HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Panouri Izolante si Panouri Sandwich

Va recomandam panouri termoizolante Topanel si Panouri Isopan, un sistem modern de termoizolare dezvoltat de compania romaneasca Topanel.

 
Reply to this topicStart new topic
> Nu Da Spaga!?, De la vorba la fapta...
Credeti ca se pot face afaceri in Romania fara sa dati spaga?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 24
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Cucu Mucu
mesaj 14 May 2006, 07:41 PM
Mesaj #1


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Credeti ca se pot face afaceri in Romania fara sa dati spaga, comision, ciubuc, atentie, cadou, drept, etc?

Acest topic a fost editat de mariusc2: 14 May 2006, 07:51 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 15 May 2006, 12:34 AM
Mesaj #2


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Cineva crede ca poti face afaceri in Romania fara sa dai spaga. Cum?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 15 May 2006, 05:38 AM
Mesaj #3


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



mai greu, da' se poate


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 May 2006, 05:38 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
black ice
mesaj 15 May 2006, 11:04 AM
Mesaj #4


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



cred că depinde de afacere, de zonă şi de... oameni.
poate să fie 'greu', 'mai greu' sau 'foarte greu'. pānă la urmă poate fi ceva īn genul 'e posibil, dar puţin probabil' biggrin.gif


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 15 May 2006, 12:33 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Intr-adevar depinde de afaceri. Sunt afaceri in care se poate si afaceri in care mori de foame cu dreptatea de gat. In categoria "afaceri cu spaga" cred ca ar trebui incadrate si acele afaceri prin interventii, fie ele politice, fie de alta natura.
Cred ca putem totusi excepta facerile bazate pe cunostinte si relatii, ca pana la urma pe asta se bazeaza afacerile. Daca nu ai cunostinte si relatii, atunci adio afaceri.

Mai e ceva. As scoate din categoria spagi, acele cadouri de craciun, de pasti, de 1 si 8 martie, petrecerile si alte asemenea atentii care nu sunt de antura sa aduca un beneficiu direct, dar iti intaresc relatiile de afaceri. Criteriul de diferentiere ar fi unul simplu, conditionarea sau neconditionarea afacerii de primirea unui "cadou" daca e conditionata, atunci e spaga, daca e neconditonata si tu dai cadoul doar asa ca iti face placere, nu e spaga, parerea mea.



--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 15 May 2006, 12:43 PM
Mesaj #6


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Raspuns simplu, din surse sigure: NU


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mirona
mesaj 15 May 2006, 02:04 PM
Mesaj #7


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 117
Inscris: 14 January 06
Forumist Nr.: 7.661




NU, categoric!


--------------------
Spera in mai bine si pregateste-te pentru mai rau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 15 May 2006, 10:02 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



NU se pot face afaceri in Ro fara sa dai spaga.
Chiar si firmele mari care vin cu business ul in Ro apeleaza la astfel de metode.
Deocamdata spaga este o metoda deloc de neglijat in ceea ce priveste afacerile de la noi din tara.


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 15 May 2006, 11:18 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Se poate. Dar se poate da si spaga pentru avantaje ilegale


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 15 May 2006, 11:34 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Spaga se da atat pt avantajele ilegale cat si pt cele legale.

O firma nu poate incepe o afacere profitabila fara ca actionarii sa dea spaga (o firma mica sau mijlocie). Poate abia apoi sa incerce sa mearga fara bani negri, insa greu.

Spaga exista de la cele mai joase la cele mai inalte niveluri, oricat de bine ar fi ea mascata.


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 15 May 2006, 11:51 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Nu! Asta-i sigur! Eu as da si spaga daca-as sti ca as putea face o afacere serioasa in Ro, da daca incepi cu spaga asa tre sa mergi inainte! Pina una alta e un sistem mafiot! Si poti sa te trezesi falit cind ti-e lumea mai draga din n motive si nici macar nu stii de unde ti se trage, daca nu cunosti toate sforile care trebuie trase pe acolo! Am auzit pe cineva care a incercat sa faca afaceri in Ro zicind ca poti sa devii rapid milionar acolo da cu o conditie... sa incepi ca miliardar! wub.gif


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 May 2006, 09:12 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Ce negativisti sunteti dragilor si dragelor.... wink.gif

Intradevar, ca sa faci repede o afacere profitabila trebuie sa mai cotizezi pe ici si pe colo. Dar acum nu mai este asa cum era in urma cu cativa ani cand indiferent ce faceai trebuia sa te duci cu sacosa sau cu darul sau cu banul. Acum sunt multe lucruri care se pot face fara sa dai spaga.

Eu am afacere din 2002 si nu am dat nici macar o mica atentie, nimanui. Inca este o afacere mica-mica. Dar nu ma plang. Prefer sa o dezvolt in mod corect. Fara spagi si fara afaceri dubioase. Daca simt ca e ceva necurat, duca-se prefer sa nu iau bani negrii.

La infiintare nu mai trebuie sa dai spaga. Infiintarea unei firme este ceva foarte simplu. Oricine o poate face. Daca e mai complicata, cu multe avize si nu ai chef sa umblii, angajezi un avocat sa o faca. Daca esti in regula cu sediul, obtii avizele fara nici o spaga.

Mai departe, clientii ii aduci pe relatii personale, nu trebuie sa mituiesti pe nimeni ca sa cumpere de la tine. Daca nu ai relatii personale, mai bine gasesti un asociat care are sau iti angajezi un bun vanzator.

Cu furnizorii rezolvi la fel ca si cu clientii.

Acuma singura problema apare la controale. Sunt unii inspectori extrem de nesimtiti, care pur si simplu iti cer pe fata. Mai ales daca ai o afacere "la strada", banoasa, cum ar fi un restaurant, un club sau o cafenea. La o astfel de afacere nu prea ai cum sa scapi. Asa cum o floare fruomoasa, frumos mirositoare, nu poate scapa de insecte. Si nu doar inspectorii vor venii, ci probabil si ala care se crede "stapanul zonei". Poate ca am vazut prea multe filme, dar banuiesc ca sunt oarece mafioti care cer taxa de protectie si pe la noi.

Eu unul am refuzat sa fac afaceri care cer prea multe avize si care atrag inspectorii prea tare. Pana acum domeniul publicitatii este unul relativ linistit din punctul asta de vedere.

Si totusi inspectorii nesimtiti sunt s-au mai imputinat. Parca nu mai sunt asa de multi. Asa ca daca nu ai abateri grave, cred ca nu ai de ce sa iti faci griji.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 16 May 2006, 09:26 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Da, se poate.
Firma la care lucrez a fost infiintata fara nici o spaga si functioneaza in continuare fara nici o spaga!

QUOTE (actionmedia)
Acuma singura problema apare la controale. Sunt unii inspectori extrem de nesimtiti

La noi tot vin unii de la protectia muncii, dar vin degeaba ca nu le da sefu nimic devil.gif


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 May 2006, 11:48 PM
Mesaj #14


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Ovidius @ 16 May 2006, 10:26 AM)
La noi tot vin unii de la protectia muncii, dar vin degeaba ca nu le da sefu nimic devil.gif

Asta-i doar parerea ta! laugh.gif Daca nu dai spaga la controlori risti sa fii target number in realizarea planului de amenzi! laugh.gif

Am vazut comentarii despre spaga in Ro. Insa cineva care avea firma de constructii in Germania imi spunea ca dadea spaga (la neamt) 10 marci /muncitor pt a-i elibera permisele de munca nu stiu ce oficiu de pe langa nu stiu ce minister sau cam asa ceva. Si nu intr-o singura localitate. In toate in care a lucrat (diferea tariful uneori).


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Endgegner
mesaj 17 May 2006, 12:49 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.352
Inscris: 16 January 05
Din: Saint Augustine /FLA
Forumist Nr.: 5.455



QUOTE (Ovidius @ 16 May 2006, 09:26 AM)

La noi tot vin unii de la protectia muncii, dar vin degeaba ca nu le da sefu nimic devil.gif

voi nici autorizatie de mediu nu aveti :-) in ce zona a TM e firma?


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image

Die for your government
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 17 May 2006, 01:20 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



O afacere "curata" nu este tocmai profitabila. Pe premiza aceasta se bazeaza si inspectorii de la finante atunci cand vin in control. Stiu ca de cele mai multe ori se vor alege cu 2-5 milioane de caciula, in functie de marimea "fraudei". Daca nu dai de bunavoie, vei plati o amenda piperata. Daca esti generos si ii incluzi in lista de "protocol", te alegi cu o amenda rezonabila.


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 17 May 2006, 09:12 AM
Mesaj #17


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (alysoft2003 @ 17 May 2006, 02:20 AM)
O afacere "curata" nu este tocmai profitabila.

Asta e mentalitate de membru PCR. laugh.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 17 May 2006, 09:23 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (mariusc2 @ 17 May 2006, 12:48 AM)
Am vazut comentarii despre spaga in Ro. Insa cineva care avea firma de constructii in Germania imi spunea ca dadea spaga (la neamt) 10 marci /muncitor pt a-i elibera permisele de munca nu stiu ce oficiu de pe langa nu stiu ce minister sau cam asa ceva. Si nu intr-o singura localitate. In toate in care a lucrat (diferea tariful uneori).

Pai cred ca exista coruptie si coruptibili peste tot in lume. Dar din cate am inteles eu, intrebarea era daca se pot face afaceri in Romania fara a da spaga, nu daca exista fenomenul spaga.
Fenomenul spaga exista si se manifesta in orice domeniu si pe tot mapamondul. De fapt spaga este tot o forma de comert doar ca ilegala. De cand lumea au existat oameni care au detinut controlul asupra unei resurse ai au cautat sa obtina beneficii din asta.
Deci, daca intrebarea era: Exista fenomenul spaga? Raspunsul este DA.
Daca ma intrebati insa: Se pot face afaceri fara sa dai spaga? Raspunsul meu este tot DA.

alysoft:
QUOTE
O afacere "curata" nu este tocmai profitabila.


Poate ca da, poate ca nu. Nu as ridica la rang de lege universala aceasta afirmatie. Pentru ca daca o ridici la rang de "lege universala", este ca si cum ai spune: "Toate afacerile profitabile sunt niste hotii". Ori asta se poate infirma foarte usor, daca gasesti cel putin o afacere profitabila curata.

Faza cu inspectorii care vinsi iau spaga e de acum 2-3 ani. Intre timp s-au mai indreptat lucrurile, iar numarul inspectorilor corupti s-a mai redus.

Un adevar totusi ramane. "afacere perfect curata nu exista". Legislatia este atat de incalcita si sunt atat de multe lucruri pe care trebuie sa le faci incat, daca un inspector ar vrea sa iti dea amenda, poti fi sigur ca ar gasi de ce sa se lege. Cred ca la asta a vrut sa se refere alysoft. Chiar daca intentiile tale sunt bune, chiar daca vrei sa faci totul ca la carte, esti totusi om si poate sa iti scape cate ceva. Ceva minor poate.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 17 May 2006, 09:23 AM
Mesaj #19


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Da, se pot face afaceri in Romania si fara spaga.
Trebuie doar sa fii foarte motivat, astfel incat sa ai rabdare si sa fii perseverent. smile.gif


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 17 May 2006, 09:25 AM
Mesaj #20


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Si sa ai bani multi pt investitie.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 May 2006, 11:50 AM
Mesaj #21


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



daca reusesti sa faci afaceri fara sa dai si sa iei spaga, si daca ti se duce si vestea ca esti corect, dupa o vreme te lasa toti in pace, ba mai mult, iti vor creste afacerile pt ca vor fi multi clienti care sa te prefere
important este sa rezisti pina cind ai un portofoliu de clienti suf de mare


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 17 May 2006, 04:45 PM
Mesaj #22


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Mutulica, asa e.
Marius, o fi asa. Nu stiu.
Ce stiu eu, e ca ajungi sa ai profit dupa o perioada mai scurta daca esti corect si daca te faci placut. In stresul, incompetenta si ingamfarea de care este super saturat omul in mersul lui zilnic, e o minune si o relaxare sa dai peste oameni simpli, in fata carora poti sa fii tu insuti.
La urma urmei, in prima faza, afacerile se fac cu oamenii, nu cu firmele lor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 17 May 2006, 05:41 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



QUOTE (actionmedia @ 17 May 2006, 10:23 AM)
Faza cu inspectorii care vinsi iau spaga e de acum 2-3 ani. Intre timp s-au mai indreptat lucrurile, iar numarul inspectorilor corupti s-a mai redus.

Era de acum 2-3 ani? Poate ca fata de acum 2-3 ani numarul inspectorilor corupti s a mai redus (dar cu foarte putin) insa fenomenul este actual si "la mare moda" in Ro.

Spuneai ca ai deschis o firma. Daca firma ta ar face foarte multi bani ai vedea altfel lucrurile pt ca si unele persoane te ar vedea altfel pe tine ca persoana juridica incepand din momentul cand miros banii.

mutulica:
QUOTE
daca reusesti sa faci afaceri fara sa dai si sa iei spaga, si daca ti se duce si vestea ca esti corect


bla bla bla... ce frumos ar fi sa se poata realiza multe lucruri. E de datoria noastra sa incercam sa schimbam ceva (daca suntem romani si vream sa traim mai bine) insa multe situatii in care se da spaga chiar nu sunt de condamnat.

Acest topic a fost editat de Tyra: 17 May 2006, 05:42 PM


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 April 2024 - 06:57 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman