HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

 
Closed TopicStart new topic
> Despre Rugaciune, in ce masura este ea utila?
rockera
mesaj 24 Sep 2006, 08:13 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 12 June 06
Forumist Nr.: 8.356



Citind "Din tainele vietii si ale universului" (Scarlat Demetrescu), am dat peste urmatorul fragment:

"Legile tatalui sunt universale. Oriunde ne intoarcem cu privirea nu vedem nici o exceptie, nici o abatere de la legile Sale. Atunci cum o sa credeti ca legea are sa fie suspendata, prin faptul ca voi va rugati! Dar cu toate acestea, rugaciunea este necesara, pentru ca traind in nestiinta vietii trupesti, nu cunoasteti cauza suferintei voastre. Constituie o adevarata fericire faptul ca se naste in om speranta ca Tatal ii va asculta rugaciunea si Isi va suspenda legea. Efectul real al acestei sperante este ca bietul om simte de parca suferinta i s-a mai alinat. E o simpla parere sau iluzie, dragul meu frate, pentru ca legea e lege si cauza trebuie sa-si aiba efect."

Asadar, rugaciunea nu poate schimba cu nimic acel "fiecare primeste ceea ce merita" / legile karmei?
De ce totusi se mizeaza atat de mult pe rugaciune? Numai pentru speranta? Sau pentru starea in care intram cand ne rugam? Ce facem insa cu cei care doar repeta automat rugaciunile pe care le stiu? Nu ii ajuta cu nimic?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 24 Sep 2006, 08:37 PM
Mesaj #2


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Rokera,
han.gif
QUOTE
Ce facem insa cu cei care doar repeta automat rugaciunile pe care le stiu? Nu ii ajuta cu nimic?

Noi nu putem face nimic cu ei... Ei singuri trebuie sa faca ceva... Cand te rogi trebuie sa fii prezent acolo... Daca doar citesti rugaciuni dintr-o carte si mintea iti e cu totul in alta parte, nu stiu daca este tocmai bine... De regula la rugaciunea(fie si citita) sincera si din suflet versi multe lacrimi... Ori daca nu esti prezent acolo, nu stiu ce fel de rugaciune este aceea...
Zic si eu... Poate altii stiu mai multe...

PS...Eu nu am citit cartea aceea... A descoperit cu adevarat dnul Scarlat Demetrescu vreo taina a vietii si a universului??? Care?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 24 Sep 2006, 08:58 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Constituie o adevarata fericire faptul ca se naste in om speranta ca Tatal ii va asculta rugaciunea si Isi va suspenda legea. Efectul real al acestei sperante este ca bietul om simte de parca suferinta i s-a mai alinat. E o simpla parere sau iluzie, dragul meu frate, pentru ca legea e lege si cauza trebuie sa-si aiba efect.
In ciuda faptului ca intr-un volum din cele 3 S. Demetrescu ii acorda desul de multa importanta lui Iisus, in privinta recunoasterii lucrarii sale, nu prea le nimereste. Daca e mintuitor si Tatal ii da puterea de a lega si dezlega pacatele, atunci El poate face aceste lucruri cu "karma" omului. Si mai mult, spune ca noi insine ne putem adresa cu rugaciuni Tatalui. Nu e vorba de a nu mai respecta legile ci de a oferi subiectului sansa de a se ridica deasupra lor, alaturi de El, prin El.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Sep 2006, 08:58 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
OMU'BUN
mesaj 25 Sep 2006, 12:38 AM
Mesaj #4


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



QUOTE
"Efectul real al acestei sperante este ca bietul om simte de parca suferinta i s-a mai alinat. E o simpla parere sau iluzie, dragul meu frate, pentru ca legea e lege si cauza trebuie sa-si aiba efect."


... "Dragul nostru frate", nu cred ca a inteles vreodata in adevaratul sens ce inseamna rugaciunea adevarata, iar filosofie facem cu totii. Schimbarea are loc, indiferent de teoriile si scepticismul altora. Sau altfel spus, schimbarea nu ar mai avea loc daca noi, cei ajunsi la mare ananghie, n-am tine cont de semnele, sfaturile, sansele care ni se dau intr-un fel sau altul. Ajungi sa prinzi un tren numai daca... hazardul iti scoate in cale taxiul care sa te duca in timp util la gara... Dumnezeu vrea ca TU sa prinzi acel tren, cu conditia sa nu te zgarcesti si sa doresti neaparat sa mergi cu tramvaiul... Sau, daca Dumnezeu nu vrea, este foarte posibil ca sa treaca prin fata ta o multime de taxiuri, dar care sa fie ocupate sau sa nu vrea sa mearga la gara, sau sa o ia pe o ruta mai ocolitoare!...
"Ce-ti e scris in frunte ti-e pus!" Da, la asta m-am gandit de cand aveam 18 ani si cand nu intelegeam deloc rostul pacatului, daca Dumnezeu il pune in fata mea si STIE deja ca il fac... Si totusi, evitand alte speculatii yoghine despre ardere a karmei, intotdeauna sta in puterea noastra sa schimbam daca nu soarta noastra foarte mult, macar soarta copiilor si a nepotilor nostri, carora sa le oferim cel mai de pret dar, chiar daca nu-i deloc o certitudine ca-l vor constientiza vreodata. Si-apoi cine stie ce ne este scris? Ne complacem intr-o situatie sau alta si din comoditate spunem ca si-asa nu putem schimba nimic. Dar am incercat oare? Poate daca am incerca, am observa ca de fapt ne-a fost scris altfel...
Imi amintesc de o povestioara in care un negustor intr-un targ oarecare incerca sa vanda niste icoane care sustinea sus si tare ca-s facatoare de minuni. Un batran il asculta o vreme apoi il intreaba de ce le mai vinde, daca-s atat de valoroase si cum se face ca pentru el nu prea si-au dovedit valoarea? "Pai ca sa faca minuni, trebuie sa te rogi, iar eu... nu prea am timp!!!" Intotdeauna ne gasim sa facem altceva si mai nimic pentru sufletul nostru (aveti aici un exemplu) Eu nu cred ca omul ajunge sa aiba un dialog cu divinul doar fiindca e el visator si are nevoie de speranta. Ma intreb, cine ar mai lucra la un patron, daca acesta nu l-ar plati sau nu si-ar tine promisiunile?... Din propria mea experienta stiu ca am jucat la loto de foarte multe ori si am pierdut de fiecare data. Dar de cate ori am investit in "alta directie" intotdeauna am primit insutit inapoi, pentru ca Dumnezeu nu inseala si nu minte.
Rolul rugaciunii, pare uneori egoist: "sa-mi fie mie bine si familiei mele, sa am, sa fiu, sa fac, sa dreg!..." Desi rau... e bine si-asa! Fiindca, chiar daca tu habar nu prea ai ce citesti acolo, ca in capul tau tot o tii una si buna cu interesul tau, nu dupa mult timp simti ca te-ai schimbat. Comportamentul tau fata de cei din jur nu mai e ca inainte, iti alegi cu grija gandurile, iar visele tale parca sunt mai... realiste, limitandu-se doar la ceea ce simti tu ca meriti! De aceea spun ca rugaciunea are puterea sa schimbe soarta omului. O sa spuneti "dupa": asa i-a fost scris! Oricaruia dintre noi "ii poate fi scris". Totul este sa stie in ce sa investeasca! Fiecare dintre noi suntem demni de iertare; fiecare dintre noi suntem inzestrati cu ratiune si ne sunt scoase in cale, poate de cateva ori pe zi anumite informatii de care dorim sa tinem cont, sau le tratam cu superficialitate. Totusi, la sfarsit de drum, n-o sa putem spune ca n-am stiut fiindca nimeni nu ne-a spus! Ba ni s-a spus in toate formele posibile, numai noi nu am dorit sa acceptam adevarul fiindca era spus de persoane pe care le ignoram sau fiindca acest adevar ne aducea altceva decat minciuna in care ne complaceam zilnic!

Acest topic a fost editat de OMU'BUN: 25 Sep 2006, 12:40 AM


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 25 Sep 2006, 03:24 AM
Mesaj #5


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Ajungi sa prinzi un tren numai daca... hazardul iti scoate in cale taxiul care sa te duca in timp util la gara... Dumnezeu vrea ca TU sa prinzi acel tren, cu conditia sa nu te zgarcesti si sa doresti neaparat sa mergi cu tramvaiul... Sau, daca Dumnezeu nu vrea, este foarte posibil ca sa treaca prin fata ta o multime de taxiuri, dar care sa fie ocupate sau sa nu vrea sa mearga la gara, sau sa o ia pe o ruta mai ocolitoare!...
Cu un pic de planificare , prinzi trenul, si atunci nu mai esti la cheremul lui....sau ma rog, daca a ajuns dispecer la taxiuri si are un cui contra ta, poate....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 25 Sep 2006, 06:23 AM
Mesaj #6


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Si mai mult, spune ca noi insine ne putem adresa cu rugaciuni Tatalui.


Parca spune altceva... cum ca Tatal stie mai bine decat noi ce avem nevoie si ca n-are rost sa-i cerem. Apoi spune ca singura rugaciune care are sens sa fie facuta este "Tatal nostru". Ma insel?

P.S. Imi place cum fiecare credincios este, in inima sa, mai sceptic decat scepticii cand vine vorba de alte credinte decat a sa... biggrin.gif

Acest topic a fost editat de Catalin: 25 Sep 2006, 06:25 AM


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 25 Sep 2006, 09:13 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Catalin @ 25 Sep 2006, 08:23 AM)
P.S. Imi place cum fiecare credincios este, in inima sa, mai sceptic decat scepticii cand vine vorba de alte credinte decat a sa... biggrin.gif

Ar fi trebuit sa stii daca esti destul de obiectiv. Dar fiindca si tu esti tributar prejudecatilor, afirmi dupa cum aprioric ai gandit.

Pentru tine Dumnezeu sau diavol sunt ceva neexistent. Iar a acorda o importanta mai mare unuia decat altuia este absurd. Pentru noi si diavolul si Dumnezeu sunt existente. Fiecare cu propriile caracteristici bine definite, deci putem stabili cui acordam mai mult sau mai putin importanta.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 25 Sep 2006, 09:22 AM
Mesaj #8


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (abureala @ 25 Sep 2006, 10:13 AM)
Fiecare cu propriile caracteristici bine definite

Baga ceva caracteristici: capacitate cilindrica, consum, putere, garda la sol, unghiul de atac, etc. sa facem si noi comparatia in cunostinta de cauza.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 25 Sep 2006, 11:33 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



hi hi hi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 25 Sep 2006, 11:49 AM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Rockera
Mai exista topice pe tema rugaciunii la Comunitatea Credintei: Despre rugaciune (inchis)
Cate feluri de rugaciune (deschis)
Are rost sa o luam de la inceput?
Poate Clopotel se incumeta sa il redeschida pe cel inchis....

Topic inchis.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 11:30 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman