HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Pas Cu Pas Pentru O Viata Noua
Kyklos
mesaj 7 Sep 2006, 01:20 PM
Mesaj #1


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Salut! numele meu este Ioana.

Pe mine ma poti gasi pe Yahoo! Messenger aproape toata ziua.. nu de alta, dar nu prea am ce sa fac multe altele.
Povestea mea este lunga si incepe acum cativa ani. De toti sunt 18, dar partea pe care vreau sa ti-o spun acum incepe acum 7 ani, in primavara anului 1999. In martie, o boala despre care se credea ca e o simpla raceala s-a dovedit a fi altceva. Am fost tratata de meningita, dar nu era nici meningita. Am fost internata la Bistrita si apoi la Cluj. M-am facut bine, dar nu pentru multa vreme pentru ca in toamna aceluiasi an au inceput alte probleme. Prima data ma durea un picior, apoi au inceput sa ma doara amandoua iar in ianuarie 2000 nu am mai putut merge. Asa se face ca in 19 ian 2000 am fost operata la Cluj pentru "Sechele post-meningita, arahnoidita acuta".
Dupa operatie parca a fost mai bine, dar piciorul stang a ramas cu probleme. Nu simt nici intepaturile, nici frigul, nici caldura, nu simt nimic!
Cu toate astea, pana in Decembrie 2005 am reusit sa merg la scoala, am mai fost si pe la discoteca, recunosc, la plimbare... Luam cate o pastila de Algocalmin sau alte calmante pe zi, uneori mai multe, depinde de intensitatea durerilor. Nu cred ca am avut o zi in care sa nu ma doara picioarele.
In decembrie 2005 am inceput sa ma simt rau. Pe zi ce trecea era tot mai rau, pana intr-o joi noapte cand nu am mai putut si am mers la spital. Medicii din Bistrita s-au declarat neputinciosi. A doua zi dimineata la fel si cei din Cluj. Eram dezamagita. Nu mai stiam ce o sa fie cu mine. Atunci ne-am hotarat sa mergem la Targu Mures.
Am ajuns luni la Targu Mures si am fost internata la sectia Neurologie II, la dna Dr. Popoviciu. In urma investigatiilor cu RMN am aflat in sfarsit ce problema am:
MALFORMATIE ARTERIO-VENOASA SPINALA EXTINSA DORSO-LOMBARA D11 - S2. STARE DUPA HEMORAGII SPINALE REPETATE. PAREZA SECHELARA DE NERV SCIATIC POPLITEU STANG

Nu stiam daca e o veste buna sau una rea.. nici nu stiam cum sa o interpretez...
Apoi, la sfarsitul lunii mai, am avut un nou accident vascular. Adica malformatia s-a rupt iar sangele a trecut in lichidul cefalo-rahidian. Toate acestea s-au intamplat duminica dupa-masa, pe cand plecam de acasa de la tara sa ma intorc la scoala. In acea zi am sarbatorit ziua de nastere a nepoatei mele, Oana. Mi-am revenit miercuri dupa amiaza la spital in Targu Mures.
De aici am aflat ca problema mea poate avea si rezolvare. Din pacate nu la noi in tara. Asa am inceput sa am si eu o speranta.
Imediat ce am venit din Targu Mures am facut dosarul pentru ca sa obtin finantarea de la Ministerul Sanatatii dar m-am lovit de birocratia si de nepasarea sistemului medical romanesc. Am aflat doar ca se poate rezolva problema in doua moduri, fie prin embolizare fie prin operatie, la Budapesta, unde costa 10.000 de EURO, la Haiffa (in Israel) unde costa 37.800 de dolari si undeva in Franta unde inca nu stim cat costa. Din pacate banii de la minister pot sa vina si la anul sau la fel de bine niciodata. Nu de alta, dar traim in Romania...
La Budapesta pot sa ma duc oricand, dar nu dispun de banii necesari. Pana in momentul acesta avem disponibili ca 5.000 de EURO. Ar mai trebui cam inca pe atat.
Sper ca nu te-ai plictisit citind aceste randuri si ca nu ai pierdut timpul inutil. Daca vrei si daca iti permiti poti sa ma ajuti sa merg si eu la scoala. Mai am un an si termin liceul. Am repetat clasa a V-a din motive medicale si tare mult mi-as dori sa nu ma despart inca odata de colegii mei. Au fost deschise pentru mine doua conturi in care se pot face donatii:

RO26 RZBR 0000 0600 0827 5189 cont in LEI (RON)
RO58 RZBR 0000 0600 0827 5195 cont in EURO

Deschise la RAIFFEISEN BANK suc. Bistrita pe numele FARCAS IOAN ADRIAN

Codul SWIFT al bancii este RZBR ROBU (pentru donatii din strainatate).

Dupa cum iti spuneam la inceput majoritatea timpului stau pe yahoo messenger, ID-ul meu este ioana_blonda_87.
O sa punem si niste poze pe site in aceasta seara, ca sa ma vezi si tu.
Iti multumesc inca odata pentru atentia acordata si poate intr-o seara o sa ne intalnim pe strada intamplator si o sa iti zambesc.


Pentru mai multe detalii il puteti contacta pe fratele meu, la tel. 0722 577 272 sau email: farcas25@gmail.com Ionut (Adi) Farcas

POZE CU MINE

Acest topic a fost editat de Colimator: 7 Sep 2006, 01:22 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 10:28 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman