HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Motociclete, adrese, sfaturi, discutii de tot felul
Antont
mesaj 4 Jul 2004, 08:22 PM
Mesaj #36


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



@Bubu, nu stiu daca ai idee de urmarile pe care le poate avea fie si un impact minor asupra unei motociclete. Un eveniment care pt o masina poate insemna vopseaua un pic zgiriata sau o aripa indoita pentru un motociclist poate insemna moartea. Chiar daca omul nu a fost pe faza sa te lase sa treci, nu trebuia sa te apropii asa de tare de roata lui. Dupa citi dintre noi mor pe sosele nu ma mir ca respectivul s-a enervat. Sincer iti spun ca eu probabil as fi reactionat mai urit decit el la o faza de genu' . In rest, daca m-as apuca sa povestesc cite mizerii inghit numai eu zilnic din cauza unor soferi iresponsabili (ca tot o dam in statistici), mi-ar trebui un forum special pt asta. Cum ar fi trebuit sa reactionez fata de boul cu dacia care a intrat pe contrasens sa depaseasca o coloana de camioane, desi vedea ca vin in fata lui? Probabil s-a gindit ca are loc si el, ca eu sint pe motor, eventual ar fi trebuit sa ies pe dreapta sa incapa domnul. Ai idee cum m-am simtit cind am frinat la blana de la 150 pina la 40 ca sa incapa idiotul ala pe linga mine si tirurile de pe sensul opus? Vrei sa-ti povestesc ce feeling misto a fost timp de o secunda sau doua cind aproape am pierdut spatele si ma uitam unde sa ma arunc de pe motocicleta ca sa nu ajung sub rotile unui camion? Sau pot sa-ti povestesc de un domn simpatic care a iesit din curtea casei pe ditamai drumul european, cu spatele si fara sa se asigure, la mica distanta in fata mea. Daca nu aveam sansa sa nu vina nimic in momentul respectiv pe contrasens poate nu mai scriam aici.
Asa ca va rog stimati colegi de trafic sa fiti mai ingaduitori fata de noi chiar atunci cind gresim, macar pt faptul ca procentajul la greseli este mult mai mic la motociclisti fata de ceilalti participanti la trafic.
Iar in alta ordine de idei, cind faceti vreo manevra care ne poate pune viata in pericol, ginditi-va ca si pe noi ne asteapta acasa familia si prietenii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 4 Jul 2004, 11:34 PM
Mesaj #37


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



QUOTE (Ghost @ 4 Jul 2004, 09:24 PM)
@Bubu, nu stiu daca ai idee de urmarile pe care le poate avea fie si un impact minor asupra unei motociclete. Un eveniment care pt o masina poate insemna vopseaua un pic zgiriata sau o aripa indoita pentru un motociclist poate insemna moartea. Chiar daca omul nu a fost pe faza sa te lase sa treci...

Pai tocmai din motivul acesta am umplut eu mai mult de 10 rinduri.Ca sa fiu inteles corect.Tu din toata povestirea mea ai inteles, NUMAI ca eu m-am apropiat de roata lui.Stiu ce urmari sint in cazul unui accident cu motorul.......dar eu am vrut sa arat faptul ca daca vrei respect pe sosea ofera si tu acelasi respect pe care il cauti.
Am relatat destul de detaliat cum s-a intimplat....iar tu spui ca omul nu a fost pe faza.Nu stiu de unde ai scos treaba asta daca nu ai fost acolo.Ei mergeau in coloana numai pe banda stinga indiferent ca era trafic sau nu era.Iar eu care ma grabeam si aveam o viteza(medie) superioara decit a lor, trebuia sa fac o manevra care nu imi convine deloc.Sa depasesc pe dreapta 4,5 moto, si nici nu era loc sa intri intre ele.
In rest eu daca ies de pe o laterala dau prioritate si la unul cu caruciorul de butelii...respect pe toata lumea indiferent ca sint motociclisti sau biciclisti.Dar vreau sa fie si invers.
Vad ca tu ai transformat subiectul meu de nemultmire, intr-unul care nu iti convine tie.
Si mai am o problema...depasirile prin dreapta ale motociclistilor, mai ales cind este foarte putin loc(practic o banda).Eu fiind nevoit sa iau toate gropile, ca sa nu il "sui" pe bordura pe el.Stim cu totii cum sint drumurile la noi, ca pendulezi pe banda ca sa feresti tot felul de gropi.E, se gaseste mereu aproape in fiecare dimineata sa se bage cite unul prin dreapta.
Cam atit si crede ma ca nu am suparat in viata mea vre-un motociclist.Dar asta a intrecut bunul simt.Mai ales ca eu ii consider pe ei cei mai in masura sa evalueze riscurile vre0unui accident si eventualele pericolele in trafic.Dar conteaza si cum gindesti.

PS(pt.tine)- m-a vazut in oglinda de mult(1 min sau 2), dar nu s-a sinchisit vre-un pic sa traga de ghidon.Probabil a crezut ca daca are roata pe spate mai lata decit a unei masini, poate sa mearga pe prima banda pina la destinatie.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 5 Jul 2004, 05:32 PM
Mesaj #38


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



Bubu, eu nu ti-am zis ca ala are dreptate si tu gresesti. Sint de acord ca daca mergeau incet puteau sa stea pe banda din dreapta. Eu doar ti-am dat o posibila explicatie. Poate ca omul avea nervii putin intinsi. Poate deja in ziua aia i se intimplasera deja oarece mizerii si a fost modul lui de a se revansa (cu toate ca tu nu aveai nici o vina). Eu de exemplu recunosc sincer ca nu ii suport pe taximetristi, pentru ca statistic, majoritatea sint niste animale la volan care ar trebui sa se afle in celule capitonate, nu in masini. De aceea ii sicanez de cite ori am ocazia, in mod legal. De exemplu in aglomerarile mari din oras, unde nu m-ar costa nimic sa frinez un pic ca sa ii las sa intre pe drumul cu prioritate, nu ii las nici de-al naibii. Cu toate astea, recunosc ca poate nu fac bine, si accept ideea ca si printre taximetristi sunt oameni ok (desi procentajul e infim). Asta poate fi o posibila explicatie a faptului ca baiatul ala pe motor te-a sicanat. Poate (mai mult ca sigur) fusese chinuit deja de vreun sofer pe ziua respectiva si a vrut sa-si plateasca din polite. Nu zic ca a facut bine, dar asta e. Macar poti sa recunosti ca nu a facut o manevra care sa-ti fi pus viata in pericol, eventual te-a intirziat pe drum cu un minut sau doua. Normal ca m-am bagat la subiectul asta pentru ca e vorba de un motociclist iar motociclistii sint (sau in unele cazuri ar trebui sa fie) oameni care se ajuta intre ei. In nici un caz nu-ti reprosam tie ceva anume ca nu am de ce. Din contra, cred ca asemenea discutii sint utile pt toata lumea care circula pe sosele fie in masini sau motociclete, pentru ca astfel ne putem cunoaste mai bine, respecta mai mult, si poate cu timpul va scadea si numarul victimelor. In nici nu caz nu as vrea sa se inteleaga ca aceasta discutie este una de genul "soferi versus motociclisti" sau invers, pentru ca acest gen de discutii nu poate aduce nimic bun pentru nimeni.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Jul 2004, 05:32 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
bubu
mesaj 5 Jul 2004, 09:46 PM
Mesaj #39


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Pai asta vroiam sa spun.Eu stiu bine cu ce am gresit.Nici eu nu ma aflam in zilele mele cele mai bune.Totusi am stat calm cit am putut.Tocmai din motivul acesta am stat calm, ca sa nu ma descarc pe cineva nevinovat.Dar se pare ca am avut o limita.Nu e o solutie sa platesti polite la intimplare, desi recunosc ca mai fac si eu astfel.
Din partea mea nu exista un conflict auto vs. moto.Eu respect pe toata lumea in trafic, ca are trabant, ca are moto, sau tractor.Sa nu uitam ca la volan sint oameni.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Puss In Boots
mesaj 20 Aug 2004, 10:16 AM
Mesaj #40


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 293
Inscris: 1 July 04
Forumist Nr.: 3.977



user posted image

user posted image

S-ar putea sa ma muste sarpele ...
Ghost .. asta era surpriza laugh.gif


--------------------
Total respect ! Zero limite !
user posted image
Cānd omul va fi taiat ultimul copac, dupa ce va fi poluat si ultima picatura de apa, cānd va fi ucis ultimul animal si va fi pescuit ultimul peste, atunci, īsi va da seama ca banii nu-s buni de māncat. Un proverb indian mohawk
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 20 Aug 2004, 01:41 PM
Mesaj #41


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



Super frumoasa ohyeah.gif spoton.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Puss In Boots
mesaj 20 Aug 2004, 01:50 PM
Mesaj #42


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 293
Inscris: 1 July 04
Forumist Nr.: 3.977



singura problema (īn afara de bani laugh.gif ) este ca pāna acum n-am mai urcat pe motzopina si citind din sfaturile pe care le dai nu prea-mi vine sa fac parte din statistica rofl.gif ... dar poate se poate īmblanzii (monstru laugh.gif ).
1300 !!!!!!!!!!! unsure.gif


--------------------
Total respect ! Zero limite !
user posted image
Cānd omul va fi taiat ultimul copac, dupa ce va fi poluat si ultima picatura de apa, cānd va fi ucis ultimul animal si va fi pescuit ultimul peste, atunci, īsi va da seama ca banii nu-s buni de māncat. Un proverb indian mohawk
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 20 Aug 2004, 01:57 PM
Mesaj #43


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



PiB, sa nu cumva sa faci greseala sa te urci pe Busa daca nu ai experienta pe moto. Vorbesc f f serios. Sint sanse de 80% sa fie the first and the last ride. Vorbim de o motocicleta care urca pina la aprox 140 km/h in viteza 1.
QUOTE
dar poate se poate īmblanzii (monstru  laugh.gif ).

Nu, nu se poate! Nici sa nu te gindesti! Daca vrei sa incepi pe motocicleta sport si sa ramii in viata si sa inveti sa mergi cum trebuie cu ea iei un sport mai vechiutz, max 500 cc, si max 60-70 de cai. Si ai incredere in mine ca vei fi f f suprins de ce poate smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Puss In Boots
mesaj 20 Aug 2004, 02:54 PM
Mesaj #44


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 293
Inscris: 1 July 04
Forumist Nr.: 3.977



To late rofl.gif ... se pare totusi ca am facut parte din aia 20% ... so ...
Sa īncepem cu īnceputu' ...
Stateam ca omu linistit la o bere pe han, si aud un motor suparat chiar sub gamul meu ... curios, ma uit (mai īntāi pe dupa perdea) si pe urma ies sa-l salut pe respectivul (un "coleg" de munca) care tocmai venea de acasa ... de la Munich
Īncep si ma īnvārt īn jurul bestiei si asata-mi arunca o fraza de genu' "-Ti-e pofta?! Fa o tura ... "
La īnceput am crezut ca glumeste dar vazānd ca-i serios n-am de lucru si-i zic "-Ok ... da explica-mi putin ca nu am avut īnca onoarea " ...
Trec peste detalii ... curajos si inconstient o īncalec ... prima senzatie ... T E R I B I L A !!!!
Adica, mi-e greu sa o descriu pentru ca a fost un amalgam de sentimente dintre care cel de putere era predominant. Exact! laugh.gif Simteam ca daca as fi accelerat la maxim mi-ar fi smuls māinile unsure.gif ... si cu toate astea, frica īnca nu pusese stapānire pe mine ... spun bine, īnca laugh.gif
Mi s-a parut foarte grea ... dar dupa ce am plecat din loc s-a transformat īntr-o felina extrem de agila ... adica mult prea agila si rapida pentru ca, curtea (am uitat sa precizez ca ne aflam īntr-o curte - stiu ca o sa ma certe Ghost dar prefer sa spun cry.gif ) s-a terminat brusc si dintr-o data laugh.gif Acu' urmeaza partea interesanta ... pāna sa frānez ajung pe iarba si pentru ca am exagerat putin cu presiunea mi-a "lunecat" spatele facāndu-ma sa pun un picior jos (nu mergeam deloc tare) avānd īn vedere ca fatza era blocata iar aderenta pe iarba ioc, am efectuat o īntoarcere destul de mese si probabil m-as mai fi īnvārtit īnca mult si bine sau as fi pus-o jos daca din prezenta de spirit nu as fi dat drumu' la frāna ...
Cert este ca pe cānd ma īntorceam au īnceput sa mi se moaie turloaiele rofl.gif ,iar dupa ce m-am dat jos simteam nevoia sa
fac pipi rofl.gif
Iar acum, precizare importanta, nu m-am atins de acceleratie ... īn sensul ca nu am accelerat deloc ... am dat doar drumul finutz la ambreaj si am tinu-o din frāna pentru ca si asa mergea prea repede ...
voila ... Ghost, acu' ma iau singur de urechi si astept sa ma bestelesti rofl.gif
Era sa uit ... 9k de euroi ...


--------------------
Total respect ! Zero limite !
user posted image
Cānd omul va fi taiat ultimul copac, dupa ce va fi poluat si ultima picatura de apa, cānd va fi ucis ultimul animal si va fi pescuit ultimul peste, atunci, īsi va da seama ca banii nu-s buni de māncat. Un proverb indian mohawk
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Puss In Boots
mesaj 20 Aug 2004, 03:22 PM
Mesaj #45


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 293
Inscris: 1 July 04
Forumist Nr.: 3.977



Din fatza ... drool.gif

user posted image


--------------------
Total respect ! Zero limite !
user posted image
Cānd omul va fi taiat ultimul copac, dupa ce va fi poluat si ultima picatura de apa, cānd va fi ucis ultimul animal si va fi pescuit ultimul peste, atunci, īsi va da seama ca banii nu-s buni de māncat. Un proverb indian mohawk
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 20 Aug 2004, 05:11 PM
Mesaj #46


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



Super ai povestit spoton.gif ...Pe bune ca imi place =) ...

Man, ma bucur pt tine ca ai facut primu' pas fara evenimente, si a avut Suzi grija de tine (nu c-ai fi meritat tongue.gif)...Ei, e bine ca toata chestia asta ai facut-o intr-o curte, si n-ai dat-o pe jos, si cel mai important e ca ti-a placut(am simtit din relatarea ta ca te-a cam muscat microbul). Oricum Bravo! E bine ca te-ai abtinut si n-ai accelerat pt. ca Busa e un monstru de putere(si acolo in curte ai simtit 0,001 % din ce poate ea de fapt). Tot timpul atentia maxima la frina fatza ca aia e rea de tot. Nu o folosi la viteze f f scazute si pe suprafete neaderente. Oricum ai avut un reflex bun sa dai drumul la frina fatza cind ai simtit ca e blocata. E lege! Fatza sa nu fie blocata niciodata! Daca e blocat spatele ala poti sa-l controlezi si sa mergi in derapaj controlat, da' acu' ma bag la "avioane" si deviez de la subect. Oricum, bine ca n-ai iesit cu ea pe sosea jamie.gif . Spre deosebire de mine, la tine a fost misto prima experienta pe motocicleta, eu prima data cind am urcat pe moto am cazut, si nici macar nu era Hayabusa, ci un Simson mic de tot rofl.gif . Deci pe bune, bravo, da' tot sa nu te gindesti sa iei asa ceva ca prima moto :-) . So, pe cind te apuci sa faci scoala sa intri si tu in rindul lumii smile.gif ? In alta ordine de idei, sa stii ca sint un pic invidios pe tine ca ai avut okazia sa mergi pe Busa, eu inca n-am avut onoarea tongue.gif . Bafta multa intotdeuna si ride safe ca e cel mai important thumb_yello.gif ....

Pese:
Sa vezi tu adrenalina cind tragi o frinare de urgenta de la 160 la 30 in citeva secunde smile.gif))
Pese 2:
Am mai zis ca e tare frumoasa minunea aia albastra wub.gif ?
Pese 3:
Da-i draq de 9k de euro, mai sint rate, leasing, etc smile.gif))) ...
Pese 4:
Zi-mi daca am inteles bine...ai frinat initial cu ambele frine(fatza si spate)...ai simtit spatele blocat, i-ai dat drumul, ai ramas doar pe frina fatza, si dupa aia i-ai dat drumul si ei?

Acest topic a fost editat de Ghost: 20 Aug 2004, 05:12 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 20 Aug 2004, 07:56 PM
Mesaj #47





Guests






Details, details ghostule tongue.gif
PIB, cand ma plimbi si pe mine cu frumusetea si minunatia aia albastra? drool.gif Plsss biggrin.gif mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Puss In Boots
mesaj 23 Aug 2004, 05:38 PM
Mesaj #48


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 293
Inscris: 1 July 04
Forumist Nr.: 3.977



Ghost ... muscat sunt laugh.gif dar nu pāna acolo īncāt sa iau asa ceva ... e prea mare si prea nervoasa pentru un īncepator unsure.gif ... dar ar fi fost misto happy.gif
Oricum ... sfaturile tale m-au ajutat sa decid ... thumb_yello.gif
(faza cu frāna ai descris-o mai bine ca mine laugh.gif ... de fapt am fost atāt de panicat īncāt pe moment nu am īnteles ce s-a īntāmplat .. .)


afrodita ... din pacate am renuntat s-o cumpar .... unsure.gif voi īncepe (cānd voi īncepe) cu ceva rezonabil laugh.gif wink.gif

Acest topic a fost editat de Puss In Boots: 23 Aug 2004, 05:39 PM


--------------------
Total respect ! Zero limite !
user posted image
Cānd omul va fi taiat ultimul copac, dupa ce va fi poluat si ultima picatura de apa, cānd va fi ucis ultimul animal si va fi pescuit ultimul peste, atunci, īsi va da seama ca banii nu-s buni de māncat. Un proverb indian mohawk
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 23 Aug 2004, 11:47 PM
Mesaj #49


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



PiB, yikes.gif ...Daca aveai un pic de viteza trageai un high-side de toata frumusetea yikes.gif
@Afro, la ce fel de detalii te referi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 24 Aug 2004, 06:57 PM
Mesaj #50


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726





ce parere aveti de o diesel?
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  440int.jpg ( 48.03K ) Numar descarcari: 24
 


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 24 Aug 2004, 07:17 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (mutulica @ 24 Aug 2004, 08:10 PM)
ce parere aveti de o diesel?

off...Te trezisi ma, ca ti-am dus lipsa; m-am dus singur la "doi limbrici" si m-am gandit la tine. EGOISTULE:::::::


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 24 Aug 2004, 10:48 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (mutulica @ 24 Aug 2004, 07:10 PM)
ce parere aveti de o diesel?

Asta e un gunoi, uite aici una "adevarata":
*
http://www.drive.cranfield.ac.uk/cfml/dieselmotorbike1.cfm
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 25 Aug 2004, 07:15 AM
Mesaj #53


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Aia pusa de mine macar era spalata.


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 25 Aug 2004, 11:16 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Spalata, dar indianca si slaba rau la caluti...
Asta de-am propus-o eu are vreo 24 (deci incepe sa fie acceptabil...) si e de la domnu' Kawasaki...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 25 Aug 2004, 11:51 PM
Mesaj #55


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



Io as fi curios sa merg pe una sa vad cum e. Nu-mi inchipui senzatia pe o motocicleta diesel, cred ca ce s-ar apropia de asa ceva ar fi un chopper rofl.gif

Pese:
Daca e de la domnu Kawasaki tre' sa fie ok ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 26 Aug 2004, 10:08 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Ghost @ 26 Aug 2004, 12:04 AM)
Io as fi curios sa merg pe una sa vad cum e. Nu-mi inchipui senzatia pe o motocicleta diesel, cred ca ce s-ar apropia de asa ceva ar fi un chopper rofl.gif

Pese:
Daca e de la domnu Kawasaki tre' sa fie ok ohyeah.gif

Baga nasul aici, este si un Harley pe Diesel...
*
http://journeytoforever.org/biodiesel_bikes.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 09:32 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman