HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Agia Triada, Salonic, Grecia, Ati fost pe-acolo?
Mihai
mesaj 13 Nov 2007, 11:26 AM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Am planuit la sfarsitul anului sa merg in Agia Triada, la 25 km de Salonic.

Ati fost pe acolo, cum e statiunea respectiva? hmm.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 13 Nov 2007, 12:13 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Tot ce pot eu să-ţi spun că este o localitate mică. Deşi e lāngă Salonic, nu poate fi prea distractiv să stai iarna īn pustiul ăla.
Dacă mergeţi cu maşina, aveţi şanse s-o mai zbughiţi către THESSALONIKI şi e superfain, altfel... e cam naşpa. Acum depinde ce vă propuneţi, un Revelion romantic īn doi sau unul gălăgios cu prietenii...


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 13 Nov 2007, 04:25 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Mihai @ 13 Nov 2007, 01:26 PM) *
Am planuit la sfarsitul anului sa merg in Agia Triada, la 25 km de Salonic.

Ati fost pe acolo, cum e statiunea respectiva? hmm.gif


Vrei neaparat sa te duci in Grecia ( si partea de nord) de sfarsitul anului ? S-ar putea sa-ti plangi banii ! Incearca si tu ceva mult mai la sud .


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Nov 2007, 04:25 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Dualist
mesaj 25 Nov 2007, 11:50 AM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 26 February 05
Din: simt aer jegos de Bucuresti
Forumist Nr.: 5.800



Si eu ti-as recomanda sudul Greciei pe perioada iernii. Cred ca la aceiasi bani ai putea gasi o oferta in Creta, de exemplu.

Daca vrei neaaparat sa te duci acolo, iti recomand sa iti iei masina. Pentru autostrazile grecesti 25 de km sunt o nimica toata. Daca nu ploua si nu ninge poti merge lejer cu 130 km/h. Dezavantajul daca vii cu masina din Romania este ca treci prin Bulgaria si faci 13-14 ore daca mergi cu viteza legala. Oricum pana nu lasi spaga la politisti 50-100 euro nu scapi de ei... si mai sunt si alte pericole prin Bulgaria. Merge si un rent-a-car daca iti permite buzunarul - vreo 50 de euro pe zi o masina de clasa A cu tot cu asigurare pe care sa o ridici de la aeroport.

Avantajele - esti aproape de Salonic si sunt destule chestii frumoase pe acolo: Rotonda, White Tower, cateva muzee importante. Si langa Salonic se afla un Mall foarte interesant - Cosmos. Se ajunge destul de usor acolo si poti face niste cumparaturi foarte bune la raportul pret/calitate. Salonic este al II-lea oras ca marime din Grecia si este foarte dificil traficul si gasitul unui loc de parcare. Ziua parcarile sunt gratuite dar seara nu ai voie sa lasi masina acolo. O parcare cu plata costa 5 euro ora pt primele 3 ore. Daca parchezi aiurea risti sa-ti ridice masina asadar ai grija.

Nu in ultimul rand, poti face excursii la obiectivele din nordul Greciei: Meteora, Athos. muntele Olimp, etc.

Vezi si site-urile acestea:

vremea decembrie 2006

wikitravel Thessaloniki

Daca mai ai intrebari, iti stau la dispozitie.



--------------------
"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 25 Nov 2007, 12:02 PM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Salonicul e frumos intradevar,dar nici eu n-as merge iarna.Cu parcarile si circulatia cu masina e greu pentru ca stradutele sunt extrem de stramte si trebuie sa le cunosti bine ca sa te descurci fara sa comiti greseli care costa.Ei circula mult cu scutere si motociclete si pentru noi care nu suntem obisnuiti ca la fiecare cotitura sa-ti apara un scuter din fata si altul din spate e un stres in plus.
Pe de alta parte n-as baga mina-n foc nici pentru Creta ca iarna sunt temperaturi peste 20 de grade ,noi am vrut sa mergem in Djerba dar si acolo ni s-a spus ca nu e garantat de revelion peste 20,poti sa ai 16-17 grade si un vant care sa nu-ti faca nici o placere.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 11:09 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman