HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Narcis Si Gura-de-aur, povestea unui penitent si a unui aventurier
Nastratin
mesaj 17 Oct 2007, 04:56 PM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 27 March 07
Forumist Nr.: 9.630



Ok vad ca nu se "arunca" nimeni... hai ca-ncep eu cu una din cele mai citite carti ale lui Hesse.

Rezumatul: Intamplarile se petrec candva in perioada Evului Mediu tarziu... Narcis si Gura-de-Aur se cunosc in tinerete la scoala unei manastiri. Narcis era un student eminent si plin de devotiune, Gura-de-Aur nu era nici el slab totusi ceva in personalitatea sa nu se potrivea cu locul respectiv. Narcis il ajuta sa descopere in launtrul sau amintirea mamei care murise in copilarie, si de atunci Gura-de-Aur hotaraste sa paraseasca manastirea si sa cunoasca lumea.

Cea mai mare parte a cartii urmareste istoria vietii lui Gura-de-Aur, cum el incepe prin a invata dragostea trupeasca de la nenumarate femei, cum isi descopera apoi inclinatia de artist si intra in atelierul unui sculptor, cum pentru el mereu apare contradictia dintre dorinta de a experimenta lumea si nevoia de interiorizare pe care o presupune crearea unei opere de arta.

La sfarsitul cartii Gura-de-Aur revine la manastire si lucreaza la o ultima opera. Intre timp Narcis ajunsese abate daca nu ma-nsel, in orice caz e descrisa opozitia dintre vietile celor doi, si prietenia ciudata care ii lega. Finalul nu-l dezvalui ca sa nu stric placerea celor care n-au citit cartea inca...

Impresia mea: cu siguranta una din cele mai bune carti a lui Hesse, personajele par perfect incadrate in timpul in care traiesc, istorisirea in sine se potriveste foarte bine Evului Mediu. Ca toate cartile lui Hesse e scrisa intr-un stil biografic, placut, firesc. Imaginea de baza a cartii e amintirea mamei pierdute, cautarea ei in viata, in arta, dorul dupa ea...

Alte opinii daca mai sunt, va invit... smile.gif


--------------------
(\ __ /)
(='. '=)
(") (") <-- Acesta e Iepurasu' - copiaza-l in semnatura ta pentru a-l ajuta in planurile lui de dominare a lumii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 18 Oct 2007, 11:43 AM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



QUOTE(Nastratin @ 17 Oct 2007, 04:56 PM) *
... nevoia de interiorizare pe care o presupune crearea unei opere de arta.


Orice fel de creatie este mai mult o nevoie de exteriorizare, poate ca necesita ceva introspectie, dar in general dorinta de a exprima ceva artistic sau nu vine din interior spre exterior.
Nu mai tin minte daca reiese de undeva de ce a ales Hesse numele asta pentru personaj: "Gura-de-Aur".


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nastratin
mesaj 18 Oct 2007, 05:49 PM
Mesaj #3


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 27 March 07
Forumist Nr.: 9.630



Prin "interiorizare" am vrut sa spun retragere din lume. Evident, artistul se exteriorizeaza in raport cu obiectul creatiei sale, dar totodata el trebuie sa-si petreaca timpul intr-o oarecare ruptura fata de lumea exterioara. Asa reiese din mai multe scrieri ale lui Hesse.

Numele Gura-de-Aur poate suna putin bizar pentru noi, dar cred ca echivalentul sau in germana (Goldmund) era destul de folosit in Evul Mediu. S-ar putea sa fie totusi si un nume ambivalent: pe de o parte e legat de atitudinea mistica, iar pe de alta poate sa sugereze dragostea pentru femei (tin minte ca unul din personajele femine ale cartii spunea asa ceva).

Oricum, nu ma omor dupa simbolistica numelor. Ideea e ca personajul in sine are ceva boem dar si un fel de seriozitate si interes cu care trateaza atat experientele placute cat si cele neplacute (cum e de pilda epidemia de ciuma din ultima parte a cartii).


--------------------
(\ __ /)
(='. '=)
(") (") <-- Acesta e Iepurasu' - copiaza-l in semnatura ta pentru a-l ajuta in planurile lui de dominare a lumii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Oct 2007, 05:49 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Gabici
mesaj 19 Oct 2007, 11:44 AM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 178
Inscris: 22 April 04
Forumist Nr.: 3.205




Si acum imi aduc aminte cu placere de perioada cand am citit cartea. A fost acum doia ani cand eram in concediu la Sovata. Afost frumos: si cartea si statiunea, totul. Parca se impletesc acele amintit (placute!) intre starea generata de concediu, de peisajele acelea si nu in ultimul de sentimentel create de carte. Imi insufla o stare de liniste, de impacare, parca de poveste, poate ar fi mai pe aproape. thumb_yello.gif


--------------------
Don't breed and buy while homless pets die![/B]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ashes
mesaj 20 Oct 2007, 07:54 AM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 5
Inscris: 29 January 06
Forumist Nr.: 7.745



QUOTE(Nastratin @ 17 Oct 2007, 04:56 PM) *
[..] in orice caz e descrisa opozitia dintre vietile celor doi, si prietenia ciudata care ii lega



se pare ca hesse are o predilectie pentru prieteniile ciudate dintre personajele cartilor sale, lucru care ajuta diferentierea personajelor din punct de vedere psihologic. si cum se poate face mai bine asta daca nu in antiteza?

Acest topic a fost editat de ashes: 20 Oct 2007, 09:53 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 12:01 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman