HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii Subforum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Integrarea Romaniei in Uniunea Europeana. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

 
Reply to this topicStart new topic
> Cetateni De Gradul 2?
denise
mesaj 15 Aug 2007, 06:49 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Ii povesteam Felinei ca 'undeva in Vest', la o discutie cat se poate de protocolara mi s-a pus intrebarea 'inteligenta' ce anume m-a socat (chiar asta era cuvantul) cand am stat de vorba cu straini din Europa de Vest , la care eu: blink.gif ce sa ma socheze, e ceva in neregula cu ei?
Chiar daca pe moment m-am amuzat (si nu prea era locul si nici momentul) substratul, confirmat si de conversatia ulterioara, era clar- romanii locuiesc in grote si contactul cu lumea civilizata trebuie sa fie un soc pentru ei, cam cum s-au speriat indienii de spaniolii calare.
Multi se mira ca romanii invata in scoala doua limbi straine si cei mai multi care ajung pe acolo nu au nevoie de interpret ( devil.gif nu, nu ma refer la aia care se duc sa fure sau sa cerseasca, dar si aia se descurca).

Sau se mira ca esti blond, 'desi' esti roman. Sau nu inteleg cum de tu esti in stare sa iei un examen in engleza, limba lui natala, si el il pica.

Ma rog, astea sunt nimicuri, dar ma interesa, dintre cei care au mai calatorit dupa aderare, sau au mai vorbit cu europeni veniti prin Romania, daca au simtit pe pielea lor ca sunt tratati diferit de ceilalti cetatani ai Uniunii Europene, si daca nu cumva intamplarile astea sunt cauzate nu doar de prejudecatile lor ci si de propriile noaste complexe.

Edit, Mda, bine ca nu mai pot edita titlul. E vorba de "cetateni de gradul 2"

Acest topic a fost editat de denise: 15 Aug 2007, 06:51 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Aug 2007, 07:53 AM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



L-am editat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 16 Aug 2007, 08:06 AM
Mesaj #3


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE(denise @ 15 Aug 2007, 06:49 PM) *
Ma rog, astea sunt nimicuri, dar ma interesa, dintre cei care au mai calatorit dupa aderare, sau au mai vorbit cu europeni veniti prin Romania, daca au simtit pe pielea lor ca sunt tratati diferit de ceilalti cetatani ai Uniunii Europene, si daca nu cumva intamplarile astea sunt cauzate nu doar de prejudecatile lor ci si de propriile noaste complexe.

Edit, Mda, bine ca nu mai pot edita titlul. E vorba de "cetateni de gradul 2"



O data pe an particip la un workshop in turism la Bucuresti, reprezint hostelurile din Carinthis. Si in fiecare an, dar absolut in fiecare an, la sedinta de prezentare a tarii (pietei) ni se atrage atentia ca turistii romani (si in general turistii ce provin din fostele tari comuniste) trebuie tratati cu manusi pentru ca sunt niste complexati. Sigur ca nu cu cuvintele astea si poate nu asta este ideea principala, dar asta reiese, in orice caz. Ni se explica de 2-3 ori sub diferite forme ca turistul roman nu este turist de clasa a doua pentru ca pe masura ce puterea de cumparare a crescut, a crescut si dorinta de a calatori si, mai ales, pretentiile.
Sunt convinsa ca peratorii de turism austrieci trateaza bine turistul roman pentru ca pentru ei sunt relevante incasarile nu nationalitatea purtatorului de portofel. Sigur ca mai exista si exceptii, ca peste tot. N-am auzit de ele dar banuiesc ca exista.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Aug 2007, 08:06 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
denise
mesaj 16 Aug 2007, 10:54 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Multumesc, abis.


Da, exact asta vroiam sa spun - de multe ori e vina noastra, nu a lor, nu stim sa ne cerem drepturile. Si suntem tratati, daca nu mai rau, cel putin 'altfel'.

Am editat ca sa adaug- nu numai ca nu stim sa ne cerem drepturile, dar cred ca majoritatea romanilor nici nu stiu ce drepturi au dupa 1 ianuarie.

Acest topic a fost editat de denise: 16 Aug 2007, 10:55 AM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 16 Aug 2007, 11:00 AM
Mesaj #5


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



da, denise...

cred ca cea mai relevanta poveste este cea cum ca austriecii ne-ar numi mancatori de lebede. ei nu! noi ne numim asa. Austriecii habar n-au despre ce vorbim blink.gif
dar despre asta am mai scris acum cativa ani...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 16 Aug 2007, 12:06 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Suntem tratati "altfel", pentru ca avem o atitudine "altfel". Asa cum zicea Sushi, suntem niste complexati si ne comportam ca niste copii prosti in fata strainilor, in loc sa ne vedem de treaba. Ca un mic exemplu, magazinele unguresti de la granita cu romania sunt destul de populate cu romani care pot fi recunoscuti inainte sa deschida gura, dupa atitudinea de superioritate si aerul de stie tot pe care-l afiseaza. Ca sa nu mai vorbim de ghiuluri, lanturi, ochelarii de soare purtati in magazin, etc.


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobo66
mesaj 16 Aug 2007, 07:29 PM
Mesaj #7


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 163
Inscris: 12 July 07
Din: Sibiu
Forumist Nr.: 10.063



In Spania ne intreaba daca avem televizor si se mira tare cand raspundem afirmativ. Oamenii de rand afla despre noi numai ce vad la buletinele de stiri. Si acolo nu se spun multe lucruri despre Romania. Nu se spun nici despre alte tari (decat Spania) din vest. De altfel, spaniolii nici despre ei nu stiu prea multe. M-am ciondanit cu un spaniol care sustinea ca ,pe langa rege, au si presedinte... blink.gif Degeaba ma chinuiam sa-i explic ca Zapatero este
prim-ministru(presedintele Consiliului de ministrii) si nu presedintele tarii... rofl.gif
Ce pretentii sa mai avem sa ne cunoasca la adevarata valoare?...

Acest topic a fost editat de bobo66: 16 Aug 2007, 07:30 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 20 Aug 2007, 06:34 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



opiniile cetatenilor altor tari despre romani sunt functie de ceea ce apare pe la ei prin presa.
1. ceea ce apare in presa straina este un rezultat a ceea ce apare in presa romaneasca.
in presa romaneasca cu greu vei gasi o stire pozitiva desi totusi se mai intampla si lucruri bune prin tara noastra.
2. ceea ce apare in presa straina este un rezultat al reactiei negative fata de noii 'invadatori'.
emigrantii romani corecti nu sunt subiect de presa pentru ca sunt integrati in societatea respectiva.
emigrantii romani mai putin corecti ce au de-a face cu politia ies in evidenta si sunt reflectati corespunzator de presa locala. Sa nu fim farisei, si la noi in presa se specifica pana de curand atunci cand infractorul era de etnie rroma. asa si la ei: presa specifica atunci cand infractorul e de nationalitate romana. si asta ramane in mintea localnicilor si uite asa se creaza opinia negativa despre romani.

In plus cam toate capitalele europene sunt invadate de cersetori/cantareti ambulanti de pe la noi. sunt putini numeric dar extrem de vizibili si fac o reclama negativa fantastica.

In concluzie avem de-a face cu niste pre-conceptii care vor dispare atunci cand Romania va produce stiri pozitive si va fi reflectata corespunzator in afara granitelor. Nu ma simt tratat drept cetatean de gradul 2 in relatii cu colegi sau cu alti cetateni din Europa, cand te cunosc ca individ renunta repede la a te judeca dupa origine, dar ma simt jenat atunci cand destul de frecvent gasesc prin presa straina activitati reprobabile derulate de catre concetateni de-ai mei.



--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 15 Sep 2007, 07:52 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Nu...categoric. Cel putin majoritatea oamenilor cu care am venit in contact de cind bintui prin lumea asta m-au tratat cu respect ca pe un egal desi pareau cam surprinsi cind aflau care-i tara mea de origine si poate atunci am avut o oarecare senzatie de jena. Dar eu cred ca fiecare ar trebui sa aiba grija de imaginea pe care si-o face in lume pentru ca in felul asta sa nu ne fie rusine ca sintem romani!
Mai rau e cind vin in Romania. Abia cind ma reintorc imi dau seama ca sint multe lucruri de care ar trebui sa-mi fie rusine ca sint romanca...si ma intreb oare cine-i vinovat si cit va mai dura starea asta, ce-ar trebui sa fac?


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Jul 2009, 11:05 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



De ce ne percep alti europeni ca pe niste cetateni de gradul 2?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 22 Jul 2009, 05:29 AM
Mesaj #11


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(marduk @ 18 Jul 2009, 12:05 PM) *
De ce ne percep alti europeni ca pe niste cetateni de gradul 2?

pentru ca ne purtam ca atare, ne simtim ca atare, si automat inducem starea asta...
o povestioara veche orientala, spunea de un batran aflat pe o piatra in fata unei cetati. vine unul si spune "mosule cum sunt oamenii pe aici. cei de unde vin sunt rai si neprimitori, si m-au facut sa ma simt rau si sa plec", la care mosul spune "asa sunt si astia de pe aici".
vine un altul si pune iar intrebarea "mosule cum sunt oamenii pe aici? cei de unde vin erau plini de umor, saritori si draguti" la care mosul raspunde "asa sunt si cei de pe aici"
la care un copil ce se juca pe la portile cetatii, si l-a auzit pe mos, intreaba pe asta de ce i-a indrumat atit de diferit pe cei doi drumeti. mosul a raspuns "suntem ceea ce suntem, unii sunt acri la suflet si vor gasi doar acreala pe unde se vor duce, iar altii sunt buni si placuti si vor fi tratati la fel"



--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Apr 2011, 05:41 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Franţa şi Italia vor o analiză privind restabilirea temporară a controlului la graniţele interne

Motivele se banuiesc usor !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 05:27 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman