HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Closed TopicStart new topic
> Ateism, negarea existentei unei divinitati
MiRcIoX
mesaj 12 Oct 2006, 09:51 AM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 116
Inscris: 15 March 04
Forumist Nr.: 2.597



Eu unul sunt ateu, dar astept unele lamuriri in privinta Crestinismului, adica daca va fi o data sa ma inchin unei divinitati ea nu va fi niciodata Dumnezeu.Acum sa ma fac inteles, cei care cred in Dumnezeu cred ca au citit si istorie si se stie ca biserica si-a facut loc in lumea asta fortand lumea sa creada in ceea ce sustine, ma refer evident la inchizitie, si mai sunt exemple.Cum poti sa te afiliezi unei organizatii care sustine iubirea omului si totusi in lunga ei existenta a omorat omul?Multi or sa critice...dar asta e adevarul de care nu ne putem ascunde.De ce Crestinism?

Acest topic a fost editat de MiRcIoX: 12 Oct 2006, 09:52 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 12 Oct 2006, 10:01 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Esti sigur ca ai inteles pe deplin ce inseamna ateismul?
Ce motiv ai avea sa negi existenta unei divinitati?
Ce negi de fapt? Existenta oricarei divinitati? Negi posibilitatea de a exista divinitate? Sau negi un model binecunoscut, sa spunem "existenta Dumnezeului Crestini, cel omnipotent, omniscient si omnibenevolent"?

Esti sigur ca esti ateu?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Oct 2006, 10:32 AM
Mesaj #3


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Mirciox,
QUOTE
Eu unul sunt ateu, dar astept unele lamuriri in privinta Crestinismului, adica daca va fi o data sa ma inchin unei divinitati ea nu va fi niciodata Dumnezeu

Faptul ca tu te declari ateu, si ca doresti unele precizari privind Crestinismul, dar de fapt tu esti hotarat apriorii sa nu ai de-a face cu crestinismul, eu inteleg ca de fapt nici nu esti interesat de vreo informatie privind crestinismul, si atunci nu faci decat sa incerci sa provoci o alta disputa intre atei si crestini, plecand din start de la idei peconcepute...

Aceastea ce le-ai spus, coroborat si cu titlul si cu intentiile tale vadite, incalca si regulile acestui subforum unde mesajele cu caracter ateist sunt interzise, si prin urmare acest topic intruneste conditiile de a fi inchis...

Daca vei considera ca de fapt ai avut alte intentii, te rog sa-mi trimiti mie sau lui Mihai un PM si vom reanaliza situatia daca e cazul...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 09:46 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman