HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Ernesto Sabato Si Scrierile Sale, Tunelul, Abaddon, Despre eroi si mormint
Mihai
mesaj 8 Aug 2006, 11:17 AM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Va invit la o discutie despre Ernesto Sabato si cartile sale.

QUOTE
Ernesto Sábato, este unul dintre cei mai importanţi prozatori latino americani si un important romancier contemporan.

S-a născut in Rojas, un oraş din provincia Buenos Aires, Argentina, în 1911. Părinţii erau doi imigranţi italo-albanezi, Juana María Ferrari si Francisco Sábato.
La virsta de 16 ani, s-a alăturat unor grupuri de anarhişti, apoi de comunişti, dar a înţeles repede că "materialismul dialectic" e o contradicţie în termeni, (afirmaţia îi aparţine), iar atunci când, în 1935, a fost trimis la Moscova să studieze doctrina marxist-leninistă, a reuşit să "evadeze", "trădând" cauza comunistă şi evitând astfel soarta atâtor intelectuali de stânga din afara URSS ce au fost înghitiţi de Gulag.
Şi-a susţinut doctoratul în fizică, apoi a plecat la Paris, unde a lucrat la Laboratorul Curie şi s-a apropiat de grupul artiştilor suprarealişti. În 1945 a abandonat cercetarea ştiinţifică pentru a se dedica în exclusivitate literaturii. E doctor în fizică şi a ţinut cursuri de filozofie la Universitatea din La Plata.


De curand, am citit 'testamentul sau literar', Inainte de tacere; care, in mod asteptat se deosebeste de tot ceea ce scrisese pana in 1998, de Tunelul, de Abaddon Exterminatorul si de Despre Eroi si Morminte.

Cum apreciati opera sa si cum o pozitionati fata de scrierile prietenului sau roman, Cioran?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oktober
mesaj 3 Nov 2006, 10:23 PM
Mesaj #2


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 40
Inscris: 29 October 06
Forumist Nr.: 8.865



Un topic vechi ramas fara urmari. L-am citit pe Sábato, ce-i drept, cumva à rebours, adica am inceput cu Abaddon, am continuat cu Despre eroi si morminte si abia apoi am gasit Tunelul. Pe Abaddon l-am cumparat pentru ca incepuse sa ma obsedeze titlul, mi se parea ca il vad peste tot, ranjea la mine din fiecare librarie si anticariat, pana cand am ajuns la concluzia ca universul incerca sa-mi trimita un semnal ( tongue.gif ), asa ca l-am cumparat. Nu stiam nimic despre Sábato, dar stilul sau, greoi pt. unii, fermecator pt. altii, m-a cucerit de la primele pagini. Frazele lui incredibile, in care se amestecau perspectivele narative si timpurile amalgamate intr-un continuum imposibil de stapanit. Citind apoi Tunelul, mi s-a parut ca navighez pe apele unui râu, impotriva curentului, de la gura de varsare spre izvor. Parca ma aflam in laboratorul in care aveau sa se nasca mai tarziu capodoperele sábatiene.
Cativa ani mai tarziu a aparut Inainte de tacere si am devorat-o, desigur, cu sentimentul ca numai mie mi se adresa autorul, ca doar eu eram fereastra si tunel in acelasi timp. Exista pe undeva un topic despre cartile care ne-au marcat. Pentru mine, cartile lui Sábato ocupa aceasta pozitie privilegiata.

"Si inca mai ciudat si paradoxal e faptul ca pesimistii, odata ce au ramas deziluzionati, nu sunt in mod constant si sistematic disperati, ci, intr-un anume fel, par oricand dispusi sa-si reinnoiasca speranta, cu toate ca se ascund sub invelisul de mahniti universali, in virtutea unei anume pudori metafizice; de parca pesimismul, pentru a se mentine puternic si mereu viguros, ar avea nevoie, din cand in cand, de un nou impuls, declansat de o noua si brutala deziluzie." Ernesto Sábato

PS Cred ca ar trebui sa ii multumim si lui Darie Novaceanu, cel care semneaza traducerea si cuvantul-inainte pentru Tunelul si pentru Abaddon.
PPS Despre legatura cu Cioran intr-un post viitor.
PPPS Din cauza ta, Mihai, am sa ma apuc sa-l recitesc pe Sábato . tongue.gif


--------------------
What you see is what you get. I see nothing.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 3 Nov 2006, 10:47 PM
Mesaj #3


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Eu n-am citit nimic de el încă, mărturisesc. Habar n-am de ce... acum mă întreb şi nu ştiu. Stilul seamănă cumva cu al lui Marquez sau al lui Llosa?


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 Nov 2006, 10:47 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Oktober
mesaj 3 Nov 2006, 11:01 PM
Mesaj #4


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 40
Inscris: 29 October 06
Forumist Nr.: 8.865



Da si nu, toti sud-americanii au cateva elemente comune, fie si numai implicarea constanta a politicului. smile.gif
Daca te hotarasti sa te apuci de el, iti recomand Tunelul, in care primeaza intensitatea trairilor. Stilul este mai mult decat accesibil, este ceea ce s-ar numi un roman captivant. Succes! thumb_yello.gif


--------------------
What you see is what you get. I see nothing.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
corinae
mesaj 4 Nov 2006, 09:33 AM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 17
Inscris: 14 October 06
Din: Groffliers, France
Forumist Nr.: 8.799



Eu am inceput cu "Despre eroi si morminte" care mi-a placut in mod deosebit. Am si recitit-o de atunci. Am gasit si "Tunelul" si "Abaddon exterminatorul".
Mai exista disponibila pe internet si "Intre scris si sange", un volum de interviuri cu Sabato.

Din pacate "Inainte de tacere" nu am reusit sa gasesc. Daca il are cineva in format electronic... i-as fi foarte recunoscatoare sa mi-l trimita.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yorick
mesaj 4 Nov 2006, 01:59 PM
Mesaj #6


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 1 November 06
Forumist Nr.: 8.872



in format electronic nu o am, dar "Inainte de tacere" a fost reeditata recent la RAO. check this. wink.gif

o sa revin mai incolo cu opinii despre Sabato, acum timpul ma preseaza.


--------------------
The name's Joyce... James Joyce...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 10:25 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman