HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Daca Ati Scrie O Carte, Ce tema, sau ce subiect ati alege ?
Florina R.
mesaj 6 Apr 2007, 07:07 PM
Mesaj #36


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 93
Inscris: 17 February 07
Forumist Nr.: 9.446



In mare parte, da, chiar mai mult decat credeam acum cativa ani. Visul cu scrisul mi-l realizez deocamdata doar pe net, dar, nu se stie...Dar, am avut alte visuri, legate de cunoastere si de realizare personala, care chiar s-au implinit. Nu e chiar atat de greu, cu conditia ca visele sa aiba aprobarea Cuiva.

Acest topic a fost editat de Florina R.: 7 Apr 2007, 03:29 PM


--------------------
Nimic nu e mai frumos decat adevarul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 7 Apr 2007, 07:03 AM
Mesaj #37


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



QUOTE (cocosel)
Cine are impresia ca noi aici suntem in realitate se inseala...Adevarul este unul singur si acela este Divinul...restul sunt vise.

Spiritul este adevărul - niciodată nu moare. Ai dreptate, cocosel.
Materia este doar o gazdă temporară a spiritului etern. Noi nu crestem în valoare ca materie (chiar dacă ni se dezvoltă muschii prin exercitiu!), doar contribuim la dezvoltarea spiritului universal din care suntem si noi... o părticică.
Iar visul, care este imaterial, doar te introduce în lumea aceea imensă a Spiritului.
Visul doar te transportă până la "Usa de intrare" a Spiritului...


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florina R.
mesaj 7 Apr 2007, 03:37 PM
Mesaj #38


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 93
Inscris: 17 February 07
Forumist Nr.: 9.446



Uneori, visele pot reprezenta si cunoasteri intuitive ale acelei lumi, ca niste flashuri, sau poate, amintiri vagi. De exemplu, cineva simte ca nu-si are locul in aceasta lume, ca apartine de altundeva, si incearca sa-si imagineze acest "altundeva". Poate ca aceste "imaginatii" sunt amintiri incetosate, ca un fel de film fotografic supraexpus. De aceea, artistii (cei adevarati) se afla cu un pas mai aproape de divinitate.
Bineinteles, cei mai aproape sunt misticii.


--------------------
Nimic nu e mai frumos decat adevarul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Apr 2007, 03:37 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
The Dude
mesaj 11 Apr 2007, 08:26 AM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (Florina R. @ 7 Apr 2007, 02:37 PM)
De aceea, artistii (cei adevarati) se afla cu un pas mai aproape de divinitate.
Bineinteles, cei mai aproape sunt misticii.

Noi credem ca cei mai apropiati ar fi arhitectii...
Credem ca artistii ajung in anturajul divinitatii accidental, prin inspiratie sau prin revelatie...
Mai credem ca misticii si habotnicii nu ating niciodata sfera divina, ci doar ceva ce poate fi confundat cu ea..

Planul universal este comunicat in limbaj inaccesibil pentru profan de la divinitate catre arhitecti in doze mici, pentru a putea fi suportabil.
Arhitectii il traduc intr-o prima faza si il retransmit proiectantilor, iar acestia desavarsesc interpretarea astfel incat ea sa poata fi pe intelesul constructorilor, cei care aplica si realizeaza opera divina.

Lumea in care traim este o lume construita.
Civilizatia insasi si-a atins culmile numai urmand neabatut calea constructiei, si a facut pasi grei inapoi atunci cand a ratacit pe calea distrugerii.

Arhitectii sunt cei care controleaza spatiile, cei care inteleg structurile si cei care lucreaza nemijlocit cu proportiile..
Ei sunt in legatura directa cu divinitatea, pe care o inteleg, o slujesc si o divulga..
Nimic nu s-ar fi putut realiza in lipsa lor


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 12 Apr 2007, 03:37 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Noi credem ca cei mai apropiati ar fi arhitectii...


Constructia nu este un exercitiu al Mandriei si Puterii, ci un efort pentru indeplinirea unui plan sistematic ce transcede natura umana. Oricine va incerca sa construiasca un Turn Babel/Piramida se va afla in pozitie de conflict cu Creatorul. Orice apostol al Constructiei trebuie sa inteleaga ca poarta in sine si in mesajul sau si samanta Distrugerii. Orice constructie are in subsidiar si un cutremur.Arhitectul nu trebuie sa caute sa se apropie de Divin ci de creatia sa.Pentru ca astfel pierde esenta constructiei...piatra cu piatra..si numai poate sa o slefuiasca pentru a o transforma in ceva maret...dalta si ciocanul sparg,traseaza...si desfac unghiuri care nu de multe ori pot fi geometric asezate anapoda amplificand senzatia si imaginea unei constructii deficitare,improprii si de altfel nestetice...care nu atrage lumina solara. thumb_yello.gif





--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 13 Apr 2007, 09:01 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (cocosel @ 12 Apr 2007, 02:37 PM)
Constructia nu este un exercitiu al Mandriei si Puterii, ci un efort pentru indeplinirea unui plan sistematic ce transcede natura umana.






Nu este vorba nici de Mandrie si nici de Putere.
Am afirmat doar ca, asa cum cele noua ceruri angelice preced accesul la Dumnezeu, la fel Arhitectii sunt in ordinea cosmica mai aproape de divinitate prin chiar alcatuirea lor.

QUOTE
Oricine va incerca sa construiasca un Turn Babel/Piramida se va afla in pozitie de conflict cu Creatorul


Doar cu cel care s-a declarat si a si actionat impotriva unor asemena gesturi.
Dupa parerea mea acel "creator" a fost nebun si uzurpator.
Am pus cuvantul intre ghilimele pentru ca eu ii contest si acest rol.
Parintele Divin este incompatibil cu gestul distrugerii si cu cel al neantelegerii.
El nu ar fi fost niciodata in stare de Sodoma si Gomora, de Cain - Abel, de Iov, de Potop, de Babel, de alte atatea si atatea orori cu care celalalt chiar se lauda.

QUOTE
Arhitectul nu trebuie sa caute sa se apropie de Divin


El nici nu cauta asta.
A fost ales.
Duce o povara.

QUOTE
...dalta si ciocanul sparg,traseaza...si desfac unghiuri care nu de multe ori pot fi geometric asezate anapoda amplificand senzatia si imaginea unei constructii deficitare,improprii si de altfel nestetice...


Dar dalta si ciocanul aduc pana la urma pietrele in armonie una cu alta, poate ca dureros asa cum spui tu, dar care act de creatie e lipsit de durere ??
Daca rezumi constructia la "Dalta si Ciocan" este posibil ca ea sa aiba in final "imaginea unei constructii deficitare", da aia e neaparat nevoie ca la orice constructie sa fie utilizate "Echerul si Compasul".
Nicio constructie arhitectural gandita nu poate ajunge intro asemenea stare.
Sunt din pacate mai mult de jumatate din constructii zidite de "autodidacti" sau de constructori ori de proiectatnti...carora asa cum am spus in postul meu anterior le lipseste atingerea divina...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 13 Apr 2007, 11:03 AM
Mesaj #42


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



QUOTE (axel @ 26 Mar 2007, 07:57 AM)
Vezi la fantase in jurnal. Ca ea scrie, cred, un roman wink.gif

sorry.gif

Multumesc, axel.


Daca as scrie o carte v-as invita la paranghelie. Numai sa promiteti ca nu vorbiti mult si pe langa subiect, oricare ar fi el. mwah1.gif


--------------------
Tărâmul Poveştilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florina R.
mesaj 13 Apr 2007, 07:32 PM
Mesaj #43


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 93
Inscris: 17 February 07
Forumist Nr.: 9.446



Fantasee, unde se afla jurnalul tau? Am incercat sa-l gasesc, si n-am reusit. Eu sunt cam nouta pe aici(relativ!).


--------------------
Nimic nu e mai frumos decat adevarul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 13 Apr 2007, 10:18 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Am afirmat doar ca, asa cum cele noua ceruri angelice preced accesul la Dumnezeu, la fel Arhitectii sunt in ordinea cosmica mai aproape de divinitate prin chiar alcatuirea lor.

N-as crede...cele 9 ceruri angelice sunt folosite mai degraba de mistici...cei de care spuneai ca nu ar putea sa atinga divinul.Ei te inseli oricine poate atinge divinul nu este nimeni privat de la El cum nimeni nu este mai presus...fiecare dintre noi avem ceva din El (din divin) indefinit submultipli ai lui...uite ce subliniam pe un alt topic citandu-l pe maestru Luria.
"Ne înşelăm cînd situăm Căderea lui Adam la începuturile istoriei omenirii:întîi de toate Căderea lui Adam nu este nici anterioară nici posterioară faţă de orice alt eveniment; ea este eternă. De fiecare dată cînd un spirit coboară pentru a se întrupa într-o formă oarecare, el comite păcatul originar iar Căderea lui Adam se realizează în el, infim submultiplu al lui Adam."
Vrei sa reiterezi ideea ca arhitectii ar fi mai aproape de unul din cele 9 ceruri dar nu-i asa steganographia spune altceva...
Trithemmius evocă, în „conjuraţiile" sale, cele douăsprezece spirite aeriene care conduc legiunile angelice din întregul univers si cei 24 de ingeri ai zilelor si noptilor...nici unul nu-i mai aproape de noi cum nici noi nu suntem mai aproape de ei..(ingeri)...indiferent de breasla si de constructie.

QUOTE
El nu ar fi fost niciodata in stare de Sodoma si Gomora, de Cain - Abel, de Iov, de Potop, de Babel, de alte atatea si atatea orori cu care celalalt chiar se lauda.

Aici as fi de acord daca ai defini celalalt.Sodoma ,Gomora,Cain (care mi se pare cel mai elocvent dintre mesajele biblice) Iov,Potopul chair si Babel sunt numai posibile manifestari ale parti malefice din dualitatea umana.Nu putem fi un tot daca nu acceptam dualitatea...opozitia,contrastul.Nimik nu-i realizabil fara antiteza...cum am fi putut defini binele daca nu ar fi raul,cum am defini frumosul daca nu ar fi uratul...cum stabilim maretia daca nu avem caderea...

QUOTE
"Echerul si Compasul".


Spiritul corect si precizia executiei nu poate realiza efectul maret..ai nevoie de inspiratie si aceasta nu ti-o poate transmite decat manifestarea divina.Nu oricine se poate folosi de echer pentru ca s-ar putea sa-i greseasca masura. In acelasi timp compasul trebuie tinut de cei mai priceputi pentru ca precizia executiei nu o poti capata ci o poti primi prin divinul creatiei.


QUOTE
A fost ales.


Nu poate fi ales... divinul spune asa „Nu este a lui Dumnezeu grija de boi" ..alegerea o facem noi...prin modalitatea in care percepem dualitatea.Liberul arbitru manifestat este cel care ne apropie alegerea...Voinţa de-a iubi, care e în noi, nu produce binele, ci din binele preexistent suntem îndemnaţi la dragoste.Toţi oamenii însă sunt egali şi conform naturii lor şi conform păcatului originar. Există însă la ei inegalitate în funcţie de merite sau lipsa de merite, în propriile lor fapte. Prin urmare, Dumnezeu pregăteşte oamenilor răsplăţi inegale, predestinând sau respingând, numai prin preştiinţa diferenţelor de merite.

QUOTE
Numai sa promiteti ca nu vorbiti mult si pe langa subiect, oricare ar fi el.

Fanta iti dau dreptate ca de obicei dar valul ne ia mereu...si nu ne mai lasa pe tarm...trage-ne de urechi mereu ca meritam... mwah1.gif
Florina in semnatura lui FANTASEE gasesti cheia...ti-o recomand cu cea mai mare caldura..cea mai iscusita povestitoare din han... rolleyes.gif






--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florina R.
mesaj 14 Apr 2007, 04:32 PM
Mesaj #45


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 93
Inscris: 17 February 07
Forumist Nr.: 9.446



Multumesc, Cocosel. In legatura cu discutia de mai sus, n-am vrut sa intervin, pentru ca nu e de nici un folos sa vorbim despre lucruri pe care nu le intelegem in totalitate ( si nici n-avem cum, pentru ca nu avem acces la intreaga taina). Stiu ca e vorba despre Ierarhiile angelice, de ex. Kabbala le numeste altfel, dar ce castigam noi daca ne intrebam cine e mai aproape de Dumnezeu? Aici, pe Pamant, stiu ca "mai aproape" sunt toti cei ce au harul, fie ei din Biserica, sau nu. Ma refer la harul adevarat, manifestat in vietile lor. Fie ca sunt intelectuali, sau tarani, harul se vede si se simte. Exista oameni simpli care au acces la informatii deosebite, prin revelatie, si intelectuali care doar au citit niste carti. Nu pun semnul egal intre toti, sa nu fiu inteleasa gresit! Eu iubesc intelectualii remarcabili, veritabili, care reusesc sa treaca dincolo de informatiile intelectului, sau macar sa le "organizeze" pe acestea, si sa extraga, din orice, Adevarul. Si acesta poate fi semnul existentei unei particele de har.
Va sarut pe toti!


--------------------
Nimic nu e mai frumos decat adevarul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 18 Apr 2007, 09:40 AM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (cocosel @ 13 Apr 2007, 09:18 PM)
N-as crede...cele 9 ceruri angelice sunt folosite mai degraba de mistici...cei de care spuneai ca nu ar putea sa atinga divinul.Ei te inseli oricine poate atinge divinul nu este nimeni privat de la El cum nimeni nu este mai presus...


Eu zic ca aici gresesti.
Divinul nu este accesibil decat unei infime minoritati.
Fiecare om poarta in el "scanteia divinitatii" dar putini sunt capabili sa si-o recunoasca si inca si mai putini sa si-o asume.
"il y a tant de gens qui se croyent vivant mais qui n'existe pas"
Din cauza asta lumea arata cum arata...

Cele noua cercuri sunt mai degraba filozofice decat mistice.
Da-mi voie sa iti amintesc ca magnificul din Aquino a speculat mult pe aceasta tema, si chiar mentorul sau Albertus Magnus, ori daca pe primul, dupa caderea psihica pe care a avut-o la la 6 decembrie 1273, il poti trece si in categoria misticilor al doilea ramane doar filozof...si mason de marca (..avant la letre).

In continuarea postului tau vorbesti de credinta, parinte divin si diviniate dar faci mereu referire fie la Dumnezeul Biblic, fie la personaje si povesti de acolo. E o discutie pe care nu am cum sa o port. Subiectul e epuizat pentru mine, si incapabil sa mai aduca ceva nou, asa ca nu te pot urma aici.

QUOTE
numai posibile manifestari ale parti malefice din dualitatea umana.Nu putem fi un tot daca nu acceptam dualitatea...opozitia,contrastul


Dualitatea nu este umana.
Dupa cei mai multi nici nu ar fi vorba de o dualitate, ci de o trinitate si eu nu pot decat sa fiu de acord cu cei care sustin asta.

Vorbesti de bine si rau, dar nu spui nimic de echilibru.
Fara indoiala ca binele si raul, uratul si frumosul, moralul si imoralul nu pot exista ca termeni decat in perechi.
Antitezele au rezolvari prin cea de a treia componenta.

Adevarul intre bine si rau e o a treia dimensiune care le combina pe primele doua: echilibrul.
La fel in cazul urat/frumos unde media este armonia..

Ar fi inca multe de spus...

QUOTE
Spiritul corect si precizia executiei nu poate realiza efectul maret..


Ba pot...chiar si in lipsa inspiratiei, pentru ca ele nu vin in sarcina celor ce trebuie sa beneficieze de ea.
In cazul constructiilor inspiratia este in amonte, la arhitect...cei ce utilizeaza echerul si compasul sunt simplii executanti.
Arhitectul schiteaza..el nu are nevoie de instrumente...


QUOTE
Nu poate fi ales... divinul spune asa „Nu este a lui Dumnezeu grija de boi" ..


Nu divinul spune asta, ci Dumnezeul Biblic....poate nici macar el, ci cei ce i-au comunicat (retransmis) mesajul.

QUOTE
Liberul arbitru manifestat este cel care ne apropie alegerea...


Nu exista asa ceva.
"Liberul arbitru" este doar o inventie pentru a disculpa Dumnezeul Biblic de toate actiunile reprobabile pe care le-a generat.
Exista har divin, si scanteie divina...ele sunt totale, definitive si irevocabile; cand le descoperi in tine nu ai nevoie de traducatori sau de interpreti ca sa le pricepi...si mai ales nu ai nevoie de nici o justificare pentru actele tale.


QUOTE
Prin urmare, Dumnezeu pregăteşte oamenilor răsplăţi inegale, predestinând sau respingând, numai prin preştiinţa diferenţelor de merite
.

Numai cel din Biblie.
Parintele Divin nu cunoste dimensiunile de rasplata, respingere, merit..
El nu poate interactiona si nici influenta activitatile umane.

Acest topic a fost editat de The Dude: 18 Apr 2007, 10:12 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 18 Apr 2007, 11:04 AM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Divinul nu este accesibil decat unei infime minoritati.

Aici as spune ca gresesti pentru ca nu poti sa spui ca doar unii pot atinge sfera ci fiecare dintre noi insa exista ceva care ne diferentiaza modul in care intelegem ca suntem de fapt parte a sferei.Cei care nu cred ca vor putea vor pierde cei care insa au credinta poate o vor atinge.Este vorba doar de perceptia noastra.
QUOTE
Cele noua cercuri sunt mai degraba filozofice decat mistice.
Da-mi voie sa iti amintesc ca magnificul din Aquino a speculat mult pe aceasta tema, si chiar mentorul sau Albertus Magnus

Mistica completeaza filozofia asa cum filozofia completeaza mistica.Citatul pe care l-am redat si l-am scos din context dar nu l-am pus intre ghilimele era din Toma...iara Magnus a traversat o perioada de incercari si s-a oprit in ocultism..(ceea ce ma duce tot la mistica)
In privinta ca as vorbi de altceva te inseli cei citati de mine sunt mistici de-a dreptul..unii chiar masoni cu state vechi.

QUOTE
Dualitatea nu este umana

Ba nu dualitatea este umana pentru ca Dumnezeul biblic i-a luat marul lui Adam si i l-a impartit in doua nu in trei...i l-a luat pentru ca a gresit si a incalcat regula,legea,cutumul.Pana atunci nu exista dualitatea exista doar un singur aspect.Ma refer la dualitatea pe care noi o percepem nu la cea pe care o invoca unii si altii..atat Biserica cat si Fratia...SI CARE SE TRANSFORMA DE FAPT IN TRINITATE...ceea ce nu exista de fapt.

QUOTE
Adevarul intre bine si rau e o a treia dimensiune care le combina pe primele doua: echilibrul.
La fel in cazul urat/frumos unde media este armonia..

Okey armonia,echilibru...si asa mai departe dar daca tu consideri ca esti descendent din Adam si crezi in pacatul originar...ar trebui sa accepti ca aceste axiome nu existau si nu au cum sa existe.Spui de fapt ca ar trebui sa alegem calea de compromis..ceva intre bine si rau...eronat...este o cale care insa nu scurteaza cu nimk faptul ca in the end tot trebuie sa alegem una buna sau una rea.Armonia este o stare de betie dar in momentul in care te trezesti constati ca nu mai ai nimik si tot o alegere trebuie sa faci.Niciodata nu vei obtine mare lucru mergand pe echilibru pentru ca el te poate tine pe barna insa ca orice lucru uman oricand o adiere de vant de poate aduce intr-o parte a baricadei si astfel iti compromite toata judecata trecuta. rolleyes.gif

QUOTE
Arhitectul schiteaza..el nu are nevoie de instrumente...

Pai tocmai aci este problema arhitectul doar traseaza deci nu poate fi si executant in asa fel incat cei care vor executa pierd maretia divina a primului. Asa si Omul desi face parte din sfera si ar putea influenta raporturile ei nu poate insa construi o alta sfera pentru ca nu are maretia executiei.Arhitectul divin oricare ar fi El a trasat dar in acelasi timp a si executat sfera de aceea maretia executiei sale a fost divina (in speta omul)..pentru ca nu s-a multiplicat. smile.gif

QUOTE
"Liberul arbitru" este doar o inventie pentru a disculpa Dumnezeul Biblic de toate actiunile reprobabile pe care le-a generat.

Iti mai dau un exemplu... vrei sa bei fiind cald afara apa.. ce faci bei o apa rece sau calduta???.Iti spun io bei o apa rece ca sa te racoresti.Adica ceva antitetic,opus..nicidecum ceva de mijloc...asta ii liberul arbitru.Nu vorbesc de Dumnezeul biblic..daca te ajuta cu ceva nu cred decat in Dumnezeul meu care poate avea diferite nume,pe cel care il pot deduce din propriul meu har.
smile.gif


Florina
QUOTE
Multumesc, Cocosel. In legatura cu discutia de mai sus, n-am vrut sa intervin, pentru ca nu e de nici un folos sa vorbim despre lucruri pe care nu le intelegem in totalitate ( si nici n-avem cum, pentru ca nu avem acces la intreaga taina).

Cu cea mai mare placere..insa discutia a luat o alta turnura si imi cer scuze dar ar fi bine sa continuam as zice daca si voi considerati asa daca nu ne vom opri aici... thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de cocosel: 18 Apr 2007, 11:07 AM


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 18 Apr 2007, 12:30 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (cocosel @ 18 Apr 2007, 10:04 AM)
Aici as spune ca gresesti  pentru ca nu poti sa spui ca doar unii pot atinge sfera ci fiecare dintre noi insa exista ceva care ne diferentiaza modul in care intelegem ca suntem de fapt parte a sferei.

Perfect de acord..
Deci exista, cel putin teoretic o categorie pentru care "sfera" nici nu exista. O categorie in necunostiinta de ea.
Eu zic ca aceasta categorie este foarte mare, ca ea e imensa, si ca ea cuprinde aproape toti oamenii.
Si mai spun ca in interiorul acestei categorii evolueaza subsiteme proprii care imita "sfera" si care creaza o confuzie in care cei mai multi se lasa prinsi.

QUOTE
Mistica completeaza filozofia asa cum filozofia completeaza mistica.


Nicidecum. Mistica este o ratacire a filozofiei. Un esec al ei.
Poate vorbesti de Metafizica ??

QUOTE
...iara Magnus a traversat o perioada de incercari si s-a oprit in ocultism..(ceea ce ma duce tot la mistica)


Nu stiu de existenta unei astfel de perioade. Stiu in schimb ca a investigat mult in domeniul credintei, cu diverse rezultate..dupa parerea mea toate extrem de interesante...hai fie, cea mai mare parte.
Ocultismul nu duce insa la mistica. Sunt concepte total diferite. Unul desemneaza un ansamblu de stiinte, altul de credinte.
Opereaza cam in acelasi "sector de activitate", dar nu pot fi si mai ales nu trebuiesc confundate intre ele.

QUOTE
In privinta ca as vorbi de altceva te inseli cei citati de mine sunt mistici de-a dreptul..unii chiar masoni cu state vechi.


Nu sunt deloc de acord cu asta. Nu in ce il priveste pe Toma, si cu atat mai putin pe masoni.
Toma d'Aquino a speculat si a lucrat mult pe, si in misticism, dar opera lui nu este una mistica.
Pare un paradox, nu-i asa ??
Si totusi asa este: prin mijloace mistice el dezvolta o teorie coerenta si puternica (a revolutionat religia), ce nu poate fi catalogata ca mistica.
Poate ca ar fi de discutat si aici..


QUOTE
Ba nu, dualitatea este umana pentru ca Dumnezeul biblic i-a luat marul lui Adam...


Nici unul nici altul pentru mine nu exista...si nici marul laugh.gif
Asadar prin termeni pe care ii neg nu am cum sa construiesc nimic.

QUOTE
si asa mai departe dar daca tu consideri ca esti descendent din Adam si crezi in pacatul originar...ar trebui sa accepti ca aceste axiome


Nu ma consider descendentul sau, si suspectez pacatul originar de inexistenta considerandu-l imaginat ...
Nu pot accepta ca atare axiome ce decurg din gesturi improbabile.
Nu ca baza de discutie...speculativ insa, in intimitatea mea...cine stie..poate...acolo multe sunt posibile.

QUOTE
Spui de fapt ca ar trebui sa alegem calea de compromis..ceva intre bine si rau...eronat...este o cale care insa nu scurteaza cu nimk faptul ca in the end tot trebuie sa alegem una buna sau una rea


Nimic nu impune asta intr-un mod definitiv.
Ce este rau astazi, poate fi bun maine...nu exista o ordine stabila.
Eu zic ca echilibrul este esenta Universului si am sa iti dau si un mic exemplu ce decurge dintr-o discutie ce s-a mai purtat pe aici.

E vorba de Razboiul Stelelor si de Anakin Skywalker.
El este crescut de cavalerii Jedi, pastratorii ordinii si pacii in univers in spiritul partii bune a fortei, pe care ei o proslavesc si careia acestia i se inchina.
El este insa sa devina Darth Vader, cel mai aprig dintre cavalerii Sith, opusi in esenta cavalerilor Jedi si supusi in toate partii negre a fortei.
Cavalerii Jedi stiu asta si totusi ei il educa in continuare si il instruiesc in continuare in tainele artei lor..
De ce fac asta ??
Pentru ca el este cel ales...el e calea salvarii..pentru ca despre el vorbeste profetia..pentru ca:
"he is the one who will bring balanse to the force"

Nu binele si nici raul nu pot salva galaxia...ci echilibrul.
Binele si raul sunt chestiuni relative. Nu poti construi pe ele.
O metafora frumoasa, care explica cel mai bine.

QUOTE
Armonia este o stare de betie


Poate de beatitudine, insa crede-ma ea este permanenta cand omul s-a impacat cu conditia sa, cand el are un tel foarte precis, si cand el are un sistem de interactiune cu lumea ce functioneaza..

Acest topic a fost editat de The Dude: 18 Apr 2007, 12:36 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 20 Apr 2007, 08:36 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE
Mistica este o ratacire a filozofiei.

gresit!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 20 Apr 2007, 10:16 AM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (freeman @ 20 Apr 2007, 09:36 AM)
QUOTE
Mistica este o ratacire a filozofiei.

gresit!

gresesti tu...iar cand esti atat de categoric gresesti inca odata..

Asadar o dubla greseala intr-un singur cuvant: Magistral !!...poate vrei sa si argumentezi un picutz ??
Da mai bine nu, ca si asa suntem waaaaay off topic.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 22 Apr 2007, 04:13 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Nicidecum. Mistica este o ratacire a filozofiei. Un esec al ei.
Poate vorbesti de Metafizica ??

Nu-i asa multe lucruri din filozofie au conotatii in mistica...si nu fi categoric lucruri sunt putin anapoda... rofl.gif

QUOTE
Ocultismul nu duce insa la mistica. Sunt concepte total diferite. Unul desemneaza un ansamblu de stiinte, altul de credinte.

E hai acum sa fim seriosi ocultismul un ansamblu de stiinte..ma indoiesc..in fine sa trecem peste asta.

QUOTE
Poate ca ar fi de discutat si aici..

Stiu pe un alt topic ar fi ceva de dezvoltat..oarecum ti-as da dreptate dar pana la un punct... thumb_yello.gif

QUOTE
Ce este rau astazi, poate fi bun maine...nu exista o ordine stabila.

Aici gresesti exista o ordina stabilita..nu stabila...si in final un bine triumfa.

QUOTE
Nu binele si nici raul nu pot salva galaxia...ci echilibrul.

Echilibrul nu-ti garanteaza victoria..ti-o poate apropia sau indeparta nicidecum sa te faca castigator.Povestea cavalerilor nu prea intra in real mai degraba merge tot pe supozitie... thumb_yello.gif

Oricum se pare ca suntem away off topic de mult... thumb_yello.gif






--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
katrynell
mesaj 13 Jul 2007, 01:46 AM
Mesaj #52


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 24
Inscris: 3 July 07
Forumist Nr.: 10.048





Daca as scrie o carte?
As arunca-o la cosul de gunoi!
Pentru ca n-ar spune niciodata indajuns.Scrisul e pentru mine un tortionar nemilos ce-ncearca sa ma oblige sa marturisesc ceea ce nici eu nu stiu.

N-am ales niciodata sa scriu si cu toate astea nimic nu ma opreste din frenezia de a-mi insira mediocritatea pe hartie.
Nici macar deziluzia...
De ce nu vine cine cineva sa-mi spuna:STOP!?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 14 Jul 2007, 11:48 PM
Mesaj #53


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
De ce nu vine cine cineva sa-mi spuna:STOP!?


han.gif katrynell

spoton.gif biggrin.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 3 Nov 2007, 05:46 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



mi-ar place sa pot scrie o carte despre perioada de liceu ... pentru mine a fost cea mai palpitanta perioada a vietii, condimentata din plin cu inconstienta smile.gif.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
V.Vicos
mesaj 3 Nov 2007, 06:05 PM
Mesaj #55


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 35
Inscris: 11 October 07
Din: Cluj
Forumist Nr.: 10.735



o problema existentiala ...din care ne extragem seva mai mult sau putin ,aici depinde de personalitatea si sistemul de valori la care aderam, in viata de zi cu zi...o carte cu incarcatura banala din punctul de vedere al unora ,o carte despre viata si moarte ..totul de pe strada si visul meu

Acest topic a fost editat de V.Vicos: 3 Nov 2007, 06:05 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca_M.
mesaj 8 Nov 2007, 01:33 PM
Mesaj #56


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 596
Inscris: 8 November 07
Forumist Nr.: 10.832



Eu de multi ani imi doresc sa scriu o carte despre viatza de zi cu zi a egiptenilor de rand(din perioada Egiptului Antic) ,pana acum n-am gasit carti decat cu descrierea Egiptului la nivel macro. Din pacate e un proiect foarte complex, care necesita mult timp de studiu, iar mie tocmai timpul imi lipseste.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 10 Nov 2007, 12:30 PM
Mesaj #57


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Bine ai venit pe Han, Anca_M!
Ai dreptate, si eu am gasit numai descrieri generale ale Egiptului Antic (in perioada cand aveam timp pentru pasiunea mea dintai - istoria). Daca vei ajunge sa iti realizezi visul, asteptam sa ne spui, pentru ca eu, una, as fi foarte interesata de o asemenea carte.


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elayla
mesaj 11 Jul 2008, 03:56 PM
Mesaj #58


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 28
Inscris: 5 October 07
Din: Elysium
Forumist Nr.: 10.711



As scrie ceva despre Timp intr-un mod comic sau despre Iubire...redusa la nebunie.

Ah, si ar fi nice sa scriu depre relatiile unei fete obisnuite, poate enervant de obisnuite, dar care nu e chiar empty on the inside, cu Biserica. De ceva vreme ma obsedeaza, chiar enerveaza subiectul asta...cumva, trebuie sa il folosesc.


--------------------
I died long ago, now I only dream.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 09:12 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman