HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Solarul, parerea dumneavoastra despre solar
Mergeti la solar?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 21
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
The Dude
mesaj 11 Sep 2006, 01:52 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Daca respecti instructiunile solarul nu este deloc daunator. In plus iti da o stare de relaxare deosebita.
Lampile aparatului sunt confectionate astfel incat spectrul in care lucreaza sa excluda segmentul de raze ultraviloete (imi pare cel notat cu "c") responsabil de producerea bolilor de piele.

"Baile" de solar au si multiple avantaje conexe in ce priveste sanatatea, intre care fixarea calcilui si reglarea metabolismului sunt doar cele mai cunoscute.

Cat despre "costumul" pe care trebuie sa il porti la astfel de sedinte el tine de altele, ca "naturist" convins, va asigur insa ca nu e vorba de exhibitionism, sau de voyerism...este cu totul altceva.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 11 Sep 2006, 03:02 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



The Dude , atunci de ce aproape toti doctorii din strainatate ( ma limitez la Germania ) sunt contra solarului ?! hmm.gif


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 12 Sep 2006, 12:03 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Eu nu stiu cam sa scap de soare si voi va duceti la solar.....anapoda mai e lumea sta hh.gif

Oricum in solar se baga UV-A dar exces de expunere la orice unde electomagnetice, chiar A dauna...Trebuie stiuta limita.

Precum spune Dude

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Sep 2006, 12:03 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
The Dude
mesaj 12 Sep 2006, 08:03 AM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Well Zed, expansiunea cazurilor de cancer al pieli bate la fund absolut orice alta boala care "a expandat" vreodata, desigur excluzand de aici epidemiile si bolile infectioase cu transmitere (treci peste stangacia exprimarii).

Unii pun asta in legatura cu patura de ozon, altii cu gazele toxice emanate in atmosfera, cei mai multi pe influenta dovedita a efectului UV. (multumesc SORIN pentru precizari)
Spre deosebire de razele infrarosii, razele UV au inca multe necunoscute pentru oamenii de stiinta. Intrun loc in care am lucrat o vreme erau folosite pentru decontaminare bacteriana lampi UV. Ne era interzis sa stam in incaperea aia mai mult de zece minute, si la fel, ne era interzis sa privim direct inspre lampi. Lentilele ochelarilor de vedere obisnuiti anulau insa efectul UV asupra ochilor, si cum eu sunt "biciclist" nu ma sinchiseam prea mult de asta. Intro vreme a venit un instructor american care ne-a asigurat ca toate restrictiile sunt doar prostii, oferind spre confirmare propriul exemplu. Intra in camera fara nici o jena si nu tinea cont de lampi si de expunere.

L-am luat la individual compus si mi-a explicat ca lampile UV functioneaza pe mercur. Lumina bleu pa care o dau este doar o componenta nesemnificativa a emisiei, caci raza UV propriu zisa este invizibila. Asadar putem avea cazul unei lampi care sa "se aprinda" foarte frumos, dar care sa nu emita UV din cauza ca ea este epuizata (cam 6000 de ore/functionare), sau invers, cazul mult mai periculos al unei lampi care nu lumineza deloc dar care emite la greu.
Dupa spusele instructorului meu domeniu de activitate al lampilor UV este ales in zona nepericuloasa a spetrului ultraviolet, si de aceea expunerea la astfel de raze nu ar trebui sa ne ingrijoreze.

In ce priveste temerile medicilor germani ele pot avea doua explicatii: fie cea simplista care ne invata ca nici o masura de prevenire nu este diproportionata atunci cand ai de facut fata unui dusman asa de perfid, fie cea ca traditional UV-ul luat "la gramada" este un factor de risc confirmat.

Studiile infirma insa o legaura directa intre expunerea la lampi UV si cancerul de piele, si confirma fara putinta de combatere legatura ce exista intre expunerea prelungita la razele solare si boala asta blestemata.


In final un sfat prietenesc: apelati fara nici o intarziere la un medic dermatolog daca descoperiti pe suprafata pielii dvs. alunite care isi scimba forma, dimensiunile sau culoarea. Un melanom malign (cea mai grava forma a cancerului de piele) luat din pripa este o bagatela atat pentru medic cat si pentru pacient.
O alunita in modificare care a atins deja dimensiunea de numai 8 mm poate insemna ceva extrem de grav...In anturajul meu sunt deja patru persoane care sufera de astfel de afectiuni, una dintre ele fiind singura mea sora.



--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 13 Sep 2006, 04:57 PM
Mesaj #40


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Dude, esti proprietar de salon-de-bronzat? laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 13 Sep 2006, 10:43 PM
Mesaj #41


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



Am lucrat cu o tipa care mergea la solar de ceva ani, vreo 4 sa zic. Intr-adevar, arata..bronzata tongue.gif , dar de aproape pielea, era imbatranita, cu neregularitati, uscata (cu toate ca se hidrata) si nu avea mai mult de 26 de ani.
Asta e doar ce se vede din afara, probabil.


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 14 Sep 2006, 04:24 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



42.gif Dude, m ai ametit oleaca.

Titus, si eu am vazut femei cu pielea zbarcita de la solar, asa cum spui tu. Un exemplu ar fi Diana Munteanu (MTV) pe care am vazut-o in Mall de aproape si arata groaznic. Zici ca e hartie igienica pielea ei.


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 15 Sep 2006, 07:30 AM
Mesaj #43


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



auch... sa ma feresc atunci de solar... bine ca ati adus vorba, ca ma gindeam sa mai merg odata...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 15 Sep 2006, 09:32 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Am facut vreo 3 sedinte, m-am colorat ceva... dar inca se mai vede diferenta. Mai am o saptamana sa ma uniformizez. laugh.gif Sa mai zic ca aseara mi-am uitat lantul la gat, deci am in plus inca o dunga? rofl.gif


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 15 Sep 2006, 10:25 AM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (Tyra @ 14 Sep 2006, 05:24 PM)
... si eu am vazut femei cu pielea zbarcita de la solar, asa cum spui tu.

Se intampla si pe litoral. Pielea care isi schimba culoarea prin expunere la raze trece prin mari suferinte si de aceea procesul trebuie atent controlat. Sedintele succesive au periodicitati si durate stricte, pielea trebuie protejata, nutrita, hidratata...Nu merge asa ca la Afumati....Mai e si o chestie de stil si de gust...Eu unul prefer bronzul discret (cel "de trei zile" cum ii se spune) in locul celui "complet" ca sa ii zic asa.

Bronzul de trei zile e nemaipomenit de sexy si apetisant...si chiar si pielea capat un miros placut...iar daca e vorba de o tanara fata cu sani sculpurali, care face topless...maaaaaaaaaan atingi nirvana


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 26 Sep 2006, 03:10 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Mara, cum a iesit pana la urma bronzul? S-au vazut dungile sau nu prin decolteuri?

Am nevoie acuta de solar si pt solar am nevoie acuta de bani. Sunt intr-o criza de "i'm ugly".


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 04:17 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman