HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

85 Pagini V  « < 83 84 85  
Reply to this topicStart new topic
> Religia In Scoli, Sondaj + Discutii
Sunteti pentru predarea optionala a religiei ortodoxe in scoli?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 136
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Marduk
mesaj 12 Nov 2014, 04:58 PM
Mesaj #2941


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nici macar asa nu este corect, religia nu are ce cauta in scolile unei tari laice, indiferent de cultul majoritar. Trebuia ca societatea civila sa ceara ca in scoli sa fie predata Istoria Religiilor, nu indobitocirea ortodoxa. Nu-mi imaginez ca in satele din Romania sa apara peste noapte parinti care sa ceara pentru copiii lor neprezentarea la aceste ore. Lumea satului a comunei, targului este o lume inchisa, odata ce afla gura satului urmeaza marginalizarea, barfa etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Nov 2014, 05:16 PM
Mesaj #2942


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Sunt de acord cu tine, dar macar este ceva mai bine decat inainte si asa.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Nov 2014, 04:39 PM
Mesaj #2943


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Reactia Patriarhiei:

„Patriarhia Română ia act cu mâhnire de decizia Curţii Constituţionale a României, discriminatorie şi umilitoare pentru ora de religie"

Este discrimantoriul si umilitor faptul ca cine doreste religie in scoala va face cerere pentru asta?! unsure.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Nov 2014, 04:39 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 13 Nov 2014, 05:21 PM
Mesaj #2944


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Astia sunt mai rai decat comunistii si securistii, le este frica sa nu-si piarda enoriasii, banii, statutul etc. Poate ca inainte de toate viitorul guvern, presedinte, ar trebui sa sublinieze laicitatea statului roman. Rolul BOR este si trebuie sa fie unul pur religios, pentru cei ce vor sa fie ortodocsi practicanti, ceilalti pot sa traiasca din paste-n craciun, din botez prin nunta si inmormantare si fara sa fie "subjugati" BOR, nascuti ortodocsi.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jan 2015, 02:29 PM
Mesaj #2945


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Au inceput abuzurile

http://www.gds.ro/Local/2015-01-29/elevi-p...ora-de-religie/


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Jan 2015, 02:58 PM
Mesaj #2946


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Te asteptai la altceva? Eu cred ca vor fi presiuni si mai mari, mai ales in mediul rural, unde popa poate sa-si indemne enoriasi sa-i blameze pe cei care nu-si dau copiii la ora de religie. Propunerea mea este una simpla, care tine de profesori, de nivelul de cultura si civilizatie al scolii respective, introducera in programa scolara a unor ore de istorie a religiilor, lasand elevii sa aleaga ce cursuri vor frecventa. Ce crezi, se poate?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jan 2015, 03:00 PM
Mesaj #2947


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Pai de cand spun asta cu istoria religiilor.....


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Jan 2015, 01:09 PM
Mesaj #2948


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ok, tu spui eu spun, cativa spun dar ce se va intampla efectiv in mediul rural? crezi ca M.E.N va reusi sa impuna regula asta cu ora de religie?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Jan 2015, 01:27 PM
Mesaj #2949


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nici macar nu va incerca. Cum sa-i supere pe popi?!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Mar 2015, 11:23 AM
Mesaj #2950


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



BOR a trecut la atac, a angajat niste oameni sa faca propaganda pentru ora de religie din scoli. Unele personaje sunt de-a dreptul surprinzatoare pentru demersul pe care-l fac, altele se inscriu in normalitatea subiectului, pentru care au adus argumente si cu alte ocazii. Ce ma deranjaza este accentul pus pe ora de religie ortodoxa, nu pe ora de religie ca parte a unui program de cultura, istorie religioasa, ci ca parte a unei indoctrinari religioase cu tenta nationalista. Ortodoxia este prezentata de cei mai multi dintre "propagandistii" BOR ca fiind indispensabila vietii romanilor, baza civilizatiei romanesti, fara de care poporul se va pierde in neantul istoriei. N-am negat si nu voi nega niciodata rolul BOR in istoria Romaniei, dar mi se pare complet aiurea sa vad la tembelizor, in acest secol XXI, oameni de cultura, care transmit astfel de mesaje. M-as fi asteptat de la acesti oameni la retinere, daca nu la respingerea unor astfel de propuneri propagandistice, presupunand ca respectivii cunosc bine semnificatia cuvantului "stat laic" educatie laica etc. Nu stiu cum se va termina aceasta campanie, dar cu siguranta un nou gen de discriminare va aparea in scolile din Romania, o dezbinare intre cei care cred in rolul orelor de religie si cei care nu cred. Mi-e teama sa nu se ajunga la situatia in care cei care nu cred in rolul acestor ore de religie, sa fie intrebati ca pe vremuri de oamenii de bine, daca au mancat salam cu soia.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Mar 2015, 01:45 PM
Mesaj #2951


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Urmaresc cu atentie in aceste zile dezbaterile de la tembeliziuni pe tema orelor de religie. Dupa cum am mai afirmat eu sunt ortodox nepracticant, stiu ca titulatura asta ii infurie pe unii prelati ortodocsi, dar continui sa cred ca nu toti romanii botezati sunt practicanti ai ortodoxiei. Ora de religie naste patimi si mari surprize, gasesc in lupta asta oameni care pana mai ieri nu pareau religiosi, ocoleau discutiile pe teme religioase, iar azi lupta pe meterezele acestei cereri stupide a BOR, ca ora de religie sa fie obligatorie in scolile romnesti. Ce insemnatate ar putea avea in secolul XXI, o ora de religie ortodoxa, spre exemplu? pentru ca am auzit si aberatii ca fiecare elev poate cere sa participe la ora de religie care-i reprezinta cultul. De ce nu tine BOR ore de religie la biserica, orele de duminica dimineata, unde sa participe elevii interesati in religia ortodoxa? daca n-a deschis prea multe spitale si cantine, BOR poate deschide sali de clasa, pentru studiul viitorilor ortodocsi. Inteleg ca islamul extremist constitue un pericol, dar pentru asta trebuie BOR sa creasca viitori martiri ortodocsi care sa lupte cu extremistii? daca ar fi sa ne luam dupa unii sustinatori ai orelor de religie romanii n-ar fi existat daca nu exista ortodoxia, acesti domni ar fi bine sa citeasca, pentru a descoperi ca la inceputruile sale, atunci cand crestinismul a ajuns pe aceste melaguri, nu exista nici catolicism nici ortodoxie ci doar crestinism. Daca la aceste ore s-ar face istoria crestinismului, ar mai fi de inteles cerbicia acestei lupte, dar cred ca teoria este pur ortodoxa, or pentru mine dogma, oricare ar fi aceasta, este ceva tot atat de rau ca si extremismul. Parca vad ca toata aceasta "disputa democratica" se va transforma intr-o discriminare tipic romaneasca, ortodoxa.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Mar 2015, 08:56 PM
Mesaj #2952


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 5 Mar 2015, 01:45 PM) *
De ce nu tine BOR ore de religie la biserica, orele de duminica dimineata, unde sa participe elevii interesati in religia ortodoxa?

Pentru ca asa s-ar vedea cati sunt in realitate interesati de ceea ce propovaduieste BOR.

wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Mar 2015, 11:43 AM
Mesaj #2953


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Se spune prin targ ca 1,8 milioane de parinti au depus cerere pentru ca odraslele lor sa faca ora de religie!!??

Anul şcolar 2013-2014:

Clasa pregătitoare: 175.000 elevi

Învăţământul primar: 925.000 elevi

învăţământul gimnazial: 790.000 elevi

Liceu şi şcoli profesionale: 850.000 elevi

Preşcolari: 470.000 elevi

Deci din cei 3,2 milioane de elevi mai mult de 50% au depus cereri pentru ora de religie. Daca-i scadem pe cei de la clasa pregatitoare si prescolari procentajul ar fi si mai mare. Or fi toti ortodocsi practicanti sau doar botezati?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Mar 2015, 11:36 PM
Mesaj #2954


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Uite un raspuns

http://www.gandul.info/gandul-meu/gandul-m...ii-lor-13936514


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Mar 2015, 10:45 AM
Mesaj #2955


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"Deşi nu sunt de religie ortodoxă, amândoi copiii mei participă la orele de religie. Am acceptat asta pentru ca ei să nu fie marginalizaţi printre colegii lor"
Pacat ca renuntam atat de usor la motivele impotrivirii noastre, chiar daca pare un scop nobil, parintesc, mai tarziu rezultatele s-ar putea sa ne dezamageasca mai rau. Eu am oarece "experienta" in domeniu cu copiii mei, unul a facut religie la scoala iar azi este ateu convins, altul n-a facut religie si este ortodox nepracticant.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Aug 2015, 10:05 AM
Mesaj #2956


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ora de religie - ce spun elevii

http://www.vice.com/ro/read/religia-n-scoli-ce-spun-elevii


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Aug 2015, 10:36 AM
Mesaj #2957


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ora de religie ramane pentru mine o prostie, oricum ar fi, la cerere sau obligat. La scoala elevii trebuie sa invete istoria religiilor iar la biserica religia ortodoxa.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 2 Oct 2015, 08:25 AM
Mesaj #2958


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Copiii care refuza ora de religie, proscrisi in scoli

http://adevarul.ro/educatie/scoala/elevii-...132b/index.html


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Oct 2015, 08:09 PM
Mesaj #2959


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



29 Jan 2015
"Te asteptai la altceva? Eu cred ca vor fi presiuni si mai mari, mai ales in mediul rural, unde popa poate sa-si indemne enoriasi sa-i blameze pe cei care nu-si dau copiii la ora de religie..."


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Oct 2015, 11:12 AM
Mesaj #2960


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Normal ca nu se astepta nimeni la altceva, insa abuzurile trebuie denuntate cu toata vehementa - altfel, cum sa se schimbe ceva??

Ora de religie, o alegere forțată


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Oct 2015, 12:54 PM
Mesaj #2961


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu se astepta nimeni!!?? Traim intr-o tara ortodoxa si vrei sa-mi spui ca existe sanse ca acei copii care refuza sa mearga la ora de religie vor fi priviti ca niste copii normali? Nici ei nici parintii lor n-or sa fie intelesi de majoritari care poate nici nu stiu ce inseamna sa fi ortodox, pentru ca sunt de fapt ortodocsi nepracticanti, merg la biserica doar de marile sarbatori religioase.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Oct 2015, 01:33 PM
Mesaj #2962


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 5 Oct 2015, 01:54 PM) *
Nu se astepta nimeni!!??

Am zis ca nu se astepta nimeni la altceva - adica ne asteptam ca astfel de abuzuri sa se intample.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Oct 2015, 01:42 PM
Mesaj #2963


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Poate tu, care consideri ca realitatea este alta, eu ma astept ca acesti copii sa sufere mai mult din aceasta cauza. Imagineaza-ti o profesoara habotnica, care stie ca elevul pe care-l asculta nu se duce la orele de religie, crezi c-o sa-i dea nota care o merita?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Oct 2015, 09:49 AM
Mesaj #2964


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Predarea religiei in scoli este un mare deserviciu pe care BOR si-l face siesi insasi.

http://adevarul.ro/educatie/scoala/iadul-s...d52/index.html3

Ar trebui sa ma bucure rezultatul - scaderea in continuare a increderii in BOR - dar nu ma pot bucura traumele prin care trec copiii obligati sa participe la spectacolul dat de astfel de idioti


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 16 Oct 2015, 01:56 PM
Mesaj #2965


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



RIGHT, abis, si traumele copiilor trec smile.gif

Edit: de ce s-a interzis în Germania purtatul la scoala de baticuri ?
Ca sa fie toti copiii fara religie, nu conteaza de unde vin si cui i se închineaza acasa.
La scoala e scoala, fara Iisus, Allah, Buddha, samd...

Si BOR chiar ca si-a pierdut credibilitatea, numai babele mai cred ca cred, tinerii deloc, ei cred în internet, youtube, google, facebook si smartphone unde e what's app.

Acest topic a fost editat de Cla: 16 Oct 2015, 02:16 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Nov 2015, 12:17 PM
Mesaj #2966


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cum vorbesc elevilor profesorii de religie despre tragedia din Colectiv

http://adevarul.ro/educatie/scoala/profeso...8310/index.html


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Nov 2015, 04:48 PM
Mesaj #2967


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"Reacţia unei mici părţi a societăţii în zilele care au urmat incendiului de la Colectiv a fost de învinovăţire a victimelor pentru tragedie..."
NU! nu este "reactia unei mici parti a societatii". Eu cred ca sunt mult mai multe "babe", nu doar o mica parte, care-i invinovateste pe tinerii care au murit in "Colectiv". Este doar varful aisbergului care se vede doar din acea "mica parte a societatii", in fundul "oceanului" am auzit afirmatii cutremuratoare, incredibile, iar BOR sustine aceasta "miscare" prin tacerea complice, fata de aceste afirmatii idioate.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Nov 2015, 05:09 PM
Mesaj #2968


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



De data asta nu te contrazic, iti dau dreptate pe deplin


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Nov 2015, 06:22 PM
Mesaj #2969


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Mi-ar fi placut sa ma contrazici, sa-mi demonstrezi, sa ma convingi ca n-am dreptate.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Nov 2015, 09:59 AM
Mesaj #2970


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Pilda din manualul de religie:

"În Munţii Apuseni a trăit o femeie desfrânată şi vrăjitoare vestită în partea locului. O chema Minerva, trăia în comuna Izvorul Ampoului, judeţul Alba. Această femeie, nefiind căsătorită, a născut trei copii cu trei bărbaţi, a făcut multe avorturi şi a păcătuit mult. nepurtând grijă în sufletul ei. Ba s-a ocupat foarte mult de vrăjitorie. Din noiembrie 1998 s-a îmbolnăvit foarte rău, trupul i s-a umflat de răni, carnea a început să-i putrezească, încât o mâncau viermii de vie. Dar nici în ultimele clipe ale vieţii n-a vrut să se spovedească şi să se împărtăşească. La 9 iunie 1999 a murit în chinuri groaznice, în vârstă de 70 de ani. Îndată ce a murit, chipul i s-a transformat cu totul şi a luat o înfăţişare înfricoşătoare, încât rudele au acoperit-o cu o pânză, pentru că lumea se speria de ea. Trupul i s-a umflat atât de tare, încât nu mai încăpea în sicriu şi a trebuit să fie tăiată pe burtă. Mirosea foarte greu şi nimeni nu putea să stea lângă ea. Aceasta a fost o pedeapsă de la Dumnezeu, pentru că a fost vrăjitoare, a trăit în păcate mari, a murit neîmpăcată cu Hristos, nepurtând griă de sufletul ei"

Aici: http://adevarul.ro/educatie/scoala/exclusi...e8a2/index.html


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Nov 2015, 10:31 AM
Mesaj #2971


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Cum era zicala aia "tara te vrea prost"!? "partidul te vrea prost" !? ce-ar putea urma: "BOR te vrea prost"


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

85 Pagini V  « < 83 84 85
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 07:33 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman