HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Meduza Marketing
Ovidiu Bufnila
mesaj 30 Nov 2007, 07:45 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Celebrăm fastul fiinţării umane prin outdoor, prin ambalaj ochios, prin campanii de marketing, prin tone de scrisori, ne îngrămădim în e-mail şi zumzăim retro prin firele de telegraf rămase în insule. Sigur că vărsăm tone de cerneală dorindu-ne în insule. Noi nu suntem însă insule. Suntem propoziţii ale Meduzei. Dar ne preamărim. Ne proslăvim şi ne adulăm şi ne lăudăm unii pe alţii fără neruşinare. Uneori nici nu contează textele dăruite spre interpretare. Contează faptele, micile întâmplări, biografiile. În tot acest timp enciclopedia se umflă, dospeşte, crapă. Ar părea că am fi spirite enciclopedice, convertizoare de text, câmpuri informaţionale remanente. Informaţia face să pălească lumina, se mişcă infinit mai repede. Tocmai de aceea propoziţiile Meduzei sunt simultane, lucru greu digerabil de spiritul universitar, academic. Revelaţia şi iluminarea pălesc în faţa universităţii. Seminarul ordonează şi îngrădeşte, marketingul văluritor trage preşul marketingului pavlovian. Revelaţia te arde pe dinăuntru. Rigoarea cursului, experimentul, doctoratul luptă împotriva entropiei. În ce fel ne mai influenţează marketingul tradiţional?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 30 Nov 2007, 08:08 PM
Mesaj #2


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Pierdem din ce in ce mai mult timp in fata tarabelor. Oare sa faca parte din planul nostru de viata sau suntem pur si simplu niste fraieri?


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 30 Nov 2007, 08:09 PM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



La ce fel de tarabe te referi ?


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Nov 2007, 08:09 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
andra_v
mesaj 30 Nov 2007, 09:02 PM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Ale imaginii, vindem si cumparam ambalaje... dar nu seminarul si universitatea sunt de vina pentru moartea sufletului nostru ("palirea revelatiei si a iluminarii"), ci inautenticitatea vietii noastre. Ai inversat raportul de cauzalitate, aceasta din urma determina, mai degraba, limbajul de lemn academic si fluxul informational de care ne lasam sedusi pentru a ne preamari, proslavi in existenta noastra de doua parale.

Acest topic a fost editat de andra_v: 30 Nov 2007, 09:03 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 30 Nov 2007, 09:13 PM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Poate ca ... vindem si cumparam ambalaje. Poate ... ni se vand ambalaje.

Dar eu tot vreau sa stiu cat mai precis la ce tarabe anume s-a referit Merlina. smile.gif

Hmm, andra_v, din exterior poate vedem interiorul inversat, si viceversa. Raportul de cauzalitate s-ar putea pur si simplu sa nu fie ... atat de simplu. biggrin.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 30 Nov 2007, 09:13 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 30 Nov 2007, 09:18 PM
Mesaj #6


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE
dar nu seminarul si universitatea sunt de vina pentru moartea sufletului nostru ("palirea revelatiei si a iluminarii"), ci inautenticitatea vietii noastre.


...Ne facem vinovati de incercarile de a-i imita pe cei care starnesc invidii, nu stim ca de fapt astfel ne intepenim in niste sabloane, si-i uitam de multe ori pe cei care au nevoie de atentia noastra.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 30 Nov 2007, 09:22 PM
Mesaj #7


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Ai dreptate, merlina, ti-am retinut si postul tau de pe subiectul deschis de calfa in legatura cu relatia capra vecinului/fericirea. "Traim" pentru a-i imita pe cei care stranesc invidii, uitam incet-incet sa fim Oameni.



--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 30 Nov 2007, 09:25 PM
Mesaj #8


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(calfa @ 30 Nov 2007, 09:13 PM) *
Dar eu tot vreau sa stiu cat mai precis la ce tarabe anume s-a referit Merlina. smile.gif


Eu nu cunosc decat un singur fel de tarabe, cele pentru marfuri... mellow.gif
Tu la ce te-ai dus cu gandul? unsure.gif


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 1 Dec 2007, 08:58 AM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Nu mi-am permis sa ma duc cu gandul, Merlina ! rofl.gif

Dar care e problema cu marfurile, in context ... "Celebrăm fastul fiinţării umane prin outdoor, prin ambalaj ochios, prin campanii de marketing, prin tone de scrisori, ne îngrămădim în e-mail şi zumzăim retro prin firele de telegraf rămase în insule. Sigur că vărsăm tone de cerneală dorindu-ne în insule. Noi nu suntem însă insule. Suntem propoziţii ale Meduzei. Dar ne preamărim. Ne proslăvim şi ne adulăm şi ne lăudăm unii pe alţii fără neruşinare. Uneori nici nu contează textele dăruite spre interpretare. Contează faptele, micile întâmplări, biografiile. În tot acest timp enciclopedia se umflă, dospeşte, crapă. Ar părea că am fi spirite enciclopedice, convertizoare de text, câmpuri informaţionale remanente. Informaţia face să pălească lumina, se mişcă infinit mai repede. Tocmai de aceea propoziţiile Meduzei sunt simultane, lucru greu digerabil de spiritul universitar, academic. Revelaţia şi iluminarea pălesc în faţa universităţii. Seminarul ordonează şi îngrădeşte, marketingul văluritor trage preşul marketingului pavlovian. Revelaţia te arde pe dinăuntru. Rigoarea cursului, experimentul, doctoratul luptă împotriva entropiei. În ce fel ne mai influenţează marketingul tradiţional?" ?

Bun, cumparam si vindem, schimburi se cheama ca facem. Dar fara schimburi nu am fi. Asadar nu in ele ar trebui sa fie problema ... daca e sa fie vreuna. smile.gif Zic eu ...

Daca ... "marketingul văluritor trage preşul marketingului pavlovian" ... atunci ceva se schimba in felul de a fi a feţelor schimburilor ...


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 1 Dec 2007, 09:16 AM
Mesaj #10


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE
Nu mi-am permis sa ma duc cu gandul, Merlina !


Si atunci, de unde nevoia de clarificare? Oare chiar ma exprim asa de complicat? unsure.gif
Ok, nu m-ai deranjat, as putea spune ca mai degraba m-ai speriat. Ceva a fost daca ai avut nevoie de o clarificare.

QUOTE
Dar care e problema cu marfurile, in context ...

Bun, cumparam si vindem, schimburi se cheama ca facem. Dar fara schimburi nu am fi. Asadar nu in ele ar trebui sa fie problema ... daca e sa fie vreuna. Zic eu ...

Daca ... "marketingul văluritor trage preşul marketingului pavlovian" ... atunci ceva se schimba in felul de a fi a feţelor schimburilor ...


Fara marfuri nu ar exista marketing, asa-i? Pana la urma marfurile, in diversitatea lor ar dirija si politica de marketing, gresesc?





--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 1 Dec 2007, 10:02 AM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE(Merlina @ 1 Dec 2007, 09:16 AM) *
mai degraba m-ai speriat.


Suntem in Arhipelag, mai trebuia sa iti atrag atentia ? smile.gif Tu spui ca te-am speriat, eu spun ca te-am ... scuturat valurit. Si din tine au inceput sa sara ... amanunte. wink.gif

Stiu si eu daca e asa usor sa spui cine pe cine dirijeaza si cum si cat si ...


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 1 Dec 2007, 10:30 AM
Mesaj #12


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE
Suntem in Arhipelag, mai trebuia sa iti atrag atentia ? Tu spui ca te-am speriat, eu spun ca te-am ... scuturat valurit. Si din tine au inceput sa sara ... amanunte.


Cunosc, cunosc, dar eu chiar am spus odata aici maestrului ca la valurile prea inalte ma sperii si tip, asa ca sa nu te plangi ca ti-am spart urechile! smile.gif

QUOTE
Stiu si eu daca e asa usor sa spui cine pe cine dirijeaza si cum si cat si ...


Da, e usor daca ai curaj, chiar daca nu ai dreptate! tongue.gif biggrin.gif Dar pentru asta trebuie sa fii complet rupt de problema, iar noi nu suntem asa... Noi suntem sobri, privim lucrurile cu seriozitate maxima, ca sa nu fim luati prin surprindere de capriciile oceanului....

Orisicum, trebuie sa recunosti ca fara marfuri marketingul nu ar fi decat o teorie ciudata.





--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 1 Dec 2007, 10:38 AM
Mesaj #13


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Recunosc, doar am spus ... "fara schimburi nu am fi". Fara marfuri nu am fi.

Dar nici marfurile nu mai sunt ce-au fost o data ... biggrin.gif Marketingul nu mai este ...
Nu vad o mare problema in asta. smile.gif

Mai degraba in faptul ca ... "ne proslăvim şi ne adulăm şi ne lăudăm unii pe alţii fără neruşinare".

Dar si asta e ceva de suprafata, as zice, tine de cum se vad cele ce se lupta in noi ... cei ce se lupta in noi. Ce e dincolo de ... sau mai degraba dincoace de...


p.s.
QUOTE
la valurile prea inalte ma sperii si tip

Dar la tsunamiuri ce te vei face ? La inundatie ...

Acest topic a fost editat de calfa: 1 Dec 2007, 10:40 AM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 1 Dec 2007, 02:00 PM
Mesaj #14


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(calfa @ 1 Dec 2007, 10:38 AM) *
Dar la tsunamiuri ce te vei face ? La inundatie ...


Sari, maestre , ca vrea sa ne omoare!!!

QUOTE
Recunosc, doar am spus ... "fara schimburi nu am fi". Fara marfuri nu am fi.

Dar nici marfurile nu mai sunt ce-au fost o data ... biggrin.gif Marketingul nu mai este ...
Nu vad o mare problema in asta. smile.gif

Mai degraba in faptul ca ... "ne proslăvim şi ne adulăm şi ne lăudăm unii pe alţii fără neruşinare".

Dar si asta e ceva de suprafata, as zice, tine de cum se vad cele ce se lupta in noi ... cei ce se lupta in noi. Ce e dincolo de ... sau mai degraba dincoace de...


blink.gif
Dar ce-ai patit de dai asa haotic din vasle?? Aha, vrei sa-mi rastorni ligheanu'....

Deci cu adulatul nu sunt nici eu de acord. Celelalte sunt oricum mai bune decat ponegrirea, blamarea, barfirea, calomnierea... Asa oleaca acolo se accepta daca sunt sincere. Isi mai indreapta omul spinarea putin.





--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 08:20 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman