HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Cavalerismul ..onoarea Pierduta..?
cocosel
mesaj 23 Jan 2007, 08:36 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Se cunosc multe despre cavalerism,despre cultura care l-a nutrit...
Mai mult decat un cod de comportament in razboi cat si in dragoste,reprezenta in sine un cod moral un sistem dominand intreaga viata a nobillilor evului mediu...S-a dezvoltat odata cu marile cruciade din secolul XII-lea ca un cod care intentiona sa contopeasca spiritele razboinice cu cele religioase si oarecum sa puna pe luptator in acord cu teoria crestina.Deoarece activitatile obisnuite ale unui cavaler erau la fel de contrare teoriei crestine ca si cele ale unui negustor,era nevoie de un cod moral care sa-i permita Bisericii sa tolereze Razboinicii cu constiinta impacata ...Cu ajutorul benedictinilor a aparut un cod care teoretic punea spada in slujba justitiei,dreptatii,milei,Bisericii,vaduvei,orfanuluisi asupritului.Erai facut cavaler in numele Sfintei Treimi dupa o ceremonie de purificare,spovedanie si impartasanie...
Indrazneala,aceea combinatie de curaj,putere si indemanare care l-a facut pe cavaler un PREAUX,era elementul esetial..Onoarea si loialitatea impreuna cu curtoazia ,desemnand comportarea aveau sa se numeasca cavaleresti ...iar dragostea-curteana ,geniul conducator...Un gentleman se distingea prin generozitate,prin daruri si ospitalitate avand o valoare practica ce atragea langa dansul alti cavaleri care sa lupte sub acelasi ideal...
Indrazneala nu era doar vorba goala ...ca sa lupti calare sau pe jos purtand o armura de 25-26 kg, sa te ciocnesti cu un adversar in plin galop in timp ce tii in mana orizontal o lance lunga de 5,5 m, jumatate din lungimea unui stalp de telegraf..sa dai si sa primesti lovituri cu sabia sau cu halebarda ,sa petreci jumatate din viata pe sa ....nu parea treaba unui neputincios...,sa mananci paine sau pemeti mucegaiti,carne fiarta sau cruda,sa bei apa din iaz, sa ai adapost un cort sau cateva crengi,un somn pe sponciingreunat de fiarele armurii,si cu dusmanul la o aruncatura de sageata...putem apune acum ca era demn de recunostiinta...
Loialitatea insemna cuvantul dat...si cine isi incalca juramantul era invinuit de inalta tradare...(acum poti sa afirmi vrute si nevrute...nu te mai pedepseste nimeni pentru un simplu cuvant ...
Dragostea curteana era taramul de vis,o dragoste romantica,adevarata ,una fizica fara vreo legatura cu propietatea sau familia...pentru a o justifica se considera ca innobileaza pe barbat,ca-l face mai bun in toate privintele ca l-ar determina sa devina un exemplu de bunatate,sa faca totul pentru a-si apara onoarea asa incat dezonoarea sa nu-l atinga niciodata pe el sau pe doamna pe care o iubea...(ce lume ciudata ...auzi sa iubesti fara sa te gandesti, la masina ,la casa ,la banii..oare din ce traiau..??? rofl.gif )

Daca fictiunea cavalerismului a modelat intr-o oarecare masura comportamentul exterior,ea nu a transformat natura umana mai mult decat oricare alt model pe care si l-a facut omul pentru el insusi...se stie din povestirii din legende ca o parte dintre ei se dedau la brutalitati,desfrau,blasfemie...(cavalerii teutoni in incursiunile lor armate impotriva bastinasilor neconvertiti din Lituania ii vanau pe tarani pentru distractie..)

"Totusi daca codul nu era decat o masca a violentei,lacomiei si senzualitatii,era totusi un ideal la fel ca si crestinismul, un ideal la care ca de obicei,omul nu poate ajunge...."


..asa ca ma intreb de ce cavalerii nu au ramas si in zilele noastre??????? blink.gif Ne-am pierdut dupa trecerea anilor orice noima de onoare ,orice dram de bun-simt...???? blink.gif

..dezbaterea as vrea sa mearga pe ce reprezenta cavalerismul atunci si daca mai poate fi astazi pus in discutie...


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 23 Jan 2007, 09:07 PM
Mesaj #2


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Nu s-a pierdut ideea de cavalerism în negura uitării , în zilele noastre noţiunea de cavalerism e AUTOHTONIZATĂ.

Şi acuma vedem mârţoage în zale...tot patru picioare, cămaşă de fier.
În secolul XXI nu mai avem noţiunea de un cal putere , doi cai putere, patru cai putere (aşa ca o paranteză vorbind de un cal putere voi ştiaţi că o jumătate de cal putere egal un măgar putere unsure.gif ),dar s-a păstrat conceptul de cal pe patru roţi, platoşa a fost înlocuită cu air bag !! Ar fi dat jumătate din împărăţie Teutonii pentru un air bag .

Pentru cavaleri crucidele însemnau un adevărat orgasm,mergeau cu toată dragostea la luptă TRUP ŞI SUFLET PENTRU A MEA PATRIE MUMĂ

Dacă te invit la o tură cu 100 de cai putere cu siguranţă vei rămâne marcată, ce cavaler ...deţine tehnica cavalerilor wub.gif .

Acest topic a fost editat de Colimator: 23 Jan 2007, 09:10 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 23 Jan 2007, 09:15 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Dacă te invit la o tură cu 100 de cai putere cu siguranţă vei rămâne marcată, ce cavaler ...deţine tehnica cavalerilor

..nu stiu daca ai observat dar sunt de sex masculin asa ca back off my dear... hh.gif rofl.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Jan 2007, 09:15 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Titus Herbert
mesaj 23 Jan 2007, 09:32 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



QUOTE (cocosel @ 23 Jan 2007, 08:15 PM)
..nu stiu daca ai observat dar sunt de sex masculin asa ca back off my dear... hh.gif rofl.gif

rofl.gif rofl.gif


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 23 Jan 2007, 09:35 PM
Mesaj #5


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



E un început pentru a-ţi schimba sexul...e ceva la modă.

Să revenim la cavaleri şi orientări sexuale...presupun că purtarea unui costum strivea mostenitorii...putem spune ca aveau orientari ciudate...campanile militare erau destul de lungi si o orgie prin corturi era posibila , s-au notiunea de HOMOXESUALITATE e doar tiparita in mintea oamenilor incepand cu secolul XX unsure.gif

Acest topic a fost editat de Colimator: 23 Jan 2007, 09:36 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 23 Jan 2007, 09:57 PM
Mesaj #6


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Vezi mai @cocosel, cu unul ca acest Colimator in preajma, se duce pe apa sambetei cavalerismul. Oricat de cavaler ai fi, parca tot i-ai trage un sut in penk. rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 23 Jan 2007, 10:35 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Oricat de cavaler ai fi, parca tot i-ai trage un sut in penk. 

..da si inca ce sut.. rofl.gif rofl.gif ...auzi ceva la moda...
moda cui ??? ca o sa-ti pun pofta-n cui.... rofl.gif rofl.gif rofl.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 24 Jan 2007, 05:34 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Camd ma gandesc la cavaleri eu ma gandesc la oameni scunzi, parosi,nespalati, transpirati, jegosi, stirbi, urati. In armura si pe cal, cautand bani... asta imi vine in minte.

Acest topic a fost editat de Blakut: 24 Jan 2007, 05:34 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 24 Jan 2007, 06:16 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Camd ma gandesc la cavaleri eu ma gandesc la oameni scunzi, parosi,nespalati, transpirati, jegosi, stirbi, urati.

Cred ca ai uitat sa adaugi "bine facuti" si "cu mainile cat picioarele noastre". Sa tii lancea sau ditai sabiocul de 5 kile in mana, nu cred ca era floare la ureche. Ca sa nu mai vorbim de armura aia de 25 de kile...oii deja s-au facut 30 de kg.


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 24 Jan 2007, 06:27 PM
Mesaj #10


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



Domnilor, exista inca in zilele noastre expresia " o, ce cavaler...." spusa sub tremur de gene de duduitze care au citit prea mult S. Brown. Se refera la acel barbat care deschide/ inchide usa in fata/ dupa dansele. Trage scaunul la restaurant, spre a se aseza personajul feminin comod, are pretentii ca ( ,) cunoaste bunele maniere si se poarta in consecinta. Adica nu scuipa, nu ragaie, nu emite gaze rofl.gif plateste consumatia si alte finetzuri impaienjenite de acest fel.
Oare chiar mai sint amatoare de asemenea cavalerisme ?


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 24 Jan 2007, 06:41 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Ah, deci de aia dadeam gres... ma comportam ca un cavaler medieval... rofl.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 24 Jan 2007, 06:53 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Adica nu scuipa, nu ragaie, nu emite gaze  plateste consumatia si alte finetzuri impaienjenite de acest fel.

....doamne si io credeam ca asta-i tot farmecul ...sa ragai sa nu platesc ..sa vorbesc urat.... rofl.gif rofl.gif rofl.gif

...cavalerismul sa inteleg ca nu a existat nici atunci ??? pai de ce sa il mai dorim si acum..????


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 24 Jan 2007, 06:57 PM
Mesaj #13


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



QUOTE (cocosel @ 24 Jan 2007, 06:53 PM)

...cavalerismul sa inteleg ca nu a existat nici atunci ??? pai de ce sa il mai dorim si acum..????

D.Q. , un cavaler prin excelenta, stie ce spune.
Sau nu ?


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 24 Jan 2007, 07:32 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
D.Q. , un cavaler prin excelenta, stie ce spune.

..cavaleri de regula nu prea aveau habar de ce spuneau ..le ameteau pe domnite din cateva fraze ...mai ales daca le fluturau sabia prin fata ochisorilor... rofl.gif rofl.gif
..insa pentru ca tu ai ramas printre ultimii din acest cod iti doresc sa omori din nou morile de vant si sa il cauti pe sancho..prietenul tuturor cavalerilor... thumb_yello.gif thumb_yello.gif rofl.gif
...


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 24 Jan 2007, 07:36 PM
Mesaj #15


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



QUOTE (cocosel @ 24 Jan 2007, 07:32 PM)
..insa pentru ca tu ai ramas printre ultimii din acest cod iti doresc sa omori din nou morile de vant si sa il cauti pe sancho..prietenul tuturor cavalerilor... thumb_yello.gif thumb_yello.gif rofl.gif
...

Morile de vant nu le omor, le fac sa bata cum vreau eu, iar Sancho e alaturi de mine in sa, si-mi mai trage cate una peste nas din cand in cand. ohyeah.gif


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laura k
mesaj 24 Jan 2007, 07:41 PM
Mesaj #16


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 15 December 06
Forumist Nr.: 9.085



QUOTE (Colimator @ 23 Jan 2007, 08:35 PM)


Să revenim la cavaleri şi orientări sexuale...presupun că purtarea unui costum strivea mostenitorii...putem spune ca aveau orientari ciudate...campanile militare erau destul de lungi si o orgie prin corturi era posibila , s-au notiunea de HOMOXESUALITATE e doar tiparita in mintea oamenilor incepand cu secolul XX unsure.gif


ohyeah.gif hmmmm...si tin io minte o scena dintr-un film cu si despre viteaza Ioana d"Arc....mergea ea in fruntea ostii, mai cavalera decat orice alt cavaler, in urma ei, ierarhic oranduiti:capitanii(sau cum s-or fi numit ei),cavaleria,pedestrii,si o turma de capre(banuiesc ca erau mai rezistente decat mioarele ohyeah.gif )


.....Cocoselule, decat sa-l astept pe Fat-Frumos/EL Cavalero , mai bine rad la un film cu Monty Phyton
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 24 Jan 2007, 07:53 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
.....Cocoselule, decat sa-l astept pe Fat-Frumos/EL Cavalero , mai bine rad la un film cu Monty Phyton


..este numai si numai alegerea ta...iti doresc sa ai parte de numai baietzii bine facuti dintr-o bucatica si care din 2 in 2 minutele scuipa,ragaie...si care te mai lasa si cu consumatia sa o platesti .... rofl.gif rofl.gif ...
...cavalerul in perioada medievala instituia un cod al bunelor maniere (bine cu mici scapari)...si transforma domnisoara intr-o mica adoratie...
sa nu imi spui ca nu ti-ai dorit niciodata ...sa primesti flori ,sa ti se spuna din minutel in minutel cat de frumoasa,gingasa,draguta,simpatica faptura esti...sa ti se spuna sau sa ti se faca declaratii de amor ....sa iti ia cineva apararea in numele dragostei...?????....


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
laura k
mesaj 24 Jan 2007, 08:52 PM
Mesaj #18


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 15 December 06
Forumist Nr.: 9.085



Cocosel, daca am spus ca nu il astept pe Fat-Frumos, asta nu a insemnat ca doresc un badaran care sa scuipe , ragaie si rontaie seminte.Doar ca destule gesturi cavaleresti s-au cam lasat cu aluzii tongue.gif si sa fiu *mica adoratie* a cuiva m-ar face sa ma simt nefiresc....unde mai pui ca as ride(rusine mie, recunosc ) de te iubesc-ul din minut in minut.Nu ti se pare ca e si un pic de artificialitate , asa, de dragul cavalerismului[I]?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 24 Jan 2007, 09:20 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
*mica adoratie* a cuiva m-ar face sa ma simt nefiresc....unde mai pui ca as ride(rusine mie, recunosc ) de te iubesc-ul din minut in minut.

...este un pic nefiresc dar asa erau lucrurile atunci...iar cavaleri de astazi nici macar pe jumatate nu pot a se compara cu cei de atunci...sincer femeile erau cele mai castigate atunci... rolleyes.gif rolleyes.gif tongue.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 24 Jan 2007, 09:31 PM
Mesaj #20


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



QUOTE (cocosel @ 24 Jan 2007, 09:20 PM)
.sincer femeile erau cele mai castigate atunci... rolleyes.gif rolleyes.gif tongue.gif

Da, centura de castitate. hh.gif rofl.gif


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 24 Jan 2007, 09:39 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Da, centura de castitate.

...pai asta-i farmecul sa te chinui mai cavalere..ce vrei totul de-a gata... rofl.gif rofl.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 24 Jan 2007, 09:41 PM
Mesaj #22


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



QUOTE (cocosel @ 24 Jan 2007, 09:39 PM)
...pai asta-i farmecul sa te chinui mai cavalere..ce vrei totul de-a gata... rofl.gif rofl.gif

DECI, mentalitatea domnitelor s-a pastrat peste secole. Mda, stiam eu.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 24 Jan 2007, 10:09 PM
Mesaj #23


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



QUOTE (Blakut @ 24 Jan 2007, 04:34 PM)
Cand ma gandesc la cavaleri eu ma gandesc la oameni scunzi, parosi,nespalati, transpirati, jegosi, stirbi, urati. In armura si pe cal, cautand bani... asta imi vine in minte.

rofl.gif rofl.gif Ce-mi place topicul asta! sorry.gif


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 24 Jan 2007, 10:40 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
DECI, mentalitatea domnitelor s-a pastrat peste secole. Mda, stiam eu

....se pastreaza ca se transmite din generatie in generatie..pe linie materna.. rofl.gif rofl.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 30 Jan 2007, 02:59 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Vreau sa aduc in tema o alta latura a discutiei oare cavalerii au existat vreodata sau au fost doar niste povesti frumoase,legende spuse celor tineri pentru a putea sa inteleaga anumite valori generale, morale...
Se stie de anumite personaje care au laudat in cantecele lor acesti cavaleri ratacitori...in aceea epoca sunt cunoscuti JONGLEURII care asemenea lautarilor vechi in continua lor ratacire de la un balci la altul,de la un hram la altul,de la un castel la altul imprumuta si dezvolta temele locale si in speta si faptele de vitejiei ale cavalerilor... thumb_yello.gif
Iar ca si adoratia sa intre in poveste apar apoi trubadurii care pun in versuri si le transforma in poezii marile cuceriri ale cavalerilor si marile iubiri... jamie.gif laugh.gif


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 10:37 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman