.

Nici nu e nevoie sa lovesti, daca ataci e indeajuns sa sperii cainii de bucuresti. Pentru aia de la stana, totusi, e nerecomandat.




--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 27 Mar 2008, 11:11 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Prin carti se recomanda metoda de a te lasa la pamant si a le vorbi pe un ton calm..se pare ca asta ii linisteste.

Recomand asta doar in cazul in care e unul, cel mult doi caini pentru ca daca sunt mai multi, punandu-te jos, ii urmaresti mult mai greu pe toti odata. Sincer, nu am avut oua ca sa fac treaba asta decat la un singur caine (singur in sensul de numar, nu in sensul de o singura data).


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 28 Mar 2008, 12:11 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE(Ovidius @ 27 Mar 2008, 10:37 AM) *
andra_v, nu are de ce sa-ti fie frica de cainii ciobanesti sau de cainii lup pentru ca, desi au talie mare, nu sunt agresivi de felul lor. Evident excludem cazurile de atac la comanda stapanului. Sunt niste caini inteligenti si blanzi. Daca mergi cu drag la ei, le bagi si mana in gura fara sa iti faca nimic. Chiar le place sa fii afectuos cu ei.


Exact thumb_yello.gif thumb_yello.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 28 Mar 2008, 06:25 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE(The Dude @ 27 Mar 2008, 10:41 AM) *
Sorine, dar cum s-a intamplat ?? Te-a luat din spate ?? Te-a tzacat cand il mangaiai ??


Nu...........pur si simplu s-a repezit la mine fara sa latre si si-a bagat coltii sub genunche!! Bravo lui daca a fost in stare ohyeah.gif ohyeah.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 28 Mar 2008, 07:33 PM
Mesaj #19


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Pai asa se intampla: se baga pe sub tine si te musca fara sa latre. Sub genunchi, adica te-a muscat de vena/artera?

V-am spus: nu las niciodata teroristul in spatele meu. Si prefer sa ma opresc din mers pana cand se indeparteaza. Daca se apropie tip la el. Nu si la cainii de stana.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 29 Mar 2008, 09:47 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41





Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 06:18 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman