HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Lupta Anticoruptie Si Rezultatele Ei
March
mesaj 13 Apr 2007, 02:23 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Deschid acest topic pentru a urmari rezultatele obtinute de lupta acestor faimoase institutii DIICOT si DNA impotriva coruptiei. Rezultate ce vor trebui, desigur, validate de hotararile instantelor judecatoresti . Care rezultate pot fi insa si esecuri !

Dumitru Sechelariu, fostul primar al Bacaului achitat

Fostul primar al Bacaului, Dumitru Sechelariu, alaturi de fostul viceprimar Laurian Lucas si fostul sef al Serviciului Cadastru, Dorinel Ichim, din cadrul Primariei Bacau au fost achitati, vineri, in dosarul intocmit de Parchetul National Anticoruptie(PNA) privind schimburile ilegale de terenuri.


Acest topic a fost editat de March: 13 Apr 2007, 02:24 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 3 Jul 2007, 05:58 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Dosarul penal „Contransimex“ a disparut pe drumul dintre Botoș și Morar

Un dosar penal greu, deschis unei firme care a fost sponsorul campaniei electorale a PD-ului în 2004, a dispărut în mod incredibil pe drumul dintre Parchetul General și DNA. Firma Contransimex SA a derulat, începând cu 1992, mai multe afaceri, prin care a reușit să dea statului român o gaură la buget de 97 milioane de dolari


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 4 Jul 2007, 03:01 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Va aduceti aminte scandalul " Aurul dacilor" din 2005 ? Cand Parchetul incepea urmărirea penala împotriva lui Adrian Năstase, Ioan Talpeș, Sergiu Nicolaescu și Dan Iosif sub acuzatia ca ar a fi scos si vandut in strainatate faimoasele bratari dacice ? Iar mai toata mass media ii condamna "cu manie revolutionara" pentru faptul ca au jefuit patrimoniul national ? Ei bine , joi, 28 iunie 2007, Parchetul General a emis un Comunicat potrivit căruia s-a dispus neînceperea urmăririi penale împotriva lor !!

Si ce face acum aceeasi mass medie care atunci ii facea cu oua si otet ? Tace , sau aproape tace ! Nu zice nimic ca sa mai spele cat de cat din noroiul pe care-l arunca atunci pe fata celor acuzati pe nedrept ! Intr-un cuvant :

Mârșăvia Parchetului trecuta sub tacere

Acest topic a fost editat de March: 4 Jul 2007, 03:03 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Jul 2007, 03:01 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
March
mesaj 12 Jul 2007, 04:14 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Cooperativa " Ochiul si Timpanul" pe stil nou !! devil.gif

DNA, linie fierbinte la ascultari fara discernamant
Institutia lui Morar intercepteaza telefoane pe banda rulanta


O informare a Consiliului Superior al Magistraturii arata ca, in ultimii doi ani si jumatate, Directia Nationala Anticoruptie a ascultat in draci telefoanele celor pe care i-a cercetat. Informarea cu pricina, facuta in timpul Inspectiei CSM la DNA, mai arata ca aproape jumatate dintre persoanele ale caror convorbiri telefonice au fost interceptate, la cererea procurorilor din subordinea lui Daniel Morar, s-au soldat cu trimiterea in judecata a persoanelor ascultate, restul ramânând „obiect de studiu“ pentru anchetatori


Stimati procurori DNA, ascultatii va ureaza stenograma placuta!

Acest topic a fost editat de March: 12 Jul 2007, 04:19 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 14 Jul 2007, 01:13 PM
Mesaj #5


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Am auzit ca trebuie sa ii dam niste milioane lui Patriciu ca i-au ascultat papagalii aia de la SRI telefoanele fara mandat. Cam scumpa distractia lui Base. A inceput sa aiba gusturi din ce in ce mai sumpe - vezi si disputa cu Putin, pe care o platim noi la iarna...


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 14 Jul 2007, 08:18 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Numai ca din cate stiu eu, ascultarile alea fara mandat s-au produs inainte ca Basescu sa fie Presedintele Romaniei. Asa ca, nu mai dati vina pe el... rolleyes.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Jul 2007, 08:52 AM
Mesaj #7


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Nu dau vina pt ascultari, ci ca foloseste toate mijloacele pentru a-si infunda dusmanii personali. Daca platesc prostii, de ce sa nu o faca, pana la urma, nu?!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Jul 2007, 10:03 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Si asta este o prejudecata. Basescu nu are nici un mijloc legal de "a-l infunda" pe Patriciu, de exemplu, iar trimiterea in judecata sau urmarirea penala sau ancheta penala sau ce o mai fi, nu este la latitudinea lui Basescu ci a procurorilor.
Iar eu nu stiu ca Basescu sa fi fost "dusman" cu Patriciu, inainte ca Patriciu sa incapa pe mana procurorilor si sa inceapa sa faca presiuni pe diverse canale. Think about it... rolleyes.gif

Deci nu foloseste "mijloace pentru a-si infunda dusmanii" si nici nu o face pe banii nostrii.
Daunele sunt strict pentru ascultarea ilegala, ascultare facuta in alt regim politic, deci nu vad de ce se arunca chestiile astea in carca lui Basescu acum.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Jul 2007, 11:35 AM
Mesaj #9


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Eu le arunc, nu stiu sa faca si altii treaba asta! rofl.gif Probabil ca poate fi si cum zici tu, nu putem decat sa speculam, in lipsa probelor concludente. Pt ca probe de circumstanta, avem destule, si unii,si altii. wink.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 16 Jul 2007, 01:49 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (actionmedia @ 14 Jul 2007, 10:18 PM)
Numai ca din cate stiu eu, ascultarile alea fara mandat s-au produs inainte ca Basescu sa fie Presedintele Romaniei. Asa ca, nu mai dati vina pe el... 

Telefonul personal al lui Patriciu a fost ascultat ilegal si cu incalcarea flagranta a legii timp de 13 luni incepand din 31.10.2003. Deci si in timpul lui Basescu vreo luna care a si "beneficiat" prin omul lui Morar de toate stenogramele. Chestiunea de fond e daca intr-adevar acestea sunt distruse sau a ramas o copie asa... pe acolo.... just in case vorba inglizului !



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobo66
mesaj 16 Jul 2007, 02:17 PM
Mesaj #11


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 163
Inscris: 12 July 07
Din: Sibiu
Forumist Nr.: 10.063



QUOTE (actionmedia @ 14 Jul 2007, 09:18 PM)
Numai ca din cate stiu eu, ascultarile alea fara mandat s-au produs inainte ca Basescu sa fie Presedintele Romaniei. Asa ca, nu mai dati vina pe el... rolleyes.gif

Ascultari ilegale au fost,sunt si vor fi in orice guvernare. Si nu doar in Romania,ci si in tarile pe care le numim civilizate. Este un (alt) instrument de exercitare(si pastrare) a puterii. In conditiile alternarii la putere , putem spune ca se asculta reciproc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Jul 2007, 02:37 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (March @ 16 Jul 2007, 02:49 PM)
QUOTE (actionmedia @ 14 Jul 2007, 10:18 PM)
Numai ca din cate stiu eu, ascultarile alea fara mandat s-au produs inainte ca Basescu sa fie Presedintele Romaniei. Asa ca, nu mai dati vina pe el... 

Telefonul personal al lui Patriciu a fost ascultat ilegal si cu incalcarea flagranta a legii timp de 13 luni incepand din 31.10.2003. Deci si in timpul lui Basescu (...)

Pai daca faci un calcul simplu. 31.10.2003 + 13 luni = 30.11.2004 sau 01.12.2004. depinde cum socotesti luna.
Pai turul 2 al alegerilor prezidentiale a avut loc pe 12 decembrie 2004, pana s-au dat rezultatele, pana si-a strans Nea Nelu catrfusele, pana a depus Base juramantul au mai trecut cateva zile. Deci nu, pe timpul lui Base nu s-au ascultat deloc telefoanele lui Patriciu.

Ca sa revin la cele spuse de marius, nu pe Base trebuie sa il blamati pentru ca statul trebuie sa plateasca despagubiri lui Patriciu, ci pe incompetentii din servicii si din procuratura. Si poate si pe judecatorii care au pronuntat aceasta sentinta, pentru ca eu am dubii ca aceasta sentinta este una corecta si am banuieli ca Patriciu si-a cumparat aceasta sentinta favorbabila.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 16 Jul 2007, 03:00 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (actionmedia @ 16 Jul 2007, 04:37 PM)


QUOTE (March @ 16 Jul 2007, 02:49 PM)
QUOTE (actionmedia @ 14 Jul 2007, 10:18 PM)
Numai ca din cate stiu eu, ascultarile alea fara mandat s-au produs inainte ca Basescu sa fie Presedintele Romaniei. Asa ca, nu mai dati vina pe el... 

Telefonul personal al lui Patriciu a fost ascultat ilegal si cu incalcarea flagranta a legii timp de 13 luni incepand din 31.10.2003. Deci si in timpul lui Basescu (...)

Pai daca faci un calcul simplu. 31.10.2003 + 13 luni = 30.11.2004 sau 01.12.2004. depinde cum socotesti luna.
Pai turul 2 al alegerilor prezidentiale a avut loc pe 12 decembrie 2004, pana s-au dat rezultatele, pana si-a strans Nea Nelu catrfusele, pana a depus Base juramantul au mai trecut cateva zile. Deci nu, pe timpul lui Base nu s-au ascultat deloc telefoanele lui Patriciu.

Ca sa revin la cele spuse de marius, nu pe Base trebuie sa il blamati pentru ca statul trebuie sa plateasca despagubiri lui Patriciu, ci pe incompetentii din servicii si din procuratura. Si poate si pe judecatorii care au pronuntat aceasta sentinta, pentru ca eu am dubii ca aceasta sentinta este una corecta si am banuieli ca Patriciu si-a cumparat aceasta sentinta favorbabila.

Lucrezi la SRI de esti asa de convins ?!?
Aici nu lucram ca la alimentara , cu o zi in plus sau in minus ! Problema de fond ce s-a intamplat cu stenogramele ? Si inca odata Morar seful DNA-ului lui Basescu e cel care a incercat sa foloseasca stenogramele in procesul care a inceput cu tot tam-tamul televizat in 2005. Deci in "epoca' lu' Basescu. !

Si ce sunt cu bazaconiile astea cum ca Patriciu ar fi "cumparat" pe judecatori ? Pai citeste motivatia sentintei in care Magistratii au invocat mai multe pe hotarari ale CEDO conform carora Legea 51/1991 privind siguranta nationala, in baza careia SRI a interceptat convorbirile lui Dinu Patriciu, incalca drepturile omului !!

Instanta a aratat ca in ceea ce priveste "posibilitatea autoritatilor de a supraveghea in secret cetatenii sai, Curtea Europeana a Drepturilor Omului (CEDO) a aratat in mod constant, ca aceasta nu este acceptata decat ca o masura strict necesara pentru apararea institutiilor democratice si numai in conditiile de exceptie".

In sprijinul acestei afirmatii, instanta a invocat Hotararea Klass contra Germaniei si Hotararea Rotaru contra Romaniei.

Instanta a mai apreciat, invocand o alta decizie a CEDO (Hotararea Amman contra Elvetiei), ca "dreptul intern trebuie sa ofere o anumita protectie impotriva incalcarilor arbitrare ale drepturilor garantate de conventie, astfel incat, legea in discutie trebuie sa defineasca suficient de clar limitele marjei de apreciere recunoscuta de autoritati, dar si modalitatile de exercitare pentru a oferi protectie adevcvata impotriva arbitrariului".

In motivarea aceleiasi sentinte, instanta mai arata ca CEDO a retinut in Hotarirea din cauza Popescu contra Romaniei ca Legea 51/1991 privind siguranta nationala "nu prezinta garantiile necesare prevenirii arbitrariului si abuzului de drept".

Concluzia instantei este ca "interceptarea convorbirilor telefonice se face in temeiul acestei legi (n.r. Legea 51/1991) cu autorizarea procurorului, cum este cazul de fata, iar procurorul roman nu indeplineste cerinta independentei fata de executiv. (Hotararile Vasilescu si Pantea contra Romaniei)".

Totodata, instanta a apreciat ca, nici in procedura reglementata de lege "nu exista niciun control apriori al autorizatiei emise de procuror de catre o autoritate independenta" in conditiile in care, spun judecatorii, "persoanele care fac obiectul unei interceptari nu sunt informate".

De asemenea, instanta a conchis ca "nu exista niciun control ulterior al temeiniciei interceptarilor convorbirilor telefonice din partea unei autoritati independente si impartiale", iar posibilitatea prevazuta prin lege, de sesizare a Comisiilor de aparare si ordine publica din cadrul Parlamentului este apreciat ca "pur teoretic si lipsit de sactiune".


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Jul 2007, 03:26 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



De ce este o problema de fond ceea ce s-a intamplat cu stenogramele? Pentru ca nu ti-a iesit pasenta cu ascultarea? Pentru ca ti-am demonstrat ca Basescu nu are nicio legatura cu faptul ca i-au fost ascultate telefoanele lui Patriciu. Vrei tu neaparat sa gasesti o legatura? Vrei tu neaparat sa il scoti pe Patriciu victima si pe Basescu calau?

Nu conteaza motivatia. In justitie daca ai bani si stii pe cine sa mituiesti obtii sentinta favorabila si motivatie superbeton pe care nu o mai poate contesta nimeni. Practic in acea motivatie, judecatorii se sterg la c#r cu legile romanesti si spun ca ele incalca nu stiu ce norme internationale, de-aia nu sunt bune si nu trebuie sa tina cont de ele. Sa mai mentionez ca atat sentinta cat si motivatia sunt discutabile in opinia mea?


QUOTE
Aici nu lucram ca la alimentara , cu o zi in plus sau in minus


Pai eu ti-am aratat ca e vorba doua saptamani, nu de o zi in plus sau in minus. Si practic ar fi aproape 1 luna si jumate, daca ne gandim ca pana a preluat Basescu, au venit sarbatorile de iarna, pe urma alte prioritati, guvernul, etc. Deci nu. Pe timpul lui Basescu nu s-au ascultat telefoanele lui Patriciu. tongue.gif De ce oare? rolleyes.gif

Eu nu stiu de ce ii luati atata apararea acestui hot la drumul mare numit Dinu Patriciu. E un hot dovedit, inca de pe vremea lui Halaicu. Si din cauza lui Patriciu s-a destramat Alianta DA si s-au deteriorat relatiile dintre Basescu si Tariceanu.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobo66
mesaj 16 Jul 2007, 03:36 PM
Mesaj #15


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 163
Inscris: 12 July 07
Din: Sibiu
Forumist Nr.: 10.063



QUOTE (actionmedia @ 16 Jul 2007, 04:26 PM)


Eu nu stiu de ce ii luati atata apararea acestui hot la drumul mare numit Dinu Patriciu. E un hot dovedit, inca de pe vremea lui Halaicu...

Spune-mi te rog cine a reusit sa se mentina acolo in varful ierarhiei si nu e hot!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 16 Jul 2007, 05:36 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (actionmedia @ 16 Jul 2007, 05:26 PM)
De ce este o problema de fond ceea ce s-a intamplat cu stenogramele? Pentru ca nu ti-a iesit pasenta cu ascultarea? Pentru ca ti-am demonstrat ca Basescu nu are nicio legatura cu faptul ca i-au fost ascultate telefoanele lui Patriciu. Vrei tu neaparat sa gasesti o legatura? Vrei tu neaparat sa il scoti pe Patriciu victima si pe Basescu calau?

Auzi bre,
Pana la o condamnare finala de catre o instanta de judecata fiecare individ beneficiaza de prezumtia de nevinovatie ! Capisci ? De asta beneficiaza inclusiv Basescu care este acuzat de disparitia flotei !
Altfel infierari din astea in piata publica sunt hahalerisme, vorba presedintelui matali !

Iar daca nu pricepi care e fondul problemei cu stenogramele ascultarilor ilegale, afla ca acestea sunt foarte bune de aratat "pisica" unuia care incomodeaza !

Acest topic a fost editat de March: 16 Jul 2007, 05:36 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Jul 2007, 05:46 PM
Mesaj #17


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (actionmedia @ 16 Jul 2007, 04:26 PM)
Eu nu stiu de ce ii luati atata apararea acestui hot la drumul mare numit Dinu Patriciu. E un hot dovedit, inca de pe vremea lui Halaicu. Si din cauza lui Patriciu s-a destramat Alianta DA si s-au deteriorat relatiile dintre Basescu si Tariceanu.

Hot dovedit = condamnat pt furt. Din cate stiu eu, Patriciu nu e "hot dovedit". Daca ar fi asa, pe aceeasi logica, il putem acuza si pe Base de asta, daca ne uitam pe devize de reparatii de milioane de euro la niste nave-fier vechi. wink.gif Dar, cum spuneam, sunt chestii de circumstanta, adica iti pot dovedi mobilul si posibilitatea comiterii faptei, dar nu pot dovedi fapta.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Jul 2007, 11:46 AM
Mesaj #18


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (March @ 16 Jul 2007, 04:00 PM)
Magistratii au invocat mai multe pe hotarari ale CEDO conform carora Legea 51/1991 privind siguranta nationala, in baza careia SRI a interceptat convorbirile lui Dinu Patriciu, incalca drepturile omului

Deci SRI nu a incalcat legea, problema este ca de fapt legea e proasta? unsure.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 24 Jul 2007, 05:25 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Raluca Sandu, „albit㔠înainte de nuntă

Fiica preşedintelui FRF, Mircea Sandu, cercetată pentru consum de cocaină, a fost iertata de procurori şi a primit doar o amendă în valoare de 1.000 RON


Daca era fiica mea sau a ta, tot asa se intampla ?!? unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 24 Jul 2007, 05:29 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Cocos de Udrea vrea inapoi spagile pe care le-a dat !! devil.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Sep 2007, 05:34 PM
Mesaj #21


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



DNA a cerut comisiei speciale a Administratiei Prezidentiale inceperea urmaririi penale a lui Victor Babiuc, fostul ministru al Apararii. Acuzatia procurorilor DNA - luare de mita si abuz in serviciu cu consecinte deosebit de grave, in dosarul privind schimburile de teren dintre armata si Becali.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Sep 2007, 06:38 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 19 Sep 2007, 06:34 PM) *
DNA a cerut comisiei speciale a Administratiei Prezidentiale inceperea urmaririi penale a lui Victor Babiuc, fostul ministru al Apararii. Acuzatia procurorilor DNA - luare de mita si abuz in serviciu cu consecinte deosebit de grave, in dosarul privind schimburile de teren dintre armata si Becali.


Opa!........ Becali & Co. Poate, poate, vom intelege de ce, unii dintre noi, simpli muritori nu am reusit sa facem schimb de terenuri cu armata. Asa vom descoperii ca Becali nu este ca noi toti ci este alesul neamului acesta. rofl.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 19 Nov 2007, 06:45 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



apropo de coruptie si de impresia ca suntem unici in domeniu, iata un articol interesant de pe CNBC European Business: How corrupt is Germany?
http://cnbceb.com/2007/04/01/how-corrupt-is-germany/


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cipdecip
mesaj 22 Jul 2011, 11:32 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.276
Inscris: 29 August 04
Din: Ph
Forumist Nr.: 4.358



In 3 ani de activitate, ANI nu a prins pe nimeni


Grupul de Investigatii Politice publica un document care demonstreaza ca, de la infiintarea sa in 2008, Agentia Nationala de Integritate nu a prins pe nimeni.

In 1 martie 2011, Agentia Nationala de Integritate a raspuns unei solicitari a GIP referitoare la rezultatele dosarelor transmise de ANI parchetelor.
Astfel, potrivit ANI, in perioada aprilie 2008 (data la care au fost angajati primii inspectori de integritate) - mai 2010 (data la care activitatea ANI a fost suspendata de decizia Curtii Constitutionale), ANI a trimis la Parchete 175 de dosare.
La 1 martie 2011, data la care ANI ne-a transmis raspunsul, situatia acestor dosare era urmatoarea:
- Intr-un singur dosar (UNU) transmis de ANI, procurorii decisesera trimiterea in judecata.
- In 95 de dosare transmise de ANI, procurorii decisesera Neinceperea Urmaririi Penale (NUP)
- 79 de dosare transmise de ANI se aflau in lucru la Parchete.

Mai mult, ANI contestase in instanta 77 dintre cele 95 de NUP-uri. Nu obtinuse nici o decizie favorabila, in 53 de cazuri NUP-urile ramasesera definitive, restul proceselor se mai judecau.


GIP a realizat, de asemenea, o monitorizare a rezultatelor Agentiei Nationale de Integritate in dosarele care au ajuns la instantele de judecata referitoare la primari de municipii și demnitari (secretari de stat, miniștri, parlamentari).
Potrivit site-ului oficial al ANI (www.integritate.eu rubrica „Hotarari definitive și irevocabile ale instantelor de judecata”), la 3 ani de la infiintare, rezultatele Agentiei sunt urmatoarele:
- 0 (ZERO) hotarari definitive favorabile ANI in dosare de confiscare a averii referitoare la primari de municipii și demnitari.
- 0 (ZERO) hotarari definitive favorabile ANI in dosare de incompatibilitate referitoare la primari de municipii și demnitari.
- 0 (ZERO) hotarari definitive favorabile ANI in dosare de conflict de interese referitoare la primari de municipii și demnitari.

Deciziile impotriva oamenilor politici importanti cu care ANI s-a laudat in presa au fost infirmate de procurori și judecatori. (Exista o singura exceptie, decizia impotriva deputatului Sergiu Andon, dar nici in acest caz hotararea instantei nu este definitiva.) Astfel:
- In 28 aprilie 2011, primarul Constantei, Radu Mazare, a castigat definitiv la Inalta Curte de Casatie și Justitie procesul cu ANI.
- In 20 aprilie 2011, Inalta Curte de Casatie și Justitie a respins definitiv plangerea facuta de ANI impotriva deciziei Parchetului General de neincepere a urmaririi penale in dosarul deputatului PSD Robert Negoita.
- In 14 aprilie 2011, fostul ministru de Finante Gheorghe Pogea a caștigat definitiv la Inalta Curte de Casatie și Justitie procesul cu ANI.
- In 16 februarie 2011, Klaus Iohannis, primarul Sibiului, a caștigat definitiv la Inalta Curte de Casatie și Justitie procesul cu ANI.
- In 6 decembrie 2010, Inalta Curte de Casatie și Justitie a respins definitiv plangerea facuta de ANI impotriva deciziei Parchetului General de neincepere a urmaririi penale in dosarul fostului ministru al Mediului, Nicolae Nemirschi.
- In 18 noiembrie 2010, Inalta Curte de Casatie și Justitie a respins plangerea facuta de ANI impotriva deciziei Parchetului General de neincepere a urmaririi penale in dosarul fostului ministru al Tineretului și Sportului, Sorina Placinta.
- In 27 octombrie 2010, Mircea Dinescu a castigat la Curtea de Apel Bucuresti procesul cu ANI.
- In 11 octombrie 2010, Inalta Curte de Casatie și Justitie a respins plangerea facuta de ANI impotriva deciziei Parchetului General de neincepere a urmaririi penale impotriva lui Mircea Geoana.
- In 7 octombrie 2010, deputatul PDL Sorin Andi Pandele a caștigat definitiv la Inalta Curte de Casatie și Justitie procesul cu ANI.
- In 17 iunie 2010, Inalta Curte de Casatie si Justitie a respins plangerea ANI fata de solutia de neincepere a urmaririi penala data de Parchetul General in cazul fostei deputate Daniela Buruiana.
- In 28 mai 2010, Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie și Justitie a dispus neinceperea urmaririi penale a deputatului PNL de Arad Mihaita Calimente, acuzat de ANI de fals in declaratii si evaziune fiscala.



www.grupul.ro


--------------------
Intre fericire si vis , melancolie si taina , infinit si singuratate exista raul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Jul 2011, 01:02 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Observ ca mai toate procesele au fost castigate in baza unei decizii judecatoresti. Presupunand ca cei care au castigat sunt curati atunci inseamna ca avem o justitie foarte buna, desi cei de la CE, PE sustin altceva. Dar daca cei absolviti de judecatori nu sunt curati si nici judecatorii, sau poate ca cei de la ANI nu sunt profesionisti, nu stiu sa-i prinda pe evazionisti, or poate legea este proasta. O insiruire de procese pierdute de ANI nu inseamna ca nu avem evaziune, ca nu avem coruptie, ca nu avem judecatori partinitori, este un amalgam specific post revolutionar nascut in democratia originala. Ce am putea face? sa acceptam ca Nastase este curat sau ca este mai destept decat noi toti la un loc, sa ne prefacem ca Voicu nu a comis nicio faradelege si ca a fost tinut pe nedrept in inchisoare? desi toate datele "scapate" in gura presei arata ca ceva a fost. Indiferenta naste monstri, cu cat vom fi mai indiferenti si mai increzatori in judecatorii care nu merita increderea noastra, cu atat vom avea mai mult de suferit.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 22 Jul 2011, 01:35 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='cipdecip' date='22 Jul 2011, 12:32 PM' post='714285']
In 3 ani de activitate, ANI nu a prins pe nimeni
Felicitari grupului,felicitari lui Mugur Ciuvica! Urmaresc activitatea lui de la Armaghedon incoace si afirm"pa persoana fizica"-citat din Marean Vanghelie ,ca acesta a devenit unul dintre cei mai competenti si profesionisti comentatori politici.Bravo,doctore,tine-o asa!
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Jul 2011, 01:53 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ar trebui sa ne bucuram ca ANI nu a prins pe nimeni? desi toti ne arata cu degetul ca suntem corupti pana in maduva oaselor. Sa desfiintam ANI si sa punem altceva in loc, dar ce facem cu legile dupa care se ghideaza judecatorii cand dau sentinte? Ce facem cu atatea dosare de coruptie care sunt pe rol de mii de zile si se pregatesc de clasare, cine este de vina ANI? Basescu? Morar? Kovesi? Mugur Ciuvica?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Jul 2011, 04:57 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 22 Jul 2011, 02:53 PM) *
Ar trebui sa ne bucuram ca ANI nu a prins pe nimeni? desi toti ne arata cu degetul ca suntem corupti pana in maduva oaselor. Sa desfiintam ANI si [b]sa punem altceva in loc,[/b]

Da. Alti oameni care sa nu fie lingai basisti...

Acest topic a fost editat de March: 22 Jul 2011, 04:57 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 22 Jul 2011, 05:10 PM
Mesaj #29


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(March @ 22 Jul 2011, 03:57 PM) *
Da. Alti oameni care sa nu fie lingai basisti...



Ne mai lasi mai March cu abureala din asta? a inceput sa ma zgarie pe creier mad.gif
iti ajunge de-o paine in plus sau chiar te poti intretine din ce te platesc astia? talent ai, puteai scrie la un ziar si ramaneai cu onoarea nepatata si coloana dreapta


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Jul 2011, 05:22 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Felina @ 22 Jul 2011, 06:10 PM) *
Ne mai lasi mai March cu abureala din asta? a inceput sa ma zgarie pe creier mad.gif
iti ajunge de-o paine in plus sau chiar te poti intretine din ce te platesc astia? talent ai, puteai scrie la un ziar si ramaneai cu onoarea nepatata si coloana dreapta

Pentru ca nu raspunzi la obiect si de agati de persoana mea, intoarce-te in Romanica si lupta aici pentru "propasirea" si curatirea ei de corupti. De chibitzeala politica din strainatate suntem satui. jamie.gif

Acest topic a fost editat de March: 22 Jul 2011, 05:23 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 22 Jul 2011, 05:33 PM
Mesaj #31


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(March @ 22 Jul 2011, 04:22 PM) *
Pentru ca nu raspunzi la obiect si de agati de persoana mea, intoarce-te in Romanica si lupta aici pentru "propasirea" si curatirea ei de corupti. De chibitzeala politica din strainatate suntem satui. jamie.gif


Ce sa zic, tu ai raspuns la obiect! NOT mad.gif
Iar noi suntem satui de comentariile tale de doi bani, ras-previzibile. bleah!


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Jul 2011, 05:35 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Felina @ 22 Jul 2011, 06:33 PM) *
Ce sa zic, tu ai raspuns la obiect! NOT mad.gif
Iar noi suntem satui de comentariile tale de doi bani, ras-previzibile. bleah!

Cine te pune sa citesti comentariile mele ? Oftica basesciana ?


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 22 Jul 2011, 05:40 PM
Mesaj #33


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



deci recunosti ca esti platit smile.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Jul 2011, 05:50 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 22 Jul 2011, 06:22 PM) *
.... intoarce-te in Romanica si lupta aici pentru "propasirea" si curatirea ei de corupti....

S-ar intoarce degaba, ati avea grija sa-i inchideti gura imediat cu tot felul de prostii, asa cum se intampla cu toti cei care vor sa lupte impotriva sistemului nasit de democratia originala.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 24 Jul 2011, 05:59 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Felina @ 22 Jul 2011, 06:40 PM) *
deci recunosti ca esti platit smile.gif

Sigur laugh.gif Ma platesc aia pentru care strigati voi pe vremuri : " Nu vrem Kent , nu vrem valuta, vrem ca Petre Roman.... ".... acum Petre fiind inlocuit cu Basea. tongue.gif Recunosti si tu ?

Acest topic a fost editat de March: 24 Jul 2011, 06:05 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 02:11 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman