HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Iertare Vs Razbunare, Ce preferati???
Zed
mesaj 29 Jan 2004, 07:54 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



@RZA

CODE
Tu ma "creditezi" din start cu incapacitatea de a ierta pe un potential asasin al copilului meu. In plus, ma trimiti la colt spunand ca vei discuta cu mine numai cand voi fi si eu parinte. Am sa te rog sa imi accepti intai TU parerea pe care o am despre iertare si apoi sa imi faci recomandari


Nu am facut altceva decat sa-ti raspund cu aceeasi moneda .
Considera "discutia" incheiata .
O zi buna .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 29 Jan 2004, 08:00 PM
Mesaj #72





Guests






Imi pare rau, momentan nu pot ierta nici un violator si nici un criminal.
Altii care-mi gresesc ii pot ierta, dar nu care gresesc in halul asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 30 Jan 2004, 06:39 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Imi pare rau, dar nu inteleg postul anterior, cel cu violul si uciderea. Ai fost violata, sau ai fost ucisa?... Din ce ai scris se intelege ca ambele, si ca nu-i ierti pe cei care te-au violat si ucis, in schimb ii poti ierta pe toti ceilalti, adica pe cei care nu te-au violat si ucis. Scuze, dar sunt mai greu de cap. In plus, sunt total necunoscator in domeniu...

Cu prietenie smile.gif

Acest topic a fost editat de RZA: 30 Jan 2004, 06:41 PM


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Jan 2004, 06:39 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
(Afrodita)
mesaj 30 Jan 2004, 06:54 PM
Mesaj #74





Guests






Mai are importanta ce s-a intamplat de fapt? Eu zic ca nu..Important e ca unii chiar nu merita iertarea....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 30 Jan 2004, 06:57 PM
Mesaj #75


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



RZA, ideea e ca unii pot ierta anumiti oameni si anumite fapte in timp ce altii nu pot.

The end


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 31 Jan 2004, 04:58 AM
Mesaj #76


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Brancoveanu a avut o atitudine inconstienta. Nu stiu daca el personal ar fi reusit sa isi salveze viata. Daca da, merita sa spuna ca renunta la credinta si sa se gindeasca ca "vom trai si vom vedea". Poate ca era cam tirziu. Dar daca el personal nu credea ca mai scapa sau ca mai merita sa incerce, cu ce drept si-a sacrificat copiii? Asta nu e eroism. E crima si inconstienta, ca sa nu mai vorbim de faptul ca supravietuirea copiilor era in interesul supravietuirii familiei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LigiaB
mesaj 31 Jan 2004, 07:10 AM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.037
Inscris: 3 January 04
Forumist Nr.: 1.685



Eu a trebuit sa invat sa iert. Instinctual nu prea imi venea, mai ales cind mi se facea rau intentionat.
Iert relativ usor acum. Pot chiar sa si uit de tot. Pe bune.

Din nefericire, unii repeta si continua sa te raneasca. Pe acea ii avertizez si daca nu inceteaza, ii elimin din viata mea oricit de apropiati mi-ar fi si oricit am investit in acea relatie. De iertat ii iert. Daca nu ii iert, atunci ii port continuu in mintea mea, sint cu mine tot timpul...acesta fiind chiar ultimul lucru de care am nevoie. In clipa cind am ales sa iert, (ca la faze numai asa merge rolleyes.gif ) ma simt eliberata si am pace si parca s-a rupt o legatura din mintea mea...

Un lucru care imi e greu si invat acum sa il fac... e sa ma iert pe mine insami... I am very hard on myself...

Voi nu aveti aceasi problema, oare sint singura?


--------------------
Prayer is the bridge between panic and peace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 2 Feb 2004, 11:00 AM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



@MonicaV
Tot ce pot sa-ti spun e ca Brancoveanu a avut ierarhiile iubirii ordonate altfel decat le ai tu. Pentru el, iubirea de Dumnezeu era mai presus decat instinctele carnii (autoconservare, protejarea liniei genetice & stuff). Nici nu stiu, citind postul tau, de cine sa-mi fie mai mila, de el sau de tine? Cred ca de tine...

Va rog, cu riscul de a ma repeta, sa va amintiti mereu ca Iisus ne iarta noua greselile noastre precum si noi iertam gresitilor nostri si ca Ghandi a spus "An eye for an eye makes a blind world"

QUOTE
Un lucru care imi e greu si invat acum sa il fac... e sa ma iert pe mine insami... I am very hard on myself...

Voi nu aveti aceasi problema, oare sint singura?

Ba da, Ligia draga, cel mai greu e sa te ierti pe tine insuti. De aceea este foarta importanta iertarea celui fata de care ai gresit ... cand ti-o acorda, parca ti-e si tie mai usor sa te ierti smile.gif
Mi-a placut tot ce ai scris, ma bucur ca mai exista si oameni care gandesc ( asa). rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de RZA: 2 Feb 2004, 11:01 AM


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 2 Feb 2004, 11:28 AM
Mesaj #79


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (RZA @ Feb 2 2004, 11:00 AM)
Va rog, cu riscul de a ma repeta, sa va amintiti mereu ca Iisus ne iarta noua greselile noastre precum si noi iertam gresitilor nostri si ca Ghandi a spus "An eye for an eye makes a blind world"

Nu īnţeleg care ar trebui să fie legătura... blink.gif Mie mi se par a fi două lucruri distincte, care fac referire la aspecte diferite ale existenţei...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 2 Feb 2004, 11:58 AM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Citatul lui Ghandi face referire la Legea Talionului/Karmei, citatul din Tatal Nostru face referire la Legea Iubirii. Evident, sunt 2 etape evolutive cat se poate de distincte. A face legatura dintre ele a fost unul din scopurile venirii Mantuitorului.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 2 Feb 2004, 12:05 PM
Mesaj #81


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Modul īn care era formulată afirmaţia mi-a dat impresia că ideea care se vrea a fi transmisă ar fi fost alta. Īmi cer scuze.

Să revenim on-topic.

Acest topic a fost editat de Tudy: 2 Feb 2004, 12:06 PM


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 5 Feb 2004, 04:37 AM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Pentru ca sunt egoista si ma gandesc la mine, vreau sa ma simt bine. Aleg razbunarea iertarii. Daca ierti ti se strange inima. Poate doar in aparenta, dar asa se simte.


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 5 Feb 2004, 04:48 AM
Mesaj #83


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Deci esti razbunatoare si -ti plac golanii..... ohmy.gif tongue.gif rofl.gif
Si egoista, tu ai zis....

Acest topic a fost editat de bdl: 5 Feb 2004, 04:49 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ryan
mesaj 5 Feb 2004, 10:43 PM
Mesaj #84


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



QUOTE (Tyra @ Feb 5 2004, 04:37 AM)
Pentru ca sunt egoista si ma gandesc la mine, vreau sa ma simt bine. Aleg razbunarea iertarii. Daca ierti ti se strange inima. Poate doar in aparenta, dar asa se simte.

La mine e invers, daca nu iert, mi se strange inima cry.gif Si chiar daca imi vin unele ganduri de razbunare, pur si simplu nu pot sa o fac. Nu din teama, ci fiindca imi dau seama ca rezolv nimic asa si ca pe oamenii ii atragi altfel decat prin razbunare....


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 5 Feb 2004, 11:07 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



As minti daca as spune ca niciodata nu ma gandesc la razbunare... O, Doamne, si ce imaginatie am! Dar doar pret de cateva minute... Pe urma realizez ca nu merita, prea multa risipa de energie... In functie de ce am suferit de pe urma faptelor individului respectiv fie iert pe loc, fie ma supar si imi trece a doua zi. Pur si simplu ma trezesc vorbind cu respectivul, dupa aceea imi amintesc ca ar fi trebuit sa fiu suparata de el. Ridicolul situatiei ma ajuta sa trec peste...
Pentru durerile mari, cauzate de fapte mai grave, pur si simplu rup legatura cu persoana respectiva: intai pentru ca nu merita sa ma incarc cu energii negative sau cu pacate, ori cum doriti sa le spunem, doi : pentru a ma pune la adapost de o noua lovitura si trei : pentru a putea uita si ierta, cu timpul. Nu reusesc de fiecare data, dar in general fuctioneaza...
Tot in timp, am invatat cat de insignifiante sunt lucrurile care ma dureau altadata...

PS - daca ne gandim la schmbul de replici acide, hmmm .... nu prea iert, dar arareori o fac cu rautate. De obicei doar ma amuz. Si nu cu oricine. wink.gif


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fericita
mesaj 15 Feb 2004, 12:15 AM
Mesaj #86


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 114
Inscris: 3 December 03
Forumist Nr.: 1.360



Era o chestie misto care suna cam asa
Iertarea este ca parfumul pe care-l imprastie florile cand calci pe ele.


--------------------
"Zambeste mereu...caci nu stii niciodata cine se va indragosti de zambetul tau." Garcia Marquez
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 11:09 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman