HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> A Da De Pomana...
Sushi
mesaj 25 Oct 2007, 12:35 PM
Mesaj #1


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



Ce inseamna mai exact a a de pomana? Daca vreau sa dau pomana pentru sufletul mamei mele ce trebuie a fac? Ce cui sa dau? In Austria is destul de putini cei nevoiasi. Daca cineva imi cere un pahar cu apa si ii dau se poate considera c-am dat de pomana? Chiar daca ii dau de la serviciu, deci nu e apa mea?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 25 Oct 2007, 12:48 PM
Mesaj #2


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(Sushi @ 25 Oct 2007, 11:35 AM) *
Ce inseamna mai exact a a de pomana? Daca vreau sa dau pomana pentru sufletul mamei mele ce trebuie a fac? Ce cui sa dau? In Austria is destul de putini cei nevoiasi. Daca cineva imi cere un pahar cu apa si ii dau se poate considera c-am dat de pomana? Chiar daca ii dau de la serviciu, deci nu e apa mea?



Daca cineva iti cere, deja nu se mai considera 'pomana'.

'Pomana' se da pur si simplu. Si persoana care primeste nu trebuie neaparat sa stie ca a primit 'pomana'. Dar nu-i strica daca-i spui 'e pentru sufletul mamei, eu un obicei romanesc (sau ortodox)'.

De exemplu cand faci cornuri, fa mai multe si du prin vecini, prieteni, colegi. Si spune-ti in gand macar (daca ti-e aiurea sa le zici oamenilor) ca e pentru sufletul mamei.

E frumos sa dai 'de pomana' ceva facut de mana ta, sau cumparat nou, special pentru asta. Ddaca dai 'de pomana' ceva ce tie nu-ti mai trebe, haine vechi sau care nu ti se potrivesc, nu prea e corect (dar asta e numai parerea mea).


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 25 Oct 2007, 01:07 PM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Felina, bani se pot da de pomana? Bineinteles, unei persoane despre care stim sigur ca se afla in nevoie si nu-si va cumpara bautura si tigari.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Oct 2007, 01:07 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Sushi
mesaj 25 Oct 2007, 01:11 PM
Mesaj #4


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE(andra_v @ 25 Oct 2007, 01:07 PM) *
Felina, bani se pot da de pomana? Bineinteles, unei persoane despre care stim sigur ca se afla in nevoie si nu-si va cumpara bautura si tigari.


bani eu nu dau! din principiu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 25 Oct 2007, 01:28 PM
Mesaj #5


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(andra_v @ 25 Oct 2007, 12:07 PM) *
Felina, bani se pot da de pomana? Bineinteles, unei persoane despre care stim sigur ca se afla in nevoie si nu-si va cumpara bautura si tigari.



Bani nu se dau 'de pomana'.

banii se pot da ca ajutor, dar nu se pot considera 'pomana'. andra_v, pentru tine e foarte simpu sa-l intrebi pe preotul tau (pentru ca locuiesti in Romania), el te va lamuri mai bine ca mine.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carmine
mesaj 25 Oct 2007, 01:46 PM
Mesaj #6


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 37
Inscris: 23 July 07
Din: metafore
Forumist Nr.: 10.089



QUOTE(Sushi @ 25 Oct 2007, 12:35 PM) *
Daca cineva imi cere un pahar cu apa si ii dau se poate considera c-am dat de pomana? Chiar daca ii dau de la serviciu, deci nu e apa mea?

Apa e peste tot, daca nu cumva locuiesti in desert si iti cere cineva un pahar cu apa. Nu poti sa spui ca e apa de la serviciu deci nu e a ta. Si tu platesti pentru ea, muncind acolo. Mai nou in farmacii se gasesc butelii cu apa de unde poti bea daca ai nevoie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 25 Oct 2007, 04:35 PM
Mesaj #7


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



QUOTE
Ce inseamna mai exact a a de pomana? Daca vreau sa dau pomana pentru sufletul mamei mele ce trebuie a fac? Ce cui sa dau? In Austria is destul de putini cei nevoiasi. Daca cineva imi cere un pahar cu apa si ii dau se poate considera c-am dat de pomana? Chiar daca ii dau de la serviciu, deci nu e apa mea?

Discutia este putin mai complicata decat ar putea parea la prima vedere... smile.gif O sa incerc sa spun doar cateva cuvinte...
In primul rand imi vin in minte urmatoarele citate biblice:
31 Când va veni Fiul Omului întru slava Sa, şi toţi sfinţii îngeri cu El, atunci va şedea pe tronul slavei Sale.
32 Şi se vor aduna înaintea Lui toate neamurile şi-i va despărţi pe unii de alţii, precum desparte păstorul oile de capre.
33 Şi va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stânga.
34 Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniţi, binecuvântaţii Tatălui Meu, moşteniţi împărăţia cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.
35 Căci flămând am fost şi Mi-aţi dat să mănânc; însetat am fost şi Mi-aţi dat să beau; străin am fost şi M-aţi primit;
36 Gol am fost şi M-aţi îmbrăcat; bolnav am fost şi M-aţi cercetat; în temniţă am fost şi aţi venit la Mine.
37 Atunci drepţii Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând şi Te-am hrănit? Sau însetat şi Ţi-am dat să bei?
38 Sau când Te-am văzut străin şi Te-am primit, sau gol şi Te-am îmbrăcat?
39 Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniţă şi am venit la Tine?
40 Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, prea mici, Mie Mi-aţi făcut.
41 Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care este gătit diavolului şi îngerilor lui.
42 Căci flămând am fost şi nu Mi-aţi dat să mănânc; însetat am fost şi nu Mi-aţi dat să beau;
43 Străin am fost şi nu M-aţi primit; gol, şi nu M-aţi îmbrăcat; bolnav şi în temniţă, şi nu M-aţi cercetat.
44 Atunci vor răspunde şi ei, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând, sau însetat, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniţă şi nu Ţi-am slujit?
45 El însă le va răspunde, zicând: Adevărat zic vouă: Întrucât nu aţi făcut unuia dintre aceşti prea mici, nici Mie nu Mi-aţi făcut.
46 Şi vor merge aceştia la osândă veşnică, iar drepţii la viaţă veşnică.
(Matei 25)
Care este in stransa legatura cu pilda talantilor si a fecioarelor, ci care are ca si concluzie:
Căci tot celui ce are i se va da şi-i va prisosi, iar de la cel ce n-are şi ce are i se va lua. (Matei 25,29)
Iar in alta parte zice:
1 Luaţi aminte ca faptele dreptăţii voastre să nu le faceţi înaintea oamenilor ca să fiţi văzuţi de ei; altfel nu veţi avea plată de la Tatăl vostru Cel din ceruri.
2 Deci, când faci milostenie, nu trâmbiţa înaintea ta, cum fac făţarnicii în sinagogi şi pe uliţe, ca să fie slăviţi de oameni; adevărat grăiesc vouă: şi-au luat plata lor.
3 Tu însă, când faci milostenie, să nu ştie stânga ta ce face dreapta ta,
4 Ca milostenia ta să fie într-ascuns şi Tatăl tău, Care vede în ascuns, îţi va răsplăti ţie.
(Matei 6)
In Ortodoxie milostenia este de doua feluri: trupeasca (materiala) si sufleteasca (duhovniceasca). Ambele izvorasc din dragostea de Dumnezeu si de aproapele... Milostenia trupesca este descrisa foarte clar in citatele de mai sus... Milostenia sufleteasca inseamna sa aducem la dreapta credinta pe necredinciosi si eretici, sa invatam pe cei nestiutori, sa mangaiem si sa sfatuim pe cei deznadajduiti, pe cei bolnavi si si intristati, sa ne rugam pentru aproapele nostru, sa iertam din suflet pe cei ce ne-au gresit si sa nu cautam razbunare etc...
44 Iar Eu zic vouă: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc,
45 Ca să fiţi fiii Tatălui vostru Celui din ceruri, că El face să răsară soarele şi peste cei răi şi peste cei buni şi trimite ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi.
46 Căci dacă iubiţi pe cei ce vă iubesc, ce răsplată veţi avea? Au nu fac şi vameşii acelaşi lucru?
47 Şi dacă îmbrăţişaţi numai pe fraţii voştri, ce faceţi mai mult? Au nu fac şi neamurile acelaşi lucru?
48 Fiţi, dar, voi desăvârşiţi, precum Tatăl vostru Cel ceresc desăvârşit este.
(Matei 5)
21 Atunci Petru, apropiindu-se de El, I-a zis: Doamne, de câte ori va greşi faţă de mine fratele meu şi-i voi ierta lui? Oare până de şapte ori?
22 Zis-a lui Iisus: Nu zic ţie până de şapte ori, ci până de şaptezeci de ori câte şapte.
(Matei 18)
Daca omul este mai sarac, adica nu are de unde sa dea mult sau suficient ca sa ajute pe altul, sa-i para rau ca nu a putut ajuta mai mult, dar nu este prilej de deznadajduire, caci de unde nu e nici Dumnezeu nu cere, insa cu rugaciunea poate ajuta chiar mai mult, caci Dumnezeu e Mare si le poate toate cate le voieste...
Asa ca fapt divers, o sa spun despre un mare duhovnic pe nume Vichentie Malau de la manastirea Agapia, care atunci cand venea un sarac la chilia lui si nu mai avea ce sa-i dea, se ducea pe la parinti si pe la maici si le zicea:" Va rog, imprumutati-ma cu o suta lei, ca a venit Hristos la mine si nu am ce sa-i dau!"

Referitor la pomelnice si pomeniri, acestea trebuie sa fie facute, mai ales pentru cei morti, iar cea mai puternica slujba este Sfanta Liturghie.
Dar daca va fi cineva interesat, voi spune mai multe pe topicul de Ortodoxie, caci nu pentru toti mortii se pot pune pomelnice si de asemenea nu pentru toti vii...
No, sper draga Sushi ca te-am lamurit cat de cat, daca nu, insista ca nu-i bai...smile.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 25 Oct 2007, 04:46 PM
Mesaj #8


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE(Clopotel @ 25 Oct 2007, 04:35 PM) *
Dar daca va fi cineva interesat, voi spune mai multe pe topicul de Ortodoxie, caci nu pentru toti mortii se pot pune pomelnice si de asemenea nu pentru toti vii...
No, sper draga Sushi ca te-am lamurit cat de cat, daca nu, insista ca nu-i bai...smile.gif


smile.gif de ce nu pentru toti mortii?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 25 Oct 2007, 05:06 PM
Mesaj #9


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Sushi,
QUOTE
de ce nu pentru toti mortii?

In Ortodoxie, nu se pot pune pomelnice, adica nu pot fi pomeniti la Sfanta Liturghie mortii care:
- au murit prin sinucidere
- au murit in duel
- au refuzat Sfintele Taine la moarte
- cei ce au murit fara pocainta si au fost necredinciosi, eretici, sectari, cei care au murit din betie, cei care au trait in preacurvie
Acestia nu au trait in comuniune cu Biserica, deci erau despartiti de ea...
Totusi, si pentru ei se pot face destule lucruri, in functie de caz... Insa discutia ar deveni offtopic rau aici, si ar trebui sa mergem la topicul de Ortodoxie, unde as putea spune mai multe... Sau ideal, intreaba-ti duhovnicul cum e mai bine sa procedezi...
smile.gif


Go to the top of the page
 
+Quote Post
bonobo
mesaj 25 Oct 2007, 05:06 PM
Mesaj #10


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 382
Inscris: 11 May 05
Forumist Nr.: 6.278



QUOTE(Sushi @ 25 Oct 2007, 01:35 PM) *
Ce cui sa dau? In Austria is destul de putini cei nevoiasi.

cel ce primeste pomana tre' sa zica bogdaproste. nu stiu cum o sa te descurci cu austriecii. biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 25 Oct 2007, 05:16 PM
Mesaj #11


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(bonobo @ 25 Oct 2007, 04:06 PM) *
cel ce primeste pomana tre' sa zica bogdaproste. nu stiu cum o sa te descurci cu austriecii. biggrin.gif


care inseamna 'sa fie primit'


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bonobo
mesaj 25 Oct 2007, 05:21 PM
Mesaj #12


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 382
Inscris: 11 May 05
Forumist Nr.: 6.278



QUOTE(Felina @ 25 Oct 2007, 06:16 PM) *
care inseamna 'sa fie primit'

'dumnezeu sa-i ierte'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bonobo
mesaj 25 Oct 2007, 05:25 PM
Mesaj #13


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 382
Inscris: 11 May 05
Forumist Nr.: 6.278



QUOTE(andra_v @ 25 Oct 2007, 02:07 PM) *
Felina, bani se pot da de pomana?

Daca tin bine minte, in traditia populara se considera ca bunurile date de pomana ajung la sufletul mortului, cumva spre 'folosinta'. Nu vad la ce i-ar trebui banii. laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 25 Oct 2007, 05:42 PM
Mesaj #14


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE(Clopotel @ 25 Oct 2007, 05:06 PM) *
Draga Sushi,

In Ortodoxie, nu se pot pune pomelnice, adica nu pot fi pomeniti la Sfanta Liturghie mortii care:
- au murit prin sinucidere
- au murit in duel
- au refuzat Sfintele Taine la moarte
- cei ce au murit fara pocainta si au fost necredinciosi, eretici, sectari, cei care au murit din betie, cei care au trait in preacurvie
Acestia nu au trait in comuniune cu Biserica, deci erau despartiti de ea...
Totusi, si pentru ei se pot face destule lucruri, in functie de caz... Insa discutia ar deveni offtopic rau aici, si ar trebui sa mergem la topicul de Ortodoxie, unde as putea spune mai multe... Sau ideal, intreaba-ti duhovnicul cum e mai bine sa procedezi...
smile.gif


nu am duhovnic aici si nici nu platesc taxele la biserica. M-am gandit sa dau pomana ca gest simbolic. Pomelnic ii fac cei din satul ei unde mai are familie. Daca ii fac. Eu o port in gand si-n inima.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Oct 2007, 05:52 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Clopotel @ 25 Oct 2007, 06:06 PM) *
Draga Sushi,

In Ortodoxie, nu se pot pune pomelnice, adica nu pot fi pomeniti la Sfanta Liturghie mortii care:
- au murit prin sinucidere
- au murit in duel
- au refuzat Sfintele Taine la moarte
- cei ce au murit fara pocainta si au fost necredinciosi, eretici, sectari, cei care au murit din betie, cei care au trait in preacurvie
Acestia nu au trait in comuniune cu Biserica, deci erau despartiti de ea...
Totusi, si pentru ei se pot face destule lucruri, in functie de caz... Insa discutia ar deveni offtopic rau aici, si ar trebui sa mergem la topicul de Ortodoxie, unde as putea spune mai multe... Sau ideal, intreaba-ti duhovnicul cum e mai bine sa procedezi...
smile.gif

Toti cei morti sunt nevinovati, pana la judecata de apoi. Poti sa dai de pomana in numele lor si pomana va fi. Numai Dumnezeu va hotara pedeapsa, pana atunci nu suntem vrednici a hotara ceea ce este bine sau nu.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 25 Oct 2007, 06:16 PM
Mesaj #16


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Sushi
QUOTE
nu am duhovnic aici si nici nu platesc taxele la biserica. M-am gandit sa dau pomana ca gest simbolic. Pomelnic ii fac cei din satul ei unde mai are familie. Daca ii fac. Eu o port in gand si-n inima.

E bine totusi sa ai un duhovnic mai aproape, si pe care sa-l vizitezi din cand in cand, ca e bine sa te spovedesti si sa te Impartasesti mai des.
Chestia cu taxele la biserica eu nu stiu sa fie nevoie. Pentru spovedanie, Impartasanie, pomelnice etc. nu trebuie sa platesti absolut nici o taxa...
Asa cum ti-am zis, de pomana, poti sa dai evident, si poti sa te si rogi pentru ruda ta, insa e bine sa consulti si duhovnicul, si sa iei binecuvantare, ca poate te invata mult mai bine ce sa faci si cum sa faci ...
Am vorbit si la modul general, despre pomelnic, cel cu persoanele care se pomenesc la Sfanta Liturghie... E bine sa dai si acolo, de fapt chiar ar trebui, mai ales ca inteleg ca ti-a fost apropiata...


Draga Marduk
QUOTE
Toti cei morti sunt nevinovati, pana la judecata de apoi. Poti sa dai de pomana in numele lor si pomana va fi. Numai Dumnezeu va hotara pedeapsa, pana atunci nu suntem vrednici a hotara ceea ce este bine sau nu.

Nici nu este vorba de a hotara noi ce este bine si ce nu, sau a judeca... Noi nu urmam decat poruncile lui Dumnezeu...
A pomeni la Sfanta Liturghie un sinucigas, de ex., este hula impotriva lui Dumnezeu. Nu poti pune particica pentru sinucigas alaturi de Preasfant Trupul si Sangele lui Hristos, caci ce învoire este între Hristos şi Veliar sau ce parte are un credincios cu un necredincios? (2 Corinteni 6:15), si asta ca sa fiu "bland"...
Sinuciderea alaturi de hula impotriva Duhului Sfant, sunt cele mai mari si grave pacate... Totusi trebuie sa ne rugam pentru sufletele acestora si din cate stiu exista si niste rugaciuni speciale pe care le face preotul pentru sufletul lui, asfel incat, poate, Bunul Dumnezeu se milostiveste de sufletul aceluia si nu-l pierde.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 25 Oct 2007, 07:16 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE(Clopotel @ 25 Oct 2007, 06:16 PM) *
Chestia cu taxele la biserica eu nu stiu sa fie nevoie. Pentru spovedanie, Impartasanie, pomelnice etc. nu trebuie sa platesti absolut nici o taxa...


Salut Prietene!! La biserica frecventata de mine, au tarife clare...si cand dai de o acatista, au grija sa mentioneze ca numarul de rugaciuni al preotului e in functie de cat dai!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Oct 2007, 07:28 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Clopotel @ 25 Oct 2007, 07:16 PM) *
Nici nu este vorba de a hotara noi ce este bine si ce nu, sau a judeca... Noi nu urmam decat poruncile lui Dumnezeu...
A pomeni la Sfanta Liturghie un sinucigas, de ex., este hula impotriva lui Dumnezeu. Nu poti pune particica pentru sinucigas alaturi de Preasfant Trupul si Sangele lui Hristos, caci ce învoire este între Hristos şi Veliar sau ce parte are un credincios cu un necredincios? (2 Corinteni 6:15), si asta ca sa fiu "bland"...
Sinuciderea alaturi de hula impotriva Duhului Sfant, sunt cele mai mari si grave pacate... Totusi trebuie sa ne rugam pentru sufletele acestora si din cate stiu exista si niste rugaciuni speciale pe care le face preotul pentru sufletul lui, asfel incat, poate, Bunul Dumnezeu se milostiveste de sufletul aceluia si nu-l pierde.

Draga Clopotel,

Personal iti admir devotamentul in a-ti expune parerea fata de ceea ce alti pamanteni considera a fi neconform cu DOGMA. Poruncile lui Dumnezeu sunt un ecou vag care au ajuns pana la noi, iar noi cei de azi il interpretam in functie de ce informatii am primit de la translatorii, care au tradus dupa copistii, care au copiat ceea ce au transcris membrii sectelor crestine in primele veacuri, adica Biblia cea cunoscuta azi de catre crestini.


Marduk, am mutat discutiile despre dogme la topicul Dogme

Acest topic a fost editat de Clopotel: 26 Oct 2007, 07:21 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 25 Oct 2007, 09:30 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



QUOTE
La biserica frecventata de mine, au tarife clare...si cand dai de o acatista, au grija sa mentioneze ca numarul de rugaciuni al preotului e in functie de cat dai!
Sfatul unui pacatos: schimba biserica, pana cand pleaca popa ahtiat dupa bani si vine un preot al lui Hristos... Mergi la o alta Biserica unde gasesti un preot ortodox adevarat care nu are taxe, ca nu e vames...
Harul lui Dumnezeu nu se vinde pe bani...
Adevaratii preoti ai lui Hristos considera o datorie, ca sa nu spun porunca, pentru ei sa indeplineasca astfel de cereri de rugaciune venite de la fratele sau intru Hristos...


Mai usor cu sfaturile ca nu e chiar asa. Adica sa mearga la o alta Biserica dar care? Ca eu nu am gasit pana acum Biserica sau Manastire (si am fost la destule ca doar Moldova e plina asa ca am pe alese si intru cu drag de cate ori am ocazia) unde sa nu trebuiasca sa dai bani cand dai acatiste. Cineva motiva ca e legat de costul lumanarilor care trebuie arse in timpul rugaciunilor.


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 25 Oct 2007, 09:49 PM
Mesaj #20


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345




Draga Sorin thumb_yello.gif
QUOTE
La biserica frecventata de mine, au tarife clare...si cand dai de o acatista, au grija sa mentioneze ca numarul de rugaciuni al preotului e in functie de cat dai!
Sfatul unui pacatos: schimba biserica, pana cand pleaca popa ahtiat dupa bani si vine un preot al lui Hristos... Mergi la o alta Biserica unde gasesti un preot ortodox adevarat care nu are taxe, ca nu e vames...
Harul lui Dumnezeu nu se vinde pe bani...
Adevaratii preoti ai lui Hristos considera o datorie, ca sa nu spun porunca, pentru ei sa indeplineasca astfel de cereri de rugaciune venite de la fratele sau intru Hristos...


Draga Fiica_lunii
QUOTE
Mai usor cu sfaturile ca nu e chiar asa. Adica sa mearga la o alta Biserica dar care? Ca eu nu am gasit pana acum Biserica sau Manastire (si am fost la destule ca doar Moldova e plina asa ca am pe alese si intru cu drag de cate ori am ocazia) unde sa nu trebuiasca sa dai bani cand dai acatiste. Cineva motiva ca e legat de costul lumanarilor care trebuie arse in timpul rugaciunilor.
Toate Bisericile, ca si constructie ma refer, sunt la fel... Nu asta e problema...
Problema este, sau ma rog, ar putea fi, un preot care nu se comporta ca un preot... Teoretic, nici aceasta nu ar trebui sa fie o probelma daca acel preot este hirotonit, si este inca in functie. Practic insa, daca acel preot te sminteste, adica te face sa nu mai vii la Biseria, sa-ti pierzi credinta etc. etc. , este mai bine sa cauti alta Biserica cu un preot adevarat. Sunt destule, stai linistita...
Daca omul nu se sminteste de preot, atunci nu mai conteaza ce face preotul acela, caci credinta ta biruieste caderea preotului...
Chestia cu platitul lumanarilor este haioasa rau... Puteau gasi motive mai bune...
Dar ai putea sa le duci tu lumanarile, sa vezi, iti mai cer bani atunci hh.gif

Si eu cand ma duc sa dau un pomelnic, las niste bani acolo... Insa banii nu sunt pentru pomelnic, ci sunt ca milostenie pentru saraci... Eu consider ca Biserica, gestioneaza, sau ar trebui sa gestioneze, mai bine decat mine banii pentru saraci...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 26 Oct 2007, 07:43 AM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 26 Oct 2007, 05:48 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



Este o Biserica la Savinesti la care merg des, sau daca nu reusesc sa ajung trimit prin cineva acatiste. E un preot cu har, numit Munteanu, de care a auzit multa lume de prin partile astea si nu am nici o retinere in a da bani pentru ca ii dau din suflet caci are undeva in sat pe drumul spre biserica o cantina sociala construita de el si se implica in multe programe de ajutorare. Asa ca stiu ca banii pe care ii dau folosesc unui scop bun. De obicei regula este sa scrii cati bani ai pus ca sa stie cat timp sa-ti citeasca. Dar nu ma deranjeaza deloc.
Mai e o Manastire numita "Sfantul Sava" unde e un Staret cu har numit Arsenie si la care ma duc cu drag de cate ori am ocazia. Si aici e aceeasi regula privind acatistele dar nu ma deranjeaza deloc. Si de acest om a auzit multa lume si vin din toate colturile judetului iar duminica e aglomeratie mare. E un om care a luptat sa faca drum asfaltat in acel satuc langa care se afla Manastirea si a luptat sa renoveze Manastirea (care am inteles ca e destul de veche si arata deplorabil) astfel incat atunci cand am cunoscut eu acest lacas, arata minunat (si asa arata si acum) de parca abia ar fi fost construita.
Asa ca nu as schimba nici una din ele mai ales ca eu dau acatiste pe la toate Manastirile unde intru (si am intrat in majoritatea Manastirilor din nordul Moldovei) si sa stii ca peste tot trebuie dati bani la acatiste. Numai ca asta nu m-a deranjat niciodata. Am luat-o ca atare.... ca un obicei impamantenit si am dat banii respectivi ca un dar.
Ai dreptate ca motivul e haios smile.gif dar asta este....


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 26 Oct 2007, 05:55 PM
Mesaj #22


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



pana la urma am inteles ca pot sa dau pomana pentru mama, asa cum si cat ma duce mintea si sufletul.
ca cel mai bine ar fi sa vorbesc cu un duhovnic despre asta. Si chiar imi doresc lucrul asta doar ca STIU c-o sa-mi fie aproape imposibil sa-mi rup din timpul meu capitalist ca sa ma duc sa vorbesc cu un preot... pacat...
adevarul e ca in biserica am intrat de cateva ori, cand eram suparata rau si atmosfera de acolo m-a linistit si mi-a dat noi puteri. Chiar daca nu cred. Faptul ca altii, care cred, au construit, conduc, viziteaza locul acela, mi-a adus si mie liniste... credinta este anesteticul propriei mortalitati...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 26 Oct 2007, 06:19 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



Poate ca nu atmosfera de acolo ti-a daruit liniste si noi puteri.... poate Insusi Dumnezeu a carui prezenta este mai puternica in Casa Sa.


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 26 Oct 2007, 06:26 PM
Mesaj #24


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Dumnezeule, orice lucru util oferit unui om este pomana. Un mar unui student care face foamea/coleg/vecin. Chiar daca nu par nevoiasi, multi zilieri/doctoranzi/turisti mananca paste cu rabdari prajite pt. a-si face un rost. Alimente, haine, medicamente, parearea mea chiar si bani intr-o situatie de urgenta, dar numai sa nu fie dati la cersetori "profesionisti".
Traditional se dau pachete cu alimente facute in casa, cu mana ta, dar sunt primite si cele cumparate, in lipsa de timp.

Acest topic a fost editat de andra_v: 26 Oct 2007, 06:29 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 26 Oct 2007, 08:03 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE(fiica_lunii @ 26 Oct 2007, 05:48 PM) *
De obicei regula este sa scrii cati bani ai pus ca sa stie cat timp sa-ti citeasca. Dar nu ma deranjeaza deloc.


Buna!! Conteaza de cate ori citeste?? Adica unul cu multi bani are mai multe sanse sa fie ascultat de God?? Sincer, fara sa te superi, nu inteleg faza unsure.gif

Personal, nu sunt zgarcit ( tin minte cand induram foamea la greu ), dau si ajut cat pot, dar chestii de astea nu-mi plac, mai ales din partea "unsilor" lui God pe pamant!

As vrea ca un preot sa primeasca si sa se roage si pt. cei ce doresc sa puna o acatista fara bani, exact ca pt. unul caruia ii sa-u lasat multi bani!

Eu personal dau inmultiri de numarul 18!! Dar la Biserica mea vor pt. o citire 10...... Daca erau destepti, taceau, luau 18 si citeau o data.....dar asa le-am dat exact... De acum, mai bine zis n-am sa le mai dau deloc pt. ca nu am sa mai calc pe la ei!

Regards....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 26 Oct 2007, 08:36 PM
Mesaj #26


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(fiica_lunii @ 26 Oct 2007, 06:48 PM) *
De obicei regula este sa scrii cati bani ai pus ca sa stie cat timp sa-ti citeasca.

Ca la lautari... mai lipseste un "faranumar,faranumar,faranumar,faranumar, de la nasu' mare a mai dat o mie de euro si-o gaina cheala". rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 26 Oct 2007, 09:42 PM
Mesaj #27


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Fiica_lunii
Ma bucur ca ai gasit locuri si oameni cu care te simti bine, dar cel mai important este ca nu te-ai smintit (duhovniceste vorbind) de unele obiceiuri pamantesti smile.gif
QUOTE
De obicei regula este sa scrii cati bani ai pus ca sa stie cat timp sa-ti citeasca.

Aceasta regula nu este crestin ortodoxa, si ea nu are ce cauta in Biserica lui Hristos... Ce este aia sa citeasca in functie de cati bani ai dat? Sa nu fie asa ceva in Biserica lui Hristos ca-l maniem pe Mantuitor, care le porunceste preotilor: "in dar ati luat in dar sa dati"...
Personal, ca membru al Bisericii, pot si trebuie sa trec cu vederea multe, insa asa ceva nu trebuie trecut cu vederea, caci Casa lui Dumnezeu nu este pestera de talhari sa facem in ea negot, iar daca noi vom tacea, pietrele vor striga, asa cum spune Iisus Hristos...
O consecinta directa a acestei fapte necrestinesti este ca unii oameni se indeparteaza de Biserica si de Hristos... Iata Sorin este un exemplu, si din pacate nu este singurul, caci multi nu stiu cum este ortodoxia cu adevarat si nu stiu sa deosebeasca lupii in piei de oaie de oi...

Principala si prima datorie a unui preot este sa propovaduiasca Evanghelia si sa se roage pentru aproapele. Aceasta este menirea lui de preot, este ratiunea pentru care el este preot. Un preot care uita de ce este preot, si se duce la serviciu pentru bani, acela face mare rau Bisericii ca o defaimeaza prin chiar atitudinea lui.
Asa cum spuneam a te ruga pentru aproapele este datorie, adica preotul este dator ca sa se roage pentru ceilalti, pentru turma ce o are in grija. El are turma in grija doar, dar turma este a lui Hristos, si nu e proprietatea preotului sa o "mulga" si sa dispuna de ea dupa bunul lui plac. El este ca un parinte fata de copiii lui, de aceea noi ii si spunem preotului parinte. (parinte cu p mic, ca sa fim bine-ntelesi) Ori daca este parinte, ce parinte ii cere copilului sau plata pentru orice acesta ii cere sa faca pentru el?!
Cu atat mai mult cand vine cineva si ii cere preotului sa se roage pentru el... Acea cerinta este de fapt porunca.... Cum este pentru fiecare dintre noi...
Daca vine fratele la mine si imi cere sa ma rog pentru el, sau pentru altcineva, aceasta cerinta este porunca pentru mine, si nu pot sa zic ca nu am timp, sau, Domne fereste!, sa-i cer bani ca sa ma rog pentru el... 50.gif
Cand o sa fiu la judecata, si cand Dreptul Judecator ma va intreba de ce nu m-am rugat pentru fratele meu, eu ce sa-I spun: ca nu a avut destui bani sa-mi dea si de aceea nu m-am rugat...
Nu draga mea Fiica_lunii, preotii ortodocsi adevarati nu cer bani pentru nici un fel de rugaciune sau orice fel de slujire ar face... Ei pot primi atat cat le dai, daca le dai, insa ei nu cer bani. Sunt preoti care nici macar nu pun mana pe bani, caci pentru bani Iuda l-a tradat pe Mantuitor...
Asa cunoastem cine este preot ortodox adevarat...

Scuze ca m-am aprins, dar am mai vazut astazi niste lucruri, de care o sa vorbesc in curand pe alt topic, care m-au scandalizat de-a dreptul...
Parca traiesc un vis urat sad.gif

Draga Sushi
QUOTE
pana la urma am inteles ca pot sa dau pomana pentru mama, asa cum si cat ma duce mintea si sufletul.

thumb_yello.gif Corect...
Dumnezeu sa-i ierte toate pacatele si sa o primeasca in Imparatia Sa, unde de altfel si nadajduim ca este...
QUOTE
ca cel mai bine ar fi sa vorbesc cu un duhovnic despre asta.
Corect....
QUOTE
Si chiar imi doresc lucrul asta doar ca STIU c-o sa-mi fie aproape imposibil sa-mi rup din timpul meu capitalist ca sa ma duc sa vorbesc cu un preot... pacat...

Nimic nu este imposibil daca iti doresti cu adevarat... O faci doar pentru mama ta...
QUOTE
adevarul e ca in biserica am intrat de cateva ori, cand eram suparata rau si atmosfera de acolo m-a linistit si mi-a dat noi puteri. Chiar daca nu cred. Faptul ca altii, care cred, au construit, conduc, viziteaza locul acela, mi-a adus si mie liniste... credinta este anesteticul propriei mortalitati...

Cum nu crezi?! Doamne fereste! Pai cine crezi ca te-a dus la Biserica in clipele grele?! Oare nu credinta ta?! Sigur ca da...


Draga Sorin
QUOTE
Buna!! Conteaza de cate ori citeste?? Adica unul cu multi bani are mai multe sanse sa fie ascultat de God?? Sincer, fara sa te superi, nu inteleg faza
Nici nu ai ce sa intelegi aici, ca banii nu au legatura cu Dumnezeu... Asta e clar...
Mai important decat numarul de citiri (impropriu spus citiri), este credinta si iubirea celui ce citeste, dar mai ales a celui ce doreste sa se "citeasca"
In Biblie sunt multe pilde in care se arata cum, pentru rugaciunile si credinta cuiva, s-a vindecat persoana pentru care se ruga acela...
QUOTE
Personal, nu sunt zgarcit ( tin minte cand induram foamea la greu ), dau si ajut cat pot, dar chestii de astea nu-mi plac, mai ales din partea "unsilor" lui God pe pamant!
Cui ii plac?! mad.gif Nu-mi mai aduce aminte, te rog frumos...
QUOTE
As vrea ca un preot sa primeasca si sa se roage si pt. cei ce doresc sa puna o acatista fara bani, exact ca pt. unul caruia ii sa-u lasat multi bani!

Asa si trebuie, si sunt destui preoti, slava Domnului!, care chiar asa fac...
QUOTE
De acum, mai bine zis n-am sa le mai dau deloc pt. ca nu am sa mai calc pe la ei!
Asta ziceam: sa nu aruncam cojocul pentru ca sunt cativa pureci pe el smile.gif Ok?!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 31 Oct 2007, 07:05 PM
Mesaj #28


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Vaticanul evacueaza persoane batrane si bolnave, de dragul profitului Mii de chiriasi care locuiesc in imobilele din Roma ale Bisericii Catolice urmeaza sa fie evacuati deoarece Vaticanul doreste sa obtina un profit mai mare. Peste 2.000 de chiriasi, majoritatea clerici si fosti functionari din cadrul Bisericii, acuza Vaticanul ca doreste sa obtina profit pe piata imobiliara, uitind astfel de rolul caritabil al Bisericii. Cresterea pretului chiriilor inregistrata in ultimii ani a facut ca Vaticanul sa nu mai doreasca prelungirea contractelor si sa urmareasca obtinerea unui profit mai mare. "Ne-am platit chiriile la timp si intotdeauna am avut grija de apartamente", a precizat arhiepiscopul Angelo Bagnasco, presedinte al Conferintei Episcopale Italiene, o organizatie din care fac parte multi dintre clericii ce urmeaza sa fie evacuati.



--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 31 Oct 2007, 07:23 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(mariusc2 @ 31 Oct 2007, 07:05 PM) *
Vaticanul evacueaza persoane batrane si bolnave, de dragul profitului Mii de chiriasi care locuiesc in imobilele din Roma ale Bisericii Catolice urmeaza sa fie evacuati deoarece Vaticanul doreste sa obtina un profit mai mare. Peste 2.000 de chiriasi, majoritatea clerici si fosti functionari din cadrul Bisericii, acuza Vaticanul ca doreste sa obtina profit pe piata imobiliara, uitind astfel de rolul caritabil al Bisericii. Cresterea pretului chiriilor inregistrata in ultimii ani a facut ca Vaticanul sa nu mai doreasca prelungirea contractelor si sa urmareasca obtinerea unui profit mai mare. "Ne-am platit chiriile la timp si intotdeauna am avut grija de apartamente", a precizat arhiepiscopul Angelo Bagnasco, presedinte al Conferintei Episcopale Italiene, o organizatie din care fac parte multi dintre clericii ce urmeaza sa fie evacuati.
"Pomana" trebuie mai intai sfintita si dupa ce preotul isi ia partea sa lasa restul si credinciosilor. rofl.gif

Acest topic a fost editat de marduk: 31 Oct 2007, 07:24 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 05:57 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman