HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> Hrana Spirituala Si Hrana Trupeasca, ce primeaza pentru crestin?
ioana1
mesaj 26 Apr 2007, 01:20 PM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Pentru ca s-a inceput discutia pe celalalt subiect, vreau sa stiu parerea voastra.

Ce reprezinta pentru voi hrana spirituala?

Ce reprezinta hrana trupeasca, cata, ce fel de , si alte explicatii de genul asta?

Am citi urmatorul lucru:"Dieta originala si stilul de viata dat in Eden castiga atentia multora .Geneza 1:29."

Ce parere aveti despre Daniel 1:12 ?

Conform Bibliei, boala si moartea sunt cauzate de pacat. Ca sa fim sanatosi cea dintai dorinta este sa vrem sa fim sanatosi. GeriA3e imi spunea ca un trup bolnav, nu poate sluji Domnului pe de-a-ntregul. Cred lucrul asta .

Ce putem controla sau ce ne controleaza ?

Hipocrate :

"Alimentele noastre sa fie medicamentele noastre, iar medicamentele noastre sa fie alimentele noastre."


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 26 Apr 2007, 05:39 PM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Mens sana in corpore sano.

Si medicina holista orientala trateaza omul intreg, cu suflet si trup. Cu toate diferentele de conceptie, m-a impresionat un documentar de pe Discovery despre viziunea tibetana asupra bolii: boala era considerata tot o consecinta a pacatului. Iar pentru a trata boala era nevoie, mentiona medicul, sa ajungem la cauza profunda, de ordin sufletesc: pacatul. Niste exemple pentru sceptici: vicii precum lacomia, invidia, ura, mandria genereaza boala. Te consumi mult in interior, muncesti excesiv pt. a-ti satisface patima. Fie pt. a achizitiona mai multe bunuri, fie pt. a te situa deasupra celorlalti oameni. Satisfacerea poftelor (mancare peste masura, grasimi, exces de carne, alcool, tigari) nu poate conduce decat la...boala. Idem grija. Preocuparea pt. a nu pierde bunuri, pozitia sociala iti mananca zeci de ani din viata. Problema, dezvoltata excelent de calfa pe psihologie, merita extinsa.

Conform traditiei crestine, mancarea primilor oameni din Rai era exclusiv vegetariana.

Nu degeaba chinezii, indienii, tibetanii care tin o dieta vegetariana traiesc peste 100 de ani. Cu toata saracia, austeritatea, imbatranesc frumos, demn.

Profetul Daniel si tinerii care il insoteau, dupa zile intregi de hrana simpla, pe baza de seminte, erau energici, plini de viata. Curtenii babilonieni, in schimb, dupa mese copioase, variate, bazate pe carnareturi, vinuri, erau epuizati, anemici, parca nu se hranisera luni de zile. Dar Cartea lui Daniel trebuie privita si dintr-o alta perspectiva, mai adanca: Dumnezeu este izvorul vietii, al sanatatii. Hrana sufleteasca = intoarcerea la Dumnezeu, punerea vietii omului in acord cu poruncile divine. "Nu numai cu paine traieste omul, dar si cu Cuvantul lui Dumnezeu". Pote cel mai bine ne conving detinutii de la Aiud, Pitesti, care, dupa douazeci de ani de exterminare fizica si psihica, lipsiti de alimente, medicamente, cu rugaciunea in inima, trec de 90 de ani.
Ne putem domina "animalul din noi". Adica patimile, atat cele sufletesti, cat si cele materiale. Daca insa ne stapaneste el uite consecinta: boala si moartea. Nelinistea, depresia, anxietatea, afectiunile organice. QED

Acest topic a fost editat de andra_v: 26 Apr 2007, 05:57 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 26 Apr 2007, 07:46 PM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Foarte frumos ai dezvoltat ideea, Andra. smile.gif


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Apr 2007, 07:46 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
edinide
mesaj 27 Apr 2007, 06:00 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



@andra

QUOTE
Mens sana in corpore sano.

Inscriptia provine de pe frontispiciul templului lui Apolo si denota Omul Lumesc, lipsit de Spiritualitate. In natura sa, dictonul acesta este Pagin si goleste omul de orice continut.

QUOTE
Si medicina holista orientala trateaza omul intreg, cu suflet si trup.

O face mai bine decit Crestinismul?

QUOTE
boala era considerata tot o consecinta a pacatului.

Bravo tibetanilor... au ajuns si ei la Crestinism, in cele din urma...

Oare ce viziune avea Isus Crisots asupra Bolii? 5. Caci ce este mai lesne? A zice: "Iertate iti sint pacatele", sau a zice: "Scoala-te si umbla?" Pina nu te uiti la vecin, este bine sa te uiti si-n curtea proprie...

QUOTE
Satisfacerea poftelor (mancare peste masura, grasimi, exces de carne, alcool, tigari) nu poate conduce decat la...boala.

Aceasta este o imagine materiala asupra Bolii, pe undeva reala. Dar Boala in sine nu are o Cauza Materiala ci provine dintr-o Cauza Spirituala. Sufletul este prima data bolnav, si apoi Trupul se imbolnaveste.

Boala Sufletului este lipsa lui D-zeu. De aceea Isus vindeca fara medicamente, pentru ca nu tintea Corpul Somatic ci tintea la Corpul Spiritual al omului. Omul era vindecat dinspre Suflet, nu dinspre Trup (cum face medicina).

QUOTE
Idem grija. Preocuparea pt. a nu pierde bunuri, pozitia sociala iti mananca zeci de ani din viata. Problema, dezvoltata excelent de calfa pe psihologie, merita extinsa.

Tu chiar nu ai auzit de Isus Cristos... ?! Psihologie? Unde este D-zeu atunci? Ne inchinam omului si uitam sa ne inchinam lui D-zeu? Mergem la Psiholog, nu la Biserica, nici la Duhovnic?

Acesta este un Forum al Credintei... dar nu in om... ci in D-zeu...

QUOTE
Conform traditiei crestine, mancarea primilor oameni din Rai era exclusiv vegetariana.

"Traditiei"?! Nu ai auzit nici de Biblie?

QUOTE
Nu degeaba chinezii, indienii, tibetanii care tin o dieta vegetariana traiesc peste 100 de ani. Cu toata saracia, austeritatea, imbatranesc frumos, demn.

Ce o fi mincat Adam, care a trait aproape mia... inca un pic, si lovea 1000... acum ne minunam de a zecea parte...

Care este scopul traiului indelungat? A sta departe de D-zeu cit mai mult cu putinta?! Sau departe de Necuratul?

QUOTE
Profetul Daniel si tinerii care il insoteau, dupa zile intregi de hrana simpla, pe baza de seminte, erau energici, plini de viata.

Crezi ca exista vre-o legatura intre Alimente si Suflet?

QUOTE
Hrana sufleteasca = intoarcerea la Dumnezeu, punerea vietii omului in acord cu poruncile divine. "Nu numai cu paine traieste omul, dar si cu Cuvantul lui Dumnezeu".

Cauta in Evanghelie capitolul Piinea Vietii...

QUOTE
Ne putem domina "animalul din noi". Adica patimile, atat cele sufletesti, cat si cele materiale. Daca insa ne stapaneste el uite consecinta: boala si moartea. Nelinistea, depresia, anxietatea, afectiunile organice. QED

Nu putem prin forte proprii, dar putem... Daca nu putem domina Animalul, ne acceptam Caderea, si nu vom avea parte de Ridicare.

Esenta Crestinismului este lepadarea de Jugul Somatic (de care tu te indoiesti ca putem scapa...) in vederea luarii Jugului Spiritual. La D-zeu nu poti ajunge cit timp Animalul din tine este dominant, deoarece Animalul din om este Pacatul Adamic.

Trebuie sa scapam de Animalitate pentru a dobindi Spiritualitatea daca urmarim Calea Luminii.

Hrana este unul dintre mijloace.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 27 Apr 2007, 08:41 AM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Crestinul traieste dupa duh.Daca el traieste dupa duh, trebuie sa hraneasca duhul. Cresterea spirituala nu va fi din hrana lumeasca. El se va hrani cu Cuvantul lui Dumnezeu, si din El va creste.

Pe de alta parte, lipsa cresterii spirituale , se datoreaza faptului ca omul, mai este partial lumesc.Va continua fizic, dar nu spiritual, spiritual se indreapat spre moarte.

Poate, aparent, este un conflict. Din punctul meu de vedere , nu. Pentru mine posturile au fost o binecuvantare ,pentru mintea si trupul meu, de aceea am ales sa devin vegetariana.

O data ce ai simtit ca asa duhul este mai liber, trupul nemaitragandu-l in jos, duhul se poate inalta.

La un moment dat, mi-am pirdut vitalitatea. Masina cand se defecteaza, se opreste, nu mai poate continua. Trebuie sa o repari intai, ca sa mergi mai departe. Asa am facut eu, si mi-am redobandit vitalitatea,pe care am crezut-o pierduta. Cineva imi spunea ca daca trupul nu-i sanatos, nici duhul nu va fi sanatos in el, acum vad lucrul acesta.


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 28 Apr 2007, 05:44 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Adevarata hrana spiritula aste Adevarul. Din pacate cei mai multi dintre noi ne hranim cu iluzii.
Iluzii provenite din gindire, iubire sau vointa straina de Dumnezeu.

Mindria este iluzia cea mai frecventa iluzie din ignoranta. Ne socotim intelepti si venim sa invatam pe altii din propria intelepciune, nu din cea adevarata. In mindrie gasim ratiunea de ai judeca pe alti si a ne socoti mai presus decit ei. Din mindrie nu ne apropiem de Dumnezeu ca suntem prea convinsi de propria valoare. Din mindrieuitam ca pe Pamint nu suntem mai mult decit o adiere de vint.

Cind trecem peste ceea ce stie si este aproapele si vrem sa demolam tot ce a aflat ca sa ii punem in fata dorinta sau binele nostru suntem in falsa iubire. Il vedem pe celalalt un mijloc, nu un scop in sine. Un mijloc prin care trebuie sa se implineasca voia noastra, peste voia lui Dumnezeu cu acel om.

Vointa se perverteste cind da de putere si alearga dupa ea. Poate sa ia chiar unealta postului si a rugaciunii (inteleasa gresit, in afara dialogului, convorbirii cu Dumnezeu) doar ca sa aduca placerea transubstantializarii.

S.N. Lazarev arata in cartile lui multe feluri in care omul se inseala singur. Mai da si pe linga adevar, dar in buna parte are dreptate. Iar un prim pas spre hrana adevarata ar fi sa nu ne mai hranim cu iluzii.

Acest topic a fost editat de IoanV: 28 Apr 2007, 02:24 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 28 Apr 2007, 09:57 AM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Dar nici faptul ca tu te uiti la altii , nu te inalta. Privirea inspre inlauntrul tau, acolo tasnesc toate, in inima, nu judecam pe nimeni, fiecare sa se judece pe sine, si nu lua aparerea nimanui, nu stiu daca este chiar o fapta buna.


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 28 Apr 2007, 02:26 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



@ ioana
Ti-am raspuns la asta, in mesajul precedent. Am sters si exemplul, o sa-i transmit pe alta cale...
QUOTE
In mindrie gasim ratiunea de ai judeca pe alti si a ne socoti mai presus decit ei. Din mindrie nu ne apropiem de Dumnezeu ca suntem prea convinsi de propria valoare. Din mindrieuitam ca pe Pamint nu suntem mai mult decit o adiere de vint.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 28 Apr 2007, 07:56 PM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Vreau sa fac un foarte mic comentariu: poate ca noi, sau unii dintre noi, dar inclin sa cred ca toti de-aici, suntem cautatorii da aur, cei care stau in vitregiile vietii, cu un morman mare de bastru in fata, cernand la greu, pana cand, intr-un final, si dupa ani de sudoare , gasesc aurul, exact sub marea gramada de balastru.

Ar fi fost perfect sa fie chiar in varful ei. Ne-ar fi scutit de mult efort. Imi place sa cred ca aici , pe acest forum , al universului credintei, sunt cautatorii de aur. Poate sunt prea optimista, dar asa sunt eu. Balastrul e mult, si timpul e scurt. Atat am avut de spus. Cert e ca sunt multi cei care doar privesc suspiciosi, daca gasim ceva sau nu, asa peste umar, si cu un zambet lasciv.

Mandria este in toti, cu mandria ne luptam cel mai mult, dar cea mai importanta mandrie din lume, este sa fii copilul Lui , cu asta trebuie sa ne mandrim, nu cu intelepciunea, care nu-i nici macar a noastra.

Si sper ca n-ai baut apa dupa nimeni, si dezbati, nu combati, si cauti aur adevarat, nu doar privesti. Sau ma insel.

Dumnezeu sa ne ajute !


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 28 Apr 2007, 09:45 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Si sper ca n-ai baut apa dupa nimeni, si dezbati, nu combati, si cauti aur adevarat, nu doar privesti
Ioana, tu nu ai incredere in nimeni? Si esti destul de agresiva cind lucrurile nu se desfasoara dupa cum crezi ca e mai bine. Nu stiu exact ce vrei sa spui cu bautul apei, banuiesc eu, dar te rog sa renunti la grijile de acest gen. Sunt destul de mare ca sa stiu ce trebuie sa fac si singur. Si voi face cum cred de cuviinta, indiferent daca voi intruni sau nu acordul tuturor forumistilor privind calea aleasa de mine sa raspund.

Sunt in cautarea aurului si daca nu as gasi viata mea nu ar avea sens. Nu cred ca e un motiv de mindrie sa fii copilul Lui, Iisus nu a fost mindru de asta. Ar insemna ca e mai importanta mindria decit apartenenta la o relatie, si nu e cazul.

Multi suntem cautatori si discutam, dezbatem si ne contrazicem asupra aurului pe care credem ca l-am gasit fiecare. Intre oamenii care nu se identifica cu convingerile lor despre ei insisi, nu e o problema sa te contrazici de dragul Adevarului. Asa cistigam certitudinea ca aurul nostru e bun, aducindu-l la lumina. Eu sunt convins de ex. ca edinide nu se supara pt. ce ii spun, asa cum nu ma supar eu. Amindoi stim deja ca o afirmatie bine primita si deschis trece ca o ploaie de vara daca nu are Adevarul in spate si ca ramine ca o stinca in inimile noastre daca e de dincolo de iluzie.

Barbatilor le place pt. ca stiu ca le este de folos sa se antreneze in discutii contradictorii. Poate e mai greu de suportat pt. doamnele mai sensibile, dar nu trebuie sa isi faca grija, nici unul dintre noi nu pleaca in singe la urgenta, ci iese aproape intotdeauna intarit si mai intelept.

Te rog inca odata sa ai mai multa incredere in oameni. Aici nu ne tine nimeni cu forta, si daca nu ne place plecam singuri, nu avem nevoie de o mamica sa ne scoata din bataie...

Discutia aceasta are legatura cu hranirea noastra, ne place sa ”mai incasam cite o bataie”, ca sa ne creasca rezistenta... tongue.gif

Acest topic a fost editat de IoanV: 29 Apr 2007, 06:35 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 28 Apr 2007, 11:51 PM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



thumb_yello.gif


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 4 May 2007, 06:25 PM
Mesaj #12


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE (IoanV @ 28 Apr 2007, 06:44 AM)
[...] Din pacate cei mai multi dintre noi ne hranim cu iluzii.
Iluzii provenite din gindire, iubire sau vointa straina de Dumnezeu.

Mindria este iluzia cea mai frecventa iluzie din ignoranta. Ne socotim intelepti si venim sa invatam pe altii din propria intelepciune, nu din cea adevarata. In mindrie gasim ratiunea de ai judeca pe alti si a ne socoti mai presus decit ei.[...]


S.N. Lazarev arata in cartile lui multe feluri in care omul se inseala singur. Mai da si pe linga adevar, dar in buna parte are dreptate. Iar un prim pas spre hrana adevarata ar fi sa nu ne mai hranim cu iluzii.

Ai dreptate, dar tot ce ai spus tu tine exclusiv de experienta; insusi faptul ca traim in iluzii nu se invata din carti. Numai din traire. E nevoie sa ne aprinda Cineva o lumina pt. a deveni constienti de bezna in care ne gasim.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 11:58 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman