HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> Implinirea Legilor Ceremoniale Din Vt In Nt, cheia interpretarii spirituale a Bibliei
zexelica
mesaj 12 Jan 2007, 01:57 AM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Stim ca legile ceremoniale ale VT trebuie sa se implineasca in Hristos, fiind "umbre" ale lucrurilor reale. De ex. Pastele a fost o sarbatoare ceremoniala care simboliza venirea lui Hristos pentru a plati pacatele poporului Sau. Aceasta s-a implinit fizic EXACT la data stabilita in calendarul ceremonial evreiesc.
La fel Cinzecimea, sarbatoare ceremoniala care simboliza inceperea evanghelizarii lumii prin institutia divina a bisericilor s-a implinit fizic, exact la data stabilita de calendarul ceremonial evreiesc (Fapte 2:1).

Stiind din 1Corinteni 2:13 ca trebuie sa comparam lucruri spirituale cu lucruri spirituale, atunci in aceste doua legi vedem mecanismul simbolisticii Bibliei, avind un exemplu efectiv.

Stiind acestea, haideti sa studiem in VT celelalte legi ceremoniale si sa gasim implinirea lor.

Putem incepe cu un exemplu: Leviticul 25.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Jan 2007, 03:02 AM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Levitic 25

30Dar dacă această casă, aşezată īntr'o cetate īnconjurată cu ziduri, nu este răscumpărată īnainte de īmplinirea unui an īntreg, ea va rămīnea de veci cumpărătorului şi urmaşilor lui; iar īn anul de veselie să nu iasă din ea.

31Casele din sate, cari nu sīnt īnconjurate cu ziduri, să fie privite ca ţarini de pămīnt: ele vor putea fi răscumpărate, şi cumpărătorul va ieşi din ele īn anul de veselie.

Cum sa intelegem aceasta lege ceremoniala, care totusi, trebuia respectata?
Cu versuri sa incerca sa definim elementele legii.

Clopotel s-a oferit sa ne raspunda.

Astept cu interes raspunsul sau.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Jan 2007, 08:07 PM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Am uitat sa va informez: CLOPOTEL nu poate sa ne mai raspunda, pentru ca dogma sa nu are asa ceva in inventar.

Imi pare rau si va invit sa gasiti raspunsurile din Biblie. Multi sunt cei de pe forum care declara in sus si in jos ca iubesc pe Dumnezeu. Hai sa vedem daca stiu cintarea cea noua, care este limbajul spiritual al imparatiei lui Dumnezeu.

Succes!


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Jan 2007, 08:07 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
IoanV
mesaj 13 Jan 2007, 01:28 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Ai dat, ieri cred, citatul din biblie care arata ce inseamna se iubesti pe aproapele. Tu vii aici cu ghicitori si ii zici cintarea cea noua. Pe mine unul, sincer nu ma intereseaza sa iti fac jocul de-a soarecele si pisica. Dar ca sa stie toti, tu ai vreme de jocuri ca ai fost salvat inca inainte de a te naste, nu? Noi avem de lucru, nu e timp de ghicitori, mai ales ca ne inveti ca ele nu ne folosesc la nimic.
Convinge-ma ca imi foloseste sa fac ce imi ceri tu si o sa te uimesc cu raspunsurile.
Pina atunci, mai asteapta frate, eu unul nu sunt motivat...si nu ma intereseaza nici sa ma dau mare. Jocul propus e si periculos, ca in loc sa lumineze si sa te faca mai bun, vad ca iti umfla orgoliul...


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 13 Jan 2007, 06:26 PM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV
QUOTE
Tu vii aici cu
QUOTE
ghicitori
....Noi avem de lucru, nu e timp de ghicitori, mai ales ca ne inveti ca ele nu ne folosesc la nimic.
eu unul nu sunt motivat...si nu ma intereseaza nici sa ma dau mare.... Jocul propus e si periculos, ca in loc sa lumineze si sa te faca mai bun, vad ca iti umfla orgoliul...

Ghicitori?Uite de unde le scot:
QUOTE
5Pe voi īnşivă īncercaţi-vă dacă sīnteţi īn credinţă. Pe voi īnşivă cercaţi-vă. Nu recunoaşteţi voi că Isus Hristos este īn voi? Afară numai dacă sīnteţi lepădaţi.

QUOTE
1Prea iubiţilor, să nu daţi crezare oricărui duh; ci să cercetaţi duhurile, dacă sīnt dela Dumnezeu; căci īn lume au ieşit mulţi prooroci mincinoşi.

Aceastea sunt PORUNCI, nu ghicitori.
Iar duhurile daca sunt de la Dumnezeu si cum le dovedim, ne spune tot in Biblie:
QUOTE
9Oricine greşeşte, şi nu rămīne īn īnvăţătura lui Hristos, n'are pe Dumnezeu. Cine rămīne īn īnvăţătura aceasta, are pe Tatăl şi pe Fiul.


De aceea accentuez eu doctrina ca fiind esentiala in cerecetarea noastra daca avem sau nu pe Tatal si Fiul in noi.

Despre proorocii falsi, ne spune si cum ii prindem:
QUOTE
7Noi propovăduim īnţelepciunea lui Dumnezeu, cea tainică şi ţinută ascunsă, pe care o rīnduise Dumnezeu, spre slava noastră, mai īnainte de veci,

QUOTE
8şi pe care n'a cunoscut -o niciunul din fruntaşii veacului acestuia; căci, dacă ar fi cunoscut -o, n-ar fi răstignit pe Domnul slavei.

QUOTE
13Şi vorbim despre ele nu cu vorbiri īnvăţate dela īnţelepciunea omenească, ci cu vorbiri īnvăţate dela Duhul Sfīnt, comparīnd lucruri duhovniceşti cu lucrurile duhovniceşti.

QUOTE
14Dar omul firesc nu primeşte lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci, pentru el, sīnt o nebunie; şi nici nu le poate īnţelege, pentrucă trebuiesc judecate duhovniceşte.


Iar Daniel 12:10 o spune clar si raspicat:
QUOTE
Mulţi vor fi curăţiţi, albiţi şi lămuriţi; cei răi vor face răul, şi niciunul din cei răi nu va īnţelege, dar cei pricepuţi vor īnţelege.


Si atunci, la fel ca un escroc care isi insala victimele si este pus sa arate ca dispune de ceea ce a afirmat ca are, la fel fac si cei care zic toata ziua:"Doamne ajuta" da' cu inima sunt departe.
De aceea refuzati toti cei cu doctrina falsa sa dovediti ca sunteti intelepti, pentru ca ar trebui sa realizati ca nu aveti Duhul si ca v-ati pus increderea intr-o biserica, doctrina, ritual, etc., in loc sa ascultati de Dumnezeu, de Cuvintul Sau.

Ghicitori? Sunt exact indicatiile Bibliei pentru a incerca duhurile de unde sunt: daca esti cu Duhul lui Dumnezeu, stii Daniel 12:11, 12 ; daca nu, nici macar nu te intereseaza.

QUOTE
Convinge-ma ca imi foloseste sa fac ce imi ceri tu si o sa te uimesc cu raspunsurile

Ti-am dat versurile mai sus, in care ti se porunceste sa te examinezi si cele unde spune ca daca esti nelegiuit nu vei intelege.
Dar, fiind din Biblie si nu de la Filica Paraipan, nu le consideri importante. Biblia pt. tine este ceva care iti demonstreaza ca in doctrina ta sunt incluse si citeva versuri de acolo.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 13 Jan 2007, 06:57 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Zexelica tetio,
Io cred ca ai lansat un topic unde tu centrezi , tu dai cu capu' ! Baga si tu un comentariu mai pe intelesul nostru, al mirenilor de jos, ca sa putem glasui si noi cate ceva .

Doamne ajuta !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 13 Jan 2007, 11:16 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Si atunci, la fel ca un escroc care isi insala victimele si este pus sa arate ca dispune de ceea ce a afirmat ca are, la fel fac si cei care zic toata ziua:"Doamne ajuta" da' cu inima sunt departe....
Ti-am dat versurile mai sus, in care ti se porunceste sa te examinezi si cele unde spune ca daca esti nelegiuit nu vei intelege.
Bine ca pui accentul pe inima... Dar numai in cuvinte ca in rest tot la ghicitori iti sta mintea. Asteptam sa ma convingi sa fac cercetarile, ca porunci sunt multe, cele mai importante tot la a avea dragoste se refera. Eu inca nu reusesc sa trec de cele 2 in care sta toata legea si prorocii.

Modelul de recunoastere din VT amintit de tine ar trebui sa vina in completarea celui propus de Iisus nu sa il elimine. El spune clar de minunile pe care le vor face cei ce cred in el. Sfintii fac minuni, vezi cartea despre Marii initiati ai Indiei si parintele Paisie.
Tu spui ca trebuie nu stiu ce fel de interpretare spirituala, dar tot insisti pe recunoasterea anilor a termenelor, etc. Pe mine nu ma pasioneaza asta si nici sa ma tot joc cu corelatii inchipuite intre NT si VT.

Dar tot nu inteleg de ce trebuie sa urmez poruncile, daca nu conteaza ce fac, ce cred. Cind ma convingi ca are rost sa urmez poruncile?


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 14 Jan 2007, 01:37 AM
Mesaj #8


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



March
Nu te supara, frate!
Da' cu Biblia nu merge ca la literatura, unde toti criticii aia spun ce le trece lor prin cap despreo scriere si sunt sfatosi si bagati in seama, stilpii comunitatii.

Aici daca esti cu Dumnezeu POTI DOVEDI. Versurile alea din Daniel 12:10, 11, 12 Biblia spune ca daca esti nelegiuit NU STII.
Nu o zic eu.
Si atunci, daca cineva realizeaza (prin deschiderea ochilor sai decatre Dumnezeu), nu mai este inselat de scaraotzchi. Eu nu stiu care sunt alesii, de aceea o tin pe a mea, ca daca deschide Dumnezeu ochii cuiva, atunci sa stie cum sta treaba pentru perioada asta specifica (ploaia tirzie) de evanghelizare a lumii, in care Dumnezeu a terminat planul sau in care se folosea de institutia divina care a fost biserica si a inceput al doilea jubileu (data este in Daniel 12:11si Daniel 9:24-27) prin evanghelizarea cu individuali, care nu se mai aduna fizic, ci doar spiritual, in Hristos.

Nu vreau sa se supere nimeni, da' daca gasesc contradictii IN BIBLE la ce afirma cineva, nu am voie sa tac.
18Cīnd voi zice celui rău: ,Vei muri negreşit!`, dacă nu -l vei īnştiinţa, şi nu -i vei spune, ca să -l īntorci dela calea lui cea rea şi să -i scapi viaţa, acel om rău va muri prin nelegiuirea lui, dar īi voi cere sīngele din mīna ta!

19Dar dacă vei īnştiinţa pe cel rău, şi el tot nu se va īntoarce dela răutatea lui şi dela calea cea rea, va muri prin nelegiuirea lui, dat tu īţi vei mīntui sufletul!

8Leul răcneşte: cine nu se va speria? Domnul Dumnezeu vorbeşte: cine nu va prooroci?``


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 14 Jan 2007, 02:21 AM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV
QUOTE
Asteptam sa ma convingi sa fac cercetarile, ca porunci sunt multe, cele mai importante tot la a avea dragoste se refera. Eu inca nu reusesc sa trec de cele 2 in care sta toata legea si prorocii.

Iubirea de aproape consta in propovaduirea Evangheliei. Daca tu nu ai mandat sa propovaduiesti, adica intelepciunecare este Duhul lui Hristos, atunci n-ai cum sa iubesti, pt. ca trebuie s-o faci din toata inima si nimeni nesalvat nu are inima de carne.

Cercetarile astea ar trebui sa le faci tu, din dragoste si interes pt. Cuvintul Sau.
QUOTE
15Mă gīndesc adīnc la poruncile Tale, şi cărările Tale le am supt ochi.

    16Mă desfătez īn orīnduirile Tale, şi nu uit Cuvīntul Tău.

Tu nu ai tragere la studiu... Numai Dumnezeu stie de ce...

Iar Dumnezeu se obliga sa-ti deschida ochii:
QUOTE
18Deschide-mi ochii, ca să văd lucrurile minunate ale Legii Tale!
7Nu, Domnul Dumnezeu nu face nimic fără să-Şi descopere taina Sa slujitorilor Săi prooroci.


QUOTE
Modelul de recunoastere din VT amintit de tine ar trebui sa vina in completarea celui propus de Iisus nu sa il elimine.

Cite versuri am dat pina acum, care dovedesc Legile VT ca fiind UMBRE?
Eu le-am dat, eu le-am citit. N-am scris niciodata ca il elimina. Il implineste.

QUOTE
Sfintii fac minuni, vezi cartea despre Marii initiati ai Indiei si parintele Paisie.

Aici e problema ta: in loc sa cercetezi Biblia tu studiezi pe mai stiu eu cine...
Nu mai imi da ex. d'astea ca n-are rost. Eu cred NUMAI Biblia.

QUOTE
Tu spui ca trebuie nu stiu ce fel de interpretare spirituala, dar tot insisti pe recunoasterea anilor a termenelor, etc. Pe mine nu ma pasioneaza asta si nici sa ma tot joc cu corelatii inchipuite intre NT si VT.

Tot insist, pt, ca Dumnezeu ma ASIGURA ca trebuie sa stiu.
QUOTE
5Pe cine păzeşte porunca, nu -l va atinge nici o nenorocire, dar inima īnţeleptului cunoaşte şi vremea şi judecata.


TIMPUL este important si este mentionat. Dumnezeu are un calendar foarte precis si programat..
QUOTE
1Toate īşi au vremea lor, şi fiecare lucru de supt ceruri īşi are ceasul lui.
  15Ce este, a mai fost, şi ce va fi, a mai fost; şi Dumnezeu aduce iarăş īnapoi ce a trecut.
17Atunci am zis īn inima mea: ,,Dumnezeu va judeca şi pe cel bun şi pe cel rău; căci El a sorocit o vreme pentru  şi pentru orice faptă.``
4Isus i -a răspuns: ,,Femeie, ce am a face Eu cu tine? Nu Mi -a venit īncă ceasul.``
15El zicea: ,,S'a īmplinit vremea, şi Īmpărăţia lui Dumnezeu este aproape. Pocăiţi-vă, şi credeţi īn Evanghelie.``
56Făţarnicilor, faţa pămīntului şi a cerului ştiţi s'o deosebiţi: vremea aceasta cum de n'o deosebiţi?
(Aveau Daniel 9:24-27 unde este anul exact al venirii lui Hristos, numai ca in limbaj spiritual)
43Vor veni peste tine zile, cīnd vrăjmaşii tăi te vor īnconjura cu şanţuri, te vor īmpresura, şi te vor strīnge din toate părţile:
    44te vor face una cu pămīntul, pe tine şi pe copiii tăi din mijlocul tău; şi nu vor lăsa īn tine piatră pe piatră, pentrucă n'ai cunoscut vremea cīnd ai fost cercetată.``
6Isus le -a zis: ,,Vremea Mea n'a sosit īncă, dar vouă vremea totdeauna vă este prielnică.
  8Suiţi-vă voi la praznicul acesta; Eu īncă nu Mă sui la praznicul acesta, fiindcă nu Mi s'a īmplinit īncă vremea.``


Iti mai dau? Tu sfidezi Cuvintul si ma acuzi ca "insist". Biblia spune ca exista un calendar, pe care inima inteleptului il va intelege.
Dezinteresul asta asupra calendarului este exact faza cu vulpea si cu strugurii

QUOTE
Dar tot nu inteleg de ce trebuie sa urmez poruncile, daca nu conteaza ce fac, ce cred.

Nu mai esti OBLIGAT de Lege, pt. ca ai scapat de obligatie prin plata. Dar acum VEI PAZI LEGEA SI PORUNCILE ca REZULTAT al Duhului dat prin salvare.

QUOTE
26Vă voi da o inimă nouă, şi voi pune īn voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatră, şi vă voi da o inimă de carne.
27Voi pune Duhul Meu īn voi, şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele şi să păziţi şi să īmpliniţi legile Mele.
13Căci Dumnezeu este Acela care lucrează īn voi, şi vă dă, după plăcerea Lui, şi voinţa şi īnfăptuirea.


Acest topic a fost editat de zexelica: 14 Jan 2007, 02:25 AM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Jan 2007, 10:43 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (zexelica @ 14 Jan 2007, 01:37 AM)
March
Nu te supara, frate!
Da' cu Biblia nu merge ca la literatura, unde toti criticii aia spun ce le trece lor prin cap despreo scriere si sunt sfatosi si bagati in seama, stilpii comunitatii.

Aici daca esti cu Dumnezeu POTI DOVEDI. Versurile alea din Daniel 12:10, 11, 12 Biblia spune ca daca esti nelegiuit NU STII.
Nu o zic eu.

Atunci, m-am hotarat. Trec la neo-protestanti ! tongue.gif Si-am sa citesc Biblia de dimineata pana-n noapte cum fac aia cu Coranul in madrassas !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 14 Jan 2007, 11:49 AM
Mesaj #11


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



QUOTE (zexelica @ 14 Jan 2007, 01:21 AM)
Iubirea de aproape consta in propovaduirea Evangheliei.

Sunt de acord cć o formć de manifestare a dragostei pentru semenii tći este propovćduirea Evangheliei.
Este o realitate ce nu poarte fi contestatć.


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ĪN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 14 Jan 2007, 07:26 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



zexelica,

Vad ca incet, incet spui si singur citate care te contrazic:
QUOTE
Cīnd voi zice celui rău: ,Vei muri negreşit!`, dacă nu -l vei īnştiinţa, şi nu -i vei spune, ca să -l īntorci dela calea lui cea rea şi să -i scapi viaţa, acel om rău va muri prin nelegiuirea lui, dar īi voi cere sīngele din mīna ta!
Ma gindeam eu ca nu iti racesti gura degeaba, tu incerci sa ne scapi viata. Dar in teoria cu predestinarea spui altceva, ca nu conteaza nici faptele tale, nici faptele noastre, adica ai vorbi fara rost. Poate macar versurile tale te vor convinge ca te-ai inselat. Mai cauta sa afli si de cite ori e scris in NT: credinta ta te-a mintuit. O sa fi surprins sa vezi ca Iisus spune acest lucru la foarte multi dintre cei pe care ii vindeca, chiar si mamei careia i-a inviat fica. Cred ca n-o sa spui ca face afirmatii gratuite...

Iti reamintesc ca in privinta interpretarii versetelor din Daniel ti-am mai raspuns de vreo 2-3 ori. Chiar daca nu am dat anii pe care i-am socotit ti-am aratat cum ai calculat. Indiciile sunt prea clare si e aritmetica simpla.

Ce nu vreau sa studiez sunt ghicitorile din VT, acela a trecut. A venit mintuitorul, ce conteaza e relatia mea cu El si cu sfintii sai cei vii.

Acest topic a fost editat de IoanV: 14 Jan 2007, 07:29 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 15 Jan 2007, 12:10 AM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
Vad ca incet, incet spui si singur citate care te contrazic:

QUOTE 
Cīnd voi zice celui rău: ,Vei muri negreşit!`, dacă nu -l vei īnştiinţa, şi nu -i vei spune, ca să -l īntorci dela calea lui cea rea şi să -i scapi viaţa, acel om rău va muri prin nelegiuirea lui, dar īi voi cere sīngele din mīna ta!

Stiu ca tu spui ce ai invatat in biserica, nu in Biblie, si ca sa-ti dovedesc o sa-ti dau un exemplu care ajuta la explicarea versului asta.
Care este timpul verbelor in acest vers? In textul original, te rog, in greceste. Doar scrie-le in greceste si le punem ca proba aici, ca sa vada lumea negru/alb.
QUOTE
19Īţi voi da cheile Īmpărăţiei cerurilor, şi orice vei lega pe pămīnt, va fi legat īn ceruri, şi orice vei deslega pe pămīnt, va fi deslegat īn ceruri.``

Stiu ca biserica isi aroga dreptul sa ierte pacate... Rusine.
Dar intelegerea versului de mai sus ajuta la versul din Ezechiel.

QUOTE
Mai cauta sa afli si de cite ori e scris in NT: credinta ta te-a mintuit. O sa fi surprins sa vezi ca Iisus spune acest lucru la foarte multi dintre cei pe care ii vindeca, chiar si mamei careia i-a inviat fica. Cred ca n-o sa spui ca face afirmatii gratuite...

Da, credinta mea in sensul urmator:
QUOTE
8Căci prin har aţi fost mīntuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu.

QUOTE
22Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, īndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia,

Credinta mea=Duhul lui Hristos m-a mintuit.
Credinta oamenilor=0 si vine dintr-o inima de piatra.
QUOTE
19Tu crezi că Dumnezeu este unul, şi bine faci; dar şi dracii cred... şi se īnfioară!

Credinta este REZULTATUL LUCRARII LUI DUMNEZEU
QUOTE
29Isus le -a răspuns: ,,Lucrarea pe care o face Dumnezeu este aceasta: să credeţi īn Acela, pe care L -a trimes El.``

Crezi? Este LUCRAREA TATALUI. Nu mai incerca sa furi slava Sa.

Cind crezi: cind ai o inima de piatra sau cind ai o inima de carne? Caci trebuie sa crezi din toata inima si din tot sufletul.
Raspunde foarte simplu: cind?

QUOTE
Iti reamintesc ca in privinta interpretarii versetelor din Daniel ti-am mai raspuns de vreo 2-3 ori. Chiar daca nu am dat anii pe care i-am socotit ti-am aratat cum ai calculat. Indiciile sunt prea clare si e aritmetica simpla.

Nu mi-ai dat raspunsul. Ai facut numai niste afirmatii fara versuri si cind sa-mi dai data mi-ai raspuns ca nu te interteseaza. Normal ca nu te intereseaza, ca pe vulpe strugurii. Sunt acri.

QUOTE
Ce nu vreau sa studiez sunt ghicitorile din VT, acela a trecut.

Nu ca nu vrei, nu poti. Daca tu sau Clopotel stiati, eram de mult afurist... Da' nu puteti si atunci fugiti si dati numai din gura, pt. ca data nu o puteti sti. Desi este o numaratoare foarte simpla. Dar principiul gasirii celor doua date este "comparind spiritual cu spiritual", ceea ce voi nu stiti si nici macar bunavointa sa invatati nu aveti.
Iar cu VT, asta este ideea teologilor care nu inteleg ca Biblia este o poveste paminteasca cu un inteles ceresc, in care legile ceremoniale sunt umbra ale lucrurilor viitoare. Iar Dumnezeu ne declara:
QUOTE
16Toată Scriptura este īnsuflată de Dumnezeu şi de folos ca să īnveţe, să mustre, să īndrepte, să dea īnţelepciune īn neprihănire,

Scrie TOATA, nu numai VT.
Si relatia ta cu el trebuie sa aiba roade. Nu se poate sa nu te preocupe studiul si fiecare vers si "ghicitoare" daca este din Biblie. Da' la seminar nu te-nvata asta.
Nu se poate sa gasesti un vers care iti spune ca daca nu stii nu ai Duhul si tu sa nu te preocupi cind vezi ca nici macar sa incepi cercetarea nu stii pt. ca n-ai metoda necesara. E grav. Nu mie trebuie sa-mi demonstrezi, caci practic nu e problema mea.
QUOTE
6Fraţilor, pentru voi am spus aceste lucruri, īn icoană de vorbire, cu privire la mine şi la Apolo, ca prin noi īnşine, să īnvăţaţi să nu treceţi peste ,,ce este scris``: şi nici unul din voi să nu se fălească de loc cu unul īmpotriva celuilalt.

    7Căci cine te face deosebit? Ce lucru ai, pe care să nu -l fi primit? Şi dacă l-ai primit, de ce te lauzi ca şi cum nu l-ai fi primit?

Eu nu pot decit sa trag semnalul de alarma (strajer) iar Dumnezeu este cel care deschide ochii si sufletul. Eu am doar rolul sa anunt pericolul.

Acest topic a fost editat de zexelica: 15 Jan 2007, 12:14 AM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 15 Jan 2007, 10:39 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Crezi? Este LUCRAREA TATALUI. Nu mai incerca sa furi slava Sa.
Nu incerc sa fur nimic. Doar accept sa primesc ceea ce ni se ofera. Te-am intrebat unde ne spune Iisus asta, nu mi-ai raspuns.
QUOTE
Stiu ca tu spui ce ai invatat in biserica, nu in Biblie, si ca sa-ti dovedesc o sa-ti dau un exemplu care ajuta la explicarea versului asta.
Care este timpul verbelor in acest vers? In textul original, te rog, in greceste.
bla bla bla.. Pai daca nu era bine in citatul tau de ce nu ai dat varianta tradusa corect? Insa aici e un alt caz de selectie observationala si aplicarea unei prejudecati asupra textului.
QUOTE
Nu ca nu vrei, nu poti. Daca tu sau Clopotel stiati, eram de mult afurist... Da' nu puteti si atunci fugiti si dati numai din gura, pt. ca data nu o puteti sti.
Poate crezi ca lumea se invirte in jurul tau iar noi nu avem alta treaba decit sa tot cautam trimiterile si ghicitorile tale prin Biblie. Sincer, nu am nici timp berechet la dispozitie, nici un fel de interes deosebit. Am alte provocari mult mai mari de aprofundat. Mai dau si eu cu parerea pe aici, dar studii speciale doar de dragul de a trece de la o ghicitoare de-a ta la alta nu fac! De aceea nici nu te coplesesc cu citate. Argumentul credintei nu mi-l iau din carte ci din trairea unei anumite relatii... Nu stiu daca asta inseamna ceva pt. tine insa pentru mine din aceasta practica vine si intelegerea...
In privinta anului, nu stiu exact ca nu m-am apucat de analizat toate detaliile. Parca atunci cind am facut un calcul aproximativ mi-a iesit ca suntem undeva prin zona fierbinte. Tot la cuvintul lui Iisus prefer sa ramin. Duhul in care se spunea in VT ca trebuie sa fii ca sa intelegi este cel care l-a invatat pe Ioan Botezatrul sorocul vremii. Ei traiau in anii lor isi stiau socotelile si era usor de calculat. Nu ma apuc eu sa le refac socotelile, n-am motiv. Pentru ca "cel mai mic din imparatie e mai mare decit Ioan" - o spune clar Iisus. Prefer sa ramin in Duhul Lui, cel revarsat la cinzecime. Spune Iius ca numai Tatal stie ziua aceea, insa tu ai deviat-o in alta directie si de aici.
Nici n-o sa incerc sa il caut. Incerc sa adun "ulei" nu ca fecioarele neintelepte. Cred ca stii despre ce ulei e vorba.

Tu spui ca asa ma invata biserica insa, iti repet, nici o afirmatie de-a mea nu e preluata de-a gata. Faptul ca nu ma crezi te priveste, dar nu ma mai bombarda cu acuze neintemeiate...

Acest topic a fost editat de IoanV: 15 Jan 2007, 11:38 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 16 Jan 2007, 07:48 PM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Editat: denigrarea unei religii si batjocorirea credintei oamenilor este interzisa

Acest topic a fost editat de Clopotel: 16 Jan 2007, 08:18 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 10:36 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman