HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Rugaminte

Toate câte vă vor zice vouă, faceţi-le şi păziţi-le; dar după faptele lor nu faceţi, că ei zic, dar nu fac. [Matei 23:3]

Forumul Ecclesia este dedicat exclusiv crestinilor de diferite confesiuni. Ateii si personanele care critica aceasta religie sunt rugate sa foloseasca forumul de Religie si pe cel de Filosofie.
Va multumesc pentru intelegere. (Figaro)

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Ecclesia: Biserica Baptista
Tear
mesaj 8 Sep 2004, 02:01 PM
Mesaj #36


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Da, hentiu, au fost clipe cand lacrimile curgeau. Si ca sa nu se vada, le lasam sa curga doar in suflet. Si sunt convinsa ca vor mai fi. Dar am invatat ca toate trec (si noi cu ele…) Si am mai invatat sa nu-mi pierd zambetul si credinta. Iti multumesc !
1.Ai dreptate, Biblia e baza si dupa cuvantul Lui Iisus ma ghidez in viata.
2.Nu fac rocada, dar nu voi pregeta niciodata sa o cinstesc.
4.Sau poate eu inteleg gresit. Oricum, orice alegere are urmarile ei.
5.Corect !
6.Iti multumesc, si pe ai tai, daca ai sau vei avea !
Stiu ce ai vrut sa spui, dar m-am legat si eu de un fir de ata, de singurul meu vis (sau farama de realitate…) in care am simtit Lumina…
Tu poti raspunde afirmativ ? M-as bucura pentru tine.
N-am de ce sa te iert ! De-asta suntem aici adunati, ca sa discutam si sa ne gandim la spusele celorlalti. Trebuie sa invatam de la toti si de la toate in aceasta trecere care se numeste viata, nu ?
Dumnezeu sa ne binecuvanteze pe toti !


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hentiu
mesaj 8 Sep 2004, 03:34 PM
Mesaj #37


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 52
Inscris: 30 July 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.161



Tear a scris:
QUOTE
Tu poti raspunde afirmativ ? M-as bucura pentru tine.


Ei... Usoara si acelasi timp grea intrebare imi pui tu mie...

Da, a fost o asemenea zi in care m-am intalnit cu Domnul, da, am foarte multe experiente cu El.
Pe mine nu ma poate nimeni convinge ca El nu exista sau ca nu este credincios fata de mine.
Da, sunt mantuit ! Biblia spune ca oricine crede in Fiul are viata vesnica. Daca crezi cu adevarat in Fiul lui Dumnezeu ai viata vesnica !
De multe ori insa stau si ma intreb: unde este acea bucurie care ar trebui sa ma inunde stiind ca am viitorul sigur in mana lui Dumnezeu si ca orice s-ar intampla, daca acuma as muri, as merge cu el in Slava Lui ?!
Unde este acea "dragoste dintai" pentru El, unde este pasiunea mea pentru El si pentru oamenii din jurul meu, oameni pentru care El a murit si de care mie, prin actiunile (sau mai bine zis ne-actiunile) mele ii las sa moara in pacatele lor ?!

Unde este sfintenia care ar trebui sa ma caracterizeze ?! M-am multumit mai tot timpul cu linistea care mi-o da mantuirea si n-am cautat sa fiu sfant "dupa cum Tatal vostru care este in Ceruri este sfant". Am fost chemati nu doar la mantuire, ci si la sfintire si la a le spune si altora ce-a facut Domnul pentru noi !

Unde este rugaciunea pe care a r trebui s-o practic. Cat din timpul meu stau de vorba cu Mantutorul meu ?
Ce procent din viata mea dedic nimicurilor pamantesti si si ce procent dedic "strngerii de comori in ceruri ?

Da, sunt atat de repetent la toate astea !

Iti multumesc pentru intrecarea ta !
Mi-ai facut astazi un mare bine !

Sa ne binecuvanteze Dumnezeu pe toti cu viata din belsug !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 9 Sep 2004, 08:40 AM
Mesaj #38


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Bucuria de care vorbesti este in tine, dar n-o simti pentru ca esti preocupat de grijile vietii de zi cu zi. Lasa-le deoparte si vei vedea Lumina Lui. Nu e usor. Pentru un simplu om ca mine e greu, dar nu imposibil. Tu nu esti un "simplu om", cred eu. Dar ti-e teama. Alunga teama, alunga grijile si fa ce ar trebui sa facem toti : persevereaza in rugaciune. Si eu m-am multumit cu linistea oferita de credinta mantuirii. Si cateodata ma simt prinsa in plasa amaraciunii. Dar ma voi ruga mereu ! Dumnezeu sa-ti ajute !


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Sep 2004, 08:40 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
hentiu
mesaj 9 Sep 2004, 01:15 PM
Mesaj #39


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 52
Inscris: 30 July 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.161



Tear a scris:
QUOTE
Tu nu esti un "simplu om", cred eu.


Dar ce fel de om crezi tu ca sunt ?
Sunt un simplu om care daca mai este inca, este doar prin harul lui Dumnezeu.
Nu am temeri pentru ca vitorul meu este sigur in Hristos.
Inteleg la nivelul mintii acest lucru si cu mintea ma bucur de aceasta. Problema este ca nu inteleg intotdeauna aceste lucruri cu inima, ceea ce este foarte important...

Solutia este oricum cea pe care o dai tu: o relatie mai stransa cu Hristos in rugaciune si in Cuvant !

Multumesc pentru sfaturi !

Liviu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 9 Sep 2004, 02:06 PM
Mesaj #40


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Esti un om care se straduieste mult mai mult decat majoritatea, cred eu. De aceea, intentia mea nu a fost de a-ti da sfaturi. Am impartasit si eu ce stiu de la altii, am dat mai departe.
Referitor la minte si inima, iata ce spune RZA, un "hangiu" perseverent si deosebit : "nu te mai ruga pronuntand cuvintele (rugaciunea limbii si a buzelor). Nici nu le mai gandi (rugaciunea mintii). Rosteste-le cu sufletul. Incearca sa simti sensul acelor idei, sa comunici prin senzatii. Si ai incredere. Perseverand, vei reusi." Citeste-l si nu vei regreta. Asa cum ai spus, suntem toti uniti in Hristos, indiferent de ce biserica tinem.



--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 9 Sep 2004, 08:47 PM
Mesaj #41


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Salut pe toţi mesenii,mi s-a părut că scaunul ăsta e liber şi l-am ocupat ( rolleyes.gif ),sper să nu se supere careva!
Te salut Henţiu cu dreapta 5.gif ,dar şi cu stânga 5.gif ! Ţie vreau să mă adresez cu o întrebare.

Întâi să facem cunoştinţă: mă cheamă...n-are importanţă,spune-mi cum vrei tu,ce contează este că în Dumnezeu cred.Te asigur că n-am nici o urmă de umbră de intenţie să te atac pe tine sau biserica care o reprezinţi aici acum,departe de mine aşa ceva şi nu te mint.
Ăsta a fost preambulul,urmează chestiunea care mi-a atras atenţia,respectiv cuvintele tale care mi-au sunat aşa:

QUOTE
De multe ori insa stau si ma intreb: unde este acea bucurie care ar trebui sa ma inunde stiind ca am viitorul sigur in mana lui Dumnezeu si ca orice s-ar intampla, daca acuma as muri, as merge cu el in Slava Lui ?!
Unde este acea "dragoste dintai" pentru El, unde este pasiunea mea pentru El si pentru oamenii din jurul meu, oameni pentru care El a murit si de care mie, prin actiunile (sau mai bine zis ne-actiunile) mele ii las sa moara in pacatele lor ?!
Unde este sfintenia care ar trebui sa ma caracterizeze ?! M-am multumit mai tot timpul cu linistea care mi-o da mantuirea si n-am cautat sa fiu sfant "dupa cum Tatal vostru care este in Ceruri este sfant". Am fost chemati nu doar la mantuire, ci si la sfintire si la a le spune si altora ce-a facut Domnul pentru noi !
Unde este rugaciunea pe care ar trebui s-o practic. Cat din timpul meu stau de vorba cu Mantutorul meu ?
Ce procent din viata mea dedic nimicurilor pamantesti si si ce procent dedic "strangerii de comori in ceruri" ?

Da, sunt atat de repetent la toate astea !


Acuma întrebarea e: Cum te defineşti tu pe tine?Eşti dintre cei care încă mai caută sau dintre cei care au găsit şi-au terminat cu căutările?
Uite de ce te întreb: din câte ai scris mai sus şi din câte ştiu eu despre cum funcţionează "sistemul",aş putea trage concluzia că te învinovăţeşti pe tine pentru lipsurile care atât de sincer le mărturiseşti - cinste ţie pentru asta!Ori eşti chiar sigur că eşti tu vinovat sau responsabil,că tu eşti acela sau cumva nu eşti tu de vină?Dacă cumva pe undeva "icoana" aia ideală pictată verbal înaintea ochilor tăi despre cum ar trebui să fi n-a fost chiar o reprezentare realistă şi tu tinzi spre a fi cum nici nu se poate fi de fapt în mod constant şi permanent?Dacă vina ta nici nu există sau dacă o exista şi cumva n-o fi a ta vina că nu s-au împlinit în viaţa ta toate cele menţionate de tine şi încă altele?

S-a cam lăbărţat întrebarea aia una,mi-a curs stiloul şi dacă cumva te stânjeneşte "pata" asta treci peste ca şi când n-ar fi,nici o problemă pentru mine dacă nu-mi răspunzi!Te las şi-ţi urez cum se cuvine!


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hentiu
mesaj 10 Sep 2004, 08:56 AM
Mesaj #42


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 52
Inscris: 30 July 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.161



Salut geriA3e !

Eu cred ca am inteles intrebarea ta, chiar daca tu zici ca ti-a curs stiloul...

QUOTE
Cum te defineşti tu pe tine?Eşti dintre cei care încă mai caută sau dintre cei care au găsit şi-au terminat cu căutările?


Daca prin cautare intelegi daca mai caut mantuirea, pot sa-ti raspund sigur, fara sa-mi tremure penita: Da, am gasit mantuirea, nu are rost s-o mai caut nicaieri: Am gasit-o in jertfa Fiului lui Dumnezeu, care pentru asta a venit in lume: sa ofere mantuirea sa si viata vesnica oricui Il accepta, precum si o viata "din belsug" aici pe pamant.

Exista dupa parerea mea doua categorii de crestini:

1. unii care nu sunt siguri de mantuire si de viata vesnica.
Acestora le spun urmatorul lucru: Daca credeti in Fiul lui Dumnezeu, aveti viata vesnica !
Atat de simplu ?! (veti spune)
Da, atat de simplu pentru noi, dar pentru Dumnezeu n-a fost deloc simplu sa-si dea Fiul sa moara pe cruce...
De aceea, sa nu mai spuneti niciodata "pai nu stiu ce va fi cu mine,... va fi ce va fi cu toata lumea"...
Bucurati-va de pe-acum de mantuire si de viata vesnica traind frumos "ca in timpul zilei", fiti Fii ai Luminii, facand cinste Mantuitorului vostru. Traiti-va Credinta, dati-i viata ! " Credinta fara fapte este moarta in ea insasi".
(aici sunt niste probleme...)
2. unii cred ca daca au crezut in Hristos si au fost mantuiti, pot trai oricum, nimic nu le mai poate "fura" mantuirea
Chiar asa sa fie ?! Insusi Hristos a spus de nenumarate ori:"Credinta ta te-a mantuit, du-te si sa nu mai pacatuiesti !"

Tocmai asta este problema, asta cred ca ma intrebi:
Da, am fost mantuit, dar mantuirea, gasirea ei nu este un capat de drum ci un nou inceput.
Cand un copil se naste, este sfarsitul unui proces, dar este in acelasi timp inceputul unei noi vieti.
Tot asa este si cu mantuirea: cu nasterea din nou icepe viata de sfintire. "Fiti sfinti caci Eu sunt sfant !"

Cand imi dau seama ca in multe privinte am ramas atat de mic in credinta, cand imi dau seama ca exista atatia oameni in jur care sunt manati in viata doar de inertie, care nu-si dau seama ca linistea pe care-o au este de fapt linistea dinaintea furtunii, si eu nu fac nimic pentru a-i avertiza, cand imi dau seama ca de multe ori am capul in pamant, exact ca furnicile care in afara de musuroiul lor nu stiu nimic altceva, atunci ma ingrozesc...

Este foarte mare diferenta intre ce vrea Dumnezeu de la mine si ceea ce sunt eu, dupa 21 ani de credinta...
Veti zice: dar noi suntem oameni atat de slabi !... Noi nu putem...

Dar de asta a venit Hristos: sa nu mai fim atat de neputinciosi ! Sa intelegem ca nu mai suntem robii lui Satan si ca in Hristos putem totul. Pavel apostolul spune "Pot totul in Hristos, care ma intareste !"
Prin noi insine nu putem, dar prin El putem totul !

Asta inseamna credinta ! Credinta nu inseamna nesiguranta si neputinta !

Modelul nostru este Hristos. El a dus CA OM o viata fara pacat. Altfel n-ar fi avut autoritatea de a cere de la noi acelasi lucru.
Si intr-o zi vom fi perfecti ca El.

Astea sunt cautarile mele actuale...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 10 Sep 2004, 04:56 PM
Mesaj #43


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Bine-aţi venit! - zic tuturor!Mulţumesc de răspuns Henţiu,l-ai făcut cuprinzător şi explicit!

Despre ce căutare am putea discuta oare dacă nu despre cea după EL?! Faptul că în tine căutarea e încă vie,înseamnă că tu eşti viu,n-ai amorţit şi n-ai adormit,iar şanse ai să-ţi duci drumul până la capătul cel de sus!Îţi urez pas vioi şi drum bun!Îţi urez să cauţi ce trebuie şi să găseşti ce cauţi!

(De fapt mai voiam să spui ceva,dar abia acum mi-am dat seama că nu-şi au locul aspecte particular-personale la subiectul despre Biserica Baptistă,unde e cazul să se găsesască mai c*rând poziţiile oficiale ale celor în drept s-o reprezinte;rămâne că am să te întreb cu următoarea ocazie când ne mai întâlnim în vreun loc mai potrivit!)

Înainte cu DOMNUL!


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hentiu
mesaj 13 Sep 2004, 08:16 AM
Mesaj #44


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 52
Inscris: 30 July 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.161





GeriA3e:
QUOTE
(De fapt mai voiam să spui ceva,dar abia acum mi-am dat seama că nu-şi au locul aspecte particular-personale la subiectul despre Biserica Baptistă,unde e cazul să se găsesască mai c*rând poziţiile oficiale ale celor în drept s-o reprezinte;rămâne că am să te întreb cu următoarea ocazie când ne mai întâlnim în vreun loc mai potrivit!)


Scrie-mi pe privat, daca crezi ca e bine...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cipri
mesaj 21 Oct 2004, 09:09 AM
Mesaj #45


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 707
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.248



Pastorii baptisti au voie sa faca politica?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 21 Oct 2004, 09:59 AM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Spuneti-mi si mie mai bine daca exista pe undeva vreun cleric care nu face... rolleyes.gif
Unii mai direct, altii mai "acoperit"...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
david
mesaj 14 Dec 2004, 01:45 PM
Mesaj #47


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 74
Inscris: 21 April 03
Din: Athens, Greece
Forumist Nr.: 212



QUOTE (hentiu @ 8 Sep 2004, 04:34 PM)
[b]

Ei... Usoara si acelasi timp grea intrebare imi pui tu mie...

Da, a fost o asemenea zi in care m-am intalnit cu Domnul, da, am foarte multe experiente cu El.
Pe mine nu ma poate nimeni convinge ca El nu exista sau ca nu este credincios fata de mine.
Da, sunt mantuit ! Biblia spune ca oricine crede in Fiul are viata vesnica. Daca crezi cu adevarat in Fiul lui Dumnezeu ai viata vesnica !
De multe ori insa stau si ma intreb: unde este acea bucurie care ar trebui sa ma inunde stiind ca am viitorul sigur in mana lui Dumnezeu si ca orice s-ar intampla, daca acuma as muri, as merge cu el in Slava Lui ?!
Unde este acea "dragoste dintai" pentru El, unde este pasiunea mea pentru El si pentru oamenii din jurul meu, oameni pentru care El a murit si de care mie, prin actiunile (sau mai bine zis ne-actiunile) mele ii las sa moara in pacatele lor ?!

Unde este sfintenia care ar trebui sa ma caracterizeze ?! M-am multumit mai tot timpul cu linistea care mi-o da mantuirea si n-am cautat sa fiu sfant "dupa cum Tatal vostru care este in Ceruri este sfant". Am fost chemati nu doar la mantuire, ci si la sfintire si la a le spune si altora ce-a facut Domnul pentru noi !

Unde este rugaciunea pe care a r trebui s-o practic. Cat din timpul meu stau de vorba cu Mantutorul meu ?
Ce procent din viata mea dedic nimicurilor pamantesti si si ce procent dedic "strngerii de comori in ceruri ?

Da, sunt atat de repetent la toate astea !

Iti multumesc pentru intrecarea ta !
Mi-ai facut astazi un mare bine !

Sa ne binecuvanteze Dumnezeu pe toti cu viata din belsug !

Cum sa incep, asa cum fratele Hentiu a spus, este usoara si grea in acelasi timp o explicatie despre intalnirea cu Domnu Isus Hristos, slavit sa-i fie numele.

Cel ce se renaste dragilor, nu vede chipul unui om in vis, nu-i vorbeste nimeni, nu are viziuni, cel ce se renaste, in clipa momentului respectiv, moment pe care nu-l va uita niciodata, in clipa respectiva simte o usurare, pe urma o caldura nemaipomenita in tot trupul, caldura de o intensitate nemaipomenita, multiplicati sentimentul indragostirii de un milion de ori, si veti intelege caldura care o simte in suflet un crestin care s-a renascut spiritual. Din aceea clipa, simte non-stop prezenta lui Dumnezeu in jurul si in inima sa, duhul sfant incepe sa curga in inima lui fara intrerupere, la fel ca o cascada.

_______________

Eu sunt un crestin renascut, am fost ateu mai bine de 15 ani, un ateu convins, cum am ajuns la Cuvantul lui Dumnezeu? Este o poveste foarte lunga. Stiu, in acest moment sunt inteles doar de un frate renascut. Dar ma rog zilnic pentru toate sufletele care n-au simtit gustul si placerea renasterii spirituale. Nu sunt adept al bisericii baptiste, sunt crestin dupa evanghelie, mai bine zis: Evanghelist. Dar intre mine si fratele Hentiu nu exista nici o diferenta, dimpotriva, el este fratele meu prin Domnul Hristos. Cu el o ma intalnesc in imparatia Domnului...

______________

Sa va dau un sfat simplu dragilor:

Credeti in Dumnezeu? Da? hmmm, ia uitativa mai adanc in inima voastra, veti observa caci ati mintit, de ce?
Simplu, pentru ca nu credeti in Dumnezeu, din pacate asa este, nu credeti in Dumnezeu...

Uitate din nou in inima ta si vezi daca inima ta bate in intregime pentru Dumnezeu, daca mai presus de toate il iubesti pe Dumnezeu, daca mai presus de toate este Dumnezeu. Una din cele 10 porunci daca le incalci, este ca si cum le-ai incalca pe toate 10. Vai de voi, o sa spuneti, dar eu sunt un om bun, si am frica de Dumenzeu, si de mine Dumnezeu o sa-i aduca aminte , si de faptele bune pe care le-am comis. NU. O sa-ti spuna in ziua judecatii, NU te cunosc, piei din fata mea! In Sodoma si Gomora nu existau oameni buni? Dascali, medici, copii mici, oare ei meritau sa moara? Dar Omul este o hiena, ia trimis lui Lot un inger si i-a spus: Ia-ti nevasta, si cele doua fete impreuna cu logoditii lor si pleacati imediat din oras, pentru ca Domnul Dumnezeu v-a arunca cu foc si va pustii aceste oras. Ce-a facut Lot dupa? Ca sa vedeti cat de rau este omul, s-a culcat cu ficele lui, a facut incest, ba le-a lasat si gravide. Pe cine a salvat Dumenzeu? Tot o hiena de om. Sa-l luam pe Noe, dupa ce a debarcat, s-a imbatat ca un porc si a inceput sa danseze ca un nebun, si-a rupt hainele de pe el, a dansat in pielea goala, in fata copiiilor. Unul singur este neprihanitul, si acela este Domnul Isus Hristos.... Toti, dar toti suntem pacatosi, ne-am nascut cu pacatul lui Adam si a Evei in noi. Dumnezeu n-are nevoie de miliarde de oameni, planul sau a fost doar doi! Dar a zis: Hai sa le mai dau o sansa la idiotii astia de pamanteni, si l-a lasat pe Domnul Isus Hristos, care este Cuvantul, si cum la inceput a fost Cuvantul si Cuvantul era Dumnezeu si Dumnezeu era Cuvantul.. atunci cine este Isus Hristos?

Isus Hristos a venit cu tendita sa salveze macar un singur om. Un singur om i-ar fi fost deajuns, si nu a venit pentru noi toti, ci doar pentru cei din poporul lui Israel, dar din fericire pentru voi neamurile (asa sunt descrise popoarele pagane, barbare in biblie) poporul lui Israel, n-a inteles, chiar daca Isaia a profetit venirea, a profetit toate cele ce s-au intamplat despre Domnul Isus Hristos. Evreii n-au acceptat ideea caci Isus este Mesia, ei au crezut ca Mesia va cobora din cer intr-un car de aur, si-l vor primi cu fanfare. Totul a fost prezis cu 800 de ani inainte, dar nimeni n-a ascultat. Si astfel Isus vazind ca este batjocorit si intinat de poporul pe care Domnul Isus Hristos a incercat sa-l salveze, si-a intors capul spre neamuri, si astfel sunteti voi toti astazi iertati de toate pacatele prin sangele Domnului Isus Hristos. Dragostea Lui pentru om este interminabila.

Slavit Sa-i fie Numele in veci vecilor Amin!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vio16
mesaj 15 Mar 2005, 08:29 AM
Mesaj #48


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 80
Inscris: 26 January 05
Forumist Nr.: 5.540



David ,frumoase descrieri si binenteles cotate din sfintele scripturi,dar am mai multe intrebari pentru tine daca binenteles iti face placerea sa-mi raspunzi!Ai spus ca esti renascut !Dar poti sa mi explici in ce consta aceasta renastere?Si crezi ca se potriveste cu renastera pe care au avut-o crestinii din primul secol?Nu doresc prin aceste intrebari sa te iscodesc sau sa te injosesc dar fiinca si eu citesc prin biblie si fiinca am citit si cele scrise de tine ,as dori sa inteleg si eu aceasta renastere pe care fiecare crestin trebuie sa o aiba ca sa poate obtine mintuirea ,dar sa nu uitam caci primind aceasta renastere noi nu m-ai putem sa fim firesti si nu m-ai putem trai intr-un mod firesc!Fiinca firea spre ce tinde?Iar Duhul ce ne invata?Si cum trebuie sa traim?Sa fim?Si sa gindim ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 04:24 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman