HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Cuvinte Cheie

Politica Interna, Politica Externa, Uniunea Europeana ...

2 Pagini V  < 1 2  
Closed TopicStart new topic
> [Arhiva] De Ce Nu Merg Romanii La Vot?
MIA
mesaj 1 Sep 2004, 03:29 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (nefertiti @ 1 Sep 2004, 04:38 PM)
Ca sa nu mai spun ca nu mai crede nici dracu' in asa ceva, cand e vorba de PSD.

Nu miza pe treaba asta ... sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 1 Sep 2004, 03:30 PM
Mesaj #37


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Deci, solutia este sa mi se rupa, sa imi vad de ale mele si basta? laugh.gif Bine, nu ca as putea eu schimba ceva, dar zau ca ma enerveaza faptul ca nimic nu se misca in tarisoara asta. 50.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 1 Sep 2004, 03:46 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Mie mi-a placut anul asta ca am reusit sa inchid ochii si urechile la razboiul lor mediatic, am luat numai ce m-a interesat, apoi m-am dus si am pus stampila. Patru (8, 12,...) ani sunt reclama suficienta, numai ca nu stiu cum unii nu vad chestia asta.
Poti sa te lupti sa trezesti lumea, dar nu sunt sigur ca nu te lupti cu morile de vant. Lenea e mare, daca schimbam conducerea trebuie sa invatam alte nume, alte poezii, alte injuraturi (sau aceleasi, dar adaptate).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 Sep 2004, 03:46 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
MIA
mesaj 1 Sep 2004, 03:47 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (nefertiti @ 1 Sep 2004, 04:43 PM)
Deci, solutia este sa mi se rupa, sa imi vad de ale mele si basta? laugh.gif Bine, nu ca as putea eu schimba ceva, dar zau ca ma enerveaza faptul ca nimic nu se misca in tarisoara asta. 50.gif

Stai - nu trage - ca eu nu am zis si nici macar sugerat asa ceva ... blink.gif
Ceea ce vroiam sa incerc e sa schitez o analiza cit mai obiectiva si fara a amesteca dorintele/sperantele proprii a situatiei in perspectiva ( deja destul de apropiata ) campaniei electorale si apoi a alegerilor propriu-zise. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 1 Sep 2004, 04:22 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (nefertiti @ 1 Sep 2004, 04:43 PM)
Deci, solutia este sa mi se rupa, sa imi vad de ale mele si basta? laugh.gif Bine, nu ca as putea eu schimba ceva, dar zau ca ma enerveaza faptul ca nimic nu se misca in tarisoara asta. 50.gif

Singuri nu putem schimba mai nimic.
De vreo 2-3 ani ma bate gandul sa īnfiinţez o fundaţie care să īncerce să schimbe ceva. Problema este cănici nu ştiu ce vreau să schimb sau ce ar trebui schimbat mai intai. Ca sa functioneze, fundatia are nevioe de bani, bani pe care ii iei de la oameni ale căror interese le urmăreşti şi īntrebarea este. Cine să fie acei oameni. Că ăia de pe stradă de unde să mai scoată? Deci pānă la urmă tot la māna politicienilor ajungi. Uite Pro Democraţia bagă coada īntre picioare şi tace chitic. Ba am auzit deunăzi că şi-ar cam lua jucăriile şi ar pleca. Sper să nu-i confund cu alţii


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Sep 2004, 04:46 PM
Mesaj #41


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Pro Democratia a spus o chestie de bun-simt: daca legea lasa portite pentru fraudarea alegerilor, observatorii nici nu-si mai au rostul in sectiile de vot, pentru ca nu pot face nimic. Vezi aici.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 1 Sep 2004, 05:09 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Si nici macar nu pot fi invinuiti cei care fraudeaza alegerile, dintr-un motiv foarte simplu: legal vorbind, ei nu fraudeaza nimic. Nu fac nimic ilegal.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 1 Sep 2004, 05:11 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Mda. Hai să-i ajutăm pe ProDemocraţia. Care e planul lor pentru rezolvarea "problemei"?

Acest topic a fost editat de actionmedia: 1 Sep 2004, 05:11 PM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 1 Sep 2004, 06:02 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 1 Sep 2004, 05:59 PM)
Pro Democratia a spus o chestie de bun-simt: daca legea lasa portite pentru fraudarea alegerilor, observatorii nici nu-si mai au rostul in sectiile de vot, pentru ca nu pot face nimic. Vezi aici.

E cam mult spus - şi plus de asta din cele 7 metode nu cred că toate pot fi şi folosite efectiv pe "scară mare".

1. suveica (preluarea buletinului gata stampilat de catre alegator de la unul dintre reprezentantii partidelor politice aflati in sectie)

Din cāte mă gāndesc eu riscul e aici ca să fie anulat votul respectiv de un reprezentat rău-intenţionat - nu ?
Dar totuşi observatorii pot fi eficace īn această situaţie - plus de asta mai sunt şi reprezentanţii celorlalte partide pe zonă. wink.gif

2 ştafeta ( nedepunerea de catre alegator a buletinului de vot si predarea acestuia catre reprezentantul unei formatiuni politice)

Mmmm - şi care ar fi problema aici totuşi ? rolleyes.gif
Doar dacă i se impune asta alegătorului respectiv - oricum iarăşi e ceva ce poate fi prevenit de observatori. smile.gif

Voi reveni după ce reflectez şi la restul.

camasa albastra (alegatorul se declara incapabil sa se concentreze la vot si cere ajutorul unui membru al sectiei), infiltrarea (persoane care voteaza in locul altui alegator), inlocuirea dupa scrutin a buletinelor de vot cu altele stampilate dinainte , excursionistii (persoane care se deplaseaza in mai multe localitati pentru a vota) si metoda netransportabililor (urna mobila).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
caesar
mesaj 21 Dec 2004, 05:19 PM
Mesaj #45


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



nu stiu daca a mai fost emisa ideea pana acum, dar am auzit de o cutuma care spune ca "lenea e frate cu romanul". ohyeah.gif


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andraa
mesaj 4 Jan 2005, 02:09 PM
Mesaj #46


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 133
Inscris: 24 March 04
Forumist Nr.: 2.721



lenea-i frate cu romanu...da ai dreptate, dar romanu mai are si alti frati cu care nu ar trebui sa se mandreasca, de exemplu hotia(de fapt cred ca-i sora, nu frate), invidia, si lista poate continua...Mottoul romanilor in viata e "Daca toti fura, io de ce sa nu fur?"
Sau o alta chestie specifica romanilor...cand li se intampla un lucru rau nu au puterea sa-si recunoasca vina si afirma "asa a vrut Dumnezeu", iar cand li se intampla un lucru bun "uite ce am facut EU"
dar oricum nu trebuie generalizat,asa cum am facut io.
In legatura cu prezenta la vot scuza majoritatii este "Nu am pe cine sa aleg"...pai cum sa nu ai mai , cand au fost 12 candidati....


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 4 Jan 2005, 04:14 PM
Mesaj #47


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE
In legatura cu prezenta la vot scuza majoritatii este "Nu am pe cine sa aleg"...pai cum sa nu ai mai , cand au fost 12 candidati....


Ce folos ca sint o multime de candidati, daca nici unul nu ma reprezinta? Poate o sa zici ca sint pretentios. Bineinteles ca sint, doar vorbim despre omul care o sa ne reprezinte tzara timp de 5 ani, si nu despre vreun reprezentant la Eurovision.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andraa
mesaj 8 Jan 2005, 11:15 AM
Mesaj #48


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 133
Inscris: 24 March 04
Forumist Nr.: 2.721



Da ai si tu dreptate... dar ce te faci daca toti romanii ar gandi ca tine? Cine ar mai vota? Nu cred ca trebui sa te reprezinte pe tine, ci doar interesele tale (bineinteles ca dupa cele ale lui).


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 06:01 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman