HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Poate Exista Numai Amicitie Intre Un Barbat Si O Femeie?
axel
mesaj 18 Nov 2007, 10:04 AM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Nu. Tot ce nu iti place.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 22 Jul 2009, 11:16 PM
Mesaj #37


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



... gasit in Jurnalul Fericirii:

..." camaraderia e doar pentru oameni foarte, foarte cumsecade si presupune un mare progres moral, e o subtilitate psihica si etica, simpla ei existenta dovedeste un standard ideativ extrem de avansat, e posibila intre barbati si femei caliti in morala. Dar ei zic camaraderie si inteleg desfrau. Au schimbat numele, nu relatia. Pai desfraul e de cand lumea si nu constituie nici o noutate, nici un progres. Pe cand camaraderia e o notiune progresista."


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 23 Jul 2009, 07:03 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.452
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



poate exista numai amiciţie cu condiţia să fie şi sex


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Jul 2009, 07:03 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Serenity
mesaj 23 Jul 2009, 08:11 PM
Mesaj #39


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Da, e adevarat ca barbatii in general vor sex. Nu prea conteaza despre ce fata e vorba, atat timp cat nu e foarte respingatoare. Dar daca accepta amicitia cu o fata, fara ca aia sa le ofere nimic sexual, inseamna ca au gasit la persoana aia si alte calitati in afara de alea fizice. Eu nu mai imi pun problema daca amicii mei ar vrea mai mult... Atat timp cat nu fac aluzii, cat timp avem fiecare relatii cu alti oameni, discutam relaxat despre relatiile respective, ne respectam reciproc si-asa mai departe, who cares?! Astia-s barbatii, trebuie sa-i acceptam asa cum sunt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 23 Jul 2009, 08:29 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.452
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



QUOTE(Serenity @ 23 Jul 2009, 09:11 PM) *
Da, e adevarat ca barbatii in general vor sex. Nu prea conteaza despre ce fata e vorba, atat timp cat nu e foarte respingatoare. Dar daca accepta amicitia cu o fata, fara ca aia sa le ofere nimic sexual, inseamna ca au gasit la persoana aia si alte calitati in afara de alea fizice. Eu nu mai imi pun problema daca amicii mei ar vrea mai mult... Atat timp cat nu fac aluzii, cat timp avem fiecare relatii cu alti oameni, discutam relaxat despre relatiile respective, ne respectam reciproc si-asa mai departe, who cares?! Astia-s barbatii, trebuie sa-i acceptam asa cum sunt.

n-ai înţeles fraza ia şi mai mestec-o...

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 23 Jul 2009, 08:30 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 23 Jul 2009, 08:42 PM
Mesaj #41


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



QUOTE
Si ei sunt de aceeasi parere?

Eu am multi amici barbati. Mult mai multi decat femei, da' nu stiu daca e macar unul care sa nu vrea ceva de la mine - sexual vorbind, indiferent de forma luata biggrin.gif Or sa se supere acum ca nu mai sunt available, da' aia e, soarta biggrin.gif (evident ca eu nu-s atrasa de majoritatea, desi parca as face ceva-ceva cu vreo 2-3 dintre ei)


Cu Afro purtam mai demult o discutie si am continuat-o acum. Mi-am propus acum ceva vreme sa ingnor "fazele" tale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 26 Jul 2009, 11:47 AM
Mesaj #42


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(shapeshifter @ 23 Jul 2009, 08:03 PM) *
poate exista numai amiciţie cu condiţia să fie şi sex

neah... nu merge asa... amicitia e pina se ajunge la sex... dupa aia se termina tot
asadar cu cat fata cedeaza mai greu, cu atit dureaza mai mult amicitia



--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 26 Jul 2009, 11:24 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.452
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



QUOTE(mutulica @ 26 Jul 2009, 12:47 PM) *
neah... nu merge asa... amicitia e pina se ajunge la sex... dupa aia se termina tot
asadar cu cat fata cedeaza mai greu, cu atit dureaza mai mult amicitia

bag sama că nu poţi face diferenţa între a exista şi a fi... asta am înţeles dar nici între amiciţie şi sex?

tu poţi exista cu condiţia să fii? sau să fii cu condiţia să exişti? sexoase întrebări nu-i aşa amigo?


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 27 Jul 2009, 07:02 AM
Mesaj #44


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



bati apa in piua si te joci cu cuvintele. patetica incercare de a agata pe forum... si mai patetic ca ai ajuns la mine...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 27 Jul 2009, 10:52 AM
Mesaj #45


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(mutulica @ 26 Jul 2009, 12:47 PM) *
neah... nu merge asa... amicitia e pina se ajunge la sex... dupa aia se termina tot
asadar cu cat fata cedeaza mai greu, cu atit dureaza mai mult amicitia


Vezi numa' ca sunt si barbati care pot fi prieteni cu o femeie numai dupa ce fac sex cu ea, indiferent daca ea e de acord sau nu cu situatia in sine.hh.gif
Ar fi interesant de vazut daca acestia ajungand la anumite betesuguri care i-ar impiedica de la practicarea sexului, ar putea ajunge sa priveasca prietenia cu acestea si altfel, sau numai ar deveni extrem de frustrati.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 29 Jul 2009, 09:12 AM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



Un bun amic era indragostit de mine si nu ezita sa mi-o arate. Eu nu ma simteam atrasa fizic de el de nici o culoare. I-am explicat intr-o discutie ca nu putem fi mai mult decat amici si a zis ca intelege si nu e nici o problema. Deci relatia amicala a continuat ca si cum nu s-ar fi intamlat nimic. Intr-o discutie in trei (eu, el si o prietena de a mea) el a sustinut foarte convins (si convingator) ca poate exista numai amicitie intre un barbat si o femeie (prietena mea il intrebase). Toate bune si frumoase, pana anul trecut cand l-am invitat la nunta mea. Din acel moment a intrerupt orice legatura cu mine.... pe motiv ca e foarte ocupat si nu are timp (desigur ca nici la nunta nu a putut ajunge). Si cam atat despre amicitia dintre un barbat si o femeie.


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 29 Jul 2009, 09:16 AM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



Concluzia mea (nu numai din aceasta intamplare ci si din altele) este ca poate exista doar amicitie intre un barbat si o femeie dar numai atata timp cat cel care doreste mai mult se incapataneaza sa spere.


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 29 Jul 2009, 08:45 PM
Mesaj #48


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Pai nu stiu daca e bine sa generalizam numai avand un singur exemplu...

Daca cel indragostit a acceptat amicitia, sa zicem ca pe un "compromis", pentru a mai putea fi in preajma ta, nu era obligatoriu sa fie supus si la cazna maxima, implicit sa te vada maritandu-te cu altul in numele amicitiei. Cred ca chiar in numele amicitiei ar trebui crezut si inteles mai mult... hmm.gif


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jul 2009, 10:03 PM
Mesaj #49


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Rehael @ 29 Jul 2009, 09:45 PM) *
cel indragostit a acceptat amicitia, sa zicem ca pe un "compromis", pentru a mai putea fi in preajma ta

Asa cum cunosc eu psihologia masculina, a acceptat amicitia numai pentru a avea sansa de a-si incerca norocul in continuare. Deci n-a fost o amicitie in adevaratul sens al cuvantului. Nu poti fi doar amic cu o femeie pe care o doresti.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 29 Jul 2009, 10:27 PM
Mesaj #50


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Rehael @ 29 Jul 2009, 08:45 PM) *
Daca cel indragostit a acceptat amicitia, sa zicem ca pe un "compromis", pentru a mai putea fi in preajma ta, nu era obligatoriu sa fie supus si la cazna maxima, implicit sa te vada maritandu-te cu altul in numele amicitiei. Cred ca chiar in numele amicitiei ar trebui crezut si inteles mai mult... hmm.gif

Dupa experientele mele, nu exista o amicitie si o prietenie între femei si barbati.
E foarte frumos sa ai un prieten/o prietena, dar deodata ce intervin alte sentimente /de a iubi, deja se schimba treaba.
Cel mai nasol efect e ca apare gelozia.
Si un foarte rau sentiment poate fi ca fiinta ta draga se casatoreste cu altcineva...


*edit: da, o prietenie poate exista. Ca de exemplu la mine, cu fiica doamnei mele.
Dar asta nu are de-a face cu maica-sa...

Acest topic a fost editat de Cla: 29 Jul 2009, 10:31 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 30 Jul 2009, 09:04 AM
Mesaj #51


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



naspa...


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 30 Jul 2009, 10:39 AM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



QUOTE(Rehael @ 29 Jul 2009, 09:45 PM) *
Pai nu stiu daca e bine sa generalizam numai avand un singur exemplu...



Am mentionat ca nu se bazeaza pe un singur exemplu concluzia mea. Am dat unul singur pentru ca era printre cele mai relevante. As putea sa iti mai dau si altele, dar s-ar ajunge la aceeasi concluzie la care au ajuns, dealtfel si abis si cla.


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 30 Jul 2009, 11:00 AM
Mesaj #53


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Eh, eu cred ca este exagerat totusi sa se spuna ca nu poate exista. Asta ar insemna sa negam ca o multime de gesturi frumoase care se impart intre barbati si femei ar putea avea la baza numai sentimentul prieteniei.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 30 Jul 2009, 12:18 PM
Mesaj #54


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



QUOTE(fiica_lunii @ 29 Jul 2009, 10:16 AM) *
Concluzia mea (nu numai din aceasta intamplare ci si din altele) este ca poate exista doar amicitie intre un barbat si o femeie dar numai atata timp cat cel care doreste mai mult se incapataneaza sa spere.


Da, si eu zic ca atat timp cat unul se incapataneaza sa spere, nu e amicitie autentica.. Dar ma incapatanez si eu sa cred/sper ca poate exista doar prietenie buna intre un barbat si o femeie. Cunosc si cazuri in care exista. Foarte putine, e drept. Depinde mult de persoanele respective, de puterea lor de a trece peste impulsurile astea sexuale, de ce sta cu adevarat la baza prieteniei dintre ei. Oricum, cred ca majoritatea prieteniilor intre barbati si femei sunt, cum a zis si fiica lunii, relatii in care unul e indragostit iar celalalt nu poate sa vada prea clar lucrul asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Jul 2009, 01:19 PM
Mesaj #55


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Asa-i, Serenity. Cum am citit acum ce-ai scris, tocmai mi-a aparut faza de la "Two an a half men" în cap, când Rose vine peste balcon rofl.gif
Ea spera, dar Charlie e cam orb biggrin.gif

QUOTE(Serenity)
Dar ma incapatanez si eu sa cred/sper ca poate exista doar prietenie buna intre un barbat si o femeie. Cunosc si cazuri in care exista.

Hmm, chiar ca mi-ai dat de gândit... prin mail am 2 prietene, fara intentii sexuale, nici de-o parte, nici de alta.
Ne leaga apartenenta din Banat si ne respectam reciproc. smile.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 30 Jul 2009, 02:11 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



Sincera sa fiu eu nu inclusesem in discutie prieteniile pe mail.
Vorbeam de genul de prieteni cu care te intalnesti des, cu care te sfatuiesti in momente dificile si iti ofera sprijinul real si tu le oferi sprijinul tau real. Genul de prieteni cu care interactionezi destul de des in viata reala.
As putea da si eu exemplu de o prietenie reala intre mine si un baiat, dar sunt cazuri de exceptie. Sunt prea putine si din cauza aceasta tind sa generalizez cealalta varianta.


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 13 Aug 2009, 07:49 AM
Mesaj #57


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(abis @ 29 Jul 2009, 11:03 PM) *
Deci n-a fost o amicitie in adevaratul sens al cuvantului. Nu poti fi doar amic cu o femeie pe care o doresti.

Ba da, dupa ce tipul si-a rezolvat problema... cand el vrea sa ramana doar amic, dar fata deja isi doreste mai mult...

evident ca exista si exceptii de la generalizare... cand fata e chiar urata si tipul are o nevoie gen umar pe care sa planga, sau spera la prietena beton a nasoalei.. sau cand fata e fiica prietenei, si chiar daca spera la ceva, se abtine de frica mamei... etc, etc...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 13 Aug 2009, 10:41 AM
Mesaj #58


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(mutulica @ 13 Aug 2009, 08:49 AM) *
Ba da, dupa ce tipul si-a rezolvat problema... cand el vrea sa ramana doar amic, dar fata deja isi doreste mai mult...


Pare sa fie o chestie la fel de profunda precum reciprocitatea omului fata de prietenul lui cel mai bun si anume cainele. rolleyes.gif

QUOTE
evident ca exista si exceptii de la generalizare... cand fata e chiar urata si tipul are o nevoie gen umar pe care sa planga, sau spera la prietena beton a nasoalei.. sau cand fata e fiica prietenei, si chiar daca spera la ceva, se abtine de frica mamei... etc, etc...


Astea s-ar chema prietenii autentice din interes cand ajungi sa-ti pretuiesti cainele mai mult decat ar crede unii ca merita.

PS Va rog frumos sa nu luati glumele in serios.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 13 Aug 2009, 10:44 AM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Da, poate exista. "Momentan nu sta locului de loc deci suntem prieteni. "

daca nu, e oricand prietena ei cea mai buna.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 15 Aug 2009, 05:06 AM
Mesaj #60


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



ce vine are mai cainele in toata povestea asta?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 26 Aug 2009, 07:01 AM
Mesaj #61


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



La momentul actual am 5 prietene pentru care mi-aș da cred că și ochii din cap, așa mi-s de dragi, dar de care nu-s îndrăgostit.
Aș putea fi, dar ar fi o greșeală (mă rog, poate exceptând pe una din cele 5), DAR repet, ar fi o mare greșeală să se ajungă la vreo relație cu vreo una din cele 4, căci în felul cum sunt ele acum și cum sunt eu, nu, n-am fi potriviți.

Eu afirm că se poate doar amiciție între un bărbat și o femeie. Ba mai mult, o prietenie foarte frumoasă.


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 26 Aug 2009, 07:49 AM
Mesaj #62


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Se poate, dar depinde f mult de circumstante. Durata ei depinde de asta, vreau sa zic.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 29 Aug 2009, 06:12 AM
Mesaj #63


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



uneori... dureaza si doar cateva secunde... alteori ore intregi.. depinde de situatie care este


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 29 Aug 2009, 08:44 AM
Mesaj #64


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



Poate exista, dar tot în pat se termină ...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 06:28 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman