HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

18 Pagini V  « < 16 17 18  
Reply to this topicStart new topic
> Discutii Despre Doctrine
Clopotel
mesaj 30 Jan 2007, 07:23 PM
Mesaj #596


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Intrarea in apa = scufundare?

Intrarea in apa = stropire ? ohmy.gif
QUOTE
QUOTE
38A poruncit să stea carul, s'au pogorīt amīndoi īn apă, şi Filip a botezat pe famen.
    39Cīnd au ieşit afară din apă, Duhul Domnului a răpit pe Filip, şi famenul nu l -a mai văzut. Īn timp ce famenul īşi vedea de drum, plin de bucurie,

In versul 38, "au coborit amindoi" si dupa aceea Filip a BOTEZAT.

Acum ce faci? Adaugi cuvinte la Biblie? Unde scrie in Biblie dupa aceea Filip a BOTEZAT ?????
QUOTE
Coborirea in apa nu este botezul.

Evident ca nu coborarea in sine este, ci ceea ce se intampla cu el in apa...
QUOTE
Botezul este STROPIRE.

Biblia zice exact invers... Asta e... Poti sa te autosugestionezi ca e stropire...

Si ma rog, de ce ar stropi cineva pe altcineva? Si daca totusi cineva stropeste pe altcineva cu apa, dupa tine inseamna ca-l Boteaza? Stiu ca astea sunt deja intrebari prea grele pentru tine & Co

QUOTE
Si am un vers DIRECT.

Versurile directe, care arata cum se face efectiv Botezul, indica intrarea in apa, nu stropirea
QUOTE
Tu nu ai vers direct unde scrie ca botezul este scufundare.

Pai nu e numai unul, sunt cel putin doua...

QUOTE
Asa caci, eu am proba BIBLICA nu dogmatica , bazata pe visele unora.

Singura proba Biblica este ca Botezul nu se face prin stropire ci prin intrarea in apa...
QUOTE
QUOTE
Asta ca sa intelegi cat de usor e de priceput...

Daca SCRIE este usor de priceput.

Si cu toate astea, iata, tu nu pricepi...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 31 Jan 2007, 11:43 AM
Mesaj #597


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



clopo
QUOTE
Versurile directe, care arata cum se face efectiv Botezul, indica intrarea in apa, nu stropirea

25Vă voi stropi cu apă curată, şi veţi fi curăţiţi; vă voi curăţi de toate spurcăciunile voastre şi de toţi idolii voştri.

Aici scrie "stropi".

Arata si tu un vers unde scrie "embapto". Nu intrat in apa. Scufundat.
Nu ai, si dogma ta este gresita.

N-am vazut niciun vers de la tine. Pura filozofie sau, mai nou, yoga.....


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 31 Jan 2007, 12:05 PM
Mesaj #598


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
QUOTE
Versurile directe, care arata cum se face efectiv Botezul, indica intrarea in apa, nu stropirea

25Vă voi stropi cu apă curată, şi veţi fi curăţiţi; vă voi curăţi de toate spurcăciunile voastre şi de toţi idolii voştri.
Aici scrie "stropi".

Evident ca acolo scrie "stropi" insa acel vers din VT nu vorbeste concret despre Botez, la modul cum se face efectiv...
Versurile care arata cum se face efectiv, le gasesti in NT, dupa care ne luam noi crestinii... Iata cateva:
9 Şi īn zilele acelea, Iisus a venit din Nazaretul Galileii şi s-a botezat īn Iordan, de către Ioan.
10 Şi īndată, ieşind din apă, a văzut cerurile deschise şi Duhul ca un porumbel coborāndu-Se peste El.
(Marcu 1)
38 Şi a poruncit să stea carul; şi s-au coborāt amāndoi īn apă, şi Filip şi famenul, şi l-a botezat.
39 Iar cānd au ieşit din apă, Duhul Domnului a răpit pe Filip, şi famenul nu l-a mai văzut. Şi el s-a dus īn calea sa, bucurāndu-se.
(Fapte 8)
Vezi?! In partea ceremoniala a Botezului nu spune nimic despre stropire ci doar despre intrarea in apa, si in mai multe locuri...
QUOTE
Arata si tu un vers unde scrie "embapto". Nu intrat in apa. Scufundat.

Adica acolo unde se arata efectiv cum se boteaza, tu ai gasit cuvantul stropire?! Pe bune?
QUOTE
Nu ai, si dogma ta este gresita.

Pai pana una alta nu eu, ci Biblia, iti arata clar falsitatea dogmei tale...
QUOTE
N-am vazut niciun vers de la tine.

iata doua... si sunt chiar din NT...
QUOTE
Pura filozofie sau, mai nou, yoga.....

Pai se pare ca yoga faci tu, sau incerci sa faci... caci vad ca nu ai treaba cu crestinismul

Apropo, ca nu ai raspuns (si stim de ce): ce sustine dogma ta: ca daca stropesti pe cineva inseamna ca-l botezi? Cum se intampla concret, conform dogmei tale actul botezului?







--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 31 Jan 2007, 12:05 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
zexelica
mesaj 31 Jan 2007, 01:08 PM
Mesaj #599


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



clopo
[[QUOTE]QUOTE]25Vă voi stropi cu apă curată, şi veţi fi curăţiţi; vă voi curăţi de toate spurcăciunile voastre şi de toţi idolii voştri.
Aici scrie "stropi". [/QUOTE]

Evident ca acolo scrie "stropi" insa acel vers din VT nu vorbeste concret despre Botez, la modul cum se face efectiv...
Versurile care arata cum se face efectiv, le gasesti in NT, dupa care ne luam noi crestinii... [/QUOTE]

Cum demonstrezi tu ca nu vorbeste despre botez? Botez=curatire. Curatirea cine o face? Nu Dumnezeu? N-ai baza biblica.

[QUOTE]le gasesti in NT, dupa care ne luam noi crestinii... [/QUOTE]
Crestinii nu sunt cei in Isus Hristos? Cliseul acesta este folosit de biserici. Uite DOVADA:
28Nu mai este nici Iudeu, nici Grec; nu mai este nici rob nici slobod; nu mai este nici parte bărbătească, nici parte femeiască, fiindcă toţi sīnteţi una īn Hristos Isus.

29Şi dacă sīnteţi ai lui Hristos, sīnteţi ,,sămīnţa`` lui Avraam, moştenitori prin făgăduinţă.

28Iudeu nu este acela care se arată pe dinafară că este Iudeu; şi tăiere īmprejur nu este aceea care este pe dinafară, īn carne.

29Ci Iudeu este acela care este Iudeu īnlăuntru; şi tăiere īmprejur este aceea a inimii, īn duh, nu īn slovă; un astfel de Iudeu īşi scoate lauda nu dela oameni, ci dela Dumnezeu.

10Acum dar, de ce ispitiţi pe Dumnezeu, şi puneţi pe grumazul ucenicilor un jug, pe care nici părinţii noştri, nici noi nu l-am putut purta?

11Ci credem că noi, ca şi ei, sīntem mīntuiţi prin harul Domnului Isus.``

Eu vin cu proba biblica, nu filozofie.

[QUOTE]Apropo, ca nu ai raspuns (si stim de ce): ce sustine dogma ta: ca daca stropesti pe cineva inseamna ca-l botezi? Cum se intampla concret, conform dogmei tale actul botezului?[/QUOTE]
Pt ca sustii "dogma mea". Eu am ca dogma Biblia si NUMAI BIBLIA.

Eu nu ma bazez pe oameni care se declara sfinti unul pe altul. Pe sfintii tai ii alege poporul.
[QUOTE]un astfel de Iudeu īşi scoate lauda nu dela oameni, ci dela Dumnezeu.[/QUOTE]
23şi au schimbat slava Dumnezelui nemuritor īntr'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi tīrītoare.

25căci au schimbat īn minciună adevărul lui Dumnezeu, şi au slujit şi s'au īnchinat făpturii īn locul Făcătorului, care este binecuvīntat īn veci! Amin.

Asta faceti voi, "crestinii adevarati".

Acest topic a fost editat de zexelica: 31 Jan 2007, 01:12 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 31 Jan 2007, 03:14 PM
Mesaj #600


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Eu vin cu proba biblica, nu filozofie.

Pai eu asta iti tot cer sa vii cu proba Biblica prin care Iisus a fost stropit cu apa la Botez si nu prin intrarea in apa... La fel si famenul... La tine in Biblie scrie ca au fost stropiti sau ca au intrat in apa?
QUOTE
Pt ca sustii "dogma mea". Eu am ca dogma Biblia si NUMAI BIBLIA.

Pai intre ce sustii tu si Biblie, nu este nici o legatura... Arata unde scrie ca Iisus S-a botezat prin stropire si nu prin intrarea in apa, asa cum zice de fapt Biblia...
QUOTE
Eu nu ma bazez pe oameni care se declara sfinti unul pe altul. Pe sfintii tai ii alege poporul.
Si tu l-ai ales pe Jay& co cu concordantele si interliniarele lor, care sunt paralele cu Biblia... Pana acum astea sunt singurele tale argumente... Intreaba-l pe Jay unde scrie ca Iisus sau famenul au fost stropiti la Botez, cand Biblia zice ca au intrat in apa?


Si tot nu ai raspuns: cum se face efectiv Botezul? Sau tu iti inchipui ca daca X stropeste pe Y inseamna automat ca il boteaza...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 31 Jan 2007, 04:43 PM
Mesaj #601


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopo
QUOTE
Pai eu asta iti tot cer sa vii cu proba Biblica prin care Iisus a fost stropit cu apa la Botez si nu prin intrarea in apa...

Este foarte simplu.
De ce a fost botezat Hristos? Pt ca trebuia indeplinita legea ceremoniala a ungerii marelui preot. S-a schimbat preotia de la cea levitica la cea dupa Melchisedec. Marele preot trebuia spalat ceremonial pe picioare intr-un bazin dinaintea altarului din templu.
Dar Isus nu avea voie sa intre inauntru unde era altarul pt ca nu era levit, ci era din tribul lui Iuda.
Asa ca ceremenialul spalarii picioarelor cerut de Lege a fost facut de Ioan, care era levit.
Isus trebuia facut mare preot inainte de cruce pt ca Legea spune ca numai marele preot poate infatisa jertfa anuala.

QUOTE
Pai intre ce sustii tu si Biblie, nu este nici o legatura... Arata unde scrie ca Iisus S-a botezat prin stropire si nu prin intrarea in apa, asa cum zice de fapt Biblia...


Si cum preotilor le erau spalate picioarele, atunci in niciun caz nu este vorba de scufundare. Intri in apa si esti curatat. Nu scrie ca esti scufundat.
Implinirea legilor ceremoniale nu o stii, pt ca te-am intrebat de Lev. 25 si nu mi-ai raspuns.

29Dacă un om vinde o casă de locuit īntr'o cetate īnconjurată cu ziduri, să aibă drept de răscumpărare pīnă la īmplinirea unui an dela vīnzare; dreptul lui de răscumpărare să ţină un an.

30Dar dacă această casă, aşezată īntr'o cetate īnconjurată cu ziduri, nu este răscumpărată īnainte de īmplinirea unui an īntreg, ea va rămīnea de veci cumpărătorului şi urmaşilor lui; iar īn anul de veselie să nu iasă din ea.

31Casele din sate, cari nu sīnt īnconjurate cu ziduri, să fie privite ca ţarini de pămīnt: ele vor putea fi răscumpărate, şi cumpărătorul va ieşi din ele īn anul de veselie.

Exact cum intelegi spalarea ceremoniala, trebuie sa fii in stare sa raspunzi la implinirea legii acesteia. Cu versuri.

QUOTE
Si tot nu ai raspuns: cum se face efectiv Botezul? Sau tu iti inchipui ca daca X stropeste pe Y inseamna automat ca il boteaza...

Stropirea ceremoniala se face cu apa ca semn al faptului ca ai devenit curatat cu Duh Sfint.




--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 31 Jan 2007, 06:46 PM
Mesaj #602


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
QUOTE
Pai eu asta iti tot cer sa vii cu proba Biblica prin care Iisus a fost stropit cu apa la Botez si nu prin intrarea in apa...

Este foarte simplu.
De ce a fost botezat Hristos? Pt ca trebuia indeplinita legea ceremoniala a ungerii marelui preot. S-a schimbat preotia de la cea levitica la cea dupa Melchisedec. Marele preot trebuia spalat ceremonial pe picioare intr-un bazin dinaintea altarului din templu.
Dar Isus nu avea voie sa intre inauntru unde era altarul pt ca nu era levit, ci era din tribul lui Iuda.
Asa ca ceremenialul spalarii picioarelor cerut de Lege a fost facut de Ioan, care era levit.
Isus trebuia facut mare preot inainte de cruce pt ca Legea spune ca numai marele preot poate infatisa jertfa anuala.
rofl.gif Le facusi ghiveci.... hh.gif Ce treaba are botezul lui Ioan cu preotia si cu spalarea picioarelor? Ioan facea preoti?! Ioan dorea sa-l boteze pe Iisus nu sa-l faca preot... Adica tu sustii ca de fapt Filip l-a facut pe famen preot si de aceea l-a bagat in apa???!!! hh.gif
Asta e culmea batjocoriri Bibliei, ...adica acolo scrie clar ca e vorba de botez si tu zici ca vorbeste de preotie?!... E clar ca nu vorbim de aceeasi Biblie...

Mai incearca odata, poate nimeresti pana la urma...

QUOTE
QUOTE
Pai intre ce sustii tu si Biblie, nu este nici o legatura... Arata unde scrie ca Iisus S-a botezat prin stropire si nu prin intrarea in apa, asa cum zice de fapt Biblia...

Si cum preotilor le erau spalate picioarele, atunci in niciun caz nu este vorba de scufundare. Intri in apa si esti curatat. Nu scrie ca esti scufundat.

Alo!... Zexelica!... famenul nu era preot, ce-ti veni?! Pentru cultura ta, famenul este eunuc, nu preot... Incearca alta varianta ca asta nu tine...
QUOTE
Exact cum intelegi spalarea ceremoniala, trebuie sa fii in stare sa raspunzi la implinirea legii acesteia. Cu versuri.
Pai eu ti-am dat versurile clare dar vad ca nu le intelegi... Da tu atunci versurile din Noul Testament unde se implineste legea ceremoniala a Botezului si vorbste despre stropire si nu de bagare in apa...
QUOTE
QUOTE
Si tot nu ai raspuns: cum se face efectiv Botezul? Sau tu iti inchipui ca daca X stropeste pe Y inseamna automat ca il boteaza...

Stropirea ceremoniala se face cu apa ca semn al faptului ca ai devenit curatat cu Duh Sfint.

Pai si concret, in cultul tau, care este in fapt deosebirea intre stropirea ceremoniala pentru botez si stropirea unui om ca sa-l racoresti?
Sau daca tu vrei sa-l botezi pe X si il stropesti, si 3 stropi cad si pe Y, care e pe aproape, asta inseamna ca ai botezat si pe Y???


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dharmapurusha
mesaj 31 Jan 2007, 11:48 PM
Mesaj #603


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 88
Inscris: 3 January 07
Forumist Nr.: 9.162




@Clopotel

Vazand ca posezi o cunoastere detaliata a Bibliei te rog sa-mi lamuresti si mie niste aspecte care imi sunt neclare in ceea ce priveste teologia crestina. Pe care i-am intrebat pe aici prin State mai mult m-au confuzionat.

1.Care este baza scripturala a doctrinei creatiei "ex nihilo" si ce inseamna de fapt acest "nihilo"? (te-as ruga daca poti sa ma trimiti la versetele biblice care stabilesc acest lucru).

P.S.: Am aceasta nelamurire pentru ca, din cunoasterea mea, la inceput a fost Cuvantul, iar din Cuvantul Sau el a creat lumea prin faptul ca a zis "sa fie..."

2.Care este raspunsul Bisericii Ortodoxe la problema Teodiceei?

3.N-am reusit sa gasesc versetele in care Iisus spune ca El va muri pentru pacatele oamenilor. Dar nici nu pot fi foarte sigur ca am citit fiecare rand. Poate ma ajuti, please.

Mersi frumos


--------------------
Mintea poate fi cel mai bun prieten sau cel mai periculos dusman
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ioana1
mesaj 1 Feb 2007, 10:25 AM
Mesaj #604


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 633
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.934



Iti spun eu, dar nu cu versete. La unii dintre noi, cei fericiti, probabil,certitudinea care o avem astazi se datoreaza faptului ca am AUZIT , si am CREZUT. Foarte simplu.

Sau si mai simplu : Eu stau la usa si bat.Daca aude cineva glasul Meu.....

TOTUL tine de noi, sa vrei , sa crezi, sa-L doresti pe Dumnezeu in viata ta. Restul e pura teologie. Restul nu mai conteaza. Esti tu si Dumnezeu, si nu mai traiesti tu , ci El traieste in tine. Chiar si acum cand scriu, mi s-a schimbat pulsul, s-a accelerat respiratia,s-a involburat duhul in mine. Si da, Dharmapurusha, Dumnezeu este chiar si in respiratie, te asigur ca sunt foarte constienta de asta.

"Cunosterea "n-o are nimeni. Ca sa spui "cunostere", cuprinzi tot. N-a ajuns minte omeneasca sa cuprinda totul, si mai mult, sa stie, si sa se laude cu asta.Trebuie sa te lauzi cu Dumnezeu, nu cu ale tale cunostinte.

Si ce conteaza versetele care ti-ar sublinia ca Iisus a murit pentru pacatele noatre. Te-ar face mai crestin ? Te-ar face doar crestin ?Nu poti impleti yoga cu crestinismul. Controlul trupului si mintii tale nu poate fi deplin doar prin vointa ta proprie, omnul nu are puterea necesara de a se controla. Dar vine diavolul si-ti imbraca ideea in nu stiu cate culori, ca si TU, nimicul, poti fi ca Dumnezeu, poti fi stapanul tau, poti discerne, pe cand crestinii spun :Doamne, eu nu pot, si nu stiu, fa Tu mai departe. Si atunci, prin puterea Duhului Sfant, omul primeste calitati si puteri "supranaturale ".

Am citi intr-o zi, ca nu era nimeni pe han, cate din mesajele mele de inceput. Nici nu-mi amintesc sa le fi scris vreodata, si nici modul de exprimare nu-mi este familiar, so........

Nimeni de aici nu te va putea convinge de contrariul, trebuie sa vina din tine, sa vrei tu sa crezi !Dar, daca pentru tine Iisus Christos este Fiul lui Dumnezeu, trimis de Dumnezeu pe pamant nu pentru a plati pacatele noastre, si a-l rascumpara pe om, auntci de ce-a venit ?!


--------------------
"Fiule, nu uita invataturile mele, si pastreaza in inima ta sfaturile mele" (Prov.3.1)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 1 Feb 2007, 01:41 PM
Mesaj #605


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Dharmapurusha,
QUOTE
te rog sa-mi lamuresti si mie niste aspecte care imi sunt neclare in ceea ce priveste teologia crestina. Pe care i-am intrebat pe aici prin State mai mult m-au confuzionat.

O sa ma straduiesc, pe cat de putin ma pricep, insa cu ajutorul lui Dumnezeu cred ca vom dobandi toti intelegere...
QUOTE
1.Care este baza scripturala a doctrinei creatiei "ex nihilo" si ce inseamna de fapt acest "nihilo"? (te-as ruga daca poti sa ma trimiti la versetele biblice care stabilesc acest lucru).
P.S.: Am aceasta nelamurire pentru ca, din cunoasterea mea, la inceput a fost Cuvantul, iar din Cuvantul Sau el a creat lumea prin faptul ca a zis "sa fie..."

"Ex nihilo" - inseamna din nimic... Sunt foarte multe lucruri de spus, unele chiar foarte interesante, si daca vei dori le vom dezvolta, insa acum, pe scurt, o sa fac doar o clasificare si apoi cateva pareri personale, si subliniez personale, asta daca-mi este ingaduit sa aduc pareri personale, care sunt bazate tot pe incercarea de a intelege Cuvantul lui Dumnezeu in Duh... Oricum fiecare va cantari si va verifica singur cele ce voi spune...
Deci, de baza, ar fi 3 conceptii cosmologice:
1. evolutionismul - care afirma ca lumea de acum este rezultatul evolutiei materiei vesnice
2. creationismul - care crede ca lumea a fost creata static de catre Dumnezeu, de la inceput in formele in care exista acum
3. teonomismul - care invata ca Dumnezeu a creat lumea din nimic, dar nu in forma finala, ci numai ca si creatio prima, intr-un proces dinamic de creatio continua, pentru ca aceasta se va finaliza prin creatio secunda, dica prin cerul si pamantul de dupa Judecata universala, din Apocalipsa.
Acum trebuie sa remarcam niste aspecte mai delicate...
Conceptia creationista, strict vorbind, o au religiile iudaica si musulmana.
Credinta crestina, in schimb, depaseste teoria creationista, si este teonoma, deoarece include procesul de creatie continua, care isi are obarsia in creatia de la inceput si se incununeaza cu creatia finala...
Celelalte conceptii: penteismul, dualismul, materialismul - nu le discutam, ca nu intereseaza pe nimeni cred...
O sa dau cateva citate:
Sa incepem chiar cu Facerea:
1 La īnceput a făcut Dumnezeu cerul şi pămāntul.
2 Şi pămāntul era netocmit şi gol. Īntuneric era deasupra adāncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.
(Facerea 1)
Prin cer (din acest vers) se intelege in principal si lumea nevazuta (ingerii etc)...
In Facerea cuvintele: cer, lumina, zi, noapte etc... trebuie intelese in mai multe planuri...
Stelele le-a facut abia in ziua a 4-a:
14 Şi a zis Dumnezeu: "Să fie luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pe pămānt, să despartă ziua de noapte şi să fie semne ca să deosebească anotimpurile, zilele şi anii,
15 Şi să slujească drept luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pămāntul. Şi a fost aşa.
(Facerea 1)
Apoi referitor la Iisus Hristos...
15 Acesta este chipul lui Dumnezeu celui nevăzut, mai īntāi născut decāt toată făptura.
16 Pentru că īntru El au fost făcute toate, cele din ceruri şi cele de pe pămānt, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie īncepătorii, fie stăpānii.Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
17 El este mai īnainte decāt toate şi toate prin El sunt aşezate.
(Coloseni 1)
Si revin cu citatul din Ioan 1:
1 La īnceput era Cuvāntul şi Cuvāntul era la Dumnezeu şi Dumnezeu era Cuvāntul.
2 Acesta era īntru īnceput la Dumnezeu.
3 Toate prin El s-au făcut; şi fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut.

Si nu in ultimul rand:
28 Rogu-te, fiule, ca, la cer şi la pămānt căutānd şi văzānd toate cele ce sunt īntr-īnsele, să cunoşti că din ce n-au fost le-a făcut pe ele Dumnezeu şi pe neamul omenesc aşijderea l-a făcut.
Si acum cateva comentarii...
- materia, in special, daca ar exista din veci, adica fara inceput, ar fi ea insasi absolutul, ori chiar si cu intelegerea noastra limitata putem intelege ca ceva material nu poate exista apriorii, chiar in cea mai elementara intimitate... Teorii precum Big Bang sunt sortite esecului din start, caci desi sustin ca materia a luat fiinta in urma uriasei acumulari energetice intr-o singularitate intr-un nimic, totusi nu poatre explica cum intr-un nimic poate aparea chiar si o singularitate...
- daca vorbim de energii, in sensul cunoscut, acest lucru ne conduce in acelasi punct ca si cu materia... Intr-un nimic nu poate aparea nici un fel de energie si nimic altceva...
- totusi, Dumnezeu nu este nimic in adevaratrul sens al acestui cuvant, insa este nimic dpdv al materiei si al oricarei forme de energii cunoscute, sau posibil a fi cunoscuta de om, sau de orice forma a materiei si energiei...
- la Ioan 4:24 se afirma: Duh este Dumnezeu şi cei ce I se īnchină trebuie să i se īnchine īn duh şi īn adevăr. Dar ce este acel Duh? Trebuie sa remarcam ca sunt mai multe intelesuri ale cuvantului duh in Biblie... Unele duhuri sunt create... Aici, la Ioan 4:24 este vorba de un Duh necreat... Caci Dumnezeu fiind Duh, nu poate fi creat de nimeni... El este ceea ce este...
Eu sunt Dumnezeu din veşnicie şi de aici īncolo Eu sunt! Nimeni nu poate să iasă de sub puterea Mea şi ceea ce fac Eu, cine poate strica?" (Isaia 43:13)
- de aceea evolutinismul, asa cum este el formulat, esueaza din start, chiar si filosofic privind
- de asemenea creationismul, in forma prezentata in iudaism si islamism, nu poate avea succes, pentru ca avem evident de-a face cu un creationism continuu... Dar Iisus le-a răspuns: Tatăl Meu pānă acum lucrează; şi Eu lucrez. (Ioan 5:17)... Aici trebuie inteles exact sensul creationismului atunci cand spunem ca este si continuu...
- prin urmare, creatinoismul teonom, include si o forma a creationismului in inteles strict, dar si o forma de evolutionism, pentru ca expresia "continuu" implica o evolutie a lucrarii, de la ceva catre ceva...
- timpul a fost si el creat... inainte de Creatia facuta de Dumnezeu nu exista timpul... De aceea Dumnezeu este inaintea timpului, si nu in timp... Daca Dumnezeu ar fi in timp, sau atentie! ar lucra in timp, atunci ar fi in interiorul Creatiei Sale, sau s-ar supune legilor ei... Ori asa ceva contrazice notiunea de Dumnezeu...
Şi acum, preaslăveşte-Mă Tu, Părinte, la Tine Īnsuţi, cu slava pe care am avut-o la Tine, mai īnainte de a fi lumea. (Ioan 17:5)
- evident ca tot ce este in afara timpului este Dumnezeu, caci notiunea de timp are sens doar in functie de materie si energie...
- si pentru ca lumea a avut un inceput, are un curs continuu si se indreapta spre ceva anume, este clar ca, Creatorul ei este rational... Desigur ratiounea de care vorbim, nu este cea omeneasca, limitata, ci este o ratiune superiaora, care scapa puterii de intelegere a omului, de aceea omul are nevoie de "instructiuni" porunci...
Cred ca deocamdata e suficient, insa subiectul e departe de a fi epuizat...
QUOTE
2.Care este raspunsul Bisericii Ortodoxe la problema Teodiceei?

In primul rand sa vedem ce inseamna aceasta problema: Teodiceea :theos =Dumnezeu, dike = dreptate, insa problema consta in a explica cum e posibil sa existe Dumenzeu bun si totusi sa existe rau in lume, sau altfel, cine a creat raul, daca Dumnezeu este unicul Creator... Aceasta este problema la care te referi?
Ok... daca la asta te referi, o sa incep de la Facerea:
Deci dupa ce a facut Dumnezeu Creatia, a spus: Şi a privit Dumnezeu toate cāte a făcut şi iată erau bune foarte. (Facerea 1:31)
Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El a pus īn inima lor şi veşnicia, dar fără ca omul să poată īnţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la īnceput pānă la sfārşit. (Eclesiastul 3:11)
Bun... deci Creatia a fost buna... Si atunci cum de a aparut raul?
Pai intai sa vedem ce este raul... Dupa mine, raul este absolut tot ceea ce nu intra in voia lui Dumnezeu...
Dar de aici se naste intrebarea: devreme ce Dumnezeu a facut totul si este si Atotputernic, poate fi ceva care sa nu intre in voia Lui? Daca am admite ca nu exista "liber arbitru" si ca toata Creatia urmeaza implicit voia lui Dumnezeu, atunci evident ca nu mai putem vorbi de rau, sau prin extensie, nu mai putem vorbi nici de bine, caci despre o bucata de materie undeva in univers nu poti sa spui nici ca e buna nici ca e rea... Pur si simplu este...
Iar omul a fost facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu... Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, (Facerea 1:26). Insa acum, dupa ce a cazut in pacat,adica in neascultarea de Dumnezeu, si-a pierdut asemanarea, caci desi si-a pastrat chipul, ce nu-i la indemana lui sa si-l schimbe, asemanarea este dupa Har, adica prin asemanarea este una si in vointa si Har cu Dumnezeu...
Sfanta Scriptura ne spune ca toti ingerii au fost facuti buni de catre Dumnezeu, insa unii s-au razvratit si au fost izgoniti din Cer. Acesti ingeri rai, au si ei ierarhii, ca si ingerii buni, si-l au in frunte pe Satana, care a fost un arhanghel, la fel ca Mihail... Aceasta putere uriasa si-a pastrat-o insa, si in Sfanta Traditie Ortodoxa, se spune ca daca nu ar fi grija lui Dumnezeu pentru oameni, Satana ar pute-a distruge tot pamantul intr-o clipita...
De ce este rau omul? Este rau din propria lui libertate... Omul alege sa urmeze raul... Dumenezeu i-a dat omului libertate. Adam si Eva au avut libertatea de a asculta de porunca lui Dumnezeu, dar ei au ascultat de diavol... Ei au ales cu propria lor vointa pe cine sa urmeze... Nu poate fi invinuit Dumnezeu de asta...
Ingerii cei rai au cazut tot din voia lor, caci ei singuri au ales sa se desparta de voia lui Dumnezeu... Au facut aceasta din mandrie... deci mandria sau trufia este pricina raului, asa cum zice si Pavel:
Episcopul să nu fie de curānd botezat, ca nu cumva, trufindu-se, să cadă īn osānda diavolului. (1 Timotei 3:6)
Cateva comentarii scurte:
- omul poate fi ispitit de diavol
- daca omul se lasa ispitit de diavol, atunci poate fi posedat de diavol, si atunci diavolul il conduce... (Vezi Iuda)
- daca omul este smerit, diavolul nu are ce face, caci cea mai puternica arma a omului este smerenia...Iar smerenia se dobandeste numai cu o credinta si o iubire curata catre Dumnezeu...
Si aici ar mai fi multe de spus...
QUOTE
3.N-am reusit sa gasesc versetele in care Iisus spune ca El va muri pentru pacatele oamenilor. Dar nici nu pot fi foarte sigur ca am citit fiecare rand. Poate ma ajuti, please.

Sunt mai multe versuri, o sa-ti dau cateva, nu neaparat cele mai edificatoare...
12 Mulţumind cu bucurie Tatălui celui ce ne-a īnvrednicit pe noi să luăm parte la moştenirea sfinţilor, īntru lumină.
13 El ne-a scos de sub puterea īntunericului şi ne-a strămutat īn īmpărăţia Fiului iubirii Sale,
14 Īntru Care avem răscumpărarea prin sāngele Lui, adică iertarea păcatelor;
15 Acesta este chipul lui Dumnezeu celui nevăzut, mai īntāi născut decāt toată făptura.
(Coloseni 1)
26 Altfel, ar fi trebuit să pătimească de mai multe ori, de la īntemeierea lumii; ci acum, la sfārşitul veacurilor, S-a arătat o dată, spre ştergerea păcatului, prin jertfa Sa. (Evrei 9)
Īntru această voinţă suntem sfinţiţi, prin jertfa trupului lui Iisus Hristos, o dată pentru totdeauna.(Evrei 10:10)
El este jertfa de ispăşire pentru păcatele noastre, dar nu numai pentru păcatele noastre, ci şi pentru ale lumii īntregi. (1 Ioan 2:2)
Pe Care Dumnezeu L-a rānduit (jertfă de) ispăşire, prin credinţa īn sāngele Lui, ca să-Şi arate dreptatea Sa, pentru iertarea păcatelor celor mai īnainte făcute, (Romani 3:25)

Cam atat deocamdata, sper ca ai inteles ce-am scris, desi am scris in graba... De asemenea, te rog sa intelegi mesajul, si nu sa te legi de cuvinte, unele poate nepotrivite sau gresite gramatical... graba bat-o vina sorry.gif ...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Feb 2007, 01:58 PM
Mesaj #606


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Clopotel @ 1 Feb 2007, 12:41 PM)
1. evolutionismul - care afirma ca lumea de acum este rezultatul evolutiei materiei vesnice

Evolutionismul nu se refera la "lumea de acum", ci doar la viata terestra. Nu se refera nici la "materia vesnica" (nu spune nicaieri ca materia ar fi vesnica sau trecatoare). In rest definitia ta e corecta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 1 Feb 2007, 02:52 PM
Mesaj #607


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE
Şi a privit Dumnezeu toate cāte a făcut şi iată erau bune foarte. (Facerea 1:31)

Căci cine este deasupra tuturor nu poate fi īn toate lucrurile. Iar Dumnezeu este deasupra tuturor, cum spun Psalmi, CXII, 4: „īnalt peste toate neamurile este Domnul". Deci Dumnezeu nu este īn toate lucrurile.Mai mult, ceea ce este īn ceva este conţinut de acela. Dar Dumnezeu nu este conţinut īn lucruri, ci mai curānd el conţine lucrurile. Deci Dumnezeu nu este īn lucruri, ci mai curānd lucrurile sunt īn el. Cum spune Augustin (Octoginta trium Quaest., 20) c㠄īn el mai curānd sunt toate, decāt el īnsuşi īn oricare ".
Mai apoi, demonii sunt lucruri străine. Şi nici Dumnezeu nu este īn demoni; cum spune Apostolul (īn Epistola către Corinteni, II, 6, 14): „Ce īmpărtăşire are lumina cu īntunerecul?". Deci Dumnezeu nu este īn toate lucrurile.
Oriunde acţionează cineva, acolo şi este. Dar Dumnezeu acţionează īn toate, cum spune Isaia (XXVI, 12): „Toate lucrurile noastre, pentru noi le-ai făcut, Doamne". Deci Dumnezeu este īn toate lucrurile.
Răspund spunānd că Dumnezeu este īn toate lucrurile, nu ca o parte a esenţei lor, nu ca accident, ci ca agentul care este prezent īn tot ce face. Trebuie deci ca orice agent să fie īn strānsă legătură cu acela īn care acţionează şi puterea sa să fie legată de acela. Cum se arată īn Fizica, VII, 2: este probat că cel ce mişcă trebuie să fie īn contact cu cel ce e mişcat. Cum īnsă Dumnezeu rezidă īn īnsăşi esenţa sa trebuie ca cel ce e creat să fie propriul său efect, precum a arde este efectul propriu al focului īnsuşi. Dumnezeu īnsă produce acest efect īn lucruri, nu numai cānd lucrurile īncep să existe, ci atāt timp cāt ele subzistă; precum lumina este produsă īn aer de soare cāt timp aerul rămāne ilu¬minat. Cāt timp deci un lucru există, tot atāt Dumnezeu trebuie să existe īn el după modul său de fiinţare. A exista este īnsă ceva care este cel mai intim şi mai profund inerent tuturor. Pentru că joacă rolul de formă īn tot ce conţine lucrul, cum s-a spus mai sus. De aici rezultă că Dumnezeu trebuie să fie īn toate lucrurile şi īn mod intim.

Citat care prezinta ca Dumnezeu este in toate lucrurile deci si in om...DECI SI IN DEMONI...adica in Rau

De aici plec si pun o alta intrebare:
OARE O INTELIGENŢĂ CREATĂ POATE INTUI ESENŢA DUMNEZEIRII ?
Nici o inteligenţă creată nu poate intui esenţa Dumnezeirii. īntr-adevăr, Ioan Hrisostomul, comentānd cele spuse de evanghelistul loan, se exprimă astfel: „Nimeni nu l-a văzut vreodată pe Dumnezeu". Şi mai departe: „Pe Dumnezeu nu l-au văzut nu numai profeţii, dar nici īnşişi īngerii, ori arhanghelii, căci o fiinţă creată cum ar putea vedea ceea ce nu a fost creat ?
Tot ce este infinit, īn măsura īn care este infinit, este incognoscibil.Mai mult, inteligenţa creată nu cunoaşte decāt ceea ce există, căci ceea ce cade mai īntāi sub aprehensiunea inteligenţei este existenţa. Ori Dumnezeu nu este numai o Fiinţă, ci e deasupra tuturor existenţelor, după cum afirmă Dionysios. Deci Dumnezeu nu e inteligibil, ci depăşeşte capacitatea oricărei inteligenţe.Din contra sfāntul evanghelist loan ne spune: „Vom vedea cum este Dumnezeu".Astfel,soarele, care e astrul cel mai vizibil, nu poate fi văzut de păsările de noapte din cauza excesului lui de lumină. Bazāndu-se pe acest considerent, unii au pretins că o inteligenţă creată nu poate intui esenţa Dumnezeirii.De bună seamă, omul īn mod firesc doreşte să cunoască cauza, atunci cānd constată efectul, şi de aici provine la oameni uimirea. Prin urmare, dacă inteligenţa creaturii raţionale nu poate ajunge la cauza supremă a lucrurilor, va rămāne deşartă dorinţa naturii sale. Trebuie deci īn mod absolut să credem că fericiţii sfinţi vor intui esenţa Dumnezeirii.

Trebuie să spunem că inteligenţa creată, văzānd esenţa Dumnezeirii, nu vede īn ea tot ce face Dumnezeu, sau ce poate face. Căci e evident că dacă se vede ceva īn Dumnezeu, atunci se vede cum sunt la el īnsuşi. Ori toate sunt īn Dumnezeu, la fel cum efectul īn mod virtual este īn cauză. Deci aşa se văd toate īn Dumnezeu, aşa cum efectul este văzut īn cauză. Dar e limpede că, cu cāt o cauză e văzută mai desăvārşit, cu atāt pot fi văzute īn ea mai multe efecte. īntr-adevăr, cine posedă o inteligenţă superioară, dacă aceasta e pusă īn faţa unui principiu de demonstraţie, imediat se află de la el cunoaşterea multor concluzii. Dar cine e dotat cu o inteligenţă mai slabă, el nu reuşeşte acest lucru şi atunci trebuie sā-i fie explicat fiecare aspect īn parte. Prin urmare, prima inteligenţă poate cunoaşte īntr-o cauză toate efectele cauzei, precum şi raţionamentele efectelor, care cuprind cauza īn totalitatea ei. īnsă nici o inteligenţă creată nu poate cuprinde īn totalitate pe Dumnezeu. Deci nici o inteligenţă creată nu poate cunoaşte tot ce face Dumnezeu, sau poate să facă. Căci aceasta īnseamnă a-i cuprinde cu mintea īnsăşi puterea lui. Dar din cele pe care le face Dumnezeu sau poate să le facă, o inteligenţă cunoaşte cu atāt mai multe, cu cāt īl vede mai bine pe Dumnezeu.

īn mod evident, cineva īl poate vedea pe Dumnezeu prin esenţa lui???? eu afirm ca nu,Sfanta Sriptura spune da voi ce spuneti???
īntr-adevăr, Iacob, īn Geneză, versetul 30, la cap. XXXII, spune: „L-am văzut pe Dumnezeu faţă īn faţă". Dar a-L vedea pe Dumnezeu faţă īn faţă īnseamnă a-i vedea esenţa Dumnezeirii, cum se relevă prin cele afirmate de sfāntul Apostol Pavel īn Epistola I către Corinteni, XIII, 12: „Vedem acum ca printr-o oglindă īn chip enigmatic. Atunci īnsă īl vom vedea faţă īn faţă". Deci Dumnezeu poate fi văzut īn decursul acestei vieţi prin esenţa lui???? īn afară de aceasta, īn Numerii, XVIII, 8, spune Domnul prin Moise: „Eu īi vorbesc ca o gură către gură şi anume făţiş; deci nu prin enigme īl vede pe Dumnezeu." Aceasta īnseamnă a-l vedea pe Dumnezeu prin esenţa lui.

Deci o fiinţă omenească īl poate vedea īn decursul acestei vieţi pe Dumnezeu prin esenţa lui?????




--------------------
"Mć simt ca īntr-o barcć, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce īn ce mai departe de mal. Chiar dacć as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa cć prefer sć tac si sć cred cć alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 1 Feb 2007, 03:41 PM
Mesaj #608


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Clopotel)
Sfanta Scriptura ne spune ca toti ingerii au fost facuti buni de catre Dumnezeu, insa unii s-au razvratit si au fost izgoniti din Cer.

Inseamna ca nu e perfect, e chiar incompetent daca nu a fost in stare sa faca un lucru bun pana la capat. wink.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 1 Feb 2007, 08:24 PM
Mesaj #609


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
QUOTE
QUOTE
(Clopotel @ 1 Feb 2007, 12:41 PM)
1. evolutionismul - care afirma ca lumea de acum este rezultatul evolutiei materiei vesnice 

Evolutionismul nu se refera la "lumea de acum", ci doar la viata terestra.

Si viata terestra nu face parte din lumea de acum?!
QUOTE
Nu se refera nici la "materia vesnica" (nu spune nicaieri ca materia ar fi vesnica sau trecatoare).

Dar la care materie se refera?
QUOTE
In rest definitia ta e corecta

Multumesc pentru incurajare wub.gif

Draga Mariusc2,
QUOTE
QUOTE
(Clopotel)
Sfanta Scriptura ne spune ca toti ingerii au fost facuti buni de catre Dumnezeu, insa unii s-au razvratit si au fost izgoniti din Cer. 

Inseamna ca nu e perfect, e chiar incompetent daca nu a fost in stare sa faca un lucru bun pana la capat. wink.gif

Ba din contra, inseamna ca e perfect, si iata de ce: Dumnezeu a facut pe om(si pe ingeri la fel), si l-a iubit atat de mult incat l-a facut liber, adica l-a inzestrat cu liber arbitru... Adica omul, sa poata sa aleaga intre voia lui Dumnezeu si voia omului... Si chiar l-a avertizat pe om, ca singura varianta buna este sa urmeze voia lui Dumnezeu... Faptul ca omul alege ce-l taie capul, si si-l sparge nu e vina lui Dumnezeu...
Nu e oare minunat lucru la Dumnezeu ca a putut face o fiinta cu liber arbitru? Omul, cat de inteligent se crede el, tu crezi ca poate face ceva care sa aibe liber arbitru? Niciodata nu va putea face asa ceva...
Obs.. Ingerii buni, acum nu mai pot cadea, ei acum fac numai voia lui Dumnezeu...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 1 Feb 2007, 08:31 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Feb 2007, 08:46 PM
Mesaj #610


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Clopotel @ 1 Feb 2007, 07:24 PM)
QUOTE
Evolutionismul nu se refera la "lumea de acum", ci doar la viata terestra.

Si viata terestra nu face parte din lumea de acum?!

Ba da, dar este o mica parte din "lumea de acum". Si meteorologia se refera la o parte din "lumea de acum", adica la fenomenle meteorologice de pe Terra, dar asta nu inseamna ca meteorologia se refera la "lumea de acum".
QUOTE
Dar la care materie se refera?

Se refera doar la formele de viata, asa ca nu spune nimic despre cat de eterna sau trecatoare este materia.
QUOTE
Multumesc pentru incurajare

Cu aceeasi placere si altadata! jamie.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 1 Feb 2007, 09:08 PM
Mesaj #611


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



Intr-un context stiintific mai larg, evolutia include intreg Universul, nu vad de ce ar fi limitat acest termen strict la biosfera.


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 2 Feb 2007, 10:52 AM
Mesaj #612


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Clopotel @ 1 Feb 2007, 07:24 PM)
Ba din contra, inseamna ca e perfect, si iata de ce: Dumnezeu a facut pe om(si pe ingeri la fel), si l-a iubit atat de mult incat l-a facut liber, adica l-a inzestrat cu liber arbitru... Adica omul, sa poata sa aleaga intre voia lui Dumnezeu si voia omului... Si chiar l-a avertizat pe om, ca singura varianta buna este sa urmeze voia lui Dumnezeu... Faptul ca omul alege ce-l taie capul, si si-l sparge nu e vina lui Dumnezeu...

Nu, bre, nu Dumnezeu l-a eliberat. Din cate am citit eu in biblie, Eva la eliberat pe tantalaul de Adam, oferindu-i sansa cunoasterii, adica l-a scos din starea de "yesman", de leguma, si i-a adus constiinta binelui si raului, un lucru care i-a luat linistea sufleteasca, dar i-a adus evolutia spirituala. Un lucru condamnat de Dumnezeu, dar benefic omului. Ca si stiinta... Acum, tot din Geneza e luat, singurul lucru care ne mai desparte de Dumnezeu e nemurirea.
22. Şi a zis Domnul Dumnezeu: "Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscānd binele şi răul. Şi acum nu cumva să-şi īntindă māna şi să ia roade din pomul vieţii, să mănānce şi să trăiască īn veci!..."
Uite dom'le ca acum ma fac si avocatul femeilor. smile.gif Si bai da uei, mie nu imi place cum priveste biblia femeia, ca pe o masina de facut prunci si de spalat barbatul pe picioare.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 2 Feb 2007, 11:08 AM
Mesaj #613


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Mariusc2,
Faptul ca tu interpretezi citatele arbitrar, si le rastalmacesti, in fapt nu are nici o legatura cu mesajul real al Bibliei...
QUOTE
Un lucru condamnat de Dumnezeu, dar benefic omului.

No comment...
QUOTE
Si bai da uei, mie nu imi place cum priveste biblia femeia, ca pe o masina de facut prunci si de spalat barbatul pe picioare.
Pai nu-ti place ca interpretezi voit gresit...
Desi ma gandesc ca este inutil, totusi te rog sa citesti si sa intelegi urmatoarele citate, poate cine stie, iti schimbi parerea:
25 Bărbaţilor, iubiţi pe femeile voastre, după cum şi Hristos a iubit Biserica, şi S-a dat pe Sine pentru ea,
28 Aşadar, bărbaţii sunt datori să-şi iubească femeile ca pe īnseşi trupurile lor. Cel ce-şi iubeşte femeia pe sine se iubeşte. (Efeseni 5)
4 Femeia nu este stăpānă pe trupul său, ci bărbatul; asemenea nici bărbatul nu este stăpān pe trupul său, ci femeia. (1 Corinteni 7)


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 2 Feb 2007, 11:49 AM
Mesaj #614


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Clopotel @ 2 Feb 2007, 10:08 AM)
Draga Mariusc2,
Faptul ca tu interpretezi citatele arbitrar, si le rastalmacesti, in fapt nu are nici o legatura cu mesajul real al Bibliei...

TE-AM RUGAT SA NU MA MAI APELEZI CU "DRAGA", dar se pare ca tie nu iti pasa de interlocutor. Dragoste cu sila nu se poate. Nu stii asta??? laugh.gif

Revenind la subiect: ce am interpretat gresit si care este interpretarea corecta?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 2 Feb 2007, 12:54 PM
Mesaj #615


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



clopo
QUOTE
Le facusi ghiveci....  Ce treaba are botezul lui Ioan cu preotia si cu spalarea picioarelor? Ioan facea preoti?! Ioan dorea sa-l boteze pe Iisus nu sa-l faca preot... Adica tu sustii ca de fapt Filip l-a facut pe famen preot si de aceea l-a bagat in apa???!!! 
Asta e culmea batjocoriri Bibliei, ...adica acolo scrie clar ca e vorba de botez si tu zici ca vorbeste de preotie?!... E clar ca nu vorbim de aceeasi Biblie...


5Tot aşa şi Hristos, nu Şi -a luat singur slava de a fi Mare Preot, ci o are dela Cel ce I -a zis: ,,Tu eşti Fiul Meu, astăzi Te-am născut.``

6Şi, cum zice iarăş īntr'alt loc: ,,Tu eşti preot īn veac, după rīnduiala lui Melhisedec.``

7El este Acela care, īn zilele vieţii Sale pămīnteşti, aducīnd rugăciuni şi cereri cu strigăte mari şi cu lacrămi către Cel ce putea să -L izbăvească dela moarte, şi fiind ascultat, din pricina evlaviei Lui,

20unde Isus a intrat pentru noi ca īnainte mergător, cīnd a fost făcut ,,Mare Preot īn veac, după rīnduiala lui Melhisedec``.
11Dacă, dar, desăvīrşirea ar fi fost cu putinţă prin preoţia Leviţilor, -căci supt preoţia aceasta a primit poporul Legea-ce nevoie mai era să se ridice un alt preot ,,după rīnduiala lui Melhisedec``, şi nu după rīnduiala lui Aaron?

12Pentrucă, odată schimbată preoţia, trebuia numaidecīt să aibă loc şi o schimbare a Legii.
13Īn adevăr, Acela despre care sīnt zise aceste lucruri, face parte dintr'o altă seminţie, din care nimeni n'a slujit altarului.

14Căci este vădit că Domnul nostru a ieşit din Iuda, seminţie, despre care Moise n'a zis nimic cu privire la preoţie.

15Lucrul acesta se face şi mai luminos cīnd vedem ridicīndu-se, după asemănarea lui Melhisedec, un alt preot,

Schimbarea preotiei este mentionata IN BIBLIE. Domnul vine din Iuda, scrie. N-avea voie sa intre in Sfinta Sfintelor unde se facea curatirea ceremoniala. Mai invata VT. A spus Domnul: 14Dar Ioan căuta să -l oprească. ,,Eu``, zicea el, ,,am trebuinţă să fiu botezat de Tine, şi Tu vii la mine?``

15Drept răspuns, Isus i -a zis: ,,Lasă-Mă acum, căci aşa se cade să īmplinim tot ce trebuie īmplinit.`` Atunci Ioan L -a lăsat.

16De īndată ce a fost botezat, Isus a ieşit afară din apă. Şi īn clipa aceea cerurile s'au deschis, şi a văzut pe Duhul lui Dumnezeu pogorīndu-Se īn chip de porumbel şi venind peste El.

Care era "tot ce TREBUIA implinit"? Legea ceremoniala care era UNBRA care se implinea in Hristos.
QUOTE
Adica tu sustii ca de fapt Filip l-a facut pe famen preot si de aceea l-a bagat in apa???!!!  Alo!... Zexelica!... famenul nu era preot, ce-ti veni?! Pentru cultura ta, famenul este eunuc, nu preot... Incearca alta varianta ca asta nu tine...

Eu sustin ce SCRIE.

5 Si voi, ca niste pietre vii, sunteti ziditi ca sa fiti o casa duhovniceasca, o preotie sfinta, si sa aduceti jertfe duhovnicesti, placute lui Dumnezeu, prin Isus Hristos.

Scrie ca suntem preotie. Preotii trebuiesc curatati ceremonial. Ca SEMN ca au fost curatati de Duhul Sfint, adica au mandat sa propovaduiasca.
Mai studiaza.

QUOTE
Pai si concret, in cultul tau, care este in fapt deosebirea intre stropirea ceremoniala pentru botez si stropirea unui om ca sa-l racoresti?
Sau daca tu vrei sa-l botezi pe X si il stropesti, si 3 stropi cad si pe Y, care e pe aproape, asta inseamna ca ai botezat si pe Y???


Daca tu ai dogma mistica si nu biblica, in care tu faci apa sfinta si apa aia este un catalizator al salvarii nu ma mir de ce nu vrei sa citesti Biblia ci traditia ta.
Stropirea ceremoniala are de-a face cu faptul ca ai devenit preot al lui Dumnezeu, iar stropirea cu apa pt racorire are treaba cu racorirea.
Daca ar fi cu scufundarea, atunci scafandrii sunt sfinti?



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 2 Feb 2007, 03:19 PM
Mesaj #616


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Mariusc2,
QUOTE
TE-AM RUGAT SA NU MA MAI APELEZI CU "DRAGA", dar se pare ca tie nu iti pasa de interlocutor. Dragoste cu sila nu se poate. Nu stii asta??? 
Ca sa-ti fac tie pe plac o sa-ti spun direct nicku-ul fara altceva in fata... cool.gif
Deci MariusC2,
QUOTE
Revenind la subiect: ce am interpretat gresit si care este interpretarea corecta?

Adica dupa tine, daca Biblia zice:
QUOTE
25 Bărbaţilor, iubiţi pe femeile voastre, după cum şi Hristos a iubit Biserica, şi S-a dat pe Sine pentru ea,
28 Aşadar, bărbaţii sunt datori să-şi iubească femeile ca pe īnseşi trupurile lor. Cel ce-şi iubeşte femeia pe sine se iubeşte.
(Efeseni 5)
tu intelegi:
QUOTE
Si bai da uei, mie nu imi place cum priveste biblia femeia, ca pe o masina de facut prunci si de spalat barbatul pe picioare.

si apoi sustii ca intelegi corect? Pai arata-mi si unde unde zice Biblia ca femeia ar fi vreo masina indiferent de care fel?

Draga Zexelica,
QUOTE
Schimbarea preotiei este mentionata IN BIBLIE

Evident ca este mentionata, insa ce legatura are aceasta cu Botezul? Nu incurca merele cu perele...
Cand Iisus zice:
QUOTE
15Drept răspuns, Isus i -a zis: ,,Lasă-Mă acum, căci aşa se cade să īmplinim tot ce trebuie īmplinit.`` Atunci Ioan L -a lăsat.
Nu inseamna deloc ca s-a referit la preotie, ci l-a insasi legea ceremoniala a Botezului pe care El nu a desfintat-o ci a implinit-o caci de atunci Botezul nu se face doar cu apa cum facea Ioan ci se face cu apa si Duh Sfant...
Vezi botezul famenului de catre Filip...
Daca Iisus desfiintase orice legatura a Botezului cu apa, Filip nu avea de ce sa-l mai bage pe famen in apa ca sa-l boteze... In fond lucrurile astea sunt exprimate prea clar in Biblie ca sa nu le intelegi...
QUOTE
16De īndată ce a fost botezat, Isus a ieşit afară din apă. Şi īn clipa aceea cerurile s'au deschis, şi a văzut pe Duhul lui Dumnezeu pogorīndu-Se īn chip de porumbel şi venind peste El.

Exact, pentru ca pe de o parte, botezul lui Ioan era doar cu apa, chiar el recunoastea...
QUOTE
Legea ceremoniala care era UNBRA care se implinea in Hristos.

Legea ceremoniala instituita in VT este umbra nu si cea instituita de Iisus, cum ar fi Botezul cu apa si Duh, sau Sfanta Impartasanie etc... Acestea sunt valide si corecte, insa tu esti obligat sa le negi deoarece dogma ta nefiind crestina in fapt, decat poate declarativ sau simbolic, stramba Biblia dupa ea... De aceea eu ti-am spus ca nu e cazul sa adaptezi Biblia la dogma ci dogma sa o adaptezi la Biblie, rezultand in acest caz o singura credinta dreapta, anume cea ortodoxa, caci nimic din Ortodoxie nu contrazice vreun cuvant din Invatatura lui Hristos...
QUOTE
QUOTE
Adica tu sustii ca de fapt Filip l-a facut pe famen preot si de aceea l-a bagat in apa???!!!  Alo!... Zexelica!... famenul nu era preot, ce-ti veni?! Pentru cultura ta, famenul este eunuc, nu preot... Incearca alta varianta ca asta nu tine...

Eu sustin ce SCRIE.

Pai poti sa sustii orice, numai ca nu ai dreptate dupa cum se vede din cele ce sustii...
QUOTE
5 Si voi, ca niste pietre vii, sunteti ziditi ca sa fiti o casa duhovniceasca, o preotie sfinta, si sa aduceti jertfe duhovnicesti, placute lui Dumnezeu, prin Isus Hristos.
Scrie ca suntem preotie. Preotii trebuiesc curatati ceremonial. Ca SEMN ca au fost curatati de Duhul Sfint, adica au mandat sa propovaduiasca.
Mai studiaza.

Pai indemnul asta trebuie sa-l urmezi chiar tu, pentru ca repet, Filip nu l-a facut preot pe famen in apa, ci l-a botezat... Preotia cea spre gestionarea iconomiei lui Dumnezeu, adica inclusiv propovaduirea, se da exclusiv prin punerea mainilor... Si aici, dogma ta fiind rupra de crestinism, este nevoita sa interepreteze stramb Scriptura, ca sa-si justifice asa zisa propovaduire, caci propovaduirea in fapt, nu inseamna nicidecum a critica si batjocorii alt edogme ci doar a-l binevesti pe Hristos si Imparatia lui Dumnezeu... In ceea ce priveste propovaduirea, dogmatic tu nu ai ce spune dupa cum ai demonstrat, dar poate nu e timpul pierdut...

Care este momentul in care se Boteaza cu adevarat cineva dupa dogma ta?
De asemenea cum devine cineva preot dupa dogma ta?
Spune asta public concret...cum se face efectiv?


QUOTE
Daca tu ai dogma mistica si nu biblica, in care tu faci apa sfinta si apa aia este un catalizator al salvarii nu ma mir de ce nu vrei sa citesti Biblia ci traditia ta.

Iisus, Sfintii Apostoli, toata Biblia, vorbesc pe sleau intr-un sens mistic... Numai ca tu neintelegand la ce se refera acest cuvant, el te sperie... Tu stii ce inseamna cu adevarat mistic?
QUOTE
Stropirea ceremoniala are de-a face cu faptul ca ai devenit preot al lui Dumnezeu, iar stropirea cu apa pt racorire are treaba cu racorirea.
Unde scrie asta concret? Sau e inca o inventie de-a ta... Pana acum sustineai ca nu mai exista nimic ceremonial ca toate ar fi umbre, sau numai cand e vorba sa te faca cineva preot te bucuri... Apropo, pe tine cine te-a stropit de ai devenit preot, sau te-ai stropit singur ?
QUOTE
Daca ar fi cu scufundarea, atunci scafandrii sunt sfinti?

Adica dogma ta sustine ca toti cei care nimeresc sub dus ies gata preoti de acolo?! ohmy.gif Asta ai inteles tu din ce zice Biblia despre Botez?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 2 Feb 2007, 03:26 PM
Mesaj #617


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Clopotel @ 2 Feb 2007, 02:19 PM)
Deci MariusC2

In sfarsit! Multumesc mult! cool.gif

QUOTE
Pai arata-mi si unde unde zice Biblia ca femeia ar fi vreo masina indiferent de care fel?

Asta e o discutie adiacenta. E de notorietate statutul femeii, ca fiinta suspusa barbatului, chiar si azi in bisericile ortodoxe, cel putin, femeia are mai putine drepturi decat barbatul! wink.gif

La discutia privind motivul izgonirii omului din Eden nu ai nimic de obiectat? E bine cum am spus eu? Ma mir! laugh.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 2 Feb 2007, 03:49 PM
Mesaj #618


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Mariuse,
QUOTE
Asta e o discutie adiacenta. E de notorietate statutul femeii, ca fiinta suspusa barbatului, chiar si azi in bisericile ortodoxe, cel putin, femeia are mai putine drepturi decat barbatul! 

Nu stiu la ce fel de drepturi te referi... Ce drept are barbatul si femeia nu, astfel incat femeia sufera?
QUOTE
La discutia privind motivul izgonirii omului din Eden nu ai nimic de obiectat? E bine cum am spus eu? Ma mir! 
Pai ti-am dat de inteles pozitia mea, dar daca tu vrei sa insist... fie...
Deci tu ai zis:
QUOTE
Din cate am citit eu in biblie, Eva la eliberat pe tantalaul de Adam, oferindu-i sansa cunoasterii, adica l-a scos din starea de "yesman", de leguma, si i-a adus constiinta binelui si raului, un lucru care i-a luat linistea sufleteasca, dar i-a adus evolutia spirituala. Un lucru condamnat de Dumnezeu, dar benefic omului. Ca si stiinta... Acum, tot din Geneza e luat, singurul lucru care ne mai desparte de Dumnezeu e nemurirea.

In primul rand ai facut niste afirmatii care vorbesc de la sine:
1. Un lucru condamnat de Dumnezeu, dar benefic omului. Cum poate fi ceva ce condamna Dumnezeu benefic omului? Nu vezi ca e ca si cand ai sustine ca mersul cu spatele e bun sau statul cu capul in jos e mai bun decat statul in pozitia normala si fireasca?
2. un lucru care i-a luat linistea sufleteasca, dar i-a adus evolutia spirituala.Asta este un non sens... Cum poate ceva care te nelinisteste sufleteste sa iti aduca evolutie spirituala?! Poate reformulezi aceste fraze, macar sa sune logic

Apoi Eva nu l-a eliberat pe Adam ci l-a condus spre moarte...
Eva s-a asemanat satanei in mandrie, caci a vrut sa se asemene cu Dumnezeu... De aceea cand sarpele ii zice:
4 Atunci şarpele a zis către femeie: "Nu, nu veţi muri!
5 Dar Dumnezeu ştie că īn ziua īn care veţi mānca din el vi se vor deschide ochii şi veţi fi ca Dumnezeu, cunoscānd binele şi răul".

Si ea, a "pus botu' " cum se zice, si a luat teapa:
6 De aceea femeia, socotind că rodul pomului este bun de māncat şi plăcut ochilor la vedere şi vrednic de dorit, pentru că dă ştiinţă, a luat din el şi a māncat şi a dat bărbatului său şi a māncat şi el. (FAcerea 3)
Nu inteleg de ce crezi tu ca acea teapa ar fi ceva benefic... Tie iti place sa iei teapa? Poate numai atunci sa sustii asta...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 2 Feb 2007, 03:52 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 2 Feb 2007, 04:27 PM
Mesaj #619


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Clopotel @ 2 Feb 2007, 02:49 PM)
Nu stiu la ce fel de drepturi te referi... Ce drept are barbatul si femeia nu, astfel incat femeia sufera?

Nu are dreptul sa intre in altar, nu are dreptul sa intre in biserica in timpul menstruatiei, etc.

QUOTE
In primul rand ai facut niste afirmatii care vorbesc de la sine:
1. Un lucru condamnat de Dumnezeu, dar benefic omului. Cum poate fi ceva ce condamna Dumnezeu benefic omului? Nu vezi ca e ca si cand ai sustine ca mersul cu spatele e bun sau statul cu capul in jos e mai bun decat statul in pozitia normala si fireasca?

Dumnezeu condamna cunoasterea binelui si a raului de catre om. De ce ar fi aceasta cunoastere malefica pt om?

QUOTE
2. un lucru care i-a luat linistea sufleteasca, dar i-a adus evolutia spirituala.Asta este un non sens... Cum poate ceva care te nelinisteste sufleteste sa iti aduca evolutie spirituala?! Poate reformulezi aceste fraze, macar sa sune logic


Nonsens?! Evoluezi numai atunci cand nu esti multumit de starea actuala. Daca ai confort nu te mai obosesti cu cercetarea, cu evolutia.

QUOTE
4 Atunci şarpele a zis către femeie: "Nu, nu veţi muri!
5 Dar Dumnezeu ştie că īn ziua īn care veţi mānca din el vi se vor deschide ochii şi veţi fi ca Dumnezeu, cunoscānd binele şi răul".

Eva nu si-a luat teapa de la sarpe, a fost mai iute de minte decat Adam, a intuit o oportunitate si a exploatat-o. Fapt confirmat de Dumnezeu la aflarea faptei:
22. Şi a zis Domnul Dumnezeu: "Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscānd binele şi răul. Şi acum nu cumva să-şi īntindă māna şi să ia roade din pomul vieţii, să mănānce şi să trăiască īn veci!..."
Care este pacaleala sarpelui? El ii spune Evei vi se vor deschide ochii şi veţi fi ca Dumnezeu, cunoscānd binele şi rău, iar dumnezeu confirma Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscānd binele şi răul.

QUOTE
Nu inteleg de ce crezi tu ca acea teapa ar fi ceva benefic...

Eu nu inteleg de ce tu consideri ca a fost teapa, cand s-a intamplat intocmai cum se discutase. Adica tu daca iti cumperi un dvd ambalat in cutie si deschizand cutia gasesti un dvd inseamna ca ti-ai luat teapa?! blink.gif Si iarasi nu inteleg de ce sustii ca femeia e de vina, din moment ce ea a urmarit doar evolutia barbatului.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 2 Feb 2007, 04:56 PM
Mesaj #620


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



clopo
QUOTE
Schimbarea preotiei este mentionata IN BIBLIE.
Evident ca este mentionata, insa ce legatura are aceasta cu Botezul? Nu incurca merele cu perele...

Marele preot trebuia curatat (botezat) ceremonial in bazinul din fata altarului INAINTEA UNGERII. Ungera cu ulei era UMBRA a ungerii cu Duh Sfint, iar curatarea cu apa era umbra a celei cu foc.
38Isus le -a răspuns: ,,Nu ştiţi ce cereţi. Puteţi voi să beţi paharul, pe care am să -l beau Eu, sau să fiţi botezaţi cu botezul cu care am să fiu botezat Eu?``

39,,Putem,`` au zis ei. Şi Isus le -a răspuns: ,,Este adevărat că paharul pe care -l voi bea Eu, īl veţi bea, şi cu botezul cu care voi fi botezat Eu, veţi fi botezaţi;
Botezul cu apa este semn al celui cu foc.
21 Icoana aceasta inchipuitoare va mintuieste acum pe voi, si anume botezul, care nu este o curatire de intinaciunile trupesti, ci marturia unui cuget curat inaintea lui Dumnezeu prin invierea lui Isus Hristos,

QUOTE
Care este momentul in care se Boteaza cu adevarat cineva dupa dogma ta?

44Pe cīnd rostea Petru cuvintele acestea, S'a pogorīt Duhul Sfīnt peste toţi cei ce ascultau Cuvīntul.
47,,Se poate opri apa ca să nu fie botezaţi aceştia, cari au primit Duhul Sfīnt ca şi noi?`
Cind ai Duhul esti curatat cu adevarat.

QUOTE
De asemenea cum devine cineva preot dupa dogma ta?

5 Si voi, ca niste pietre vii, sunteti ziditi ca sa fiti o casa duhovniceasca, o preotie sfinta, si sa aduceti jertfe duhovnicesti, placute lui Dumnezeu, prin Isus Hristos.

6 Caci este scris in Scriptura: "Iata ca pun in Sion o piatra din capul unghiului, aleasa, scumpa, si cine se increde in El, nu va fi dat de rusine."

7 Cinstea aceasta este dar pentru voi care ati crezut! Dar pentru cei necredinciosi, "piatra, pe care au lepadat-o zidarii, a ajuns sa fie pusa in capul unghiului";

8 Si "o piatra de poticnire, si o stinca de cadere." Ei se lovesc de ea, pentru ca n-au crezut Cuvintul, si la aceasta sunt rinduiti.

9 Voi insa sunteti o semintie aleasa, o preotie imparateasca, un neam sfint, un popor, pe care Dumnezeu si l-a cistigat ca sa fie al Lui, ca sa vestiti puterile minunate ale Celui ce v-a chemat din intuneric la lumina Sa minunata;

QUOTE
Spune asta public concret...cum se face efectiv?

Prin lucrarea lui Dumnezeu.
29Isus le -a răspuns: ,,Lucrarea pe care o face Dumnezeu este aceasta: să credeţi īn Acela, pe care L -a trimes El.``

8Căci prin har aţi fost mīntuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu.
17Astfel, credinţa vine īn urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvīntul lui Hristos.




--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 2 Feb 2007, 05:13 PM
Mesaj #621


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Marius,
QUOTE
Nu are dreptul sa intre in altar, nu are dreptul sa intre in biserica in timpul menstruatiei, etc.

Inca nu am inteles in ce fel sufera femeia din aceasta cauza... Daca se teme de Dumnezeu si are evlavie respecta acestea, daca nu, nu e nimeni acolo ca sa le opreasca cu forta... Insa eu nu am auzit vreo femeie credincioasa sa se planga de acestea, eventual doar femei necredincioase, ca motivatie pentru ca sunt necredincioase...
Oricum exista motivatie pentru aceste reguli, cu observatia, ca acum, in unele cazuri, femeile pot intra in Biserica chiar si in acea perioada, numai sa vorbeasca intai cu duhovnicul... Nu spun ca regula generala, insa exista preoti care nu se opun acestui fapt, motivand ca acum altele sunt conditiile de curatenie si igiena... Personal, eu nu agreez in totalitate aceasta explicatie, caci restrictia, desi a avut si acest motiv la baza, nu acesta este motivul principal, ci mai degraba este de ordin spiritual...
QUOTE
Dumnezeu condamna cunoasterea binelui si a raului de catre om. De ce ar fi aceasta cunoastere malefica pt om?
Acest lucru este rau doar in intelegerea limitata a omului... In fapt, Dumnezeu stia ce este benefic pentru om, si omul era suficient doar sa respecte poruncile lui Dumnezeu... Acest lucru inseamna implicit bine... A cunoaste raul, acest lucru este chiar el rau pentru om...
QUOTE

Evoluezi numai atunci cand nu esti multumit de starea actuala. Daca ai confort nu te mai obosesti cu cercetarea, cu evolutia.
Acest lucru, evident, este valabil numnai pentru oamenii lenesi... Pentru cei ce vor o evolutie benefica, este suficienta vointa, fara vreo motivatie oarecare...
Faptul ca omul a cunoscut binele si raul, nu a reprezentat nicidecum o evolutie ci o involutie, caci el a cazut din cinstea in care era, a cazut din Rai... Iar o cadere, prin insasi notiunea de cadere, inseamna o involutie nu o evolutie....
QUOTE
Eva nu si-a luat teapa de la sarpe, a fost mai iute de minte decat Adam, a intuit o oportunitate si a exploatat-o.
Total gresit inteles... E ca si cum ai spune ca un escroc e mai iute la minte decat altcineva care poate si el sa escrocheze dar nu o face... A escroca pe cineva nu este o oportunitate, decat in ochii escrocilor...
QUOTE
Fapt confirmat de Dumnezeu la aflarea faptei:
22. Şi a zis Domnul Dumnezeu: "Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscānd binele şi răul. Şi acum nu cumva să-şi īntindă māna şi să ia roade din pomul vieţii, să mănānce şi să trăiască īn veci!..."

Dumnezeu nu numai ca nu confirma, dar, oarecum, face si haz de necaz...zicand ca "Adam s-a facut ca unul din Noi"... Chiar nu sesizezi ironia in aceasta exprimare?!
Sau in expresiile din citatul urmator:
8 Iar cānd au auzit glasul Domnului Dumnezeu, Care umbla prin rai, īn răcoarea serii, s-au ascuns Adam şi femeia lui de faţa Domnului Dumnezeu printre pomii raiului.
9 Şi a strigat Domnul Dumnezeu pe Adam şi i-a zis: "Adame, unde eşti?"
10 Răspuns-a acesta: "Am auzit glasul Tău īn rai şi m-am temut, căci sunt gol, şi m-am ascuns".
11 Şi i-a zis Dumnezeu: "Cine ti-a spus că eşti gol? Nu cumva ai māncat din pomul din care ti-am poruncit să nu mănānci?"

Oare te intrebi de ce Dumnezeu nu stia unde se ascundea Adam de-l intreaba unde este?
De asemenea expresia " Cine ti-a spus ca esti gol?" nu-ti starneste un zambet? In mod normal da, insa acolo situatia era atat de dramatica, incat omului raspunzator, nu-i mai arde de zambit...
QUOTE
Care este pacaleala sarpelui? El ii spune Evei vi se vor deschide ochii şi veţi fi ca Dumnezeu, cunoscānd binele şi rău, iar dumnezeu confirma Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscānd binele şi răul.

Eu zic sa te mai gandesti caci intelegerea ta este exact pe dos aici...
QUOTE
Eu nu inteleg de ce tu consideri ca a fost teapa, cand s-a intamplat intocmai cum se discutase.

Pai a fost teapa tocmai pentru ca s-a intamplat asa... rofl.gif Iata, parintele tau iti spune sa fii cuminte si sa nu te arunci de la etaj... Apoi vine unul si iti zice sa te arunci de la etaj ca o sa zbori, o sa fii ca o pasare, e grozav lucru sa zbori... Ba mai face si misto zicand ca parintele tau ti-a zis sa nu te arunci de la etaj, din invidie, ca el nu stie sa zboare... Si tu il asculti, ca te tenteaza sa zbori, uitand repede de porunca parintilor... Si te arunci, si zbori, dar in jos...Si zborul, adica euforia, se termina repede, ca dai rapid cu burta de terra... Si nu cred ca-ti mai place senzatia... Ghici cine a luat teapa aici?
QUOTE
Si iarasi nu inteleg de ce sustii ca femeia e de vina, din moment ce ea a urmarit doar evolutia barbatului.

rofl.gif Cum sa nu...

PS... unele argumentatii din acest mesaj sunt doar pentru Marius, ca-mi e tare drag tongue.gif ...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 2 Feb 2007, 05:44 PM
Mesaj #622


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Marele preot trebuia curatat (botezat) ceremonial in bazinul din fata altarului INAINTEA UNGERII. Ungera cu ulei era UMBRA a ungerii cu Duh Sfint, iar curatarea cu apa era umbra a celei cu foc.
38Isus le -a răspuns: ,,Nu ştiţi ce cereţi. Puteţi voi să beţi paharul, pe care am să -l beau Eu, sau să fiţi botezaţi cu botezul cu care am să fiu botezat Eu?``
    39,,Putem,`` au zis ei. Şi Isus le -a răspuns: ,,Este adevărat că paharul pe care -l voi bea Eu, īl veţi bea, şi cu botezul cu care voi fi botezat Eu, veţi fi botezaţi;
Botezul cu apa este semn al celui cu foc.
21 Icoana aceasta inchipuitoare va mintuieste acum pe voi, si anume botezul, care nu este o curatire de intinaciunile trupesti, ci marturia unui cuget curat inaintea lui Dumnezeu prin invierea lui Isus Hristos,

Iarasi faci analogii gresite si arbitrare... Botezul famenului, cel adevarat, cu apa si Duh, infirma toate argumentatiile tale...
Famenul nu era preot si nici nu a fost facut preot... Nu mai devia cu preotia(hirotonia) ca nu are legatura cu Botezul(de care e vorba) si cu intrarea in apa si mai ales cu stropirea pe care o sustii tu... Chiar daca era vreo legatura cu preotia, acolo nu vorbeste de nici o stropire ci doar de intrarea in apa... Asa ca nu mai incerca distragerea atentiei cu astfel de chestiuni... Acolo pur si simplu nu vorbeste de stropire... Ce este asa greu sa recunoasti? Scrie acolo ca Iisus sau famenul au fost stropiti? Daca nu scrie in seamna ca nu are legatura stropirea cu Botezul...
QUOTE
QUOTE
Care este momentul in care se Boteaza cu adevarat cineva dupa dogma ta?

44Pe cīnd rostea Petru cuvintele acestea, S'a pogorīt Duhul Sfīnt peste toţi cei ce ascultau Cuvīntul.

Iarasi le incurcasi... Pai ce treaba are acest citat cu faptul ca famenul a fost Botezat in apa si nu stropit?
QUOTE

47,,Se poate opri apa ca să nu fie botezaţi aceştia, cari au primit Duhul Sfīnt ca şi noi?`

Citatul este: 47 Poate, oare, cineva să oprească apa, ca să nu fie botezaţi aceştia care au primit Duhul Sfānt ca şi noi?
Si este la modul interogativ, si intareste botezul cu apa...
QUOTE
Cind ai Duhul esti curatat cu adevarat.

Evident, insa omiti un lucru esential:
Avand citatul:
16 Iar botezāndu-se Iisus, cānd ieşea din apă, īndată cerurile s-au deschis şi Duhul lui Dumnezeu s-a văzut pogorāndu-se ca un porumbel şi venind peste El.
Pe ce baza tragi tu concluzia ca inainte de botezul lui Ioan, Iisus nu avea Duh Sfant????
QUOTE
QUOTE
De asemenea cum devine cineva preot dupa dogma ta?

5 Si voi, ca niste pietre vii, sunteti ziditi ca sa fiti o casa duhovniceasca, o preotie sfinta, si sa aduceti jertfe duhovnicesti, placute lui Dumnezeu, prin Isus Hristos.

Eu te-am intrebat concret cum faci tu conform dogmei tale, caci citate biblice poate si un hindus sa dea si tu sa sustii ca e botezat sau preot...
QUOTE

9 Voi insa sunteti o semintie aleasa, o preotie imparateasca, un neam sfint, un popor, pe care Dumnezeu si l-a cistigat ca sa fie al Lui, ca sa vestiti puterile minunate ale Celui ce v-a chemat din intuneric la lumina Sa minunata;

Exact, insa omiti un lucru esential: anume ca tu, sau mormonii sau woodooistii sau care or mai fi, nu sunteti acea semintie aleasa la care face referire acest citat... Poate doar te autoamagesti ca esti...Asta da, simbolic orice se poate... Mai greu e cu concretu'... Cum dovedesti tu ca acel citat se refera la Zexelica? Desigur in afara de autosugesti ata...
QUOTE
QUOTE
Spune asta public concret...cum se face efectiv?

Prin lucrarea lui Dumnezeu.
29Isus le -a răspuns: ,,Lucrarea pe care o face Dumnezeu este aceasta: să credeţi īn Acela, pe care L -a trimes El.``

Desigur, insa repet: si satana crede, si woodooistul crede, si tu crezi (chit ca simbolic, dar tot crezi in acele simboluri) si asta inseamna automat ca toti sunteti preoti?
Nicidecum...
QUOTE
8Căci prin har aţi fost mīntuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu.
17Astfel, credinţa vine īn urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvīntul lui Hristos.

Asa si ce legatura are asta cu tine sau cu discutia de fata? Tu crezi ca toti cei ce aud cuvantul lui Dumnezeu sunt automat mantuiti? Tu crezi oare ca satana si-a astupat urechile? daca nu si el este mantuit? Atata lucru intelegi tu din aceste versuri?
Sau crezi ca daca te autoconsolezi ca e suficient sa citesti Biblia si sa zici ca totul e simbol si metafora, esti gata mantuit, cam cum crede strutul cand baga capul in nisip, ca e in afara oricarui pericol?
Deci concret, faptic, tu mai faci ceva din credinta in afara sa stai cu Biblia in mana? Ce?

Acest topic a fost editat de Clopotel: 2 Feb 2007, 05:52 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dharmapurusha
mesaj 3 Feb 2007, 04:08 AM
Mesaj #623


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 88
Inscris: 3 January 07
Forumist Nr.: 9.162



QUOTE
daca vorbim de energii, in sensul cunoscut, acest lucru ne conduce in acelasi punct ca si cu materia... Intr-un nimic nu poate aparea nici un fel de energie si nimic altceva...
- totusi, Dumnezeu nu este nimic in adevaratrul sens al acestui cuvant, insa este nimic dpdv al materiei si al oricarei forme de energii cunoscute, sau posibil a fi cunoscuta de om, sau de orice forma a materiei si energiei...


Din citatele pe care mi le-ai dat din Biblie nu rezulta deloc ca Dumnezeu a creat lumea din nimic, ci a creat-o din energia sa pe care unii (ca s-o deosebeasca de energia materiala au numit-o "nimic"). Unii pot interpeta cum vor insa acolo scrie clar ca la inceput a fost Cuvantul si zice ca Pamantul era netocmit si gol. Adica era ceva acolo, nu nimic.


Is de acord cu tine ca teoria Big Bangului nu poate sa explice ce era in afara punctului singular (care e infinit de mic smile.gif )

Iar in privinta citatelor cu Iisus si pacatele inca astept sa-mi dai dovada ca Iisus le-a spus apostolilor ca El va muri pentru pacatele omenirii. Gaseste-mi te rog aceste citate. Dar te rog sa nu citezi din scrisorile lui Pavel, caci nu sunt echivalente cu Cuvintele Lui Iisus, indiferent ce viziuni va fi spus el ca a avut.


--------------------
Mintea poate fi cel mai bun prieten sau cel mai periculos dusman
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 3 Feb 2007, 10:05 AM
Mesaj #624


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Dharmapurusha,
QUOTE
Din citatele pe care mi le-ai dat din Biblie nu rezulta deloc ca Dumnezeu a creat lumea din nimic, ci a creat-o din energia sa pe care unii (ca s-o deosebeasca de energia materiala au numit-o "nimic").

Eu zic ca rezulta daca privesti mai cu atentie...
Deci:
- Dumnezeu a creat lumea din nimic
- Dumnezeu nu a creat lumea din "energia" Sa, ci a creat-o prin Cuvant, asta inseamna ca a creat-o din simpla Sa Vointa, nu din Fiinta Sa... Daca ar fi asa atunci chiar materia ar fi Dumnezeu, pentru ca este din Dumnezeu... Ori noi stim ca materia este creata de Dumnezeu, nu parte a lui Dumnezeu...
Urmareste te rog primul vers din acest citat:
1 La īnceput a făcut Dumnezeu cerul şi pămāntul.
2 Şi pămāntul era netocmit şi gol.
(Facerea 1)
QUOTE
Unii pot interpeta cum vor insa acolo scrie clar ca la inceput a fost Cuvantul si zice ca Pamantul era netocmit si gol. Adica era ceva acolo, nu nimic.
Daca ai citit versul 1 de la Facerea 1, vei vedea ca la inceput nu era nici pamantul fie si netocmit si gol...Adica era nimic, un nimic care de asemenea, depaseste intelegerea noastra de "nimic"... "Pamantul netocmit si gol" apare abia in versul doi, dupa ce il facuse Dumenzeu asa initial...
Deci Dumnezeu a creat lumea materiala prin Cuvant, nu printr-o energie ce a transformat-o apoi... Ma refer la energia necreata... Nu am gasit nici o idee in acest sens... Insa Duhul Sfant, Dumnezeu, lucreaza prin acea energie necreata, dar acea energie necreata nu este chiar Duhul Sfant ci doar Duhul Sfant lucreaza prin ea... In Biblie apare de mai multe ori...
Apoi mai avem si citatul:
9 Cuvāntul era Lumina cea adevărată care luminează pe tot omul, care vine īn lume.
10 Īn lume era şi lumea prin El s-a făcut, dar lumea nu L-a cunoscut.
11 Īntru ale Sale a venit, dar ai Săi nu L-au primit.
(Ioan 1)
Am subliniat aceste aspecte, si pentru unele intrebari nespuse inca, cum ar fi acelea privind scopul pentru care Dumnezeu a facut lumea...
QUOTE
Is de acord cu tine ca teoria Big Bangului nu poate sa explice ce era in afara punctului singular (care e infinit de mic  )
Si nici nu va putea vreodata sa explice, caci transcede capacitatilor umane de intelegere...Deci ea va fi imposibil si de formulat...
QUOTE
Iar in privinta citatelor cu Iisus si pacatele inca astept sa-mi dai dovada ca Iisus le-a spus apostolilor ca El va muri pentru pacatele omenirii. Gaseste-mi te rog aceste citate. Dar te rog sa nu citezi din scrisorile lui Pavel, caci nu sunt echivalente cu Cuvintele Lui Iisus, indiferent ce viziuni va fi spus el ca a avut.

Desigur iti dau, insa doresc sa-ti atrag atentia ca nu pui problema bine aici.. Tu vrei cuvinte date direct de Iisus, insa nu crezi pe cele ale Apostolilor, care au fost ucenicii Sai... In acest caz tin sa-ti reamintesc, ca nici un cuvant din Biblie nu e scris direct de Iisus, ci tot de Apostoli sau alti scriitori...N-ai nici un motiv sa crezi ca au mintit intr-o parte si au spus adevarul in alta... Deci a crede un rand si a nega alt rand este o treaba total arbitrara si aleatorie... Biblia ori o crezi toata ori o negi toata, nu ai cale de mijloc... Insa tin sa-ti precizez, ca ortodocsii in general, nu cred Biblia ca este adevarata doar pentru ca in unele locuri scrie ca este adevarata... Asa si Coranul sustine ca e adevarat si inspirat de Dumnezeu, dar nu-l credem... Pe cine auzi zicand ca crede Biblia doar pentru ca in ea scrie ca este adevarata, acela este intr-o ratacire pasiva si priveste lucrurile cu totul arbitrar... Pune Biblia in biblioteca langa alte carti, fie si de matematica fie si de Sf., fie de povesti nemuritoare si spune-mi pe ce Baza indici Biblia ca fiind adevarat si inspirata de Dumnezeu... Parerea mea...
29 A doua zi a văzut Ioan pe Iisus venind către el şi a zis: Iată Mielul lui Dumnezeu, Cel ce ridică păcatul lumii. (Ioan 1)
28 Că acesta este Sāngele Meu, al Legii celei noi, care pentru mulţi se varsă spre iertarea păcatelor. (Matei 26)


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 3 Feb 2007, 04:20 PM
Mesaj #625


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Mariusc2
QUOTE
Nu are dreptul sa intre in altar, nu are dreptul sa intre in biserica in timpul menstruatiei, etc.

Nu trebuie sa te mire, Marius, ca nu inteleg Biblia. Ei au ALTA AUTORITATE, alt domeniu de definitie.
De ex. la functia f(x)=1/x daca nu ai domeniul de def. {R*} si ai domeniul {R} esti in eroare.
Pt ei 1+1=2 cind se pupa cu dogma lor, iar cind nu le convine ce zice Biblia, 1+1=75.
Ce adevar poate sa iasa din ei?

Necuratia femeii, daca studiezi cuvintul "necuratie", nu ca ei care au luat de la evrei traditia asta gresita, se refera la necuratie spirituala.
Da' ia intreaba unde scrie ca biserica trebuie sa aiba altar unde intra numai ei preotii?
E un fel de strutzo-camila: reguli din VT bagate in NT. La fel si cu tamiia, etc...
Manevre fara probe biblica.
Dar, cind nu le convine, zic "VT este pt evrei, noi suntem crestini, avem o alta Lege".
Dar nu scrie "sa nu furi" in VT?


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

18 Pagini V  « < 16 17 18
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 07:33 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman