HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info

Subiectele de discutie dedicate cartilor vor fi mutate in cadrul subforumului Universul Cartilor

 
Reply to this topicStart new topic
> Sin City
ZuZu
mesaj 26 Nov 2007, 09:48 AM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 24
Inscris: 26 November 07
Din: Campia Turzii
Forumist Nr.: 10.898



Tremura în vânt ca ultima frunză a unui copac muribund. Am lăsat-o să-mi audă paşii. Ea s-a împietrit pentru o secundă.
-Vrei o ţigară?
-Sigur. O să iau una. Eşti plictisit de mulţimea asta ca şi mine?
-N-am venit aici pentru petrecere. Am venit pentru tine. Te privesc de zile întregi. Eşti tot ce şi-ar putea dori un bărbat. Nu e vorba doar de faţă. Felul cum arăţi…Sau vocea ta. Sunt ochii tăi… tot ceea ce văd în ei.
-Ce vezi în ochii mei?
-Văd o linişte nebună…Eşti sătulă de alergătură. Eşti gata să înfrunţi ceea ce trebuie să înfrunţi. Dar nu vrei să înfrunţi singură.
-Nu. Nu vreau să înfrunt singură.
Vântul sufla electrizant, ea era uşoară, caldă şi aproape fără greutate. Parfumul ei era o promisiune dulce ce îmi aducea lacrimi în ochi. I-am spus că totul va fi în ordine. Că o voi salva de ceea ce îi e teamă şi o voi duce departe, departe. I-am spus că… o iubesc.
Amortizorul făcu ca arma să se audă ca o şoaptă. Am ţinut-o până când s-a dus. Nu voi ştii niciodată de ce fugea.
Voi încasa cecul pentru ea dimineaţă.
Mhm… La asta ajungi dacă dai un copy-paste din subtitrarea „Sin City”. Probabil v-aţi făcut deja o idee despre el. E greşită. Pentru că Sin City e genul de film care te surprinde. N-ai cum să ştii ce se va întâmpla în secunda următoare. Ăsta e marele avantaj al lui.
O altă calitate e imaginea originală. Predomină culorile(mă rog, non-culorile) alb-negru. Sângele de exemplu, e alb. Sunt nişte faze care ar fi chiar scârboase de era roşu. Doar pe alocuri apar culorile. Ca să vă faceţi o imagine, filmul e ca o poveste dintr-o carte cu benzi desenate.
Şi pe deasupra povestea e originală. Personal, mi s-a părut mai bun decât 300 Eroii de la Termopilae, un film care a uimit doar prin imaginea orginală.
N-am să vă spun povestea. Pentru că unii care nu s-au uitat la el m-ar înjura. Tot ce vreau să vă spun e: Uitaţi-vă la el. E genul de film despre care poţi spune „muream şi nu-l vedeam…”
Iar dacă l-aţi văzut aş vrea să vă ştiu părerea.


--------------------
www.zuzu.voce.ro -blogul personal
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 05:46 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman