HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Arta Razboiului In Era Complexitatii
Ovidiu Bufnila
mesaj 11 Aug 2007, 08:19 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Montgomery, bravul, a ras o mulţime de suflete soldăţeşti britanice timp de patru zile atacând frontal Caen până ce şi-a dat seama că trebuie să-i atace pe germani pe flancuri. În anii 50, americanii n-au înţeles că luptând doar pe litoral, nu vor pune mâna pe Asia. China e diamantul reginei. Francezii au luat o bătaie soră cu moartea de la generalul Van Diap care i-a bubuit prinzându-i într-o vale, ca într-un cleşte. În Balcani, noi războaie imagologice tradiţionale au dat serioase bătăi de cap occidentalilor. Ce se întâmplă acum? ACUM Gândirea Militară se schimbă. Ameninţările la adresa Păcii şi Democraţiei în Era Complexităţii sunt multiple, simultane, conjugate. E o situaţie cu care nu ne-am mai întâlnit până acum. Unităţile mobile de luptă MEDUZA sunt cele mai sofisticate comandouri din toate timpurile. Au nişte caracteristici speciale. Luptătorii lor au grade magice şi o pregătire de luptă specială. Nu sunt luptători tradiţionali. Felul în care se vălureşte o ULM este halucinant. Nu-i poate rezista nimeni. Nici un fel de hahaleră interlopă. Nici un trădător de ţară. Nici un fel de armată. Atacă şi Scufundă e menirea ULM-urilor. Codurile Secrete Tradiţionale sunt inoperante. Amenininţările, în cofă. Coming Soon.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 12 Aug 2007, 11:13 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Generalul Custer a luat-o nasol peste cap pentru că a subestimat forţa de luptă a triburilor. Patton s-a păcălit şi a ratat punctul şi nu a ajuns la Berlin pentru că personalitatea lui l-a scos din cărţi în intrigile Statului Major şi a complexităţii realţionale aliate. Napoleon a luat o sfântă de bătaie la Waterloo pntru că n-a ţinut seama de liniile de comunicaţie şi nu s-a asigurat informţional. Hitler a evaluat greşit situaţia din Rusia şi iarna l-a făcut praştie. Să vă mai zic? Ei, ce e cu toată generalimea, ofiţerimea asta oare? Erau Gânditori Militari Euclidieni. Ei atacau adversarul după învăţămintele lui Sun Tzu sau după jocurile cu soldaţi de plumb ale lui Clausewitz. Ei, s-a schimbat schimbarea, trupeţi dragi. Acum vom ataca şi scufunda vălurit. ULM-urile vor pune serioase probleme armatelor de tip vechi. Misiunea unei ULM este cumplită şi imposibil de oprit. În momentul în care o Unitate de Luptă MEDUZA a primit misiunea, nimeni nu mai poate face nimic. ULM-urile sunt de fapt Obiecte Ficţionale extrem de periculoase şi prefigurează Războaiele din Era Complexităţii. Ele au altă filozofie şi acţionează după alte canoane războinice. Băieţii Cei Răi din Crima Organizată vor avea o problemă nasoală. La fel GT-urile (Grupările Teroriste).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Aug 2007, 11:18 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Domn' Bufnila,

Salve !

Cred ca n-o sa uiti sa zici ceva si despre eroicile lupte ale lui Burebista si a lui ceata biggrin.gif

Acest topic a fost editat de March: 12 Aug 2007, 11:27 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 10:04 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman