HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Sufletul Si Trupul In Practica Rugaciunii, ... despre lucrarea credintei
zexelica
mesaj 24 Nov 2006, 10:39 PM
Mesaj #36


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



melinda

Stiu ca nu prea e usor sa comunici cu mine sau sa te intelegi. Nici nu depun efort sa fiu haios sau super politicos. Dar eu nu vreau sa discut filozofie, ce simti tu sau eu, ce cred eu sau tu despre orice.
Eu sunt interesat sa discut Biblia. Daca este vreo problema de analizat, eu o analizez NUMAI prin prisma Bibliei. Egal ce parere am eu sau X. Daca scrie si nu contrazice nimic altceva din Biblie putem afla adevarul. Adevarul este Biblia care este cuvintul lui Dumnezeu.
Deci eu nu am telul; sa combat pe nimeni, dar daca Biblia spune ceva si tu sustii altceva, eu nu am voie sa fiu de acord.
A sustinut cineva ca Hristos este Dumnezeu si l-am contrat eu? Nu! Sustine cineva un adevar biblic si eu il contrazic? Nu!
Cum il contrazic, DACA il contrazic? Cu citate din Biblie. Daca am acele citate inseamna ca exista argument BIBLIC sa-l contrazic si o fac.
Asta nu inseamna ca am ceva cu persoana respectiva. Am iesit cu baieti de pe forum cu care ma contraziceam de mama focului si pot sa-ti confirme ca n-am treaba sa fiu nesuferit. Dar daca vii cu idei contrare Bibliei, ma simt obligat sa-ti raspund cu argumente biblice.
Nu o sa ma vezi niciodata scriind: "eu cred ca.." ci doar "scrie in Biblie ca..."
Nu vreau ca nimeni sa ma creada pe mine, ci doar sa studieze versurile care le aduc proba. Daca ma crezi pe mine sau ORICE alt om, ai probleme. Asta nu inseamna sa ne urim si sa ne dusmanim. Da' cind vine cineva cu o idee, verific-o cu Biblia: ce are Dumnezeu de spus despre cutare lucru.
Asa gresim, cind credem pe cineva fara sa verificam cu Biblia.

Tu zici ca aruncam cu noroi cind contrazicem pe altcineva. Gresit. Daca aduci proba biblica este moral corect. Ce, daca unu' zice sa ma-nchin la morti, eu trebuie s-o fac? Sau sa zic "vai ce bine faci..." Nu. Trebuie sa iau pozitie pentru ceilalti care ar putea cadea in gresala aceasta.
Citeste Ezechiel cap. 3 si cap. 18 si vezi care este rolul strajerului. Amos 3:8.

Poti tu sau oricine sa se supere pina n-or mai putea. Vii cu doctrina care este contrara Bibliei, iti spun verde in fata care sunt contradictiile. Daca te superi, e treaba ta.
Cind cineva ma contrazice nu ma supar. Eu tot timpul intreb "unde scrie in Biblie?". Fa si tu la fel. Daca nu stii Biblia, poate ar fi bine sa incepi s-o citersti. Asa poti vedea ca multe lucruri nu sunt chiar cum ai crezut inainte s-o citesti.
Succes.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melinda
mesaj 27 Nov 2006, 10:12 PM
Mesaj #37


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 474
Inscris: 11 April 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 181



QUOTE (OMU'BUN @ 24 Nov 2006, 01:03 AM)
Ei, si iata cum, dintr-un om cu sufletul linistit, care intra pe-aici cu gandul de a intalni oameni ca si el, descoperim mai tarziu un om zbuciumat, bulversat, obsedat de faptul ca X, desi se foloseste de citate din biblie, nu face decat sa ravaseasca linistea interioara intr-un joc diabolic in care bietii oameni cu un IQ... bunicel cad victime propriei lor "intelepciuni ale bunului simt"!

Bun regasit, Mosnege! Trebuie sa recunosc: te tii destul de bine, la varsta ta! biggrin.gif
Ma asteptam sa intelegi mai multe din cele scrise de mine... se vede ca n-ai mai intrat de mult pe aici si ti-ai cam "iesit din mana".. wink.gif
Nu ma enervez deloc daca vine cineva cu alta idee; cele scrise de mine se refereau la o atitudine prea-des intalnita, mai ales in ceea ce priveste subiectele religioase, mai "sensibile".
Cred ca, daca am reciti cele postate de mine pe acest forum, sansele de a gasi texte incisive (scrise de mine) sunt infime! Cel putin, asta am incercat sa sa evit, tot timpul. Eu nu vreau sa atac pe nimeni; si nu ma consum pentru faptul ca altcineva prefera sa creada altceva. Pur si simplu, imi spun parerea.
In cei "cativa" ani de viata, am invatat (printre altele) un lucru: sa respect dreptul celorlalti de a face prostii (drept care cer sa imi fie respectat si mie, asumandu-mi consecintele).
Eu chiar incerc sa impartasesc oamenilor de pe aceste topicuri (in speranta ca sunt cu adevarat interesati de aceste subiecte) ceea ce stiu eu, asteptand acelasi lucru din partea lor, astfel incat sa aiba loc un schimb de idei din care sa se aleaga Adevarul, precum uleiul din apa. Probabil ca nu m-ai crede daca ti-as spune ca sunt chiar foarte calma si ma delecteaza foarte mult sa scriu despre aceste lucruri si sa citesc idei logice, argumentate cu bun simt si discernamant...
Sincer, nu imi dau seama de unde ai tras concluziile alea "sinistre" referitoare la mine... e adevarat ca am avut o perioada foarte grea (din nou! sad.gif ) in ultimul timp dar asta nu avea nici o legatura cu subiectele pe care le-am ales, la care particip prin postare... Iar de "intelepciunea bunului simt" ar trebui sa nu razi, atata timp cat nu ai idee ce inseamna asta... Parerea mea!


--------------------
Traieste-ti fiece zi ca si cum ar putea fi ultima...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 27 Nov 2006, 10:27 PM
Mesaj #38


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Se pare ca s-a cam pus punct discutiei. Iar asta fiindca, in loc de dialog firesc, se naste acea disputa de care vorbeam mai inainte. Poate in viata de zi cu zi, cand nu avem biblia la indemana sa vedem ce ne lasa sau ne interzice sa facem, avem cam aceleasi principii si nici vorba de contradictii.
Eu intru rar pe-aici si nu cu gand de cearta sau contradictii. O sa indraznesc sa-mi spun parerea si nu ma astept la vreun raspuns anume.

zexelica

QUOTE
Daca este vreo problema de analizat, eu o analizez NUMAI prin prisma Bibliei


Parerea mea este ca biblia nu poate fi segmentata. O citesti o data si bine, retii ce e de retinut si cat iti permite ratiunea - pe de o parte - si sufletul - pe de alta - sa intelegi. Apoi iti vezi de viata ta, fara sa faci o obsesie si fara s-o iei ad-literam, mai ales daca esti un simplu laic si nu vreun student la teologie, sau slujitor "uns" an bisericii. Greseli facem cu totii. Drumul spre iad este pavat numei cu intentii bune. Sunt sigur ca si preotul din Tanacu a luat foarte in serios citatele bibliei, dar dincolo de orice citat, lasa-te condus de duhul sfant si nu vei gresi niciodata. Orgoliul si vanitatea ( vrem sa dovedim ceva fiindca ne pasa de ce crede lumea mai ales cand suntem mai bine vazuti in fata lui Dumnezeu!...) sunt insusiri condamnate de biblie. Oricate motivatii am gasi pentru o disputa ironica uneori, ea se incadreaza in stanga si nu in dreapta credintei.
QUOTE
Da' cind vine cineva cu o idee, verific-o cu Biblia: ce are Dumnezeu de spus despre cutare lucru.

Dumnezeu exista in fiecare dintre noi fiindca noi suntem creatia Lui. Nu trebuie sa verific cu biblia daca, ceea ce mi se spune, e bine sau e rau. In anumite contexte, biblia poate sa spuna ca cine nu crede in Iisus, este iremediabil pierdut. Ori Mantuitorul a venit pentru oile ratacite. Deci existau si "oi neratacite"! Nu-i greu de aflat cate ceva despre credinta calugarilor tibetani... Ei n-au fost "rataciti" niciodata. Si-apoi, chiar si pentru "oile ratacite", Dumnezeu are o mare slabiciune. Faptul ca evreii au respins recunoasterea Lui Mesia, a fost extrem de grav dar cu toate astea ei au fost si vor ramane poporul iubit de Dumnezeu, chiar daca ii pedepseste. Pedeapsa e un semn al recunoasterii. Fereste-te de timpul cand Lui Dumnezeu nu-I mai pasa de tine, iar asta este adevaratul semn ca esti iremediabil pierdut.
Eu sunt un simplu om si NU impun nimanui propria mea doctrina. Unii pot sa-mi dea dreptate, altii nu se pronunta, iar altii ma injura fiindca "n-am sapca" nu fiindca ar avea ceva comun cu subiectul. Ideea este ca nu biblia ma ajuta sa fiu om (in cazul in care sunt), ci puterea de a face in subconstientul meu o delimitare clara intre Bine si Rau. Atunci nici nu trebuie sa te mai inchini dimineata si/sau seara. Atat timp cat il ai in suflet pe Dumnezeu in fiecare clipa, o "pauza" pentru a te ruga este un nonsens!!!

...................

Later edit

Melinda hh.gif vai da' ce "lea" suntem, nene!... laugh.gif
QUOTE
Iar de "intelepciunea bunului simt" ar trebui sa nu razi, atata timp cat nu ai idee ce inseamna asta...

Ai dreptate, draga! Cum te-as putea eu contrazice? Sa te fac dusman, este ultimul lucru pe care mi-l doresc! wink.gif Tu sigur esti bine, draga? cry.gif

Acest topic a fost editat de OMU'BUN: 27 Nov 2006, 10:37 PM


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Nov 2006, 10:27 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
melinda
mesaj 27 Nov 2006, 10:54 PM
Mesaj #39


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 474
Inscris: 11 April 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 181



QUOTE
Nici nu depun efort sa fiu haios sau super politicos.

Imi pare rau daca te dezamagesc: nici eu nu fac eforturi in sensul asta! Pur si simplu, asta sunt! Norocul meu: am de-a gata lucruri pentru care altii muncesc din greu... tongue.gif thumb_yello.gif Acum, la modul serios: esti dragut sa imi faci asemenea cmplimente, chiar fara voia ta! wink.gif
QUOTE
Dar eu nu vreau sa discut filozofie, ce simti tu sau eu, ce cred eu sau tu despre orice.

In cazul asta, imi fac mea culpa: este greseala mea! Am crezut ca tocmai asta se face aici! De asta am intrat pe acest forum, sa comunic cu alti oameni, cu aceleasi pareri ca ale mele sau cu opinii diferite... Se pare ca am nimerit intr-un loc gresit... sad.gif
QUOTE
Daca este vreo problema de analizat, eu o analizez NUMAI prin prisma Bibliei.

Vezi tu, tocmai asta e chestia: ANALIZA! Asta si ceream de la participantii la discutii: sa analizam, sa gandim, sa ne dam cu parerea... Se pare ca suntem de acord; si, totusi... cineva se contrazice... si cred ca nu eu sunt aceea! OK, dai un citat; nu am nimic impotriva; dar "expliciteaza-l" cumva, convinge-ne ca ai ales citatul bun si spune-ne si noua DE CE crezi ca e cel mai potrivit. Asta e problema: de multe ori, nu vad nici o legatura (sau e una fortata) intre citatul tau si ceea ce incerci sa demonstrezi cu el. Tocmai asta te rugam sa faci: arata-ne si noua ceea ce vezi tu! Nu trebuie sa vezi in asta un atac la persoana, ci doar o invitatie la "a spune in cuvintele tale" ceea ce Biblia incearca sa ne transmita. Voi nu ati facut asa ceva la scoala, sa cititi un fragment dintr-o proza sau o poezie si sa incercati sa redati ceea ce scriitorul a incercat sa transmita?! Este acelasi lucru. Incearca sa faci asta si vei ramane uimit de cata "bogatie" se poate ascunde in doar cateva cuvinte... Incercam sa te ajut (si nu doar pe tine, ci si pe altii asemenea tie) sa descoperi adevaratele minuni ale Bibliei... si ale vietii, in general. Nu am vrut sa fie un atac, ci o incercare de "a te trezi la realitate". Daca vrei, o faci; daca nu, nu...
QUOTE
Eu sunt interesat sa discut Biblia.  Egal ce parere am eu sau X. Daca scrie si nu contrazice nimic altceva din Biblie putem afla adevarul. Adevarul este Biblia care este cuvintul lui Dumnezeu.

Exact ce spuneam: DISCUT-O, nu o transcrie! "Egal ce parere am eu sau X" sigur voia sa insemne "indiferent" sau "mi-e egal"... Nu, nu e chiar atat de egal; pentru ca aplicam in practica ceea ce am inteles; daca am inteles gresit, si rezultatele vor fi gresite. De aceea "multi vor fi cei chemati dar putini vor fi cei alesi". A propos, cum ai "traduce" aceste cuvinte?
"Nu contrazice nimic din Biblie"... din punctul tau de vedere; care, daca este gresit, te poate induce in eroare. De aceea trebuie sa nu ne fie egal daca intelegem sau nu Biblia; la alte materii, putem ramane corigenti sau repetenti; dar, daca facem lucrul asta in ceea ce priveste "stiinta despre Dumnezeu", am dat-o in bara rau de tot. Si vai de sufletele noastre, la propriu si la figurat!
Spre deosebire de tine, eu scriu mereu "eu cred ca" pentru ca emit pareri, nu LEGI. Sunt parerile, convingerile MELE, nu e obligatoriu sa fie ale tuturor. Nu imi asum rolul de conducator religios, ci de cercetator in tainele religiei.
QUOTE
Tu zici ca aruncam cu noroi cind contrazicem pe altcineva.

Am facut eu asemenea afirmatii? Ca a nu fi de acord cu cineva inseamna ca arunci cu noroi?! Ma indoiesc sincer... A, poate am spus ca, atunci cand nu au argumente sa combata pe cineva de alta parere, multi practica aruncatul cu noroi... probabil ca am spus ceva in genul asta...
QUOTE
Ce, daca unu' zice sa ma-nchin la morti, eu trebuie s-o fac?

Adica, daca iti cere cineva sa venerezi un mort? Pai, si sfintii tot morti sunt... Si eu, una, ma inchin (=fac semnul crucii) la morti si ma inclin in fata lor, cu respect mult mai mare decat fata de vii; pentru ca ei au ajuns deja "acasa"... in timp ce noi inca ratacim prin aceasta lume materiala...
QUOTE
Daca nu stii Biblia, poate ar fi bine sa incepi s-o citersti. Asa poti vedea ca multe lucruri nu sunt chiar cum ai crezut inainte s-o citesti

Ba, exact asta spuneam: eu am citit Biblia, nu am invatat-o pe de rost! Nu pot afirma ca am inteles TOT din ea; dar, ceea ce am inteles, are un sens si poate fi aplicat in viata de zi cu zi. In schimb, am impresia ca tu ai invatat "codul de procedura civila" (e o simpla metafora) pe de rost; daca nu intelegi la ce se refera legile alea, cum vei sti cand si cum sa le aplici?! Si cum ii poti ajuta pe ceilalti sa afle care sunt legile pe care trebuie sa le respecte si de ce sunt ele bune?
Astea sunt unele dintre intrebarile la care tare mi-ar placea sa aflu un raspuns cat se poate de clar. Cine stie, poate ca tu ai dreptate iar eu ma insel. Dar ARATA-MI ca ai dreptate, nu imi cere sa te cred pe cuvant! Numai in Dumnezeu pot crede neconditionat!


--------------------
Traieste-ti fiece zi ca si cum ar putea fi ultima...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 28 Nov 2006, 03:06 PM
Mesaj #40


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



melinda

Referitor la Biblie, ai o abordare total gresita, izvorita din ceea ce am fost invatati de biserica. Nu te acuz, caci ma acuz pe mine intii. Eu am fost mai rau si mai credul ca tine. Aveam parerile MELE bazate pe inteligenta si experienta mea. Care in lumina Bibliei sunt 0. De fapt nu 0, ci -∞.

Ce zice Dumnezeu este 100% adevarat si gasim cuvintele Sale NUMAI in Biblie. Pe mine asta ma intereseaza: sa-ti comunic daca o anumita concluzie este sau nu validata de Biblie, deci in acord cu Legea Sa.
nu trebuie sa-ti dau nicio explicatie. Daca intrebi de divort, de ex., daca este legal, eu iti dau versul unde scrie ca " 2Căci femeia măritată este legată prin Lege de bărbatul ei cītă vreme trăieşte el; dar dacă -i moare bărbatul, este deslegată de legea bărbatului ei.

3Dacă deci, cīnd īi trăieşte bărbatul, ea se mărită după altul, se va chema preacurvă; dar dacă -i moare bărbatul, este deslegată de Lege, aşa că nu mai este preacurvă, dacă se mărită după altul."

Ce comentariu sa mai fac?

Ca la orice stiinta, daca fac o afirmatie, aduc proba biblica. Numai bisericile fac afirmatii de genul "versul se refera la..." fara sa aduca proba biblica. Eu nu continui greseala lor.

Vrei sa discuti Biblia si ai nelamuriri? OK. Vrei sa discuti filozofie, nu am cum, pt. cainseamna sa-mi schimb autoritatea: inloc de Dumnezeu sa iau ca autoritate mintea mea sau a lui X, Y, Z.
Da' am vazut ca si la filozofie scriu oamenii:"Patapievici spune...". Daca eu zic "Dumnezeu spune "va deranjeaza.
Asta e!

Acest topic a fost editat de zexelica: 28 Nov 2006, 03:06 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melinda
mesaj 30 Nov 2006, 11:35 PM
Mesaj #41


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 474
Inscris: 11 April 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 181



Om Bun (oare chiar esti sau doar ti-ai dori sa fii?! unsure.gif ), mi-au placut comentariile tale, de mai sus; dar ma faci sa ma simt nedumerita: se pare ca - totusi! - cunosti "intelepciunea bunului simt". Atunci?! hh.gif
QUOTE
Atat timp cat il ai in suflet pe Dumnezeu in fiecare clipa, o "pauza" pentru a te ruga este un nonsens!!!

Hopa, ai prins esenta! Bravo, dom'le, ma uimesti din ce in ce mai tare! spoton.gif
QUOTE
Ai dreptate, draga! Cum te-as putea eu contrazice? Sa te fac dusman, este ultimul lucru pe care mi-l doresc! wink.gif Tu sigur esti bine, draga? cry.gif

Da, "draga", sunt din ce in ce mai bine - Slava Domnului! Dar "binele" trebuie platit, nu? Ca orice lucru de pret...
Nu vrei sa ma faci dusman, zici? De ce, oare?! ohyeah.gif Fii pe pace, nici eu nu vreau sa fiu in dusmanie cu nimeni! thumb_yello.gif
Nici macar cu Zexelica! Sau cu altii care gandesc ca si el. In fond, si el cauta niste raspunsuri dar in felul lui... nu il condamn pentru asta, chiar ii respect ravna de care da dovada! thumb_yello.gif


--------------------
Traieste-ti fiece zi ca si cum ar putea fi ultima...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melinda
mesaj 1 Dec 2006, 12:08 AM
Mesaj #42


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 474
Inscris: 11 April 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 181



QUOTE
Referitor la Biblie, ai o abordare total gresita, izvorita din ceea ce am fost invatati de biserica.

Probabil ca ai inteles gresit: nu prea sunt dusa pe la biserica! Iar ceea ce stiu e rezultatul muncii mele de cautare, nu sunt fraze "inoculate" de catre cineva anume...
QUOTE
Aveam parerile MELE bazate pe inteligenta si experienta mea. Care in lumina Bibliei sunt 0

Scuza-ma daca gresesc: vrei sa spui ca Dumnezeu ne-a daruit cea mai "elaborata componenta" (creierul) ca sa nu o folosim?! Daca nu aveam creier, nu puteam sa il percepem, sa il intelegem pe Dumnezeu, sa il recunoastem ca Stapanul nostru... Daca TU nu iti folosesti creierul ca sa intelegi ce sens are viata ta (si a noastra, a celorlalti) pe pamant, cred ca doar AI IMPRESIA ca esti pe drumul cel bun... Pacat de tot efortul tau! cry.gif
QUOTE
Daca intrebi de divort, de ex., daca este legal, eu iti dau versul

Uite, un exemplu concret (nu dau tot citatul ca nu are sens - oricum, e mai sus); luat mot-a-mot (pentru cine nu cunoaste = cuvant cu cuvant), ce ai scris tu inseamna: barbatul isi poate permite sa se poarte oricum cu femeia lui pt ca Dumnezeu asa vrea, ca femeia sa rabde orice si oricat fara sa cracneasca. Atata timp cat a acceptat sa ii fie soata, si-a asumat riscul - sa si-l poarte pana la moarte!
Iarta-ma, nu pot fi de acord cu asa ceva nici in ruptul capului!!! Da, in cazul in care barbatul este BARBAT si isi respecta obligatiile pe care si le asuma SI EL prin casatorie (sa o iubeasca, sa o ocroteasca, sa asigure in cat mai mare masura stabilitatea materiala a familiei, sa fie un adevarat tata pentru copiii lui - un model demn de urmat, sa fie un adevarat om de baza al societatii in care traieste etc), atunci o femeie care l-ar parasi in aceste conditii nu merita intelegere. Dar uita-te un pic in jur: stii cum sa poarta majortatea masculilor cu perechile lor, femeile? Ca niste bestii. Cum poti condamna o femeie care isi salveaza viata (si, de multe ori) si pe a copiilor ei?! Crezi ca pe Dumnezeu il doare mai tare despartirea lor sau lipsa de Iubire in care au trait pana in acel moment? Gandeste-te ca sora sau fiica ta ar trebui sa indure asa ceva. Ai fi la fel de neingaduitor? Ai mai considera, la fel, ca nu sunt indreptatite sa plece de langa un asemenea om?
Si, ca sa revenim la topic: in loc de scandaluri si injurii, le-ar prinde mai bine niste rugaciuni facute "in familie" (in orice pozitie le-ar fi mai bine! ohyeah.gif ) si niste cuvinte pline de iubire...
Dumnezeu nu ne da totul mura in gura: de asta ne-a dat inteligenta si intelepciune, ca sa facem si noi ceva in sensul asta! Si, dintre doua rele, sa invatam sa il alegem pe cel mai mic...
Trebuie sa invatam sa folosim ce ne-a daruit Dumnezeu, incepand cu rugaciunile si Biblia si terminand cu relatiile pe care le avem cu oamenii printre care ne ducem zilele...
Vezi tu, Zexelica, diferenta dintre cei ca tine si cei ca mine e urmatoarea: voi invatati poezii pe de rost, noi suntem criticii care ne dam cu parerea asupra a "ceea ce a vrut poetul sa ne transmita". E mare diferenta...
Iti doresc sa iti lumineze Dumnezeu mintea si sufletul! Dar, atata timp cat esti convins ca ai deja raspunsurile la toate intrebarile, acest lucru nu se va intampla... oricate versuri ai sti sa reciti... cry.gif


--------------------
Traieste-ti fiece zi ca si cum ar putea fi ultima...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 1 Dec 2006, 04:07 PM
Mesaj #43


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



melinda

QUOTE
Probabil ca ai inteles gresit: nu prea sunt dusa pe la biserica! Iar ceea ce stiu e rezultatul muncii mele de cautare, nu sunt fraze "inoculate" de catre cineva anume...


Daca nu te duci la biserica este OK. Inseamna ca nu apartii niciunei doctrine.
In cazul asta nu pot sa-ti mai spun decit sa citesti singura Biblia si sa nu crezi pe nimeni, nici pe mine, nici pe cineva care s-ar da cunoscator.
Citeste singura si daca nu intelegi ceva, oricum nuconteaza pina nu esti salvata. Ioan a fost salvat in burta la ma-sa fara sa inteleaga nicio limba sau sa poata pricepe ceva, fara sa se boteze, etc....
Salvarea nu este conditionata de intelegere/practicare ritualuri, ci de AUZIREA Cuvintului lui Dumnezeu.


QUOTE
ce ai scris tu inseamna: barbatul isi poate permite sa se poarte oricum cu femeia lui pt ca Dumnezeu asa vrea, ca femeia sa rabde orice si oricat fara sa cracneasca. Atata timp cat a acceptat sa ii fie soata, si-a asumat riscul - sa si-l poarte pana la moarte!
Iarta-ma, nu pot fi de acord cu asa ceva nici in ruptul capului!!! Da, in cazul in care barbatul este BARBAT si isi respecta obligatiile pe care si le asuma SI EL prin casatorie (sa o iubeasca, sa o ocroteasca, sa asigure in cat mai mare masura stabilitatea materiala a familiei, sa fie un adevarat tata pentru copiii lui - un model demn de urmat, sa fie un adevarat om de baza al societatii in care traieste etc), atunci o femeie care l-ar parasi in aceste conditii nu merita intelegere. Dar uita-te un pic in jur: stii cum sa poarta majortatea masculilor cu perechile lor, femeile? Ca niste bestii


Daca n-ai citit Efeseni 5, asta e. Iti dau eu citatele:
22Nevestelor, fiţi supuse bărbaţilor voştri ca Domnului;

23căci bărbatul este capul nevestei, după cum şi Hristos este capul Bisericii, El, Mīntuitorul trupului.

24Şi după cum Biserica este supusă lui Hristos, tot aşa şi nevestele să fie supuse bărbaţilor lor īn toate lucrurile.

25Bărbaţilor, iubiţi-vă nevestele cum a iubit şi Hristos Biserica şi S'a dat pe Sine pentru ea,

26ca s'o sfinţească, după ce a curăţit -o prin botezul cu apă prin Cuvīnt,

27ca să īnfăţişeze īnaintea Lui această Biserică, slăvită, fără pată fără sbīrcitură sau altceva de felul acesta, ci sfīntă şi fără prihană.

28Tot aşa trebuie să-şi iubească şi bărbaţii nevestele, ca pe trupurile lor. Cine īşi iubeşte nevasta, se iubeşte pe sine īnsuş.

29Căci nimeni nu şi -a urīt vreodată trupul lui, ci īl hrăneşte, īl īngrijeşte cu drag, ca şi Hristos Biserica;

30pentrucă noi sīntem mădulare ale trupului Lui, carne din carnea Lui şi os din oasele Lui.

31De aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mamă-sa, şi se va lipi de nevastă-sa, şi cei doi vor fi un singur trup``.

32Taina aceasta este mare-(vorbesc despre Hristos şi despre Biserică). -

33Īncolo fiecare din voi să-şi iubească nevasta ca pe sine; şi nevasta să se teamă de bărbat.

Cine nu face cum scrie mai sus face PACAT. Deci in Biblie scriecum TREBUIE sa te porti, dar nimeni nu face. Si bisericile la fel, ca o nevasta adultera: una zice Biblia (Hristos = Cuvintul = Dumnezeu) si alta fac ele (asculta Biblia + X,Y, Z = adulter)


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melinda
mesaj 3 Dec 2006, 01:13 PM
Mesaj #44


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 474
Inscris: 11 April 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 181



Zexelica, iti multumesc pentru citat! Probabil ca ai incercat sa imi combati ideile; de fapt, le-ai demonstrat valabilitatea...
Exact ce spuneam: daca barbatul isi indeplineste indatoririle fata de femeie, aceasta se va desparti de el doar daca are probleme cu capul! Si invers. Daca, insa, barbatul crede ca femeia ii este un fel de roaba care i se supune "in orice conditii" pt. ca asa spune Dumnezeu, se inseala amarnic! Dumnezeu ne cere ca - de ambele parti - sa existe iubire, respect si nazuinte comune. Iar daca barbatul de langa mine manifesta aceste caracteristici si, pe deasupra, are capacitatea de a lua decizii intelepte (care sa duca familia noastra pe drumul cel bun, din toate punctele de vedere), atunci ma pot "supune" lui (desi prefer colaborarea, supunerii!); daca nu... Nu pot accepta ca viata mea sa fie condusa de un incapabil sau un rauvoitor; si, din pacate, uneori descoperim acest lucru doar dupa ce impartim acelasi spatiu, aceiasi bani, aceleasi probleme etc.
Daca nu stii ca gresesti, nu poti fi acuzat; dar sa stii ca gresesti si sa persisti in greseala... mi se pare de neiertat, atat din punctul de vedere al omului cat si a lui Dumnezeu... Parerea mea!


--------------------
Traieste-ti fiece zi ca si cum ar putea fi ultima...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 3 Dec 2006, 03:43 PM
Mesaj #45


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Melinda,
QUOTE
Zexelica, iti multumesc pentru citat! Probabil ca ai incercat sa imi combati ideile; de fapt, le-ai demonstrat valabilitatea...
.....
Nu pot accepta ca viata mea sa fie condusa de un incapabil sau un rauvoitor; si, din pacate, uneori descoperim acest lucru doar dupa ce impartim acelasi spatiu, aceiasi bani, aceleasi probleme etc.

Ai mare dreptate in vorbele tale... Sunt multi aceia care, dorind sa te intoarca de la dreapta credinta, vin chiar cu citate din Biblie rastalmacite, adica talmacite pe dos, ba incercand chiar sa te faca sa te simti vinovat/vinovata pentru viata ce o duci...
Desi suntem la limita subiectului aici, nu pot sa nu remarc claritatea gandurilor tale, caci intr-adevar Biblia nu porunceste femeii sa suporte o viata intreaga batjocura si chinurile la care este supusa de un barbat nemernic...
La Efeseni 5, citatul adus ca argument de Zexelica, se spune:
21 Supuneţi-vă unul altuia, īntru frica lui Hristos.
22 Femeile să se supună bărbaţilor lor ca Domnului,
23 Pentru că bărbatul este cap femeii, precum şi Hristos este cap Bisericii, trupul Său, al cărui māntuitor şi este.
24 Ci precum Biserica se supune lui Hristos, aşa şi femeile bărbaţilor lor, īntru totul.
25 Bărbaţilor, iubiţi pe femeile voastre, după cum şi Hristos a iubit Biserica, şi S-a dat pe Sine pentru ea,
26 Ca s-o sfinţească, curăţind-o cu baia apei prin cuvānt,
27 Şi ca s-o īnfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, neavānd pată sau zbārcitură, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfāntă şi fără de prihană.
28 Aşadar, bărbaţii sunt datori să-şi iubească femeile ca pe īnseşi trupurile lor. Cel ce-şi iubeşte femeia pe sine se iubeşte.
29 Căci nimeni vreodată nu şi-a urāt trupul său, ci fiecare īl hrăneşte şi īl īncălzeşte, precum şi Hristos Biserica,
30 Pentru că suntem mădulare ale trupului Lui, din carnea Lui şi din oasele Lui.

Iata dar, ca Biblia spune clar ca barbatul sa-si iubeasca femeia lui dupa cum si Hristos a iubit Biserica... Adica nu sa se imbete ca porcii si sa-si agreseze verbal si fizic femeile caci Iisus nu a facut asa cu Biserica Lui. Acele bestii nu intra sub incidenta acestui citat...
Biblia spune clar, ca femeile sa se supuna barbatilor lor ca Domnului, pentru ca si barbatii lor le iubesc pe ele, asa cum Domnul a iubit Biserica... Acestea sunt relatiile, acestea sunt faptele, acestea sunt obligatiile...
Mai sunt cateva aspecte... Femeia credincioasa poate insa rabda, de la barbatul ei, care a devenit bruta, toate bataile si vorbele urate, asa cum Iisus a rabdat scuiparile, palmuirile, lovirile si rastignirea pe Cruce, insa pentru ea poate insemna prea mult, si atunci sa vorbeasca cu duhovnicul ei, si sa gaseasca cea mai buna solutie...
Cel mai grav lucru este insa atunci cand exista si copiii la mijloc... Ce educatie vor primii acesti copii cand tatal lor o bate si o injura pe mama lor in fata lor? Ce traume psihice vor suporta ei? Oare nu este de datoria mamei de a-si proteja acesti copiii, daca vede ca tatal lor a luat-o razna? Atunci pe primul plan este sanatatea mintala si uneori si fizica a copiilor, si daca femeia decide sa plece, o face spre binele lor, iar daca barbatul se intoarce la Dumnezeu, atunci vor decide ce si cum...
Atentie insa: nu am vorbit nimic despre recasatorie... Nu poate fi vorba de asa ceva, pentru o femeie cu adevarat credincioasa si cu frica lui Dumnezeu...Multe femei in asemenea situatie se recasatoresc, motivand ca nu se pot descurca material singure... Acest motiv, de fapt este o grava amagire, caci barbatul cu care se recasatoreste, daca o iubeste cu adevarat si dezinteresat, o va ajuta sa-si duca viata mai departe cu demnitate, fara a-i cere sa se casatoreasca cu el... Din partea femeii, aceasta ar insemna,ori o pricina trupeasca, ori pur si simplu sa se vanda pe ea pentru o situatie mai buna, iar asta nu este o atitudine crestina...
Cu nadejdea in Dumnezeu si cu rabdare, cu straduinta in munca, sa ne aducem aminte de vorbele Mantuitorului:
25 De aceea zic vouă: Nu vă īngrijiţi pentru sufletul vostru ce veţi mānca, nici pentru trupul vostru cu ce vă veţi īmbrăca; au nu este sufletul mai mult decāt hrana şi trupul decāt īmbrăcămintea?
26 Priviţi la păsările cerului, că nu seamănă, nici nu seceră, nici nu adună īn jitniţe, şi Tatăl vostru Cel ceresc le hrăneşte. Oare nu sunteţi voi cu mult mai presus decāt ele?
27 Şi cine dintre voi, īngrijindu-se poate să adauge staturii sale un cot?
28 Iar de īmbrăcăminte de ce vă īngrijiţi? Luaţi seama la crinii cāmpului cum cresc: nu se ostenesc, nici nu torc.
29 Şi vă spun vouă că nici Solomon, īn toată mărirea lui, nu s-a īmbrăcat ca unul dintre aceştia.
30 Iar dacă iarba cāmpului, care astăzi este şi māine se aruncă īn cuptor, Dumnezeu astfel o īmbracă, oare nu cu mult mai mult pe voi, puţin credincioşilor?
31 Deci, nu duceţi grijă, spunānd: Ce vom mānca, ori ce vom bea, ori cu ce ne vom īmbrăca?
32 Că după toate acestea se străduiesc neamurile; ştie doar Tatăl vostru Cel ceresc că aveţi nevoie de ele.
33 Căutaţi mai īntāi īmpărăţia lui Dumnezeu şi dreptatea Lui şi toate acestea se vor adăuga vouă.
34 Nu vă īngrijiţi de ziua de māine, căci ziua de māine se va īngriji de ale sale. Ajunge zilei răutatea ei.
(Matei 6)

Acest topic a fost editat de Clopotel: 4 Dec 2006, 08:34 AM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 4 Dec 2006, 03:44 PM
Mesaj #46


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



melinda
QUOTE
Daca, insa, barbatul crede ca femeia ii este un fel de roaba care i se supune "in orice conditii" pt. ca asa spune Dumnezeu, se inseala amarnic!


Normal, un barbat ca asta este un necredincios. De ce? Pt. ca este credincios cine respecta TOATE PORUNCILE. Asta include si sa-ti iubesti nevasta ca pe tine.
Daca ai un barbat asa, inseamna ca TU ai gresit si ai pacatuit. Pacatul are consecinte.

14Nu vă īnjugaţi la un jug nepotrivit cu cei necredincioşi. Căci ce legătură este īntre neprihănire şi fărădelege? Sau cum poate sta īmpreună lumina cu īntunerecul?

15Ce īnţelegere poate fi īntre Hristos şi Belial? Sau ce legătură are cel credincios cu cel necredincios?

Cuvintul "jug" este identic cu cel folosit aici: 6Aşa că nu mai sīnt doi, ci un singur trup. Deci, ce a īmpreunat Dumnezeu, omul să nu despartă.``
Deci daca suferi din cauza barbatului, TU esti cea care ai gresit, pt. ca te-ai unit cu un necredincios. Pacatul are consecinte.

Acest topic a fost editat de zexelica: 4 Dec 2006, 03:45 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melinda
mesaj 6 Dec 2006, 11:34 PM
Mesaj #47


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 474
Inscris: 11 April 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 181



Uf, Clopotele, glasul tau cristalin imi umplu sufletul de bucurie... pana citii asta:
QUOTE
Atentie insa: nu am vorbit nimic despre recasatorie... Nu poate fi vorba de asa ceva, pentru o femeie cu adevarat credincioasa si cu frica lui Dumnezeu...Multe femei in asemenea situatie se recasatoresc, motivand ca nu se pot descurca material singure... Acest motiv, de fapt este o grava amagire, caci barbatul cu care se recasatoreste, daca o iubeste cu adevarat si dezinteresat, o va ajuta sa-si duca viata mai departe cu demnitate, fara a-i cere sa se casatoreasca cu el... Din partea femeii, aceasta ar insemna,ori o pricina trupeasca, ori pur si simplu sa se vanda pe ea pentru o situatie mai buna, iar asta nu este o atitudine crestina...

Pai, hai sa le luam pe rand:
1. "Multe femei in asemenea situatie se recasatoresc, motivand ca nu se pot descurca material singure" - daca o femeie se casatoreste pentru bani, ea nu se casatoreste, ci se vinde; asadar, chestia asa pica;
2. "barbatul cu care se recasatoreste, daca o iubeste cu adevarat si dezinteresat, o va ajuta sa-si duca viata mai departe cu demnitate, fara a-i cere sa se casatoreasca cu el" - hopa, stai asa! Imi facusem impresia ca esti om al bisericii; ori, din cate stiu eu, biserica nu incurajeaza concubinajul, ci casatoria! ohmy.gif Sa fie mai de condamnat cineva care isi doreste dn suflet o familie si face tot posibilul sa o aiba, decat cineva care refuza sa se casatoreasca din nou sub pretextul ca "gata, si-a irosit unica sansa care i s-a dat"?! Cunosc mai multe exemple de oameni care nu si-au pierdut speranta si, chiar dupa una, doua sau chiar trei ratari (poate, in cazul altora, mai multe!) au reusit sa isi gaseasca perechea alaturi de care au avut viata visata. Daca oamenii ar gandi si proceda asa cum spui tu, ar fi si mai multi nefericiti si frustrati pe lumea asta! Iar copiii, pana la urma, au nevoie de indrumare din partea ambilor parinti, indiferent de sexul lor (al copiilor).
3. "Din partea femeii, aceasta ar insemna,ori o pricina trupeasca, ori pur si simplu sa se vanda pe ea pentru o situatie mai buna, iar asta nu este o atitudine crestina" - "o pricina trupeasca" nu te duce la casatorie, crede-ma! Asta se poate rezolva si fara! wink.gif Restul, am comentat la pct 1.

In rest... NOTA10, din partea mea! Si multumesc pentru sustinerea cu citate (se pare ca "intelepciunea bunului simt" a functionat dn nou! wink.gif )


--------------------
Traieste-ti fiece zi ca si cum ar putea fi ultima...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melinda
mesaj 6 Dec 2006, 11:47 PM
Mesaj #48


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 474
Inscris: 11 April 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 181



Zexelica, tu spui ca:
QUOTE
Deci daca suferi din cauza barbatului, TU esti cea care ai gresit, pt. ca te-ai unit cu un necredincios. Pacatul are consecinte

Fie, dom'le, tot femeia e vinovata pt lipsa de omenie a barbatului! Sa zicem ca ar fi asa (nu zic ca ESTE asa!); pai, atunci nu ajungi tot la concluzia mea?! Pai, in citatele tale nu faceai delimitari, spuneai doar BARBATUL, fara a mentiona daca el trebuie sa fie credincios (adica, sa respecte Legile lui Dumnezeu, nu doar sa se declare credincios!) sau nu... Era vorba despre BARBAT si FEMEIE; si oricare dinre ei poate fi vinovat de destramarea unei casnicii, sau chiar amandoi... NU POTI OBLIGA doi oameni care nu se mai iubesc, sa formeze o familie care are la baza insasi IUBIREA!
In acelasi timp, le este interzis OAMENILOR sa incerce sa desfaca CEEA CE DUMNEZEU a unit, atunci cand s-a infiripat iubirea intre doi oameni (de preferinta, de sexe opuse! spoton.gif ); oamenilor le este interzis sa incerce sa dezbine acest cuplu prin metode ne-ortodoxe, la asta se refera interdictia... Parerea mea! wink.gif
Sincer, iti doresc sa iti gasesti femeia UNICA si sa iti imparti DOAR cu ea zilele, cate ti le-o hotara Dumnezeu! Si sa nu fii niciodata obligat sa iei astfel de decizii cumplit de dureroase (mai ales atunci cand, dupa cum zicea si Zexelica, mai sunt implicati si copii)...


--------------------
Traieste-ti fiece zi ca si cum ar putea fi ultima...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 7 Dec 2006, 10:44 AM
Mesaj #49


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Melinda,
QUOTE
Uf, Clopotele, glasul tau cristalin imi umplu sufletul de bucurie... pana citii asta:
QUOTE
Atentie insa: nu am vorbit nimic despre recasatorie... Nu poate fi vorba de asa ceva, pentru o femeie cu adevarat credincioasa si cu frica lui Dumnezeu...Multe femei in asemenea situatie se recasatoresc, motivand ca nu se pot descurca material singure... Acest motiv, de fapt este o grava amagire, caci barbatul cu care se recasatoreste, daca o iubeste cu adevarat si dezinteresat, o va ajuta sa-si duca viata mai departe cu demnitate, fara a-i cere sa se casatoreasca cu el... Din partea femeii, aceasta ar insemna,ori o pricina trupeasca, ori pur si simplu sa se vanda pe ea pentru o situatie mai buna, iar asta nu este o atitudine crestina...

Imi pare rau ca doar "pana ai citit asta", caci de fapt m-ai inteles gresit.... Iata de ce:
QUOTE
Pai, hai sa le luam pe rand:
1. "Multe femei in asemenea situatie se recasatoresc, motivand ca nu se pot descurca material singure" - daca o femeie se casatoreste pentru bani, ea nu se casatoreste, ci se vinde; asadar, chestia asa pica;

Exact,... aici m-ai inteles...
QUOTE
2. "barbatul cu care se recasatoreste, daca o iubeste cu adevarat si dezinteresat, o va ajuta sa-si duca viata mai departe cu demnitate, fara a-i cere sa se casatoreasca cu el" - hopa, stai asa! Imi facusem impresia ca esti om al bisericii; ori, din cate stiu eu, biserica nu incurajeaza concubinajul, ci casatoria!

Aici nu m-ai inteles deloc, ba din contra, exact pe invers... Deci daca barbatul care o iubeste dezinteresat, nu se casatoreste cu ea, evident si logic ca nici nu va trai in concubinaj cu ea, adica nu vor face impreunare trupeasca, caci atunci din rau ar cadea in si mai rau.... Daca o ajuta cu pretentia de a se culca si cu ea, atunci nu mai poate fi vorba de iubire dezinteresata. Pai ce tu cand iubesti pe cineva si vrei sa-l ajuti dezinteresat nu poti sa faci asta fara sa te culci cu el? Doamne fereste! Acum cred ca ai inteles exact ce am vrut sa spun atunci...
Sa meditam putin la acest vers:
3 Şi a zis: Adevărat zic vouă: De nu vă veţi īntoarce şi nu veţi fi precum pruncii, nu veţi intra īn īmpărăţia cerurilor. (Matei 18)
QUOTE
  Sa fie mai de condamnat cineva care isi doreste dn suflet o familie si face tot posibilul sa o aiba, decat cineva care refuza sa se casatoreasca din nou sub pretextul ca "gata, si-a irosit unica sansa care i s-a dat"?!

Eu am vorbit de cazul unor oameni cu adevarat credinciosi ortodocsi, nu de orice oameni... Asa la arabi avem chiar harem...
Deci pentru un crestin ortodox adevarat, casatoria nu reprezinta o sansa, ci o parte din viata....Nu e ceva ce trebuie sa urmarim cu dinadisnsul. Iata ce spune Sfantul Apostol Pavel in prima Epistola catre Corinteni:
Despre căsătorie, necăsătorie şi văduvie.
1 Cāt despre cele ce mi-aţi scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.
2 Dar din cauza desfrānării, fiecare să-şi aibă femeia sa şi fiecare femeie să-şi aibă bărbatul său.
3 Bărbatul să-i dea femeii iubirea datorată, asemenea şi femeia bărbatului.
4 Femeia nu este stăpānă pe trupul său, ci bărbatul; asemenea nici bărbatul nu este stăpān pe trupul său, ci femeia.
5 Să nu vă lipsiţi unul de altul, decāt cu bună īnvoială pentru un timp, ca să vă īndeletniciţi cu postul şi cu rugăciunea, şi iarăşi să fiţi īmpreună, ca să nu vă ispitească satana, din pricina neīnfrānării voastre.
6 Şi aceasta o spun ca un sfat, nu ca o poruncă.
7 Eu voiesc ca toţi oamenii să fie cum sunt eu īnsumi. Dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui: unul aşa, altul īntr-alt fel.
8 Celor ce sunt necăsătoriţi şi văduvelor le spun: Bine este pentru ei să rămānă ca şi mine.
9 Dacă īnsă nu pot să se īnfrāneze, să se căsătorească. Fiindcă mai bine este să se căsătorească, decāt să ardă.
10 Iar celor ce sunt căsătoriţi, le poruncesc, nu eu, ci Domnul: Femeia să nu se despartă de bărbat!
11 Iar dacă s-a despărţit, să rămānă nemăritată, sau să se īmpace cu bărbatul său; tot aşa bărbatul să nu-şi lase femeia.
(1 Corinteni 7)
Vezi dar ca, draga mea Melinda, casatoria este recomandata doar din cauza desfranarii, ca o slabiciune a firii omului, si nu ca un scop in viata, caci scopul nostru ca ortodocsi in viata este dobandirea Duhului Sfant...
QUOTE
Cunosc mai multe exemple de oameni care nu si-au pierdut speranta si, chiar dupa una, doua sau chiar trei ratari (poate, in cazul altora, mai multe!) au reusit sa isi gaseasca perechea alaturi de care au avut viata visata.

Bine draga mea, dar nu suntem la tir cu arcul, sa umblam dupa trofee.... laugh.gif
QUOTE
Daca oamenii ar gandi si proceda asa cum spui tu, ar fi si mai multi nefericiti si frustrati pe lumea asta!

Nu-i adevarat deloc.... Mie din spusele Sfantului Apostol Pavel, nu mi se pare ca ar fi fost nefericit, chiar daca a ramas necasatorit ... Avem exemple destule de oameni fericiti intru Hristos atat in manastiri cat si chiar in lume...
Ce poate face mai fericit omul decat o relatie de iubire cu Dumnezeu?
QUOTE
Iar copiii, pana la urma, au nevoie de indrumare din partea ambilor parinti, indiferent de sexul lor (al copiilor).

Este adevarat, dar daca s-a intamplat ca tatal lor sa fie o bruta, mama lor trebuie sa le fie si mama si tata, nu sa-si compromita calea spirituala...
Te rog sa remarci ca nu spun eu asta, ci chiar Sfantul Apostol Pavel... Daca ii nesocotim vorbele, atunci facem ce vrem, insa sa nu mai avem pretentia ca am fi credinciosi crestini ortodocsi, adica in dreapta credinta...
QUOTE
3. "Din partea femeii, aceasta ar insemna,ori o pricina trupeasca, ori pur si simplu sa se vanda pe ea pentru o situatie mai buna, iar asta nu este o atitudine crestina" - "o pricina trupeasca" nu te duce la casatorie, crede-ma! Asta se poate rezolva si fara!  Restul, am comentat la pct 1.
Daca nu este pricina trupeasca, atunci de ce sa se mai casatoreasca? Nu se pot ajuta doi oameni decat daca sunt casatoriti? Eu asta intreb...
QUOTE
In rest... NOTA10, din partea mea! Si multumesc pentru sustinerea cu citate (se pare ca "intelepciunea bunului simt" a functionat dn nou!  )

Multumesc la fel.... daca exista nota 11, tu o meriti wub.gif

PS. Despre casatorie am scris mai multe pe topicul de Ortodoxie, de ex. aici si mesajul precedent lui...

Edit:
QUOTE
mai ales atunci cand, dupa cum zicea si Zexelica, mai sunt implicati si copii

Te rog sa nu ma confunzi pe mine cu el... cool.gif . Chiar daca si el da citate din Biblie, asta nu inseamna ca sunt de acord cu modul cum le intelege el. Adica el cand spune, ce ai remarcat si tu, de altfel:
QUOTE
Deci daca suferi din cauza barbatului, TU esti cea care ai gresit, pt. ca te-ai unit cu un necredincios. Pacatul are consecinte
Adica te face pe tine vinovat de ce a devenit acel om intre timp, caci la inceput cu siguranta fusese om bun si iubitor, caci doar de aceea ti-a placut de el si l-ai iubit... Prin asta el il acuza si pe Iisus ca a luat un necredincios ca ucenic, adica pe Iuda. El zice ca pentru Iisus "acel pacat" a avut consecinte, insa noi stim ca Iisus a fost fara de pacat, prin urmare intreg rationamentul lui e fals.

Acest topic a fost editat de Clopotel: 7 Dec 2006, 12:25 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 7 Dec 2006, 05:01 PM
Mesaj #50


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



melida
QUOTE
la asta se refera interdictia... Parerea mea!

Nu pot sa ma pun cu tine. Doar sa-ti arat ce SCRIE.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 05:03 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman