HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Jurnalul Lui Sorin
Mihai
mesaj 6 Jun 2003, 02:31 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ati venit la Jurnalul lui Sorin!
El va prezenta aici "impresiile lasate de oamenii din tara. Sant si bune si rele. In acest loc voi povesti adevarate intamplari petrecute in timpul vizitelor mele in tara."
Sa il urmarim smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 13 Jun 2003, 09:23 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Din Pacate dragi prieteni, cea ce o sa scriu in continuare, nu e o poveste ci o intamplare adevarata din vara anului 2000' petrecuta in Bucuresti.

Si dupa cum am spus Afroditei la " supravietuitorul " aceasta intamplare nu-mi da pace si nici nu pot sa uit.

Vara anului 2000' in fata Garii de Nord, langa intrarea principala in gara, am observat un grup de oameni agitati si tipand in jurul cuiva ce se tavalea pe jos. Fiind la volan nu am observat exact despre ce e vorba, dar am avut o presimtire ca cineva e in impas si e nevoie de ajutor. Am tras masina pe dreapta, si crezand ca e vorba de un stop cardiac am scos din trusa airway-ul si am tras fuga la fata locului.

In mijlocul cercului se afla un pustan din aia denumiti " copiii strazii" si vreo 4-5 caini maidanezi ce rupeau bucati din hainele si trupul lui. Lumea din jur parea a fi la un spectacol macabru, si asta pe gratis fara plata. Copilul se tavalea pe jos aproape gol de tot, plin de sange si mut de spaima si durere. Cei din jur stateau si se uitau fara sa incerce sa intervina.

Am intrat in mijlocul " ringului " incercand sa apar copilul si sa-l introduc printre oameni, fapt care ar fi determinat cainii sa-l lase in pace. Dar nimic...de fiecare data cand copilul ajungea la marginea ringului uman, cercul uman se misca inapoi lasandu-ne tot in mijloc.
Printre spectatori a fost si un paznic de la poarta garii, inarmat cu un " bulan " de cauciuc, pe care l-am smuls din maini si asa cu chiu cu vai am reusit sa indepartez cainii, nu inainte sa-mi fie aplicate o muscatura si niste zgarieturi pe picioare.

Norocul a fost ca acei caini nu au fost antrenati la atac. Intre timp a ajuns si salvarea si politia ce au preluat copilul in ingrijirea lor, iar eu dupa ce am tras o gura de aer, am ramas incremenit de vorbele celor dinprejur.....al dracu copil, cate vieti are, al dracu aurolac a ramas in viata, ia te uita la " strainul asta " cum s-a bagat sa ajute hotul si tot felul de astea.
Scarbit de atitudinea persoanelor de la fata locului, m-am indreptat spre salvare pt a cere o fasa pt. piciorul muscat.

Am dat ochii cu copilul intins pe targa si doar ochisorii lui mai dadeau semne de viata. S-a uitat la mine lung fara sa miste vreun muschi al fetii si din aceasta privire am inteles totul....pt. unii viata e doar o lunga lupta de survival.

Dragi prieteni... nu m-a deranjat faptul ca nimeni nu a intervenit...poate le a fost frica. M-a deranjat indiferenta, comentariile si lipsa de respect fata de o fiinta umana. Nespalat, aurolac, jigodie, hot si cum vrea gura lor, dar.... un pui de om, un suflet....UN COPIL.

Inchei aici ca deja ma au apucat dracii.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 15 Jun 2003, 12:05 PM
Mesaj #3





Guests






Pe tine te-au apucat dracii...Mie mi-au dat lacrimile...Saracul copil...Bine ca l-ai salvat...Iar indiferentilor alora o sa le dea viata ceea ce merita....Off, groaznica intamplare, bine ca nu am fost acolo, cred ca lesinam la asa "spectacol"... sad.gif mad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Jun 2003, 12:05 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
SORIN
mesaj 15 Jun 2003, 12:52 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



De obicei, cei ce se ocupa cu meserii periculoase sant instruiti sa actioneze automat, ca niste roboti fara a lua la inima sau sa fie impresionati sau sentimentali. Incercati sa va ganditi la un doctor care la prim ajutor pt. a salva viata cuiva, trebuie sa intervina in mod dureros pt. pacient....daca nu ar actiona in mod automat, viata pacientului nu voloreaza doi bani.

Ganditi-va la un membru de Ct. ( ca fortele Dias ) daca in timpul unei actiuni ar incurca sentimentul cu ratiunea, unde ar ajunge???

Cu toate ca acesti " roboti umani " sant antrenati la maxim, raman oameni. Si clipele cele mai grele pt ei sant cele de dupa actiune. Doar atunci cand " tensiunea scade " se linistesc si incep sa realizeze cele petrecute.

Clipele de " dupa " sant cele mai grele si din pacate sant cele de neuitat si mai greu de realizat.

Draga Afrodita...de cand acele randuri scrise de tine la Survival, sant pe ganduri...mai ales ca in ultimul timp vorbesc zilnic cu cineva care nu-mi raspunde. Am citit inca o data raspunsul tau acolo si inca refuz sa cred ca ai dreptate. Poate aceasta experienta sa fi fost unica, doar un vis urat sau o clipa de fantezie in urma unei betii?? Nu...a fost realitatea chiar daca nu-mi vine sa cred.

Am vazut multe la viata mea, dar nimic nu m-a aruncat asa de greu pe valul sentimentelor. Mihai...te rog sa stergi povestea asta, poate nu a avut loc aici.
Sorin.

Acest topic a fost editat de SORIN: 15 Jun 2003, 12:55 PM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 14 Jul 2003, 10:49 AM
Mesaj #5





Guests






Sorine, realitatea, viata sunt dure, sunt rele si grele, dar trebuie sa razbim prin toate greutatile, sa incercam sa luam ce e frumos de la viata, ca sa putem fi fericiti si cat de cat linistiti.Asa ca, mai posteaza aici o intamplare frumoasa, ca sa nu fie chiar asa trist jurnalul tau! smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilith
mesaj 18 Jul 2003, 12:35 AM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 316
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 263



Sorine, povestea asta ma face praf azi, parca am vazut ochisorii acelui copil , prin randurile tale . Ma pun acum pe bocit si nu stiu daca e pt copilul acela , pt ca exista cat mai putini oameni ca tine , sau poate din cine stie ce alte motive ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 18 Jul 2003, 09:51 AM
Mesaj #7





Guests






Lilith si eu am plans cu lacrimi amare citind povestea si vazand copilasul cu ochii mintii..Si am plans cu lacrimi si mai amare cand mi s-a intamplat ceva asemanator si vedeam cum cei din jur se uita cu scarba si indiferenta la mine si-i auzeam rostind "las-o ca merita", de parca mi-ar fi cunoscut toata viata si intr-adevar as fi meritat.Si crede-ma ca nu aratam ca un copil al strazii...Insa, cu timpul, mi-am zis ca asa a fost sa fie, ca oamenii aia vor avea si ei parte de ceva necazuri, pt a plati indiferenta lor, cand de fapt puteau salva ceva...Cu timpul mi-am zis ca nu are rost sa-i mai urasc sau sa ma gandesc la ei...Si am inceput sa ma gandesc la mine si mi-e mai bine acum, cand iau viata asa cum e si nu mai plang dupa viata care mi-ar fi placut sa fie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilith
mesaj 18 Jul 2003, 12:16 PM
Mesaj #8


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 316
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 263



Da , e grav ce spui , Afrodita , nu stiu ce ti s-a intamplat dar e grav !! De aceea ma ambalez de fiecare data cand se fac disciminari de toate felurile intre oameni .Pt ca stiu ca inevitabil se ajunge la situatii limita de genul asta si nu sare decat un Sorin ! Daca el e prin preajma . Cei care nu sunt ca noi nu sunt ““oameni““ , sunt lasati sa moara . Cei care nu sunt vazuti ca noi ! Ca din nefericire pt cei care-i discrimineaza , ei sunt la fel ca iubita , copilul sau mama lor !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 18 Jul 2003, 01:25 PM
Mesaj #9


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Uneori fiecare dintre noi, avem anumite scapari... Ori ne facem - sub o anumita influenta - o parere care nu e tocmai cea buna, ori ne e teama de ceva si refuzam categoric sa ne implicam, pentru a nu fi noi insine victima celui (sau celor) certati cu moralitatea.
Intamplarea la care am participat nu e chiar de amploarea celei descrise de Sorin, dar este totusi relevanta, daca avem in vedere aceeasi tema. Eram la tara, sub ciresul din fata casei, adunati toti fratii in jurul mesei. Admosfera era deosebit de placuta; se spuneau bancuri, intamplari vanatoresti, ma rog, ce e mai placut ca intr-o familie care se aduna rar de prin toate colturile lumii... Eu aveam privirea catre strada, cu perspectiva destul de lunga in josul ei. Peste gardul din josul gradinii, am vazut aparind un om din sat, care n-ar fi facut rau nici unei muste. Ii cunosteam convingerile si il respectam mult. Imaginea lui m-a cutremurat brusc. M-a cuprins dintr-o data o neliniste inexplicabila si nu intelegeam de ce fiindca acolo se radea in hohote. Eram incordat, gata sa sar de pe scaun si s-o iau la goana catre poarta. L-am urmarit cu privirea pe om pana aproape a ajuns in dreptul portii, cand vad ca se intalneste cu un individ cu mult mai tanar ca el, musculos si trecut deja printre peretii inchisorii. Fara prea multe detalii il plesneste pe bietul om de-i sare sapca din cap. Eu am luat-o la goana, lasandu-i p-ai mei complet nedumeriti. Nu sunt un bataus si nici conformatia mea naturala nu e foarte impozabila. Dar am in general destule strategii cu care sa ma fac respectat. Am intrat intre ei, inainte ca tanarul sa continuie. Cu toate ca nu-mi era teama, privirea din ochii acelui baiat era criminala, iar asta m-a ingrozit. Cu greu l-am calmat. Ce era dureros? Tatal acelui baiat certat cu legea venea agale la vreo 5 metri de noi, razand. Singurul lucru "intelept" pe care s-a gandit sa-l spuna a fost: "Multumeste-i vecinului ca a ajuns la timp, ca venea ma-ta sa te ia cu tzolu' din drum!" Apoi au plecat amandoi in josul soselei, amuzandu-se! Bietului om incepuse sa-i curga sange dintre buze... E bine uneori sa mai ascultam si de instinct!...
.......................................................
Sorine, scuza-ma ca am indraznit sa postez, dar cred ca ar trebui sa decontezi ceva verzisori ca iti popularizez jurnalu' laugh.gif

Acest topic a fost editat de OMU'BUN: 18 Jul 2003, 08:05 PM


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 18 Jul 2003, 06:38 PM
Mesaj #10





Guests






La asemenea intamplari raman fara cuvinte...Doar un gust amar mi se "instaleaza comod" in gura...De la intamplarea prin care am trecut, ascult numai de instincte..Din pacate pt mine, iar am un sentiment aiurea..Presimt ceva, nu stiu ce, dar sigur e ceva rau..Sper doar sa ma insele instinctul...Desi niciodata nu m-a inselat...

Sorine, ti-am invadat jurnalul, scuze!! blush.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 21 Jul 2003, 11:24 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Nici o problema Afrodita smile.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 27 Jul 2003, 05:14 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Muzele s-au intors smile.gif asa ca la rugamintea Afroditei, tot una legata de oameni din tara, dar de data asta una care umple inima de mandrie ca-s Roman.

Dupa o vizita la Biserica Neagra din centrul Brasovului, pustoaica mea ( avea 8 sau 9 ani ) a inceput sa bazaie ca vrea hamburger. Nimic mai potrivit de asa idee..nu departe, mai jos de Piata Sfatului ( spre Aro ) este un Mc'Donald.

La ora pranzului sala era plina ( stiti cum e cu umbra aerului conditionat ) iar dupa ce am comandat am iesit pe terasa la umbra umbrelelor. Ne-am asezat la masa, am deschis "pachetelele " si am ramas surprinsi ca nu existau sosuri. Am trimis fata sa aduca ( fiind siguri ca exista free ca in orice loc normal ) dar s-a intors cu mana goala, cerand bani pt. a le cumpara. Si iar s-a dus.

Intre timp la o masa de langa noi, se aseaza trei Turturii la fata ( de aia din Arabia Mare ) impreuna cu trei fete de cel mult 20 de ani ( de ale noastre desigur ). State pe scaun, fetele s-au agatat de gatul Fat Frumosilor ce ranjeau cu sadisfactie unul al altul, umfland toracele de parca ar fi fost minimum Alen Delon fiecare. Iar limba comuna intre ei a fost cea de linsuri pe gat si pe urechi.

Scarbit de sinistra priveliste, am tras scaunul intr-o parte in asa fel ca sa nu-i vad si am continuat discutia cu nevasta. Au trecut minute lungi si fata nu iesise din sala, asa ca m-am sculat sa vad daca se descurca ( nu stie romaneste ) cu engleza sa pocita.

Si aici incepe adevarata actiune....cum am intors capul spre intrare, am vazut fata inaintand printre mese cu pliculetele de sos in mana, asa ca m-am asezat din nou linistit. Dupa cateva clipe am auzit un tipat de copil si instinctiv am sarit in picioare din nou, vazand fata fugind speriata spre noi. In timp ce trecuse pe langa masa " celebrilor " de arabi, unul ia dat o palma la fund, palma urmata de hohote de ras din partea lor si a companiei feminina.

Ca sa nu-mi stric de loc impresia facuta asupra Omului Bun ( ca sant violent ohmy.gif ) nu am sa descriu urmatoarela faze petrecute in centru Brasovului....doar ca in centrul arenei a ramas un "Alen Delon" cu mutra deranjata rau de tot
( ceilalti actori au taiat-o imediat la fel ca si fetitele de companie pe un hamb ) nevasta plangand, fetita speriata rau de tot si Sorin tinut de maini de doi gardieni publici si interogat de un ofiter de politie.

Dragi prieteni...am vazut in fata ochilor cum am sa fiu arestat pe disturbarea ordinii publice, fetele lasate singure pe la portile ambasadei, cerand sa fiu eliberat si statul unde ma aflu intervenind pt. eliberarea mea. Si asta pt. ca singura vina din partea mea a fost de a nu permite nimanui de ' pune mana 'pe fundul unei copile in general si mai ales copilei mele.


Pana aici cele rele...dar in continuare tin sa mentionez ca in ciuda celor intamplate si a situatiei penibile in care am fost, m-i se umple sufletul de mandrie de natia mea.

Langa masa noastra a fost o pereche de tineri, care au vazut exact ce s-a intamplat. In timp ce ofiterul de politie incerca sa inteleaga din ce cauza i-am ravasit mutra " prietenului " de masa, acesti tineri au intervenit cu zel si curaj, sustinand partea mea.

Nu a ajutat nimic...am ajuns la sectiea de politie si imediat dupa mine a aparut cuplul de tineri impreuna cu fetita si nevasta ( i-au adus cu ei ).

Am fost separat imediat ( tin sa mentionez ca nu am fost legat in catuse si am fost tratat corect ) intru-n birou din cadrul sectiei.

Dupa cateva minute, a intrat in birou ofiterul ce a fost la fata locului, si-a cerut scuze de deranj, a deschis usa si m-a condus la parcare, unde astepta cu usile deschise o masina de politie in care se afla-u nevasta si fetita.

Am ramas Pafffffffffff


Adica pana acum o ora am fost acuzat de atac in public si acum sant condus , eliberat cu onoare si condus inapoi spre Piata Sfatului intr-o masina de politie????????

De ce???? Pentru acei tineri au fost martori la ce s-a intamplat, nu le-a fost fost frica sa spuna adevarul si sa-l sustina,, si mai ales pt. ca au fost Romani, facuti dintr-o bucata!!

Pana aici...in continuare, mai tarziu.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 27 Jul 2003, 10:17 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Asa am reusit sa stric atmosfera si placerea excursiei pe meleagurile natale. Oricum Bila ALba a intamplarii au fost cei doi tineri carora le datorez sfarsitul rapid al impasului.

Nu-i cunosc, nu i-am mai vazut ( nici la sectie ) si nici nu am reusit sa scot de la politai numele lor.Am intrebat la M'c daca sant clienti permanenti acolo...nimic. Am dat cateva raite pe la Piata Sfatului in zilele urmatoare...nimic.

Doar am vrut sa le multumesc ca oameni pt. gestul facut, sa-i invit la o friptura si o bere si sa tin legatura cu ei. Din pacate, nimic. Au disparut de parca i-a mancat pamantul. Si fara urme !!!

Gestul acelor tineri ma fac sa fiu mandru ca sant Roman. Cum nu toate degetele sant egale, asa nici oamenii nu pot fii generalizati...ca dovada: unde nu m-am asteptat, de acolo au sarit doi 'straini' carora le datorez faptul ca am scapat ieftin si repede de la bucluc, tineri care ma fac sa fiu mandru ca-s Roman.

Dragi prieteni...cele scrise mai sus nu sant o fantazie sau vre-un vis cu ochii deschisi...e doar o poveste adevarata in care doi necunoscuti au tinut neaparat ca vacanta noastra sa nu se transforme intr-un cosmar ( pt. familie cel putin ).

In fine draga Afrodita smile.gif ..exista un Dumnezeu sus care te pune la incercare, o data ca aparat si o data ca aparator.

Sorin.

ps. daca cineva a vazut sau a auzit de aceasta intamplare di 98' in Brasov....anuntati-ma ( stiu ca sansele sant nule..dar ).


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 27 Jul 2003, 10:32 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (OMU'BUN @ Jul 18 2003, 01:25 PM)
Uneori fiecar Bietului om incepuse sa-i curga sange dintre buze... E bine uneori sa mai ascultam si de instinct!...


Draga Om Bun...nu conteaza ce statura ai!! Atlet, Bataus, Amenintator sau unul ce se impune !!!

Conteaza sa fii Om dintr-o bucata 40.gif

Iar cine loveste un copil, femeie, batran sau animal, nu se poate numii Barbat.

Asa ca tot respectul ( din pacate nereciproc ) si stima fata de gestul facut 40.gif

De la violentul de...

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilith
mesaj 27 Jul 2003, 11:26 PM
Mesaj #15


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 316
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 263



Sorin , ce peripetii mai ai si tu prin Romania ! E bine ca vezi si partea buna a lucrurilor ! Desi cred ca ti-a cam pierit cheful de mers ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 28 Jul 2003, 12:20 AM
Mesaj #16


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Sorine, niciodata nu te-am suspectat de lipsa de loialitate fata de OM si cu atat mai mult fata de tara... Exemplu dat de tine a avut conotatie la scara macro prin anii 80 in Timisoara cand "tribul cu palarii mici" , adica osenii, au salvat de la o teribila umilinta,multi romani (banateni, olteni, moldoveni, ) care-au indraznit sa se ratoiasca la un grup de profesionisti negri karatisti, ce-si permiteau mult prea mult intr-o discoteca, si care au pus la pamant mai multe zeci de romani... Atunci s-a cutremurat intreg orasul, la propriu, cand au intervenit osenii cu sutele si i-ai cautat si in gaura de sarpe pe ... inamici... Bineinteles ca de-atunci au o groaza de ..."tribul cu palarii mici"... Din punctul meu de vedere... cred ca muream cu ala de gat, pentru copilul meu, fie el alb, negru sau policolor... Asta nu e violenta, ci doar un mod mai putin ortodox de a pune lucrurile la punct la fata lucului...


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 28 Jul 2003, 12:35 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Draga Lilith..de obicei oamenii tin minte doar de " traumele" negative din viata. Iar eu nu fac exceptie din clasa umana....doar putin mai rau laugh.gif

Pt. ca Hanul nostru e un forum Romanesc pt. cei ce vorbesc Romana ( si nu o pocesc ca mine blink.gif ) tin ca cei ce citesc mesajele mele, sa aiba ceva comun cu mine sau cu cele petrecute de mine pe plaiurile natale.

Am vazut multe la aproape cei 40 de ani ai mei, si asta in diferite colturi ale lumii.

Dar ca acasa nu e nicaieri..de bine de rau...asta e!!

In ciuda mentalitatii din Tara, am sa lupt atat timp cat imi v-a curge sange in vene....chiar daca impotriva morilor de vant.

Lilith!!! LOOK MY SIGNATURE!!!

Cu respect

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 28 Jul 2003, 12:50 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (OMU'BUN @ Jul 28 2003, 12:20 AM)
Sorine, niciodata nu te-am suspectat de lipsa de loialitate fata de OM si cu atat mai mult fata de tara...


Deci 'prieteni ' in continuare 40.gif

Stiu ca introducerea la anteriorul mesaj a fost cam lunga. Cea ce am vrut sa subliniez a fost atitudinea celor doi Tineri
( cuplu ) care din propria initiativa au sarit la ajutor si au disparut fara urme.

Cu asa Romani, as merge pe front ceu ochii inchisi 40.gif

Sorin.

ps. Osenii au fost si au sa fie dintr-o bucata, in ciuda faptului ca sant renumiti la sapat santuri. Bravo lor 40.gif


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilith
mesaj 28 Jul 2003, 01:33 AM
Mesaj #19


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 316
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 263



Sorine , tu curaj in continuare , si vei castiga ! smile.gif Nu cumva esti prin Romania si saptamana viitoare ? Ca vad ca esti bun samaritean ! wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 4 Aug 2003, 12:19 PM
Mesaj #20





Guests






Sorine, chiar ca ma bucur cand aud asemenea intamplari...Insa acum m-am si intristat un pic...Un amic de-al meu are nevoie de ajutor si, momentan, nu-l pot ajuta decat cu sfaturi, iar el de astea e satul...E si copil, nu are decat 19 ani si nu are pic de rabdare si...Tare mi-e ca-l voi avea pe constiinta..
Si apropos de straini care ajuta: am observat o chestie, ciudata-cel putin- prietenii foarte buni si rudele mai mult te baga in belele (fara nici o aluzie la familia ta, vorbesc de a mea), insa cunostintele sau strainii iti sar in ajutor.Nu se intampla chiar de fiecare data, dar si cand se intampla sa-ti vina un ajutor, nu vine de la cei apropiati.
Te pupicesc ca am revenit si-mi fuse dor de tine!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 5 Aug 2003, 02:36 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Buna Afrodita !!

De obicei de la cei apropiati vin doar loviturile care sant mult mai dureroase decat cele de la straini.

Dar niciodata nu se stie de unde sare iepurele...daca mai sant din aia care sar.

E o vorba care zice: Mai bine un prieten apropriat decat un frate indepartat.

In legatura cu amicul tau...daca pot sa-ti dau un sfat pt. el , cu placere, doar un PM.

Cu drag

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 17 Aug 2003, 02:21 AM
Mesaj #22


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE
Sorin:
- tot una legata de oameni din tara, dar de data asta una care umple inima de mandrie ca-s Roman.
- in continuare tin sa mentionez ca in ciuda celor intamplate si a situatiei penibile in care am fost, m-i se umple sufletul de mandrie de natia mea.
- pentru acei tineri au fost martori la ce s-a intamplat, nu le-a fost fost frica sa spuna adevarul si sa-l sustina,, si mai ales pt. ca au fost Romani, facuti dintr-o bucata!!
- gestul acelor tineri ma fac sa fiu mandru ca sant Roman.
- tineri care ma fac sa fiu mandru ca-s Roman
- cu asa Romani, as merge pe front cu ochii inchisi

Sorin, departe de mine sa vreau sa-ti spulber miturile.
A fost de ajuns ca doi oameni dintr-o gramada (personalul McDo, clientii, politistii) sa se poarte normal iar tu te-ai extaziat si ai repetat de 6 ori ca esti māndru ca esti Roman. Dupa ce ai patit īti īnteleg reactia, dar judecānd la rece, singura concluzie care se poate trage e ca uite ca foarte greu mai reusesti sa gasesti niste romāni saritori. Si ca ai avut noroc. Nicidecum sa te umfli īn pene si sa arunci cu termeni pomposi "māndrie pentru natia mea, cu asa Romani etc". Ar fi fost tare faza ca īn loc de singularitatile alea doua sa fie doi thailandezi, probabil te tundeai zero si deveneai budhist de fericire si admiratie (pastrānd proportiile tongue.gif ).

Acum serios vorbind, din cauza superlativelor māndriei tale deja afirmate, de a fi Romān, izvorāte din īntāmplarea penibila salvata in extremis, unde mai īncapeau si urmatoarele scenarii?
1) te duceai cu fetita la MacDo si nu pateai nimic
2) la agresarea fetitei tale personalul MacDo īi evacua urgent pe tuciurii
3) la sosirea politiei faceau o ancheta competenta scurta si plecau cu tuciuriii īn loc sa plece cu tine

Nu vreau sa diminui semnificatia gestului deosebit al acelui cuplu. Sunt convins ca cei doi nu au facut-o din nationalism sau pentru ca numai Romānia īi īnvatase se se comporte asa īn timp ce īn alta tara n-ai fi īntālnit acelasi lucru. Chiar nu īnteleg asocierea asta:
QUOTE
si mai ales pt. ca au fost Romani
Sincer eu nu cred ca din cauza asta. Probabil ca daca māine mai faci o excursie īn tara si ti se da restul la tejghea, iar te umpli de māndrie. laugh.gif

Acest topic a fost editat de Mi_: 17 Aug 2003, 02:23 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 17 Aug 2003, 09:53 AM
Mesaj #23


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Aici as mai adauga si eu ceva.
Chestia cu nationalismul ma depaseste, sincer.Faptul ca unii oameni au trasat niste limite(granite), asta nu inseamna ca aici curge singe romanesc si peste linia (granita) asta curge numai singe unguresc si asa mai departe.Mi se pare o aberatie chestia asta.
Daca vrei sa fi mindru de ceva, fi mindru ca esti om ca si ceilalti oameni(adevarati) care mai exista indiferent ca sint africani,arabi sau unguri.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 20 Aug 2003, 10:57 AM
Mesaj #24





Guests






Eu nu inteleg de ce sariti asa cu gura.Credeti ca numai cei 2 mai sunt romani adevarati? Va mai dau eu cateva exemple de oameni care ar sari pt oricine cand e nedreptate la mijloc: eu, geni, Lilith, Cain, iarina si multi altii ca ei.Credeti ca traim intr-o tara de rahat? Poate traim, poate ca asa suntem vazuti din cauza tiganilor si politicienilor, dar noi, restul lumii, restul locuitorilor , nu suntem de rahat.Si mai ales cand vezi ca cei care te ajuta sunt TINERI normal ca te bucuri si ca esti mandru ca esti roman.Pt ca la tine in tara te-au ajutat ai tai.De aia te bucuri.Nu te bucurai la fel daca AI TAI se uitau ca prostii si te ajutau pakistanezii, de exemplu.Asa ca , nu mai fiti atat de drastici.Ca nu toti oamenii de la noi din tara sunt indiferenti si nesimtiti.Mai exista si oameni in adevaratul sens al cuvantului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 20 Aug 2003, 06:38 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Multumesc de suport Afrodita!! Adevarul e ca nu prea mai am chef sa le raspund...tot nu au sa inteleaga.

Asa in rautatea mea si azi sant pe dos, dupa ce -am vazut secventele de la Ierusalim ieri seara.

O poza nu-mi iese din cap deloc.....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 20 Aug 2003, 07:34 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Si nici asta, a unui copilas adus singur la spital fara sa fie cautat de nimeni...poatesa fi plecat singur cu autobuzul??? Nu prea cred, asa ca celealta optie a cea mai groaznica: sa ramana singur pe veci 50.gif

Sorin.

ps. oare exista oameni cu inima de piatra???


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilith
mesaj 20 Aug 2003, 09:42 PM
Mesaj #27


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 316
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 263



Sorine , lasa-ma sa-ti dau un pupic !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 21 Aug 2003, 09:55 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Este atat de simplu sa stam ascunsi in lumea noastra mica..ignorand marea durere a lumii..
Stiu ca nu putem schimba nimic..
Dar sa lasam macar inima sa ne doara .. am putea ..
De ce preferam, sa trecem in graba, evitand sa privim in ochi un om care a fost ocolit de sansa? De ce trecem atat de usor peste durearea altora? sa fim doar rusinati de propria neputinta? Sa fie doar indiferenta?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 21 Aug 2003, 09:42 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (Lilith @ Aug 20 2003, 09:42 PM)
Sorine , lasa-ma sa-ti dau un pupic !


Multumesc din toata inima Lilith. Cu acordul tau, as dori sa-l transmit copilasului ce plange si asta din partea Ta, Mea si a toturor ce mai iubesc oamenii, indiferent de Religie, Culoare, Nationalitate si Sex.

In continuare Mandru de a fi Roman!!!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 21 Aug 2003, 09:54 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (cameron @ Aug 21 2003, 09:55 AM)
Este atat de simplu sa stam ascunsi in lumea noastra mica..ignorand marea durere a lumii..
Stiu ca nu putem schimba nimic..


Cata dreptate ai drag Cameron.....dar se poate schimba aproape totul!!

Intrebarea e daca vrem, sau nu??

Totul incepe de la noi, de la baza piramidei...cu cat e mai lata cu atat e mai stabila!!


Problema e ca piramida e data peste cap dry.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 21 Aug 2003, 10:17 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (bubu @ Aug 17 2003, 09:53 AM)
Aici as mai adauga si eu ceva.


Bubule... aici nu mai adaugi nimic. Clar de tot!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 21 Aug 2003, 10:19 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Sorin...piramida universala este in general peste cap..
Dar daca..? Daca fiecare ar intelege ce se intampla si si-ar face ordine la baza propriei piramide..?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vegas2002
mesaj 22 Aug 2003, 03:31 AM
Mesaj #33


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 776
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 241



Sorin, 40.gif 40.gif 40.gif ...,you know why wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 24 Aug 2003, 01:07 PM
Mesaj #34


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE
afrodita:
Credeti ca numai cei 2 mai sunt romani adevarati? Va mai dau eu cateva exemple de oameni care ar sari pt oricine cand e nedreptate la mijloc: eu, geni, Lilith, Cain, iarina  si multi altii ca ei.
Si mai ales cand vezi ca cei care te ajuta sunt TINERI normal ca te bucuri si ca esti mandru ca esti roman.
Chiar trebuie sa ti se umfle inima de bucurie ca esti romān doar pentru ca mai exista cātiva oameni normali? Eu zic sa argumentati un pic, de genul "Mi-am luat Dacie, fabricata īn Romānia, merge impecabil, masina adevarata, mai buna ca Peugeot-ul, sunt māndu de muncitorii romāni!". Asa ne da rest la tejghea si murim de bucurie, cu gura pāna la urechi, ca ne-a dat rest pentru ca e un bun romān... Chiar nu vad de ce afrodita trebuie sa poarte pecetea de romānca adevarata, cānd as putea sa-i spun simplu "om de calitate" fara sa apelez la nationalisme gratuite.
QUOTE
Sorin:
In continuare Mandru de a fi Roman!!!
Si eu sunt īn continuare māndru ca am intestin gros lung de 1.5 metri si par pe picioare! Pe bune, mai ales parul pe picioare e atāt de frumos īncāt ma face māndu ca m-am nascut romān ! tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 24 Aug 2003, 01:39 PM
Mesaj #35


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



QUOTE (cameron @ Aug 21 2003, 10:55 AM)
Este atat de simplu sa stam ascunsi in lumea noastra mica..ignorand marea durere a lumii..
Stiu ca nu putem schimba nimic..

Tocmai asta este problema... ne multumeste ceea ce este simplu, ne multumeste din comoditate. Un mare defect al nostru, al oamenilor: lenea, comoditatea...
Durerea in lume exista. Fie ca este in Ierusalim (cutremuratoare poze, Sorine...), fie ca este in Romania, fie ca este in orice alta tara. Exista durere si probabil va exista totdeauna. Si, asa cum zici, cameron... poate noi nu putem schimba nimic. Lumea este prea mare pentru noi, prea mare si prea inradacinata in raul ei pentru a mai putea fi schimbata. Dar mai bine incercam, mai bine ne luptam cu morile de vant, asa cum zicea Sorin, decat sa stam si sa ridicam din umeri.
Asa, cand ne vom afla si noi pe patul de moarte, indiferent cand si unde, ne vom putea zice:"Am fost un roman care a incercat sa schimbe totul..." Si daca vor fi mai multi ca noi, poate reusim sa-l facem pe dracu in patru si chiar sa schimbam lumea... (sunt vise? poate... dar sunt foarte frumoase...)

P.S. Sorine, toata stima pentru ceea ce esti si ceea ce faci! 19.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 03:43 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman