HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Un Trandafir Pentru Rai, Doi Pentru Vesnicie, Roman de exercitiu
Eminescu?
mesaj 4 Jul 2007, 09:54 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 7
Inscris: 14 August 06
Forumist Nr.: 8.549



Capitolul I

Ultima zi dintr-un an de scoala este intodeauna asa de plictisitoare. Mary isi puse pe furis cartile si caietele in mapa de culoare verde transparent tragand cu coada ochiului la diriginta care facea ultimele insemnari in catalog. Privi ceasul de arama, vechi de trei ani. Inca cinci minute. Colegii incepura sa susoteasca pe seama uneia dintre fete, Magda,  care ramasese vistoare cu ochii tinta la un baiat fara sa isi dea seama de ce se petrecea in jurul ei. Mary surase amintindu-si de un incident mai vechi, dar foarte asemanator in care un baiat fusese personajul principal si ea obiectul atentiei. Doamne cat de tare se inrosise... Pana la urma fata isi ridica ochii si observandu-se privita ii pieri toata roseata din obraji si zambi cu o figura pierduta.
        Diriginta se ridica si le ura vacanta placuta insa glasul ii fu acoperit de zgomotul asurzitor al soneriei amestecat cu zanganitul usilor si tropotele de pasi.
- Hei Magda, striga Mary apropiinduse de ea. Asteapta-ma. Mergem impreuna spre casa.
- Ok, spuse Magda privind in spate, haide…
Mary i se alatura si zise:
- Se pare ca te-ai indragostit pana la urma de cineva printesa din turn…
- Imi place Bogdan.
Mary zambi cu haz:
- Da. Pun pariu ca si el te place.
- Crezi?
- Magda… Ar trebui sa vezi cum l-am observat privindu-te… Dar pentru el mai esti si acum printesa din turn… Trebuie sa faci ceva. Altfel el nu va face niciodata primul pas.
- Da. Puteam sa pun pariu ca nu va fi nici un motiv pentru care sa nu ma bucur de vacanta…
Mary abia se abtinu sa nu rada. Era ceva de milioane sa o vezi pe Magda cea cu platosa de fier pe care incercasera sa o cucereasca atatia baieti sa fie indragostita iremediabil…
- Haide Magda, crezi ca nu poti sa te intalnesti cu el in vacanta…Apropo, eu plec in America. O sa stau la rude. O sa fie o vacanta de vis.
-Wow. Fain. Si Andra si Gaby merg in America. Poate va gasiti cate un crai pe acolo. Intre timp eu o sa incerc sa ii arat craiului meu cum sa ma scoata din turn.
Cele doua fete rasera din toata inima…
- As da orice sa vad asa ceva, dar in legatura cu craiul. Nu cred ca al meu o sa fie din America.
         Casa lui Mary era asezata in mijlocul unei propietati destul de mari cu un petic de padure, campie si un rau care trecea la numai 50 de metri departare de casa. Mary deschise poarta si pasi pe aleea inconjurata de flori albe. O stranse in brate pe Magda, o saruta pe amandoi obrajii si zise:
- O sa imi fie dor de tine...
- Si mie. O sa te sun.
- Si eu. Ai grija de tine.

      In timp ce se indrepta spre casa Mary privi cerul senin si insorit si gandi... Peste trei zile voi fi intr-un avion spre Colorado...Multumesc Doamne pentru vreme...
      Familia lui Mary era crestina. Tatal ei fusese baptist si locuise pana la varsta de 25 de ani in Cluj. Pe cand majoritatea rudelor lui plecasera in America, el, Alin Medea, o cunoscuse pe viitoarea mama a lui Mary, Beatrice Rowndon de origine din America, dar nascuta in Romania.. Pe vremea cand se intalnisera Beatrice era invatatoare la scoala duminicala a unei biserici din Timisoara unde el fusese invitat de un coleg din facultate. Alin fusese impresionat de credinta propovaduita in acea biserica, iar cei doi se indragostisera aproape imediat unul de altul. De atunci pe langa ei familia lor mai numara inca doi baieti si o fata, Mary.
      Marcus nu iubise inca de mic credinta in Isus si la varsta de numai 17 ani plecase cu niste contrabandisti in tara independentei, spunea el....
      „ America. Acolo pot sa fac ce vreau. Voi fi bogat. Voi fi un rege in lumea mea....”
Asta scria pe biletul lasat pe masa in urma cu trei ani..... De atunci nu mai primisera nici o veste...
       Sean, primul fiu avea 25 de ani si urmase scoala de teologie. Acum el era plecat in misiune in Africa.  Sean iubea mult oamenii.
       „ Mama, orice suflet merita mantuirea...si eu le voi spune despre ea, le voi spune ca Domnul Isus a facut totul, ei trebuie doar sa accepte...si Domnul ma va pazi de duhurile intunericului. Nimic nu se va atinge de mine...Voi fi bine, mama...”
       Mary avea 17 ani si placea multi baieti, dar nu fusese indragostita de niciunul. Mary iubea copii. Si da. Si ea il iubea pe Domnul...
       Mary culese cateva flori si intra in casa strigand:
- Mama, sunt acasa...
- Mary! Cum a fost la scoala?
- Bine...Adica, ce spun? .... Plictisitor...
- Am o surpriza pentru tine...
-....!?
- Sean e aici... A ajuns la 10:00.
Mary facu ochii mari surprinsa... Sean nu spusese ca vine acasa...
- Sean!?... Mary sari in sus... Unde este?
- Uite-ma aici pustoaico, zambi Sean deschizand usa dinspre sufragerie.
- Hei...!!! spuse Mary imbratisandu-l.... Numai sunt pustoaica acum...Ce mai faci? Ce mai faci?
- Sunt obosit pustoiaco spuse Sean sarutand-o pe amandoi obrajii. Tocmai am venit in zbor din Africa. Trebuie sa imi odihnesc aripile.
Mary ii dadu un ghiont:
- Pasare calatoare ce esti... Cum a fost in Africa?
- A fost bine... Domnul...
Beatrice striga la ei:
- Hei voi doi. Treceti amandoi la masa si apoi tu Sean trebuie sa te culci. Ai nevoie de odihna...
Cei doi se asezara la masa. Ca de fiecare data Mary intreba daca primisera cumva vesti de la Marcus.
- Nu, spuse Beatrice si tremura in timp ce cateva lacrimi ii cursera pe obraji... Trebuie sa ne rugam mai mult...
Sean ofta.
Mary lasa capul in jos. Nu ii mai era deloc foame. Dintr-o data isi simti capul greu. Avea atatea pe cap....Ii era asa de somn...
Se ridica de la masa.
- Pofta buna Sean...!
- Hei draga..., intreba mama, unde te duci...?
Sean o privi si el intrebator.
- Ma doare capul. Cred ca ma duc sa ma culc.
       Se duse in camera ei si isi culca capul pe cearsaful alb si racoros. Avea atatea de facut.... Si nu avea chef de nimic... In timp ce se gandea la apropiata ei calatorie adormi repetand in gand....” E si maine o zi...maine o zi....o zi.....zi....”.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 12:55 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman