HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Cumparaturi De Pe Net, din ce in ce mai multe magazine online, dar cat de valabile sunt?
mutulica
mesaj 3 Jan 2008, 12:31 PM
Mesaj #1


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



nu am stiut exact unde sa pun topicul, dar m-am gandit ca fiind un subiect de dezbatere, aici si-ar gasi locul

din ce in ce mai multi dintre noi cumpara online, in unele cazuri platesc in avans cu card, in altele ramburs la livrare. de ce am deschis topicul... pentru ca am cumparat de pe net o chestie (de fapt mai multe) pe care le-am platit cu cardul...
la livrare... a venit coletul, am semnat de primire.. baiatul s-a dus, eu am deschis coletul.. si am gasit o lista cu articolele comandate si platite... atit ca din lista respectiva ajunsese doar unul din articole

cei de la livrari au spus ca pachetul nu a fost violat deci ei nu au raspunderea a ceea ce era inauntru, iar cei de la care am comandat se jura ca au pus tot... caz in care mi-am pierdut brusc orice interes in a mai face cumparaturi virtuale... la care livrarea sa fie tot virtuala, doar banii mei sa treaca din virtual "account payable" in pierduti definitv...

o chestie mai altfel mi-a fost povestita de cineva care a cumparat online in tara... nu s-au potrivit masurile, a trimis lucrurile inapoi, dar ... in cele din urma, cand si-a recuperat banii acestia fusesera injumatatiti serios de taxele postale

eu unul... o sa prefer de acum inainte varianta pe incercate in pravalie... (nici nu imi explic ce naiba m-a apucat sa comand de pe net)


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 3 Jan 2008, 03:23 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Spune-ne te rog si numele buticului, ca sa stim si noi de ce sa ne ferim...
Am cumparat de la noi de pe net (cu cardul sau ramburs) si a fost ok, dar am cumparat doar de la magazine cu referinta (depozitul de calculatoare, e-mag).


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 3 Jan 2008, 06:06 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Exista posibilitatea de a "dispute the charge" la credit carduri. In general clientul iese victorios din procesul acesta.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 Jan 2008, 06:06 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
fiatlux
mesaj 3 Jan 2008, 09:45 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



da,am cumparat ,cu ramburs ! n-am avut surprize ! o exceptie ,care nu tinea de cantitate ci de calitate !renumita ...amway devil.gif ;era vorba de niste ..boxeri (d'aia cu ..picior, nu cu pumn) care-aveau nasturi dar nu si butoniere ,la un preeetz !! mad.gif


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 4 Jan 2008, 11:04 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Exista posibilitatea de a "dispute the charge" la credit carduri.

Zilele astea chiar ma intrebam daca nu se poate face asa ceva in cazul in care cineva iti foloseste cardul (cazul cel mai pesimist). Ai putea sa dai mai multe detalii? Exista asa ceva si in Ro?


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dualist
mesaj 4 Jan 2008, 11:55 AM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 26 February 05
Din: simt aer jegos de Bucuresti
Forumist Nr.: 5.800



Eu as spune ca variaza oferta la magazinele on-line. Pe de o parte exista magazine serioase care mi-au trimis totul a la carte, pe de cealalta parte exista magazine care mi-au transmis factura pe mail dar nu mi-au trimis nimic la posta (plata ramburs, evident) si nici nu m-au contactat.

Magazinele on-line sunt necesare din ratiunea raritatii bunului (economic) insa si riscurile, in special la plata prin card, le consider pe masura.

O solutie mai adecvata sunt site-urile de licitatii electronice romanesti ( de exemplu okazii.ro ) in care poti citi recomandarile altor utilizatori despre produs si vanzator.

Acest topic a fost editat de Dualist: 4 Jan 2008, 11:59 AM


--------------------
"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 7 Jan 2008, 10:48 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(Ovidius @ 4 Jan 2008, 12:04 PM) *
Zilele astea chiar ma intrebam daca nu se poate face asa ceva in cazul in care cineva iti foloseste cardul (cazul cel mai pesimist). Ai putea sa dai mai multe detalii? Exista asa ceva si in Ro?

Evident ca se poate! Ala e motivul principal pentru care exista posibilitatea disputarilor "charge"-urilor... Clientii au responsabilitate limitata (sau, de cele mai multe ori 0) in cazul fraudelor. Motivul secundar al posibilitatii disputei charge-urilor (in opinia mea secundar) este cel de arbitraj intre cumparator si vanzator (cel amintit aici).
Evident ca este si in Romania.

Uite ce zice MasterCard:
"Cum vă protejează MasterCard
Cu politica MasterCard de responsabilitate zero, sunteţi protejat împotriva folosirii frauduloase a contului dvs. Nu plătiţi decât pentru achiziţiile pe care le-aţi autorizat pe cardul dvs MasterCard."
http://www.mastercard.com/ro/personal/ro/e...protection.html

"Rezolvarea problemelor cu comerciantul
În anumite cazuri, aveţi dreptul de a opri plata pentru marfă sau servicii necorespunzătoare. Contactaţi emitentul de card pentru a discuta problema şi a stabili cea mai potrivită metodă. "
http://www.mastercard.com/ro/personal/ro/e...tion/using.html

Visa zice la fel (ca doar e aceeasi companie)

Acest topic a fost editat de axel: 7 Jan 2008, 11:01 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 7 Jan 2008, 10:52 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(Dualist @ 4 Jan 2008, 12:55 PM) *
Magazinele on-line sunt necesare din ratiunea raritatii bunului (economic) insa si riscurile, in special la plata prin card, le consider pe masura.

Nu chiar. Riscurile sint cvasi-inexistente. Atata timp cat folosesti credit card si-ti cunosti drepturile.

Cel putin in SUA, exista legislatie care protejeaza cumparatorul online (sau prin telefon sau prin comanda prin posta) foarte bine.


QUOTE
O solutie mai adecvata sunt site-urile de licitatii electronice romanesti ( de exemplu okazii.ro ) in care poti citi recomandarile altor utilizatori despre produs si vanzator.

Dimpotriva. Licitatii = vanzator amator. Prin urmare de muuult mai putina incredere...


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 7 Jan 2008, 11:32 AM
Mesaj #9


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Mutulica, despre ce magazin e vorba? Voi deschide luna aceasta la Han o sectiune dedicata review-urilor, in cadrul carora sa semnalam asemenea situatii.

Eu pana acum nu am avut probleme, dar cumparaturile online s-au rezumat la carti si DVD-uri...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 7 Jan 2008, 05:12 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Am cumparat telefon, mp3 player, un amic si-a luat un laptop tare scump de la cel.ro si n-au fost probleme. Iarasi am auzit ca dm.ro sunt corecti. La haine insa nu m-am riscat.


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 7 Jan 2008, 06:52 PM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



N-am cumparat nimic afara de carti si DVD-uri. Nu risc la haine, electrocasnice, aparatura electronica.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Jan 2008, 07:43 PM
Mesaj #12


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Noi cumparam de pe net:
-cosmetice(intotdeauna probate in magazine, deci mergem la sigur)
-aparatura electronica (laptopuri, camere web, camere foto, camere de luat vederi samd)
-haine si incaltaminte (intotdeauna probate inainte prin magazine, deci mergem la sigur)
-cauciucuri pentru masina
-componente de calculator
-carti
-ceasuri

si nu mai stiu tongue.gif .


Odata am avut probleme cu o camera foto digitala si am trimis-o inapoi. Dupa o saptamana de asteptat sa ni se ramburseze banii in conta, le-am trimis mail ca daca nu-i trimit intr-o zi 'I will feel free to contact the Online Consumer Protection' bla bla bla. pana seara banii au fost in cont.

Alte probleme n-am avut, dar nu cumparam decat de pe saituri verificate si rasverificate. In general ne ghidam dupa review-uri pe care le gasim tot online. un search pe google te lamureste despre orice magazin online. DAR trebuie sa investesti timp, ca e mult de citit si cautat.

Cam atat avui de spus.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 7 Jan 2008, 11:58 PM
Mesaj #13





Guests






Eu am cumparat carti, dvd-uri, haine, incaltaminte, telefon + contract, bilete de tren/bus, etc.

Dar recunosc ca nu m-as fi indurat sa cumpar nimic online cand eram in Romania. Chiar si in UK mi-a luat luni sa ma obisnuiesc cu online shopping. Am avut o singura data probleme cu o comanda de pe un site din USA si am rezolvat-o cu ei numai amenintandu-i ca ii denunt pe la cele institutii ce apara consumatorul. S-au conformat fantastic de rapid. Numai ca nu in directia ce-o voiam io rofl.gif dar nu mi-am mai batut capul cu ei, insa de atunci chiar ma rezum la site-uri cunoscute si atat.

Bafta multa la cumparaturi, copii biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dualist
mesaj 20 Feb 2008, 12:26 PM
Mesaj #14


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 26 February 05
Din: simt aer jegos de Bucuresti
Forumist Nr.: 5.800



Domnu' Axel,

O fi bine in USA, da' unii 'traiesc in Romania si asta ne mananca tot timpul'.

Aici este patria card-erilor si daca nu stiai, magazinele din USA, e-bay si altele sunt de-a dreptul terorizate de compatrioti. Cu greu mai prinzi un magazin on-line din occident care sa livreze in Romania.

Cat despre magazinele mioritice on-line, mi s-a intamplat sa imi trimita factura fiscala prin e-mail dupa care nu mi-a venit nici un colet. Comanda am facut-o acum 4 luni si nu mi-au dat nici un raspuns, iar mobilul de pe site e inchis.

La alt magazin am comandat o "lanterna fara baterii" dupa cum se lauda, si am primit o dracie care genereaza lumina fara probleme, dar cand am incercat sa incarc un telefon mobil, prezentat pe site drept un produs miraculos, esua lamentabil.

Profesionalismul ne omoara.

Acest topic a fost editat de Dualist: 20 Feb 2008, 12:30 PM


--------------------
"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 20 Feb 2008, 12:30 PM
Mesaj #15


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Dualist @ 20 Feb 2008, 12:26 PM) *
Cat despre magazinele mioritice on-line, mi s-a intamplat sa imi trimita factura fiscala prin e-mail dupa care nu mi-a venit nici un colet. Comanda am facut-o acum 4 luni si nu mi-au dat nici un raspuns, iar mobilul de pe site e inchis.


La mine s-a intamplat sa uite, cand mi-au trimis monitorul, o amarata de camaruta web, ce era ca bonus. Dupa ce le-am scris mailul, intr-o ora am primit raspuns si a doua zi camera, prin curier, cu taxe de expeditie zero. Depinde cu cine alegi sa faci biznisuri! jamie.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 20 Feb 2008, 05:05 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE(Dualist)
Cu greu mai prinzi un magazin on-line din occident care sa livreze in Romania.

Din experienta mea si a prietenilor, o singura data am avut dificultati la a comanda "din occident" (SUA, Franta, Germania), in rest absolut nici o problema. Ca in ziare si pe la stiri, parem o natie de hackeri, hoti si cretini, asta e cu totul altceva decat in realitate.


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Veritas
mesaj 3 Mar 2008, 04:44 PM
Mesaj #17


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 423
Inscris: 8 July 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.056



Eu cumpar online carti ( Humanitas, Polirom, colectia Cotidianul) haine si diverse pt. casa( Tara si Quelle).Plata ramburs. Cel mai greu se misca Quelle, primesti comanda si dupa o luna, si nu toate articolele odata (stai la coada la mesagerie de innebunesti pt. fiecare articol..).Nu am luat "tzepe" pana acum...

V


--------------------
Dubito, ergo sum....
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 11:34 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman