HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

 
Reply to this topicStart new topic
> De Ce Nu Putem Sa Uitam ?, de ce nu putem sa iertam ?
eu_si_tu
mesaj 21 Oct 2006, 08:39 PM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 152
Inscris: 30 April 06
Forumist Nr.: 8.183



De ce nu putem sa uitam ?
~ pentru ca nu putem sa iertam ?

~ ~ ~ ~ ~ sau ~ ~ ~ ~ ~

din cauza ca nu putem sa iertam , nu putem nici sa uitam . wub.gif







--------------------
Sunt lucruri care nu se spun şi, dacă am formula totul numai prin cuvinte , valoarea cuvintelor ar scădea.

Marin Preda
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 10 Nov 2006, 11:08 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Putem ierta si sa nu itam.
Dar cred ca nu iertam din cauza micimii noastre. Credem ca prin neiertarea unor lucruri, aparent de neiertat, ne ridicam pe noi si ne conservam sinele "indepartindu-ne de relele pricinuite de altii". Fara jaloane externe serioase (cultura, etc) ne ridicam calcind pe altii...
In realitate calea noastra spre descoperirea potentialului pus in om nu merge mai departe decit ne poate merge iertarea ....


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 13 Nov 2006, 11:18 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



De uitat ceva important nu poti decat prin aplicarea de socuri electrice...prin anii '70 exista o terapie anti depresiva pe baza de socuri electrice, prin care pacientului ii era stearsa memoria afectiva. Cam din topor, dar nah....
QUOTE
din cauza ca nu putem sa iertam , nu putem nici sa uitam .

Parerea mea e ca iertarea vine ca urmare a intelegerii. In momentul in care intelegem actiunile care au dus la o anumita stare, putem sa si iertam (cu conditia sa lasam la o parte orgoliul si mandria). Apoi va urma si uitarea. Evident ca nu va fi uitat permant, ci nu va fi adus in constiinta zi de zi, ora de ora...


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Nov 2006, 11:18 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Uncle Sam
mesaj 13 Nov 2006, 01:23 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.526
Inscris: 12 October 06
Din: Romania
Forumist Nr.: 8.789



QUOTE (eu_si_tu @ 21 Oct 2006, 08:31 PM)
din cauza ca nu putem sa iertam , nu putem nici sa uitam . wub.gif

Exact. Altfel, cum de putem uita atatea lucruri bune si le retinem cu incapatanare pe cele rele?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 13 Nov 2006, 01:47 PM
Mesaj #5


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE (eu_si_tu @ 21 Oct 2006, 07:31 PM)
De ce nu putem sa uitam ?
~ pentru ca nu putem sa iertam ?

~ ~ ~ ~ ~ sau ~ ~ ~ ~ ~

din cauza ca nu putem sa iertam , nu putem nici sa uitam . wub.gif

Depinde la ce anume te referi. Unele informatii sunt vitale asa ca e de preferat amintirea lor constanta decat uitarea. Alte informatii sunt mult prea putin importante ca sa merite sa facem efortul de a uita.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 14 Nov 2006, 10:43 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (Carmelita @ 13 Nov 2006, 01:39 PM)
Alte informatii sunt mult prea putin importante ca sa merite sa facem efortul de a uita.

Eu zic ca faptul ca putem uita e un adevarat dar...Borges a imaginat in una din cartile sale un personaj monstruos care nu uita niciodata nimic. Eu uit cu multa usurinta si nici nu imi place sa ma privesc in trecut, iar de iertat, iert pe toata lumea. Sunt foarte ocupat traind....


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 14 Nov 2006, 01:12 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



in general tinem minte mai multa vreme ceea ce ni se pare important, ceea ce reactualizam mai des si ceea ce ne-a afectat mai tare candva.
Atunci cand actiunile celor din jur ne zdruncina puternic propriul sistem de valori uitam mai greu evenimentul. Depinde de fiecare cat de repede isi poate explica sie insusi evenimentul si cat de repede poate accepta aceasta explicatie, cat de repede o poate asimila. Uneori avem nevoie nu numai de auto-explicare ci si de actiuni care sa ne faca sa consideram respectivul eveniment clasat. Altfel e o problema deschisa, ne macina si e imposibil sa o uitam.

The Dude: Borges thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Leonardo: 14 Nov 2006, 01:13 PM


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 14 Nov 2006, 03:08 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Daca am uita tot, am fi doar o creatura subumana, o adunatura de instincte primare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 08:04 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman