HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Rugaminte

Toate câte vă vor zice vouă, faceţi-le şi păziţi-le; dar după faptele lor nu faceţi, că ei zic, dar nu fac. [Matei 23:3]

Forumul Ecclesia este dedicat exclusiv crestinilor de diferite confesiuni. Ateii si personanele care critica aceasta religie sunt rugate sa foloseasca forumul de Religie si pe cel de Filosofie.
Va multumesc pentru intelegere. (Figaro)

 
Reply to this topicStart new topic
> Independent ?
milimetru
mesaj 27 Mar 2007, 10:18 AM
Mesaj #1


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Am observat, in decursul timpului, la multi hangii tendinta de a practica un crestinism original, propriu, "adaptat" propriilor nevoi, posibilitati si dorinte (de exemplu cineva spunea despre sine ca e ortodox cu influente protestante!...). Aceasta practica include unul sau mai multe din urmatoarele "componente":

- nu se merge la biserica, credinta e ceva personal si se poate trai foarte bine fara biserica
- nu se tine post, e la latitudinea fiecaruia daca tine sau nu; nu e pacat sa nu tii postul
- nu se face spovedanie mai deloc; se spune direct lui Isus, prin rugaciune ceea ce e de spus
- preotii sint respinsi ca nefolositori, mai mult, ei sint niste persoane care trebuiesc evitate
- biserica e o institutie neagreata; prosteste llumea, cere bani de la oameni si face o "treaba" care se poate rezolva bine-mersi in particular, acasa
- rugaciunile nu se fac dupa tipic; daca tot trebuie facute din inima de ce sa folosim cuvintele altora?
- rugaciunile nu se fac deloc; stie Dumnezeu mai bine ce avem nevoie, nu prea ne trebuie rugaciune
- singurul izvor pentru intarirea credintei este Biblia; ceilalti nu au importanta pentru ca denatureaza adevarul care se gaseste doar in Biblie
- "canonul" e scos din discutie, ca ceva impus de cineva din exterior...

Mai sint si altele, care nu-mi vin in minte acum si care ar defini un crestinism facut "at your own", singurul lucru care conteaza fiind relatia (strict) personala cu Dumnezeu.

E bine sau e rau sa fii "independent"? In fond care e motivatia celor care NU prefera independenta si doresc sa faca parte dintr-o comunitate religioasa (bine definita de niste reguli)?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 27 Mar 2007, 10:32 AM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Eu nu sunt independenta.

-Fac parte din BOR(si ma simt foarte bine aici), merg regulat(de cate ori mi-ajuta Dumnezeu)la biserica(as locui acolo daca as putea, atat de bine ma simt in Casa Domnului),

-ma spovedesc in toate posturile, ma impartasesc mai putin decat ma spovedesc,ca nu consider intotdeauna ca merit,

-tin legatura cu preotul meu,

- singurul izvor de invatatura este Biblia pentru mine( nu a ajuns nici o minte omeneasca sa cuprinda invatatura cata Dumnezeu Tatal),

-tin posturile,(abia astept sa inceapa)

-rugaciunile trebuie facute doar din inima, caci ale sunt primite de Dumnezeu(eu nu zic ca nu-i bine dupa carte, dar aia insamna ca te rogi dupa inima altcuiva care a scris acolo, n u zic ca nu-i rau, dar...)

E bine sa ai credinta adevarata, caci astfel Dumnezeu iti va da intotdeauna gandul cel bun.

Inca o data, Caa,
hug.gif


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 27 Mar 2007, 10:59 AM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



Interesant topicul deschis de tine Caa!

Aproape peste tot in Biblie intilnim ideea de popor, de comunitate in cadrul careia oamenii aduceau o inchinare in unitate. Cineva spunea la un moment dat ca Isus a ales indivizi, nu religii. Da, e adevarat, a ales indivizi, dar care dupa aceea au format o comuniate unita in gindire, la asta referindu-se si Pavel, ei aveau aceiasi credinta si acelasi Domn - Isus.
Sa ne gindim: un individ nu poate continua singur, un individ nu poate lupta singur, un individ nu se poate incuraja singur atunci cind trece prin incercari, oricita credinta ar avea. Si ca sa dau putin dovada de rautate, Biblia mai aminteste ca cel ce se retrage in singuratate, cauta sa-i placa lui insusi.


Eu sint de parere ca numai intr-un colectiv poti cultiva anumite calitati, care ne vor ajuta sa pasim cit mai inde-aproape pe urmele lui Isus.


rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de Noa: 27 Mar 2007, 11:48 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Mar 2007, 10:59 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
ioana1
mesaj 27 Mar 2007, 03:40 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Interesant ,dar foarte dureros topicul ales de tine.

De acord cu tine,Noa, foarte frumos spus.Biserica lui Christos este formata numai din aceia care il urmeaza pe El,in fapte si credinta.Sunt aceia care vorbesc aceeasi "limba", si aceleasi sentimente fata de Dumnezeu, aceia sunt adevaratii Sai copii.


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 29 Mar 2007, 10:25 AM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



QUOTE
(... atat de bine ma simt in Casa Domnului),


Ioana1 smile.gif
Bravo! E de apreciat ca iti doresti un astfel de lucru, pe care si psalmistul (David) si l-a dorit : „Un lucru cer dela Domnul, și -l doresc fierbinte: aș vrea să locuiesc toată viața mea în Casa Domnului, ca să privesc frumusețea Domnului, și să mă minunez de Templul Lui.”
De aici putem intelege ca lucrul acesta ne poate ajuta sa meditam profund asupra lucrurilor minunate ale lui Dumnezeu, manifestind apreciere si recunostinta pentru ele, numai asa putem invata despre calitatile sale, acolo sintem indrumati sa punem in practica invataturile biblice. Ne putem simti in siguranta printre oameni pasnici, care urmaresc „sa faca binele”, putem primi incurajari. Iar credinta noastra trebuie sa reflecte frumoasele calitati produse de spiritul sfint.

Dar mai este adevarat, ca NU Biserica ne poate aduce salvarea, ea ne poate ajuta sa invatam, sa punem in practica, sa mergem mai departe pe drumul crestin, caci acolo unde sint mai multi, drumul e mai usor de parcurs, daca unul cade, celalalt il poate ridica. Drumul crestin, nu e unul usor, sa nu uitam ca Isus a deschis aceasta cale, iar el s-a confruntat cu multe probleme si si-a avertizat si discipolii ca si ei vor avea necazuri in lume.
Salvarea depinde de fiecare personal, asa cum si Pavel a spus, fiecare va raspunde personal inaintea lui Dumnezeu, de aceea el a indemnat: „cu frică și cu cutremur lucrați mântuirea voastră;” A lucra mintuirea pretinde din partea noastra actiune, roade bune.

Acest topic a fost editat de Noa: 29 Mar 2007, 12:24 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 29 Mar 2007, 12:19 PM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Ai dreptate, dar tot Apostolul spune ca "Roada Duhului este dragostea, indelunga rabdare, bunatatea, facerea de bine[...], blandetea, indelunga-rabdare", etc. Prin urmare, faptele cu adevarat bune sunt un dar de la Dumnezeu. Iar Harul Duhului Sfant se dobandeste prin partciparea la slujbele Bisericii, spovedanie, impartasanie, rugaciunea personala.

Ioana, ai spus ca rugaciunea este primita doar daca este facuta din inima. E adevarat, dar rugaciunea din inima este tot un dar divin. Noi ne putem ruga doar cu buzele, cu mintea (incercand sa fim atenti la cuvinte, la sensul lor), dar rugaciunea curata este mai presus de puterile noastre, deoarece, continua Apostolul Pavel, "a ma ruga cum trebuie nu stiu".

Acest topic a fost editat de andra_v: 29 Mar 2007, 12:33 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 29 Mar 2007, 12:59 PM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



Andra,
Multumim pentru ca ne-ai amintit citeva dintre roadele Spiritului Sfint smile.gif

Si, ca sa nu ne indepartam de la subiectul topicului, am sa mai adaug ceva vis-a-vis de ceea ce ai spus tu cu privire la rugaciune, insa o voi face pe topicul 'Rugaciunea'
smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 6 Apr 2007, 08:40 AM
Mesaj #8


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



Pentru ca Andra a amintit un aspect interesant si anume manifestarea Roadelor Spiritului Sfint care ne ajuta sa sa cream conditii necesare unor relatii pasnice cu semenii nostri si cu Dumnezeu, as vrea sa dezvolt putin aceasta idee si sa vedem cum ne pot ajuta ele smile.gif

Mai intii sa le enumeram: Iar roada Duhului este dragostea, bucuria, pacea, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credința, Blândețea, înfrânarea, curăția; împotriva unora ca acestea nu este lege. (Galateni 5: 22,23).

Dragostea aratata fata de semeni ii va motiva si pe acestia sa o manifeste.
Bucuria ne poate oferi taria de a face fata problemelor.
Pacea ne ajuta sa evitam relatiile tensionate.
Indelunga-rabdare este un ajutor pentru a ramine fericiti chiar si atunci cind trecem prin incercari.
Bunatatea aratata fata de altii ii va motiva pe acestia sa ofere ajutor la nevoie.
Facerea de bine ne poate face o imagine buna in ochii altora si a lui Dumnezeu.
Credinta ne garanteaza indrumarea iubitoare a lui Dumnezeu.
Blindetea poate da liniste inimii si mintii.
Infrinarea ne poate ajuta sa fim vigilenti si sa nu gresim atit de des.

...iata de ce 'impotriva unora ca acestea nu este lege' ! smile.gif

Acest topic a fost editat de Noa: 6 Apr 2007, 08:41 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 11:24 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman