HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> José Raúl Capablanca: 168 Meciuri Castigate
Mihai
mesaj 9 Aug 2006, 12:40 AM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



In cadrul unui campionat international organizat anul acesta, José Raúl Capablanca a castigat 168 de meciuri. Cum a reusit asta? Vad intotdeauna doar urmatoarea mutare, mentioneaza el, aduagand insa dar este mereu cea corecta.

Un material referitor la rezultatele unui studiu printre maestrii acestui joc al mintii il puteti gasi la adresa http://www.sciam.com/print_version.cfm?art...F9E83414B7F4945

QUOTE
The Drosophila of Cognitive Science
The history of human expertise begins with hunting, a skill that was crucial to the survival of our early ancestors. The mature hunter knows not only where the lion has been; he can also infer where it will go. Tracking skill increases, as repeated studies show, from childhood onward, rising in "a linear relationship, all the way out to the mid-30s, when it tops out," says John Bock, an anthropologist at California State University, Fullerton. It takes less time to train a brain surgeon.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 9 Aug 2006, 08:54 AM
Mesaj #2


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



QUOTE
In cadrul unui campionat international organizat anul acesta, José Raúl Capablanca a castigat 168 de meciuri. Cum a reusit asta?

Ar fi fost ceva Capablanca sa joace sah, si sa si castige, dar cubanezul este din pacate mort de peste 60 de ani...

QUOTE
Vad intotdeauna doar urmatoarea mutare, dar este mereu cea corecta.

De fapt este vorba de anul 1909, si este vorba despre faimoasele partide "simultane" pe care numai maestri ai sportului mintii, precum a fost cubanezul Jose Raul Capablanca, le pot juca si castiga (la adversari modesti, evident). La astfel de partide ai doar cateva secunde de gandire, timp in care nu poti decat calcula urmatoarea mutare, si la asta se referea declaratia lui Capablanca.

Un material informativ despre cine a fost Jose Raul Capablanca am scris chiar aici, la Han, in cadrul topicului Marii sahisti ai tuturor timpurilor. smile.gif

Acest topic a fost editat de Marcus: 9 Aug 2006, 08:57 AM


--------------------
* * * Nu lãsa visele sã piarã, pentru cã dacã visele mor, viaþa nu este decât o pasãre cu aripi rupte care nu mai poate sã zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 9 Aug 2006, 09:32 AM
Mesaj #3


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

In cadrul unui campionat international organizat anul acesta, José Raúl Capablanca a castigat 168 de meciuri. Cum a reusit asta?

rofl.gif

Marcus, eu zic sa muti subiectul asta la Dincolo de Ratiune.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 04:50 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman