HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> Osemintele Lui Iisus, -realitate?-
Figaro
mesaj 26 Feb 2007, 07:20 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



In afara de confesiunea Martorilor lui Iehova - care sustin ca invierea a fost in duh, si ca trupul lui Iisus ar fi fost tratat ca orice alt trup - restul crestinismului crede in invierea trupului lui Hristos.

Iata un articol interesant:

QUOTE


The Ossuaries of Jesus and James

    I have been researching the recently revealed James’ ossuary inscription which reads “James, son of Joseph, brother of Jesus,” and which has been sensationally touted in the press as the burial box of James, the brother of Jesus, the founder of Christianity. While reading through the entries in a catalogue of nearly 1000 ancient ossuaries, I came across two ossuaries with this inscription in Aramaic, “Jesus, son of Joseph,” the exact name of Jesus as it would have been written at that time. These inscriptions were published in out-of-the-way journals and never came to the attention of the scholarly world at large, let alone the national press. Neither the excavators, the scholars who deciphered the inscription, nor the assembler of the catalogue thought it at all likely that this inscription referred to Jesus Christ. Instead, these two ossuaries were duly recorded in exactly the same way as the other 100s of ossuaries in the catalogue with no distinguishing notes; they were essentially buried.

    I wondered about how different matters would have been if someone had decided to sensationalize one of these finds, especially if they combined it with a statistical analysis indicating just how rare the combination of Jesus and Joseph would have been. We would have seen headlines that would have read like a supermarket tabloid: “Jesus’ grave discovered, and he was in it!” You can imagine how it would have gone from there, especially since one of the ossuaries was found in a family tomb with the ossuaries of Joseph, the father, and Judah, the son of this Jesus.

    But the scholars involved at all stages took the responsible approach and treated it like any other find. They deciphered it, studied it, dated it, and placed it in a catalogue where others would be able to find it for their own research.

    Compare that to the sensationalism surrounding the James’ ossuary inscription, which is getting more exciting than the find itself. Recent stories include: ossuary is to go on display at the Royal Ontario Museum in Toronto, Canada; ossuary was broken during shipment to the museum; owner has been identified as Oded Golan; and Golan has been questioned by police about whether he acquired the item illegally. Not only has each of these been reported with accompanying hype and exaggeration, but reporters from all over the world are also calling scholars and asking them to comment on the “scandal”--to use the term a French reporter said to me yesterday.

    With regard to the authenticity of the James’ inscription, Dr. Rochelle Altman argues that the ossuary and the first half of the inscription are probably authentic but that the second half of the inscription, the part which reads “brother of Jesus,” is not. She shows that it is written by a second hand in a very different script. Whereas the first part of the inscription is carefully written by a skilled stone carver who formed and placed the letters with skill, the second part is clearly done by a hand not trained in cutting letters into stone. The letters are uneven and inconsistently formed, some letters are simply done incorrectly, and the writer cannot even keep to a straight line. Altman thinks that this second part of the inscription was probably done a few centuries after the ossuary was originally made.

    Altman’s analysis fits with my own study of the dialect of the second part of the inscription, which has found that it conforms to the standard usage of Jewish Palestinian Aramaic, the Aramaic dialect used in Galilee from the late second to the seventh centuries. So, in the end, it seems that although the sensationalist treatment of this inscription has generated a lot of publicity, that publicity has not subverted the careful scholarly analysis needed to verify the claims placed on this find.


Acest topic a fost editat de Figaro: 26 Feb 2007, 07:21 PM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 26 Feb 2007, 08:07 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



Si cateva link-uri despre asa-zisa descoperire, care va constitui material pt. emisiunea din 4 martie a.c. de pe Discovery Channel:
http://dsc.discovery.com/convergence/tomb/...l?clik=www_wh_1
http://www.cnn.com/2007/TECH/science/02/26...l.ap/index.html
http://time-blog.com/middle_east/2007/02/j..._the_crypt.html

Eu zic ca e o noua telenovela din seria "Codul lui Da-Vinci".
Daca si renumitul arheolog (evreu) Amos Kloner, cel care a investigat osuarele din suburbiile Ierusalimului inca din anii 1980 spune ca:
QUOTE
the idea fails to hold up by archaeological standards but makes for profitable television.

nu stiu cu ce am putea noi aduce mai multa lumina asupra cazului...

Insa se prea poate sa existe destui care sa fie dispusi sa-i dea mai degraba crezare regizorului "Terminatorului" decat arheologilor. Numai ca pt. acestia am o alta stire "senzationala": mormantul lui Iisus nu e in Israel, ci "ultimele cercetari" il localizeaza in India rofl.gif


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 26 Feb 2007, 09:08 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Eu cred ca se va deschide o piata de valorificat oase din Israel si poate indienii mai vor un motiv de a atrage turistii... hh.gif


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Feb 2007, 09:08 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
SORIN
mesaj 26 Feb 2007, 11:14 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Cate nume au fost gasite pe osuar....parca 6!!

Stie cineva care sunt??

Acolo se ascunde poanta...............................

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 27 Feb 2007, 11:22 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Ar mai fi o problema: osuarul lui Iisus ar trebui sa contina osemintele unui crucificat, sau macar unei persoane care a indurat un supliciu. N-am auzit nimic de continutul sarcofagului.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 27 Feb 2007, 11:41 AM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



O mica corectie (bine te-am regasit Figaro si bine v-am regasit all tongue.gif):
Martorii lui Iehova cred ca Isus a inviat in spirit, dar ca trupul sau a fost mistuit, facut de negasit la fel ca trupul lui Moise. Dezintegrat, daca vreti.
Martorii lui Iehova cred ca Isus inviatul avea trup glorificat, nu unul din carne si oase. In acest trup el putea aparea si disparea, dupa plac, asa cum a si facut-o. Deci nici ei n-ar astepta ca osemintele lui Isus sa fie gasite pe undeva.
Inchei aici corectia.

In acest context, "descoperirile" facute de cei de la Discovery, lasand la o parte marele show pus la cale ieri, sunt pure speculatii.

1. Daca Isus ar fi lasat in urma osemintele sale, ele ar fi devenit obiect de veneratie printre crestinii de pana acum, asa cum moastele multor sfinti din primul secol sunt venerate si acum.
2. Crestinismul timpuriu (sec I), inclusiv scrierile din acel timp, nu ar fi putut face abstractie de prezenta unui trup/oseminte lasate in urma de Isus. Cumva teologia ar fi trebuit sa mentioneze asa ceva. Dimpotriva, Biblia spune ca mormantul a fost gasit gol.
3. Speculatia cu Maria Magdalena revine, de data asta si mai insidios si mai nefondata. Ma rog, intreb eu, daca Maria Magdalena a fost prima care l-a vazut pe inviatul Isus, dupa ce gasise mormantul gol, atunci cum de s-a inmormantat mai tarziu cu el? Mai murise el a doua oara, sau a mintit ea, precum si toti ceilalti care au gasit acel mormant gol?
4. Cel care a scris inscriptia funerara era sau nu crestin? Caci daca era crestin, ma indoiesc profund ca nu ar fi venerat osemintele si ca ar fi ingropat osuarul alaturi de altele ale unor ilustri necunoscuti. Isus era totusi Isus, d'oh!
Iar daca nu era, ce dovada mai buna pentru a demonta pretentia crestina a invierii decat sa arate tuturor cadavrul lui Isus?

Banuiesc ca ilustrii savanti vor scoate din ei ideea ca osemintele au fost ascunse de crestinii care au mintit ca Isus a inviat. Poate chiar de catre Maria Magdalena, caci ea a ajuns prima la mormant.

Si toate astea, pentru ca au descoperit o inscriptie cu "Isus fiul lui Iosif" pe o piatra funerara din primul secol, fara a putea stabili exact daca e din timpul lui Isus (adica primii 30 de ani ai a sec I) sau daca e mai tarzie.

I rest my case here.

Acest topic a fost editat de 1,618033: 27 Feb 2007, 11:42 AM


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 27 Feb 2007, 11:57 AM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



@Artanis,
QUOTE
Eu zic ca e o noua telenovela din seria "Codul lui Da-Vinci".


Asta zic si eu spoton.gif

In materialul de pe CNN se mai spune:
QUOTE
One of the caskets even bears the title, "Judah, son of Jesus," hinting that Jesus may have had a son, according to the film

Asta intareste si mai mult ideea de 'telenovela' rofl.gif si de 'stiri senzationale' care au menirea de 'a face bani' de pe urma asa-ziselor descoperiri, asa cum sustine si Kloner.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 27 Feb 2007, 01:14 PM
Mesaj #8


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Mai fratilor...
Chestii de genul asta
QUOTE
With regard to the authenticity of the James’ inscription, Dr. Rochelle Altman argues that the ossuary and the first half of the inscription are probably authentic but that the second half of the inscription, the part which reads “brother of Jesus,” is not. She shows that it is written by a second hand in a very different script.

au tot fost de-a lungul istoriei, doar doar aduc in derizoriu cele sfinte... Dar cine sta sa bage-n seama aiurelile lor...
Daca vine pierdutu ala la mine cu sarcofagu si cu oasele nu stiu cui in el, si-mi zice ca este al lui Iisus, il trimit imediat la culcare, ca se vede treaba ca are ceva halucinatii... hh.gif

In ceea ce priveste afirmatia lui Figaro:
QUOTE
In afara de confesiunea Martorilor lui Iehova - care sustin ca invierea a fost in duh, si ca trupul lui Iisus ar fi fost tratat ca orice alt trup - restul crestinismului crede in invierea trupului lui Hristos.

Ma gandesc ca nu are cum sa fie asa devreme ce Iisus S-a ridicat cu trup cu tot la Cer, ba mai mult, Biblia zice:
19. Şi fiind seară, în ziua aceea, întâia a săptămânii, şi uşile fiind încuiate, unde erau adunaţi ucenicii de frica iudeilor, a venit Iisus şi a stat în mijloc şi le-a zis: Pace vouă!
20. Şi zicând acestea, le-a arătat mâinile şi coasta Sa. Deci s-au bucurat ucenicii, văzând pe Domnul.
21. Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi.
22. Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt;
23. Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute.
24. Iar Toma, unul din cei doisprezece, cel numit Geamănul, nu era cu ei când a venit Iisus.
25. Deci au zis lui ceilalţi ucenici: Am văzut pe Domnul! Dar el le-a zis: Dacă nu voi vedea, în mâinile Lui, semnul cuielor, şi dacă nu voi pune degetul meu în semnul cuielor, şi dacă nu voi pune mâna mea în coasta Lui, nu voi crede.
26. Şi după opt zile, ucenicii Lui erau iarăşi înăuntru, şi Toma, împreună cu ei. Şi a venit Iisus, uşile fiind încuiate, şi a stat în mijloc şi a zis: Pace vouă!
27. Apoi a zis lui Toma: Adu degetul tău încoace şi vezi mâinile Mele şi adu mâna ta şi o pune în coasta Mea şi nu fi necredincios ci credincios.
28. A răspuns Toma şi I-a zis: Domnul meu şi Dumnezeul meu!
29. Iisus I-a zis: Pentru că M-ai văzut ai crezut. Fericiţi cei ce n-au văzut şi au crezut!
(Ioan 20)
Iar la Marcu 16, la sfarsit zice:
19. Deci Domnul Iisus, după ce a vorbit cu ei, S-a înălţat la cer şi a şezut de-a dreapta lui Dumnezeu. Nu zice niciunde ca ar fi ramas trupul Lui pe pamant... Ba din contra, zice ca a trecut prin usile inchise cu acel trup, ca tot pe acel trup a pus Toma miinile si tot cu el a mancat si peste, tot cu acel trup a fost si pe cruce si in pantecele Fecioarei Maria, si tot cu el s-a ridicat la Cer... Deci, pe ce baza se afirma altceva? ohmy.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 27 Feb 2007, 01:39 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 27 Feb 2007, 01:46 PM
Mesaj #9


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



@Clopotel,
QUOTE
Deci, pe ce baza se afirma altceva?


Pe baza a ceea ce spune Pavel mai tirziu in prima sa epistola catre corinteni la capitolul 15 smile.gif

QUOTE
42. Aşa este şi învierea morţilor: Se seamănă (trupul) întru stricăciune, înviază întru nestricăciune; 
43. Se seamănă întru necinste, înviază întru slavă, se seamănă întru slăbiciune, înviază întru putere; 
44. Se seamănă trup firesc, înviază trup duhovnicesc. Dacă este trup firesc, este şi trup duhovnicesc. 
46. Dar nu este întâi cel duhovnicesc, ci cel firesc, apoi cel duhovnicesc. 
47. Omul cel dintâi este din pământ, pământesc; omul cel de-al doilea este din cer. 
50. Aceasta însă zic, fraţilor: Carnea şi sângele nu pot să moştenească împărăţia lui Dumnezeu, nici stricăciunea nu moşteneşte nestricăciunea. 


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 27 Feb 2007, 02:29 PM
Mesaj #10


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Mda... pana la urma si-au dat seama de ricolul situatiei....
QUOTE
Nu exista niciun mormant al familiei lui Iisus"     
Marţi, 27 Februarie 2007 
Un film documentar realizat de americanul James Cameron, omul care a produs filmele "Titatic" si "Terminator", este, prin definitie, un eveniment. Dar ieri, realizatorii filmului "Adevaratul mormant al lui Iisus" au avut o mare surpriza: profesorul de arheologie Amos Kloner, nimeni altul decat cel care a descoperit sicriele din pestera de langa Ierusalim, spune ca documentarul este "un fals istoric".


Amos Kloner neaga totul

Sicriele la care se refera filmul au fost descoperite in anul 1980, intr-o pestera din Ierusalim, si au fost pastrate in arhiva Autoritatii israeliene pentru Antichitati. Sase dintre ele sunt inscriptionate cu numele: Jesua fiu al lui Iosif, Maria, Maria, Matei, Jofa si Judah fiu al lui Jesua. Descifrarea inscriptiilor a fost facuta publica in urma cu 10 ani de renumitul profesor de arheologie israelian Amos Kloner. Totusi, cand si-a auzit numele citat in textul documentarului, savantul israelian a sarit imediat ca ars.

El a dat un amplu interviu cotidianului "Jerusalem Post" in care a spus explicit: "Ceea ce pretinde documentarul este complet fals. Sigur ca numele sunt cele pe care le-am descifrat, dar in epoca acestea erau nume foarte des intalnite. Nu exista un mormant al familiei lui Iisus. Nici nu se putea face un astfel de mormant, astfel incat sa cuprinda persoane care au murit in locuri diverse, la distante mari in timp", a spus Kloner.

Filmul inventeaza un furt

Ca sa faca povestea si mai interesanta, filmul povesteste ca impreuna cu cele 10 sicrie a mai fost descoperit si asa-zisul osuar al lui "Iacov, fratele lui Iisus", dar acesta a fost furat si regasit abia in 2002. In realitate, osuarul la care face referire filmul a fost testat de Autoritatea israeliana a Antichitatilor si s-a dovedit a fi fals, iar arheologul Amos Kloner precizeaza: "Nu a existat niciun osuar care sa poarte inscriptia "Iacov, fratele lui Iisus" in pestera si pot sa va garantez - din situl respectiv nu a fost furat absolut niciun obiect.

Cel la care se refera filmul este un fals grosolan". Culmea e ca insusi producatorul cere parerea matematicianului Andrei Feuerverger, expert in probabilitati, pe care il roaga sa calculeze ce sanse ar fi ca toate cele sase nume sa fi facut parte din familia lui Iisus. Raspunsul acestuia a fost: "o sansa la 600". Problema lui James Cameron a fost ca a neglijat prea usor celelalte 599 de posibilitati.


Sursa aici



Draga Noa
QUOTE
Pe baza a ceea ce spune Pavel mai tirziu in prima sa epistola catre corinteni la capitolul 15
QUOTE
50. Aceasta însă zic, fraţilor: Carnea şi sângele nu pot să moştenească împărăţia lui Dumnezeu, nici stricăciunea nu moşteneşte nestricăciunea.


Daca te iei dupa aceasta "baza" te iai gresit... sad.gif
Daca Iisus S-a ridicat cu trup cu tot la Cer, nu inseamna ca acolo trupul lui este pamantesc...
Cand s-au dus la mormantul Lui, mormantul era gol, fara vreun trup acolo...
Cand a pus mana Toma pe trupul Lui, dupa Inviere, el a simtit acolo trupul Lui material, in care erau ranile de pe cruce, de aceea a si crezut...
Trupul lui Iisus a fost duhovnicesc de la inceput, caci in El nu a fost niciodata stricaciunea...
A fost de la inceput, de la concepere, care a fost in Duh, de la nastere care a fost tot cu trup duhovnicesc, de aceea este Pururea Fecioara Maria, caci asa cum a trecut cu trupul prin usa, si nu ne miram, asa nu trebuie sa ne miram de nasterea Lui preaminunata, sau de conceperea Lui...
La fel s-a scris si despre Ilie:
11. Pe când mergeau ei aşa pe drum şi grăiau, deodată s-a ivit un car şi cai de foc şi, despărţindu-i pe unul de altul, a ridicat pe Ilie în vârtej de vânt la cer.
12. Iar Elisei se uita şi striga: "Părinte, părinte, carul lui Israel şi caii lui!" Şi apoi nu l-a mai văzut. Şi apucându-şi hainele le-a sfâşiat în două.
13. Apoi, apucând mantia lui Ilie, care căzuse de la acesta, s-a întors înapoi şi s-a oprit pe malul Iordanului.
14. Şi a luat mantia lui Ilie care căzuse de la acesta şi a lovit apa cu ea, zicând: "Unde este Domnul Dumnezeul lui Ilie?" Şi lovind, apa s-a tras la dreapta şi la stânga şi a trecut Elisei.

(Regi 4)Deci si Ilie a fost ridicat cu trup cu tot la cer... Pe pamant au ramas doar hainele, asa cum au ramas si de la Iisus... Nu a ramas nici un trup de carne...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 27 Feb 2007, 03:51 PM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Whatever, ideea e ca niciuna dintre ramurile crestinismului nu zice cumva ca in urma lui Isus a ramas un trup in mormant, care sa fie ingropat, samd. Nici macar martorii lui Iehova, asa dupa cum am explicat mai sus.
Si niciuna dintre ramurile crestinismului, nici macar gnosticii, nu au afirmat vreodata ca intre Isus si Maria Magdalena a existat vreo relatie romantica, cu atat mai putin ca ar fi avut copii si asa mai departe.

Sunt unii dintre evrei ahtiati dupa publicitate, lovind in acelasi timp, cu voie sau fara de voie, din ignoranta sau cu buna stiinta in crestinism.

Si sunt destui inculti care sa-i creada.

Acest topic a fost editat de 1,618033: 27 Feb 2007, 03:51 PM


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 27 Feb 2007, 04:14 PM
Mesaj #12


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



Clopotel smile.gif

QUOTE
Daca Iisus S-a ridicat cu trup cu tot la Cer, nu inseamna ca acolo trupul lui este pamantesc...

Evident ca nu este, dar s-a ridicat obiectia cu privire la trupul pamintesc al lui Isus, caci a avut, or nu cu acela a urcat la cer, iar Pavel explica foarte clar lucrul acesta. Ce s-a intimplat atunci, cu trupul pamintesc al lui Isus, sa inteleg ca a urcat in trup carnal, iar in cer a fost schimbat imediat in trup spiritual sau cum... ? smile.gif

Argumentul lui 1,6 a fost destul de plauzibil... parerea mea !! tongue.gif


QUOTE
A fost de la inceput, de la concepere, care a fost in Duh, de la nastere care a fost tot cu trup duhovnicesc, de aceea este Pururea Fecioara Maria, caci asa cum a trecut cu trupul prin usa, si nu ne miram, asa nu trebuie sa ne miram de nasterea Lui preaminunata, sau de conceperea Lui...

A fost de la inceput Duh, iar cind a inviat, a fost inviat tot in Duh.
Scripturile arata destul de clar ca Isus a avut si o existenta preumana, insa in momentul cind Maria l-a conceput, el a devenit carne, vezi ce spune si Ioan ('Si Cuvintul s-a facut trup' – Ioan 1:14).

QUOTE
Deci si Ilie a fost ridicat cu trup cu tot la cer... Pe pamant au ramas doar hainele, asa cum au ramas si de la Iisus... Nu a ramas nici un trup de carne...

La fel s-a intimplat si cu Moise, asa cum s-a arata mai sus, dar Scripturile arata ca Isus a fost 'primul rod al invierii', de aici intelegem ca inainte de el nu a inviat nimeni la viata cereasca. (atentie nu ma refer la invierile miraculoase infaptuite de Ilie sau Isus, acele persoane au fost inviate pe pamint, au trait cit au trait si au murit din nou...).
Ce s-a intimplat cu trupurile lui Moise si al lui Ilie dupa ce au murit ?

Astept citeva argumente... tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 27 Feb 2007, 05:09 PM
Mesaj #13


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Noa,
QUOTE
Ce s-a intimplat atunci, cu trupul pamintesc al lui Isus, sa inteleg ca a urcat in trup carnal, iar in cer a fost schimbat imediat in trup spiritual sau cum... ? 
Argumentul lui 1,6 a fost destul de plauzibil... parerea mea !! 

Cred ca nu se va supara nimeni daca vom vorbi aici putin despre aceste lucruri...
Deci, din cate am vazut, argumentele lui 1,61..., pe care il salut cu aceasta ocazie, si sper sa ramana si el mai mult cu noi, au fost, il citez:
QUOTE
dar ca trupul sau a fost mistuit, facut de negasit la fel ca trupul lui Moise. Dezintegrat, daca vreti.

Adica ... plauzibil... cum spui tu smile.gif Dar asta inseamna ca ai inteles ceva?! laugh.gif Ai inteles cum s-a dezintegrat? Sau cum s-a facut de negasit?! etc etc... Cine l-a mistuit sau dezintegrat? De unde rezulta asta?
De nici unde... Nicidecum...
Trupul lui Iisus, ca si cel al lui Ilie, s-a transformat, s-a prefacut daca vrei... Cum se poate intampla asta?! Nimeni nu stie caci este o taina dumnezeiasca... Asa cum nimeni nu poate sa spuna cum a prefacut Iisus apa in vin, cum a inmultit painile si pestii... Caci spiritualul are control total asupra materialului, si Dumnezeu cu atat mai mult... Deci daca noi cautam sa intelegem logic aceste lucruri, nu putem ca nu avem cum... Cum intelegi tu logic ca Iisus a prefacut apa in vin? Explica-mi si mie...
Prin urmare, trupul este acelasi, numai ca se transforma, se preface, din trup pamantesc in trup duhovnicesc... In trup luminos, care transcede materialul... De aceea acest trup capata "proprietati" deosebite, asa cum se intampla la mersul pe apa, sau chiar la mersul prin aer... De aceea acest trup poate trece prin usa, prin orice... El exista insa acum este duhovnicesc, este acelasi trup prefacut
Deci, devreme ce exista acest "control" asupra prefacerii trupului material, si in general a materiei, atunci de ce ne mai miram, si cautam unele explicatii logice, care oricum sunt neputinciose si neajutatoare aici...?!

QUOTE
Scripturile arata destul de clar ca Isus a avut si o existenta preumana, insa in momentul cind Maria l-a conceput, el a devenit carne, vezi ce spune si Ioan ('Si Cuvintul s-a facut trup' – Ioan 1:14).

Exact... trupul Lui a fost carne in pantecele Mariei, tocmai pentru a se implini proorocia, ca sa se nasca din Fecioara, si sa se faca unul de-al nostru, caci altfel, ar fi putut aparea direct... Nu ar fi fost nici o problema la Dumnezeu...
Insa trebuie sa remarci ca Dumnezeu nu a stricat fecioria Mariei, nici la concepere si nici dupa, caci tocmai aceasta feciorie arata cinstea si puritatea Mariei, ori Dumnezeu nu este stricator de feciorie...De aceea nasterea lui Iisus a fost minunata...
Dupa ce Iisus a intrat in camera unde erau apostolii, trecand prin usile incuiate, pe ce crezi tu a ca pus mana Toma? Nu pe ceva material?
Cand Iisus a mancat peste, dupa Inviere, cum crezi tu ca a facut aceasta? A mancat peste in duh?
QUOTE
Ce s-a intimplat cu trupurile lui Moise si al lui Ilie dupa ce au murit ?
Astept citeva argumente...
Eu nu stiu ce argumente astepti smile.gif, caci probe ADN nu am... Insa daca crezi in Biblie si in puterea lui Dumnezeu, atunci intelegi ca ele s-au ridicat la cer... Ilie nu s-a ridicat la cer in duh, caci nu a murit, ci s-a ridicat la cer in trup, asa cum l-a vazut Elisei. Trupul lui a urcat la cer intr-un car cu cai... Pai carul pentru ce era daca nu pentru trup... Este evident ca trupul lui a suferit o transformare, iar mantia, cea care a ramas materiala a cazut, normal si firesc...smile.gif
De aceea, Iisus precizeaza lui Toma, chiar dojenindu-l: 27. Apoi a zis lui Toma: Adu degetul tău încoace şi vezi mâinile Mele şi adu mâna ta şi o pune în coasta Mea şi nu fi necredincios ci credincios. Caci Toma nu credea ca Iisus mai poate fi in trup... De aceea trebuie sa apelam la credinta si nu la logica materiala...Ori el a vazut trupul lui Iisus, ba mai mult l-a si atins cu mana, ca sa nu i se para nalucire... De remarcat ca trupul lui Iisus pastra ranile, tocmai pentru a se vedea ca este acelasi trup...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 27 Feb 2007, 05:11 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 28 Feb 2007, 08:49 AM
Mesaj #14


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



Revenind un pic la subiectul principal al topicului, iata un articol aparut azi in Evenimentul Zilei: http://www.evz.ro/article.php?artid=294042

De aici reiese ceea ce s-a discutat si pina acum, adicatelea tongue.gif , chestia asta e o mare facatura, asa cum se arata si in articol, Isus, a devenit 'un brand care se vinde bine'!

@Clopotel,
QUOTE
Dupa ce Iisus a intrat in camera unde erau apostolii, trecand prin usile incuiate, pe ce crezi tu a ca pus mana Toma? Nu pe ceva material?


Hmmm... pai sa vedem. rolleyes.gif
Da, a pus mina pe ceva material, dar a fost vorba despre o materializare a lui Isus. Uite, gindeste-te la ingerii care in citeva ocazii au luat corpuri umane, desi ei sint fiinte spirituale, asadar au aceasta capacitate, la fel si Isus. El a facut lucrul acesta ca sa ii demonstreze lui Toma, ca el era inviatul Isus.
Sa ne gindim la doua intrebari acum, care ne vor ajuta sa vedem cu ce fel trup a inviat Isus, asta pe linga argumentele lui Pavel si al lui Petru:
De ce nu l-au recunoscut discipolii din prima ? doar era acelasi Isus, acelasi trup ? (Luca 24:15-32; Ioan 20:14-16)
Cum s-a facut ca Isus sa apara in mijlocul discipolilor, in camera unde ei se aflau, asta in ciuda faptului ca usile erau incuiate ? (Ioan 20:26).

Acest topic a fost editat de Noa: 28 Feb 2007, 12:10 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Feb 2007, 06:09 PM
Mesaj #15


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Noa,
QUOTE
@Clopotel,
QUOTE
Dupa ce Iisus a intrat in camera unde erau apostolii, trecand prin usile incuiate, pe ce crezi tu a ca pus mana Toma? Nu pe ceva material?

Da, a pus mina pe ceva material, dar a fost vorba despre o materializare a lui Isus. Uite, gindeste-te la ingerii care in citeva ocazii au luat corpuri umane, desi ei sint fiinte spirituale, asadar au aceasta capacitate, la fel si Isus. El a facut lucrul acesta ca sa ii demonstreze lui Toma, ca el era inviatul Isus.

Daca ar fi asa, atunci nu exista nici un motiv sa credem noi sau Toma ca acolo era chiar Iisus, si nu vreun inger care a luat o infatisare ca a Lui... Deci, conform supozitiilor tale, ca avem de-a face cu o materializare a unui corp in alt corp, pe ce baza esti sigura ca aclo a fost cu adevarat Iisus si nu un inger, de ex.? Pai Iisus atunci S-a intrupat a doua oara?Adica S-a reincarnat?
QUOTE
Sa ne gindim la doua intrebari acum, care ne vor ajuta sa vedem cu ce fel trup a inviat Isus, asta pe linga argumentele lui Pavel si al lui Petru:
De ce nu l-au recunoscut discipolii din prima ? doar era acelasi Isus, acelasi trup ? (Luca 24:15-32; Ioan 20:14-16)

Pentru ca, din nu stiu ce motiv smile.gif, nici tu nu vezi explicatiile ce ti se dau clar acolo:
15 Şi pe când vorbeau şi se întrebau între ei. şi Iisus Însuşi, apropiindu-Se, mergea împreună cu ei.
16 Dar ochii lor erau ţinuţi ca să nu-L cunoască.
17 Şi El a zis către ei: Ce sunt cuvintele acestea pe care le schimbaţi unul cu altul în drumul vostru? Iar ei s-au oprit, cuprinşi de întristare.
(Luca 24)
QUOTE
Cum s-a facut ca Isus sa apara in mijlocul discipolilor, in camera unde ei se aflau, asta in ciuda faptului ca usile erau incuiate ? (Ioan 20:26).
Deoarece trupul lui Iisus, desi a avut tot timpul acelasi trup, era spiritual, si asa cum am spus, materialul este total controlat de spiritual... Dar atat in interior cat si in exteriorul incaperii, vorbim de acelasi trup, care pastra si semnele de pe cruce...
Acelasi trup care a mers pe apa... Sa ne amintim, asa cum ti-am spus, de trupul de carne si sange al lui Petru care si el a mers pe apa... Apoi daca trupul de carne merge pe apa, atunci al tau de ce nu merge? Ce diferenta este intre trupul tau si trupul lui Petru care a mers pe apa?

Dar cred totusi, ca discutia aceasta, nu prea isi are locul la acest topic... Prin urmare, iti propun tie sau altora interesati de ea, fie sa o continuam pe un topic dedicat, fie pe email...
Multumesc frumos!

Acest topic a fost editat de Clopotel: 28 Feb 2007, 06:13 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 1 Mar 2007, 06:14 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



Si ca fapt divers, ontopic totusi:
QUOTE
Simcha Jacobovici este si realizatorul documentarului "Iacov, fiul lui Josef, fratele lui Jesus", din 2003, bazat tot pe inscriptia de pe un sarcofag, care s-a dovedit a fi un fals. In 2004, politia israeliana a denuntat, in urma unei anchete, acest mare fals si i-a arestat pe cei care au realizat inscriptiile de pe sarcofage.


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 1 Mar 2007, 07:08 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Daca documentarul a fost facut de James Cameron ..vreau sa va aduc la cunostiinta un simplu aspect...si spun de la inceput ca nu atac..ci doar spun ca acesta a recunoscut public ca este mason in 1995 la o emisiune publica...fiecare poate interpreta ulterior cum doreste... hh.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 1 Mar 2007, 07:25 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



Si totusi nu as specula ca este vorba de ceva mai mult decat de castigul facil de bani, vorba lui Florian Bichir:
QUOTE
Nu cred insa ca aparitia acestor subproduse culturale face parte dintr-un plan diabolic, ca este un brat al „caracatitei iudeo-masonice”. La mijloc e vorba doar de bani. Sa nu uitam ca unul dintre realizatori, James Cameron, este regizorul seriei „Terminatorul”, al filmelor „Aliens”, „Titanic”, „Minciuni adevarate”, „Ingerul intunecat”, adica un om care stie ca Hollywoodul nu crede in dogme sau in Inviere, ci doar in dolari.


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 4 Mar 2007, 07:55 AM
Mesaj #19


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



QUOTE (Noa)

Pavel catre corinteni, capitolul 15:  

42. Aşa este şi învierea morţilor: Se seamănă (trupul) întru stricăciune, înviază întru nestricăciune;  
43. Se seamănă întru necinste, înviază întru slavă, se seamănă întru slăbiciune, înviază întru putere;  
44. Se seamănă trup firesc, înviază trup duhovnicesc. Dacă este trup firesc, este şi trup duhovnicesc.  
46. Dar nu este întâi cel duhovnicesc, ci cel firesc, apoi cel duhovnicesc.  
47. Omul cel dintâi este din pământ, pământesc; omul cel de-al doilea este din cer.  
50. Aceasta însă zic, fraţilor: Carnea şi sângele nu pot să moştenească împărăţia lui Dumnezeu, nici stricăciunea nu moşteneşte nestricăciunea. 

La cele afirmate de tine, Noa, mai doresc să zic un singur cuvânt: AMIN!


Am extras câteva întelesuri din articolul escrocilor canadieni care au scris "Jesus Family Tomb Believed Found":

- suggests a 2,000-year-old Jerusalem tomb could have held the remains of Jesus
- findings suggest that Jesus and Mary might have produced...
-The DNA findings open a potentially significant chapter...
-names believed to be associated with...
-Jesus likely lived during...
-Mariamene, or Mariamne, probably was...
-She likely was...
-Jacobovici and his team suggest it is possible...
-Judah, whom they indicate may have been...
-could have been the...
-would have fit the "James" ossuary.
-the lost burial box could be...

Cei care cunoasteti engleza bine, remarcati cu usurintă că nimic nu este cert după cum arată cuvintele extrase de mine din acel subiect. Până în prezent doar presupuneri, ca de obicei! ... prezumtii, prezumtii, prezumtii!

Acest topic a fost editat de Emil Condor: 4 Mar 2007, 07:56 AM


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 7 Mar 2007, 10:12 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Artanis, bun articolul semnalat de tine. Totusi, in spiritul adevarului, as mentiona ca osuarul nu este un sicriu, ci un fel de urna in care osemintele sunt mutate dupa un anumit numar de ani.

In rest totul merge pe suggest, likely etc. Daca priviti cu atentie inscripiile de pe osuare va veti da seama ca ele sunt mai mult zgariate decat sapate (nu le-as numi inscripii, ci mai degraba scrijelituri), iar cea cu Jeshuah (Iisus) e ingrozitor de ilizibila.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 7 Mar 2007, 10:30 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



Daca doresti un link in care se demonteaza serios si sistematic pseudoargumentele producatorilor filmului, iti sugerez blog-ul Dr. Ben Witherington:
http://benwitherington.blogspot.com/2007/0...omb-theory.html


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 8 Mar 2007, 12:14 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Merita o privire:

http://www.bibleinterp.com/articles/Reply_to_Shankes.htm

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rex_Pelasgorum
mesaj 10 Mar 2007, 12:35 AM
Mesaj #23


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 76
Inscris: 23 September 06
Din: Sarmizegetusa
Forumist Nr.: 8.714



Iisus a devenit un "brand", iar din acest "brand", se scot (si se vor mai scoate incontinuare) bani grei.

Nu cred ca este vorba de un atac impotriva crestinismului. Crestinismul a cam disparut in Europa de Vest (vedeti doar cati merg la biserica si veti ramanea socati...). E vorba pur si simplu de bani. Bani.

A inviat Iisus ? Eu cred ca da. De ce spun asta ? Ucenicii nu erau oameni instruiti, erau oameni simpli, incapabili de a realiza o farsa elaborata. Si de ce sa moara in chinuri cumplite pentru o minciuna ? Nu e vorba de morti obisnuite, ci de morti chinuitoare, dureroase, lente, inimaginabil de crude. In plus, pana acuma nimeni din randul celor care zic ca Iisus a murit nu au reusit sa produca o dovada suficient de convingatoare in acest sens - daca trupul lui ar fi ramas pe pamant, mai ales ingropat in cadrul unui monument funerar major , de tipul celui de la Talpiot, evreii ar fi aratat cu degetul intr-acolo.

Trecand peste aceste considerente, va recomand sa urmariti filmul "The body" (Trupul), cu Antonio Banderas. Este un film superb care trateaza tocmai aceasta problema...





--------------------
Pe când nu era moarte, nimic nemuritor,
Nici sâmburul luminii de viată dătător,
Nu era azi, nici mâine, nici ieri, nici totdeauna,
Căci unul erau toate si totul era una.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 12 Mar 2007, 11:30 PM
Mesaj #24


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Una dintre problemele celor care neaga invierea este tocmai absenta trupului lui Isus.
- Niciunul dintre discipolii sai nu era in stare sa monteze o astfel de farsa, cu atat mai putin sa-si dea viata pentru ea.
- Discipolii recunosc ca initial chiar nu au crezut ca Isus inviase, si ca au inteles foarte greu acest lucru.
- Crestinismul timpuriu s-a dezvoltat extrem de rapid, mai rapid ca orice alta religie, tocmai datorita unor minuni facute de apostoli, nu doar prin viu grai si munca de propaganda.

Daca alde Petru, Ioan si restul ascundeau trupul lui Isus, ei ar fi trait sfasiati toata viata de remuscari, si in niciun caz nu s-ar fi caznit sa convinga mii de oameni ca l-au vazut inviat. Dar Pavel spune ca circa 500 de oameni l-au vazut pe Isus cel inviat, asa ca martorii oculari erau mult mai multi.

Invierea lui Isus este baza crestinismului nu doar pentru ca asa ar dori sa creada crestinii. Sau pentru ca s-ar agata cu disperare de o iluzie.
Ci pentru ca exact aceasta inviere a declansat religia cu cea mai rapida raspandire in istorie. Vestea ca Isus a inviat a pecetluit tot ceea ce spusese el. Or aceasta veste a fost dusa in prima etapa chiar de cei care vazusera mormantul gol, si de cei care apoi l-au intalnit pe inviatul Isus.

In fine, sunt mai multe elemente, printre care si implinirea profetiilor facute de Isus cu privire la primul secol, minunile facute de discipoli, samd.

Dar invierea sa ramane elementul de baza, fundamental pentru orice crestin. Atat de atunci, cat si de acum.

Si daca noi cei de acum credem doar pentru ca am auzit, cei de atunci credeau, o buna parte dintre ei, pentru ca vazusera.

A inventa acum povesti de amor intre Isus si Maria Magdalena nu inseamna altceva decat o flegma aruncata gratuit pe obrazul crestinismului.

Nu-i nimic, daca lucrurile merg tot asa, in circa 30 de ani Europa va avea o singura religie cu adevarat activa, si aia isi va tine intrunirile in moschei si minarete. Iar pentru proponentii acelei religii, argumentele istorice nu conteaza neam. Aviz amatorilor...

Acest topic a fost editat de 1,618033: 12 Mar 2007, 11:32 PM


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 17 Mar 2007, 05:33 PM
Mesaj #25


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652




Nu e greu de inteles ca "cercetarile" privind trupul lui Iisus si aventura cu Maria Magdalena sunt subordonate unui crez anticrestin.


Acest topic a fost editat de andra_v: 17 Mar 2007, 05:49 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 15 Apr 2007, 03:38 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Isus a fost un muritor de rand. La consiliul de la Niceea, anul 325 d.H. s-a votat un Isus divin de catre cei care doreau sa controleze prin religie masele de oameni: 318 episcopi (316 pentru, 2 impotriva)

Acest topic a fost editat de marky: 15 Apr 2007, 03:40 PM


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Apr 2007, 09:04 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE (marky @ 15 Apr 2007, 02:38 PM)
Isus a fost un muritor de rand. La consiliul de la  Niceea, anul 325 d.H. s-a votat un Isus divin de catre cei care doreau sa controleze prin religie masele de oameni: 318 episcopi (316 pentru, 2 impotriva)

Inainte de aparitia lui Isus au existat prorocii precrestini, precum Ilie si Ioan Botezatorul, Isus insusi facand parte din una din sectele existente in acea perioada precrestina. Totusi daca e sa dam crezare Bibliei, Isus era inzestrat cu "puteri" miraculoase care demonstrau legatura sa cu Divinitatea. Consiliul de la Niceea a facut cel mai mare rau crestinismului, scenariul, cum Biblia propovaduieste adevarul, este cat se poate de clar ca acesta va iesi intodeauna la suprafata, precum uleiul din apa. Ceea ce este important este ca Isus a existat, ramane sa aflam rolul sau real, jucat in dezvoltarea "crestinului" si crestinismului. Poate ca vom intelege mai bine mesajul altor secte precrestine, rolul lor in dezvoltarea bisericii crestine.

Acest topic a fost editat de marduk: 17 Apr 2007, 09:05 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 13 May 2007, 12:00 AM
Mesaj #28


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



Secretul lui Iisus care nu-l intelege mai nimeni, din pacate.

Filip il intreaba pe Iisus "Iisuse, ne arati si noua pe Tatal ( Iehova, Dumnezeu) ?

Iisus: "Cine ma vede pe mine pe mine il vede pe Tata, Filipe de atata timp esti ucenicul meu si nu ai inteles inca asta?" ( redata din memorie)

Daca ucenicului lui nu intelesese bine fiind la Iisus l,nu este de mirare ca oamenii de azi nu inteleg din biblie, caci biserica si Satan a facut tot ce a putut de a indeparta focusul de pe Iisus ( sa pus pe Maria, pe sfinti, pe Dumnezeu invisibil si nepersonal)

Iisus : "Eu sunt drumul si viata si adevarul" si deci nu Tatal.. caci de fapt e acealsi lucru, insa cu o diferenta mare esentiala: pe Iisus oameni si-l pot imagina, il pot dvedea, si imbratisa si vorbi cu el si ca om omul poate avea increde in el si deci se poate si iubi. Un Dumnezeu inimaginabil nu se poate iubi si nici macar imagina...

Iisus a fost spiritul lui Dumneezeu incarnat ca om asa cum si a fost prorocit de 5-6 profeti in testamentul vechi. Se poate spune ca Iisus = Dumnezeu insa este adevarat in acelasi timp ca Iisus a fost si un om si ca
Dumnezeu a existat mai departe asa cum este de la inceput in timp ce o particica din el a fost pe pamant. Aceea scanteie divina - spirit - este de fapt in orice om si deci a fost si Iisus, diferenta intre Iisus insa si un om normal a fost ca sufletul lui Iisus nu a fost sufletul unui om creat si un suflet creat de Dumnezeu pt. el insasi ca om. Dumnezeu si-a facut prin mantuirea pamantului si el un trup visibil si a devenit pt. prima oara asemanator cu ingerii si oamenii care i-a creat ( ingerii arata ca si un om - numai ca sunt perfecti la fizic si suflet si insusiri. Dumnezeu s-a coborat
ca sa devine vizibil copiilor Lui. Cred ca orice parinte si-ar dori acelasi lucru, daca el nu ar putea sa-si vada copii si copii s-ar indeparta de el fiindca eset invisibil.

Deci Dumnezeu arata acum ca Iisus - si Iisus este Dumnezeu, caci numai Dumnezeu ca om pe pamant ca si noi a putut sa ne salveze prin ceea ce a facat si nici un om "normal" nu ar fi avut puterea sa faca ce a facut Iisus.

De 2000 de ani incoace Dumnezeul infinit si de necuprins , prezent in toata materia si care a creat ingerii si oamenii si toate univeserle material esi spirituale si tot ce exista a devenit VISIBIL, tangibil, ne-a devenit nu numai Tata, dar si frate. Tocmai aici pe ACEASTA Planeta MINUSCULA, caci Dumnezeu se arata mare in ce eset mic si slab - UMILINTA PERFECTA.

Dumnezeu s-a lasat deci ca om omorat de oameni si a trait ca om ca si orice om creat de el pe acest pamant. DUMNEZEU !!!

Pamantul acesta mic si nenorocit si rau din cauza caderii lui Adam in pacat si al influentei Satanei lasata de Dumnezeu pt. a da omului posibiltatea de alegere si de dezvoltare spirituala este cel mai important punct din toate stelele si galaxiile catre exista si noi avem sansa sa traim aici unde Dumnezeu si-a luat trup de om in Iisus.

Cine intelege ceea ce am scris cu inima isi poate da seama de Iisus
este asa de important si de ce toate Religiile si Esoterica care este manipualata de Satan, de Lucifer, de primul ingerul creat si cel cazut
NU DORESTE sub nici o forma ca oamenii sa creada in Iisus sau sa inteleaga cuvintele spuse chiar de el "Cine ma vede pe mine il vede pe Dumnezeu" .- "Eu si Dumnezeu suntem una" ( si aceeasi) .... "Eu sunt drumul si viata si adevarul" (si in afara de mine nu mai exista alt Dumenezeu"... si ca Dumnezeu a luat trup de om ca oamenii sa-l poata iubi, caci ce om poate sa iubeasca ceva cu adevarat ceva invibil. de necuprins, infinit , orisiacat de multa dragoste ar emena ?

Asta e adevarrul despre Iisus, scris in biblie si neintles de nimeni caci numai dragoastea pentru Iisus si El Insusi poate sa-i dezvaluie omului sensul adevarat al cuvintelor care de fapt in acest caz sunt chiar spuse literal : "Eu si Tatal suntem una !"

Stiu cat de multe preconceptii au oamenii si stiu cat de greu este acceptat un asa de simplu lucru, dar asta este adevarul asa cum reiese si din biblie in mod evident.

Dar fiecare sa creada ce vrea caci stiu cat de greu este sa te debarasezi de preconceptii care ti-au fost innoculate dea lungul a zeci de ani. Cele mai multe exista in religie :-)
Asta este cel mai important lucru care trebuie stiut din biblie iar al doile lucru important este ca fara dragostea de aproape si fapte de iubire pt. aproape credinta in Dumnezeu nu aduce la mai nimic.

Caci faptele si nu vorbele conteaza. Dar avand in vedere ca credinta goala este mai comoda decat sa faci ceva pt. altii fara interese materiale este clar de ce pe acest pamant se pune baza numai pe credinta. Aceasta comoditate insa costa mult, caci nu se socoteste credinta si ceea cum iti este inima ci faptele bune care lea-i facut.

Am vrut numai sa pun "punctul" pe Iisus unde trebuie, ma iertati ca am derivat prea mult.

Grabillion

Acest topic a fost editat de Grabillion: 13 May 2007, 12:09 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 11:17 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman