HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> Rugaciune Puternica
naicu_cristina
mesaj 9 Jun 2007, 07:22 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 9
Inscris: 13 August 06
Forumist Nr.: 8.542



Se spune timp de 9 zile de marti, tinand o lumanare sfintita aprinsa. Dorinta se implineste la sfarsitul perioadei.
Eu nu credeam foarte mult in asta, recunosc, dar am tinut-o si ma rugam pentru un serviciu pe care mi-l doream. In fiecare zi de marti mi se intampla ceva: chemata la interviu, rugata sa trimit CV pe mail, sunata de sefa mare ..... marti 12 iunie se implinesc cele 9 marti si deja saptamana asta mi s-a aprobat cererea de angajare cu data de 15!!!



"Sfanta Marta, ma indrept catre tine plina de incredere cerandu-ti ajutor. Cred cu tarie ca ma vei ajuta si ma vei sprijini cand mi-e greu. Spre a-ti arata recunostinta mea, iti fagaduiesc sa fac cunoscuta si altora aceasta rugaciue.
Te rog cu umilinta sa imi aduci alinare in suferintele si necazurile mele. In numele negraitei bucurii care ti-a cuprins inima cand i-ai oferit adapost Mantuitorului in casa ta din Betania, te implor roaga-te pentru noi si familia mea ca sa-l pastram pe Dumnezeu in inimi, astfel incat sa ne invrednicim a primi ajutor in nevoile noastre, mai ales in durerea care ma copleseste acum:
......................aici se spune dorinta, aceeasi cele 9 marti la rand ....................................
Te implor ajutatoarea celor aflati in suferinta, infrange orice greutate precum ai infrant balaurul care zace la picioarele tale.
Se spune Tatal Nostru o data.
Si de trei ori: Bucura-te Marie, cea plina de har, Domnul este cu tine. Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul trupului tau Iisus. Sfanta Marie, Maica lui Dumnezeu, roaga-te pentru noi pacatosii, acum si in ceasul mortii noastre. Amin.

Sfanta Marta, roaga-te pentru mine si familia mea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 10 Jun 2007, 08:31 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Da, stiu foarte bine rugaciunea si de fiecare data a dat rezultate aratand cat de mare e bunatatea lui Dumnezeu.




Sfanta Marta, mijloceste pentru noi la Domnul Dumnezeu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 10 Jun 2007, 11:24 PM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



Oameni buni,

in ce mediu evu traiti de trebuie sa va rugati la Dumnezeu prin ajutorul la "sfinti" ?

Voi nu ati citit biblia sa vedeti ca nu numai Dumnezeu este sfint si numai la el se poate ruga ?

Unde intalniti in biblie un singur pasaj unde cineva se roaga la un om si nu la Dumnezeu ?

Marta a fost un om ca orice care om si nu un Dumnezeu la care s epoate ruga ...


Daca te-ai fi rugat la Iisus sau la Dumnezeu ai fi primit jobul si mai devreme ...

Rugatul la sfinti incalca regulile date de Dumnezeu din biblie...

In secolul 21 se poate intelege acest lucru.


G.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Jun 2007, 11:24 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
milimetru
mesaj 11 Jun 2007, 08:40 AM
Mesaj #4


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (Grabillion @ 11 Jun 2007, 12:24 AM)
Oameni buni,

in ce mediu evu traiti de trebuie sa va rugati la Dumnezeu prin ajutorul la "sfinti" ?

Traim in evul mediu. Mediu, intre facerea lumii si sfirsitul ei. Ne rugam unii pentru altii pentru ca asa trebuie:

1. Ef 6,19: Rugați-vă și pentru mine, ca să mi se dea mie cuvânt, când voi deschide gura mea, să fac cunoscută cu îndrăzneală taina Evangheliei
2. Ev 13,18: Rugați-vă pentru noi; căci suntem încredințați că avem un cuget bun, dorind ca întru toate cu cinste să trăim.
3. Fapte 8,24: Și răspunzând, Simon a zis: Rugați-vă voi la Domnul, pentru mine, ca să nu vină asupra mea nimic din cele ce ați zis.
4. Tes 3,1: În sfârșit, fraților, rugați-vă pentru noi, ca cuvântul Domnului să se răspândească și să se preamărească, ca și la voi
...etc...

Deci ne rugam unii pentru altii. Rugaciunea tuturor conteaza dar se spune ca aceea a oamenilor mai deosebiti (numiti si "sfinti") este mai "repede" ascultata...

Asa cum spune si TriRegnum este o mijlocire, nu altceva. Si avem nevoie de ajutor. De mult ajutor. Nu vrei sa ne ajuti si tu, Grabillon? smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 11 Jun 2007, 01:19 PM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Exact, toate rugaciunile sunt ascultate, dar cele facute de "oamenii placuti lui Dumnezeu" au o putere mult mai mare. Este o dovada de modestie sa apelezi la rugaciunea unui om cu viata sfanta. Iti recunosti starea cazuta, nevrednicia de a-L privi pe Dumnezeu face-2-face si apelezi la un om mai bun sa mijloceasca pentru tine. Este evident ca rugaciunea ta, cu aceaste ganduri de umilinta, se "urca" instantaneu la Domnul. Nu cred ca mai trebuie sa mentionez faptul ca tot lui Dumnezeu te rogi, dar aceasta rugaciune se traduce la modul urmator: " - Doamne, sunt atat de pacatos, incat nu ma simt vrednic sa ma adresez direct Tie. Dar asculta rugaciunea lui... pentru mine...".


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 11 Jun 2007, 07:44 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Foarte frumos spus "andra_V" si "caa", rugaciunea mijlocita e foarte placuta Domnului pentru ca e facuta de noi impreuna cu sfantul mijlocitor. Ma bucura enorm cand vad oamenii ca nu-L abandoneaza pe Dumnezeu.

Gagrillon, tu te poti ruga direct la Dumnezeu, e foarte bine, insa mai sunt alti oameni cu alta confesiune si au alte moduri de rugaciune pe langa cel direct.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 11 Jun 2007, 07:50 PM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE

Rugați-vă voi  la Domnul , pentru mine, ca să nu vină asupra mea nimic din cele ce ați zis.[/i]
4. Tes 3,1: În sfârșit, fraților, rugați-vă pentru noi, ca cuvântul Domnului să se răspândească și să se preamărească, ca și la voi
...etc...


Buna caa,

foarte bine ca va rugati unii pentru altii, la lucrul acesta nu am comentat nimic, daca citesti mai bine ce am scris mai inainte.

Cererea de rugaciune insa trebuie adresata lui Dumnezeu si nu la sfinti, asa cum crezi tu si altii, fapt scris alb pe negru in biblie.


QUOTE

Deci ne rugam unii pentru altii. Rugaciunea tuturor conteaza dar se spune ca aceea a oamenilor mai deosebiti (numiti si "sfinti") este mai "repede" ascultata...


Arata-mi te rog in Biblie undes scrie ca rugaciunea la sfinti e mai repede ascultata, daca este asa de buna cu citatul bibliei !

Sunt curios...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 11 Jun 2007, 09:44 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Biblia nu e singura carte care defineste practica crestina, nu acesta a fost scopul ei, ci viata lui Isus Christos si faptele Apostolilor in perioada imediat urmatoare. Insa prea putin a lasat despre practica crestina.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 12 Jun 2007, 07:24 AM
Mesaj #9


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (Grabillion @ 11 Jun 2007, 08:50 PM)
Arata-mi te rog in Biblie undes scrie ca rugaciunea la sfinti e mai repede ascultata, daca este asa de buna cu citatul bibliei !

Grabillon, nu ma supraestima, nu sint un mare cunoscator al Bibliei. Incerc si eu pe cit imi sta in putere sa pricep Cuvintul Domnului (iar in ultima vreme, atit cit il cunosc, sa-l traiesc, sa-l pun in practica...)

Iata pasajul cerut de tine (Iacov 5,16):

Mărturisiți-vă deci unul altuia păcatele și vă rugați unul pentru altul, ca să vă vindecați, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului.

Eu am impresia ca nu intelegi un lucru simplu: nu ma rog la sfintul X. Ma rog la Dumnezeu. Si, conform indemnului biblic ca sa ne rugam unii pentru altii, incerc sa "iau ca tovaras" in rugaciune pe cineva. Si caut o persoana de incredere. Ca sa ne rugam impreuna. La Dumnezeu.

Voila! smile.gif

Acest topic a fost editat de caa: 12 Jun 2007, 07:28 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 13 Jun 2007, 04:21 AM
Mesaj #10


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



QUOTE (caa)
nu ma rog la sfintul X...  conform indemnului biblic  incerc sa "iau ca tovaras" in rugaciune pe cineva.
Si caut o persoana de incredere.

Un mort??!!
Stiu că mi se va spune că sfintii sunt în jurul tronului si altele...
Eu zic: vor fi în jurul tronului. Acum sunt în asteptare... Imposibil pentru ei să ne ajute acum.

De unde să stim noi care a fost sfânt si care nu a fost? Ne luăm după spusele altora?
Eu dacă privesc la Constantin, nu văd nimic sfânt în el! Poate chiar si tu esti mai sfânt ca el...

Acest topic a fost editat de Emil Condor: 13 Jun 2007, 04:23 AM


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 13 Jun 2007, 06:08 AM
Mesaj #11


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Emil, in prea multe locuri din mesajul tau ceea ce spui nu se potriveste cu ceea ce e in mintea si in inima mea...So, o discutie in extenso ar fi si prea lunga si nu cred ca si productiva pentru noi sau pentru altii.

Tu zici ca sint morti (eu zic ca nu!...), ca sint "in asteptare" (poate, dar nu mai tare decit noi...), ca nu sint in jurul tronului... Ti-e cunoscut probabil episodul cu tilharul de pe cruce (fascinant personaj, deosebita situatie). Ce ii spune Isus acestuia? Ii spune: Adevărat grăiesc ție, astăzi vei fi cu Mine în rai.

E mort tilharul acela? E in asteptare? Nu e in preajma tronului?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 14 Jun 2007, 07:30 PM
Mesaj #12


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



Caa, in ceea ce priveste rugaciunea la Dumnezeu nu am comentata nimic.

Am comentat la rugaciunea catre Sfinti, care este recomandata aici, si dupa cum se intelege din ceea ce scrii tu este de acord cu ea.

Daca am inteles gresit corecteaza-ma.

Pentru cine cunoaste biblia - adica cele cateva recomandari simple date de Dumnezeu lui Moise - trebuie sa ii fie clar ca rugaciunea la sfinti este o prostie la fel de mare ca si rugaciunea catre orice om care a murit.

Asta se poate recunoaste si din "Tatal nostru"... dat noua de Iisus.


De remarcat ca Iisus a inlocuit notiunea de Dumnezeu, cu notiunea de Tata, notiune care a fost cu timpul inteleasa gresit de evrei, care il priveau pe Dumnezeu de-a lungul timpului ca un Domn judecator si nu ca un Tata Iubitor.

Daca tu nu cunosti Biblia dupa cum spui tu, si este o neintlegere intre ceea ce spun eu si Emil, aceea se datoreaza numai intelegerii tale gresite.

Inca nu ai reusit sa-mi dai un citat din Biblie unde ni se spune sa ne rugam la sfinti si la Maria.

Dar daca tu nu poti sa-mi arati - pentru a-ti dea seama de greseala ta de intelegere - atunci pot sa-ti arat eu unde scrie ca numai la Dumnezeu se poate ruga si numai Dumnezeu este sfant si ca orice
rugaciune la sfinti, oameni vii sau morti este un obicei pagan.

Ce crezi tu acum, cine are dreptate ? Biblia sau intelegerea ta (inca) gresita ?

G.







Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 14 Jun 2007, 10:58 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Ce crezi tu acum, cine are dreptate ? Biblia sau intelegerea ta (inca) gresita ?


Dreptate are Sfanta Traditie care a creat Sf. Scriptura, si cine respecta trraditia are dreptate si nu greseste.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 15 Jun 2007, 12:49 AM
Mesaj #14


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



Merci, TriRegnum.

Poate ne definesti si noua cine este"Sfanta Traditie" si ne explici cum de aceasta "Traditie" a creat Sf. Scriptura si ce are asta cu cele ce am discutat mai inainte cu Caa...

Rezumat:

1. Sfanta Traditia a creat o carte
2. Cine respecta traditia are dreptate
3. Cine respecta traditia nu greseste
4. Traditia nu e numai traditie in sensul mot a mot ci e si "cineva" sau "ceva"

Daca ai spune in latina poate am intelege mai bine ce vrei sa zici.

G.




Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 15 Jun 2007, 09:52 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Epistula I ad Corinthios 11.2: Laudo autem vos quod omnia mei memores estis et, sicut tradidi vobis, traditiones meas tenetis.
Epistula II ad Thessalonicenses 2.15: Itaque, fratres, state et tenete traditiones, quas didicistis sive per sermone sive per epistulam nostram.
Epistula II ad Timotheum 2.2: et quae audisti a me per multos testes, haec commenda fidelibus hominibus, qui idonei erunt et alios docere.

Aceste citate spun clar ca mai intai invatatura a avut o cale orala de transmitere (aceasta e Sf. Traditie), apoi a devenit scrisa prin Sf. Scriptura si mai apoi prin Sfintii Parinti Apostolici care au fost ucenicii directi ai Apostolilor si au scris ceea ce i-au invatat Apostolii, apoi acestia la randul lor au avut alti ucenici care au completat ceea ce primii nu au notat si au practicat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 10:50 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman