HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Castele
Kristin
mesaj 13 Sep 2006, 11:38 AM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 979
Inscris: 29 August 06
Forumist Nr.: 8.611



Cred ca intr-o viata anterioara am fost castelana... imi place mult sa vizitez castele.

Daca nu ati fost deja, desi stiu ca multi dintre voi l-au vizitat, recomand Neuschwanstein (NEU = nou; SCHWAN = lebada – lebada era simbolul regalitatii de multe generatii; STEIN = piatra), situat in Bavaria, in Alpi, la 2 pasi de Tirolul austriac.

user posted image

Este un castel impresionant atat prin pozitionarea geografica, cat si prin povestea celui care l-a zidit. Castelul e situat pe un varf de stanca, (parca e "nascut din munte", ca, de altfel, multe castele nemtesti) si a fost locul de refugiu al unuia dintre cei mai renumiti si controversati regi din Bavaria secolului al XIX-lea – Ludwig al II-lea.

user posted image

Castelul se afla aproape de localitatea Füssen, din sudul Bavariei. Cand l-am vizitat, am avut parte de o vreme minunata, asa ca nu ne-am suparat foarte tare cand am ratat iesirea de pe autostrada in directia buna si ne-am invartit prin orasele superbe, situate la poalele Alpilor plini de zapada si pe malul lacurilor din zona. Cand l-am vizitat, inca era zapada pe crestele muntilor, desi era in aprilie. Un peisaj ca din povesti. E o regiune turistica extrem de vizitata, cu sute sau chiar mii de pensiuni. Se spune ca bavarezii din zona (localnicii) sunt toti milionari in euro, asa de bine merge turismul in zona. Inteleg si de ce.

In final am gasit localitatea Schwangau, apoi Neuschwanstein, unde se afla, de fapt, 2 castele, insa cel mai renumit este Neuschwanstein, situat, cum spuneam, in mijlocul unui peisaj salbatic, catarat pe stanci. Am lasat masina intr-o parcare la poalele muntilor, apoi am luat bilete tot de acolo (de retinut este faptul ca nu se elibereaza bilete la castel, ci jos, in vale, si costa 9 euro / de persoana, insa ai parte obligatoriu de ghid intr-una din limbile de circulatie internationala, pe care o doresti.) Am mers pe jos (a se intelege: urcat muntele) aproximativ 30 de minute, pana la castel, insa daca voiam (dar nu am vrut, era prea frumos pentru promenada) puteam inchiria o trasura... Cla, ceva poze ? smile.gif

Peisajul in care e incadrat castelul este de vis– niste creste de munti ca in povesti, intr-o parte, iar in cealalta parte vederea unei bucatele de Bavaria, impresionanta. Am stat in curtea castelului, unde era un soare superb, chiar daca in jur mai era inca multa zapada.

Neuschwanstein este unul din punctele de maxima atractie din Germania (erau sute de asiatici deja acolo….smile.gif). Se spune ca regele Ludwig al II-lea a fost un rege mai “altfel” decat ceilalti. Unii il considerau nebun, doar fiindca nu se amesteca prea mult in treburile de stat si era un om care iubea foarte mult arta (poezia lui Schiller si muzica lui Wagner). De altfel, Wagner a fost cel mai bun prieten al regelui si se spune ca acest castel a fost construit exclusiv pentru a ilustra opera lui Wagner. Regele era un om timid, singuratic, retras, nu a fost niciodata casatorit si a murit in conditii suspecte. Viata lui este extrem de interesanta. Eu, una, am ramas impresionata de INTEGRITATEA si devotamentul unui asemenea om fata de arta, religie, convingerile proprii si prietenii cei mai buni, lucruri de la care eu cred ca i s-a tras si moartea prematura, la numai 40 de ani. A fost mereu un om neinteles, pentru ca nu era ca “majoritatea” celor din jurul lui. E o lectie de viata atat de actuala, incat ma copleseste.

Sa revenim la castel – nu au fost niciodata finalizate planurile de constructie ale lui Ludwig al II-lea. Deci practic, au fost “date in folosinta” numai cateva camere din cele planuite. Chiar si asa, castelul merita vizitat.

Se spune ca interiorul castelelor lui Ludwig e kitsch, insa nu ma pronunt, deoarece gusturile nu se discuta. Intr-adevar, e o combinatie de stiluri foarte diferita de la camera la camera. Am trecut intai prin camerele servitorilor si da, sunt exact asa cum mi le imaginam – simple si intunecate. Apoi am mers in capela castelului, impresionanta prin candelabrul in forma de coroana regala (care cantareste 2 tone!) si prin mozaicul alcatuit din mii de piese.

Aproape toate picturile din castel ilustreaza fie aspecte din opera lui Wagner, fie scene religioase. Dormitorul regelui este unul impresionant in special prin sculpturile in lemn, de o complexitate inimaginabila, la care au lucrat sute de mesteri. Sala de consiliu are un view impresionant. Exista chiar si un hol ce imita o pestera (kitsch, dar ma rog...), cu o deschidere spre o gradina de iarna, cu multe plante si o masa cu scaune, iar de pe masa nu lipsea butoiasul de… bere ! (cred)). Bucataria castelului e foarte mare si ce este surprinzator este modernismul acestui castel care, la sfarsit de secol XIX, avea incalzire “centrala” (se facea focul in bucatarie si printr-un horn imens mergea fumul cald in tot castelul), avea un telefon rudimentar si apa “curenta” (trasa direct din izvoarele din munte). De altfel, am vazut in dormitorul regelui o chiuveta, (of, dar nu merge deloc termenul asta !! ) de fapt o cuva de metal in forma de lebada din care tasnea apa printr-un robinet. Daca va mai spun ca exista si rotisor in bucatarie, puteti avea o imagine fascinanta asupra vietii la castel.

Regele era un om foarte religios (ca fapt divers, era catolic). Avea in dormitor o mica, dar impresionanta capela, unde se retragea. De asemenea, poate cea mai impresionanta sala din castel este “Singers´Hall”, construita cu o acustica speciala (in tavan sunt 92 de piese dintr-un lemn special), cu scopul de a se sustine acolo concerte. Din pacate, abia in secolul XX sala a fost folosita in acest scop.

Dupa vizitarea castelului, am mers inca putin pe carari de munte pana la un pod de scanduri, Marienbrücke, de unde privelistea era absolut fascinanta - pe de o parte, castelul in toata splendoarea lui, pe de alta parte munti inzapeziti, cascade minunate si impresia de rupere de timp.

A fost o vizita deosebita, acum pot sa compar diferite castele pe care le-am vizitat si chiar pot sa afirm ca fiecare are specificul si frumusetea lui, de la simplul, dar magnificul castel Bran, pana la Chenonceau-ul de pe Valea Loirei, excelent pozitionat si cu gradini mirifice. Insa, cred ca frumusetea unui loc deriva, in primul rand, din povestea oamenilor care au trecut pe acolo si si-au lasat amprenta personalitatii lor. Este cazul, pana acum, al tuturor castelelor vizitate de mine.

Neuschwanstein a constituit model pentru construirea castelului Cenusaresei din Disneyland. Asa se spune smile.gif

user posted image

Cand mai mergeti in Austria la ski sau aiurea prin Europa, nu ratati aceasta zona mirifica bavareza !


--------------------
Oamenii se impart in doua categorii: cei care impart oamenii in doua categorii si cei care n-o fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 13 Sep 2006, 11:54 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Unde le gasesti? Sunt o incantare vizuala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kristin
mesaj 13 Sep 2006, 12:00 PM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 979
Inscris: 29 August 06
Forumist Nr.: 8.611



Castelele sau fotografiile ? tongue.gif


--------------------
Oamenii se impart in doua categorii: cei care impart oamenii in doua categorii si cei care n-o fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Sep 2006, 12:00 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
actionmedia
mesaj 13 Sep 2006, 01:23 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Minunate pozele si castelul e foarte frumos.
Ai idee cand a fost construit? Dupa arhitectura as zice ca e relativ recent, epoca prafului de pusca. As zice ca rolul lui nu era acela de aparare, cat de a impresiona prin maretie si frumusete.
Ai idee daca a existat in trecut un alt castel pe acel loc? Un castel medieval cu ziduri de aparare si alte lucruri de genul asta?

In poza a doua, cea mica, se vede in stanga castelului ceva alb peste o prapastie, ala e drumul de acces in castel? E singurul drum sau mai erau si altele?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kristin
mesaj 13 Sep 2006, 02:16 PM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 979
Inscris: 29 August 06
Forumist Nr.: 8.611



Inclin sa cred ca, dincolo de motive politice enumerate de mine mai jos, acest castel s-a vrut o oaza de evadare din realitate. Sa construiesti un castel pentru Divinitate si pentru cel mai drag prieten, caruia sa ii ilustrezi opera, mi se pare un motiv care intrece politica. Si totusi.. a existat un motiv politic de (re)constructie a castelului, spun cercetatorii. In 1866 Bavaria (aliata cu Austria), a pierdut un razboi cu Prusia. Bavaria a fost obligata sa accepte o "alianta defensiva si ofensiva", care a limitat dreptul regelui de a-si conduce armata in caz de razboi. Aceasta limitare a fost puternic resimtita de Ludwig al II-lea, care, anul urmator, a inceput sa isi faca planuri de construire a unui regat "propriu", alcatuit din castele si palate, unde sa fie un adevarat rege.

A ales locatia aceasta, deoarece, locuind de mic copil intr-un castel alaturat, cu parintii, a fost uimit de frumusetea peisajului. "Locatia este una dintre cele mai superbe din cate exista. E sfanta si impenetrabila. Va fi un templu al "prietenului" divin care a adus salvare si adevarata binecuvantare omenirii. Aici, sus (facand comparatie cu celalalt castel, care se afla mai jos) vom putea respira aerul Paradisului", spunea Ludwig intr-o scrisoare adresata bunului sau prieten Wagner.

Constructia a inceput in 1869, pe ruinele unui vechi castel (nu stiu prea multe despre el), deoarece planul era foarte complex, iar conditiile vitrege (vremea, relieful...). Regele si-a schimbat de mai multe ori planurile de constructie. "Sala de scriere" a fost modificata in grota de care va vorbeam. Modesta "Sala de audiente" a fost modificata intr-o sala a tronului, uriasa.

Cand regele a murit, in 1886, castelul nu a mai fost terminat (dupa planurile intiale).

Castelele lui au fost vizitate de peste 50 de milioane de oameni de la moartea sa. Ele au constituit un refugiu pentru rege, care era un om timid si care nu avea caracteristicile unui rege. Interpretarea sa poetica si idealista a rolului de rege l-a facut sa cada. Sa moara (e inca un mister moartea lui). E posibil ca el sa fi preferat sa moara, decat sa se intoarca la realitate.

Vreau sa va mai spun ca din 1990 Landul Bavaria a cheltuit 11.2 milioane de euro pentru renovarea castelului si diverse imbunatatiri. Anual, 1.2 milioane de vizitatori trec pragurile castelului "regelui din povesti", cum este numit. Zilnic, 6000 de vizitatori pasesc in camerele proiectate pentru singuratatea unui om.

Cat despre drumul de acces, eu am vazut numai unul singur (ma refer la drum de acces cu masina). Insa, cred ca e interzisa urcarea cu masina proprie pana sus. Din ce imi amintesc, numai trasurile au acces smile.gif

Posibil ca, prin padure, sa mai fie drumuri de acces, insa pentru vizitatori sunt carari clar delimitate.

Am gasit si o foto cu Marienbrücke, podul de care va povesteam, construit de tatal lui Ludwig ca si cadou pentru Marie, sotia lui, mare iubitoare de drumetii montane. Interesant cadou.. mi-ar placea si mie smile.gif Un pod, de pe care se vede castelul in toata splendoarea, asa cum l-ati vazut in fotografiile anterioare.

Iata podul:

user posted image

E ametitor acolo, sus. Sincer. E un amestec de Rai si Iad. Rai - deoarece esti rupt de timp si de spatiu (la propriu), Iad, deoarece ai senzatia ca se vor rupe scandurile si vei cadea in gol...

Daca voi avea timp, va voi povesti intr-o zi, pe cat de scurt pot, despre Ludwig. A fost "quite a man".

As putea sa vorbesc ore intregi. Opriti-maaa ! smile.gif)


--------------------
Oamenii se impart in doua categorii: cei care impart oamenii in doua categorii si cei care n-o fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kristin
mesaj 13 Sep 2006, 02:28 PM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 979
Inscris: 29 August 06
Forumist Nr.: 8.611



QUOTE (actionmedia @ 13 Sep 2006, 01:23 PM)
In poza a doua, cea mica, se vede in stanga castelului ceva alb peste o prapastie, ala e drumul de acces in castel? E singurul drum sau mai erau si altele?

Scuze, nu ti-am raspuns corect la intrebarea asta (ma uitasem la ultima foto). In poza a doua, cea mica, se vede PODUL de care tocmai ti-am spus. E doar pentru mers "la picior".

Drumul de acces pentru masini, trasuri etc. e cel din ultima fotografie, cea cu multa zapada (se vede ceva serpuind) smile.gif


--------------------
Oamenii se impart in doua categorii: cei care impart oamenii in doua categorii si cei care n-o fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 13 Sep 2006, 03:02 PM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



Ultima poza din primul post e superba! smile.gif Si povestea e interesanta.

Acest topic a fost editat de Titus Herbert: 13 Sep 2006, 11:02 PM


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kristin
mesaj 13 Sep 2006, 03:04 PM
Mesaj #8


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 979
Inscris: 29 August 06
Forumist Nr.: 8.611



Da, destept Ludwig asta. Avea si munti (Alpii), si lacuri (se vad in departare, in prima fotografie), si campie, si padure..

Ce-ti mai trebuie altceva ??

Poate Wagner... sau Schiller. Intr-adevar..

Ma bucur ca v-a placut. Asta era si scopul.


--------------------
Oamenii se impart in doua categorii: cei care impart oamenii in doua categorii si cei care n-o fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 13 Sep 2006, 03:06 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



M-ai facut curios si am cautat mai multe detalii pe net. Asa am dat peste site-ul oficial thumb_yello.gif

Inca imi este neclar, cred ca nu a mai existat alt castel acolo inaintea acestuia. Pur si simplu a fost construit de la nivelul stancii. "Reconstructia" de care vorbea Ludwig era aceea a unui castel care exista si azi, dar din cate am inteles nu era tocmai pe placul lui - "Hohenschwangau near the Pöllat Gorge". Adica acest castel:

user posted image

Dupa cum se vede, are si zid de aparare. Era ceva mai vechi.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kristin
mesaj 13 Sep 2006, 03:09 PM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 979
Inscris: 29 August 06
Forumist Nr.: 8.611



Nu. Acesta e un al doilea castel, aflat la o altitudine mai mica (Neuschwangau). E castelul unde a copilarit Ludwig.

O sa caut si pe net pasajul unde se explica reconstructia castelului Neuschwanstein.


--------------------
Oamenii se impart in doua categorii: cei care impart oamenii in doua categorii si cei care n-o fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kristin
mesaj 13 Sep 2006, 03:14 PM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 979
Inscris: 29 August 06
Forumist Nr.: 8.611



Uite: On the "Jugend" were the ruins of two small castles: Vorder- and Hinterhohenschwangau. It was here that Ludwig II planned to build his "New Hohenschwangau Castle" (it only acquired the name of "Neuschwanstein" after the death of the king). It was to be a better recreation of an ideal medieval castle than Hohenschwangau. Perfection was the key: the "reconstruction" was to be closer to the original style and equipped with all modern technical features."

Asadar, exista deja Hohenschwangau (al parintilor lui) si el voia sa construiasca "New Hohenschwangau" (azi: Neuschwanstein) pe ruinele micilor castele Vorder si Hinterhohenschwangau.

Eu asta am inteles, inclusiv de la ghid.



--------------------
Oamenii se impart in doua categorii: cei care impart oamenii in doua categorii si cei care n-o fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 13 Sep 2006, 03:47 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Kristin @ 13 Sep 2006, 04:14 PM)
Asadar, exista deja Hohenschwangau (al parintilor lui) si el voia sa construiasca "New Hohenschwangau" (azi: Neuschwanstein) pe ruinele micilor castele Vorder si Hinterhohenschwangau.

thumb_yello.gif Da pai cam asta intelesesem si eu cu exceptia confirmarii ca a fost construit pe ruinele vreunui alt castel, ce sa ii faci cu atatea nume nemtesti care seamana unul cu altul m-am pierdut la un moment dat in detalii. Merci sa ai clarificat cum sta treaba.

Ceea ce ma intristeaza este ca sunt prea putine informatii despre vechile castele aflate pe acea stanca. Tot ce am gasit legat de Vorder si Hinterhohenschwangau este de fapt legat de Neuschwanstein. Oare cine a construit acele 2 castele? Care dintre ele a fost facut primul? Era tot domeniul regelui sau a apartinut unui vasal? Eh, sa lasam istoria si sa ne concentram pe timpurile noastre.

V-ati dorit vreodata sa fiti proprietarul unui castel? Iata ca exista castel de vanzare!!!
Si nici nu e scump. Doar 6 milioane de dolari.
Cand te gandesti ca o vila in Bucuresti a ajuns sa coste 1 milion jumate de euro, parca ar fi mai interesant sa iti iei un castel.
Dar banuiesc ca ar avea niste costuri de intretinere destul de mari. Ma intreb in cat timp s-ar putea recupera o astfel de investitie din turism. In 6 ani daca faci un profit de 1 milion de dolari pe an. Asta ar insemna cam 85000 dolari pe luna... Destul de dificil.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kristin
mesaj 13 Sep 2006, 03:57 PM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 979
Inscris: 29 August 06
Forumist Nr.: 8.611



Multumesc ca mi-ai deschis ochii si mi-ai aratat castelul de vanzare. Sunt foarte interesata smile.gif

Daca nu ma insel, Shania Twain (si Sting?) are castel prin Franta... De altfel, in Franta cam toate castelele de vizitat au proprietari.. asa, ca mine (in visul meu) smile.gif)

Intretinerea e f. scumpa.



--------------------
Oamenii se impart in doua categorii: cei care impart oamenii in doua categorii si cei care n-o fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 15 Sep 2006, 12:02 PM
Mesaj #14


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Noi am fost vara acolo si totul era verde si minunat.
Se merita sa parchezi la Tegelbergbahn si sa urci prin Pöllatschlucht pana la Marienbrücke si castel.
Poza mea cu podul vazut de jos

Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  DSC03641.JPG ( 50K ) Numar descarcari: 32
 


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 15 Sep 2006, 12:03 PM
Mesaj #15


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



castelul cu peisajul superb din spate care te lasa sa ghicesti ca merita drumul pana acolo

Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  DSC03660.JPG ( 51.23K ) Numar descarcari: 30
 


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 15 Sep 2006, 12:05 PM
Mesaj #16


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



curtea interioara
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  DSC03686.JPG ( 38.12K ) Numar descarcari: 31
 


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 15 Sep 2006, 12:07 PM
Mesaj #17


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



celalalt castel si muntii

Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  DSC03677.JPG ( 45.03K ) Numar descarcari: 29
 


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 15 Sep 2006, 12:09 PM
Mesaj #18


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



si ultima (promit sorry.gif ) tot castelul ascuns prin padure


eu nu sunt fan al lui Ludwig (fie vorba intre noi cred ca era putin dus cu sorcova ) insa zona si castelul sunt superbe

Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  DSC03649.JPG ( 38.47K ) Numar descarcari: 32
 


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 05:14 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman