HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Gustul Timpului... Timpul Gustului..., Data'q si Fantasee
Fantasee
mesaj 15 Jan 2007, 10:36 PM
Mesaj #106


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



De-ar fi să plouă mâine, ploaia ar avea gust de miere diluată cu licori amărui şi ar aduce cu ea felii de măr roşu cu seminţe cu tot. Da' cică nu plouă mâine. wink.gif

Azi a avut gust de horă, ameţeală dulceagă lipită hotărât de coasta împrumutată. wub.gif

Acest topic a fost editat de Fantasee: 15 Jan 2007, 10:37 PM


--------------------
Tărñmul PoveƟtilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 18 Jan 2007, 10:08 PM
Mesaj #107


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Azi iar mi se joacă limbuţa cu câteva bobiţe de struguri şi nici că nu vrea să le lase pradă măselelor... nonono.gif Vinul se lasă aşteptat, dar acum mustul e cel mai dorit. Păi da, că e dulţ şi pişcă!... Abia atunci vezi fericire pe limbuţa mea tongue.gif .

Ieri am revăzut din nou, după mult timp, un pui de timp ţinut cuminte în lesa bătrâneţii: în autobuz, doi pensionari, soţ şi soţie, cu nepoţica în mijloc, care mai de care să-i atragă atenţia, să-i provoace imaginaţia:
"-Cine-iii? (nepoţica)
-Nu ştiu, o fi vulpea...
Bunicul îi dă rapid un bobârnac mititel pe mânuţă şi imediat se uită pe geam...
-Cine-i? (bunica)
-Vu'pea... (Către bunic:) Mai vreau o bomboană!
-Ai terminat-o pe cealaltă?
O înghite şi apoi:
-Da...
După o căutare de comori prin buzunare i se dă bomboana... Apoi ea întreabă pe bunică:
-Cine-iii?
-Nu ştiu, dă mânuţa... Miroase a urs... Da, sigur e ursul... wink.gif"

Timpul ăsta... Parcă dinadins se tărâie, să-i gustăm cât mai mult fiecare urmă. O fi ştiind el mai bine ce trebuie să facă... ohyeah.gif


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 19 Jan 2007, 12:42 PM
Mesaj #108


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Da, se târâie. Foarte bine! Cum altfel vom învăţa răbdarea? wink.gif Se spune că cel care ştie să aştepte ştie şi să preţuiască ceea ce a aşteptat îndelung.

Gustând liniştea timpului care trece, omul liber de răutăţi se descoperă fericit chiar şi în cea mai gravă clipă care îl înconjoară. Oricât de amară i-ar părea o felie de viaţă, ştie bine că nu s-a născut împărat şi nici nu trebuie să devină unul ca să poată vieţui în pace.


--------------------
Tărñmul PoveƟtilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Jan 2007, 12:42 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Data'q
mesaj 20 Jan 2007, 08:58 PM
Mesaj #109


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Azi un gust de cauciuc mi-a scăldat dinţii... Cauciucul unei corzi de praştie ce s-a tot întins toată ziulica... Şi nu numai odată...
Parcă aş fi fost în mâinile unui copil azi, unul pe care toţi ceilalţi au ciudă fiindcă doar el are praştia... Şi a folosit-o, bineînţeles, în bine şi în rău, coborând cortina peste nişte dinţi mai leneşi şi ridicând nişte colţuri de buze...
Iar acum... Acum praştia stă pe post de semn de carte...

Fantasee, gustul cărui ceai îţi place cel mai mult? Să ţi-l încălzească un soare la răsărit sau la apus? unsure.gif


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 20 Jan 2007, 11:36 PM
Mesaj #110


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Prefer ceaiul din care beau două guri dimineaţa, cred. smile.gif

Gustul zilei este cel de muzică bună, de taclale cu oameni dragi; nu-mi pot reprima senzaţia de prieteni buni şi de gaşcă mare. Şi nici că aş vrea să-l pierd. wub.gif


--------------------
Tărñmul PoveƟtilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 29 Jan 2007, 09:06 PM
Mesaj #111


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Azi praful unor caiete demult dosite a lăsat un gust de tuş ce încă mai persistă... Nici degetele nu mi-s mulţumite, dar n-are a face, trebuie!...
Gustul de trebuie e ca al apei, cred... unsure.gif Nu?... Nu-l simţi şi aşa am fost obişnuiţi, dar nevoia rămâne...

Tare-i curioasă apa asta... Nici gust, nici miros, nici culoare, doar esenţă a vieţii pe paneta asta... Ca şi trebuie şi altele... rolleyes.gif


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 4 Feb 2007, 04:24 PM
Mesaj #112


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Daaa laugh.gif "trebuie" este adesea un fel de sete pe care nu ştii cu ce s-o potoleşti. Setea are taine felurite, mai multe parcă de la o zi la alta, mai aride decât febra însăşi.

Azi mă încearcă un gust vechi, acela al compasiunii. Unii oameni adoptă adesea atitudinea de statistică. Nu este vorba că s-ar teme de respingerea grupului, nici că le este incomod să fie singuri: pur şi simplu ei nu simt ceea ce trebuie ca să poată părăsi mentalitatea de statistică. Adesea simt puţin, rareori simt deloc.
Lipeam cândva linguriţa de cerul gurii: încărcătura de îngheţată se topea lent, amorţind împrejurimile astfel încât era deja prea târziu când simţeam gustul metalului. Neplăcut gust, chiar şi acum când doar îmi amintesc de el, însă este cumva madlenic pentru mintea de statistică. smile.gif Bygones.


--------------------
Tărñmul PoveƟtilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 4 Feb 2007, 08:08 PM
Mesaj #113


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Gust acrişor azi... licklips.gif
Poate de la vitamina C, dar poate şi de la un vin crescut pe dealurile buniceşti... tongue.gif Oricum, lăsând limbuţa deoparte mintea cere acelaşi lucru: vise acrişoare, ce-ţi trezesc colţurile gurii, adormite de ceva vreme, sub povara timpului...
Parcă şi buza cănii (cu ceai acum) ne îndeamnă să-i urmăm exemplul, să râdem "cu gura mare"... Dar ea e aşa de uimită de dansul aburului aromat, încât a rămas cu gura căscată... biggrin.gif


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 6 Feb 2007, 10:51 PM
Mesaj #114


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Azi gustul copilăriei m-a îndulcit iarăşi, ca nişte prăjituri făcute de două mâini calde... Cuminţenia, nerăbdarea, râsul, curiozitatea, întrebările întrebătoare, dansul, cântecul, alintarea, uimirea, toate bomboane aromate într-un bol din cel mai curat cristal al inocenţei...
Cum? Simplu: amândoi m-au luat de câte o mână şi m-au alergat prin lumea lor, a fiecăruia, lăsându-mă să gust puţin din borcanele cu dulceaţă a unei vârste c-o singură cifră... tongue.gif

Gustul prieteniilor de orice vârstă e unul din cele mai aromate pe care am apucat să-l întâlnesc...


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 9 Feb 2007, 08:47 PM
Mesaj #115


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Mi-a parfumat toată ziua astăzi. Mi-a mângâiat clipe îndepărtate şi mi-a adunat boabe zăbavă. Gustul lui ... strugurele meu tămâios. licklips.gif


--------------------
Tărñmul PoveƟtilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 11 Feb 2007, 08:59 PM
Mesaj #116


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Gust de pastile azi, din cele care previn răceala... ohyeah.gif Luate cu un ceai a cărui aromă mă îmbată de plăcere, pur şi simplu, nimic nu poate înmiresma mai mult această seară... nonono.gif

Somnul clefăie lacom la urechea mea, spunându-mi cât de dragi îi sunt pleoapele mele blink.gif . Mi le va împleti curând, înmuia în miere de vise şi le va pune la uscat până dimineaţă, ca atunci când să mă trezesc Soarele să-mi îndulcească tot începutul de săptămână...


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 13 Feb 2007, 10:45 PM
Mesaj #117


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Face el ce face, nenea Vântu', trebuie neapărat să adune norii!... Şi când io aduna atunci să vezi bucurie pe el: trage cu amândouă mâinile de marginele gurii, îşi trezeşte dinţii, îşi lăţeşte limbuţa şi muşcă! Muşcă o porţie de nori, iar ceilalţi, de frică, încep să tremure cu mici picături de ploaie mult aşteptată...
Gustul de nori, înmuiaţi, adică umflaţi în ceai de primăvară, se răspândeşte zilele astea peste un oraş prea grăbit să-şi mai ridice privirea...
Acum, un colţ de Lună încearcă să înţepe un norişor, dar nu reuşeşte decât să-l gâdile puţin... tongue.gif De ciudă începe să caşte, dar primeşte înapoi, ca răspuns, sforăitul norişorului...

Gustul liniştii nu încălzeşte, dar îţi mângâie acel mare vis, cu alte puncte de suspensie, de întrebare...


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 14 Feb 2007, 10:00 PM
Mesaj #118


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Gustul unor cifre scrise cu ciocolată au făcut deliciul zilei de astăzi... licklips.gif Coada stufoasă a penei de scris tachina somnul mult amânat, pe când vârful ei ascuţit zgâria foaia moale...

Totuşi, un ceai amar de examene îşi va face apariţia cât mai curând...


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 16 Feb 2007, 05:22 PM
Mesaj #119


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Satisfacţia dă gustul zilei de azi. Cu îndatoririle aproape rezolvate, sufletul poate doar să ţopăie. Un mic detaliu de fixat în tablou şi gata, aroma treburilor bine făcute şi la timp va învălui sfârşitul de săptămână.
Optimismul şi încrederea sunt doua feţe ale aceleiaşi pastile de timp. wub.gif

Ce gust are mâine, Data'q? smile.gif


--------------------
Tărñmul PoveƟtilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 16 Feb 2007, 05:51 PM
Mesaj #120


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Vântu-mi va delecta ziua de mâine... sleep.gif
Se va juca iar cu bagheta lui de funde de toate culorile şi aromele pe la nasul meu, scuturând în minutele dimineţii raze de soare pe un somn mai lung şi mai lat wink.gif , în cele ale amiezii ceva praf pisat de copilărie, iar mai pe seară presărând şoapte adânci spuse la urechi lungite de ale sale degeţele...
Yeap... Mare vizitiu mai e şi vântul ăsta... Are un aşa gust fin la alege caii pentru caleaşca sa, când par sălbatici, când sunt moi, abia născuţi... tongue.gif

Fantasee, dintr-o magazie plină de borcănaşe de toate gusturile şi mărimile, care s-ar potrivi mai mult unui aşa week-end?


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 20 Feb 2007, 11:37 PM
Mesaj #121


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Gustul dulce-acrişor al şoaptelor timpului răsună mai tare decât toată zbenguiala din jur, fiindcă urechile-mi sunt lipite de podeaua pe care dansează încet clipele ce au trecut... Dar cei din juri abia îşi umezesc penele cu care pun notele, ştiind că o singură călimară nu va ajunge nimănui.


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 27 Feb 2007, 10:55 PM
Mesaj #122


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



În joacă, timpul îngheață câteva gusturi, vrând să facă colier de cristale primăverii.
Mici sau mari, fără o ordine anume, dar nedespărțite, aceste gusturi, plăceri ale unei minți și a unei limbuțe pofticioase, împodobeau cufărul plin de jucării a plimbărețului. Tare mult era așteptată, cu alaiul ei de flori, de raze, ciripeli, să aducă mângâiere Lunei, ca s-o mai adoarmă, și să dea ceva culoare Pământului...

Vine, vine primăvara,
Se așterne-n toată țara...
biggrin.gif


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 4 Mar 2007, 12:37 PM
Mesaj #123


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Gusturile unei cutii cu bomboane de ciocolată încă hibernează liniștite, sub îmbrățișarea caldă a unei ramauri de brad ce înmiresmează raftul cu dulciuri.
Alături, borcane cu dulcețuri, cutiuțe cu prafuri (care mai de care mai aromate) încearcă să nu asculte disputa dintre cuburile de zahăr:
- Eu mai mai multe colțuri...
- Deci eu sunt mai pătrat...
- Eu sunt mai alb...
- Iar sunt mai dulce...
- Iar eu mai tare...

- Topi-v-ar căldura să vă mănânce... spuse lingurița. dry.gif


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 5 Mar 2007, 05:24 PM
Mesaj #124


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Ziua de azi aduce cu aroma de levănțică a unui șal bătrânesc, pliat cu grijă peste cutiile rotunde ale unui gardirop. Maroniu, împletit în fagure, gata să strângă în brațe de acasă orice trup firav pătruns de răcoarea vremurilor, este strai de sărbătoare.
În anii când florile albăstrui se scuturau de timpuriu, aroma șalului era de indrușaim. Așa, ca la magiunul poamelor violet.

Ce gust are azi, Data'q?


--------------------
Tărñmul PoveƟtilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 5 Mar 2007, 07:06 PM
Mesaj #125


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Gustul acestei zile are aroma pâinii calde, ce se strecoară din cuptor atât cât să-mi amestece mie toate gândurile ordonate în liste, arbori și grafice colorate... Și nici s-o gust nu pot, că-i prea fierbinte... dry.gif Trebuie s-o las să se odihnească, învelită bine în ștergarele bunicii (niciodată folosite pentru altceva) până când o veni timpul pentru cea mai copioasă cină de când... hmm.gif ... de la ultima cină copioasă încoace. tongue.gif


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 9 Mar 2007, 09:43 PM
Mesaj #126


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Gust de înghețată în astă zi de primăvară, servit de un Soare ce se lăuda cu strălucirea dinților săi, dar servit și cu ocazia continuării sărbătoririi femeii printr-o reprezentantă a genului, o rubedenie...
Prin urmare, până la lăsarea cortinii de către Moș Ene am cele mai mari șanse să ajung să stau cu burtica la Lună... wink.gif

Mare gust, cel de înghețată, mare... licklips.gif


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 12 Mar 2007, 04:09 PM
Mesaj #127


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Dacă înghețata e de vanilie, da ... licklips.gif

Am regăsit azi gustul copilăriei în ursuleții gumați și fructați găzduiți într-o pungă colorată. Nu mi-a fost prea dor de acest gust, cumva îl simt în fiecare zi. Și va fi prezent în fiecare zi, până când mă fac mare. Apoi o să-mi iau jucăriile și o să mă mut la supermarket. drool.gif


--------------------
Tărñmul PoveƟtilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 15 Mar 2007, 10:51 PM
Mesaj #128


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Gust de praf azi, suflat de pe niște ceasloave cu pagini colorate... blink.gif Prea colorate...
Gustul unor imagini alb-negru au fost desertul acestei zile de primăvară... rolleyes.gif
user posted image


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 21 Mar 2007, 12:35 PM
Mesaj #129


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Același vânt suflă și azi printre aceleași plete, cu gust de grefă... licklips.gif
Și uite așa timpului îi pare rău că are prea puține degete la mâini și acelea poate prea mici, căci toate clipele i se strecoară printre ele și nu rămâne decât cu aroma lor, ce persistă ca un parfum vechi, de neînlocuit.


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 21 Mar 2007, 06:09 PM
Mesaj #130


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Se pare că vântul cunoaște gustul ploii insistente, Data'q smile.gif sau cel puțin în versiunea mea de lume îl cunoaște.
Ziua de azi a avut aroma mârțoagei nădușite care galopează cu ochii strânși în ochelarii săi colorați. Cu aburii năvălind prin pătura-i cazonă, vrea să-și tragă suflarea nițel, dar nu izbutește să-i dea de vreun capăt. laugh.gif Mai rar așa zile, mai rar așa arome sălcii în timp.


--------------------
Tărñmul PoveƟtilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 12 Apr 2007, 02:59 PM
Mesaj #131


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Ziua de azi are gust de altfel de primavara. Uneori rasare dimineata, alteori rasare la inceputul unui sfarsit, alteori vine ca acum, in loc de punct dupa o fraza rostita odata cu nasterea gandului.
Frumos. wub.gif


--------------------
Tărñmul PoveƟtilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 18 Apr 2007, 11:23 AM
Mesaj #132


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Gustul unui început de răsărit în dimineața asta, cu avântul unor sulițe de lumină ce-și pregătesc dansul ce va să vină... Tot ce se așteaptă e prima notă a primei vrăbiuți ce se va deștepta în astă miercuri.
Se putea simți încordarea timpului ce abia așteapta să-și încălzească penele, ca să poate și el zbura în voie prin gândurile pierdute ale trecătorilor... rolleyes.gif


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 20 Apr 2007, 11:07 AM
Mesaj #133


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Gust de ciocolată azi, amărui, cu aromă de mentă... Crema e prea multă, dar scap rapid de ea și rămân cu o sete surdă de apă pură, de izvor...
Acum mă duc să văd ce mai face nenea Vântu', să-l întreb ce ia mai atras atenția...

Ție, Fantasee, ce gust ți-a mai atras atenția?


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 20 Apr 2007, 11:52 AM
Mesaj #134


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Gustul de vacanta, preacinstite Clopotar. Vacanta wub.gif nuca de liniste si pace pe ale carei nervuri iti plimbi degetele in fiecare zi pana ce se estompeaza. Si coaja si degetele. smile.gif
Comoara din buzunar este intotdeauna o promisiune.


--------------------
Tărñmul PoveƟtilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 11 May 2007, 03:52 PM
Mesaj #135


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Castanii au parfumat ziua asta, oarecum aspră și nădușită după cum se anunțase. Un grăunte de praf în ochi și umbra frunzelor întinse la soare din înaltul coroanelor verzui trebuie trecute la catastif; o altă plimbare, dintr-un alt timp și loc părea că se petrece din nou. Mi-am amintit gustul cafelei înainte să se întindă printre țesături. Cred că ziua asta are loc în timpul gusturilor de altădată, Data'q. Ce gust o avea, oare, speranța într-o zi ca asta? wub.gif


--------------------
Tărñmul PoveƟtilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 15 May 2007, 10:21 AM
Mesaj #136


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Speranța îndulcește totdeauna până și cea mai amară zi din cea mai amară săptămână... Dar nici prea mult, ci doar atât cât e nevoie, ca nu cumva să rămână degetele încleiate, după ce au atins cât de cât vise mult dorite.

De ieri, gustul vechi al unui suc de măr încă nu vrea să plece de pe limbă... O fi știind el ceva, dar nici nu vrea să-mi spună. Să-i fie de bine atunci și să șadă cât i-a place... tongue.gif

Acest topic a fost editat de Data'q: 15 May 2007, 10:22 AM


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 6 Aug 2007, 03:48 PM
Mesaj #137


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Jucând şotron odinioară, piatra gri alegea cât şi cum şi încotro urma să ţopăim, râzând şi gâfâind cu bucurie, cum le şade bine pruncilor fără griji. smile.gif Pe o străduţă bucureşteană, un plod murdărel şi cu ochi umbroşi, rostogolise o bucată de granit din caldarâm peste trupuşorul unei păsări ce căzuse acolo.
Primind cu neîncredere cele două bomboane galbene, mi-a spus că ascunde moartea păsării ca să "nu râdă lumea de ea şi să le fie scârbă la oameni". Undeva, în oraşul ăsta mare, creşte un om care înţelege demnitatea, aşa mic şi murdar cum era el azi, schimbând o vorbă cu o tanti. smile.gif


--------------------
Tărñmul PoveƟtilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 11:51 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman