HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii Subforum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Integrarea Romaniei in Uniunea Europeana. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

 
Reply to this topicStart new topic
> Stie Careva?, Despre "noua ordine Europeana"
actionmedia
mesaj 14 Nov 2006, 02:55 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



M-am gandit sa deschid acest nou topic in care cei interesati sau oamenii care au intrebari concrete despre UE sa le puna, iar cei care cunosc raspunsul sau stiu unde sa il caute sa raspunda.

Incep eu cu intrebarile.

Stiu ca de la 1 ianuarie 2007 sau la o data ulterioara, punctele vamale de la granita cu UE (Ungaria) vor fi desfiintate.
Intrebarea mea este cum se va desfasura in aceste conditii comertul intre statele membre UE precum si circulatia persoanelor?
De exemplu, daca aduc o marfa de provenienta UE se mai face vama? Daca da, unde, cum si cand? Cand trebuie sa platesc TVA-ul de exemplu?
Stie cineva daca ne vom alinia la taxele vamale ale UE si care sunt acestea, de exemplu, pentru echipamente.

In caz de litigiu intre doua persoane juridice din tari diferite ale UE, la ce instanta se apeleaza?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 14 Nov 2006, 06:07 PM
Mesaj #2


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



QUOTE (actionmedia @ 14 Nov 2006, 02:47 PM)

Stiu ca de la 1 ianuarie 2007 sau la o data ulterioara, punctele vamale de la granita cu UE (Ungaria) vor fi desfiintate.
Intrebarea mea este cum se va desfasura in aceste conditii comertul intre statele membre UE precum si circulatia persoanelor?

Poate īntr-un viitor foarte īndepărtat. Doar nu crezi că o să dispară peste noapte? N-a dispărut īncă nici un punct vamal, din cīte ştiu eu. De exemplu, īntre Ungaria şi Austria e bine-merci, la locul lui.

Acest topic a fost editat de Adina: 14 Nov 2006, 06:07 PM


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Uncle Sam
mesaj 14 Nov 2006, 06:48 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.526
Inscris: 12 October 06
Din: Romania
Forumist Nr.: 8.789



QUOTE (Adina @ 14 Nov 2006, 05:59 PM)
Poate īntr-un viitor foarte īndepărtat. Doar nu crezi că o să dispară peste noapte? N-a dispărut īncă nici un punct vamal, din cīte ştiu eu. De exemplu, īntre Ungaria şi Austria e bine-merci, la locul lui.

Asa este, nu vor disparea peste noapte. Punctele alea vamale ramase nu vamuiesc marfurile ci doar verifica sa nu se faca trafic ilegal. Ca sa iti dau un exemplu, noi nu putem exporta anumite alimente in Europa pana in 2009. La vama se va verifica daca se respecta aceasta restrictie.
Apoi pe acolo trec si marfuri din afara Europei, si in tranzit. Asa ca punctele vamale nu vor disparea fizic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Nov 2006, 06:48 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Endgegner
mesaj 15 Nov 2006, 10:09 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.352
Inscris: 16 January 05
Din: Saint Augustine /FLA
Forumist Nr.: 5.455



Intre Ungaria si Austria este "vama" pentru ca Austria este in spatiul Schengen, Ungaria nu este. Prin aceste vami se controleaza fluxul de persoane, de marfuri, etc. Mai ales chestia cu cele 90 de zile sedere maxima in spatiul Schengen.


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image

Die for your government
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 15 Nov 2006, 08:15 PM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Actionmedia, mi-ai luat vorba din gura. Uniunea Europeana are la baza libertatea toatala de circulatie a persoanelor, a serviciilor, a marfurilor si a capitalurilor.
Intre statele membre nu exista taxe vamale, bariere cantitative, sau orice alte restrictii.
In ceea ce priveste taxele vamale aplicate altor state terte, trebuie spus ca politica comerciala a Uniunii Europene este integral comunitarizata, deciziile in privinta comertului cu state terte fiind luate exclusiv de catre institutiile comunitare (in principal, Consiliul de Ministri).
Puteti pune in cadrul acestui topic intrebari punctuale in legatura cu dreptul la munca in UE, deschiderea unei afaceri, depozitele/creditele contractate la bancile din tarile membre, etc.

Acest topic a fost editat de andra_v: 15 Nov 2006, 08:17 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 16 Nov 2006, 06:31 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Actionmedia ai pus pe tapet mai multe probleme, amestecand firmele cu persoanele.

pentru firme:
-nu se face vama la "importator" pentru ca esti in piata unica (UE) (daca aduci marfa de la Pitesti sau Amsterdam, nu faci vama);
-tva se deduce la importator (platesti daca e cazul luna urmatoare, pana pe 25);
-control vamal poti avea de la plecare la destinatie, oricand;
-tva-ul este o chestie foarte stricata si controlata central, la Bruxelles
-taxele vamale la produsele UE s-au aliniat mai demult (7-8 ani), sunt 0.
-litigiile se rezolva la instanta care e mentionata in contract

pentru persoane:
-se poate circula cu CI/Bi sau cu pasaport, daca pierzi una din astea, te duci la ambasada si iti da un pasaport temporar valabil 1 an.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Nov 2006, 10:43 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Asa la nivel teoretic, stiu si eu cate ceva, dar sunt multe chestii practice, mai de amanunt pe care nu le stiu.

Sa luam studiu de caz particular:
Sa spunem ca eu sunt importator roman si import 2 marfuri X si Y dintr-un stat european S. De la 1 ianuarie 2007 va fi ca si cum le-as procura din Romania, din Suceava de exemplu si le-as transporta la Timisoara? Sau mai sunt unele proceduri care trebuie respectate?
In ceea ce priveste TVA-ul este clar ca se plateste in tara importatorului, in cazul acesta particular in Romania, adica voi plati 19% din valoarea de import a produselor. Daca inteleg eu bine Quantum, nu mai trebuie sa platesc TVA-ul la intrarea produselor in tara? Ca pana acum stiu ca asa se facea. Cand intrau produsele in tara, plateai taxele vamale si TVA. Acum se poate plati dupa depunerea decontului adica pana la 25 ale lunii urmatoare? Inca nu imi este foarte clar cum este cu TVA-ul.
Daca produsele pe care le import din UE au toate avizele tehnice, sanitare, etc. in tara de origine (mebru UE), mai trebuie sa obtin eu alte avize aici in Romania?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 17 Nov 2006, 05:08 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605




Ti-am spus procedura, dar vad ca vrei sa iti repet:

pentru TVA faci doar o declaratie de impunere (te reglezi la plata urmatoare prin deducerea obisnuita + sau -, dar daca nu o platesti la timp, pe langa penalizarile obisnuite din Romania, o sa figurezi si in computerul european de TVA ca neplatitor la timp; la fel si daca iei marfa de la Iasi). Procedura e aceeasi ca atunci cand cumperi de la firma mea din Satu Mare, RO , tu fiind din Calafat.
Da, trebuie sa-ti obtii toate avizele, sau macar sa le inregistrezi (depinde de produs).

Daca nu crezi, asteapta si o sa vezi cam peste 2-4 luni cand se trezesc si functionarii respectivi...Vezi ca in Bucuresti raman doar doua vami (pentru non-UE), restul se desfiinteaza.

Trezirea baieti, chiar am intrat in UE!





Topicul ar trebui mutat la Afaceri & Economie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 18 Nov 2006, 02:08 PM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Vreau acest topic in cadrul unei sectiuni juridice. Am terminat recent masterul de Dreptul Comunitar la Fac. de Drept, U.B., inca am materia proaspata, so, ma intereseaza un topic pe profil juridic.
In legatura cu avizele sanitar-veterinare, adaug ca statul roman nu are dreptul sa introduca o taxa discriminatorie fata de produsele autohtone pt. obtinerea avizelor sanitar-veterinara. De asemenea, poti da in judecata statul roman la CEJ chiar si in cazul unor taxe nediferentiate in functie de originea produsulelor, daca aceste taxe pun bariere vanzarii produselor importate din alte state comunitare.
Propun o sectiune drept comunitar, cu urmatoarele subforumuri: dreptul european al afacerilor, drept social european, legislatia europeana in privinta protectiei consumatorului,. Am avea ce vorbi.


Acest topic a fost editat de andra_v: 18 Nov 2006, 02:18 PM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 19 Nov 2006, 02:55 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (Quantum @ 16 Nov 2006, 06:23 AM)
pentru persoane:
-se poate circula cu CI/Bi

ohmy.gif
Ce face ?!?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 19 Nov 2006, 07:02 PM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Ai citit bine. ohyeah.gif
Reinnoiesc rugamintea unu, politici comunitare, unde sa discutam exclusiv aspecte de ordin juridic legate de aderarea noastra la UE, separat de parlamentarile pro si contra Uniunii europene.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 19 Nov 2006, 08:46 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Quantum @ 16 Nov 2006, 06:23 AM)

pentru persoane:
-se poate circula cu CI/Bi sau cu pasaport, daca pierzi una din astea, te duci la ambasada si iti da un pasaport temporar valabil 1 an.

hmm.gif

La nivel de UE sau la nivel de Schemgen doar ? rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 19 Nov 2006, 11:00 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



OK
"Toţi cetăţenii Uniunii, deci şi cetăţenii romāni, pot ieşi de pe teritoriul unui stat membru pentru a intra pe teritoriul unui alt stat membru al Uniunii īn baza cărţii de identitate sau paşaportului, valabil, care atestă naţionalitatea acestora (īn acest moment, circulaţia pe baza cărţii de identitate nu este posibilă, pentru cetăţenii romāni, pentru că documentul romānesc de identitate nu prezintă suficiente elemente de securitate)".

MINISTERUL ADMINISTRAŢIEI ŞI INTERNELOR
DIRECŢIA INFORMARE ŞI RELAŢII PUBLICE
SERVICIUL COMUNICARE PUBLICĂ
BULETIN INFORMATIV
Nr. 647 din 11.10.2006

Sursa



Acest topic a fost editat de Achernar: 19 Nov 2006, 11:00 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 20 Nov 2006, 11:02 AM
Mesaj #14


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Desi nu are legatura cu subiectul, dar nu am unde sa-l incadrez, in legatura cu accesarea fondurilor europene de catre micii intreprinzatori, aveti la dispozitie site-ul www.animmc.ro
Consultantul juridic al acestui minister va ofera informatii utile si de calitate in doemniu.
Asta pt. ca mi s-au cerut informatii prin p.m. -uri.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 20 Nov 2006, 05:23 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Achernar: np.

MIA: vezi Achernar smile.gif.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 04:36 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman