HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> Schimbarea La Fata
roua
mesaj 7 May 2006, 11:05 AM
Mesaj #1


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



Si dupa sase zile, Iisus a luat cu sine pe Petru si pe Iacov si pe Ioan, fratele lui, si i-a dus intr-un munte inalt, de o parte. Si S-a schimbat la fata, inaintea lor, si a stralucit fata Lui ca soarele, iar vesmintele Lui s-au facut albe ca lumina. Si iata, Moise si Ilie s-au aratat, lor vorbind cu El. Si, raspunzand, Petru a zis lui Iisus: Doamne, bine este sa fim noi aici; daca voiesti, voi face aici trei colibe: Tie una, si lui Moise una, si lui Ilie una. Vorbind el inca, iata un nor luminos i-a umbrit pe ei, si iata glas din nor zicand: ”Acesta este Fiul Meu Cel iubit, in Care am binevoit; pe Acesta ascultati-L”. Si, auzind, ucenicii au cazut cu fata la pamant si s-au spaimantat foarte. Si Iisus S-a apropiat de ei, si, atingandu-i, le-a zis: Sculati-va si nu va temeti. Si, ridicandu-si ochii, nu au vazut pe nimeni, decat numai pe Iisus singur. Si pe cand se coborau din munte, Iisus le-a poruncit, zicand: Nimanui sa nu spuneti ceea ce ati vazut, pana cand Fiul Omului se va scula din morti.

Matei 17. 1-9

Este acesta momentul in care s-a revelat Dumnezeirea lui Isus?

Nu erau pregatiti ceilalti apostoli pentru a afla ceea ce s-a intamplat pe munte? De ce?

Acest topic a fost editat de roua: 7 May 2006, 11:06 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 7 May 2006, 11:56 AM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



QUOTE (roua @ 7 May 2006, 12:05 PM)

...
Matei 17. 1-9

Este acesta momentul in care s-a revelat Dumnezeirea lui Isus?


Da , a fost unul dintre ele, unul mai special între altele mai speciale!


QUOTE
Nu erau pregatiti ceilalti apostoli pentru a afla ceea ce s-a intamplat pe munte? De ce?

Ucenicii LUI nu au fost toţi de acelaş nivel, nici macar cei unsprezece n-au ajuns deopotrivă între ei nici pana la finalul călătoriei pământeşti a fiecăruia din ei! (... chiar dacă erau numai puţini n-au fost "egali" ca şi capacităţi...ce "pretenţii" sa mai avem noi de-a fi o uniformitate acum, când luăm în consideraţie comunităţi mari şi uriaşe ca număr de persoane...)
De aceea nu toţi au putut participa la ce S-a facut sus pe munte, (de pildă, ăl de s-a spanzurat mai apoi, presupun că se şi înţelege "de ce" NU! ...), iar de povestit de asemeni din acelaş motiv: nu puteau duce vestea a ceea ce avea să se întâmple în curând pe un deal, iar în loc sa primească o Evanghelie, inimile li s-ar fi întunecat mult prea tare şi EL i-a cruţat, nu le-a spus atunci, dar au aflat pe urmă când au primit cum se cuvenea!


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 12:06 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman