HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Despre Romi
jet li
mesaj 16 Jun 2006, 11:09 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Am vazut o stire despre niste tigani care si-au pus cortul intr-un parc din Bucuresti. Eu ii numesc tigani sau romi, cum vor ei nu consider numele "tigan" ca fiind rasist, in titlu am zis romi pentru ca asa apareau si in stire.
Romii astia venisera de la tara si traiau in niste corturi in parc, bani luau din cersit. Politia venea le darama corturile dar ei veneau si se instalau la loc. Marea problema pe care cea care prezenta stirile vroia sa o arate era tocmai asta revenirea lor nesimtita
O invit pe ea prezentatoarea care prezinta stirile obiectiv si care vroia de la acei tigani sa se duca de unde au venit probabil, sa se duca si ea cu ei. O sa ajunga intr-un sat intr-o casa darapanata cu putin pamant in jur daca au noroc destul sa cultive un sac de cartofi, fara nici o slujba de gasit in satul acela parasit, cum sunt toate satele mai mici. O sa manance ciorba de stir daca gasesc si o sa locuiasca vreo 10 toti in casa aceea mica.
E dreptul omului sa plece unde vrea el si sa locuiasca intr-o punga de plastic, dupa cum vorbea prezentatoarea ar trebuii spanzurati sau inchisi pentru ca nu au bani si locuinta. Sa o vad pe ea gasindu-si slujba cu mai mult de 5 mil pe luna in situatia lor, desigur la negru. Problema nu era modul de viata al acelor tigani, daca nu ar castiga mai bine din cersit decat dintr-o slujba , nu ar cersi, asta e problema. De asemena as vrea niste stiri obiective : "In parcul x s-au asezat acesti tigani. Ei au fost alungati dar au revenit." De unde si de ce au venit ? Nu i-a intrebat, i-a intrebat doar : " Dar politia ce va facut ? Si voi ati revenit ?"

PS
Nu stiu daca aici e locul subiectului, cineva sa-l mute unde trebuie daca nu e aici. Am scris la sugestii si reclamatii ca froumul e prea stufos si nu mai gasesti nimic prin prea multe subforumuri

Acest topic a fost editat de jet li: 16 Jun 2006, 11:13 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 17 Jun 2006, 08:10 AM
Mesaj #2


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Ti-a scapat un mic amanunt: un parc e spatiu public; nu e al tau, al meu, al bulibasei sau al altor tigani. Intelegi? Nu poti sa vii sa te asezi unde ti se scoala si sa zici: Noa, io aci vreau sa locuiesc! Pentru ca nu mai suntem in evul mediu.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 17 Jun 2006, 08:27 AM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



eu i-as fi intrebat (si le-as fi propus s-o faca) de ce nu si-au pus cortul in parcul Ioanid in fata casei lui Madalin Voicu sa-i priveasca si dansul zilnic de la fereastra,eventual sa faca si focul seara cu dansuri traditionale etc,etc sau in fata oricarui palatel,vila sau viluta de-a vreunui parlamentar de la minoritati care-i reprezinta obiectiv?? wink.gif

Acest topic a fost editat de Michelle: 17 Jun 2006, 08:44 AM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Jun 2006, 08:27 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 17 Jun 2006, 09:55 AM
Mesaj #4


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Ai dreptate, Jet li. Oare ce sa ciordeasca taganii in satele alea saracacioase?! Hmmm, ce politai nesimtiti, sa ii izgoneasca din parc fara sa le ofere cateva camere la Marriot.

QUOTE
daca nu ar castiga mai bine din cersit decat dintr-o slujba , nu ar cersi, asta e problema.

Cand am sa vad tigan muncind pa cinstite, o sa fiu sigur ca visez!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 17 Jun 2006, 10:25 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Se vede ca sunteti rasisti. Daca erau romani probabil apareau la tv la vreo emisiune de cerut donatii pentru oameni nefericiti. Aveau si un copil mic cu ei. Dar dupa cum se vede "ei nu e oameni, ei e tigani". Sunt obisnuiti sa traiasca sub o folie de plastic si oricum deranjeaza estetica parcului.Nu conteaza cum traiesc ei. Mai bine i-am omora pe toti sau inchide undeva.
Tigani care muncesc am vazut destui. Dar pe acestia neavand casa nu cred ca i-ar angaja asa usor decat la negru cu un salariu prea mic.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 17 Jun 2006, 11:22 AM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Tiganii care muncesc sunt prea putini in comparatie cu cei care cersesc, fura, dau in cap... Nu-mi spune ca aveau si un copil mic cu ei, doar i-ai vazut in intersectii cum cersesc cu plozii in brate. De ce nu chemi Protectia Copilului, cand vezi una ca asta ? E foarte usor sa te ambalezi pe un forum, dar ceva concret ai facut, daca tot ti-e mila de etnia lor ?! Si nu-mi spune ca nimeni din anturajul tau nu a fost macar o data agresat (verbal sau fizic), de un tigan, pentru ca nu te cred....


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 17 Jun 2006, 12:18 PM
Mesaj #7


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (jet li @ 17 Jun 2006, 11:25 AM)
Daca erau romani probabil apareau la tv la vreo emisiune de cerut donatii pentru oameni nefericiti. Aveau si un copil mic cu ei.

Ce te face sa crezi ca agreez genul asta de romani? Mi-e sila de toti astia care umbla dupa "foloase necuvenite" prin cersit, furt, talharie, etc.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 17 Jun 2006, 02:08 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (jet li @ 17 Jun 2006, 12:09 AM)

Romii astia venisera de la tara si traiau in niste corturi in parc, bani luau din cersit. Politia venea le darama corturile dar ei veneau si se instalau la loc. Marea problema pe care cea care prezenta stirile vroia sa o arate era tocmai asta revenirea lor nesimtita
O invit pe ea prezentatoarea care prezinta stirile obiectiv si care vroia de la acei tigani sa se duca de unde au venit probabil, sa se duca si ea cu ei. O sa ajunga intr-un sat intr-o casa darapanata cu putin pamant in jur daca au noroc destul sa cultive un sac de cartofi, fara nici o slujba de gasit in satul acela parasit, cum sunt toate satele mai mici. O sa manance ciorba de stir daca gasesc si o sa locuiasca vreo 10 toti in casa aceea mica.


Dar pamant este destul in Ro si sta parloaga plin de buruieni...de ce nu s-au asezat pe undeva pe acolo sa curete buruienile si sa lucreze pamintul sa creasca animale si sa vina la Bucuresti in piata sa-si vinda produsele agricole iar apoi sa se plimbe si prin parc daca au chef, ca nu-i opreste nimeni...eeeei da pentru asta trebuie sa munceasca! De munca este slava Domnului in Romania dar e greu de muncit!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 17 Jun 2006, 02:26 PM
Mesaj #9


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (flori @ 17 Jun 2006, 03:08 PM)
Dar pamant este destul in Ro si sta parloaga plin de buruieni...de ce nu s-au asezat pe undeva pe acolo sa curete buruienile si sa lucreze pamintul sa creasca animale si sa vina la Bucuresti in piata sa-si vinda produsele agricole iar apoi sa se plimbe si prin parc daca au chef, ca nu-i opreste nimeni...

Paaanderles! Hauleu, gadjico, mancat-as, cum pui tu garoii la munca?! Da' ce, ei e prosti sa frece osu' la sapa? Sa munceasca rumanii, sa aiba de la cine ciordi!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 17 Jun 2006, 02:35 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



hh.gif Asta E! Sint niste paraziti! wub.gif Si trebuie sa ne purtam cu manusi cu ei, ca vezi Doamne altfel sintem rasisti! Acum nu-i vorba ca sint si romani lenesi dar nu cu atita tupeu !


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 17 Jun 2006, 03:31 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



QUOTE (jet li @ 17 Jun 2006, 10:25 AM)
Se vede ca sunteti rasisti.

Da domnu' avocatu' lu' tiganu', suntem rasisti ( in mintea ta probabil), dar rasistii astia contribuie la fondul asigurarilor sociale din care lipitorile astea se infrupta fara nici o rusine. Ia da-le ceva de munca, sa vezi cum fac. Parca ii si vad "Boierule, sa moara mama, pai sapa asta este grea, mancat-asi n-ai halta mai usoara. Daca tot n-ai ala mai usoara, lasa ca vin eu altadata. Si n-ai pana atunci sa imi dai si mie un banut, ca moare acasa puradeii de foame"


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 17 Jun 2006, 05:22 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Deci sunt vinovati toti pana la dovedirea contrariului ?
Nu vreau sa ne purtam cu manusi, vine omu se aseaza in parc si ii alunga. Daca erau romani nu se intampla asa. M-a suparat atitudinea prezentatoarei, care daca erau romani sigur o dadea pe mila fata de ei etc etc
Mariusc2 unde am scris ca agreezi genul acela de spectacole


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 17 Jun 2006, 07:22 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



Eu mi-am facut deja o impresie despre ei si vor trebui sa munceasca mult ca sa isi schimbe imaginea : put, jegosi, tupeisti, fura, talharesc, dau cu sabia, cutitari, nu au grija de copii, pretind tot timpul, au numai drepturi, indatoriri ioc,pomanagii. Cand or munci macar 1% din cat muncesc eu sau oricare alta persoana cinstita, atunci sa vii cu texte din astea patetice la mine. Pana atunci, daca tot te mananca in caritate sa iti fie mila de ei, ia-ti acasa vreo 2-3. Sau fa o vizita prin cartierele unde salasluiesc. Poate iti vei schimba parerea.


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 17 Jun 2006, 10:34 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
ia-ti acasa vreo 2-3.


Pai si dupa doua zile nu mai are de pe ce posta pe forum... wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NoMemory
mesaj 17 Jun 2006, 10:45 PM
Mesaj #15


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 206
Inscris: 16 March 04
Forumist Nr.: 2.608



Jet Li poti sa intri in clubul femeilor de 50 de ani, necasatorite, care lupta pentru drepturile pescarusilor, ale violatorilor si ale copiilor deshidratati. (Daca nu esti femeie... nici o problema te primesc si asa). Ideea este ca noua romanilor nu ne plac in general ®romi din motive estetice si nu neaparat rasiale. Omul are prostul obicei de a modela natura dupa chipul sau... vezi parcurile.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 18 Jun 2006, 02:36 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (jet li @ 17 Jun 2006, 06:22 PM)
Deci sunt vinovati toti pana la dovedirea contrariului ?
Nu vreau sa ne purtam cu manusi, vine omu se aseaza in parc si ii alunga. Daca erau romani nu se intampla asa. M-a suparat atitudinea prezentatoarei, care daca erau romani sigur o dadea pe mila fata de ei etc etc
Mariusc2 unde am scris ca agreezi genul acela de spectacole

jet li s-ar putea sa fii de origine rom dupa vehementa cu care ii sustii pe romi si in asta nu este nimic rusinos, asa cum nu e rusinos sa fii roman sau alta nationalitate...Rusinos este sa furi, sa nu faci nimic si sa apelezi la mila altora, sa puti si multe alte bube care sint specifice acestei etnii. Daca vezi pe cineva ca se straduieste sa faca ceva, se opinteste si nu reuseste, este normal sa-i dai o mina de ajutor, dovada ca sint si printre romi citiva care au reusit sa se ridice de la conditia in care erau, prin invatatura sau prin munca deci au fost ajutati si li s-a permis sa invete si sa munceasca. Problema e ca majoritatea romilor nu vor sa se integreze ci vor sa traiasca in mod parazitar pe spatele celor care muncesc. De ce ar trebui sa-i ajut eu, daca ei nu fac nimic sa se ajute singuri...iar in situatia celor din parc decit sa le plingi de mila mai bine ai propune o solutie? Ce ar trebui sa facem cu ei?
Cum adica vine omu si se aseaza in parc si il alunga...fii convins ca daca veneau acolo sa se plimbe o ora doua si sa respire aer curat nu i-ar fi alungat nimeni...dar daca au venit cu catel cu purcel si si-au intins corturile acolo fii sigur ca putea sa fie de orice alta nationalitate si tot ar fi fost alungati...



--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 18 Jun 2006, 08:36 PM
Mesaj #17


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



... in copilarie am trait o experienta care m-a facut sa ma feresc de tigani sau cum le zice mai nou: rromi. eram elev si in pauza am mers cu un coleg, bun amic, la o alimentara din apropierea scolii sa-si ia el niste biscuiti. un puradeu a venit la noi si i-a cersit biscuiti, el l-a trimis la plimbare, eu l-am ignorat complet... pana in clipa in care m-am trezit pocnit in nas miseleste, din spate, era sa cad lat, n-am apucat sa schitez nici un gest, eram complet naucit, sangele a tasnit cu putere, tiganusul a fugit departe... amicul meu m-a ajutat sa ajung la scoala, sangele nu s-a oprit decat dupa vreun sfert de ora in care am injurat si bodoganit de ciuda... ce-a avut cu mine?! nu-i zisesem absolut nimic, nici macar o privire nu i-am aruncat!
nu pot sa ma impac cu legea lor tiganeasca, incultura si cersitul, dar ma pot impaca cu cei care sunt oameni ca toti oamenii, in contrast cu aceasta intamplare, am avut un sef tigan la origine dar un om adevarat, de la care am invatat multe lucruri, un sef care stia sa fie sef si pe care il stimez si acum amintindu-mi de zilele acelea...


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZAMOLXE
mesaj 18 Jun 2006, 08:48 PM
Mesaj #18


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 313
Inscris: 7 March 06
Forumist Nr.: 7.960



... nu cred ca ma insel, dar cred ca numai in Romania se pune atat de "tare" subiectul romi (tigani) ... nu putem sa-i punem la punct cum trebuie ca ne sar in cap aia cu democratie veche (?) si ne fac rasisti ... la ei nici nu ridica nasu', darmite sa ceara, hm, reparatii morale si mai ales sa li se permite/accepte schimbarea, asa de amorul artei, numele etniei

... in tarile de democratie adevarata(?), etnicii conlocuitori sunt obligati sa faca cum vor ei ... la noi, astia care nu intelegem democratia, de stupid people, etnicii fac cum vor ei ... sprijiniti din greu de "afara" ca de, Romania este unul din "presurile" Europei ...

... daca tot vor sa se aseze undeva, de ce nu se duc in spatiul verde din fata Parlamentului ... e un loc, sigur, "rentabil"

Acest topic a fost editat de ZAMOLXE: 18 Jun 2006, 08:50 PM


--------------------
Mai bine sa mori in picioare decat sa traiesti in genunchi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 18 Jun 2006, 08:51 PM
Mesaj #19


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



Se pare ca pentru majoritatea acestia, rromii, si-au dovedit intr-un fel sau altul vinovatia. Fie ca a fost furt, remarci injurioase, atac verbal si fizic, agresiune. Nu stiu daca e persoana care sa nu fi fost pusa intr-o situatie delicata de catre ei.
Generalizarea: romii sau tiganii atunci cand este vorba de cativa "reprezentanti" ai lor poate parea exagerata, desi in cele mai multe cazuri nu e.

Evident ca este mult mai usor sa cersesti si sa iti mai insusesti si lucruri ce nu iti apartin decat sa cultivi ceva pentru a avea de mancare. Grija asta e si nefondata, probabil ai auzit de cersetorii cu nu stiu cate case sau masini.
Nu cred ca fie vreunul care isi face griji pentru altii decat ai sai.


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 18 Jun 2006, 10:43 PM
Mesaj #20


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Un exemplu elocvent despre pofta de munca a tiganilor (nu ma puneti sa le zic romi, va rog eu)6.gifa sfarsitul sapt trcute in judetul buzau a fost organizata bursa locurilor de munca pt cetatenii de etnie roma. So, in Rimnicu Sarat, desi rata somajului e destul de mare si cam 80% dintre somerii astia sunt tagani, doar 2 (da, ati citi bine, DOI) s-au prezentat pe acolo, asa, in vizita, cu toate ca angajatorii rimniceni aveau circa o suta de locuri de munca pt astfel de persoane. Asa ca nu mai ma stresati cu saraci tigani care sunt asupriti. Al dracu sa fiu de nu ma declar si io minoritar, sa am si io ceva drepturi in tara asta, ca in postura de majoritar am incasat numai pumni in gura. mad.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 18 Jun 2006, 11:04 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



@mariusc2
QUOTE
So, in Rimnicu Sarat, desi rata somajului e destul de mare si cam 80% dintre somerii astia sunt tagani, doar 2 (da, ati citi bine, DOI) s-au prezentat pe acolo, asa, in vizita, cu toate ca angajatorii rimniceni aveau circa o suta de locuri de munca pt astfel de persoane.


Chestii de genul asta s-au intimplat si in Canada . Guvernul oferea locuri de munca si locuri in facultati pentru localnicii 'indieni ", in detrimentul altora , intr-un program national de anvergura care s-a intitulat "discriminare pozitiva". devil.gif

Nu stiu daca rezultatele au fost la inaltimea investitiilor si asteptarilor . smile.gif Ceea ce stiu este ca disensiunile intre indieni si 'restul' populatiei s-au intetit .

Acest topic a fost editat de exergy33: 19 Jun 2006, 03:06 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 18 Jun 2006, 11:40 PM
Mesaj #22


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (exergy33 @ 19 Jun 2006, 12:04 AM)
Ceea ce stiu este ca disensiunile intre indieni si 'restul' populatiei s-a intetit .

Zi "zau" cu limba scoasa!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 19 Jun 2006, 05:15 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



disensiunile ( substantiv la plural) ... s-au intetit .

Bine ca ma vezi pe mine pentru o greseala (de dactilografie) atit de mica .
Daca iti place sa corectezi , de ce nu intri in textele lui Ovidiu ?
Acolo gasesti material de lucru ... gārla. smile.gif
Chiar si aici ar fi ceva de corectat:
QUOTE
Un exemplu elocvent despre pofta de munca a tiganilor (nu ma puneti sa le zic romi, va rog eu)6.gif a sfarsitul sapt trcute in judetul buzau a fost organizata bursa locurilor de munca pt cetatenii de etnie roma


PS. Totusi , multumesc de corectare. smile.gif
Referitor la textul meu , cred ca mai corect ar fi fost ... disensiunile dintre ... unsure.gif

Acest topic a fost editat de exergy33: 19 Jun 2006, 05:17 AM


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 19 Jun 2006, 08:11 AM
Mesaj #24


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (exergy33 @ 19 Jun 2006, 06:15 AM)
Bine ca ma vezi pe mine pentru o greseala (de dactilografie)

laugh.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 19 Jun 2006, 08:39 AM
Mesaj #25


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE (Erwin @ 18 Jun 2006, 08:36 PM)
m-am trezit pocnit in nas miseleste, din spate

ohmy.gif


Inseamna ca metoda cu darimarea corturilor nu tine. se impune cautarea altei solutii. Pina acuma cea data de flori mi s-a parut cea mai eficienta, sa li se dea niste pamint sa-l cultive si sa-si faca acolo corturile... acuma au ei nesansa ca nu mai e la moda muzica live din scripca si n-au cum profesa la ce se pricepeau cindva.
Nu stiu daca am mai scris pe aici dar una din primele lectii ce le-am invatat in occident a fost sa NU dau de pomana cersetorilor (am vazut max. 10 in 4 ani) pentru ca in felul asta le incurajez stilul de viata. Deci nu-i de vina cel ce cere, e de vina cel ce da wink.gif

Acest topic a fost editat de Carmelita: 19 Jun 2006, 08:40 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZAMOLXE
mesaj 19 Jun 2006, 08:52 AM
Mesaj #26


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 313
Inscris: 7 March 06
Forumist Nr.: 7.960



QUOTE (Carmelita @ 19 Jun 2006, 09:39 AM)
QUOTE (Erwin @ 18 Jun 2006, 08:36 PM)
m-am trezit pocnit in nas miseleste, din spate

ohmy.gif


Inseamna ca metoda cu darimarea corturilor nu tine. se impune cautarea altei solutii. Pina acuma cea data de flori mi s-a parut cea mai eficienta, sa li se dea niste pamint sa-l cultive si sa-si faca acolo corturile... acuma au ei nesansa ca nu mai e la moda muzica live din scripca si n-au cum profesa la ce se pricepeau cindva.
Nu stiu daca am mai scris pe aici dar una din primele lectii ce le-am invatat in occident a fost sa NU dau de pomana cersetorilor (am vazut max. 10 in 4 ani) pentru ca in felul asta le incurajez stilul de viata. Deci nu-i de vina cel ce cere, e de vina cel ce da wink.gif


... spune-mi te rog, cum sunt priviti alti etnici in occident ... am inteles ca acolo ei trebuie sa se supuna, musai, legilor de acolo ... altfel...


--------------------
Mai bine sa mori in picioare decat sa traiesti in genunchi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 19 Jun 2006, 09:24 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Carmelita @ 19 Jun 2006, 10:39 AM)
Nu stiu daca am mai scris pe aici dar una din primele lectii ce le-am invatat in occident a fost sa NU dau de pomana cersetorilor (am vazut max. 10 in 4 ani) pentru ca in felul asta le incurajez stilul de viata. Deci nu-i de vina cel ce cere, e de vina cel ce da wink.gif

Filantropica ai vazut?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 19 Jun 2006, 10:15 AM
Mesaj #28


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE (axel @ 19 Jun 2006, 09:24 AM)
QUOTE (Carmelita @ 19 Jun 2006, 10:39 AM)
Nu stiu daca am mai scris pe aici dar una din primele lectii ce le-am invatat in occident a fost sa NU dau de pomana cersetorilor (am vazut max. 10 in 4 ani) pentru ca in felul asta le incurajez stilul de viata. Deci nu-i de vina cel ce cere, e de vina cel ce da  wink.gif

Filantropica ai vazut?

nu. e vreun film?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mdA!
mesaj 19 Jun 2006, 11:09 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.554
Inscris: 11 May 04
Forumist Nr.: 3.457



da, privitor la mafia din spatele cersetorilor.

revenind. eu vad mai degraba o logica in niste programe sociale de integrare decat in bagat bani in buzunar. sigur ca bursele de locuri de munca "directionate" nu sunt inca o solutie (nefiind "frecventate" decat foarte putin), dar e un inceput. astfel de programe coroborate cu o atitudine sociala de "gata! suficient! nu va mai tine nimeni in spate" poate vor duce la un rezultat.

daca nu au de munca in Bucuresti, sau in oricare alt oras prin ale carui parcuri se aciueaza, atunci de ce mai pleaca din "satucul" de bastina.
dragii mei, la tara n-ro fi asa multe locuri de munca, dar ziua de camp se plateste. si in bani, si in mancare. asta daca esti gata sa te ridici din pat la cinci dimineata si sa mergi sa dai cu sapa. daca nu.. du-te prin parcuri, cu cortul, ca sigur se gaseste cineva sa iti planga de mila ca esti discriminat.


--------------------
Amice, esti idiot! (I. L. Caragiale)

feel the rain on your skin, no one else can feel it for you
Dar din dar se face Raiul
<span style='font-size:14pt;line-height:100%'>cea preaīmpiedicată</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 19 Jun 2006, 12:24 PM
Mesaj #30


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (ZAMOLXE @ 19 Jun 2006, 07:52 AM)
... spune-mi te rog, cum sunt priviti alti etnici in occident ... am inteles ca acolo ei trebuie sa se supuna, musai, legilor de acolo ... altfel...

si la noi trebuie, ca orice alt cetatean roman, sa se supuna legilor. atat doar ca la noi nu se aplica legea, din motive greu de imaginat unsure.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 19 Jun 2006, 12:29 PM
Mesaj #31


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (wasp @ 17 Jun 2006, 10:22 AM)
Tiganii care muncesc sunt prea putini in comparatie cu cei care cersesc, fura, dau in cap... Nu-mi spune ca aveau si un copil mic cu ei, doar i-ai vazut in intersectii cum cersesc cu plozii in brate. De ce nu chemi Protectia Copilului, cand vezi una ca asta ? E foarte usor sa te ambalezi pe un forum, dar ceva concret ai facut, daca tot ti-e mila de etnia lor ?! Si nu-mi spune ca nimeni din anturajul tau nu a fost macar o data agresat (verbal sau fizic), de un tigan, pentru ca nu te cred....


Dar stai putin... vrei sa spui ca de romani n-ai fost agresat macar o data in viata? si atunci de ce diferenta asta?


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 19 Jun 2006, 12:30 PM
Mesaj #32


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (jet li @ 17 Jun 2006, 04:22 PM)
Deci sunt vinovati toti pana la dovedirea contrariului ?
Nu vreau sa ne purtam cu manusi, vine omu se aseaza in parc si ii alunga. Daca erau romani nu se intampla asa. M-a suparat atitudinea prezentatoarei, care daca erau romani sigur o dadea pe mila fata de ei etc etc

De acord cu tine. Daca erau romani se deschidea un cont ceva pt donatii, sa le gaseasca un acoperis deasupra capului.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 19 Jun 2006, 12:33 PM
Mesaj #33


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (flori @ 18 Jun 2006, 01:36 PM)
Problema e ca majoritatea romilor nu vor sa se integreze

Pe ce te bazezi cand spui majoritatea? (am mai discutat deja asta pe alt topic... cu Mutulica cred)
Pentru ca pe rromii care-si vad de treaba lor nici macar nu-i observavam, pur si simplu ii confundam, ii asimilam cu romanii?


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 19 Jun 2006, 12:35 PM
Mesaj #34


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Titus Herbert @ 18 Jun 2006, 07:51 PM)
Grija asta e si nefondata, probabil ai auzit de cersetorii cu nu stiu cate case sau masini.

Asta pentru ca statul permite cersetoria si oamenii dau bani la cersetori.
Dar nu e corect sa invinuesti toata semintia tiganeasca de asa ceva.
Nu sunteti deloc rezonabili.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 19 Jun 2006, 12:37 PM
Mesaj #35


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (wasp @ 17 Jun 2006, 10:22 AM)
Tiganii care muncesc sunt prea putini in comparatie cu cei care cersesc, fura, dau in cap...

Alta generalizare aiurea. Ai cifre? Ai date concrete?


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 03:44 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman