HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Preotii Oamenii Divinitatii..?
axel
mesaj 22 Jan 2007, 09:44 AM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Mai-draga, ti-am spus sa nu-mi mai zici draga! Dar vad ca nu pricepi!


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 22 Jan 2007, 12:11 PM
Mesaj #72


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



clopo
QUOTE
De acord ca nu toata lumea intelege, insa daca nu intelege, e bine sa intrebe, nu sa vina fluturand sabia... Parerea mea...

QUOTE
Din pacate, constat, ca atat de rau ti-ai pervetit morala, incat ai devenit obsedat de sex... Cum auzi cuvantul:"drag","draga", "dragoste", "iubire" etc. tu te gandesti doar la sex  Eu nu stiu prin ce intamplari nefericite, sau de alta natura, ai trecut tu, insa iti spun ca dragostea si iubirea aproapelui, la care ne indeamna Iisus, nu are nici o legatura cu sexul... E ca si dragostea parinteasca, sau iubirea fata de fratele tau, sau fata de sora ta, o iubire curata, nu incestuoasa....


De ce nu te autoeditezi acum? Tu cind esti off-topic este OK?

D'aia sunt suspicios referitor la tine si tot sustin ca esti o fetita mica si razbunatoare. Ti-am dat dovada. Cum te prind cu minciunica, ma editezi.
Iar pe tine, niciodata. Asa fac fetitzele mici si rautacioase.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 24 Jan 2007, 09:46 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Iisus despre carturari si farisei, Matei, 23:
3. Deci toate cāte vă vor zice vouă, faceţi-le şi păziţi-le; dar după faptele lor nu faceţi, că ei zic, dar nu fac.

Iar asta se poate aplica chiar si preotilor care seamana cu fariseii si carturarii, adica nu fac faptele pe care le cer in numele lui Iisus. Cu atit mai mult trebuie sa facem ce spun preotii daca ei sunt inaintea noastra implinitori ai faptelor cerute de Iisus, intre care prima e dragostea fata de semeni.

Unii dintre noi ii judecam, inraindu-ne din cauza asta, dar sa avem grija sa nu fim judecati!


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Jan 2007, 09:46 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
cocosel
mesaj 24 Jan 2007, 10:54 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Unii dintre noi ii judecam, inraindu-ne din cauza asta, dar sa avem grija sa nu fim judecati!

..eu cred ca asa cum ei sunt oamenii si pot sa ne judece asa si noi suntem oamenii si ii putem judeca...singurul insa care se afla deasupra tuturor este El...si nu ne va judeca pe totii...ne judeca in fiecare zi...


--------------------
"Mć simt ca īntr-o barcć, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce īn ce mai departe de mal. Chiar dacć as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa cć prefer sć tac si sć cred cć alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 24 Jan 2007, 11:14 PM
Mesaj #75


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Cocosel,
QUOTE
asa cum ei sunt oamenii si pot sa ne judece asa si noi suntem oamenii si ii putem judeca

In nici un caz... Vorbesc dpdv crestin... Un preot nu judeca pe nimeni si nici noi nu avem voie sa judecam pe preoti sau pe oricine altcineva... Iti dau niste citate ca sa vezi si singur...
30 Căci cunoaştem pe Cel ce a zis: "A Mea este răzbunarea; Eu voi răsplăti". Şi iarăşi: "Domnul va judeca pe poporul Său". (Evrei 10)
1 Pentru aceea, oricine ai fi, o, omule, care judeci, eşti fără cuvānt de răspuns, căci, īn ceea ce judeci pe altul, pe tine īnsuţi te osāndeşti, căci acelaşi lucruri faci şi tu care judeci.
2 Şi noi ştim că judecata lui Dumnezeu este după adevăr, faţă de cei ce fac unele ca acestea.
3 Şi socoteşti tu, oare, omule, care judeci pe cei ce fac unele ca acestea, dar le faci şi tu, că tu vei scăpa de judecata lui Dumnezeu? (Romani 2)
4 Cine eşti tu, ca să judeci pe sluga altuia? Pentru stăpānul său stă sau cade. Dar va sta, căci Domnul are putere ca să-l facă să stea.
10 Dar tu, de ce judeci pe fratele tău? Sau şi tu, de ce dispreţuieşti pe fratele tău? Căci toţi ne vom īnfăţişa īnaintea judecăţii lui Dumnezeu.
(Romani 14)


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 25 Jan 2007, 01:13 PM
Mesaj #76


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV
QUOTE
Cu atit mai mult trebuie sa facem ce spun preotii daca ei sunt inaintea noastra implinitori ai faptelor cerute de Iisus, intre care prima e dragostea fata de semeni.

Dragostea fata de semeni este in momentul in care propovaduim Evanghelia. Exista si fizic, dupa posibilitati, porunca de a purta de grija aproapelui. Dar in primul rind propovaduirea, pt ca problema omenirii nu este saracia sau boala ci iadul.
QUOTE
28Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, dar cari nu pot ucide sufletul; ci temeţi-vă mai degrabă de Celce poate să piardă şi sufletul şi trupul īn gheenă.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 25 Jan 2007, 01:25 PM
Mesaj #77


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (zexelica @ 25 Jan 2007, 10:13 AM)
Dragostea fata de semeni este in momentul in care propovaduim Evanghelia.

Man, you have an obsession!


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 25 Jan 2007, 01:30 PM
Mesaj #78


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



javascript:emoticon(':rofl:')


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 25 Jan 2007, 01:36 PM
Mesaj #79


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Felina
Dusmanul celor nesalvati este Dumnezeu, care are dreptul , puterea si obligatia sa-i trimita in iad daca ii va gasi pacatosi, iar Biblia spune ca toti sunt pacatosi.
Asta este pericolul real al omenirii. Iar scaparea este prin salvare. Iar aceasta este strins legate cu auzirea Cuvintului.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 25 Jan 2007, 01:50 PM
Mesaj #80


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (zexelica @ 25 Jan 2007, 10:36 AM)
Felina
Dusmanul celor nesalvati este Dumnezeu, care are dreptul , puterea si obligatia sa-i trimita in iad daca ii va gasi pacatosi, iar Biblia spune ca toti sunt pacatosi.
Asta este pericolul real al omenirii. Iar scaparea este prin salvare. Iar aceasta este strins legate cu auzirea Cuvintului.

Esti extrem de incoerent. Foarte putin poate intelege mintea mea inceata din posturile tale.

Vrei sa spui ca NUMAI impartirea de biblii inseamna dragoste de oameni?
E clar ca e bine ca biblia sa fie citita, nu contest. Iar cel ce imparte biblii face un lucru f frumos si foarte bun. Dar te agati de impartirea asta ca si cand ar fi singura dovada de dragoste valabila. iar cu asta nu sunt de acord. Daca am impartii toti biblii, ce-ar iesi? Lasa fiecaruia libertatea sa imparta dragostea de aproape in felul lui.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 25 Jan 2007, 02:26 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Iar aceasta este strins legate cu auzirea Cuvintului.
Si dupa auzire? Ca daca ne oprim aici e bai.

Acest topic a fost editat de IoanV: 25 Jan 2007, 02:33 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 25 Jan 2007, 03:41 PM
Mesaj #82


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV
Spuneti si intoarceti cuvintele cum vreti voi.
EVANGHLIZATI LUMEA.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 25 Jan 2007, 07:10 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Cea mai buna evanghelizare este cea prin fapta buna printre oameni, asumarea riscului de a fi socotit inapoiat si judecat la gramada pentru ca indraznesti sa spui ca Dumnezeu ti-a facut bine si te ajuta mereu. Nu invatatura fariseiasca sau carturareasca, in care se leaga bine cuvintele dar te intrebi unde e duhul iubirii din ele.
Exact cum Dumnzeu ne-a cuprins cu dragostea Lui Iisus, asa trebuie sa facem si noi, sa ne cuprindem semenii cu dragostea noastra, sa ii iubim, sa ii iertam, chiar daca ei nu ne iarta si ne judeca. Asta cred eu ca e evanghelizarea, faptele, nu vorbele.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 25 Jan 2007, 09:40 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Exact cum Dumnzeu ne-a cuprins cu dragostea Lui Iisus, asa trebuie sa facem si noi, sa ne cuprindem semenii cu dragostea noastra, sa ii iubim, sa ii iertam, chiar daca ei nu ne iarta si ne judeca.

Nu numai ca subscriu ci si intaresc acest aspect trebuie intr-adevar sa ne iubim semenii neconditionat ,sa ii iertam chiar daca ei nu ne iarta...ai dreptate..
Dar oare Dumnezeu ne-a iertat stramosii pe Adam si pe Eva s-au in continuare traim in pacat...???? si va trebui sa platim pentru asta???


--------------------
"Mć simt ca īntr-o barcć, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce īn ce mai departe de mal. Chiar dacć as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa cć prefer sć tac si sć cred cć alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 26 Jan 2007, 01:10 AM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Bineinteles ca i-a iertat. Dar a fost suparat pe ei? Daca te iert pe tine, o fac pentru mine. Sau, gresala mea fata de tine, pe care o ierti tu, nu sterge pacatul meu ci te dezleaga pe tine de el.
Asa nici Dumnezeu nu a putut sa sterga pacatul lui Adam si Eva pina cind din oameni s-a nascut Fiul Lui. Spune ca nici nu isi va aduce aminte de ele. Insa greselile in cei cre fac pacate ramin si trebuie sa se vindece prin tratament spiritual - cainta la duhovnic si stergere de sus. De platit platim pentru ceea ce noi insine alegem sa facem. Prin alegeri corecte ne dovedim vrednicia si primim indurarea, iertarea=stergerea pacatelor si dobindim Duhul sfint.

Acest topic a fost editat de IoanV: 26 Jan 2007, 01:13 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 30 Jan 2007, 02:35 PM
Mesaj #86


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



QUOTE
Dar oare Dumnezeu ne-a iertat stramosii pe Adam si pe Eva s-au in continuare traim in pacat...???? si va trebui sa platim pentru asta???

QUOTE
Bineinteles ca i-a iertat. Dar a fost suparat pe ei?


I-a blestemat. Nu am gasit nicaieri in Biblie (eu nu am autoritate decit Biblia in intregimea ei) unde scrie ca i-a iertat.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 11:11 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman