HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Discutii despre iudei/iudaism
ben_gal
mesaj 28 Jan 2008, 11:32 PM
Mesaj #106


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(Clopotel @ 28 Jan 2008, 09:25 PM) *
...

(continuare)

Dimpotriva, sacrificarea lui Yehoshua imi pare lipsita de sens si dramatica in mod ne-necesar.

QUOTE
Nu este o sacrificare in sensul inteles de tine, de aceea nu intelegi...

auto-sacrificare.

Nu este greu sa patrunzi NT si sa citesti si printre rinduri daca vrei cu adevarat sa intelegi.

QUOTE
Asa cum ti-am spus, NT nu este carte de povesti nemuritoare ca sa poata fi citita printre randuri...


Cine poate, oase roade.

QUOTE
Dar care crezi tu ca este cea mai grea obligatie pentru evrei?

Cel mai greu e de a ne iubii semenii care ne invinuiesc de orbire.

Nici crestinii nu taie mina unui hot dupa cum aud ca se intimpla la unii musulmani.

QUOTE
Care este legatura?! De fapt tu ce crezi ca este mai apropiat de crestinism: iudaismul sau islamismul?

Intrebarea e: ce e mai apropiat de iudaism?

Probabil. Nu stiu daca o mie sunt, dar sunt.

QUOTE
Deci tu esti un iudeu conditionat de multi "daca"... Prin urmare, credinta ta este de forma, nu-i asa, este doar o traditie de familie... Am dreptate?!

M-am nascut evreu in tara striina.

Cred ca da, dar nu era El Yehoshua

v. urmarea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 28 Jan 2008, 11:35 PM
Mesaj #107


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



urmare I
QUOTE
Dar cine era Mesia dupa tine, daca nu a fost Iisus?

Ilie a fost unsul. Tot asa si Cyrus. Am mai scris asta.

Ceeace e important e ca Dumnezeu i-a intors pe evrei in Tara Promisa.

QUOTE
Acest fapt este irelevant acum...

E indeplinirea promisiunii Domnului.
QUOTE
Toate acestea au fost facute de Iisus Hristos, si inca multe altele... Deci pentru care motiv Iisus Hristos nu este Mesia pentru voi? Ce ii lipseste?

Ce, exact, a facut si de unde stii?

QUOTE
Si despre multii altii din VT stii doar ca scrie in VT... Prin urmare, care este baza de a nega NT si a accepta VT?

Iisus nu a comandat NT. Am scris si asta. Ne invirtim in cerc.

QUOTE
Asta este o mare minciuna... Ba din contra... Daca citeai cu atentie NT, si nu printre randuri, vedeai foarte clar cum evreii sunt respectati... Iisus Hristos a fost evreu... Primii sai apostoli au fost evrei... Cei mai mari sfinti au fost evrei... Cum deci, sa nu respecatm evreii?!

Pe cestie de invinuire de deicid, multi crestini cred ca un evreu bun pleaca in ceruri.
QUOTE
Cine nu-i respecta pe evrei nu se poate numi crestin...

Just.
QUOTE
Dar respectul acesta nu are legatura cu vreo misiune profetica pe care ar mai avea-o evreii astazi sau in viitor, caci aceasta misiune este pura fictiune... Asta ca sa fim bine intelesi...

Ramine dupa cum am stabilit.
QUOTE
Ba da, a fost destinat in primul rand evreilor...

Care evreu, sau oricare altul, cheama razbunarea singelui pe capul lui si al copiilor lui?
Asta e o prostie.
QUOTE
Evanghelistii nu au facut decat sa-l propovaduiasac pe Iisus si Evanghelia.. Iar El nu a schimbat Legea asa cum crezi tu... Daca citeai NT, vedeai cum de fapr, El le talmaceste corect Legea evreilor, caci acestia o intelegeau cu picioarele, scuza-mi expresia...

Sa spui ca Domnul are un fiu..
Ce e El? Zeus?
QUOTE
Nuuu... In nici un caz asta... Daca citeai NT vedeai clar ce inseamna iertarea pacatelor... Din punctul asta de vedere, Legea Noua este mult mai aspra decat Legea Veche...

E inaplicabila. Istoria e o dovada buna.
Cu istoria nu te poti certa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 28 Jan 2008, 11:48 PM
Mesaj #108


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(Clopotel @ 28 Jan 2008, 09:20 PM) *


QUOTE
Asta este o manifestare de trufie si mandrie sa crezi ca tu poti deosebi adevarul de minciuna doar cu mintea ta... Esti tu mai destept decat Adam? Adam nu a putut deosebi adevarul de minciuna, tu poti?

Care Adam? Ala dinainte de a hapait merisorul nu stia nimic.
De ca sa nu mi se spuna tot adevarul?
De ce sa-mi fie cenzurate scrierile gnostice?
Cu ce stiu popii cenzori mai bine ce trebuie sa stiu si ce nu?
QUOTE
Evreii au cerut ca Iisus sa fie omorat, nu chinezii sau bosimanii... Dar nu-i invinuieste nimeni devreme ce Iisus i-a iertat...

Ma bucur ca i-a iertat, dar nu stiu daca erau vinovati in the first place. Cred ca vina era a biciclistilor.
QUOTE
Singurul repros care li se poate aduce este doar ca nu au invatat nimic din asta si nu-si recunosc singuri greseala si nu se caiesc... Din aceasta cauza l-au respins pe Dumnezeu si s-au departat de El...

Crestinii au fost iertati si pt. unii a ramas astfel loc pt. pacate NOI.

QUOTE
Te inseli cand zici ca Iuda este pronuntat de crestini cu ura... Pur si simplu asa este numele in romaneste transpus... Exista chiar si un Apostol Iuda, fratele lui Iacov, altul decat Iuda Iscarioteanul. Si exista foarte multi Iuda in Biblie, si doar unul rau...

Tonul face muzica.
QUOTE
Evangheia dupa Iuda nu poate fi logica, pentru ca este pura fictiune. Tie ti se pare logica pentru ca iti hraneste dorintele ascunse, cum ar fi aceea de a-L nega pe Iisus Hristos.

Gresesti. Mi se pare logica pt. ca este logica. Evreii sunt oaia neagra pe nedrept.
E un fel de complex freudian aici. Fiul (crestinul) isi nega nascatorul (evreul cu Biblia).
QUOTE
In fapt orice carte de fictiune care il defaimeaza pe Iisus Hristos este valabila pentru tine...

Gresesti. Iisus era evreu bun.
QUOTE
Nu-i asa ca Codul lui Da Vinci este la mare cinste in biblioteca ta?! De ce?! Tocmai pentru ca spune minciuni... Daca spunea chestiuni murdare despre Moise, o aruncai imediat... Sper ca realizezi ca intregul tau esafodaj de credinta se va prabusi in momentul in care l-ai recunoaste pe Iisus Hristos...
Adevarul nu intotdeauna este usor de primit...

Codul lui Da Vinci erte o prostioara simpatica.

Acest topic a fost editat de ben_gal: 29 Jan 2008, 05:53 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Jan 2008, 11:48 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 29 Jan 2008, 12:02 AM
Mesaj #109


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(ben_gal @ 28 Jan 2008, 11:35 PM) *
Ilie a fost unsul.

Este o ipoteza interesanta, mai ales ca in Biblie sunt multe paginii dedicate lui Ilie. Este posibil ca Isus sa fi fost "ucenicul" lui Ilie. unsure.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 29 Jan 2008, 12:19 AM
Mesaj #110


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Nu-i asa ca Codul lui Da Vinci este la mare cinste in biblioteca ta?!


smile.gif) Oh haide! E o carte de fictiune. Si inca una foarte proasta, as putea spune.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 17 Feb 2008, 04:50 PM
Mesaj #111


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga BenGal,
QUOTE
QUOTE
Dar cine era Mesia dupa tine, daca nu a fost Iisus?

Ilie a fost unsul. Tot asa si Cyrus. Am mai scris asta.

Nu stiu cine ti-a pus intrebarea... Este irelevant.. Mi se pare relevant insa ca tu consideri ca Ilie a fost Unsul si nu Iisus.
1. Ai putea sa precizezi exact motivele pentru care Ilie ar fi "mai mare" decat Iisus?
2. Am observat ca in unele locuri mergi pana acolo incat chiar negi existenta fizica a lui Iisus, iar in altele Il numesti ca fiind rabin, sau evreu bun...
- De unde aceasta atitudine instabila? Este in functie de interesul pe care il ai in a-ti argumenta pozitia?
- Cum argumentezi ca existenta lui Ilie este mai reala decat a lui Iisus Hristos? Ce alte dovezi ai in sprijinul acestui lucru in afara de Scripturi?
QUOTE
Iisus nu a comandat NT

Aici ai inteles total gresit... Nimeni nu sustine ca Iisus ar fi comandat sa se scrie NT, sau ca ar fi fost scris dintr-o comanda. In NT sunt descrise doar faptele ce s-au intamplat, atat si nimic mai mult...
De asemnea cate din cartile VT au fost scrise pentru ca au fost comandate de cineva... Enumera de te rog...
Plus ca, nu exista nici o baza pentru a crede mai mult faptele descrise in VT decat in NT.... Asta vis a vis de pozitia iudeilor. Crestinii nu au aceasta problema pentru ca ei stiu ca faptele descrise in VT si in NT sunt adevarate.

Mai fac o obs. pe care am mai facut-o cu alt prilej: Crestinismul adevarat, nu-si bazeaza existenta pe Biblie, ci invers, Biblia isi bazeaza existenta pe crestinim, in sanul caruia a aparut (ma refer la NT). Prin urmare, cei ce si-au facut intreaga dogma numai pe Biblie, sunt in afara de crestinism...Este o chestiune logica si de bun simt sa constatam acest lucru...
QUOTE
Gresesti. Iisus era evreu bun.

Daca tu si iudei si gnosticii considerati ca era evreu bun, chiar rabin, atunci pentru ce l-ati omorat? Intreb, nu cu repros, ci doar din curiozitate... Sau v-ati dat seama ca era bun abia dupa moartea Lui? Cum asa?!
QUOTE
Sa spui ca Domnul are un fiu..
Ce e El? Zeus?

Sa inteleg ca nu intelegi la ce se refera termenul de Fiu cand e vorba de Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu?! Probabil tu crezi ca este vorba de un fiu in sens fizic, de aici confuzia ta...
QUOTE
QUOTE
Nuuu... In nici un caz asta... Daca citeai NT vedeai clar ce inseamna iertarea pacatelor... Din punctul asta de vedere, Legea Noua este mult mai aspra decat Legea Veche...

E inaplicabila. Istoria e o dovada buna.
Cu istoria nu te poti certa.

Ce anume din Legea Noua este inaplicabil?! Da-mi te rog un singur exemplu...
Iar istoria este cea mai buna dovada ca este aplicabila... Vezi sfintii care au urmat lui Iisus Hristos...
QUOTE
De ca sa nu mi se spuna tot adevarul?
De ce sa-mi fie cenzurate scrierile gnostice?

Pai de aceea au fost date scrierile gnostice la oparte si nu au fost incluse in Biblie, ca sa se spuna adevarul, si nu minciunile din acele carti...
Am spus adevarul, si nu tot adevarul, pentru ca se stie ca mai sunt carti adevarate care nu s-au gasit, chiar si din Biblie reiese ca au existat...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 17 Feb 2008, 05:07 PM
Mesaj #112


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Clopotel @ 17 Feb 2008, 06:20 PM) *
Pai de aceea au fost date scrierile gnostice la oparte si nu au fost incluse in Biblie, ca sa se spuna adevarul, si nu minciunile din acele carti...
Am spus adevarul, si nu tot adevarul, pentru ca se stie ca mai sunt carti adevarate care nu s-au gasit, chiar si din Biblie reiese ca au existat...

... si cine hotaraste care sunt cartile adevarate, si care nu? unsure.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Feb 2008, 07:31 PM
Mesaj #113


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(exergy33 @ 17 Feb 2008, 05:07 PM) *
... si cine hotaraste care sunt cartile adevarate, si care nu? unsure.gif

A hotarat deja pentru toti crestinii, Irineu. Cu acordul parintilor bisericii crestine.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 17 Feb 2008, 08:01 PM
Mesaj #114


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Exista cateva criterii dupa care s-au luat Sfintii Parinti cand au putut deosebi adevarul de minciuna...

Dar pentru cine nu este de acord si nu crede ce spune Biblia, exista liberatatea de a-si alege cartile ce le considera ei ca fiind adevarate. Fie Coranul, fie Vedele, unii chiar au facut o grupare si cred in "forta", cea propovaduita in scenariul din Razboiul Stelelor... Iata deci ce diversitate de "adevaruri" este...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 17 Feb 2008, 08:04 PM
Mesaj #115


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(exergy33 @ 17 Feb 2008, 05:07 PM) *
... si cine hotaraste care sunt cartile adevarate, si care nu? unsure.gif

Criteriul: unitatea logica intre cartile care alcatuiesc Sfanta Scriptura; sa nu fie contradictii intre continutul unei carti si continutul altei carti, ci sa formeze un tot-unitar.

Acest topic a fost editat de andra_v: 17 Feb 2008, 08:04 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 17 Feb 2008, 08:47 PM
Mesaj #116


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE
Dar cine era Mesia dupa tine, daca nu a fost Iisus?

ben_gal:
QUOTE
Ilie a fost unsul. Tot asa si Cyrus. Am mai scris asta.

clopotel:
QUOTE
Nu stiu cine ti-a pus intrebarea... Este irelevant.. Mi se pare relevant insa ca tu consideri ca Ilie a fost Unsul si nu Iisus.
1. Ai putea sa precizezi exact motivele pentru care Ilie ar fi "mai mare" decat Iisus?
2. Am observat ca in unele locuri mergi pana acolo incat chiar negi existenta fizica a lui Iisus, iar in altele Il numesti ca fiind rabin, sau evreu bun...
- De unde aceasta atitudine instabila? Este in functie de interesul pe care il ai in a-ti argumenta pozitia?
- Cum argumentezi ca existenta lui Ilie este mai reala decat a lui Iisus Hristos? Ce alte dovezi ai in sprijinul acestui lucru in afara de Scripturi?

Mai mare, mai mic...
Doar nu este nou ptr. tine ca pentru mine VT are o mai mare veridicitate fata de NT.
Iisus, daca a existat, spun daca, era probabil, rabin evreu. Cu toata parerea mea despre NT, alta sursa istorica nu am.
Poate ca a existat, dar nu era de natura divina. Parerea mea.
Ben_Gal:
QUOTE
Iisus nu a comandat NT

Clopotel:
QUOTE
Aici ai inteles total gresit... Nimeni nu sustine ca Iisus ar fi comandat sa se scrie NT, sau ca ar fi fost scris dintr-o comanda. In NT sunt descrise doar faptele ce s-au intamplat, atat si nimic mai mult...

Atrunci suntem de acord. Nu El a comandat.
Dar eu spun mai mult.
Nici nu ar fi putut comanda caci Dumnezeul Noului Testament e diferit de cel al Bibliei.
Clopotel spune:
QUOTE
Mai fac o obs. pe care am mai facut-o cu alt prilej: Crestinismul adevarat, nu-si bazeaza existenta pe Biblie, ci invers, Biblia isi bazeaza existenta pe crestinism, in sanul caruia a aparut (ma refer la NT). Prin urmare, cei ce si-au facut intreaga dogma numai pe Biblie, sunt in afara de crestinism...Este o chestiune logica si de bun simt sa constatam acest lucru...

Ma rog. Parerea ta.
va urma.

Acest topic a fost editat de ben_gal: 17 Feb 2008, 08:55 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 17 Feb 2008, 08:58 PM
Mesaj #117


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994




urmare:
Ben_Gal scrie:
QUOTE
Gresesti. Iisus era evreu bun.

Clopotel:
QUOTE
Daca tu si iudei si gnosticii considerati ca era evreu bun, chiar rabin, atunci pentru ce l-ati omorat? Intreb, nu cu repros, ci doar din curiozitate... Sau v-ati dat seama ca era bun abia dupa moartea Lui? Cum asa?!

Cine spune ca l-am omorit?
Ben_Gal scrie:
QUOTE
Sa spui ca Domnul are un fiu..
Ce e El? Zeus?

Clopotel:
QUOTE
Sa inteleg ca nu intelegi la ce se refera termenul de Fiu cand e vorba de Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu?! Probabil tu crezi ca este vorba de un fiu in sens fizic, de aici confuzia ta...

Inteleg ca nu ma intelegi. Imi este clar la ce se refera termenul de" fiu". Prea seamana cu mitologia pagana.

Clopotel:
QUOTE
Nuuu... In nici un caz asta... Daca citeai NT vedeai clar ce inseamna iertarea pacatelor... Din punctul asta de vedere, Legea Noua este mult mai aspra decat Legea Veche...

ben_gal:
QUOTE
E inaplicabila. Istoria e o dovada buna.
Cu istoria nu te poti certa.

Clopotel:
QUOTE
Ce anume din Legea Noua este inaplicabil?! Da-mi te rog un singur exemplu...
Iar istoria este cea mai buna dovada ca este aplicabila... Vezi sfintii care au urmat lui Iisus Hristos...

Au murit OAMENI. Crimele au fost faptuite de multi crestini.
Ben_Gal scrie:
QUOTE
De ca sa nu mi se spuna tot adevarul?
De ce sa-mi fie cenzurate scrierile gnostice?

Clopotel scrie:
QUOTE
Pai de aceea au fost date scrierile gnostice la oparte si nu au fost incluse in Biblie, ca sa se spuna adevarul, si nu minciunile din acele carti...
Am spus adevarul, si nu tot adevarul, pentru ca se stie ca mai sunt carti adevarate care nu s-au gasit, chiar si din Biblie reiese ca au existat...

Intrebarea este daca insusi Dumnezeu a facut diferentierea.
Ce crezi?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 17 Feb 2008, 09:04 PM
Mesaj #118


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(andra_v @ 17 Feb 2008, 08:04 PM) *
Criteriul: unitatea logica intre cartile care alcatuiesc Sfanta Scriptura; sa nu fie contradictii intre continutul unei carti si continutul altei carti, ci sa formeze un tot-unitar.

E discutabil.
Nu este un criteriu impenetrabil caci s-ar fi putut gasi un tot unitar prin multe alte combinatii intre scrierile gnostice si parte din NT.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Feb 2008, 09:07 PM
Mesaj #119


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Clopotel @ 17 Feb 2008, 04:50 PM) *
Daca tu si iudei si gnosticii considerati ca era evreu bun, chiar rabin, atunci pentru ce l-ati omorat? Intreb, nu cu repros, ci doar din curiozitate... Sau v-ati dat seama ca era bun abia dupa moartea Lui? Cum asa?!

Clopotel, gnosticii sunt doar ecoul unui adevar ascuns. Iar dupa cum bine sti, adevarul nu poate fi ascuns, denaturat, schimbat, transformat, el este doar adevar ce iese ca untdelemnul la suprafata apei.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 17 Feb 2008, 09:27 PM
Mesaj #120


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga BenGal,
QUOTE
Doar nu este nou ptr. tine ca pentru mine VT are o mai mare veridicitate fata de NT.
Iisus, daca a existat, spun daca, era probabil, rabin evreu. Cu toata parerea mea despre NT, alta sursa istorica nu am.
Poate ca a existat, dar nu era de natura divina. Parerea mea.

Pai exact aceste lucru doream eu sa le aflu de la tine... Le voi numerota ca sa-ti fie usor sa raspunzi...
1. De ce VT este mai veridic decat NT?
2. De ce VT este veridic? De ce crezi tu in el?
3. Daca te indoiesti atat de existenta cat si divinitatea lui Iisus,care sunt argumentele tale pentru a fi sigur ca Ilie a existat si ca a avut natura divina? Concret...
QUOTE
Atrunci suntem de acord. Nu El a comandat.

Acest lucru, cu comandatul Bibliei, tu l-ai inventat... Nimeni nu a spus si sustinut asa ceva... Iisus doar a trimis apostolii sa propovaduiasca Evanghelia, nu sa o scrie...
Dar ca au scris-o, este foarte bine...
QUOTE
Dar eu spun mai mult.
Nici nu ar fi putut comanda caci Dumnezeul Noului Testament e diferit de cel al Bibliei.

Nu, acest lucru este total gresit... Dumnezeul VT este acelasi cu cel al NT... Singura problema este ca in VT Dumnezeu nu s-a descoperit pe deaintregul...
Este ca si cum ai spune ca matematica de gimnaziu nu este aceeasi cu cea de la liceu... Ba este aceeasi matematica, aceleasi reguli, numai ca la gimnaziu nu ti-au fost descoperite toate...
Asa si VT, el a fost lasat de Dumnezeu conform nivelului de intelegere si dezvoltare spirituala a oamenilor. Dupa cum ai vazut, oamenii nu au inteles pe Dumnezeu. In VT de nenumarate ori Dumnezeu s-a suparat pe oameni ca nu-i ascultau poruncile, si a vrut de multe ori sa-i piarda... Cu poporul evreu stii prea bine ce a facut, dar ei tot nu s-au indreptat, si nici acum nu vor...
Deci Iisus Hristos nu a propovaduit alt Dumnezeu decat tot Dumnezeul lui Avraam si Iacov si al lui Isaac...
QUOTE
Ma rog. Parerea ta.
Este o chestiune logica simpla...
QUOTE
Cine spune ca l-am omorit?
Dar ce I-ati facut?!
QUOTE
Imi este clar la ce se refera termenul de" fiu". Prea seamana cu mitologia pagana.

Seamana dar nu rasare... Asa sunt si destule chestii din iudaism care seamana cu unele din paganism... Asta inseamna ca iudaismul este paganism doar pentru ca unele chestiuni seamana... Asemanarea, eventual, e doar de forma, nicidecum de substanta...
QUOTE
Au murit OAMENI. Crimele au fost faptuite de multi crestini.

Nu aveau cum, eventual de iudei... Crestinii au porunca de la Iisus nu numai sa nu-si ucida dusmanii, dar chiar sa-i si iubeasca si sa se roage pentru ei... Deci este ilogic ca unul care comite crima este crestin...
QUOTE
Intrebarea este daca insusi Dumnezeu a facut diferentierea.
Ce crezi?

Evident ca insusi Dumnezeu a facut diferentierea...Eu nu am nici un dubiu aici... Tu ai vreun dubiu cu privire la cartile din VT?!

Draga Marduk
QUOTE
Clopotel, gnosticii sunt doar ecoul unui adevar ascuns

Bine spus ecoul... Dar un ecou foarte, foarte, foarte, distorsionat si imbibat cu tot felul de filosofii si influente extrem orientale...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 17 Feb 2008, 09:29 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 18 Feb 2008, 06:55 AM
Mesaj #121


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE
ben_gal:
Doar nu este nou ptr. tine ca pentru mine VT are o mai mare veridicitate fata de NT.
Iisus, daca a existat, spun daca, era probabil, rabin evreu. Cu toata parerea mea despre NT, alta sursa istorica nu am.
Poate ca a existat, dar nu era de natura divina. Parerea mea.

QUOTE
clopotel:
Pai exact aceste lucru doream eu sa le aflu de la tine... Le voi numerota ca sa-ti fie usor sa raspunzi...
1. De ce VT este mai veridic decat NT?
2. De ce VT este veridic? De ce crezi tu in el?
3. Daca te indoiesti atat de existenta cat si divinitatea lui Iisus,care sunt argumentele tale pentru a fi sigur ca Ilie a existat si ca a avut natura divina? Concret...

Spune-mi, draga clopotel: dumneata esti contabil?
Nu-ti dai seama ca am mai raspuns la toate astea?
N-ai obosit?
QUOTE
ben_gal
Nici nu ar fi putut comanda{NT} caci Dumnezeul Noului Testament e diferit de cel al Bibliei.

QUOTE
clopotel
Nu, acest lucru este total gresit... Dumnezeul VT este acelasi cu cel al NT... Singura problema este ca in VT Dumnezeu nu s-a descoperit pe deaintregul...
Este ca si cum ai spune ca matematica de gimnaziu nu este aceeasi cu cea de la liceu... Ba este aceeasi matematica, aceleasi reguli, numai ca la gimnaziu nu ti-au fost descoperite toate...
Asa si VT, el a fost lasat de Dumnezeu conform nivelului de intelegere si dezvoltare spirituala a oamenilor. Dupa cum ai vazut, oamenii nu au inteles pe Dumnezeu. In VT de nenumarate ori Dumnezeu s-a suparat pe oameni ca nu-i ascultau poruncile, si a vrut de multe ori sa-i piarda... Cu poporul evreu stii prea bine ce a facut, dar ei tot nu s-au indreptat, si nici acum nu vor...
Deci Iisus Hristos nu a propovaduit alt Dumnezeu decat tot Dumnezeul lui Avraam si Iacov si al lui Isaac......

Iisus nu, dar popii si evanghelistii - da.
Adica io-s in clasa I-a si mata cu popii esti la liceu. Interesant.
QUOTE
ben_gal
Cine spune ca l-am omorit?

QUOTE
clopotel
Dar ce I-ati facut?!

I-am facut ce?
QUOTE
ben_gal
Imi este clar la ce se refera termenul de" fiu". Prea seamana cu mitologia pagana.

QUOTE
clopotel
Seamana dar nu rasare... Asa sunt si destule chestii din iudaism care seamana cu unele din paganism... Asta inseamna ca iudaismul este paganism doar pentru ca unele chestiuni seamana... Asemanarea, eventual, e doar de forma, nicidecum de substanta...

Daca sunt vestigii ale paganismului in Biblie, daca, spun, atunci crestinismul le-a preluat, dezvoltat si adaugat altele noi si iac-asa a luat nastere o noua "religie".

ben_gal: Au murit OAMENI. Crimele au fost faptuite de multi crestini.
clopotel: Nu aveau cum, eventual de iudei... Crestinii au porunca de la Iisus nu numai sa nu-si ucida dusmanii, dar chiar sa-i si iubeasca si sa se roage pentru ei... Deci este ilogic ca unul care comite crima este crestin...
Adica daca nu e crestin adevarat atunci este evreu?
Ai umor, draga.
ben_gal:
Intrebarea este daca insusi Dumnezeu a facut diferentierea.
Ce crezi?
clopotel:Evident ca insusi Dumnezeu a facut diferentierea...Eu nu am nici un dubiu aici... Tu ai vreun dubiu cu privire la cartile din VT?!
ben_gal: dar tu?

Acest topic a fost editat de ben_gal: 18 Feb 2008, 07:27 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 18 Feb 2008, 01:06 PM
Mesaj #122


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



N-am să īnţeleg īn veci cum, deşi Iisus era evreu, s-a făcut creştin şi a continuat VT-ul cu "noi poveşti", adevărate pilde... creştineşti.... Interese de moment? Eu cred că da. Aşa cum, īntr-o familie de comunişti nomenclaturişti găsim azi penelişti convinşi sau pedelişti aburiţi de ifose "anticomuniste".
Nu vreau să acuz pe nimeni de ipocrizie. Existenţa lui Iisus a fost benefică poate, pentru acele vremuri, dar atāt. Dumnezeu n-ar fi permis jertfa propriului Său fiu şi nici n-ar fi acceptat ca īn numele iubirii de Cristos să aibă loc atātea crime!
Nu le dau dreptate nici evreilor cānd īl reneagă pe Iiisus, dar le dau dreptate cānd spun că nu Iisus e Mesia. Nimeni nu poate fi Mesia atāta timp cāt este OM!


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 18 Feb 2008, 09:30 PM
Mesaj #123


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga BenGal,
QUOTE
QUOTE
clopotel:
Pai exact aceste lucru doream eu sa le aflu de la tine... Le voi numerota ca sa-ti fie usor sa raspunzi...
1. De ce VT este mai veridic decat NT?
2. De ce VT este veridic? De ce crezi tu in el?
3. Daca te indoiesti atat de existenta cat si divinitatea lui Iisus,care sunt argumentele tale pentru a fi sigur ca Ilie a existat si ca a avut natura divina? Concret...

Spune-mi, draga clopotel: dumneata esti contabil?
Nu-ti dai seama ca am mai raspuns la toate astea?

Nu, nu sunt contabil... Dar de raspuns, ... nu ai raspuns...Poate nu am vazut eu, dar nu prea cred sa-mi fi scapat...
Deci, chiar admitand ca ai mai raspuns pe undeva, desi eu nu am vazut, fa-mi si mie te rog hatarul si raspunde-mi punctual... Uite, te ajut eu cu inceputurile, tu decat completeaza punctele:
1. VT este mai veridic decat NT deoarece ....................................
2. VT este veridic deoarece..........................
Eu cred in el deoarece..................................
3. Daca te indoiesti atat de existenta cat si divinitatea lui Iisus,
Ilie a existat deoarece am urmatoarea dovada concreta:.......................................
Si de asemenea Ilie era de natura divina deoarece acest lucru reiese din urmatoarea dovada ................................................

Nu trebuie sa-mi multumesti pentru ajutor, stiu ca apreciezi smile.gif
QUOTE
Iisus nu, dar popii si evanghelistii - da.

Apostolii si preotii au facut ce le-a spus Iisus... Care sunt argumentele tale ca ar fi facut altceva?! Bine, tu inca nu esti lamurit daca Iisus ar fi trait cu adevarat, daramaite daca cineva ar face ce zicea El...
QUOTE
Adica io-s in clasa I-a si mata cu popii esti la liceu. Interesant.

Stiu,...dar cat de adevarat (nu in ceea ce ma priveste pe mine)...
QUOTE
Daca sunt vestigii ale paganismului in Biblie, daca, spun, atunci crestinismul le-a preluat, dezvoltat si adaugat altele noi si iac-asa a luat nastere o noua "religie".
In VT sunt tot atat de multe asemanari cu unele religii pagane ca si in NT, dar asta ce implicatie crezi ca are? Cumva ca VT este de sorginte pagana?
QUOTE
Adica daca nu e crestin adevarat atunci este evreu?
Ai umor, draga.
Eu am spus iudeu, nu evreu... Nu confunda...
QUOTE
dar tu?
Eu am spus clar ca nu am nici un dubiu: atat VT cat si NT spun adevarul...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 18 Feb 2008, 10:27 PM
Mesaj #124


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



Draga Clopotel:
VT este mai veridic decat NT (asta intrebi dumneata) deoarece Iisus a crezut in VT si habar nu a avut ca se va scrie O ERATA. Vorbesc pe limba dumitale, caci dupa mine, Iisus asa cum e descris in "Erata", nu a existat.
2. VT este veridic deoarece (asta intrebi dumneata) - la sta nu stiu sa raspund. Eu vorbesc doar comparativ cu noua scriere.
Eu cred in el deoarece (asta intrebi dumneata) - V mai sus.
3. Daca te indoiesti atat de existenta cat si divinitatea lui Iisus,
Ilie a existat deoarece am urmatoarea dovada concreta (asta intrebi dumneata) -
Nu e vorba de "dovezi" aici. Ilie a trait pe vremea lui Ahab si Isaia si tot atunci Domnul L-a promis pe Mesia. Dealtfel sunt rabini cate nu cred ca Ilie a fost Mesia, dar intru cit " a promis is a promis" si intru cit aparitia unui Mesia pe vremea lui Ahab era o necesitate stringenta - vezi Biblia - mie imi pare logic ca Ilie a fost unsul.
Si de asemenea Ilie era de natura divina deoarece acest lucru reiese din urmatoarea dovada (asta intrebi dumneata) - a fost ridicat in Ceruri, de ex..
QUOTE
‏In VT sunt tot atat de multe asemanari cu unele religii pagane ca si in NT, dar asta ce implicatie crezi ca are? Cumva ca VT este de sorginte pagana?

In Biblie gasim asemanari cu mitologia greaca, de exemplu.
Prometeus este pedepsit dupa cum si Adam a fost.
Biblia + NT, contabiliceste vorbnd, are mai multe idei imprumutate din mitologie.
Asta e un enunt axiomatic.
Chestia e ca ideea principala din NT, Iisus, este aproape identic cu HORUS - ISA.
Pina si numele seamana.
Inaintea lui Horus au fost alti 19 tipi nascuti din fecioare etc.

Mare incalceala.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
undemos
mesaj 27 Jun 2008, 02:44 AM
Mesaj #125


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 31 January 05
Forumist Nr.: 5.611



@ben_gal
salutari,
daca oi putea sa ma ajuti, trei intrebari: la voi care e varianta oficiala, a existat Iisus?, ce prooroci ati mai avut de atunci incoa? si voi va mai stiti care din ce semintie sunteti?

Doamne ajuta




--------------------
nobody's perfect
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 06:44 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman