HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Vreau Sa Castig Bani Exclusiv Din Scris, Am 25 de ani si vreau sa devin scriitor.
The Dude
mesaj 12 Dec 2007, 10:39 AM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Coconut e un cadru privat.
Nu stiu daca va fi cu presa sau fara. E treaba celor de la care am inchiriat organizarea evenimentului. Si stiloul ala e inclus in pretul organizarii (altfel el costa cam 7000 de euroi- ma gandesc sa il dosesc, sau sa il palmez)
Vor cuvanta Adrian-Silvan Ionescu, si mai multe personaje ale cartii.
Horia Nestorescu-Balcesti nu a vrut sa tina cuvantarea desi m-a asigurat ca va participa la lansare.
Voi posta fotografii de la eveniment. Cei care vor dori exemplare sa imi comunice pe PM adresa completa. In pachet vor primi si mai multe surprize.
Atat despre asta ca e deja reclama. Voi deschide un topic in alta parte.


Acum, mutulica, ia te rog exemplul acelei editii de 300 de copii. Valoarea de 15 000 000 lei pentru acest tiraj se refera strict la costurile de tiparire.
Am spus deja ca editura are si o tipografie proprie ??? Sigur am spus pe alte topicuri, dar reiau si aici.
Costurile unei minime reclame ar fi 150 de euroi pe luna un poster special asezat intr-o statie mai cunoscuta de autobuz sau de metrou. Inca vreo 300 de euroi 200 de afise cuprinzand si serviciul de aplicare a acestora pe stalpi. In ambele variante am socotit ca macheta ti-o realizezi singur.
Hopaaaa, ia uite cum 450X35 000=15 750 000 lei preturile s-au dublat.

Dar ca sa poti sa ajungi la bani, trebuie sa vinzi.
Sa zicem ca iti faci un magazin-librarie virtual. Va functiona, costurile sunt minime insa perioada de vanzare pe un magazin necunoscut va fi lunga.
Iti vor trebui ani ca sa epuizezi tirajul asta modest, iar reclama ta nu e efectiva decat maxim sase saptamani.

Poti sa dai intreaga distributie unei societati specializate, contra cost. La carte comisioanele se invart in jurul la 30-40%.
Si asta e doar taxa oficiala, pe care nimeni nu are sa ti-o ofere vreodata pentru ca nu esti un nume cunoscut, asa ca trebuie sa dai din urechi. Un mic 2,5-3% din vanzari il va face pe agent sa uite ca esti debutant, ca editura nu are inca trend de piata, ca lucrarea nu are litere de aur sau coperti din carton masiv.

Tot oficiale mai sunt taxele de raft (sa fie mai bine expuse) si taxele de publicitate de stand (adica sa iti dea voie sa iti amenajezi in libraria respectiva un mic coltisor numai al acestei carti. In cel mai ferict caz 5% se duc si aici.

Dar mai e si vanzatoarea..Ultima reduta...E si ea om...Toti o ducem greu zilele astea.
Daca este intrebata ce fel de carte e asta ?? Ea poate ridica din umeri si privi in alta parte, poate face un gest de lehamite, sau poate sa iti prezinte lucrarea ca pe evenimentul secolului. 5% pleaca si aici ca sa nu ai surprize.


Asadar afisele si posterul din statie aduc omul in librarie. Acolo raftul si vanzatoarea il conving. Omul cumpara si hai sa vedem ce iese.

15 000 000 + 15 750 000 + (15 000 000 + 15 750 000) x 48% = 45 000 000 circa

adicatelea 150 000 lei/exemplar...la care se aduaga tva..si ajungem la 180 000 pe exemplar...

Ca sa ai si tu de o ciunga acolo, pui drepturi de autor 20 000, si asta ar insemna sa vinzi cu 200 000 exemplarul. Daca pui mai mult nimeni nu mai cumpara; si asa va fi greu.

Daca le dai pe toate te-ai procopsit: 20 000 x 300 = 6 000 000 lei

Om te-ai facut... Sa traiesti boierule...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 12 Dec 2007, 11:48 AM
Mesaj #37


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



E-n regulă, The Dude. Atunci aşteptăm fotografiile şi să ne povesteşti cum a fost!
Restul pe PM. Succes! thumb_yello.gif Şi... felicitări!



Să fie īntr-un ceas cu cuc!

Acest topic a fost editat de coconut: 12 Dec 2007, 11:49 AM


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 12 Dec 2007, 07:39 PM
Mesaj #38


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



@TheDude - ideea de marketing pentru ceea ce se dorea un proiect al meu e putin diferita... si promovarea tine de politica MLM-urilor.. pt ca ce ma apucasem eu sa compun e o chestie pentru cunoscatori...

acuma ca m-ai nervat... poate ca in vacanta de iarna o sa reusesc sa ma adun si sa vad pe unde sta treaba... si poate ma nervez si iti arat ca functioneaza. Nu are legatura cu cat de bun scriitor as putea fi eu... ci cu canalul de distributie, marketing la idee, etc...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Dec 2007, 07:39 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Erwin
mesaj 12 Dec 2007, 11:15 PM
Mesaj #39


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Deşi nu e sigur că o să cumpere cineva cartea īn afară de prietenii la care le-o faci cadou... unsure.gif cea mai bună reclamă tot ei sunt, dacă fiecare prieten pe care īl ai le-o recomandă cunoştinţelor, faci cadou să zicem 50 exemplare şi poate vinzi restul de 250...

eu zic că e pentru copyright cel mai simplu e să publici creaţia pe net, nu te costă mai nimic şi īn caz că ai succes, atunci poţi publica şi pe hārtie... cu toate că īn zilele ce vin, cărţile vor deveni desuete, o artă rupestră tongue.gif

mutulică, dacă ai nevoie de corectori benevoli şi gratis, poţi să apelezi la muşterii hanului, la secţiunea corespunzătoare. spoton.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 13 Dec 2007, 10:39 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Ba da Erwin intotdeauna circa 100 de exemplare se vand lejer. Se numeste "vanzare de coperta" E un fel de calcul care se face. Copertile sunt facute de profesionisti, si profesionistii isi iau banii in felul asta: daca o carte la care nu s-a facut niciun fel de reclama vinde mai mult de 100 de exemplare vanzarea e "de coperta". Cu cat vinde mai mult, cu atat coperta a avut un impact mai mare.

Pe standurile din carte ale librariilor, pe tarabe, la gurile de metrou sau in chioscuri circa 100 de oameni vor alege sa cumpere cartea indiferent de cum arata coperta pentru ca elemente din ea, sau poate cuvinte din titlu au conotatii, sau rezoneaza cu ceva din amintirea sau din nevoile lor de moment.

Publicare pe internet e o mare nerozie.
Internautul nu are timp de chestii din astea. Cate carti ai citit tu pe monitor de exemplu ??
Internautul prin esenta lui este un individ dinamic, caruia trebuie sa ii captezi atentia imediat, si daca reusesti asta atunci trebuie sa ii comunici cat mai repede si cat mai convingator mesajul, altfel il pierzi imediat..Totul pe internet se rezuma la transferul de informatie..De aia se numeste "informatica".
Intr-o lume din asta parabola, metafora, licentele incap numai ocazional si anacronic.

In fapt sunt iarasi un ansamblu intreg de reguli care impun cum trebuie sa arate o pagina de carte pentru ca ea sa poata fi citita cu placere. Exista un raport intre alb si negru de exemplu (ceea ce e tiparit, caractere folosite, aliniate, paragrafe nu trebuie sa incarce albul pagini mai mult de un anumit nivel).
Tehnoredactorul face mari eforturi pentru a pune sub privirile cititorului un text aerisit care sa nu oboseasca ochiul.

QUOTE
..cu toate că īn zilele ce vin, cărţile vor deveni desuete, o artă rupestră


Nici vorba de asa ceva statisticile si studiile arata un reveniment spectaculos al cartii care se produce in occident chiar in aceasta perioada. Ce dumnezeu tu nu i-ai vazut pe aia de au stat de cu noaptea si iisi rupeau hainele la coada la Harry Potter




--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 13 Dec 2007, 03:38 PM
Mesaj #41


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



good, deci pina la urma imi dai dreptate, e marketing...
* ai colorat coperta, ai pus o tipa goala (sexul vinde) ai reusit combinatia care sa atraga ochii....
* titlul si comentariul care insoteste titlul... deja parte tot din marketing. numele autorului anglo-saxon (desi un no-name la urma urmei) va vinde mai bine un roman politist scris la sablon, decat un autor local care poate chiar are ceva de spus
* poti pune pe coperta din spate niste recenzii din NewYorkTimes, DailyMail, whatever, Chronicles of Narnia, ca cine dracu sta sa le verifice.. dar recenzia/comentariul e bine scrisa... iar creste sansa de vanzare
* ai un canal de promovare (zice de carte la vreo revista, radio, ziar, etc) deja ... esti un fenomen
* ai reusit sa iti pui poza linga o vedeta cunoscuta, si mai si pozezi in autor martir_neinteles_fenomen_filozof_romantic_maiubestefemeile... deja esti tare... (am cumparat cativa din cultii astia de azi... si nici pe buda nu mi-a priit ce au scris ei)

etc, etc...

pe internet.. se poate... si reteta e aceeasi - care tine de un bun marketing orientat la fel pe promovare... bagi un blog rezonabil, pe care scrii niste idei traznite, pui o chestie care chiar sa fie haioasa, ii dai apoi un link viral pe la prieteni si daca ce ai scris acolo e tare... vei avea un numar de accesari
* daca esti tare vor mai continua sa te citeasca unii, daca nu... o sa te prinzi repede :-)


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 13 Dec 2007, 04:28 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Sigur ca iti dau dreptate, si sigur ca totul tine de markenting, dar pana aici.

-coperta cu tzatze se vinde, dar publicul care raspunde la un astfel de stimul nu e cel pe care il asteapta cartea ta. Infierbantat de ceea ce vede, tanarul potential client va aseza rapid inapoi cartea in raft dupa ce rasfoiala sumara are sa ii confirme ca inauntru nu mai sunt si alte poze.

-Nu poti pune pe coperta IV ce vrea muschiul tau. Nu si daca vrei ca editarea sa fie legala si ca Biblioteca Nationala sa iti elibereze un numar ISBN pentru ea.
Ceea ce apare pe caea coperta este un text scris de cineva de acolo si care trebuie publicat obligatoriu de editor. Are un nume si se plateste. Ca iti place sau nu, e musai sa publici comentariul ala. Coperta insasi se transmite spre aprobare Bibliotecii Nationale. Nu poti pune pe coperte ce te taie pe tine capul; nu si daca vrei sa urmezi cale legala. In cazul in care doresti totusi sa publici pe ele citate din presa mondiala are sa ti se ceara sa aduci in original ziarul pe care il citezi.

-un canal de promovare in cazul cartii se quantifica in maxim 1000 de exemplare vandute. Asta pe cel mai adevarat canal PRO TV, la o ora de varf. Atat si nimic mai mult. Celelalte canale costa cat nu se merita: de aia nu prea vezi reclama de carte pe canalele private.

-poti sa pozezi in ce vrei, piata e ferma. Ea nu raspunde decat la niste solicitari bine conturate: va vinde carte o persoana cunoscuta, un nume, un brand, sau un scriitor confirmat. Cu tunuri din astea dai lovitura numai in presa scrisa, niciodata in carte. Poti sa te duci maine la Cancan si sa scri ceva de genul: "Presedintele Basescu e Poponar"...la propriu, ca la figurat este "gaozar domnule". Toti cei care vad titlul latit pe prima pagina cumpara in delir, dar banii multi ii ia revista ca ea e cu tirajul. Tu ramai sa te judeci cu institutia prezidentiala pentru jigniri.

- chestia cu internetul e total pe alaturi. Nu vorbesc de Romanica unde lucrurile nu urmeaza un curs firesc, ci despre lumea ailalta in care internetul are o varsta apreciabila: cartea electronica nu s-a impus. Tipografiile inca prospera, dar prevad ca nu vor avea nicio crestere, ci doar o mentinere a trendului. Vine din urma cartea vorbita cu MP3 cu tot dupa ea...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 13 Dec 2007, 05:45 PM
Mesaj #43


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



de acord cu tine cu o singura exceptie... punctul de vedere...

in timp ce eu incercam sa spun ca o carte bine scrisa din punct de vedere comercial se va vinde daca reuseste printr-o metoda de marketing sa produca suficienta valva astfel incat poporul sa fie curios sa o cumpere (si am in cap pe Dan Brown... pe care eu il percep "la prima carte am plins dupa bani, la a doua dupa timpul liber pierdut.. la a treia a fost poanta ca nu am mai cumparat"

tu imi dai exemple din real life de care te-ai lovit si te lovesti cu autori locali.. .la care nu prea le iese pasenta. atunci cand am timp liber citesc destul de mult, si in timp mi-am facut si o opinie asupra a ceea ce am chef sa citesc. am ajuns sa apreciez mai mult un scriitor fara prea multa substanta, dar care povesteste frumos decit un imbatat de cuvinte de nu sti la a doua pagina ce incepuse sa spuna la prima.

in ceea ce ma priveste era vorba de un proiect doar pentru prieteni (cel putin din descrierea ta) care sa isi scoata banii din faptul ca erau destui curiosi de ce puteam debita, si care in nici un caz nu m-ar fi imbogatit. exista la fel de bine sansa unei chestii care sa prinda si care sa ceara o re-editare mai pompoasa dar asta era putin probabila.
chestia e ca atunci cand a trebuit sa o fac ca pe o meserie de sine statatoare.. nu mi-a mai placut, si am lasat-o balta.

revenind... la topic. omul vrea sa castige exclusiv din scris... si ceea ce spun eu e ca se poate trai decent din scris, cu conditia sa ai imaginatie si charisma... sau daca este un abil politician care sa convinga masele sa-i cumpere ideile.
ce nu putem decide pe acest forum este daca Bucurenci sau altul va reusi asta...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 14 Dec 2007, 06:09 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(The Dude @ 12 Dec 2007, 10:39 AM) *
Coconut e un cadru privat.
ea stie?
"Nu vorbesc de Romanica unde lucrurile nu urmeaza un curs firesc"care firesc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 14 Dec 2007, 03:50 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



freeman..... rofl.gif

Mutulica, iar eu continui sa cred ca astazi in Romania nu se poate trai direct din scris. Iti repet ca nici Plesu n-ar reusii, si cand zic "din scris" ma refer si la activitatile conexe: interviuri, conferinte, participari la talck show-uri.

Se poate traii din articole de ziar. Si inca pe picior mare..


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 14 Dec 2007, 05:54 PM
Mesaj #46


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



pai si articolul de ziar nu e scris?

asta tot incerc sa spun, ca tu prin scris intelegi cartea publicata, ori eu prin scris inteleg orice inseamna scris - ziar, revista, scenariu, corectura, etc, etc



--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 17 Dec 2007, 12:02 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Atunci nu e decat o regretabila confuzie din partea mea...

Gandim si credem a fel.. thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 18 Dec 2007, 12:12 AM
Mesaj #48


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



The Dude, ce părere ai, se merită să traduci o carte de succes de dincolo? Dacă mergi cu traducerea la o editură te bagă īn seamă cineva? Ce paşi trebuie urmaţi īnainte? Presupun că primul lucru este să obţii acordul autorului volumului original. Pe urmă?


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 18 Dec 2007, 09:17 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Nope...Ai nevoie de drepturile de autor. In cadrul acestora exista si un tip de intelegere pentru publicat o singura data.

Ca sa fie mai simplu am sa iti dau un exemplu din televiziune:
daca vrei sa cumperi drepturile pentru a difuza un film nou, aparut in 2007 poti plati pe el intre 10 000 si 300 000 de dolari..Poate si mai mult decat atat. Difuzarea va costa cu atat mai putin cu cat postul care cumpara dreptul are o cifra de audienta mica, alege sa difuzeze filmul la o ora care nu e de varf, face difuzarea cu un numar limitat de pauze de reclama. Filmele au toate prevazute in ele momente de intrerupere pentru reclame mai lungi sau mai scurte si varianta de difuzare se stabileste strict din acest punct de vedere (al reclamelor) .
Daca ai observat mai toate canalele romanesti (nu si cele pluviale sau haznalele) difuzeaza altfel de filme dupa orele 23, si cu mai putine reclame.
Iarasi filmul va costa cu foarte putin mai scump daca se alege ca el sa fie redifuzat o singura data tot la o ora cu audienta redusa.


Acum, revenind, daca tu vrei sa traduci o carte e bine sa te adresezi unei edituri. Editurile negociaza drepturile de publicare fie cu autorul fie cu editura la care autorul si-a cedat sau concesionat drepturile. Editurile mari insa nu te vor baga in seama. Ele au programe editoriale precise facute cu luni inainte si construite pe studii solide de piata. Ele au de asemenea proprii lor traducatori, si nu prea au incredere in altii din afara. Cele mici, asa cum e a mea nu prea apreciaza nivelul de risc al unei asemenea initiative.

Ca persoana fizica incearca sa iei legatura cu editura care a publicat cartea pe care vrei sa o traduci, stabileste o intelegere cu ea, apoi fa traducerea in nume propriu, si adreseazate unei tipografii la care sa poti scoate tirajul pe banii tai.

......daca imi spui mai pe indelete despre ce e vorba poate putem incerca impreuna. thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 29 Dec 2007, 07:56 AM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



filmele se cumpara la pachete, nu individual.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zwischenzug
mesaj 31 Dec 2007, 01:56 AM
Mesaj #51


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 31 December 07
Din: Bucuresti, Romania
Forumist Nr.: 11.050



The Dude,

cum trebuie sa procedez in cazul depozitului legal de documente? Vreau sa-mi public materialul (cartea) in regie proprie (la imprimanta, eu imi fac coperta, iar apoi o leg profi). Am inteles ca trebuie sa trimit Bibliotecii Nationale 7 exemplare (cu borderou de trimitere) si Bibliotecii Metropolitane un exemplar. Ok. Pana acum e simplu. Dar mai mi se cere sa trimit: autorul, titlul, tirajul, preţul şi numărul de comandă. Ori tirajul il fac in functie de comenzi, iar numarul de comanda nu stiu ce inseamna. Pretul? S-ar putea sa le distribui gratuit. Conform art.10 alin.2 din legea nr.111 din 21/11/1995: Pe exemplarele de carte trimise pentru Depozitul legal trebuie să figureze descrierea C.I.P. a Bibliotecii Naţionale a Romāniei, precum şi următoarele date: numele/denumirea şi domiciliul/sediul producătorului şi, īn cazul tipăririi īn străinătate, ţara īn care a fost tipărită cartea, luna şi anul tipăririi, numărul internaţional standardizat - I.S.B.N. Daca eu sunt persoana fizica = producatorul (adica cartea este tiparita in regie proprie) cum trebuie sa procedez? Imi trec numele si domiciliul din cartea de identitate? Ce este descrierea CIP?


In cazul in care vreau sa public lucrarea (cartea) sub pseudonim, ce riscuri imi asum si cum pot beneficia de drepturile de autor?

Multumesc. smile.gif


PS: Este primul meu post. smile.gif Va urez un An Nou fericit!

Acest topic a fost editat de zwischenzug: 31 Dec 2007, 02:08 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zwischenzug
mesaj 16 Jan 2008, 12:11 PM
Mesaj #52


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 31 December 07
Din: Bucuresti, Romania
Forumist Nr.: 11.050



The Dude, ma poti ajuta, te rog, cu un raspuns? thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 23 Jan 2008, 11:10 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Un milion de scuze...abia acum am vazut postul tau:

Hai sa o luam pe rand:

1. Ti-ai obtinut ISBN-ul ??
2. Daca da fa-ti cartea. Baga insa de seama ca poti intra intr-un conflict major cu fiscul daca o faci altfel decat printr-o societate comerciala, si/sau altfel decat pentru uzul propriu.

Asa ca sa reluam: ia legatura cu biroul Bibliotecii Nationale si solicita un numar ISBN "ocazional", ei iti vor cere coperta, numarul de exemplare pretul, titlul si tirajul. De asemenea numele editurii, sau numele societatii Comerciale care realizeaza imprimarea. Tu trebuie sa le explici ca faci cartea dor pentru tine, si cazul se inchide cu exemplarele alea pe care le predai cu borderou la subsolul BN.

Daca insa doresti sa cemercializezi cartea atunci:

1. Trebuie sa fi societate comerciala, daca nu ai una apelezi la una. Societatile comerciale au o contabilitate si in cadrul ei cartea ta se va realiza sub un numar de comanda. El trebuie completat acolo pentru ca cineva sa poata verifica, daca va dori, corectitudinea si adevarul declaratiilor tale in legatura cu realizarea cartii.
Tirajul trebuie sa il evaluezi singura si cu atentie in functie de buget. Cat ai zis atatea trebuie sa fie, daca vrei mai multe dupa aia, inseamna ca vei avea nevoie de o noua editie si trebuie sa o iei de la cap cu un nou ISBN.

2. Pretul de cost al fiecarui exemplar se calculeaza. Materiale, imprimare, transport, distributie, corectura, drepturi de autor, taxe...Toate dupa cum te-au costat.
Editurile au formule de calcul si ele sunt discrete pentru ca au impact concurential. Nu te pot ajuta mai mult aici.
Un pret informativ ar fi 1000 lei/pagina, dar poate varia foarte mult de la un caz la altul in functie de tiraj si de modul in care alegi sa imprimi.

3. Nu prea exista "regie proprie" aici. Nu poti participa la activitatea de comert fara sa te supui normelor ei. Trebuie sa devi asadar agent economic.
Din punctul de vedere al BN eliberarea ISBN si procesul verbal de predare al celor 7 exemplare inchide participarea.
La numar ocazional, ai dreptul pe persoana fizica (...care este blink.gif ) la doua astfel de numere pe an si nu ai nevoie de CIP.
Logica e urmatoarea Biblioteca Nationala si-a dat acordul ca tu sa publici si a inregistrat in patrimoniul universal cartea ta.
Din cele 7 exemplare unele ajung si in afara. Cu asta si-a incheiat roulul.
Pentru tine insa el continua pe latura comerciala.

4. Descrierea CIP e rezervata editurilor. Cartea e citita de cineva de la BN si acesta face o scurta apreciere obiectiva pe care tu esti obligat sa o publici pe coperta 4, asta pentru protectia consumatorului. Dar tu nu publici sub o editura si publici ocazional. Din acest motiv pe copertile cartii tale nu are voie sa apara numele vreunei edituri sau vreunei societati comerciale cu activitate editoriala, asadar nu are cine sa trimita cartea pentru CIP.

5. Pseudonimul nu are nicio legatura cu dreptul de autor. Comanda cartii tale catre o tipografie sau catre propria ta societate comerciala e un act economic care contine toate datele tale personale. Le poti utiliza oricand pentru a iti sustine dreptul de autor. Mai sunt si cele 7 exemplare care corelate cu datele comenzii confirma ca acea carte iti apartine indiferent ce nume sta scris pe ea. Eu nu am pubilcat pana acum decat sub pseudonim.


6. zwisch, crede-ma pe cuvant nu se merita efortul.
Apeleaza la o editura (la a mea de exemplu rolleyes.gif ). Niciodata "in regie proprie" nu vei putea concura costurile pe care le obtin eu.
La "print on demand" se utilizeaza risograful, un aparat capabil sa imprime 200 de exemplare A5 a cate 150 de pagini in cateva ore, pe pret de nimic.
Paginile se colateaza pe aparate speciale iar legatoria se face la termoclei in doar o zi.
Tie au sa iti trebuiasca luni de zile, si tu nu ai tusul, hartia, cartonul copertilor la preturile la care le cumparam noi pentru ca e o istorie intreaga de unde sa le cumperi ieftin. Nu ai nici programele licentiate de calculator care sa iti usureze alinerea paginilor si corelarea fata verso. La capatul unui tiraj de 200 de exemplare, adica 30 000 de pagini din exepmlul meu imprimanta aia are sa iti crape si trebuie si ea adaugata la costurile cartii...

O tipografie "print on demand", a mea sau oricare alta, iti ia 4-5 roni pe un exemplar. Asta inseamna 1000 de ron la un tiraj de 200 de ex., in cel mai greu scenariu, si ai in pretul asta totul, si coperta, si ISBN si contabilitate si...totul legal.

In plus responsabilitatea in fata legii se transfera integral de la tine spre cel ce realizeaza treaba.
Optional o editura se poate ocupa si de distributie care iarasi e o bataie de cap cum nu iti poti imagina..


Succes thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 23 Jan 2008, 11:52 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 12:46 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman