HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Donarea De Sange, - si mentinerea sanatatii -
March
mesaj 12 Aug 2009, 06:54 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Chiar acum am primit un apel disperat de la un amic a carui sotie a nascut dar ea se simte foarte rau si are nevoie urgenta de sange grupa AB-4 Pozitiv ( din cate am inteles ficatul e aproape blocat din cauza unui virus ?!) Cine poate dona sange din aceasta grupa e rugat mult sa se prezinte la centrul de donatii si sa-l doneze pentru Luiza Papp, care se afla internata la Spitalul Municipal Universitar Bucuresti .

Doamne ajuta !

Acest topic a fost editat de March: 12 Aug 2009, 06:54 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
infinitty
mesaj 12 Aug 2009, 11:13 PM
Mesaj #37


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 8 April 09
Forumist Nr.: 13.663



QUOTE(Blakut @ 12 Aug 2007, 11:07 AM) *
Acum cateva luni m-a convins un prieten sa merg sa donez sange. De atunci am mers ori de cate ori am avut voie (odata la 2 luni). Am ajuns la concluzia, dupa ce m-am documentat ca este o activitate benefica organismului: am citit ca donarea de sange (adica pierderea unei mici cantitati din cand in cand) tine organismul in functiune, face maduva sa fie activa iar statistic, oamenii care doneaza se imbolnavesc mai greu. Apoi, esti mereu cu analizele la zi, ti se mai fac din cand in cand si alte analize gratis. Ce parere aveti despre donare? A incercat cineva?


Asa este plus primesti bonuri de masa, eu chiar nu inteleg de ce nu se inghesuie lumea ?! ... o fi frica de infectii cu boli de care s-a auzit dupa Revolutie, ori pur si simplu frica de ac ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 13 Aug 2009, 12:03 AM
Mesaj #38


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



E frica de ac la multi, frica ca li se va face rau dupa ce li se ia asa mult sange, frica de spitale si doctori in general, etc. Astea au fost motivele pe care mi le-au dat cei mai multi.

Blakut, o data la 2 luni?? Asa des? ohmy.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Aug 2009, 12:03 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Blakut
mesaj 13 Oct 2009, 08:41 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Mai e si problema ca nu se poate merge decat inainte de ora 12. Dureaza ceva timp, adica desii vii la ei sa donezi, te tin sa astepti si mai si te plimba de colo colo cu acte. E si frica de ac si in final multi romani nu sunt apti sa doneze sange: multi nu se incadreaza in categoria de greutate, altii nu sunt destul de sanatosi. Din cei 60-70 de oameni care ne-am strans sa donam sange pentru niste prieteni care avusesera un accident, 20-30 au fost respinsi din start la donare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 14 Oct 2009, 10:38 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



se mai da ceva in afara de bonuri de masa?

acum cativa ani am donat si eu pentru cineva care avea o problema cu grupa de sange. desi am donat , sangele nu a ajuns la persoana respectiva care a trebuit sa isi refaca singura rezervele si a carei refacere a durat mult mai mult.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 10:53 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman