HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Vreau Sa Vad, daca cineva stie...
marky
mesaj 2 Jul 2003, 02:23 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



QUOTE
Aici ai spus bine. Necazul e ca pe tine nu te intreseaza in mod special moralitatea, ci te deranjeaza existenta religiei in general. Tu crezi ca Dumnezeu e o inventie, si consideri religiea e o minciuna. Sau gresesc?


Tocmai ca ma intereseaza moralitatea si consider modul in care se practica religiile ca find imoral. Consider ca sunt mult mai importante feptele unui om decat numarul de rugaciuni spuse pe zi si posturi tinute. Si ca sa fiu mai explicit nu ma deranjeaza religia ci doar institutiile care vor sa reprezinte religia.

Cu privire la conceptul de Dumnezeu ti-am mai explicat ca este un produs al mintii umane, care ar disparea odata cu specia umana in caz ca se va intampla acest lucru. Cu privire la viata de dupa moarte si alte lucruri pe care inca nu le cunoastem si nu le intelegem am alte conceptii dar prefer sa le tin pt mine. Oricum cred ca sunt reale experientele povestite de cei care au fost in coma si au revenit la viata.


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 2 Jul 2003, 02:26 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Sultanel nu stie disputa noastra, dar cred ca se va lamuri repede.

Marky, orice activitate in care sunt iimplicati oamenii, inclusiv religia, prezinta uscaturi. Si in Biserica lui Sultanel exista uscaturi, negresit. In orice religie exista uscaturi. Insa pe tine de deranjeaza Dumnezeu, nu religia, care este o modalitate de apropiere fata de Dumnezeu.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sultanel
mesaj 3 Jul 2003, 11:30 AM
Mesaj #38


Haiduc
**

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 99
Inscris: 27 June 03
Forumist Nr.: 417



QUOTE
Cu privire la conceptul de Dumnezeu ti-am mai explicat ca este un produs al mintii umane, care ar disparea odata cu specia umana in caz ca se va intampla acest lucru.
... apropo de chestia asta, marky, s-a observat ca in sistemul asta de concepte uman, nu apare nici unul nou sau nu exista nici unul care sa nu si existe in realitate. Si nu ma refer aici la concepte abstracte, fiindca si ele au la baza un concept care exista (de exemplu Utopia lui More este un tinut care nu exista, dar conceptul mama de tinut exista si este palpabil, real). Conceptul de Dumnezeu ar fi singurul care ar contrazice aceste observatii (si probabil ai zice ca confirma regula ta). Dar fiind o anomalie eu zic ca merita mai bine studiata pt. a vedea daca intr-adevar este o exceptie sau nu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sultanel
mesaj 3 Jul 2003, 11:38 AM
Mesaj #39


Haiduc
**

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 99
Inscris: 27 June 03
Forumist Nr.: 417



Deasemeni moralitatea ar fi un corp strain intr-o lume condusa de legea celui mai tare si chiar nesanatos. Caci ce rost ar avea sa-l respect pe cel mai slab ca mine, fiindca asta ar submina viitorul speciei mele. Ganditorii ateisti au asezat morala pe fruntea omului ca fiind cea mai nobila si ultima aparitiei a acumularilor care s-au tranformat intr-o noua si superba calitate. Dar asta ar fi ca si cum te-ai f&#259;lii cu o buba care nu-ti face decat rau pe viitor
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 Jul 2003, 11:38 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 6 May 2024 - 12:57 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman